Een op de vijf Nederlanders lijdt chronisch BINNENLAND 1 Voorlopig nog geen drugstest in verkeer Diefstal alibi voor verdachte Helderse taximoord 'Giftige afvalstoffen in cement tijdbom' Fietsen langs de Lek als in 1880 Huisarts verwijst te weinig door 'Wraaknemen nutteloos en slurpt tijd en energie' Irnra-ï®^: (UPERSALE Er '^aiiorca 1 q|y^ 0 kas^air .cjornjj Dijkstal: Meer bevoegdheden voor de ATVD Storm havent Hondsbossche Zeewering Cellentekort: Klinkhamer vervroegd vrij 'Knuffelproject scheelt politie veel werk Veel transporten voldoen niet aan milieuregels ran klachten huisartsen juNi - Stichting De Om- pii heeft honderden binnengekregen over •nposten. Aanleiding landacht die het KRO- ima Ook Dat Nog be- 1$ aan dit onderwerp. Het Ier meer om slechte te- ie bereikbaarheid, ver- liagnose via de telefoon komen van hulp. tszaak moord liroom later .Het proces voor de k in Breda tegen een Tilburgse, die heeft iaar ex-vriend op 8 mei in doodgeschoten, is uitgesteld. De reden is w een aantal getuigen irden verhoord. Op ite dag en met een :erras, schoot de eige- i lunchroom Panache festermarkt zes kogels 51-jarige J. Manuhutu. dinsdag 14 oktober 2003 j Oat blijft en Opiumwet }G - De softdrug qat it in de Opiumwet. Dat lister Donner van jus- ;ren geantwoord op Kamerlid Joldersma trder vroegen ook ge waar het gebruik van "igveel overlast veroor- p een verbod. De be en vindt dat de gezond- iade bij het gebruik van trkt is. Qat wordt vooral ^door Somaliërs. titeit vrouw datie bekend iam De identiteit van ie dodelijke slachtoffer lietpartij vrijdag in en is bekend. Het gaat -jarige Thaise vrouw sterdam verbleef. Ver is zij de vriendin van ie crimineel die ook uidatie om het leven (les Jie was een beken- ïsterdamse onder- 1 de jaren tachtig was lammer vooral be- Izijn piratenzender Ra- pe controle lurwerk De Nederlandse poli- It jaar uitgebreider jen op Nederlanders erk smokkelen vanuit j agenten in burger if volgende week Nederlandse num- In noteren bij de win- ■gië. Vlak over de Ten ze de smokkelaars puden. Vuurwerkwin- mogen meer en lateriaal verkopen derland. Vorig jaar Dlitie 130.000 kilo 1 en knalmateriaal in kgeveer 60 procent I Ihet jaar ervoor. ichte zaak ^oos vrij »M De rechter-com- leeft gisteren een ver- de zaak Anja Joos op keen gesteld. Vier ande- leipan een minderjarige, laaDor tien dagen in be- 1 ifcteld. In totaal zitten erpdachten vast. De verdachten, die af- keinde werden iralden, zijn vandaag Ed aan de rechter-com- tuii letl tor brand in nee Tgingstehuis y. 2- Een 20-jarige a ehter uit Gouda is gis- r de rechtbank in Den 1 eiordeeld tot tweeën- mar cel. De man stak op arbler meer zorgcentrum is bin Gouda in brand. Dahonderd bejaarden D^orden geëvacueerd, ijnhte stichtte die dag toepje vrienden brandjes. Ze begon- et in brand steken Iners en eindigden Irgcentrum. Een van zoon van een brand- Hij was steeds weer of zijn vader kwam •e zaak tegen hem voor bij de kinder- elschutter' houden )e politie heeft in een 24-jarige Tilbur- rnden. De man icht van betrokken- dodelijke schiet- café in Tilburg op gen. Een 35-jarige vam hierbij om het iding voor de was volgens de po- 'ie tijdens het dob- |5-jarige man raakte "%lnd en overleed in buis. Een 34-jarige M in het ziekenhuis f p met een schot - 8 buiten levensge- culemborg - Een ou derwetse verschijning in een oudhollandsch landschap onder een Hollandse lucht. Cu- lemborger De Keijzer, een liefhebber van his torische fietsen, reed gisteren met zijn zoge noemde 'Hoge Bi' over de Lekdijk. De fiets werd gemaakt in 1880. Keijzer trekt op zijn fietstochtjes veel be kijks. Foto: