De wereld volgens Bill Gates GESPREK VAN DE DAG Witte tijgertweeling in dierenpark Amersfoort Nieuwsgierige egel .ïtter" Hanaid &ic;, woensdag 15 OKTOBER 200] DAGELIJKS LEVEN *Nf\JU U KEVS \\<- E-b-AJ 7/VTOEA<5fc--f/ 0E- xec^EAJ WOOQ_Oicr MIET T.ONpEf^_ MENSELIJK Een inwoner van Berlijn is aan geklaagd omdat hij zijn hond de Hitlergroet heeft geleerd. De man moet morgen in de recht bank terechtstaan voor 'het ge bruik van tekens van ongrond wettelijke organisties'. De zwarte HERDERSHOND ADOLF zou in maart zijn rechterpoot in de lucht hebben gestoken, op af roep van zijn baasje en in het bij zijn van twee politieagenten. La ter zou dit schouwspel zich op andere plaatsen hebben her haald. De tijger die de wereldberoemde dierentemmer en ILLUSIONIST ROY in de nek beet, zal niet wor den gestraft. Montecore blijft in de stal van de show van Roy en zijn partner Siegfried in het Amerikaanse Las Vegas. Dieren artsen onderzochten het dier op hondsdolheid, maar constateer den geen besmetting, Ondanks licht herstel verkeert Roy nog steeds in kritieke toestand. Vol gens Siegfried wilde de tijger Roy 'redden' nadat de dompteur tijdens een optreden was gestrui keld. Montecore deed dat op de typische manier van katachtigen, namelijk door het slachtoffer in de bek te nemen en weg te sle pen. De nieuwste rage onder Ameri kaanse autobezitters die met hun auto op willen vallen zonder er al te veel geld aan uit te ge ven: STICKERS MET KOGELGA TEN. Niet iedereen vindt de stic kers grappig. ,,Het stuurt de ver keerde boodschap aan onze jon geren", zegt Gregory Wims, voor zitter van een stichting die zich inzet voor de rechten van vuur wapenslachtoffers. De 21-jarige Daniel Morton ging het te ver om zijn negen jaar oude Honda Ac cord met kogels te doorzeven, daarom plakte hij de gaten er maar op. „Veel mensen vragen mij ernaar en denken dat mijn auto onder vuur is genomen, maar ik wil alleen maar anders zijn", zegt hij. Tijdens het WERELDKAMPI OENSCHAP PUZZELEN dat van morgen tot en met zaterdag plaatsvindt in nationaal sport centrum Papendal in Arhnem, zullen 125 deelnemers uit 26 landen hun hersens laten kra ken. De spelers puzzelen indivi dueel en in teamverband om de wereldtitel. Nederland is dit jaar gastheer, aangezien Niels Roest uit Hilversum vorig jaar in Fin land het WK won. Tijdens het WK buigen de deelnemers zich over ingewikkelde denkpuzzels waarbij het vooral draait om lo gisch denken, inzicht en reken- vaardigheid. Actrice NICOLE KIDMAN heeft gisteren een rechtszaak gewon nen tegen het Britse boulevard blad The Sun. De krant had ge schreven dat Kidman een ver houding had met de destijds ge trouwde acteur Jude Law. Voor de rechter gaf het blad toe dat de berichten verzonnen waren. Eni ge tijd na de berichtgeving over de vermeende verhouding liep het huwelijk van Law met zijn vrouw Sadie Frost stuk. The Sun gaf Kidman de schuld van de echtscheiding. Het blad moet een onbekend bedrag aan scha devergoeding betalen aan de ac trice. Het Londense restaurant van de BRITSE TV-KOK Jamie Oliver heeft deze maand voor het eerst winst gemaakt. Dat vertelt de kok in de krant The Daily Te legraph. Restaurant Fifteen maakt deel uit van een project om kansarme jonge ren werk te bieden in de horeca. Oliver (28) opende zijn restaurant vorig jaar in de Londense buurt East End. Werkloze kansarme jongeren krijgen er een gratis opleiding tot kok. Oliver wilde met het project wat terug doen voor de horecasec- tor, die hem rijk en beroemd heeft gemaakt. De eerste groep van vijftien jonge ren werd gevolgd door een cameraploeg. De belevenissen van de groep waren te zien in de serie Jamie's Kitchen. Met de geboorte van twee witte tijgertjes heeft dierenpark Amersfoort wederom een pri meur te pakken. Moeder Reena en de jongen maken het goed, maar worden voorlopig veilig achter de schermen gehouden. Reena is zaterdagnacht na een