In het kielzog van David Bowie KUNST CULTUUR Even wennen aan een 'lossere' Freek Galeriehouder overspoelt Leiden met honderden gele badeendjes Tarantino kan het nog Oudheden legt mummies onder de scan IT" Regisseur wijzigt plot van 'Verder dan de maan' éline terug b aar de wortels op iebec - Voor het eerst in vijf n ir heeft Céline Dion weer een lledig Franstalig album uitge- >p acht. 'Une Fille et 4 types', :,K imaandag verscheen, bevat mmers die zijn geschreven or onder anderen Erick Ben- Jacques Veneruso en gitarist das Arzel'. De zeer populaire ^^s-Canadese superster trekt imenteel volle zalen met ar eigen show in Las Vegas. cede opening r Phileine sterdam Ruim 50.000 men- zijn in het openingsweek- Jde afgekomen op de film b" dleine zegt sorry'. Aan recet- zo is inmiddels 362.000 euro nengehaald op een totaal ibudget van 3,2 miljoen eu- Nederlandse Films die het er deden bij hun debuut wa- u iFilmpje, Volle Maan, Costa Flodder in Amerika. Z ones vullen n gaatje op sterdam - De twee concer to van de Rolling Stones in ïgKong gaan door. De ep zag zich in maart ge- Dngen de concerten daar af zoj eggen wegens de uitbraak de longziekte SARS. De op- ens in november maken en luit van een festival om ig Kong te promoten. De c ïes waren in hun 40-jarige 'e^ ière nog nimmer in de 01 malige Britse kolonie om er treden, th JJJ ëzie aan Zee rd Tripodia nuk - Poëzie aan Zee 2003 [de manifestie die op vrij- 17 oktober in Katwijk wordt ouden. Het gedicht staat die did centraal in het zalencen- i Tripodia. Een keur aan -ters draagt voor uit eigen jk, onder wie Jana Beranova, iman de Tollenaere, Bart de Js, Lilian de Dreu, Jan mbos, Carolien van Al- n, Han Ruijgrok, Kees van Colk, Peter Kralt, Susanne aal, Ton Jansen, Margriet derMey, Joost de Jong, Til- uijndam, Egon Snelders, aid da Costa en Jaap Mon- Poëzie aan Zee begint 19.30 uur. De toegangsprijs H« aagt €7,50. ilders weg bij hi tionale Ballet i - Zakelijk directeur Mulders van het Nationale tstapt op. Hij wil na zeven s anders gaan doen. Hij it net begonnen seizoen inog wel uit. Vorig jaar e artistiek leider Wayne voi ing op, omdat hij zich on- epen waande. Ted Brand- shem inmiddels opge- [o L Oud-premier Kok is re in lijk bestuurslid geworden „SI Het Nationale Ballet. ssic Award or Bartoli Dion Foto: AP door Theo de With leiden - Honderden gele eend jes doken afgelopen weekeinde op in het Leidse straatbeeld. Ze stonden op de markt, bij de Burcht, op de Haarlemmer straat en zelfs op de oprit naar het gebouw van het Leidsch Dagblad. Een sticker onder op de lokeend verwijst naar de Ex pansionist Art Empire (EAE) Gallery aan de Nieuwe Rijn. Galeriehouder Fred Rohde lacht daar in zijn vuistje, want de eendjes zorgden voor een ongekend hoog bezoekersaan tal. In de galerie is momenteel de expositie 'Hearts and Ducks' te zien van de Italiaanse video kunstenaars Francesco Paladi- no en Maria Assunta Karini. Een van de video's die bij EAE Gallery wordt vertoond, is de film 'Ducks'. Paladino maakte deze productie naar aanleiding van de scheepslading bad eendjes die in zee terechtkwam na het zinken van een vracht boot voor de kust van Indone sië. De speelgoedeendjes dob berden door de Stille Oceaan langs Alaska en IJsland naar New Foundland en worden in middels gevolgd in het kader van een wetenschappelijk ex periment. Ter ondersteuning van zijn tentoonstelling stuurde Fran cesco Paladino vijf dozen eendjes naar Rohde. „Wat moet ik hiermee, dacht ik in eerst instantie", vertelt de Lei- denaar. „De vrouwtjeseenden heb ik een plek in de galerie gegeven. Ze zijn wat kleiner en hebben andere staartveren dan de mannetjes. Die