Haagwegterrein gaat op de schop REGIO LUMC-operatieteam naar Gaza-stad 'Dit nummer is niet meer in gebruik, de verbinding wordt nu Ji Zorgen om Van Hogendorpstraat Rabbae straks drie maanden uit de roulatie a a $8 Kinderen planten bollen LEIDEN Dakloze' bedrijfjes telefonisch onbereikbaar door Silvan Schoonhoven leiden - Daklozen kunnen zich laten inschrijven op het adres van De Bakke rij, zodat ze post kunnen ontvangen en eventueel een uitkering. Waarom staan er dan ook veertien bedrijfjes in geschreven op het adres van het diaco naal centrum? De dienstverlening aan daklozen bij diaconaal Centrum De Bakkerij roept veel vragen op. Meer dan vierhon derd daklozen staan er ingeschreven; 176 daarvan ontvangen een uitkering - met een toeslag van 227 euro van wege het vermeende dure leven op straat. De Leidse WD vermoedt dat er misbruik wordt gemaakt van de voorzieningen. De raadsleden zijn ook verbaasd over het feit dat veer tien bedrijfjes staan ingeschreven op het adres van De Bakkerij. Nog twin tig andere ondernemingen hebben in het verleden geregistreerd gestaan op de Oude Rijn 44. Een korte inventari satie. Ugonix Kleinbouw 'Service- en onderhoudswerkzaam heden voor de particuliere woning' meldt het register van de Kamer van Koophandel. Wie belt, krijgt een keu rig voicemail-bericht te horen. Stratenmakersbedrijf Marquenie Geen telefoonnummer, wel een adres. Mhanni Bestratingen Neemt niet op. Niet in telefoonboek of Gouden Gids. Stratenmakersbedrijf Ton Douwes „Dit nummer is niet meer in gebruik. De verbinding wordt nu verbroken." Yüce Een klussenbedrijf. Nummer niet meer in gebruik. TV and Sound De enige van de bedrijven met een website. In aanbouw: „Kom gerust la ter terug om het resultaat te bekij ken." Een norse mannenstem meldt op de voicemail: „Nee. Ik ben er niet." Krapels Grondwerk De voicemail meldt nogal cryptisch: „Je weet hoe het werkt." Kolo's import/export Toedudie! Toedudie! „Deze mobiele telefoon is op dit moment niet be reikbaar. U kunt het later nog eens proberen." Mieremet Bestratingen Telefoon niet aangesloten. Aannemersbedrijf G. de Ruiter De enige ondernemer die de telefoon opneemt. Gert Jan de Ruiter vertelt: „Ik kan u meteen vertellen hoe het zit. Het bedrijf is opgericht, maar ik ga er niet mee door. Mijn partner doet toch niet mee. En inderdaad, ik ben op het moment dakloos." Regie Bitik t.h.o.n. Eismann Een bedrijf in 'diepvriesproducten aan huis'. Wie het mobiele nummer belt, krijgt het thema van Mission Im possible te horen, vergezeld van de mededeling dat 'The president is not in the office at this time. Please leave your name, phone number and the country you wish to invade." Bram Buik van Leidse deurwaarders bureau Buik en Van der Horst heeft de afgelopen jaren te maken gehad met een honderdvijftig mensen die bij de Bakkerij staan ingeschreven, terwijl er schuldeisers achter hen aan zitten. Daar zaten ook bedrijven bij. „Als je een bedrijf hebt, dan ben je in de meeste gevallen niet dakloos, dat is logisch. Een bouwbedrijf moet een ruimte hebben om zijn materialen op te bergen." Welk voordeel is er dan te halen voor een ondernemer als hij zich op de oude Rijn inschrijft? Daar zijn ver schillende mogelijkheden voor, denkt Buik. „Een bedrijf kan op deze ma nier proberen onder zijn verplichtin gen uit te komen. Als een klant ver haal wil halen over de prestaties van een bedrijf, kan hij nergens terecht. Een belastinginspecteur stuit op de zelfde problemen als een deurwaar der. En bij een faillissement kan je je spullen buiten