niet uit de rode cijfers ECONOMIE 'Eerlijke koffie' in één merk ondergebracht Philips nOg ^bert Heijn en Free Record ook in dure boeken Ballast steekt geen geld meer in Britse dochter Meubelfabriek Gelderland hoopt op herstart Omvangrijke fraude bij Poolse partner Achmea Zalm is 'niet blij' met zachte aanpak Fransen Elektriciteitskabels uit het zicht Verlichting op werkplek is vaak onder de maat' euwe topman Foodservice „dam Supermarktconcern d heeft een nieuwe top- benoemd voor de geplaag- jchter US Foodservice, ■nee S. Benjamin volgt Jim op, die vertrok nadat een ngrijk boekhoudschan- bij de Amerikaanse doch- jerd ontdekt. Ahold heeft Bad van advies in het leven ■pen die de gang van zaken idochter goed in de gaten houden. In deze raad zit- nder meer topman Mo- en financieel directeur Ry- nen. Benjamin, geboren in bekleedde topfuncties bij Se bedrijven in de voe- industrie het laatst bij Nu- eet in Chicago, dat kunst je zoetstoffen maakt. «savers mist brillenoorlog jrdam - Specsavers Opti- heeft in de brillenoorlog oger beroep verloren. Het Amsterdam oordeelde dat de prijsbreker een aecampagne waarin prij- orden vergeleken met die jncurrent Pearle, moet •tten. Eerder al stelde de jank dat de reclame van avers misleidend is. De stuurde deze zomer on- ekers op pad die bij con- ïten naar de prijs van va- e glazen informeerden, komsten gebruikte avers in een reclamecam- Deze aanpak leidde tot prijsvergelijkingen, al- rechters. tenfondsgrens r 32.600 euro - Het College voor ^zekeringen heeft de mi- geadviseerd de zieken- ;rens voor werknemers de 65 jaar in 2003 vast te op 32.600 euro bruto per e loongrens ligt nu nog 750 euro bruto per jaar. cipe volgt de minister 17 lies. Eind deze maand de grens definitief be- Aan de hand van het in- op 1 november wordt dof iemand het jaar 1 al of niet ziekenfonds- c«: erd moet zijn. sleept Dell •ide rechter ,50 25 Ac - De vereniging voor 15; tergebruikers HCC daagt ::0or de rechter. Volgens 1: foruikt computerfabri- ::lell algemene voorwaar - in strijd zijn met het indse recht. Dell vraagt 3*95 onder meer hun bestel- 3 9: ledig vooruit te betalen, erland mag echter een deel van de aan- Doruit worden betaald, i x ICC. Ook hebben consu- n volgens de computer- weinig rechten als blijkt bestelling niet deugt. dat het diverse malen eerd heeft om de proble et Dell te bespreken, at het niet gelukt is af- te maken. dinsdag 14 oktober 2003 vervoer gedaald Wegvervoerders krij- jaar opnieuw forse klap- oral in het binnenlands rt zit de klad. Het NIWO it dat het aantal faillise- in de transportwereld emen. Uit de jongste ekcijfers blijkt dat het goederenvervoer vorig ruim 4 procent ge- Het rendement van de ,23 rtbedrijven daalt al 99. Het vervoerd ge lalde vorig jaar van 330 miljoen, een daling 0 6 procent. Vooral de in de bouw is verant- ijk voor de afname. geeft impuls irijzenoorlog - Met een prijsverla- 10 tot 20 procent van vers vleesproducten •ermarkt Edah een •lag in de prijzenoorlog e supermarkten. Eerder n 10 vleesproducten en elen blijvend in prijs Met deze prijsverla- Edah zich afzetten te- 5.i5purrent Cl000 die zich vleesprijzen probeert :ren. C1000 en Albert bben aangekondigd op mijn ook met een prij- 'te komen. erdam wil af ure software *m - Amsterdam on- of de dure software meer Microsoft op pe's, laptops en ser- de gemeente kan wor- ,2ifangen door licentieloze |f*>5r °°r gratis beschikbare Software. Deze maand n proef bij de Directie isering. Jaarlijks geeft 'nte 100 miljoen euro -T- „Ik wil wel eens dat niet goedkoper wethouder Van der teren weten. eindhoven/gpd - Het lukt Phi lips nog niet het bedrijfsresul taat weer in de zwarte cijfers te krijgen. Dat kwam in het derde kwartaal uit op een min van 126 miljoen euro. Hiermee is dat voor het tweede kwartaal op rij negatief, terwijl vorig jaar het bedrijfsresultaat nog redelijk stabiel positief was met een plus van 135 miljoen euro in het derde kwartaal van 2002. Hoewei dit mede te danken was aan een ba te van 120 miljoen euro uit de verkoop van bedrijfsonderdelen. De nettowinst van 124 miljoen euro die Philips in het derde kwartaal van dit jaar boekte was vooral te danken aan deelne mingen in andere bedrijven, waarbij vooral de joint venture met LG Philips geen windeieren legt en een winst van 131 mil joen euro oplevert. In totaal le verden de deelnemingen Phi lips een positief resultaat van 239 miljoen euro op. Er gloort volgens de kwartaal cijfers die Philips vanochtend voor de opening van de beurs presenteerde hoop dat het be drijfsresultaat verbetert. Aan het negatieve bedrijfsresultaat droeg de divisie Halfgeleiders bij met een verlies van 191 mil joen euro. Dit verlies werd ech ter vooral veroorzaakt door re organisatiekosten ten bedrage van 152 miljoen euro. Ook voor de divisie Consumentenelektro nica en diversen werden kosten van enkele tientallen miljoenen euro's gemaakt. Zonder deze kosten zou het bedrijfsresultaat voor het gehele concern dus positief zijn. Dat positieve resultaat zou vooral te danken zijn aan Medi cal Systems dat 138 miljoen eu ro winst maakte terwijl deze di visie vorig jaar nog op een ver lies van 11 miljoen uitkwam. Ook de Lichtdivisie maakte een winst, ook al was dat met 124 miljoen euro minder dan de 141 miljoen vorig jaar. De omzet daalde in vergelijking met vorig jaar met 4 procent naar 6,98 miljard euro. Dit was vooral een gevolg van de dalen de dollarkoers en het afstoten van bedrijfsactiviteiten. De ne gatieve wisselkoersen hadden een negatief effect van 7 pro cent. De met vorig jaar verge lijkbare omzet nam toe met 6 procent. Deze groei was het grootst in Azië. In het tweede kwartaal daalde de vergelijkba re omzet nog met 1 procent. Vooral Halfgeleiders en Medical Systems boerden goed. De divi sie Halfgeleiders verkocht voor 14 procent meer in vergelijking met het vorig kwartaal. De om zet van Medical Systems steeg met 9 procent. Philips president Kleisterlee kondigde voor de divisie Con sumentenelektronica, voor het eind van 2005 extra kostenbe sparingen aan van 400 miljoen euro op jaarbasis. Volgens de topman ligt het voornemen om tot een kostenbesparing van 1 miljard euro te komen op sche- den haag/gpd - Supermarktketen Albert Heijn en platengigant Free Record Shop gaan hun aanbod in boeken uitbreiden. Tot nu verkochten zij alleen boeken on der de 20 euro. Maar beide ketens heb ben aan de Koninklijke Vereniging van het Boekenvak (KVB) nu toestemming gevraagd om boeken in alle prijscatego rieën te mogen verkopen. Dat is lucratief omdat bijvoorbeeld de succesvolle boe ken van Harry Potter boven dat prijsni veau uitkomen. „Wij merken dat onze klanten ook inte resse hebben voor duurdere boeken", aldus een woordvoerster van Albert Heijn. „Maar wij zijn niet van plan een veel uitgebreider assortiment boeken in de winkels te leggen. Wij blijven een su permarkt en richten ons met boeken op bestsellers en impuls-aankopen." Overigens kan vanaf 2005 iedereen zon der registratie boeken verkopen. „Ik denk dat deze