SPORT Leiden wordt 'honkbal-Mekka' Voorschoten 2 zit gelijk weer in de wachtkamer Valkenkever Fiks in derde ronde beker Amerikaans opperhoofd van 'Play ball' komt op bezoek bij Keytown Hitters BALLETJE MET F l Arwin Akse, the continuing story o z z O et TAW Zoektocht naar de kleinste club donderdag l6 OKTOBER korfbal - Fiks heeft de derde ronde bereikt van het districts bekertoernooi. De tweedeklas ser uit Oegstgeest zegevierde met 11-14 over Ouderkerk, dat twee klassen lager korfbalt. Het verschil bleef via 4-6 (rust) lang hooguit twee punten. De aanval had veel moeite met het gravel- vëld en de harde wind. Michiel Dam (2), Fenno van den Berg, Rick van der Kraan en Matthijs de Visser brachten de favoriet vanaf 7-8 naar 7-11 en van 10- 12 naar 10-14. door Jan Bey schaken - Voorschoten 2 moet na de eerste wedstrijd voor de regionale schaakcompe titie direct al zijn titelaspiraties bijstellen. Het jeugdige Leiderdorp versloeg in de pro motieklasse van de Leidse Schaakbond de Voorschotense reserves gedecideerd met 5.5-2.5. „Al een paar jaar hikken we tegen promotie naar de landelijke competitie aan. Vorig jaar mislukte het weer net, maar nu bestaat de helft van het team uit spelers met KNSB- ervaring en is er opnieuw groot optimisme. Het is de vraag of dat wel terecht is", aldus playing captain Gert Both. Aan de topborden was Both één van de Voorschotenaren die tegen de getalenteer de jeugdige Leiderdorpers met een remise wegkwam. Op het kopbord verloor de ge routineerde Symon Algera zelfs - in zijn fa voriete opening - regelmatig van Onno Ver baken. Aan de drie laatste borden werd door Leiderdorp de winst gepakt. Ook het uit de landelijke competitie gede gradeerde LSG 5 gaat even in de wachtka mer, want het verloor verrassend van 'broertje' LSG 6 met 5-3. Het zesde LSG- team heeft een aantal talenten in de sa menstelling en daar verkeken de gerouti neerde spelers van LSG 5 zich lelijk op. Zo kwam Jeroen van de Weijer aan het eer ste bord met een 'Berlijnse muur' niet ver der dan remise tegen Huib Nieuwland en aan bord twee werd Bart Groeneweg zelfs op een leuke wijze getrakteerd op een on vervalste, maar gevaarlijke gambiet-variant in de Pirc. Opponent Vincent Schenkelaars bleek volledig op de hoogte en greep een vol punt. Aan de lagere borden kon onder anderen Jura Agaian het verschil niet ma ken voor LSG. Hij werd door Olivier Huizer van het bord gespeeld en dat maakte de verrassing compleet. Oegstgeest 2 en Alphense Schaakclub 2 maakten geen fouten en wonnen beiden als verwacht met 5-3 van respectievelijk Oegstgeest 3 en AAS 2. door Anton Diedrich leiden - Grote plannen. Enorm grote plannen. Leiden moet het Mekka van het Nederlandse, nee, het Europese honkbal wor den. Stap twee in dat plan van voorzitter Frans Bolk is een pro fessionele honkbalschool, die op 1 november van start gaat bij Keytown Hitters. Stap één is het allereerste kunstgrashonkbal- veld van Europa. De Kikkerpolder in Leiden is bekend als voetbalcomplex. ÜVS en Lugdunum, twee histo risch grote Leidse clubs, liggen daar naast elkaar. In de toe komst moet de Kikkerpolder ook bekend zijn als honkbal- bolwerk. Op het trapveldje van Lugdunum komt een kunst- grasveld en nog voordat dat klaar is, begint de honkbal- school. Het complex van Lug dunum moet de locatie worden voor een 'multivereniging', voetbal en honkbal naast el kaar. „Samen met voorzitter Phil Ver- straaten van Lugdunum en de gemeente werken we hard en góed aan dat idee", vertelt voorzitter Frans Bolk