'Zoetwaterbuffers geen oplossing' LEIDEN REGIO )e Witte Stok: een korte tocht en een lange discussie Alkemade studeert op maximum van tachtig op snelweg 'Het zijn snoepjes, maar ze zijn zo weg' R3 Pleidooi voor aanwijzen van gemeentelijke monumenten in Leiderdorp Extreme droogte is schaars en ruimte ook Natuurwerkdag Na succes in Overschie 20 sluitingen Stompwijk OPWIJK - De Hoge Brug de Nieuwe Vaart in Stomp- is vanaf maandag afgeslo- voor maximaal twee weken, bedrijf Batec BV Betonre- n atie knapt in die tijd de on- en bovenzijde van de brug Ook de Knipbrug over de npwijksevaart is binnenkort weekeind afgesloten voor al verkeer. De gemeente Leid- jndam-Voorburg verricht it onderhoud aan deze brug wam er tijdens het werk er dat ook de overgangen de brug naar het wegdek jten worden vernieuwd. Dat alleen als de brug wordt af- jten. De afsluiting is op 25 oktober. litiek café in eterwoude erwoude - Het CDA in erwoude houdt dinsdag jolitiek café met als gast eer gedeputeerde Van Dijk. jreekt over economische limtelijke ontwikkelingen i om Zoeterwoude. Daarbij en vragen aan de orde als ke ontwikkelingen acht de lincie mogelijk zonder het ne karakter van Zoeter- de aan te tasten?' en 'Hoe de provincie naar de plaat je middenstand, grotere ijvigheid en de winkelbou- ;d van Zoeterwoude?' Er is gelegenheid voor discus- ^ïet Van Dijk, CDA-wethou- Ites en de raadsleden. Be itellenden zijn welkom op itober om 20.15 uur in Café leester, Zuidbuurtseweg loningen raakwerend schoten - Woningen in 'oorschotense Burgemees- emèdepark en omgeving "en nieuwe, inbraakweren- izijnen en dakkapellen, jg p"ote onderhoudsproject le 65 woningen van wo- ei jouwvereniging De Sleu- ge an Zijl en Vliet begint isdag. Tegelijk tekent de co liging het zogeheten PK- :onvenant samen met de n :ente Voorschoten, Woon- Nederland en de politie schoten. In dit convenant 'eg, ie Keurmerk Veilig Wonen' ,D afspraken over het veili- aken van woningen. Uit- er is aannemer Heem- uit Roelofarendsveen. donderdag l6 OKTOBER 2003 mposium over angsnijders' Op het symposium ;e verhalen: mediahypes I odeme sagen', volgende donderdag op de Univer- Leiden, gaat het onder an- over de mythe van de snijdersbende, een ge- dat de laatste maand de e deed in Leiden. Ook gaat ver kidnappers in de bal- ïkvan Ikea, de massahys- rond ritueel misbruik en re 'stedelijke legenden', ymposium duurt de hele n kost 45 euro inclusief j. Studenten betalen tien Meer informatie is te vin- |p www.praktijkstudies.lei- tiiv.nl door Janneke Dijke leiderdorp - Leiderdorpers dwepen met hun Hoofdstraat. Hij ziet er zo authentiek uit en geeft ze het gevoel dat hun woonplaats een eigen historie heeft en meer is dan een bui tenwijk van Leiden. Maar Clau dia Thunnissen van het Comité Doesbrug waarschuwt. „Er is nog maar heel weinig over. Als je even niet oplet, is het weg." Om te voorkomen dat verpau perde panden tegen de vlakte gaan en historische dakkapel len en versierde goten in het dorp stilletjes worden vervan gen door hedendaagse exem plaren, pleit ze voor een ge meentelijk monumentenbeleid. „Het moet er nu eindelijk eens van komen, anders is het te laat." Thunnissen weet waarover ze praat. In 2001 deed de kunst historica in opdracht van de provincie Zuid-Holland een on derzoek naar de cultuurhistorie in het gebied rondom rijksweg A4. Haar bevindingen schreef ze op in een lijvig boekwerk. Ook schreef ze diverse boeken over de geschiedenis van Lei derdorp. Het maken van een gemeentelijk monumentenbe leid hoeft niet eens veel te kos ten, meent ze. „Met dit boek van mij kom je al een heel eind." Bovendien heeft ze het onderzoek de afgelopen twee jaar uit liefhebberij bijgehou den. „Ik ben zeer bereid om met de gemeente mee te den ken. Er zijn subsidiemogelijk heden genoeg waarmee je een huiseigenaar kunt ondersteu nen." Voor een paar oude panden in het dorp zijn nog slechts twee reddende engelen denkbaar: een nieuwe eigenaar die liefde voor het pand heeft en genoeg geld bezit om het te renoveren, of een gemeentelijk monumen tenbeleid dat het pand be schermt tegen afbraak. Neem het oude klokgeveltje tegenover het huis van Thunnissen, aan het eind