schot houden. Je schermt je vermogen af door niet kenbaar te maken waar het te vinden is. Zo worden schuldeisers gedu peerd. Kortom: je frustreert het eco nomisch verkeer." Bedrijven kunnen zich niet zonder slag of stoot laten registreren op de Oude Rijn, laat de Kamer van Koop handel weten. Volgens woordvoerder Frans Pof is het een 'ongeschreven wet' dat iemand die zijn bedrijf op de Oude Rijn wil laten inschrijven, een schriftelijke goedkeuring moet over leggen van een welzijnswerker. Pof van de KvK heeft het register erop na geslagen en constateert twee groe pen. Voor negen bedrijven geldt dat ze zijn gestart vanaf de Oude Rijn. „De eigenaren stonden daar al inge schreven. Ze hebben een verklaring van een welzijnswerker overlegd waaruit blijkt dat De Bakkerij de ves tiging van het bedrijf goedkeurt. De vijf overige zijn van een eigenaar die dakloos is geworden toen hij het bedrijf al had. Als de ondernemer zich vervolgens laat inschrijven op de Oude Rijn, zorgt de koppeling met het gemeenteregister ervoor dat het bedrijf op hetzelfde adres terecht komt. Vaak gaat het om in het slop geraakte ondernemingen, die niet zijn uitgeschreven. „We kunnen ze niet zelf zomaar ontbinden. Wel gaan we regelmatig langs bij De Bakkerij om zo'n meneer te pakken en hem te vragen zich uit te schrijven. Maar de slagingskans is gering. Die meneer Buik heeft gelijk, je kan allerlei aan maningen sturen, maar je traceert die mensen niet. Pof overweegt om de voorwaarden voor inschrijving op de Oude Rijn te verscherpen. „Misschien moeten we een verklaring plus een onderne mingsplan vragen als iemand zich op de Oude Rijn wil laten registreren. Dat vraagt serieuze voorbereiding." door Robbert Minkhorst leiden - Het Haagwegterrein in Leiden wordt de komende maan den flink verbouwd. Het populai re parkeerterrein krijgt in- en uitritten met slagbomen. Die moeten de kruising met de Haagweg ontlasten en veiliger maken. Een andere entree is niet het enige dat verandert. Inmiddels is begonnen met het verharden van het achterste gedeelte van het voormalige Van Gend Loosterrein. Daar werd al wel (advertentie) DE STELLINGl Aan jongeren onder de 21 mag geen alcohol worden verkocht. www.leidschdagblad.nl geparkeerd, maar bij zware re genval veranderde het gebied in een modderpoel. „Niet echt fijn bij gala's", zegt directeur Chris Verplancke van de Stichting Stadsparkeerplan, die het ter rein exploiteert. Bij droogte hadden omwonenden boven dien last van stof. Die verbouwing kost het Haag wegterrein uiteindelijk vijftig parkeerplaatsen. „Ik heb dat er voor over. We kunnen straks optimaal gebruik maken van het terrein", kondigt Verplanc ke aan. In een nieuwsbrief aan de buurt meldt Stadsparkeerplan dat de parkeerplaatsen nu drie meter van de sloot vandaan ko men, zodat het groen zich langs het spoor en de achtertuinen van de huizen aan de Rijn- en Schiekade 'afgescheiden kan blijven ontwikkelen'. Straten maker Sloos legt schuine vak ken aan, zodat de koplampen van auto's niet meer in de wo ningen schijnen. Er komen twee in- en uitritten met slagbomen. De busjes waarmee parkeerders naar de binnenstad pendelen en de ver gunninghouders - inmiddels zo'n vierhonderd - krijgen een aparte baan. Het contant betalen wordt afge schaft. Stadsparkeerplan plaatst drie betaalautomaten tussen het kantoor en de opstaphalte. Oneigenlijk gebruik wordt on aantrekkelijker, fraude uitge bannen. De bedoeling is boven dien dat het kruispunt met de Haagweg overzichtelijker en veiliger wordt, en dat files door wachtende