van Key town Hitters. Zes jaar geleden begon zijn interesse in de Ame rikaanse sport pas. Zijn zoon ging via het schoolsportsysteem honkballen en pa, een ervaren manager, dook er middenin. Zijn doel is om binnen zes jaar van de zesdeklasser een club te maken die een team in de twee de klasse heeft, met een veld waarop hoofdklassers komen trainen en de hele zomer elke dag honkballers worden opge leid. De honkbalschool is een initia tief van Bolk. Hij is erg gechar meerd van de methode 'play ball', waarbij jeugd training krijgt op de manier die in de Major League in de Verenigde Staten wordt gebruikt. „Veel discipline. In Nederland, als er pen jeugdtrainingskamp is, dan gaan ze ook spelletjes en drop pings doen. 'Play ball' bestaat puur om mensen beter te ma ken, het is individueler. Ze wer ken aan de techniek en aan de fitness van de honkballers. De Amerikaanse voortrekker van 'Play ball', Fred Ferreira, is scout van Major-Leaguevereni ging Florida Marlins in Europa en Zuid-Amerika. „Alle Neder landse honkballers die in Ame rika hebben gespeeld, zijn door hem gecontracteerd. En ook de jongens van de Antillen." Fer reira komt eind deze maand of begin volgende maand naar Leiden om de school te ope nen. In februari komt er nog een Amerikaanse coach, die een clinic geeft voor Neder landse coaches. „Dat soort dingen kunnen wij Frans Bolk op de plaats waar in april de pitchersheuvel komt te liggen, op het terrein dat dan gedeeld wordt met Lugdunum. „Leiden moet het Mekka worden van het Europese honkbal." Foto: Henk Bouwman doen, nu het zeker is dat we kunstgras krijgen", zegt Bolk Het eerste kunstgrasveld in Eu ropa, hoe krijgt een nietige club als Keytown Hitters in een blin de vlek op de honkbalkaart als Leiden dat voor elkaar? Con necties, is het antwoord. Bolk „En ik ben een manager die ge wend is zaken van de grond te trekken. Ik leg mezelf hier ook geen belemmeringen op. Als ik denk dat iets goed is voor de vereniging, dan zorg ik dat het gebeurt. Lukt het niet, dan doe ik mijn reputatie geen eer aan." De honkbalwereld is niet zo groot, zegt Bolk Daarnaast heeft hij zelf topsport beoefend: hij liep 'veertig kilo geleden' op het Europees Kampioenschap de drieduizend meter. Hij weet hoe de sportwereld in elkaar steekt. Zijn moeder was bij voorbeeld 27 jaar lang voorzit ter van de damesafdeling van de voetbalbond KNVB en intro duceerde het vrouwenvoetbal in de Nederlandse competitie. Bolk weet hoe de wereld werkt en legt makkelijk contacten. Zo gaat hij binnenkort ook praten met bondscoach Robert Een hoorn over de mogelijkheid met het Leonardo da Vinei col lege een soort honkbal-loot- school op te zetten. En voorziet hij toernooien van internatio nale omvang aan de Kikkerpol der. „Er gaat hier een hoop ge beuren op honkbalgebied." Niet alleen komt er dat kunstg- rasveld - in februari gaat de schop de grond in - bij een complex waar een professione le school moet komen, horen nog meer faciliteiten. Een slag kooi met een pitchmachine, een 'bullpen' van tien meter waar werpers en catchers indi vidueel kunnen trainen, nog meer apparaten om de slag techniek te polijsten. De pitcher van hoofdklasser Pirates, Raban Schalm, is al gecontracteerd om les te geven. En ook catcher Thierry Smeets gaat de jeugd in Leiden onderrichten. Een club van 140 leden - explo sief gegroeid van 45 leden, iets meer dan een jaar geleden - kan dat nooit allemaal zelf be talen. Dat hoeft ook niet. Daar is Bolk voor. „De gemeente legt het kunstgras aan", zegt