ANP/William Hoogteyling leiden/anp - Eén op de vijf Ne derlanders lijdt aan chronische pijn. Gemiddeld hebben deze mensen 6,5 jaar last van con stante pijn. Bij een kwart van de patiënten duurt het zelfs meer dan twintig jaar voordat zij ein delijk de noodzakelijke behande ling krijgen. De cijfers over chronische pijn staan in het onderzoeksrapport Pain in Europe, dat gisteren openbaar is gemaakt. Het on derzoek werd op initiatief van de Internationale Pijnassociatie uitgevoerd onder 46.000 vol wassenen in zestien landen, waaronder Nederland. Dit ge beurde in het kader van de Eu ropese week tegen de pijn. Van de mensen met chronische pijn heeft driekwart slaappro blemen. Bij eenderde van de onderzochten heft de pijn in vloed op het seksleven. Opval lend is, dat erg weinig mensen met chronische klachten door hun huisarts worden doorver wezen naar een pijnspecialist. Dat gebeurt slechts in veertien procent van de gevallen. Als huisartsen vaker zouden doorverwijzen, zou dit veel mensen kunnen helpen. Vol gens pijnspecialist A. Vielvoye van het Leids Universitair Me disch Centrum kan pijn bij een juiste behandeling vaak tot een aanvaardbaar niveau worden teruggebracht. Chronische pijn kost Nederland volgens de onderzoekers veel geld. Van de onderzochte pa tiënten heeft 29 procent zijn baan moeten opgeven. Wie nog wel werkt, verzuimt gemiddeld veertien dagen per jaar. den haag/gpd - De politie gaat verkeersdeelnemers de komen de tijd nog niet stelselmatig controleren op drugs- en medi cijngebruik. Onderzoek van het ministerie van verkeer en wa terstaat wijst uit dat er aan de drugstest nog te veel haken en ogen aan zitten, met name in juridische zin. In een brief aan de Tweede Ka mer meldt minister van verkeer Karla Peijs dat er geen snelle, betrouwbare speekseltesten voorhanden zijn. Ze benadrukt wel dat bestuurders hoe dan ook worden bestraft als na een verkeersongeval blijkt dat ze drugs of medicijnen hebben ge bruikt. Dat kan worden aange toond via een urinetest. Vier jaar geleden drong de Ka mer aan op het ontwikkelen van een deugdelijke drugs- en medicijntest in het verkeer. Aanleiding waren signalen dat het gebruik daarvan sterk toe nam en dat dat grote risico's met zich meebrengt. De minis ter wijst er in haar brief op dat een combinatie van drugs of medicijnen met alcohol levens gevaarlijk kan zijn. Weten schappelijk onderzoek heeft dat aangetoond. De risico's op ern stig letsel zouden vele malen groter zijn dan voor mensen die met (alleen) een flinke slok op achter het stuur kruipen. Naar schatting komen jaarlijks ongeveer honderd mensen in het verkeer om door het ge bruik van drugs en/of medicij nen. Om die reden vroeg de Ka mer indertijd om een lijst van verboden middelen voor ver keersdeelnemers. Maar dat lijkt vooralsnog niet haalbaar. Het duurt volgens Peijs nog enkele jaren voordat er een betrouw bare speekseltest is die ondub belzinnig het gebruik van drugs en medicijnen kan aantonen. Peijs bevestigt in de brief dat ze snel met een wetsvoorstel komt om het maximumalcoholpro- millage voor bestuurders die nog geen vijf jaar een rijbewijs hebben omlaag te brengen van 0,5 naar 0,2 promille. Maastricht/ANP - Wraaknemen helpt niet, is volkomen nutte loos en slurpt alleen maar tijd en energie. Je kunt je tijd beter besteden aan plezieriger zaken. Bovendien kan wraak een te genreactie uitlokken. Dat blijkt uit een onderzoek van de Uni versiteit Maastricht. Het onderzoek door de Maas trichtse jurist Hans Crombag en de psychologen Eric Rassin en Robert Horselenberg toont aan dat de meeste proefpersonen afzagen van wraak nemen