REGIO Waar gaat het naartoe met de interieurs in de Nederlands huiskamers? Wat is in, wat is uit, wat is uitgesproken lelijk en wat juist mooi? In 'Oktober Woonmaand' geven de interi eurarchitecten Angela Mole naar uit Oegstgeest, Selma van der Velden uit Leiden eni Marja de Haas uit Noordwijl hun visie. „Trends zijn uit, g< de vormgeving is blijvend.' 'Wees jezelf en geniet mee van trends' 'Met lampen moet je kunnen spelei 'Je moet niet bij jezelf op visite gaan' Een racende handelaar in mobieltjes en een proletarisch winkelend ga GERECHT DONDERDAG l6 OKTOBER 20 NAVRAAG Regering en FNV zijn dinsdag in het najaarsakkoord overeengeko men dat de lonen voor de komende twee jaar worden 'bevroren'. Dat levert geld op en X>an maar burgerlijke 35.000 banen, zegt 1 j J, Den Haag. Maar REI- y ongehoorzaamheid NIER ZANDVLIET, se cretaris van FNV- bondgenoten in Leiden (11.000 leden in de regio) is woest. De FNV- to>p heeft zich er met een Jantje van Leiden vanaf gemaakt, vindt hij. D<2 secretaris pleit voor burgerlijke ongehoorzaamheid. Bent u al gebeld door bioze leden? „Nee, nog niet, maar ik verwacht wel dat dit zal gaan gebeuren. Als je kijkt naar de reacties op di? website van de FNV, dan zijn er heel veel mensen heel erg boos. 2'oals het accoord nu wordt verkocht, zullen ei: in ieder geval een bióop leden afhaken." R'taar 35.000 extra ba nen erbij is toch juist heel mooi? Ïa, dat is inderdaad leuk, maar dat effect is pas zichtbaar in 2007. Dat is veel te ver weg. Wie kan er nu op dit moment al zeggen dat e*r iri 2007 35.000 extra banen bijkomen? Dat is echt onzin. En denk jóriu echt dat de directeur van bijvoorbeeld een machinefabriek waar het nu slecht mee gaat, extra personeel gaat aannemen om dat er een loonstop is afgekondigd? Natuurlijk niet. De loonstop juist heel slecht uitpakken voor de economie omdat de koop- ïcratht achteruitgaat. De mensen zullen nu echt wel even wachten dóórdat ze die nieuwe broek of die nieuwe auto gaan aanschaffen. 'Hrj dat betekent voor het bedrijfsleven weer een nieuwe terugval." Heeft de FNV-top zich door de regering laten inpakken? da, ik denk van wel. Ze hebben zich er te makkelijk vanaf gemaakt 'Lbuewijk de Waal zegt 800 miljoen minder aan bezuinigingen uit lhet vuur gesleept te hebben. Maar dat is natuurlijk peanuts als je dÓt. vergelijkt met de loonstop. Die paar centen staan gewoon in ':geèh verhouding tot wat de mensen moeten gaan inleveren. Want de prijzen blijven stijgen, de brandstof wordt duurder, de ozb gaat oiiihoog en de huren blijven ook maar stijgen. Vooral de huren, daar zouden ze eens wat aan moeten doen. Dat houdt de mensen bez!ig. Waarom moeten de huizen toch ieder jaar duurder worden? Daarom zeg ik: we willen als werknemers best pas op de plaats rnÓken, maar dan mag je als overheid niet alle andere prijzen blij ven verhogen." Moet Lodewijk de Waal dan maar aftreden? „Nou, dat weet ik niet. Maar we zullen wel tegen de bezuinigingen -gaan vechten. Acties dus. Maar niet tegen de NS of zoiets derge lijks, want die hebben het al moeilijk genoeg. We kunnen beter een grote ring om de ministeries maken en die boel eens goed plat leg gen. En in het uiterste geval dan maar burgerlijke ongehoorzaam heid. Gaat volgend jaar de huur weer dwangmatig omhoog, of wordt de jaarlijkse energienota weer duurder? Betaal dan alleen het oude bedrag. Anders Moberg van Ahold heeft net een stulpje van 3 miljoen euro gekocht in Amsterdam