van de Hoofdstraat bij de kruising met de Achthove- nerweg. Ze vraagt zich al een paar jaar af hoe lang de bouw val nog op eigen kracht over eind blijft staan. Nog zo'n bouwval: de oude boerderij Rijnsburger aan de Oude Hoogmadeseweg bij de begraafplaats. „Een paar jaar geleden stond hij op de nomi natie om gesloopt te worden. Inmiddels willen burgemeester en wethouders een onderzoek doen naar de herbruikbaarheid van de materialen. Het gaat de goede kant op, maar het is niet genoeg. Hoewel het voorste deel van de boerderij is afge brand kun je er donder op zeg gen dat de oude melkkelder nog in de grond zit. Het zou goed kunnen dat die kelder uit het eind van de zestiende eeuw is. Ga nou eens kijken wat voor een mooi project je hiervan kunt maken. Misschien wil de universiteit er wel een onder zoek aan wijden, misschien kun je er een tweede aula van ma ken. Dat klinkt voor mij heel anders dan het magere 'contro leren wat bruikbaar is', dat B en W nu in de begroting hebben staan." De zorgen van Thunnissen gaan niet alleen uit naar de bouwvallen in het dorp. Juist de details van de panden die er nog goed uitzien bepalen de sfeer in de Hoofdstraat, betoogt ze tijdens een wandeling. „Wat ik hoop is dat een volgende ei genaar ziet dat deze oude win kelpui op de begane grond bij zonder is", zegt ze bij nummer 201, waar glas-in-lood de ra men siert. Als de pui een gemeentelijk monument zou worden, was ze niet afhankelijk van hoop. „Kijk ook naar specifieke dingetjes als die dakkapelletjes", zegt Thunnissen even verderop. „Dat zijn snoepjes, maar die zijn zo weg." Dat blijkt. Het aangrenzende huis heeft een modem gedrocht op het dak staan. Geen gemeentelijke regel die dat tegenhoudt. Thunnissen gaat nog even door. Een rand gele steentjes in gevels in de Doeslaan, een ver sierde dakgoot met consoles er- door Marieta Kroft hazerswoude/boskoop - De aanleg van zoetwaterbekkens in het gebied van Rijnland is geen goede oplossing om problemen bij een volgende extreem droge zomer op te lossen. Dat vinden dijkgraaf Cees Kroes van het wa terschap Wilck en Wiericke en voorzitter van de Kring Boskoop Piet Trimp. „De realisering is veel te duur en legt een te groot beslag op de schaarse ruimte." Beiden pleiten voor een studie naar een rechtstreekse verbin ding tussen het IJsselmeer en Rijnland (het gebied tussen Haarlem, Gouda en de kust). Dijkgraaf Kroes en voorman Trimp van de boomkwekers waren gisteravond samen met gedeputeerde Lenie Dwarshuis de gastsprekers in het Plantari- umgebouw op een avond van de WD Kamercentrale Zuid- Holland Noord. De aanleiding was de droge zomer en hoe de daaruit volgende problematiek een volgende keer kan worden aangepakt. Moet er een structurele oplos sing komen of moet de droogte als een incident worden be schouwd, was de hamvraag aan het circa tachtig mensen tel lend publiek Volgens Trimp hebben de waterschappen deze zomer adequaat een incidente le oplossing bedacht door de Tolhuissluis bij Nieuwveen open te zetten, waardoor IJssel- meerwater het gebied van Rijn land kon instromen. Om voor zo'n zomer die eens in de 25 jaar voorkomt, zoetwaterbek kens te creëren, vindt hij te ver gaan. „Als er over ruimte wordt gepraat, komen we altijd bij de agrariërs terecht. Die hebben al een zwarte rouwband om." Kroes legde uit dat er tussen de 5000 en 10.000 hectare zoetwa terbekkens moeten worden aangelegd, wil zo'n maatregel een afdoende oplossing voor droogte zijn. De kosten bedra gen al gauw 500 miljoen euro. Voor dat geld kun je eenvoudi ger water uit het IJsselmeer ha len, denkt de dijkgraaf. Nadelen van de watertoevoer deze zo mer zoals de zoutprop die eerst moest worden afgevoerd en het stilleggen van de scheepvaart in Amsterdam, kunnen volgens hem worden weggenomen door een pijpleiding tussen het IJsselmeer en Rijnland aan te leggen of een rechtstreeks ka naal te graven. Kroes pleit daar om voor een studie. Trimp schaart zich achter hem. Gedeputeerde Dwarshuis is wel voorstander van de zoetwater- bekkens. „Elk gebied moet in principe zijn eigen problemen oplossen. Óm het ruimtebeslag te beperken, moeten we toe naar dubbel gebruik. Dus we moeten de