hij, „en voor de rest lopen er lijntjes met sponsors. De aanleg van de dug-outs is al uitbesteed. Dat zijn niet de bushokjes die je langs voetbalvelden ziet. Bij honkbal zijn die dingen zestien meter breed, drie meter diep, tweeënhalve meter hoog, met nog een opslagruimte ernaast." En bij een veld horen ook tribu nes. In principe worden het simpele staanplaatsen: de dui zend kuub zand die wordt afge schoven om het kunstgras aan te leggen, wordt gebruikt voor een verhoging aan een kant van het veld. Daarop komen stoep randen die schuin omhoog lo pen. „Maar als hoofdklasser Kinheim verhuist naar het Pim Mulierstadion, dan hebben zij nog wel een of twee tribunes over", zegt Bolk lachend. „Ik heb ze al gebeld." Wie les wü krijgen op de honk balschool in Leiden, betaalt 55 euro voor acht lessen van an derhalf uur. „Niet alleen top pers hoeven zich in te schrij ven", zegt Bolk. „Iedereen kan er beter van worden. In princi pe is het voor junioren en seni oren tot 21 jaar. Als er genoeg mensen van hogere leeftijd zijn die belangstelling hebben, dan beginnen we daar ook een groep voor." Hij rekent snel uit dat er ruimte is voor een man of 500. „Maar met honderd ben ik al dik tevreden, en met twee honderd süper-dik-tevreden." Over vijf a zes jaar staat Leiden echt op de honkbalkaart van Nederland, luidt het plan van Bolk. Die ontwikkeling begint met de school en het kunstgras veld. Als dat veld er ligt, dan ga ik met een kratje bier op de pit chereheuvel zitten, met de vijf mensen die er nauw aan heb ben samengewerkt. Phil Ver- straaten en de twee, drie men sen van de gemeente. En een knappe jongen die me er dan af krijgt voor dat kratje op is." SPORT EN SPEL De gedoodverfde kampioen BV Broeders ontsnapte met een 4-4 gelijkspel tegen Jumbo Warmond. Halver wege dit duel in de eerste divisie driebanden won Voorschotenaar Carel Wagenaar, na een 48-13 achter stand, met een aantal goede series overtuigend. Leide- riaar Rob Lamboo versloeg de sterke driebander Her man van Daalen. Deze Van Daalen had vooraf de Jum bo'ers op scherp gezet door te vertellen dat Jumbo geen tegenstand van betekenis zou zijn. Invaller Jan VÏskil en Peter Vlaar konden het niet bolwerken, maar er werd verrassend een matchpunt afgesnoept. bowling leiders. De runner-up na de eerste zitting, Kaas- hoek/Laatsch, scoorden 'slechts' 50,30 procent en zak ten een plaatsje. Tussenstand aan kop: 1. Zwart/Pijnacker 60,86 2. Paape/Van Dortmund 57,89 3. Kaashoek/Laatsch 54,46. Landskampioen BVUV Intermodulair draaide op de tweede competitiedag in de eredivisie trioleague op nieuw moeizaam. De start met de BV Leiden bowlsters Paula van Hemert en Angelique Petit in het team was nog wel goed. Van Hemert gooide een game van 234 pins, maar daarna werd er nog slechts één confrontatie gewonnen. BVUV klom door deze vier matchpunten wel een plaatsje op de ranglijst naar de zevende plaats. of bridge Het paar Zwart/Pijnacker verstevigde, in de hoofdklas se van het NBB district Leiden, door een tweede plaats in de tweede zitting zijn koppositie. Het duo behaalde een score van 61,61 procent. Het paar Paape/Van Dortmund scoorde weliswaar 65,18 procent, maar bleef gemiddeld toch bijna drie prqc&nt achter op de Het Hazerswoudse Samen Sterk is na drie ronden in de regionale hoofdklasse het enige team zonder puntver lies. Het versloeg medekoploper Damlust uit Gouda met 10-6. Het Rijnsburgse RDC 3 versloeg het Leids Damgenootschap met grote cijfers (5-11). De zware Rijnsburgse top met Michiel Kloosterziel