zwangerschap van 104 dagen bevallen in het nachtverblijf. Het is de eerste keer dat twee witte tijgers in een Nederlandse dierentuin ter wereld zijn geko men. Voor Amersfoort is dit, na de geboorte van de hyenadrieling en het Perzische pantertje, de derde primeur op rij van dit jaar. „We zijn dolblij", reageert hoofd roofdierverzorging Wil lem Verdonck. „De bevalling was zo gepiept, want hoewel een volwassen witte tijger 185 kilo weegt, zijn de jongen erg klein. Het zijn schatjes om te zien, maar wel met scherpe tandjes en nageltjes." De welp- jes wegen slechts 700 gram en zijn 30 centimeter lang. Verdonck heeft de bevalling via de webcam gevolgd. Het is Reena's eerste nest en dat maakte het extra spannend. „We wisten niet hoe ze zou rea geren, maar ze doet het goed." In een speciale werpkist, die lijkt op een donker roofdierhol, mogen moeder en jonkies aan elkaar wennen. Ook de verzor gers laten ze voorlopig met rust. .Anders kan Reena in paniek raken en de kleintjes opeten of verwaarlozen", verklaart Ver donck. Volgende week openen de tijgertjes hun ogen en over een maand worden ze voorge steld aan het publiek. Pas als het geslacht is vastgesteld, krij gen ze een naam. Nu al zijn de ukkies live te zien op een moni tor in het dierenpark en via www.dierenparkamersfoort.nl Gisteren was de site vanwege de vele bezoekers overbelast en tijdelijk uit de lucht. De ouders van de tweeling ken nen elkaar pas kort. De vijfjari ge Reena uit Frankrijk verblijft sinds 2000 in Amersfoort. Aan vankelijk met haar broer Radja, maar die is vanwege de voort- plantingswens 'ingeruild' voor de vijfjarige Brooklyn uit Duits land. Anders zou er sprake van inteelt zijn geweest. Afgelopen juni ontmoetten Brooldyn en Reena elkaar. „Het was liefde op het eerste gezicht", aldus Verdonck. De geboorte van de witte tijgers is zo uniek, omdat de dieren zeldzaam zijn en bijna niet in de natuur voorkomen. Feitelijk is een witte vacht een 'foutje' van de natuur, want het ontbre ken van een schutkleur is hele maal niet handig bij de jacht. Een enkele keer worden ze oud, maar meestal verhongeren ze. Ze hebben blauwe ogen en een zwarte neus en zijn daarom geen albino's. Annemarie de Jong sydney - Een nieuwsgierige mierenegel in Taronga Zoo in het Australische Sydney inspecteert een van de camera's van de fotograaf. De mierenegel, ook wel Echidna genaamd, maakt deel uit van een bijzondere groep dieren. De zogenoemde monotremen zijn zoogdieren die wel leggen in hun buidel, maar de jongen na de geboorte wel melk geven. Foto: AP/Dan Peled Apenhersenen kunnen robotarm besturen Apen kunnen leren om via elektroden die hun hersenen zijn ingeplant met hersensi nalen een robotarm te bewegen. Dat is ge ken uit onderzoek aan de Duke Universiti in het Amerikaanse Baltimore. De onderzt kers hopen over enkele jaren verlamde n* sen via een elektroden implantaat hun ledf maten te laten bewegen. Voor het onderzoek kregen twee apen elel troden in de hersenen ingeplant. Een con ter registreerde vervolgens de signalen ini hersenen van de apen terwijl zij een joystk bewogen die aan een robotarm was verbot den. Elke keer dat zij de joystick en de robi arm bewogen, kregen zij als beloning wat vruchtensap. Na verloop van tijd werd dej stick ontkoppeld en werd de arm, die zich een apart vertrek bevond, alleen nog door middel van hersensignalen bewogen. De apen gingen aanvankelijk door via de stick robotarm te bewegen, maar hielden daari enige tijd mee op en stuurden dus de arm rechtstreeks, via de elektroden met hun ha senen. Volgens de onderzoekers begrepen apen dat zij de joystick niet nodig hadden de robotarm te bewegen. Het is bij mensen al eens gelukt om via elel troden door middel van gedachten een cu sor op een computerscherm te bewegen. 