winkelbedrijven alvast in spelen op die situatie", reageert Brijder van het Nederlandse Uitgeversverbond. Het is duidelijk dat er meer concurrentie ontstaat voor de reguliere boekhandels, aan de andere kant biedt het voor uitge vers meer afzetkanalen." Eerder hebben de 'branchevreemde' ac tiviteiten van supermarkten en drogiste rijen al kwaad bloed gezet bij de regulie re boekenbranche. Zij kopen in de de cembermaand zulke grote partijen in van bestsellers als Harry Potter of Baan- tjer dat de reguliere boekhandelaren steeds vaker 'nee' moesten verkopen aan hun klanten. Hoewel de 'nieuwe' boekenverkopers omzet afsnoepen van de boekhandels, ziet Brijder geen gevaar voor hun voort bestaan. „Zolang de vaste boekenprijs blijft bestaan, kosten de boeken sowieso overal evenveel. Dus dat is geen bedrei ging. Daarnaast wil je bij de aanschaf van een wat duurder boek ook het genot van een echte boekhandel proeven en zal het assortiment en de kennis er ook veel groter zijn. Laat staan dat Albert Heijn bijvoorbeeld schoolboeken zal gaan verkopen; dat is een enorme orga nisatie die niet zal passen bij een super marktketen." Overigens hebben Albert Heijn en het Kruidvat afgelopen zomer wel een ande re manier gevonden om een prijzenslag aan te gaan met reguliere boekhandels. De ketens stuntten met de Engelse ver sie 'Harry Potter and the Order of the Phoenix.Bij het Kruidvat lag hij voor 18,95 euro in de winkel, 11 euro minder dan de adviesprijs. Deze stunt is legaal omdat buitenlandse boeken niet zijn ge bonden aan de vaste boekenprijs. nieuwegein/anp - BoUWCOn- cern Ballast Nedam steekt niet langer geld in zijn kwakkelende Britse dochter. De geplande re organisatie van Ballast PLC duurt te lang en is te duur. Het is daarom niet in het belang van het hele concern om nog langer extra financiering te ver schaffen, aldus Ballast Nedam vandaag. De onderneming maakte tevens bekend dit jaar quitte te draai en. Het is voor het eerst dit jaar dat Ballast uitspraken doet over de verwachte winst. Over de eerste zes maanden bedroeg de winst 3 miljoen euro, tegen een verlies van 105 miljoen euro in dezelfde periode een jaar eer der. Het was voor het eerst sinds twee jaar dat de onderne ming zwarte cijfers schreef. Het staken van de financiering van de Britse dochter heeft vol gens Ballast Nedam nauwelijks gevolgen voor het totale con cern. Ballast PLC is begin dit jaar verzelfstandigd. Buiten een aantal garanties die gegeven zijn voor verschillende bouw projecten, loopt Ballast Nedam geen risico. Zelfs niet als Ballast PLC failliet gaat, benadrukte het moederconcern dinsdag. De Britse dochter van Ballast is al langer een zorgenkindje. Be gin september kondigde de on derneming een nieuwe reorga nisatie aan waarbij nog eens 275 banen moeten verdwijnen. Eerder vervielen 500 van de 1500 banen in een poging Bal last PLC winstgevend te krijgen. Ballast Nedam splitste begin dit jaar in een Nederlandse poot en de internationale activiteiten. Buiten de Britse dochter had Ballast toen nog vijf projecten lopen in andere landen. Als die in 2005 zijn afgerond stopt de onderneming met buitenlandse avonturen. Vandaag zei Ballast dat deze afbouw sneller en be ter dan verwacht loopt.ld. eist - Personeel van energiebedrijf Nuon legt in het Gelderse Reeth bij Eist vanuit een hoogwerker de laatste hand aan een zogeheten 'opstijgpunt' voor stroomkabels. Ter plaatse worden boven grondse kabels verbonden met een nieuw onder gronds net. De draden hingen te laag voor de