heb ik zater dag over de stad verspreid. Het moeten er minstens tweehon derd zijn geweest. Ik ben over de markt en door de winkel straten gelopen en heb ze op diverse plekken achtergelaten. Ik heb ze neergezet op elektri citeitskastjes, standbeelden, bakfietsen. Op die manier ont stond een soort spoor naar de galerie." Blijkbaar werkten de lokeend jes prikkelend, want het winke lend publiek wist de weg naar de galerie aan de Nieuwe Rijn te vinden. Het was er zaterdag middag drukker dan ooit. „Sommige mensen zag ik gaan met drie of vier eendjes onder hun arm", zegt Rohde. „Ze na men ze mee naar huis of naar de kroeg, want ik heb gehoord dat ze ook in diverse cafés zijn opgedoken. Het is achteraf een ongelofelijk goede publiciteits stunt geweest. Ze zijn nu he laas zo goed als op." De expositie 'Hearts and Ducks' is nog tot en met 29 oktober te zien in EAE Galle ry, Nieuwe Rijn 94 in Leiden. Plastic eendjes trokken een spoor door de stad. Zoals hier bij de oprit van het Leidsch Dagblad. Het bleek een publiciteitsstunt van galerie EAE. Foto: Hielco Kuipers Amsterdam - De film is al inge zonden voor de Oscar-competi tie, ging in Nederland al in pre mière tijdens het filmfestival, maar is voor het gewone pu bliek nog steeds niet te zien. Sterker nog: de bioscooppre mière van Verder dan de maan' is maandag verschoven van 30 oktober naar 27 novem ber. De Belgische regisseur Stijn Coninx wil namelijk het slot van de film veranderen. Een wijziging van de plot van een film is zeer ongebruikelijk, zeker nadat de film al aan een festivalpubliek is getoond. Co ninx wil het slot van de Neder lands-Belgische coproductie toch veranderen, omdat dat volgens hem tot een meer co herent einde van de film zal lei den. Hij wil de vaart er tot aan het einde toe in houden. De nieuwe versie wordt inge zonden als Belgische kandidaat voor de Oscar-competitie als 'Beste Buitenlandse Speelfilm'. Theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling - De Kneep, van en door Freek de Jonge. Gezien: 13/10, schouwburg Leiden Nog geen jaar geleden kwam Freek de Jonge met zijn pro gramma 'De Stemming'. Het was zijn hecht doortimmerde verkiezingsconference die we gens de toenmalige politieke actualiteit de traditionele oude jaarsconference moest vervan gen. Ditmaal gooit hij het over een totaal andere boeg. Kenne lijk moet het, nu hij 60 is ge worden, allemaal wat losser. Anders, en toch vertrouwd. De actualiteit blijft grotendeels op de achtergrond. Mabel Wisse Smit en Friso komen bijvoor beeld helemaal niet aan bod. Balkenende al evenmin. Hoog stens de bezuinigingen en Jaap de Hoop Scheffer krijgen een terloopse vermelding. Maar daar blijft het dan ook bij. 'De Kneep' is een mengeling van oud en nieuw materiaal. Een soort variabele mix dus. Het is even wennen aan deze lossere structuur. Dat De Jonge nu eens teruggrijpt op zijn om vangrijke oeuvre, hoeft op zich nog niet verwonderlijk te zijn. Althans, het is zijn goed recht. Om het parabelachtige verhaal over de familie Spin in de stof zuiger bijvoorbeeld weer eens te horen, blijft de moeite waard. Ook al zijn de meeste teksten inmiddels verschenen in boek vorm of op cd en video vastge legd. Echt nodig is dat herge bruik dus niet, heel veel kun je toch wel nalezen of nog eens bekijken. De Kneep wordt aangekondigd als 'een ouderwets avondje uit in een modem jasje'. Als het programma begint, speelt dè vierkoppige band zelfs de her kenningsmelodie van de Wim Sonneveld-shows: Haal het doek maar op.... Gaat Freek nu echt op de luchtige showtoer??!! Neen, dat toch niet. Hij lijkt echter wel een wat losser geheel te willen brengen dat per avond qua samenstelling nadrukkelijk kan variëren. Zelfs de titel was lange tijd onzeker: Het pro grammaboek van de schouw burg kondigt dit optreden als 'Het offer' aan. Op het toe gangskaartje staat 'Reikhalzend verlangen' voor wat uiteindelijk 'De Kneep' is gaan heten. Als er al een centraal thema te ontdekken valt, dan zijn het de bespiegelingen van zijn rol op het toneel. 