1 bij de apen gebruikte implantaat was echB kleiner en de taak veel ingewikkelder. Deo derzoekers voorzien op termijn mogelijkhi den voor het implantaat bij het gebruik va rolstoelen, computers, kunstarmen en \vd licht eigen armen. Aanvankelijk was gedai dat met de ontwikkeling van het implanta nog wel vijf tot tien jaar gemoeid zou zijn kunnen al over enkele jaren de eerste ktini sche proeven met mensen worden gedaan Het is de bedoeling dat het implantaat twi enhalf jaar in de hersenen van de apen bli zitten. Ze moeten na verloop van tijd de ro botarm kunnen gebruiken als was het hun gen arm. AP 'Mens heeft straks constant en overal toegang tot internet' De musical Sound of Music draait momenteel in het Scheveningse Circustheater, maar gistermiddag leek het of The Phantom of the Opera even terug was. Om klokslag twee uur dook Microsoft-topman Bill Gates uit de spelonken op om voor zo'n vijfhonderd marketing managers en andere creatieve re clamegeesten een toekomstverhaal af te steken. Een uur later was de 'chief software architect', zoals op het visitekaartje van 's werelds rijk ste man staat, weer verdwenen. Behalve de dag van het Najaars overleg was het gisteren ook 'Ga tes-day' in Den Haag. De oprich ter van softwaregigant Microsoft deed na twee jaar weer eens Ne derland aan. „Dat vergt de nodige voorbereiding", geeft Joost Nien- huis, directeur van Microsoft Ne derland toe. Sinds de aanslagen van 11 september 2001 staat ook bij Nederlandse congressen alles in het teken van veiligheid. Zeker als een Amerikaanse beroemd heid op bezoek komt. In de aanloop naar het 'event' in Scheveningen was daarvan het nodige te merken. Journalisten en fotografen moesten zich ruim van tevoren aanmelden en zich op de dag zelf met paspoort in de hand melden. Een persoonlijk interview met Bill was uitgesloten. Hij maakte slechts een uitzondering voor twee vakbladen. Fotografe ren met flits was alleen toegestaan tijdens de eerste tien minuten van zijn speech. 'Anders staat die man de hele dag met zijn ogen te knip peren', luidde de verklaring. Het 'rondje Europa' begon voor Gates maandag in Genève, waar hij tijdens de telecombeurs ITU de samenwerking tussen Micro soft en Vodafone aankondigde. De twee bedrijven slaan de han den ineen om het gat tussen mo biele diensten en computerappli caties te dichten. Nu komt het nog regelmatig voor dat op pc's geïnstalleerde software niet over w cIN tosn Bill Gates sprak gisteren precies een uur in Scheveningse Circustheater. Foto: GPD/Harmen de Jong weg kan met draadloze diensten. In de toekomst moet het bijvoor beeld voor een autobergingsbe drijf mogelijk zijn automatisch verbinding te maken met een mo biel netwerk om de locatie van een gestrande automobilist te be palen. Met dezelfde software zou het takelbedrijf dan een sms-be- richt naar de automobilist kunnen sturen om te melden dat hulp on derweg is. Het is een van de toekomstige toepassingen die Bill Gates een dag later tijdens zijn 'Dutch Day' verkondigde. De goeroe deed dat achtereenvolgens voor IT-deskun- digen in het Haagse Concertge bouw, voor marketingexperts in het Circustheater en voor partners van Microsoft in het Kurhaus. Daarbij zorgde hij niet voor veel spektakel. Al voorspelde hij dat de muziek-cd zoals wij die nu ken nen, dit decennium niet overleeft. En neemt het lezen van kranten de komende drie, vier jaar sterk af. „Ik was laatst met mijn zevenjari ge dochter in een muziekwinkel en ik moest haar uitleggen wat een vinylplaat was. Kinderen die over twee jaar worden geboren, vragen later aan hun ouders wat een muziek-cd is. Die gaan ze echt niet gebruiken als ze een ap paraatje als een mp3-speler in hun binnenzak hebben waarop meer dan drieduizend nummers staan." De wereld staat voor grote veran deringen, verwacht Gates, en daarbij vormt breedband eenl langrijke aanjager. „De mens heeft straks via zeer platte pc's met behulp van draadloze veil r dingen constant en overal toe' Is gang tot internet." En