auto's voorgoed verleden tijd zijn. De ingrepen kosten ruim 200.000 euro. Voor de slagbo men en betaalautomaten heeft Stadsparkeerplan een lening af gesloten. Inmiddels oud-wet houder A. Pechtold van verkeer heeft beloofd dat de gemeente de helft van de verharding voor haar rekening wil nemen. Stadsparkeerplan meldt verder dat de onderhandelingen met de gemeente over een tweede transferium in de stad, bij de Groenoordhallen, 'voorspoedig verlopen'. De stichting ver wacht dat 'Groenoord P R' in de zomer van volgend jaar open gaat. Het aantal parkeerders op het Haagwegterrein nam in sep tember toe met ruim driedui zend ten opzichte van het jaar daarvoor. Daarmee is die maand de drukste in de be- staansgeschiedenis van Stads parkeerplan. leiden - Ruim 50.000 krokusbollen werden gisteren in de grond gestopt in het Bos van Bosman. De klus werd geklaard door zo'n zestig kinderen uit de aangrenzende Vogel wijk en uit het nabijgelegen asielzoekers centrum, die eerst zwerfvuil in het bos had den opgeruimd. Deze week plant een door de gemeente ingehuurde aannemer nog een kleine 40.000 krokusbollen, 8.000 sneeuwklokjes, 14.000 anemonen en 13.000 kievitseitjes. De bloemen gaan bloeien aan de rand van de speelweide in het bos. Met het planten van de bollen is de renovatie van het bos bijna klaar. Het is uitgedund, de paden zijn vernieuwd, en volgend najaar worden er nieuwe bomen en heesters ge plant. In de herfst van 2005 volgt weer een 'dunningsronde' waarbij bomen die te dicht op andere bomen staan worden verwijderd, om de groei van de 'achterblijvers' te bevor deren. Foto: Henk Bouwman oCenter AV5 laat u tv kijken 63 cm scherm met anti- coating. En even later draait liezelfde AV5 een cd of u luis- ar een concert op de radio. lebouwde luidsprekerset is in val volledig op die taak bere- [uitschuivende stereo-speakers en machtige subwoofer n. eindelijk zijn televisie en ■installatie volledig geïnte- 'n een even comPacte a's ernlte vorm- FE LESS ORDINARY slhof 81, Leiderdorp, on 071 541 24 97 Met de mix van tijdelijke bewoning en leegstand gaat de sfeer in de Van Hogendorpstraat er niet op vooruit. Foto: Henk Bouwman leiden - Houten panelen voor ingetikte ramen, groezelige gordijnen, een verlaten huiskamer be zaaid met rommel. Het is een ideale speeltuin voor vandalen en brandstichters. De Van Hogen dorpstraat en omgeving bieden een troosteloze aanblik. Politie en omwonenden maken zich zor gen over de komende jaarwisseling. Portaal kon digt aan de leegstaande panden dicht te timme ren tijdens de jaarwisseling. De wijkagent bekende tijdens een wijkvergade ring in september dat hij 'zijn hart vasthoudt'. Hij pleit voor extra surveillances. Concrete aanlei ding is een brand in een leegstaande woning. De Van Hogendorpstraat en omgeving raakt langzaam maar zeker ontvolkt. De vaste bewo ners maken hier en daar plaats voor tijdelijke. Over anderhalf jaar gaat een deel van de volks buurt tegen de vlakte en komt er nieuwbouw. Veel bewoners zijn al verhuisd, de laatste achter blijvers zijn nog op zoek naar vervangende woonruimte. Om leegstand en verpaupering te voorkomen, trekken tijdelijke huurders en zogenaamde 'op passers' in de huizen, kraakwachten van het bu reau Ad Hoe. Dreigende stickers van de anti- kraakdienst prijken op veel ramen en voordeuren in de Van Hogendorpstraat om vandalen en in brekers af te schrikken. Dat de tijdelijke bewoners niet investeren in nieuwe gordijnen en een verfje, spreekt voor zich. Verschoten doeken hangen voor de ramen. De combinatie van