'If you don't know me by now* speelt de band, ter wijl Freek de toelaatbaarheid van een harde grap bespreekt en zijn onderhand bekend ver onderstelde standpunt verde digt: ja, als jullie me nou nog niet kennen. Of hij verwoordt zijn twijfels als hij zingt: 'maar het lot heeft mij bestempeld tot een roepende in de woestijn'. Gaat hij na al die jaren zijn pu bliek bedanken (Had u daar niet gezeten had ik hier nooit gestaan'), dan moet je oppas sen, want manipuleren en op het verkeerde been zetten is zijn specialiteit. Het valt dit maal mee, Freek lijkt milder te zijn geworden, hoewel hij op die al vaker gehoorde bewering ook weer een antwoord heeft. Aldus bouwt Freek de Jonge met verschillende bouwstenen aan een nieuw programma. Wordt vervolgd - mogen we ho pen. new york/anp - De nieuwste speelfilm van regisseur Quentin Tarantino, Kill Bill, bracht afge lopen weekeinde in de Ameri kaanse en Canadese bioscopen veruit het meeste geld in het la tje. De eerste rolprent in zes jaar van de maker van Reservoir Dogs en Pulp Fiction leverde in de openingsdagen 22,7 miljoen dollar (ruim 19 miljoen euro) op, aldus schattingen van de studio. Uma Thurman speelt de rol van een huurmoordenares die een aanslag op haarzelf tijdens haar bruiloft wil wreken. David Car- radine kruipt in de rol van Bill. Critici spreken over een buiten gewoon onderhoudende film Tarantino besloot zijn bijna 3,5 uur durende productie in twee delen te hakken. Dit om te voorkomen dat de rolprent te lang zou worden. Het tweede deel van Kill Bill gaat in de VS begin februari in première. In Nederland draait het eerste deel vanaf 20 november in de bio scopen. iar: en - De operazangeres Ce- 13 Bartoli heeft de e- lophone Award 2003 ge- lie ien. De luisteraars van de iou tender Classic FM riepen uit tot de populairste ar- vat in de wereld van de klas- i dt muziek. Zij eindigde voor ie ïoemde dirigent Sir Simon ei 'en de violist Nigel Kenne- ,D e sopraanzangeres Leon- ip Price kreeg een prijs voor l os hele oeuvre. I ercity in fj en Brazilië iQ H»dam Het dance-evene- Innercity staat dit jaar, op etl cember, in het teken van g'i üié. Onder anderen de dj's lS van Dyk, Tiësto, Dave e en Sven Vath treden op Amsterdamse RAI. Vorig 'ok Innercity tegen de "bezoekers. Leidse fans reizen de Thin White Duke achterna Leids museum komt volgend jaar met interactieve expositie door Herman Joustra leiden - The Thin White Duke, Ziggy Stardust, Aladdin Sane, Halloween Jack. Het zijn alle maal alter ego's van de popmu zikant die zich al 35 jaar met de regelmaat van de klok probeert te veranderen en te vernieuwen: David Bowie. Hij klimt morgen op het podium van een volge pakt Ahoy', dit in het kader van zijn nieuwe tournee die op 7 ok tober in Kopenhagen begon. Maar Bowie mag dan nog zo vernieuwend zijn, zich steeds gedragen als een kameleon, Jan Brokaar denkt al aardig te we ten wat hij in Rotterdam kan verwachten. Simpelweg omdat de 44-jarige Leiderdorper, al een hele trits nummers van de ze tournee heeft gehoord. „In- temet hè. Hij had zijn eerste concert er nog niet opzitten of die opnames stonden er al op. Ach, en je kunt ook overal set- lists (een complete lijst van nummers die zijn gespeeld, red.) vinden van de verschillen de