op iemand die hen had gekwetst. Voor de verwerking op de lan gere termijn maakt wraak ne men of geen wraak nemen geen verschil uit. De onderzoekers vroegen aan 513 studenten van de facultei ten Rechtsgeleerdheid en Psy chologie of ze wel eens zodanig gekwetst waren dat ze wraak wilden nemen. Van hen zei 64 procent ja, maar bijna drie kwart van deze 328 gekwetsten voerde de wraak toch niet uit. De 185 studenten die wel wraak namen, wilden aantonen dat ze niet met zich lieten sollen. De meesten van hen voelden zich daarna tevreden. Maar beide groepen voelen op de iets lan gere termijn dezelfde gemoeds rust, of ze nu wel of geen wraak hadden genomen. Wraaknemen maakt zaken al leen maar erger, concludeert Crombag. De huidige gang van zaken in Israël lijkt mij in dat opzicht leerzaam. Die uit zichtloze opeenvolging van wraak en weerwraak; iedere nieuwe wraakactie lijkt de we derzijdse wraakbehoefte hoger te doen oplaaien. Een kind kan zien dat het zo alleen maar er ger wordt." Verwerking van problemen is belangrijk, want doe je dat niet, dan worden de wraakgevoelens sterker, weet Crombag. Boven dien roept elke wraak nog meer wraak op. (advertentie) 'zt.ed.ebe.week:dyizenden.:extra stoelen vnmrof i aagstf prijf t 1 ook aanbiedingen hotels en autohuur 1 1 Enkele reis - Exclusief belastingen - Wijzigingen voorbehouden alkmaar/anp - Een van de ver dachten van de moord op 17 oktober 2002 op een taxichauf feur uit Den Helder claimt dat hij een alibi heeft. Dat bleek gisteren tijdens een zitting bij de rechtbank in Alkmaar. De 32-jarige verdachte uit Den Helder was volgens eigen zeg gen niet betrokken bij de moord op taxichauffeur Rein Jan Westerdijk. Hij zegt dat hij die nacht in Schagerbrug was, waar hij betrokken was bij de den haag/gpd - De AIVD mag niet alle onderzoeksmethoden toepassen om de achtergrond van Mabel Wisse Smit bloot te leggen. „Als de Kamer dat on bevredigend vindt, behoort de inlichtingendienst meer be voegdheden te krijgen", zegt oud-minister van binnenlandse zaken Dijkstal (WD). Hij noemt het 'absurd' als zijn opvolger Remkes om 'Mabelgate' zou moeten aftreden. „Wat iedereen gemakshalve vergeet, is dat de bevoegdheden van de voormalige Binnenland se Veiligheidsdienst beperkt zijn", zegt Dijkstal, in Paars I verantwoordelijk voor de in lichtingendienst. Hij wijst erop dat de AIVD bij haar naspeurin gen omzichtig en onzichtbaar moet zijn, als het gaat om het screenen van toekomstige le den van het koninklijk huis. „De dienst kan niet naar Chili afreizen om met een crimineel op een ezel te praten, zoals Pe ter R. de Vries. Ze kan evenmin naar een jachthaven om daar met Jan en alleman te spreken over het verleden van mevrouw Wisse Smit en de heer Bruins- ma." Ook met de inzet van een infiltrant - laat staan een crimi nele infiltrant - zou de inlich tingendienst de betrokkene in diskrediet kunnen brengen; zelfs als die uiteindelijk brand schoon blijkt te zijn. „Het enige wat ik niet begrijp", zegt Dijkstal, „is dat de premier zei dat er nader onderzoek no dig zou zijn omdat Wisse Smit in de directe omgeving van de koningin verkeert. Dat is al zo sinds 2001", aldus Dijkstal. diefstal van een autoradio. Dat verhaal zou worden onder steund door printgegevens van zijn mobiele telefoon. Volgens officier van justitie Zetsma is er van de bewuste diefstal echter geen aangifte gedaan. Het is dan ook maar de vraag of die heeft plaatsgevonden. Ook de tweede verdachte, een 37-jarige man uit Den Helder, verklaarde onschuldig te zijn. Zijn advocate beklaagde zich bij de rechtbank over het feit dat zij, hoewel zij er al maanden om