KUNST CULTUUR Een brug tussen pop en klassiek Roer is om bij de Alphense Cultuurprijs Capella Currende komt pas na de pauze op temperatuu r Lenette van Dongen vedette met puntlaarzen Ozzy annuleef tour vanwege zijn zenuwtic Bowie gaat 'klassiek' Het gevoel van totale ontluistering s donderdag l6 OKTOBER 2O0: Jet Boeke. Foto: CPD Verjaardag Dikkie Dik 9 voorschoten - Dikkie Dik viert dit jaar zijn 25ste verjaardag en geeft; samen met zijn schepper Jet Boeke, een feestje in de bi bliotheek in Voorschoten aan de Wijngaardenlaan. Dit ge beurt op zondag 19 oktober vanaf 13.30 uur. Het feestje is vanzelfsprekend bestemd voor kinderen, maar ouders mogen meekomen. Bas Haring geeft lezing leiden - Bas Haring geeft van avond een lezing bij Kooyker over zijn nieuwste boek De ijze ren wil. Haring is hoofddocent aan de Universiteit Leiden en won in 2002 de Gouden Uil voor jeugdliteratuur met zijn debuut Kaas en de Evolutiethe orie en de Eureka!, een prijs voor populair wetenschappelij ke literatuur. De lezing in het fi liaal Breestraat 93 begint om 20.00 uur. Toegang is gratis. John Lennon 'in stukjes' new york - Twaalf acteurs gaan in een nieuwe Amerikaanse musical ieder een verschillend aspect van de persoon John Lennon spelen. De musical moet in het seizoen 2004/2005 op Broadway staan. Volgens producer Scardino laat de mu sical zien hoe Lennon met zijn tijd omging en zijn tijd met hèm. Het geeft een beeld van zijn generatie en van zijn tijd, de jongeren van de jaren zestig en zeventig. Lennon AA/as onder meer hippie, meditatiegoeroe, politiek activist, maar natuurlijk ook op geheel eigen wijze kun stenaar en echtgenoot. Er zul len dertigs songs van Lennon in de nog naamloze produktie worden gebruikt. door Theo de With alphen aan den rijn - Voor de vijfde keer gaat de gemeente Alphen aan den Rijn de Cul tuurprijs uitreiken. Tot en met 20 november kan de bevolking kandidaten aandragen. De winnaar ontvangt de prijs op maandag 15 december in het Parktheater. De laatste keer ging muziekvereniging DSS uit Aarlanderveen met de eer strij ken. Dit orkest won vorig jaar ook de Zilveren Veer, de cul tuurprijs van de Leidse regio. De Alphense Cultuurprijs heeft een tamelijk bewogen voorge schiedenis. De prijs werd mid den jaren negentig in het leven geroepen, omdat Alphen steeds meer trekken van een volwassen stad kreeg met bij behorend cultureel klimaat. De eerste jaren was de prijs al leen voor bedoeld voor beel dend kunstenaars. Hij ging achtereenvolgens naar Lisette Verkerk (Utrecht), Astrid van der Horst (Nieuwkoop) en Kri- kor Momdjian (Woubmgge) en kwam dus steeds niet in Al phen zelf terecht. Het initiatief dreigde daarna dood te bloe den, maar twee jaar geleden blies de toenmalige cultuur wethouder Ed de Leest de prijs nieuw leven in. Het roer ging om. De prijs wordt voortaan elke twee jaar toegekend en is niet meer al leen bestemd voor beeldend kunstenaars. Ook muzikanten, theatermakers, schrijvers en amateurgezelschappen mogen meedingen. Iedereen kon zichzelf aanmelden of andere kandidaten aandragen. Er kwamen slechts dertig reacties binnen. Teleurstellend, erken de Peke Hofman, directeur van het Alphense Centrum Beel dende Kunst (CBK) dat van de gemeente de opdracht kreeg de competitie te organiseren. Aan de andere kant was er ook kritiek. De jury was samenge steld uit de directeuren van de culturele instellingen in Al phen (muziekschool, theater, bibliotheek enz.). Niet echt on afhankelijk, oordeelden de cri tici. Door deze gang van zaken konden er vervolgens slechts twee kandidaten worden ge nomineerd in plaats van de vier, waaraan in eerste instan tie was gedacht. De Alphense beeldhouwer Frits Garenfeld legde het in de finale uiteinde lijk af tegen de muzikanten van DSS. De organisatoren hebben zich de kritiek aangetrokken. De jury is deze keer op een andere leest geschoeid. Er zijn juryle den van buiten Alphen aange trokken om de onafhankelijk heid te garanderen. Er