terwijl de gewone men sen alleen bezig zijn met overleven. Dan vraag ik me toch echt at waar zijn we nu toch mee bezig?" tekst: Bas de Rue foto: ANP/Juan Vrijdag UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 16 October GEMENGD NIEUWS - Het is heden, 15 October, 25 jaar geleden, dat de spoorweglijn Lei den-Woerden voor het publiek werd opengesteld. Den vorigen dag had er eerst een feesttrein met genoodigden geloopen om de lijn in te wijden. De locomotief was versierd; op de tusschensta- tions werd halt gehouden en werden, evenals aan het station te Lei den, toespraken afgestoken. De dorpen vlagden, hier meer, daar min der» en vooral te Alfen, waar in 'St.-Joris' ongeveer 100 invités aan een feé&disch deelnamen, heerschte veel geestdrift, getuigende tevens de versieringen in illuminatie. Te Leiden was de Stationsweg ook fraai versierd en was er eveneens veel drukte in den omtrek van de Koren- belifs. ANNO 1978, maandag 16 oktober LEIDEN - TOP - Pernix: 10-7. In een goede en fair gespeelde wedstrijd heeft het Sassenheimse TOP zich de betere ploeg getoond. Het was in de dichte mist, vaak nauwelijks waarneembaar of er werd ge- scoord. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. '»Oi U -Vo>T lébn -trloi Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van 1 'dér Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactieJd@hdc.nl HOOFDKANTOOR 'Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 f. ostpdres: Postbus 54,2300 AB Leiden. R ;edactie fax 071-5 356 415 l idvèrtentie fax 071-5 356 325 F amilieberichten fax 023-5150 567 ID(VERTENT1ES c '171-5 356 300 'S "printers (rubrieksadv.): 072-519 6868 /IBQNNEESERV1CE 071,-5128 030 'l ?-nVail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN (3ii vooruitbetaling (acceptgiro) •pi/m €20,20 (alleen aut ine.) j i/kvv €56,70 p/j €216,90 /(Jjonnees die ons een machtiging verstrekken t ot .het automatisch afschrijven van het ïibbrlhementsgeld ontvangen €0,50 korting -per'bétaling. nid COLOFON Leidsch Dagblad VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden, Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Naam: Angela Molenaar. Leeftijd: ,,42 Jaar. Sinds twee jaar heb ik samen met mijn man, die stoffeerder is, een ei gen woonwinkel, "t Binnen- huys'. Daarmee is een droom uitgekomen. Ik ben mijn hele leven al met inrichten bezig. In mijn eigen huis verander ik regelmatig. Woonplaats: Oegstgeest. Specialiteit: „Geef mij een le ge kamer en wij - de zes man personeel in onze zaak - rich ten hem in. Van verf tot be hang. Van bank tot lamp. Van kleed tot vloerbedekking. Daar wordt veel gebruik van gemaakt. Ik druk mijn eigen zin niet door. Ik luister heel goed naar de klant en geef dan advies. Als iemand pimpelpaarse gor dijnen met een goud randje mooi vindt, passen we daar het interieur op aan. Met paars kun je ook hele mooie dingen doen." Visie: „In een interieur moet je je thuis voelen, elke dag. Als dat niet meer zo is, moet je gaan veranderen. Voor mij is het belangrijk dat er samenhang in de opstelling van de meubels zit. Zorg voor een blikvanger. Een mooie lange side-table met een ro mantische lamp en twee stoe re windlichten geeft een prachtig ruimtelijk effect. De kunst van het inrichten zit wat mij betreft vaak in de combinaties." Tip: „Denk goed na wat je wil. Het is allemaal duur genoeg. Zorg voor een basis: een goe de tafel, fijne banken of stoe len en een passende vloerbe- dekking. Ga