vraagt, nog steeds niet het volledige dossier heeft gekregen van het openbaar ministerie. „Bij wat ik wel aan stukken heb, zie ik bovendien geen hard be wijs tegen mijn cliënt. De getui gen zijn allemaal junks die ver klaringen afleggen die aantoon baar niet kloppen", aldus advo cate F. Couperus. Beide verdedigers hekelden de rechercheurs die zich met het onderzoek naar de moord be zighouden. „Ze zoeken bewij zen bij de verdachten in plaats van een verdachte bij het be wijs", aldus raadsvrouw B. Roodveldt. Verzoeken tot schorsing of opheffing van de voorlopige hechtenis van de verdachten werden door de rechtbank afgewezen. De Helderse taxichauffeur werd rond een 's nachts in zijn taxi door zijn hoofd geschoten. Uit zijn taxi verdwenen geld, een telefoon, een portemonnee en Werk aan de door de storm beschadigde Hondsbossche Zeewering. Foto: GPD/Joop Boek petten/gpd - De westerstorm van eind vorige week heeft de Hondsbossche Zeewering bij Petten beschadigd. In het dijktalud zijn basaltblokken uit het gareel gesprongen. Tiental len vierkante meters dijk zijn door de ziedende zee bescha- digd. Elke herfst en winter ontstaat er schade aan de zeewering, die door dijkbeheerder Hollands Noorderkwartier meteen moet worden gerepareerd. Het her stel is zwaar werk voor sterke mannen, want de zeskantige basaltblokken wegen al gauw tientallen kilo's. De blokken zijn afkomstig uit een Duitse basaltmijn in de Eiffel. Basaltblokken zijn uitermate geschikt voor het gebruik in zeeweringen, omdat de golven er slecht vat op krijgen. Toch worden ze steeds minder ge bruikt. Basalt is duur, en de ver werking vraagt zware inspan ningen. Steenzetter is een uit stervend beroep. Tegenwoordig wordt bij dijk versterkingen veel gebruik ge maakt van in fabrieken vervaar digd basalton, dat met behulp van machines gelegd wordt. Goed voor de ruggen van het personeel, en goed voor de por temonnee van het hoogheem raadschap. Het onderhoud aan de Hondsbossche en Pettemer Zeewering en nog enkele klei nere naburige dijken kost per jaar 900.000 euro. de contactsleutels. Een voorbij ganger ontdekte de volgende morgen de vermoorde chauf feur. Het moordwapen is nooit gevonden. De behandeling van de zaak staat gepland voor 17 decem ber. Eerst dienen nog enkele getuigen te worden gehoord. Justitie heeft in de zaak drie verdachten aangehouden: de twee mannen en de 19-jarige vriendin van de jongste van de twee. Groningen/ANP - Schrijver Ri chard Klinkhamer zit niet meer in de gevangenis. Vanwege het cellentekort is hij vervroegd vrijgelaten. Hij staat nu onder elektronisch toezicht. Dat heeft zijn advocaat Anker gisteren bekend gemaakt. De schrijver werd in 2001 in ho ger beroep tot zeven jaar ver oordeeld voor doodslag op zijn vrouw. Van die straf heeft hij de helft in de cel doorgebracht. In de regel wordt een gevange ne het laatste halfjaar onder elektronisch toezicht geplaatst, maar door het cellentekort is dat in het geval van Klinkhamer zes maanden vervroegd. De schrijver woont nu in Amster dam, waar hij vrijwilligerswerk zal verrichten. Volgens zijn advocaat voldoet Klinkhamer 'in alle opzichten' aan de eisen voor het vroege ontslag uit de gevangenis. „Hij heeft de juiste leeftijd en is een modelgevangene", aldus Anker. Er is volgens de advocaat wei nig risico op herhaling. De 65-jarige auteur zou in janu ari 1991 zijn echtgenote H. Godfrinon met een breekijzer de schedel hebben ingeslagen. Klinkhamer begroef het lijk in de tuin achter zijn huis in het Groningse Ganzedijk. Daar bleef het tot 1999 onvindbaar. Wel had Klinkhamer de moord op zijn vrouw beschreven in het