zijn deskundigen gestrikt van de schouwburg in Hoofddorp, het Kunstgebouw in Rijswijk, een pianist uit Nieuwkoop en de stadsdichteres van Gouda. Zij buigen zich over de inzendin gen en nomineren er maxi maal vier. Peke Hofman zou persoonlijk liever zien dat Alphen de krachten bundelt met omrin gende steden als Leiden en Gouda. „De Leidse regio heeft de Zilveren Veer en in Gouda hebben ze een eigen kunst prijs. We hebben wel een po ging ondernomen om tot sa menwerking te komen, maar iedereen hangt erg aan zijn ei gen prijs. Dat heeft ook met politiek te maken. Een burge meester of een wethouder staat liever met de uitreiking van zo'n prijs in de schijnwer pers dan met een politieke rel. En zo runt iedereen zijn eigen toko. Dat is jammer, want de vijver waarin je vist wordt steeds kleiner. Je kunt niet el sl keer dezelfde mensen nomit ren. Op een gegeven momir' heb je iedereen gehad. Zov goede kunstenaars komen jaarlijks niet bij in Alphen. zou heel graag eens met I den en Gouda om de tafel ten om te praten over de opj van één kunstprijs voor de gio Hollands Midden." Kandidaten voor de Alphei kunstprijs kunnen word aangemeld bij het CBK, Cast lumstraat le, 2405 BC Alpb aan den Rijn. De winnaar vangt een geldbedrag van 25 euro en de J.C. Bloempennii De bezoekers mogen op 15 cember een stem uitbreng voor de publieksprijs van euro. theater recensie Wijnand Zeilstra Vedette' - soloprogramma van Lenette van Dongen. Regie: Ruut Weissman en Pieter Tiddens. Gezien:15/10, schouwburg Leiden. Aldaar nog te zien: vanavond. De gretigheid waarmee Lenette van Dongen het podium in be zit neemt, is keer op keer over rompelend. Bijna elk woord on derstreept ze met heftige geba ren en een driftige mimiek. Haar uithoudingsvermogen lijkt daarbij onuitputtelijk. En zeker nu ze een programma in han den heeft dat gewoon goed scoort, gaat ze er eens te meer stevig tegenaan. Maar dan opeens zingt ze een liedje, en het contrast met al die uitbundige heftigheid kan haast niet groter zijn. Dan wordt die grote stoere meid ineens een zangeres met een ragfijne stem die uiterst tedere nummers kan vertolken. Op zulke rustmo menten in de show is ingeto genheid troef. In die combina tie van uitersten is Lenette van Dongen uniek. Van alle muzikale nummers is er slechts één in up-tempo. Op een pittig latin ritme zingt ze een liefdesliedje: 'Jij bent nooit lang uit mijn gedachten'. Swin gen, dansen, ze kan het alle maal, maar juist die vaak ver stilde liedjes blijven favoriet. Als ze bijvoorbeeld in haar toegift deels in het Nederlands deels in het Engels afsluit met een num mer van James Taylor ("You can close your eyes'), dan bewijst ze daarmee haar klasse. Ze weet zich daarbij ondersteund door twee toegewijde muzikanten: Martijn Breebaart (piano) en Peter Heijnen (gitaar). De liefhebbers van het gespro ken woord komen ook ruim schoots aan hun trekken. Le nette vertelt met een vleugje nostalgie over de waxinelichtjes van haar oma en over het klus sen met haar vader. En verder maakt ze ons op uitbundige wijze deelgenoot van tal van dagelijkse ergernissen en levert ze haar eigenzinnige bijdrage aan het obligate debat over normen en waarden. Is Lenette ook een 'vedette', zo als ze zich in haar nieuwe pro gramma aankondigt?! Het ant woord op die vraag bij een vrouw van zulke uitersten luidt vanzelfsprekend bevestigend en ontkennend. Ja, als het gaat om haar kwaliteiten. Neen, als het gaat om haar met-beide-benen- op-de-grond-mentaliteit die wars van afstandelijk stardom lijkt te zijn. Zelfs in haar kleding koestert ze de tegenstelling: Eerst komt ze op in een geraffi neerd showy uitmonstering met hoge hakken, netkousen, hotpants en een diep decolleté om vervolgens op toneel dat al les te vervangen door een mak kelijke spijkerbroek, een flod derbloesje en puntlaarzen. Dat is La Van Dongen. Een vedette met puntlaarzen.. den haag/gpd - voorm e Black Sabbath-voomian Osbourne heeft zijn Euro v tournee uitgesteld