concerten. Maar helemaal zeker weet je het natuurlijk nooit. Ik heb begrepen dat Bo wie voor deze tournee iets van zeventig nummers heeft gere peteerd met de band." Het maakt Brokaar ook niet zo veel uit, hij is nu eenmaal hotel- debotel van Bowie. „Het is ooit begonnen met Radio Luxem burg. Begin jaren zeventig. Die zender draaide 's avonds laat veel Bowie. Nou, toen had ik het te pakken. Ik kocht eerst lp's, singles en bootlegs (illegaal uitgebrachte albums, meestal registraties van concerten, red.) En op een geven moment ging ik ook concerten bezoeken, hè." Dat doet hij dan geregeld met Leidenaar Hans Spijker (38), ook al zo'n doorgewinterde Bo- wiefanaat. „Waar het uitkomt, gaan we samen naartoe. Door Jan ben ik geïnfecteerd. Het goede aan Bowie? Zijn muziek is nooit hetzelfde, het zijn geen herhalingen. Elke cd is weer an ders. Het is steeds pionieren. De 'Let's dance tour' in 1983, daar is het mee begonnen voor mij. We zaten bij een concert van Supertramp. We wisten dat Bowie de volgende dag in Parijs speelde. Hebben we besloten er op de bonnefooi naartoe te door Ad van Kaam leiden - Een tipje van de sluier oplichten, zo ging dat vroeger. Maar bij Oudheden zijn ze een stuk verder gegaan dan dat. Met behulp van de nieuwste technieken op het gebied van röntgen en scan lichtte het mu seum samen met het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam de afgelopen drie jaar zijn wereldberoemde collectie mum mies van top tot teen door. Een 3000 jaar oude mummie van een vrouw was de laat ste die tegen het licht werd gehouden. Niets, maar dan ook niets, zal verborgen blijven. Met als bijkomend voordeel, dat er ook niets opengemaakt of beschadigd be hoeft te worden. Zelfs al gaat zo'n scan door merg en been. Het onderzoek tot nu toe leverde behalve veel anatomische en medisch informatie ook enkele bijzondere vondsten op. Zoals bijvoorbeeld de twee poppetjes die in de buikholtes van enkele mummies werden aangetroffen. Of de scarabeeën die tussen de windsels te zien zijn. Er zijn gevallen van artritis en aderverkalking gevonden en de ook de doodsoorzaak van een aantal ge mummificeerde dieren is nu bekend. Ze zijn de schedel ingeslagen of de nek omge draaid. In de afgelopen drie jaar zijn door de radio- diagnostisch laboranten Jansen en Poulus in totaal 31 mensenmummies, 74 dieren- mummies en 28 losse lichaamsdelen on derzocht. Dat gebeurde in de weekeinden en avonduren, op momenten dat er geen patiënten waren. Een CT-scan toont de binnenkant van de patiënt (in dit geval de mummie) plakje voor. plakje. De computer smeedt die vervolgens weer aaneen tot een gedetailleerde, driedimensionale doorsne de. Het AMC-team heeft intussen aangetoond dat het met behulp van de moderne scans mogelijk is om hiërogliefen te lezen die zich onder de zwachtels en windsels bevin den en gekerfd zijn in amuletten en borst platen. Ook is vast te stellen of de mummi ficatie zorgvuldig is uitgevoerd en of is sprake is geweest van ziektes. Gebleken is dat veel gebitten aanzienlijke slijtage ver toonden als gevolg van het woestijnzand dat bij het malen van het graan in het meel kwam. Dr. Maarten Raven, conservator van de Egyptische collectie, en de radioloog dr. Taconis werken samen aan een weten schappelijke publicatie over de bevindin gen van en het werken met de Computer Tomografie scans die volgend najaar ge presenteerd zal worden. Aansluitend daar op komt Oudheden in oktober 2004 met een interactieve tentoonstelling over het mummie-onderzoek. Drie identieke versies van de expositie doen musea aan in Euro pa, de VS, Azië, Australië en Nieuw-Zee- land. Het is voor de eerste keer dat