aanleg van natuur en recreatie combineren met zoetwaterbuffers." Volgens haar hoeven de boeren er gpèn nadelen van te ondervinden. „Er zijn gebieden waar boeren uitzichtloos aan het werk zijn." Het grootste probleem waar Dwarshuis mee kampt is dat dè waterproblematiek gemeenten en burgers nauwelijks lijkt te in teresseren. De komende jaren zullen de waterschapslasten flink stijgen doordat het water beheer door het veranderende klimaat steeds duurder wórdt. „Maar hoe leg je dat de burger uit als hun vertegenwoordigers in de raad al niet eens komen opdagen als wij speciaal hier over avonden in de verschillen de gemeenten beleggen?" De reacties uit het publiek - vooral mensen uit de politiek - waren lauw en wisselend. Ypor- zitter Toetie Vorenkamp sloot af met de mededeling de avond met dezelfde gastsprekers te herhalen. onder, dakbekroningen van ke ramiek: allemaal karakteristieke versieringen die zonder pardon verwijderd mogen worden. Een aantal huizen mag van haar zo op de gemeentelijke monu mentenlijst, zoals het dubbele art-decohuis op nummer 35 en 37 en het tegenoverliggende rij tje huizen rond de nummers 36 en 38. „De laatste tijd is er wel een cultuuromslag", merkt de kunsthistorica. „De Munnik- kenmolen is gerestaureerd, de Meelfabriek aan de Zijldijk blijft staan, de Doesbrug is opge knapt. Maar de stal achter de Meelfabriek is heel snel ge sloopt, zonder dat er onderzoek naar is gedaan. En de Doesbrug had nog een zeventiende- eeuwse stenen onderbouw die gesloopt is zonder dat er iets van is vastgelegd. Dat is zo jam mer. Bovendien zou het ook zo goed zijn om de gewone woon- panden te bewaren." Ze hoopt dat de politieke partijen haar pleidooi overnemen tijdens de begrotingsbehandeling op 1 november. „Met een monu mentenbeleid laat je als ge meente zien dat je trots bent op je geschiedenis. Eigenaars kun nen ook trots zijn op het schild je dat ze aan de gevel krijgen. De renovatiesubsidies zullen de gemeente de kop niet kosten, want zoveel is er niet overge bleven in Leiderdorp." regio - In natuurgebieden in de Leidse regio is werk aan de winkel. Op de natuurwerkdag, zater dag i november, steken milieuliefhebbers weer de handen uit de mouwen om de natuur ter wille te zijn. Er moeten wilgen worden geknot en er moet ander werk worden verricht om ervoor te zorgen dat idyllische laantjes, oer-Hollandse dijken, en bij zondere vennen in stand blijven. Een van de projecten op natuurwerkdag is het gloednieuwe natuurgebied Lentevreugd, tussen Katwijk en Wassenaar. Daar wordt gewerkt aan de oevers van een herstellende duinbeek. Op kaas boerderij De Vierhuizen in Zoeterwoude zijn gezin nen welkom om te helpen met snoeien, tuinieren en opruimen. Maar ook op andere locaties is ge noeg te doen. Zo kunnen het Ommedijkse bos van Wassenaar, landgoed De Keukenhof in Lisse, 't Eer ste Stuk in Nieuwe Wetering en de Drechtoevers in Leimuiden een helpende hand wel gebruiken. Het is de derde keer dat de natuurwerkdag plaats vindt. In heel Nederland worden werkzaamheden in de natuur verricht. Opgeven is mogelijk op www.natuurwerkdag.nl. Publiciteitsfoto Het dubbele art-decohuis aan de Hoofdstraat 35-37 in Leiderdorp. „Kijk eens naar dat prachtig afgewerkte balkon en die schulpjes langs de dakgoot. Dit pand mag van mij zo op de gemeentelijke monumentenlijst", zegt Claudia Thunnissen. Foto: Dick Hogewoning De gemeenteraadsleden Anton Dronkers (GroenLinks, op de voorgrond) en Filip van As (Christenunie) speelden gisteren met behulp van een speciale bril voor visueel gehandicapten. Zo ondervonden zij aan den lijve de problemen van blinden en slechtzienden rond het station. Foto: Henk Bouwman dan wel de stoep staan en de geleidelijnen blokkeren. Gelukkig is er hoop op verbete ring, want onder het groepje vrijwilligers dat zich gisteren liet blinderen, bevonden zich de gemeenteraadsleden Filip van As (ChristenUnie) en An ton Dronkers (GroenLinks)Zij vroegen de organisatoren van de 'blinde tocht' het hemd van het lijf. Niet omdat de gemeen te er niets aan wil doen, maar omdat de discussie erover nog wordt gevoerd. Die discussie duurt de blinden en slechtzien den eigenlijk al veel te