leegstand en tijdelijke bewo ning doet de sfeer in de straat geen goed. Toch is tijdelijke bewoning wat Portaal betreft het beste antwoord op verloedering. Woordvoer der Jeanette Koekkoek: „De beste remedie is: zo snel mogelijk tijdelijke huurders erin als de vaste bewoners vertrekken. We hebben daarvoor con tact met studentenhuisvester SLS die tijdelijke huurders levert. Als dat niet lukt, bieden we de huizen aan via onze website. Soms duurt het even voor een huis weer is bewoond, maar we zitten er wel achteraan." Welke maatregelen de politie treft tijdens de jaar wisseling, is nog onbekend. Na de afgelopen - rampzalig verlopen - oud en nieuwviering valt het veiligheidsbeleid direct onder burgemeester Lenferink. De politiek hult zich nog in stilzwijgen over de strategie die dit jaar wordt gevolgd om taferelen zoals vorig jaar te voorkomen. Specialisten lopen niet warm voor trip uit angst voor aanslagen door Erna Straatsma leiden - Een operatieteam van het LUMC gaat in Gaza-stad een week lang hartoperaties uitvoeren bij kinderen met aan geboren afwijkingen. Morgen ochtend vertrekt het team vrij willigers, dat tevens bestaat uit een anesthesist van het AMC in Rotterdam en een perfusionist (bediener hartlongmachine) uit Californië. Kinderhartchirurg Paul Schoof gaat er vanuit dat zijn team ver trekt, al is er na de recente aan slag op enkele Amerikanen sprake van 'enige onrust' in de groep. „Ik ben druk bezig met het vergaren van informatie over de situatie ter plekke. We hebben in elk geval tickets die we op het laatste moment nog kunnen cancelen." De Ameri kaanse deelnemer aan het team is volgens Schoof al onderweg. „En ik lees nu net op internet dat de Amerikaanse ambassade Amerikanen ontraadt om naar Gazate gaan." Het kostte Schoof de nodige moeite om een team te forme ren. Dat bestaat verder uit een kindercardioloog, twee intensi- ve-careverpleegkundigen en een ok-assistent. „De verpleeg kundigen had ik vrij snel bij el kaar. Maar voor de specialisten moest ik uitgebreid lobbyen." Van de vijftien perfusionisten die het LUMC en het AMC sa men hebben, was er niet een bereid om af te reizen. Veel specialisten voelden wei nig voor deelname, onder meer uit angst voor aanslagen, denkt Schoof. „Ik heb allerlei redenen gehoord om niet mee te gaan. Dat hun echtgenote het niet zag zitten, bijvoorbeeld. Maar ik denk dat veel specialisten zelf ook bang zijn om te gaan. Wel begrijpelijk natuurlijk. Ik heb ook niemand onder druk gezet om te gaan." Politiek Sommige medici hebben daar naast politieke moeite met het helpen van Palestijnen. Schoof: „Ik heb ook vrienden die me nu enigszins scheef aankijken van wege het feit dat ik dit doe. Maar ik wil me niet al te veel bemoeien met de politiek. Ik heb altijd al wat humanitairs willen doen naast de dingen die ik normaal doe. En dit was het eerste dat op mijn pad kwam." Het operatieteam gaat de ko mende week vijf dagen lang el ke dag twee kinderen opereren in het Chifa-hospital. De om standigheden ter plekke zijn primitief. „Je moet je een zie kenhuis voorstellen van het ni veau dat je in Egypte hebt", zegt Schoof, die al een keer poolshoogte heeft genomen. „Nogal shabby. Gaza is bijna een soort concentratiekamp. In de stad gaat het nog wel, maar op het platteland leven mensen echt onder erbarmelijke om standigheden." Het initiatief voor de actie kwam van een Amerikaan die met een Palestijnse is getrouwd en zich inzet voor het welzijn van Palestijnse kinderen. „Hij nodigt teams uit om op vriji/yU- lige basis in Gaza-stad