bo venleiding van het treinverkeer op de nieuwe Be tuweroute en zijn inmiddels verwijderd. Onder de route ligt nu een netwerk van 1,5 kilometer. De overbodig geworden hoogspanningsmasten wor den binnenkort weggehaald. Foto: ANP/Vidiphoto culemborg/gpd - De met een faillissement bedreigde Culem- borgse meubelfabriek Gelder land vecht voor haar voortbe staan. Er is hoop op een 'her start'. De eigenaren, de familie Brouwers, zijn met mogelijke partners hierover in overleg. Het bedrijf zelf is afgelopen donderdag stilgelegd nadat huisbankier Friesland Bank be slag had laten leggen op het fa briekscomplex. In opdracht van de bank heeft Troostwijk, veiler van failliete bedrijven, de fa briek op slot gedaan. Personeel kan hierdoor ook niet meer bij onderdelen of al bestelde pro ducten afmaken. De kantoren zijn nog wel toe gankelijk voor directie en enke le personeelsleden. Deze zijn volgens hoofd inkoop Spoor 'heel erg hard bezig met her startplannen'. Dit is ook de boodschap die dealers van Gel derland-meubelen afgelopen dagen te horen hebben gekre gen. Namen van geïnteresseer den kunnen volgens Spoor nog niet worden genoemd. Ontwerpers willen volgens Brouwers heel graag door met de gerenommeerde meubelfa briek. De acute problemen waarin de fabriek verzeild raak te, hebben velen verrast. Ook de vakbonden hadden niet ver wacht dat het zo snel mis kon gaan. Bij een faillissement wacht de 107 personeelsleden, veel stoffeerders en schuimers, de WW. Twee weken geleden was er nog overeenstemming met de bonden over de afvloei ing van 17 personeelsleden. Meubelfabriek Gelderland kwam in 1990 in handen van Stoffel Brouwers (66). Eind 2000 beleefde de uit vier bedrijven bestaande Gelderland Groep z'n hoogtepunt met 280 perso neelsleden. Aan de laatste grote overname in oktober 2000 van de failliete slaapkamerfabrikant Treco in Druten beleefde de groep weinig vreugde. Vorig jaar begonnen de grote ontslag rondes waarna Druten begin dit jaar dicht ging. den bosch/gpd - De koffiebran- ders Neuteboom en Drie Mollen uit Den Bosch gaan samen pro beren de verkoop van Max Have- laar-koffie op te krikken. Ze bun delen hun krachten op het ge bied van inkoop, productie, ver koop en distributie van 'eerlijke koffie'. Merken als Solidaridad (Neuteboom) en Horizon (Drie Mollen) komen daarmee te ver vallen. Omdat ook Albert Heijn met zijn eigen branderij, de Ahold Coffee Company, en Fair Trade zich aansluiten bij de krachten bundeling vinden de consu menten voortaan in de super markten alleen nog 'eerlijke koffie' onder de naam Max Ha- velaar. „We zijn allebei relatief klein in deze handel. We vullen elkaar prima aan. Neuteboom is al leen een koffiebrander, 50 pro cent van hun productie is Max Havelaar-koffie. Door onze die pere relaties met de winkel- marktkanalen groeien voor Neuteboom de afzetmogelijk- Pakken Max Havelaar-koffie zijn straks in alle winkels gelijk. Foto; ANP/Ed Oudenaarden heden. Wij waren elkaar aan het beconcurreren", zegt com mercieel directeur Prince van Drie Mollen. Drie Mollen voert onder meer de merken Gala, Mill House en Princess. Verder wordt veel kof fie geproduceerd die Europese winkelketens onder eigen merk uitbrengen. Ook levert Drie Mollen espresso-apparatuur, filterapparatuur, koffie- auto maten en aanverwante dien sten. Koffie van Drie Mollen wordt ook op grote schaal ge consumeerd in ziekenhuizen, vliegtuigen en treinen. Drie Mollen is een van de grootste koffiebranders van Europa. Volgens Prince vertoont de af