lang. Van As zegde gisteren toe het probleem bij verantwoordelijk wethouder Hans Buijing (PvdA), wederom, aan te kaar ten. Eric-Jan Berendsen teloos tegen een prullenbak is gezet. „Daar moet een blinde dus omheen", aldus Van der Ven. „Zeker als je het gebied niet kent, is dat moeilijk. Toen ik hier naartoe kwam lopen, werd de stationsrestauratie be voorraad. De vrachtwagen chauffeur had zijn auto dwars over een geleidestrook gezet. Zie daar als blinde maar eens langs te komen." De dag van de witte stok is niet alleen bedoeld om aandacht te vragen voor de problematiek van visueel gehandicapten maar ook om het grote publiek van die problemen meer be wust te maken. Verder gaat de wandeling, naar de Bargelaan. Wie daar via de geleidefijn en klanktegels oversteekt, loopt tegen een rood-wit hek op. „Dit laat nog wel iets te wensen over. Hier kan nog wel iets worden verbeterd", aldus Van der Ven met enig gevoel voor understatement. „Een visueel gehandicapte die hier nog nooit is geweest, moet hulp in roepen van een onbekende. Dat leidt in een vreemde om geving vaak wel tot prettige contacten." De visueel gehandicapten uit Leiden en omgeving hebben meer kritiek op de gemeente. Zo is het op de Haarlemmer straat en de Breestraat nog steeds een janboel door allerlei uitstallingen die op de straat den en slechtzienden wor- keer op keer met obstakels net onveiligheid in het ver- gei geconfronteerd. Tijd voor test op de internationale van de Witte Stok, ditmaal er station Leiden Centraal, witte stok wordt door blin- en slechtzienden gebruikt ïun weg te zoeken via bij- beeld geleide- en gidslij- *1 legt Wim van der Ven uit. '^s lid van de Nederlandse niging van Blinden en ïtzienden. „En door de stok wordt ook voor andere weggebruikers duidelijk aange geven dat de persoon niet of weinig ziet. Helaas wordt hier door anderen niet altijd reke ning mee gehouden." Wie vanaf de achterkant van het station richting LUMC loopt, komt vanzelf een gelei destrook tegen. Dat is een strook geribbelde stenen die voor een visueel gehandicapte als leidraad dienen. Na een paar meter staat er echter al een fiets op de strook die ach- am en ïiei - ;en iter 1 tv De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 alkemade - Zijn er mogelijkhe den om naar het voorbeeld van Rotterdam-Overschie op de A4 bij Roelofarendsveen een maxi mumsnelheid van tachtig kilo meter per uur ingevoerd te krij gen? Die vraag ligt sinds kort op tafel bij de gemeente Alkemade. Burgemeester en wethouders hopen dat door de maatregel de luchtkwaliteit in de omge ving van de snelweg kan wor den verbeterd. Het idee van een lagere snel heid op de A4 kwam op naar aanleiding van een rapportage over de luchtkwaliteit in de ge meente. Daar kwam overigens uit dat de vervuiling ook in de omgeving van de snelweg nog binnen de normen blijft. „Het is dus allemaal niet zo'n punt", vertelt wethouder Uit den Boogaard. „Maar we willen naar aanleiding daarvan alle vervuilingsbronnen in kaart brengen. We vragen ons bij voorbeeld ook af of het fijnstof als gevolg van het vliegverkeer wel is meegenomen. Wij heb ben thuis elke dag een smerige waslijn. En we denken dat dat door het vliegverkeer komt." De verlaging van de snelheid op de snelweg ter hoogte van Rot terdam-Overschie had onder andere tot gevolg dat de lucht kwaliteit in de omgeving van de weg beter werd, vooral doordat er minder files stonden. Uit den Boogaard: „We willen kijken of er onderzoeksgege vens zijn naar de gevolgen van een verlaging van de maximum snelheid. En we willen kijken of het mogelijk is om zo'n maatre gel bij Rijkswaterstaat aan te vragen." Vorige maand nog liet staatsse cretaris Van Geel weten het niet nodig te vinden de snelheid op de A4 bij Leiderdorp te verlagen naar tachtig kilometer per tiilr. De SP in de Tweede Kamer had daarom gevraagd, omdat Lei derdorp een basisschool wil bouwen pal naast de snelweg. Volgens Van Geel is de maatre gel niet nodig omdat in Leider dorp - net als in Alkemade - dè vervuiling ook bij de huidige maximumsnelheid van hon derd kilometer per uur nog bin nen de normen blijft.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15