en Arjen de Mooij bleek een maatje te groot voor de Leidenaars. Ook het Katwijkse KDC ging onderuit. DEZ Reewijk was met 7-9 net iets beter. DEZ had zijn topspelers (Bitter en Van der Wouden) aan de lagere borden en dat betaalde uit. De huidige regiokampioen, HDC uit Alphen aaan den Rijn, boekte z'n eerste zege (10-6) ten koste van OGB Bodegraven. Aan de topborden scoor den Eric-Jan van Reenen en Nico van der End voor HDC. Stand aan kop: 1.Samen Sterk 3-6 2.Damlust 3-4 3.RDC 3-4 4.KDC 3-3 5.HDC 3-3. Het Roelofarendveense Bullshit boekte in de eerste ronde van de eredivisie DBBR dartscompetitie de grootste zege. Het won met 9-1 van Rataplan. Ook de huidige regionale kampioen, het Leidse Brandewijn United, startte goed met een 8-2 zege op Respons. De runner-up van vorig seizoen, De Stalgasten uit Leiden, won wat moeizamer met 6-4 van Downstairs uit Kat wijk. Tarsal Koos Minck (Lisse) won met 7-3 en ook de Ramses Sjaffies uit 'de Veen' wonnen hun openingsdu el ruim (8-2). Darter Ferry van Veen wierp in deze ron de drie keer 180. Stand aan kop: 1. Bullshit 9; 2-3. Uni ted, Ramses Sjaffies 8; 4. Tarsal Koos Minck 7; 5-7. De Stalgasten, Square Point en De Gouwe 6. schaken Schaakster Biana Geragousian (Leiderdorp) veroverde op het NK in Eindhoven, in de leeftijdscategorie tot 16 jaar bij de meisjes, de NK-rapidtitel. De Leidse Leonore Braggaar deed dit in de categorie tot 12 jaar. De Leidse Braggaar verdiende hiermee een uitzending naar de 'European Community Youth Chess Championships' van 22 tot en met 29 november 2003 in Graz (Oosten rijk). Een week eerder was Braggaar ook al succesvol. Met haar team van Op Eigen Wie ken (met Daan Post- ma, Harry van Vliet en Talitha Munnik) behaalden ze de NK-titel in de D-categorie. Florian Moederscheim won de derde ronde van het Open kampioenschap van Warmond. Nadat Moederscheim in de halve finale voor Hans te Sligte te sterk bleek, versloeg hij in de finale Leon Ale- wijnse. Hierdoor nadert Moederscheim in het alge meen klassement lijstaanvoerder Martin Zevenhoven tot op twee punten. In de verliezersronde won Jasper Schuurhuizen van Nico Seisveld. Tussenstand aan kop: 1. Martin Zevenhoven 31; 2. Florian Moederscheim 29; 3. Ronald Blok 25; 4. Nico Seisveld 20; 5. Martin Boutkam 19. (bij)zaken in de sport Nee, het is geen met uitsterven bedreigd beestje dat over de Patagonische pampa's zwerft en waar The Animal Channel een inte ressante documentaire aan wijdde. De Valken- kever Falco Coleopterabestaat helemaal niet. Een groep supporters van voetbalvereniging Valken '68 introduceerde de naam afgelopen zomer toen zij een Volkswagen kever ombouw den tot clubwagen. In de typische roodgele kleuren en met een eigen sponsorgroep. PR-man Ferdinand Bleijswijk legt uit. „Een stel vrienden wilden een oude bus aanschaffen, die opknappen, in de clubkleuren spuiten en als supportersbus gebruiken bij de uitwedstc van Valken 1. Hij is iets kleiner uitgevalle de bedoeling was. Met zes man is er afgev zomer flink geschuurd en geplamuurd." Het geintje kostte aardig wat geld. „We twee officiële sponsors gevonden en voi ro kun je donateur worden. Dan komt je !1 aan de binnenkant van de motorkap. Ini hebben we honderd donateurs." Reacties? „Ja, al op de snelweg wordt er terd. Waar we ook komen, mensen zijn 1 thousiast." Foto: Dick Hogewoning T a hoorrrrr, daar istie weerrrr. J Meer nieuws van het Akse front. De ex-korfballer, die het doel verdedigt van FC Rijnland, is een vaste gast in Balletje Met. In de nacompetitie