te wer ken." Het LUMC levert zijn tnj- drage aan de actie door de helft van de benodigde vakantieda gen te 'schenken'. GroenLinks zoekt vervanger buiten de fractie door Robbert Minkhorst leiden - Wethouder Mohamed Rabbae is aan het eind van dit jaar zo'n drie maanden uit de roulatie. Zijn partij GroenLinks levert een vervanger. Rabbae moet worden ge opereerd. Fractieleider Gerard van Hees van Groen Links laat in het midden wat Rabbaes aan doening is. Hij wil pas meer bekend maken op een persconferentie, die over een dag of vijf staat gepland. Op dat moment wil Van Hees ook Rabbaes vervanger presenteren. Van Hees laat wel weten dat de wethouder naar het ziekenhuis moet voor 'een techni sche ingreep'. „Het is niet levensbedrei gend", zegt de fractievoorzitter. Rabbae was vanochtend niet bereikbaar voor een reactie. Vanwege de herfstvakan tie is het reces. Bij afwezigheid van een wethouder zorgt het college doorgaans zelf voor vervanging. Helemaal ongebruikelijk is het niet, dat de partij liever een opvolger aanwijst. Het ge beurde ook toen PvdA-wethouder Tjeerd van Rij ziek werd. Ron Hillebrand, toen fractieleider, inmiddels wethouder ruimte lijke ordening, nam een aantal maanden zijn plaats in. GroenLinks wil echter graag vertegenwoor digd blijven in het college. De politiek wacht een ingewikkelde klus: het vinden van acht miljoen euro aan jaarlijkse bespa ringen. De discussie begint daarover aan het eind van dit jaar. De partij wil niet het risico lopen dat Rabbaes portefeuille wordt 'leeggeroofd' tijdens zijn afwezigheid. De partij heeft de coalitiepartners PvdA, WD en D66 toestemming gevraagd om een vervanger te leveren. Die hadden daar geen bezwaar tegen. Ook het college had geen probleem met de wens van GroenLinks. Daarna is Van Hees op zoek gegaan naar een kandidaat. Rabbaes tijdelijke opvolger komt in elk ge val niet uit de fractie. „Niemand stak zijn vinger op", aldus Van Hees. Iedereen heeft goede redenen om de wethouder niet te willen opvolgen. Twee fractieleden zijn pas sinds kort - één nog geen twee weken - lid van de gemeenteraad. Een ander raadslid is net bevallen, een volgend heeft een kind op komst. Van Hees wordt het ook niet. Hij kan op dit moment niet weg van zijn werk. Blinde tocht ter voor nge discussie senkelder bij lierlingh Onnes - De rechtenfaculteit n het verbouwde Kamer- Dnnes Laboratorium een ikelder voor studenten, der biedt plaats aan ruim iderd fietsen. De mede- rs kunnen gebruikmaken n van de twee bestaande s aan de Zonneveldstraat, uwe fietsenkelder wordt erdiept' en 'in het groen' jegd zodat de voorkant !t Kamerlingh Onnes e zien blijft, aldus pro- Jer B. Lamers. De ver- ng ligt volgens hem op a. Binnenkort gaan de s aan de voorkant weg. bouw wordt in april op- rd, en in de zomervakan- e verhuizing van de rech- ulteit gepland. Ise mishandeld ir twee meisjes - Een 65-jarige vrouw is piddag op de Witte Singel wee onbekende meisjes ndeld. Zij stak over op prapad en wist nog net te _Jmen dat zij door de i, die op een snorfiets za- £rd aangereden. Vermoe ide de vrouw daarbij h de meisjes met haar Daarop stopten de twee d de vrouw op de grond Jl waardoor zij rugletsel I De twee meisjes gingen plgens vandoor. preuk na ling met deur - Een 51 -jarige vrouw uit Ld heeft gisterochtend haar )een gebroken bij een in e Julianastraat. Zij laar toen een plaatsge ld 0) de deur van zijn auto Daarop botste de legen het portier, viel en breuk op. (advertentie) doet een cd een televisie?

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13