van daaruit expe rimenteren met accessoires. Een gedurfd kleed, een aparte lamp, of gordijnen met een glansstof kunnen net die touch geven. Jammer is dat gordijnen vaak worden vergeten in de inrich ting. Toch hebben juist gor dijnstoffen een enorme ont wikkeling doorgemaakt. Er is heel veel op dat gebied moge lijk." Lelijk: Ach, ik ben niet zo ge lukkig met die retro-stijl. Kringeltjesbehang, abstracte meubels in felle ldeuren. Het is voor mij allemaal een beetje te hokkerig." Mooi: „In deze herfstperiode geniet ik van de aardekleuren met steenrood. Dat geeft warmte in huis en daar heb ben we allemaal behoefte aan. Een mooie kroonluchter aan het plafond kan voor sfeer zorgen." Uil: „Niets. Een klassiek stoel tje, goed gestoffeerd, kan schitterend staan in een mo dem interieur. Oranje was in de jaren zestig in, daarna heel lang uit en nu zie je het in de accessoires of op een enkele muur weer opduiken." Voorspelling: „Er komen Angela Molenaar: „Ik druk mijn eigen zin niet door." Foto: Hielco Kuipers niet mee van trends.' steeds meer stijlen naast el kaar. Mensen experimenteren nu met een accentkleur op een wand. Straks is behang in een Afrikaanse stijl weer in. Ik zeg altijd: wees jezelf en ge- Saskia Stoelinga Selma van der Velden-Artun. „Eigenlijk is mijn specialiteit mensen er zelf achter te laten komen wat ze willen. Ik stel vragen over hun leven en laat ze daarmee inzien hoe hun inrichting beter kan." Foto: Hielco Kuipers Naam: Selma van der Velden- Artun. Leeftijd: „Ik ben de jongste niet meer, 47 jaar." Woonplaats: Leiden. Specialiteit: „De laatste jaren heb ik mij beziggehouden met het ontwerpen van interieurs voor ziekenhuizen en grote bedrijven. Sinds kort heb ik een eigen zaak, omdat ik het ontwerpen van interieurs voor woningen leuker vind. Hiernaast geeft ik ook een cursus binnenhuisarchitec tuur. Eigenlijk is mijn specia liteit mensen er zelf achter te laten komen wat ze willen. Ik stel vragen over hun leven en laat ze daarmee inzien hoe hun inrichting beter kan." Visie: „Je moet doen wat ik zeg, niet doen wat ik doe. Ik praat met de mensen over wat ze leuk vinden, overdag doen, waar ze de meeste tijd door brengen. En ik adviseer. Niet iedereeh hoeft het zelfde leuk te vinden. Mijn huis is waar ik mij lekker voel, dat moet bij hen ook. Dat betekent niet dat zij mijn huis moeten heb ben." Tip: „Elk Nederlands huis zou meer licht moeten hebben. Ik vergelijk het altijd met een klerenkast, waar kleren han gen voor verschillende seizoe nen. Uit die kleren kies je aan de hand van het weer. Zo moet je ook kunnen kiezen met licht. Spelen met de lam pen gedurende de dag. Men sen moeten meer lampen aanschaffen, dan wordt een huis veel gezelliger." Lelijk: „Niks. Ik heb respect voor de smaak van anderen. Het is zo persoonlijk. Als je als binnenhuisarchitect zegt dat je iemands interieur lelijk vindt, ben je bezig je eigen product te verkopen. Dat doe ik niet, omdat ik mensen niet wil overtuigen, ik wil ze die nen." Mooi: „Wit, grijs, zilver i strak." In: „Eigenlijk weet ik no goed wat in of uit is. Ik 1 met wat de mensen moi den, niet met de trends.1 ik heb het idee dat felle I ren nu in zijn." Uit: „De kleuren terra ei hebben echt hun tijd ge Het was echt een trend 1 opeens allemaal terracoj te slaan. Je ziet in de wii al dat die kleuren niet n j populair zijn." Voorspelling: ,,Ik hoop les naast elkaar kan besl Trends zijn niet altijd go1 om te volgen. Dingen