zet van Max Havelaar-koffie een lichte groei, terwijl het tota le afeetvolume van koffie daalt in Nederland. „De markt voor coffeepads (bijvoorbeeld Sen- seo Crema) stijgt nog wel." Het Max Havelaar-keurmerk is vijftien jaar geleden ontstaan toen de ontwikkelingsorganisa tie Solidaridad boeren in Mexi co wilde helpen. Naast koffie brengt Max Havelaar ook thee, bananen, thee, cacao, honing en sinaasappelsap onder dit merk op de markt. Max Havelaar biedt een prijs waar koffieboeren redelijk van kunnen leven. Op dit ogenblik krijgen de koffieboeren 126 dol larcent per pound (373 gram), op de wereldmarkt wordt een pound momenteel verkocht voor 50 tot 60 dollarcent. „Het is een sociaal vangnet voor de boeren. De laatste twee jaar is de prijs van koffie ex treem laag. De boeren produce ren in feite onder de kostprijs," zegt commercieel directeur WUlemsen van Neuteboom. leeuwarden/warschau/gpd - Justitie in Polen is een omvang rijke fraude op het spoor bij PZU in Warschau. Dit verzeke ringsbedrijf is onderdeel van Eureko, een internationaal con glomeraat, waartoe ook het Ne derlandse Achmea behoort. Eu reko zou voor tientallen miljoe nen euro's zijn opgelicht bij de bouw van een nieuw hoofdkan toor. PZU kocht het nieuwe hoofd kantoor, de PZU Tower in War schau, in 1999 vlak voordat Eu reko een belang van 20 procent nam in het door de overheid gecontroleerde bedrijf. PZU be taalde 122 miljoen euro voor het kantoorpand, terwijl de werkelijke kosten maximaal 92 miljoen euro zouden bedragen. Eureko heeft geen opmerkelijke zaken ontdekt toen bij de boek houding van PZU doornam, zo zegt vice-voorzitter Ernst Jan sen van Eureko in Het Finan- cieele Dagblad. „We hebben na tuurlijk naar de investering in PZU Tower gekeken, omdat het een grote investering was. Ik kan me daar niets verdachts aan herinneren", aldus Jansen. De problemen in Polen zijn een nieuwe tegenslag voor Achmea dat via Eureko wilde uitgroeien tot een Europese speler van for maat op de verzekeringsmarkt. Eureko heeft op dit moment over PZU een procedure lopen bij het arbitragehof in Stock holm tegen de Poolse staat. De fraude is onderdeel van de rechtszaak, aldus een woord voerster van Eureko. Zij wil geen nader commentaar tegen omdat de processtukken ver trouwelijk zijn. „En bovendien zijn wij nog steeds een minder heidsaandeelhouder. De Poolse staat weigert zijn meerderheidsbelang in PZU te verkopen aan Eureko, terwijl daarover wel duidelijk afspra ken zijn gemaakt. Eureko mocht 21 procent van de aan delen bijkopen bij de beurs gang van PZU. Poolse politici willen nu echter de controle niet uit handen geven. PZU kocht het hoofdkantoor van een tot dan toe onbekende projectontwikkelaar, die via een netwerk van bedrijven verbon den bleek aan trustfondsen van de toenmalige PZU-directeuren op hel Kanaaleiland New Jer sey. Twee voormalige PZU-di recteuren zitten vast op be schuldiging van grootscheepse malversaties. eindhoven/anp - De huidige normen voor een goede ver lichting van de werkplek deu gen niet. De overheid en werk gevers baseren lichtnormen nu vaak op wat de werknemer mi nimaal nodig heeft om te zien, terwijl werknemers veel meer licht nodig hebben om alert te blijven tijdens het werk. „Nu ligt de wettelijke norm in Nederland op minimaal 200 lux. De ogen kunnen zich heel goed aanpassen en zelfs bij en kel kaarslicht zien, maar het is wel vermoeiend. Beter is 2000 lax, wat overeen komt met dag lichtniveau als het bewolkt en regenachtig is", aldus S. Bege- mann, hoogleraar