een museum op dergelijk grote schaal een mummiecol lectie heeft onderzocht met deze moderne techniek. Alle mummies van de Egyptische afdeling van conservator Maarten Raven zijn in de afgelopen driejaar in de scan gegaan. Archieffoto: Henk Bouwman ik niet. Ik ben getrouwd en mijn vrouw en kinderen verdienen ook veel aandacht." Maar ze zijn er natuurlijk wel, lieden die hun muziekheld tot in alle uithoeken volgen. „Zo ie mand ken ik ook", zegt Bro kaar. „Die gaat voor Bowie echt de hele wereld over. Die is zelfs naar een promoconcertje ge weest op een vliegveld. Twintig, dertig minuten duurde dat maar. Heel kort. Daarna vloog hij weer terug naar huis. Ik heb ook een video van dat concer tje. Geweldig. Je hoort haast niks door al die vliegtuigen." Leuk zo'n videootje. Natuurlijk hebben zij nog wel meer snuis terijtjes van hun popidool in huis, zoals een handtekening. Maar zij vinden zichzelf geen echte verzamelaars. Spijker: „Je bent toch nooit compleet. Geef mij maar een concert. Of nog liever, gewoon een paar concer ten achter elkaar. De langste tour voor ons was denk ik 'Sound of Vision'. Hebben we zes concerten van meegepikt. Ach, al met al hebben we al aar dig wat bijzondere concerten gezien. De Nümburgring, in 1987 bijvoorbeeld. Rock am Ring. Er waren 120.000 toe schouwers. Toen zijn we trou wens ook op de bonnefooi ge gaan." Hetgeen zeker niet altijd een riskante onderneming is, leert de ervaring. Spijker legt uit.Als je op de bonnefooi gaat, heb je natuurlijk wel eens zwarte kaar ten nodig. Maar als het dan een concert is uit een tour waar je al een paar keer bent geweest, wacht je gewoon een paar nummers. Dan zakken de kaartjes al snel in prijs omdat de mensen er van af willen. En voor jezelf is het dan niet zo erg om een stukje van het concert te missen." Meestal zorgen ze echter tijdig voor een kaartje. Om vervol gens met een hele groep vrien den en fans naar de concerten te gaan. Brokaar: „Je hebt het Bowienet en meer sites. Zo leg gen we contacten. Voor dit con cert komen er mensen over uit Engeland, Duitsland en Dene marken. En verder natuurlijk vrienden uit Nederland. Die gaan allemaal naar Ahoy'. Zelf gaan we binnenkort naar Wem bley, Keulen en Antwerpen." Spijker: „We? Ik niet. Ik had mijn vakantie al een hele tijd geleden besproken. Helaas moet ik zeggen. Wist ik veel dat hij op tournee zou gaan." of drie maffen en weer 50 kilo meter lopen." Brokaar: „Het is niet gauw te dol, hoor. Omdat Bowie zo goed is. Ook zijn oude werk spreekt me nog steeds aan. Dan ben je bij een concert en zie je ineens naast je dat mensen van in de zestig zitten te huilen als Bowie 'Ziggy Stardust' speelt. Ja, door dat soort dingen, ga ik graag en vaak. Maakt niet uit gaan. Laten er nou toch nog net drie kaarten voor dat concert over zijn op het moment dat wij aankomen. Schitterend con cert. Toen was er voor mij ook geen houden meer aan." Wat heet. „We hebben Bowie wel eens gezien toen we aan de Vierdaagse meededen", lacht Spijker. „Eerst 50 kilometer lo pen, toen met de auto naar Ahoy", 's nachts terug, een uur Hans Spijker (links) en Jan Brokaar: „Het goede aan Bo wie? Zijn mu ziek is nooit hetzelfde, het zijn geen her halingen." Foto: Hielco Kuipers hoe. In '89 zijn we nog een keer na het werk naar Kopenhagen gereden, waar Bowie optrad. De hele nacht doorgereden, overdag een beetje in het zon netje gehangen, concert gezien, naar huis gereden en de vol gende dag weer gaan werken. Tsja, zo gaat dat soms. Kijk, het liefst zou ik een maand vrij ne men om een hele reeks concer ten te bezoeken, maar dat doe

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17