di mooi vindt omdat het 0 moment in is, daar raak snel op uitgekeken. Een rieur moet langer meegi dan de trend. Dus ik hoi in de toekomst interieui I zo trendgevoelig zijn." Mascha Welling Naam: Marja de Haas. Leeftijd: 65 Jaar, in 1958 als 20-jarige aan de Haagse Ko ninklijke Academie voor Beel dende Kunst afgestudeerd als binnenhuisarchrtecte. Sinds 1988 geregistreerd als interi- eurarchitecte. In Nederland zijn plusminus tweeduizend geregistreerde interieurarchi tecten. Woonplaats: Noordwijk. Specialiteit:Alles behalve stands op beurzen en derge lijke. Dat werk is te vluchtig." Maija de Haas werkt fulltime en heeft een ruime opdrach tenportefeuille. Ze werkte in woningen, kantoren, winkels, theaters, kerken, restaurants scholen en onlangs ook de Willem van den Bergh-stich- ting in Noordwijk. Visie: „Ik ben de vertrouwe ling van de opdrachtgever. Het is zijn woning en je moet voorkomen dat hij nadat de opdracht is voltooid, het ge voel heeft dat hij bij zichzelf op visite gaat. Voor dit werk is daarom veel mensenkennis vereist. Vaak weet ik van de opdrachtgevers meer dan hun vrienden van hen weten. Je moet immers weten hoe de mensen zijn om goed te kun nen bepalen hoe hun woon wensen eruitzien. Mijn aan pak werkt, ik denk dat ik dat mag zeggen na 45 jaar erva ring. Sommige opdrachtge vers komen voor de derde keer bij me. Eerst als twinti gers, later als mensen met een gezin en vervolgens voor de woning waar ze hun oude dag in willen leven. Ook de kinde ren van die mensen komen bij mij. Kerstkaartjes met de tekst: 'We genieten nog elke dag van het interieur' spreken wat dat betreft boekdelen." Tip: „Bekijk voor een verbou wing altijd het geheel, ook al spreid je de verbouwing over meerdere jaren uit. Houd daarbij rekening met de ma nier waarop je leven er dan uitziet. Een druk gezin met opgroeiende kinderen zou er over drie jaar heel anders uit kunnen zien. Misschien zijn de kinderen dan al het huis uit." Lelijk: „Een woning die te vol staat. Maar voor mij staat voorop dat iedereen mooi mag vinden wat hij wil." Mooi: „Wanneer het interieur en het exterieur op elkaar zijn afgestemd." Uit: „Trends, al klinkt dat te genstrijdig. Ik bedoel daarmee te zeggen dat trends geen lan ge adem hebben en over niet al te lange tijd hopeloos ou derwets, en dus 'uit', worden gevonden. Een voorbeeld daarvan zijn gedrapeerde gor dijnen." In: „Goede vormgeving is blij vend." Voorspelling: „De groeiende aandacht voor het interieur zal de komende tijd alleen maar toenemen. Dat is aan de ene kant een leuke ontwikke ling, maar aan de andere kant kan dat met name via de tele visie leiden tot het nog sneller Marja de Haas: „Vaak weet ik van de opdrachtgevers meer dan hun vrienden van hen weten Foto: Dick Hogewoning ontstaan van nieuwe trends. En dus het razendsnel uit de tijd raken van de vorige trend. Het is daarom belangrijk om datgene uit de trends te halen dat blijvend is. Zo behoud je een eigentijds interieur waar je langere tijd plezier van kan hebben. En van kan gei ten." Voor het racen met zijn wagen op de openbare weg wordt een man uit Leiderdorp dikwijls op de bon geslingerd. Maar de talloze boetes brengen de snelheidsduivel er niet toe om met zijn 'hobby" te stoppen. De Leider dorper trapt liever het gaspedaal nog eens extra hard in. Dat het bedrag aan openstaande bekeu ringen uiteindelijk zo hoog oploopt dat zijn sa laris niet meer toerei kend is, vindt de bouw vakker wél