zodat hij b handeling kan ondergaan een ernstige zenuwtrekking Britse zanger zegt dat de tic na zijn leven heeft verwoest !g tournee zou op 22 oktobe Dublin beginnen, maar is ei uitgesteld tot begin volg jaar. Op 4 november zou bourne in Ahoy' optreden. Osbourne verklaarde tegen e; de BBC dat hij recent is on f zocht wegens klachten 'onvrijwillige trillingen'. Rotterdam - Zijn aanhoudende vernieuwingsdrang ten spijt bedien de de blond gelokte Bowie zijn trouwe fans in Ahoy' gisteravond twee-en-een-half uur op hun wenken, door uit te pakken met heel veel klassiekers uit zijn bijna veertigjarige loopbaan. 'The Jean Ge nie', 'Fame', 'Under Pressure', 'China Girl' en 'Heroes' nam hij het pu bliek voor zich in. Daartussendoor speelde de goed geluimde Bowie, die bijzonder goed bij stem was, een flink aantal nummers van zijn twee meest recente cd's 'Heathen' en 'Reality'. Nieuw maar niet ver nieuwend. Dat laatste was wel op de concertkaartjes van alle bezoe kers te vinden, een unicum. Die kunnen namelijk via een code op hun entreebiljet de tour verder gratis volgen via internet. Foto: ANP klachten zijn naar eigen ze| de afgelopen twee jaar in hi heid toegenomen. „Het lee op alsof dit probleem miji ven en mijn zelfvertrouwen u het vernietigen was", aldus boume. „Ik voelde me meer op mijn gemak o A mensen." Osboumes steeg het afgelopen jaar grote hoogten door de realitysoap The Osboumes t wereldwijd werd uitgezonn Volgens dr Allan Roppern neuroloog die Osbourne on's zocht, hebben tests uitgew u dat de zanger niet lijdt aa ziekte van Parkinson. „De nuwtrekking kan in bedv1 worden gehouden met mei menten. Echter, een van d< a werkingen van het medici een droge mond met een lig effect op het stemgeluid probleem verdwijnt gewoo na drie of vier weken, maa dit moment kan meneer boume absoluut niet zingei Guido, de voormalige eerste violist van André Rieu, staat succesvol op eigen benen Landgraaf/GPD - Dat hadden we nog niet in Nederland: de muziek van Guido. En ook niet het orkest van Guido. Nu wel. Wat goed is, komt snel. De cd, jawel getiteld 'Guido', is nog maar twee weken uit en staat nu al in de hoge regionen van de mega top honderd. 'En dat terwijl de campagne nog moet beginnen', aldus Guido en zijn broer Eric, die samen binnen een paar jaar een compleet mu- ziekbedrijf uit de grond hebben gestampt met als standplaats hun geboortedorp Landgraaf in Limburg. Het lijkt erop dat An dré Rieu niet voor niets spijt had toen zijn eerste violist vijf jaar geleden Rieus orkest verliet om voor zichzelf te beginnen. Niet dat de muziek van Guido (voluit Guido Dieteren) op die van hét repertoire van Rieu lijkt Dat kan ook moeilijk, want Gui do componeert zijn stukken zelf._Zelf noemt hij zijn stijl 'een brug tussen klassiek en pop'. Hoe het klinkt, valt te beluiste ren op zijn cd. Klassiek en pop dusj maar ook dance en volks muziek, ragfijn verweven. Ei genlijk zou het prachtige film muziek zijn. Dat is blijkbaar meer mensen opgevallen, want Guido heeft al drie opdrachten voor het schrijven van muziek bij films binnen. De muziek op de cd maakt deel uit van de show die Guido als violist én dirigent met zijn or kest al een aantal malen voor uitverkochte schouwburgen en hallen in Limburg en Duitsland heeft gegeven. Ook de kwaliteit van die shows is al opgevallen. Twee Duitse televisiezenders, waaronder de WDR, gaan aan dacht aan de plotseling ver schenen ster aan het firmament besteden. In eigen land denkt Guido op 6 december een klap per te maken. Op die zaterdag leidt hij als musical-director in de Jaarbeurs in Utrecht (12.000 zitplaatsen) de 'Max Proms', waar, zijn orkest Alessandro Saf- ina, -The New London Chorale K fi theater recensie Susanne Lammers Voorstelling - La Voix Humaine van Jean Codeau door Orkater. Idee en uitvoering: Ria Marks. Regie en tekstbewerking: Olivier Provily. Muziek: Maarten Omstein. Muzikanten: Jeffrey Bruinsma, Nina Hitz, Noortje Köhne. Gezien: 