van afgelo pen seizoen keepte hij door met een gebroken pols en een gebroken rib, dit seizoen zette hij medespeler Eric de Jager op 'scherp' door een kies uit zijn kaak te stompen op de trai ning. Het laatste nieuws: in de 6-0 afranseling die Rijnland af gelopen zondag kreeg, brak Akse zijn voet in een heldhafti ge poging de vijfde tegentref fer te voorkomen. Nog even speelde hij door, maar deze keer moest hij tot zijn grote verdriet wel om een wissel vra gen. Het supertalent - naar verluidt is minimaal de helft van alle dertig toeschouwers die weke lijks langs de lijn staan e scout - mist daardoor v; avond de belangrijke za voetbalwedstrijd van zij J 'vriendenteam'. Nu had volgens de geruchten, to willen afbellen. Het schi zegt men, dat hij blij is zijn blessure. Hoeft hij 11 teamgenoten niet te vei dat hij de wedstrijd mist dat hij naar de musical I Drie Musketiers gaat. v/> O O Het clubhuis van TAW. Foto: Henk Bouwman De sportredactie van deze krant beoordeelt nu eens niet de prestaties op het veld, maar bekijkt de omstandigheden langs het speelterrein. Sport parken worden op tien onder delen getest. Vandaag de re sultaten van een bezoek aan TAW in Ter Aar. 1. Bewegwijzering en bereik baarheid: 8 Gelukkig dat er (kleine) bordjes hangen op de Aardamseweg, anders is het terrein, verscholen in een woonwijk, onvindbaar. 2. Parkeergelegenheid en en tree: 7 Voldoende ruimte voor de auto, de entree is wat scharrig. nemen, ondanks de aanwezig heid van een stip." Een klein schraal plekje doet vermoeden dat er ooit een kalkkwakje op lag. Het ligt precies op elf me ter. 6. Vuilnisbakken: 6 Oude metalen huisvuilbakken in moderne standaards opge hangen. Wel te weinig. 7. Scorebord en klok: 7 Doen het 8. Dug outs: 6 Zijn wij hier in Madurodam? 9. Clubgebouw binnen: 8 Bescheiden van omvang maar functioneel en sfeervol. 3. Reclameborden: 7 Er hangt welgeteld één bord omdat er een nieuwe ophang- constructie wordt gemaakt voor de rest. Op basis van die ene wordt duidelijk dat het goed Totaal: gaat komen. 4. Velden: 8 Net nieuw, dus goed 5. Penaltystip: 6 Stip ontbreekt, maar het excuus van de terreinbaas is leuk. „Nog geen scheidsrechter meege maakt die niet elf stappen ging 10. Clubgebouw buiten: 7 Beetje bunkerachtig, grauw met blauw als steunkleur, maar ook weer niet echt lelijk. 7,0 Klassement: 1. Lugdunum: 7,7 2. w Woubrugge 7,5 3. Valken '68 7,2 4. w Oegstgeest 7,1 5. TAW 7,0 Voorschoten '97 7,0 7. Docos 6,4 De topdrie val I Cees Goudkuil, voe keiaar uit Koudekerk De beste: 11 1. ARC („Goede vel< me, moderne acco 'j tie, alleen het parke1 veraf.") 2; Koudekerk („Mag gen dorp best noei 1 complex is fantasti1 zo'n klein cluppie kleine gemeenscha] 3. WSB Alles is en het ligt er moo I zorgd bij. Ook hi< parkeren een minpi De slechtst!E 3. RCL („Beetje y Een opknapbeurt L' dig. De kantine kij1 het hoofdveld uit."1 2. Hazerswoudi („Toch eenzelfde pie als Koudekerk complex is een stu liger.") 1. w Alphen („Ze j gelijking met de phense clubs is modatie van Alph perd. Gezellig is h gerisweL") De vraag van twee weken geleden, 'wat is de kleinste club in de oude afdeling Leiden met een jeugdafdeling' heeft na loting een prijswin naar opgeleverd. Th. Hoogkamer uit Abbenes gaf het goede antwoord. Jui§t ja, Abbenes heeft nog minder leden dan GWS. De heer H( mer ontvangt het 'balletje-met-pakket': zijn diepvries gehaktballen met een pot mayonaise. (Over de prijs kan niet gecoi deerd worderr.)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18