praktische verlichtingskunde van de TU Eindhoven. Volgens hem hanteren veel be drijven de norm van 500 lux. „Maar dat is ook nog veel te weinig." Uit lopend promotie onderzoek bij de TU Eindhoven blijkt dat personen die van acht tot vijf uur in een kantoorruim te zitten, in de loop van de dag wegdoezelen als zij werken met verlichting van 200 lux op het bureau. Bij deze mensen neemt het aantal 'doezelmomenten' drastisch toe (gemiddeld met de factor 50), terwijl bij een ver lichting van 2000 lux nauwelijks verandering optreedt in de her- senactiviteit. Het wegzakken in de middag door een gebrek aan licht, is volgens de TU al eerder in veld onderzoek aangetoond. Twee derde van de mensen die ble ken te werken aan een bureau, niet bij een raam, zeiden 's middags momenten van ver moeidheid of verminderde alertheid te hebben. door onze correspondent Hans Gertsen brussel/gpd-anp - Brussel lijkt niet van plan Frankrijk hard aan te pakken vanwege het veel te hoge begrotingstekort. In het Franse dagblad Le Monde zegt eurocommissaris Solbes (mo netaire zaken) dat Frankrijk wat hem betreft tot 2005 de tijd krijgt om haar begrotingstekort tot onder de 3 procent terug te brengen. Minister Zalm (financiën) is 'niet blij' met de opstelling van Solbes. Zalm en een aantal col lega's uit andere kleine EU-lan- den pleiten al maanden voor een harde aanpak van Frank rijk. Eerder bleek al dat Zalm voor zijn idee geen meerder heid achter zich kreeg. De grote EU-landen steunen een zachte aanpak van Frankrijk. Dat doet nu dus ook de Europese Com missie. „Het lijkt er op dat de Commissie bezig is te mar chanderen met pact", aldus een woordvoerder van Zalm. Het Groei- en stabiliteitspact is een serie afspraken tussen de eurolanden die ervoor moet zorgen dat de euro een harde munt blijft. Belangrijkste af spraak is dat landen hun begro tingstekort niet boven de 3 pro cent uit laten komen. Frankrijk schendt die afspraak volgend jaar voor het derde jaar op rij. Het pact voorziet milj arden- boetes voor zulke hardnekkige zondaars. De politieke wil is er daartoe echter niet. Solbes wil wel dat Frankrijk vol gend jaar meer bezuinigt. Bij de presentatie van de begroting voor 2004 bleek dat Frankrijk het begrotingstekort volgend jaar met 0,6 procent terug wil brengen. Dat moet volgens Sol bes 'tenminste 1 procent' zijn. Frankrijk zou daartoe zo'n 6 miljard euro extra moeten be zuinigen. Nederland vindt dat onvol doende. „Portugal heeft vorig jaar ook veel meer gedaan om weer onder de 3 procent te ko men. We zien niet in waarom Frankrijk niet nog een paar tienden van een procent meer kan bezuinigen", aldus Zalm's zegsman. De stellingname van Solbes ten aanzien van Frank rijk opent ook de deurboor Duitsland om onder de bepa lingen van het Groei- en stabili teitspact uit te komen. Ook Duitsland kampt met veel te grote tekorten. De Belgische regering heeft een begroting voor 2004 opgesteld zonder tekort door te schuiven met een flinke eenmalige mee valler. Bij de beursgang van Belgacom wordt de staat eige naar van de pensioenkas van het telefoonbedrijf, goed voor 5 miljard euro. Voor 2003 wordt 3,6 miljard geboekt, de rest gaat naar 2004. Een dreigend gat in de begrotingen is zo gedicht. Oppositiepartij CD&V noemde het onbehoorlijk zo met de in komsten te schuiven zonder de bijbehorende lasten ook door te schuiven. De christendemocra ten noemen het onwaarschijn lijk dat 'Brussel' dit toestaat.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9