15/10, LAKtheater, Leiden. Nog te zien: 16t/m 18/10, aldaar. Verkeerd verbonden, dat be staat niet meer. Tegenwoordig word je niet meer door al dan niet kwaadaardige telefonistes onderbroken, komen verschil lende gesprekken niet meer op een telefoonlijn samen. Maar ook al is de techniek inmiddels betrouwbaar, de mensen deu gen nog altijd niet. Jean Coc- teau zou door een per ongeluk afgeluisterd telefoongesprek' tussen twee ex-geliefden op het idee van 'La voix humaine' ge komen zijn, een monoloog uit 1930 van een vrouw met tele foon. Het is haar laatste gesprek met hem. Zij probeert hem aan het lijntje te houden en hij pro beert zo goed en kwaad als het kan, maar desalniettemin zo snel mogelijk weg te komen. Francis Poulenc maakte er in 1958 een operaatje van, en Ria Marks speelt nu de tekst met een strijkerstrio. De muziek van Maarten Omstein onderstreept en intensiveert de gevoelens van de vrouw - de onmst van het wachten, de duistere ang sten, de opstandige gedachten. De voorstelling is ronduit prachtig: elegant en licht, en te gelijk hevig emotioneel, maar toch schuurt er iets. Dat komt door het personage dat Cocteau schiep. Je kijkt naar een vrouw die teveel begrijpt. De man die haar verlaat, is een schoft. Overmorgen trouwt hij met een ander, hij heeft gelogen, onge twijfeld ook bedrogen, haar woede daarover maar heel zijdelings naar ten, wordt ingebed in lieve grijpende woordjes. Als maar niet ophangt. Totale kelijke afhankelijkheid tooi en van haar akelige zelfvi dering blijft niets je bespaai Ria Marks geeft die flemi kruipende, soms met een scherp naaldje radeloos vechtende vrouw beeldsc gestalte. Haar stem bespei le registers, van nuchterhe wijsheid, van wanhoop troost, en zelfs die van v ding, en ze beweegt daarb een diva uit de jaren dertij muziek, vooral de viool vai frey Bruinsma, helpt haar te verklanken wat zich in hoofd en hart afspeelt. Ui delijk bekruipt het je, je van die totale ontluistering schien liever geen getuige Dit is te ontzettend. Nieuw fenomeen - Guido Dieteren. In een ander leven speelde hij de eerste viool bij André Rieu. Foto: GPD onder leiding van Tom Parker, Lee Towers en Anita Meyer zal begeleiden en Guido en zijn or kest ook solo zullen optreden. Hij is nog maar 29 jaar. Maar hij is al heel lang met muziek be zig, aangemoedigd door zijn va der, die dirigent is. „Op mijn derde ging ik al naar concerten en ik klapte het hardst, omdat mijn pappa voor het orkest stond." Op zijn vijfde wist hij zeker dat hij viool wilde gaan spelen. Hij haalde zijn VWO-di- ploma na een gecombineerde opleiding van voortgezet on derwijs en het conservatorium in Maastricht. Op het conserva torium studeerde hij viool bij Maarten Veeze en orkestdirec tie bij Jan Stulen. „Daarna heb ik masterclasses gevolgd bij on der anderen Victor Libermann, Eva Koskinen en Serban Lupu. Maar ja. Masterclasses zijn heel erg duur. Toen heb ik een brief geschreven aan André Rieu met een cVtje erbij." Nadat hij had voorgespeeld nam Rieu hem aan als zijn eerste violist. In tweeënhalf jaar zou Guido 500 voorstellingen spelen. „Het was het meest professio nele dat je je voor kunt stellen. Aan alle randvoorwaarden was voldaan: pensioenvoorzienin gen, noem maar op. De kleding, de make-up: alles was 6f. Ja, ook de make-up. Helena Ru binstein. Zaten die jongens 's avonds voor de voorstelling on handig met een mascararoller- tje... En keihard werken. Vaak waren we twee weken achter el kaar van huis. Ik had toch nog geen verkering, maar ik kan me voorstellen dat als je getrouwd bent, zo'n lange tijd weg niet al tijd even leuk is." Toch was de belasting niet de reden dat Guido weg wilde. Hij wilde voor zichzelf beginnen. Hij wilde iets unieks creëren, gewapend met behalve zijn ei gen talent de lessen van zijn le raren én die van zijn vader: „Je kunt wel noten spelen, maar je moet eigenlijk spelen met de noten". En dan was er ook nog zijn eigen idee: „Als componist streef je ernaar een zo groot mogelijk kleurenpalet te heb ben. Tegenwoordig heb je daar bij ook het aanbod van al die instrumenten uit de popmu ziek. Ik heb het altijd jammer gevonden dat de wereld van de symfonische muziek en de popmuziek zo uit elkaar zijn ge dreven. Alle componisten van vroeger maakten gretig gebruik van nieuwe instrumenten. Kijk naar Bach. Of naar Mozart. Toen het hammerklavier en de klarinet op de markt kwamen, was Mozart één van de eersten die ervoor ging schrijven. Wij willen graag die traditie weer oppakken." 