Microsc Bl hoopt voor al die toepassing® natuurlijk de software te levereE(l was de uitsmijter van Bill. Wai de visionair weer in het niets v F' dween. M Eric de Bie n sp Guerrilla Zondag reden in Bagdad zelfmoordenaars in een auto in op een gebouw waarin Amerikanen zijn gehuisvest. Veiligheidsmensen brachten dat voertuig weliswaar tijdig tot stilstand, maar helaas explodeerde het ver volgens. Zes toevallige en onschuldige Irakezen von den de dood. Het NOS-journaal, de nationale infor matiebank, meldde die avond dat dit het werk was van 'guerrillastrijders'. Guerrillastrijders? Wat krijgen we nu? Dat is een woord dat klinkt als een geuzennaam. Het heeft de cadans van Vietnam en de jaren zestig. Ik weet de terminologie nog. Uit de mededelingen vanuit het journaal maak ik op dat Irak is ontwaakt. Dat de dappere getrouwen van de edele Saddam Hussein op staan tegen de vijanden uit Amerika die hun land be zet houden en het land economisch willen ruïneren. Zie ik het goed dan heeft de buitenlandredactie nieu we helden ontdekt. Ze smachten daar van achter hun pc-scherm in het Hilversumse mediapark naar een nieuwe Ché Guevra uit Tikrit. Om de kijkers nog eens extra in te prenten, hoe zeer Amerika het land van het kwaad is - de eigenlijke schurkenstaat - liet diezelfde journaalaflevering ook nog langdurig de schrijjster Susan Sontag aan het woord. De Amerikaanse had zojuist in Frankfort de prestigieuze litteraire Vredesprijs ontvangen. Zij mocht het zeggen. Noblesse oblige, adeldom verplicht want dat geldt niet alleen voor zeilmeisjes die prinses willen worden. Sontag zei dat haar land het allemaal aan zichzelf te danken had gehad. Die 11de van de 9de? Koekjes van eigen deeg voor die reactionaire Bush en zijn kliek uit Texas. Zijn er nog vragen? Susan Sontag gun ik haar mening en ze heeft als Amerikaanse best lef. Ik word er wel moe van. Maar nog moeier word ik van een instantie als dat NOS- journaal dat voor een merendeels half geletterde meu te ongeveer de enige boom van kennis is, monopolist voor opinies die als fastfood over zijn toonbank gaan. Slecht voor de spijsvertering en je huid wordt er dik van. Amerika draagt zelf verantwoordelijkheid, vindt Sontag. O ja? Hebben die terroristen - guerrillastrijders zou het NOS-journaal zeggen - die de twin towers en het Pentagon binnenvlogen, misschien een testament achtergelaten met hun motieven? Niet dat ik weet. O, het was wat anders, het was het protest tegen de ar moede waaronder de Arabische wereld zucht. Dat brengt immers radeloze mensen voort. Weliswaar wa ren de kapers boven Manhattan en Washington ge studeerde telgen uit de betere stand van Egypte en Saudi-Arabië, maar die kunnen nu eenmaal als een paar van de weinigen aflezen wat de metertjes in een cockpit bedoelen. Het is heus de schuld van Amerika dat de rijkste fami lie ter wereld, het koningshuis van Saudi-Arabië on- derdanen heeft die arm en gefrustreerd zijn. Het is .0 heus de schuld van Amerika dat Zuid-Korea dat in de jaren 50 een even laag inkomen per hoofd van de bevolking luid als de Arabische landen, nu zo'n ijzersterke economie heeft dat het al die landen gezamenlijk in de zak steekt. Daarover had ik Sontag op het journaal wat meer willen horen. Ook over de vrouwen in Af ghanistan die sinds de Amerikanen er wat ba sale beschaving brachten niet meer ingezwach teld als cocon de lusten van hun Mohammed en Ahmed verbeiden en nu zelfs weer open en zeer betrekkelijk bloot over straat kunnen. Trouwens, over Mohammed en Ah med gesproken: zijn dat niet toevallig de namen van de Siamese tweeling uit dat kleine dorpje in Egypte die nu in Dallas, Texas, in datzelfde goddelo- ze Amerika van elkaar zijn geschei den en zo het medische vernuft en Allah het willen, een lang leven als gelukkige moslims tegemoet gaan? Ik kan me soms zo kwaad maken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2