manuscript 'Woensdag gehakt dag'. Dat werd werd geweigerd door zijn uitgever, maar leidde wel tot het hernieuwde onder zoek naar de verdwijning van zijn echtgenote. groningen/anp - Het ZOge- noemde 'knuffelproject' van voetbalclub FC Groningen, waarbij oud-hooligans jonge supporters begeleiden, neemt de Groningse politie veel werk uit handen. Exacte cijfers zijn nog niet be kend, maar feit is dat het korps door de nieuwe aanpak aan zienlijk minder manschappen hoeft in te zetten rond de wed strijden van de eredivisionist, aldus de gemeente Groningen. Ook is het aantal aanhoudingen en stadionverboden fors ge daald. Het project bij de FC begon dit jaar. Sind januari doen voorma lige leden van de harde kem van supporters van Groningen dienst als begeleiders. Zo bou wen ze een band op met de aanhang van de club, ter voor koming van calamiteiten. Kamerlid Rijpstra (WD) vindt dat het project uitgebreid moet worden. In vragen aan minister Remkes (binnenlandse zaken) en staatssecretaris Ross (sport) dringt hij hierop aan. Hij wil dat de KNVB de supportersbegelei ding opneemt in de licentie- voorwaarden en dat clubs die dat weigeren hun licentie kwijt raken. den haag/anp - Bijna twee op de tien vracht transporten voldoet niet aan de milieuregels. Transporteurs houden zich vooral niet aan de voorschriften voor de in- en uitvoer van afval en een schadelijke stof als CFK, dat in koelkasten zit. Dit blijkt uit een landelijke controle die de In spectie van het ministerie van VROM de afgelo pen maand gehouden heeft. Bij 11 procent van de overtredingen is direct pro ces-verbaal opgemaakt. De inspectie trof nogal wat afval aan waarvoor de vervoerder geen ver gunning had, of dat in het land van bestemming niet welkom was: autowrakken met schadelijke stoffen, koelkasten, accu's, elf containers huisvuil met bestemming Azië en een lekkende container pesticiden. Verder ontbrak het transporteurs aan deugdelijk ingevulde papieren. Bij de landelijke transportcontrole werden zo'n 4000 vrachtwagens, schepen, spoorwagons en containers op bijna honderd plaatsen in het hele land bekeken. Er liepen tweemaal zoveel vervoer ders tegen de lamp als vorig jaar. den haag/gpd - Duizenden wo ningen, kantoorpanden en we gen zijn de afgelopen jaren ge bouwd en aangelegd met ce ment waar giftige afvalstoffen in zitten. Mensen die daarmee werken lopen grote gezond heidsrisico's zoals ernstige longproblemen en kanker. Op termijn dreigen er ernstige ge varen voor het milieu. Dat zegt hoogleraar milieukun de prof. dr. Reijnders van de Universiteit van Amsterdam. Hij krijgt steun van chemicus dr. Verschoor, expert op het ge bied van gevaarlijke stoffen, die vreest voor een 'tijdbom'. Beide wetenschappers pleiten voor strenge regels voor de verwer king van afvalstoffen in cement. Bouwers, doe-het-zelvers en slopers lopen volgens de we tenschappers het risico met stoffen in aanraking te komen waarvan ze op termijn ziek kunnen worden. Volgens Reijn ders en Verschoor zou dat bij voorbeeld kunnen door het bo ren in cement of sloopwerk. „Hoeveel klussers bikken niet netjes puin af voor hergebruik? zegt Verschoor. Bovendien verweert cement na verloop van tijd, waardoor het in het milieu komt. Reijnders: „Som mige grenswaarden voor toxi sche stoffen zullen daardoor worden overschreden." Een zegsman van de Vereniging Nederlandse Cementindustrie (VNC) zegt dat de bedrijven zich aan de regels houden. Bo vendien wordt het afval zo in cement verwerkt dat het niet zomaar kan vrijkomen. „Er is nog nooit iemand ziek gewor den van cement."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3