'Wij' zijn Guido en Falco Bors- boom, met wie Guido de com posities en de arrangementen schrijft. Bij 'wij' hoort ook Gui- do's broer Eric, die de zakelijke leiding van het jonge concern heeft. Eric: „Ik studeerde psy chologie, ik was bijna klaar. Ik ben nóg bijna klaar, want toen ik eenmaal ja had gezegd om samen een bedrijf te beginnen, namen de zaken al vrij snel een grote vlucht." Volgende week verschijnt de eerste single: 'Caldo', een pas sioneel lied met als soliste de sopraan Wendy Kokkelkoren, Guido's eigen Petra Berger. En dan is het wachten op de ver overing van Nederland. Guido: „Ik gebruik mijn hersens om mijn gevoel te vertalen." En: „Muziek is een heel eerlijke manier van geld verdienen, mits je het oprecht doet." muziek recensie Lidy van der Spek Capella Currende o.l.v. Erik van Nevel, m.m.v. ensemble In Stil Modemo. Gehoord 15/10, de Waag, Leiden. Een flamboyante levendige voordracht. Dat bezit Capella Currende in hoge mate. De ex pressie en dynamiek van de grillige 17de eeuw krijgen volop gelegenheid om te bloeien en groeien. Vóór de pauze leidt deze explo sieve stemming zo hier en daar tot licht kabaal. Het is alsof het ensemble de grenzen van de akoestiek in De Waag van te vo ren niet goed verkend heeft; denkt dat het zoals dinsdag avond weer in de lange, hoge Oud-Katholieke kerk in Den Haag staat te zingen. Zo is er in Andreas Hofers openingslied 'Dixit Dominus' bepaald geen sprake van homogeniteit, flak keren eigenlijk alle stemsoor ten, wat een onrustig klank beeld oplevert. Aan het eind van het eerste deel wordt nog maals een 'Dixit' gezongen, nu van de Italiaan Tarquinio Merula. Eveneens fel en kleur rijk, maar hier is de onrust al duidelijk verminderd. Pas na de pauze komen de stemmen dicht bij elkaar, wer ken ze toe naar een stralend homogene samenklank. Erik van Nevel stuwt zijn koor op tot grote, soms woeste hoogte. Beeldend verlopen de dalende, dynamisch golvende lijnen in de bede 'Wendt Uw blik naar beneden en zie onze ellende'. Helder en wendbaar zingt de countertenor mee met de alten, of soleert met een zelfde sou plesse; zoals in het Magnificat van Marcin Mielczewski. Naarmate de avond vordert gaat het koor steeds fraaier zin gen. De sopranen excelleren in het Ave Regina van Philipp Ja cob Rittler (1637-1690), kleuren als een strakke helblauwe he mel. Ook de alten profileren zich hier krachtig. Als in een Russisch koor zoemt de donke re zeer lage bas tot in het brede slotakkoord. Currende laat zich van zijn al lerbeste kant horen in de zeer emotionele Psalm 51 waarin zonde, ongerechtigheid, ving en verlossing intens den verwoord. In waarin extremen tegenov kaar staan wint de lichte terende kant het immer vi doffe duistere, althans gezelschap. Daar draagt he strumentaal) ensemble Modemo' evenredig e Drie trombones, twee baio len en een kistorgel bege' aanstekelijk, verdiepen e nieuwen vocale klankkleui zwieren zelfstandig koorzang. Tussen de bedrijven doe leert dit ensemble eveneec gesproken vitaal. In Bibei nata a tre' dansen de tro nes in heerlijk drammen menspel met de eerste Bijna swingend blaast hit der trombonisten een een buitelend ritme. Dat snaren fataal kunnen rea op temperatuurverschilli wellicht te horen in de Sonata van Vejvanovskj twee violen die elkaar achterna zitten spelen gri onzuiver. Laten we hoi het niet aan de techniekl 'gewoon' aan de warmte lf teil

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16