vervelend. Vooral omdat hij daar door gedwongen wordt op zoek te gaan naar ex tra inkomsten. Lang duurt zijn zoek tocht niet. Een drugsver slaafde kennis schiet hem te hulp en biedt hem voor een prikkie een aantal gestolen mobiele telefoons aan. De Leider dorper slaat het 'gene reuze' aanbod niet af en probeert op zijn beurt de gsm's met winst door te verkopen. Als even later een intercombedrijf op de Zwarte Markt in Be verwijk grof geld wil neerleggen voor zijn waar, denkt de Leider dorper geen twee keer na. Hij sluit de deal en is in een klap verlost van zijn geldzorgen. Nu de man aan den lijve heeft ondervonden hoe gemakkelijk het is om op deze manier geld te ver dienen, wil hij zijn illega le handel niet opgeven. Dat hij zich met in- en verkooppraktijken van gestolen mobieltjes schuldig maakt aan he ling, daar ligt hij niet wakker van. Zelfs niet na dat hij - via het aftappen van de gestolen gsm's door de politie - wordt opgespoord en meege nomen naar het bureau. De man bekent en mag met een boete op zak weer gaan. Direct daarna belt zijn kennis dat hij weer een nieuwe lading telefoons heeft klaarliggen. De Lei derdorper aarzelt geen seconde en besluit op nieuw met de kennis in zee te gaan. Net als vori ge keer weet hij de tele foons met flinke winst te verkopen. Helaas voor hem, weet de politie dat ook en wordt hij weer in de kraag gegrepen. Dit keer moet de Leider dorper voor de rechter verschijnen en die heeft een probleem met het gemak waarmee de ver dachte in zijn oude ge drag is vervallen. Omdat een boete aanvankelijk de aanleiding vormde voor demobieltjeshandel, grijpt de rechter nu liever naar een zwaarder mid del: de taakstraf. „Want hoe gaat u er voor zorgen dat u een boete kan beta len als u daarvoor de centjes niet heeft?" Der tig uur onbetaald werken moet de Leiderdorper in het vervolg op het rechte pad houden. Dievenfamilie In afwachting van de uit komst van hun asielaan vraag verdient een echt paar uit Mongolië wat bij. Voor een Russische opdrachtgever die ze in Nederland hebben leren kennen, stelen ze bij di verse winkels mascara's, eyeliners, lipsticks en du re gezichtscrèmes. Tij dens de strooptocht door de Leidse binnenstad naar cosmetica is zelfs voor hun twee maanden oude baby een rolletje weggelegd. Die mag de bewakers afleiden terwijl de ouders in de tussen tijd de babywagen vol goederen stoppen. Telkens verdwijnen de gestolen artikelen in de tassen die zijn geprepa reerd met zilverfolie. Op die manier hopen ze het winkelalarm te kunnen omzeilen. Maar ondanks dat de jonge familie vrij geroutineerd is in het stelen, lopen ze tijdens een van hun strooptoch ten tegen de lamp bij V&D. In de rechtszaal vertelt de man dat hij en zijn vrouw de diefstal 'niet met opzet hebben ge pleegd'. Maar dat kan de rechter moeilijk geloven: „Ik kan dit niet aanmer ken als een eerste winkel diefstal die iemand zo maar overkomt. U was op professionele wijze bezig winkels leeg len." Kwalijk vindt daarbij dat het stel slechts de voomaa de opdrachtgever 1 prijsgeven: „Daarn voor u en anderen weg vrij om opniei ke feiten te plegen Volgens de rechtei het incident niet v afgedaan met een En omdat een wei bij asielzoekers nil worden opgelegd, beide ouders een genisstraf. De vrou wordt veroordeeld twee weken cel, w 11 dagen voorwaa De man moet lang ten. Hij krijgt drie gevangenisstraf wi eveneens 11 da waardelijk. Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14