'Een parkinsonpatiënt heeft levenslang' REGIO Ambitie Beperking Ritme Frustratie Wanneer krijgen de fietsers hun fietspad bij RRC terug? Brazilië - Juventus NAVRAAG Op Terschelling zijn acht bunkers uit de Tweede Wereldoorlog ver bouwd tot recreatiewoning. Ze staan sinds zaterdag te koop voor be dragen tussen de 'Zo'n bunker is altijd 235000en 285.000 7 7 7 euro. In Katwijk lig- beter dein nieuwbouw genooknogzonzs bunkers, de meeste onder het duin. TIM FRANSEN, opzichter bij eigenaar Staatsbosbe heer, heeft nog geen plannen om ook die te verkopen. Zou bewoning geen idee zijn? „Ik wil er best een nachtje over slapen, want het is natuurlijk leu ker als ik ja zeg. Maar nee, de duinen horen bij een natuurgebied waar soorten leven die bescherming behoeven en waar permanente bewo ning niet de bedoe ling is." Waarom kan het op Terschelling dan ivel? „Het zou kunnen dat de bunkers daar op een rustig stuk staan, of dat ze direct aan een dorp grenzen. Als het particulier grondgebied is, dat geen natuurfunctie heeft, dan kan het natuur lijk." Bestaan er voor de Katwijkse bunkers andere plannen? „De meeste liggen nu onder de grond en dat zal wel zo blijven. Het kost aardig wat om ze toegankelijk te maken en te houden. En het heeft, vóór mijn tijd overigens, ook wel eens problemen opgele verd bij een bunker die van domeinen was. Daar werd nog wel eens een illegaal feestje georganiseerd. Die bunker is nu gesloopt en afgevoerd. Dat hadden ze trouwens na de Tweede Wereldoor log met al die bunkers moeten doen. Ze hadden er een paar moe ten bewaren om de oorlog te herdenken, een paar voor de vleer muizen, en de rest: opruimen. Er is er nu hier nog één toeganke lijk, aan de Wassenaarseslag, de zogeheten vleermuizenbunker. Die is in de zomermaanden te bezichtigen." Komt die dan over als een aantrekkelijke woning? „Ik kan het me voorstellen als wijnkelder; het is er donker, nat en koud. Maar om te wonen, nee. Niet voor mensen." En, denkt u dat de bunkers op Terschelling wel populair zijn? „Ik zag op een foto dat er het nodige aan is verbouwd. Terschelling is natuurlijk een prachtig eiland, en het is altijd beter dan nieuw bouw. Laten we zeggen: je hebt een stevig vakantiehuis. Het in stortingsgevaar is klein. En zomers zal het binnen wel lekker koel zijn." tekst: Job de Kruiff foto: Dick Hogewoning UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 14 October LEIDEN - Nu de werkzaamheden aan de gedempte Mare vrijwel ge reed zijn gekomen, heeft wethouder D. van der Kwaak onder grote be langstelling de Mare officieel geopend. Met het oog op het verkeer nam deze plechtigheid: het doorknippen van een lint, slechts zeer kor te tijd in beslag. De heer A.B. Breebaart, die als winkelier en Marebewoner als eerste spreker het woord voerde, zeide, dat velen met een angstig hart aan deze vernieuwing hebben gedacht. Een stukje stadsschoon, dat in zijn oude gedaante zoveel luister verspreidde, was gedoemd aan het ver keer opgeofferd te worden. Thans is de demping een feit en is de eer tijds smalle Mare een brede boulevard, met aan weerszijden een royaal trottoir, geworden. Wethouder Van der Kwaak achtte het niet uitgeslo ten, dat de Mare in de toekomst voor het Noordelijk gedeelte der stad zal worden, wat thans al vele jaren de Korevaarstraat voor het Zuidelijk gedeelte is: een brede toegangsweg tot het centrum van de stad, met vele winkels. Terwijl er thans 25 middenstanders aan de Mare geves tigd zijn, is het spreker bekend, dat juist in de laatste weken meerdere panden zijn aangekocht om als winkel te worden ingericht. ANNO 1978, zaterdag 14 oktober ü.EIDEN - „Hoi, we zijn weer terug op het Broekplein". Dit stond gis teren op het bord in de derde klas van de openbare lagere school de Meerpaal. Na ruim anderhalve maand gebruik te hebben gemaakt van twee klaslokalen van de Karei Doormanschool gaan de klassen •ja en 4b na de herfstvakantie in het nog in aanbouw zijnde nieuwe schoolgebouw. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl I HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 'ostadres: Postbus 54,2300 AB leiden tedactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 iFamilieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de venwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. De Europese Unie heeft 2003 uit geroepen tot het jaar van de ge handicapten. In alle Europese lan- aan de positie van mensen met woorden een beeld geschetst van een handicap. Deze krant blijft het dagelijks leven van mensen niet achter. In een serie interviews met een lichamelijke en/of ver aflevering vier, parkinsonpatiënt Theo Hin uit Leiden. „Als je niet meer kunt lachen over jezelf, dai den wordt extra aandacht besteed wordt aan de hand van steek- standelijke beperking. Vandaag, in ga je dood." Ogenschijnlijk mankeert Theo Hin niets. De 66-jarige Leidenaar oogt hooguit wat stijfjes en een beetje gespannen. Toch noemt hij zichzelf 'zwaar gehandicapt'. „Als ik op straat loop, zeggen mensen tegen me: 'wat zie je er goed uit, je merkt er niets van'. Maar ik heb mijn hand in mijn zak." Sinds vier jaar weet hij wat de ziekte van Parkinson met je leven kan doen. „Ik heb levenslang en het wordt alleen maar erger." door Janneke Dijke Het begon onschuldig en werd al gauw vrij lastig. „Het was 1997, ik gaf les op het Bonaventura College en op de Hogeschool Leiden, toen ik een fro zen shoulder kreeg. Ik kon mijn arm niet meer optillen. Als ik in een parkeerga rage kwam, kon ik het kaartje niet uit de automaat halen. Ik trilde als een gek" De diagnose was aanvankelijk artrose, maar Hin vertrouwde het niet. Hij vroeg een second opinion aan en kreeg uiteindelijk in 1999 van een neuroloog te ho ren dat hij Parkinson had. Het trillen van Hins linkerarm gaat nooit meer over, vertelt hij in zijn huis aan de Maasstraat in Leiden. „Soms verwachten mensen datje als man iets tilt. Maar ik kan niets met die linkerarm. Auto rijden kan ik wel, want ik heb een automaat." In totale ontspanning, bijvoorbeeld als hij slaapt, houdt de arm zich koest. Een interview over zijn handicap levert echter de nodige spanning op. „Die arm wordt beïnvloed door wat er gebeurt. Nu ik mijn verhaal zit te vertellen, wordt het alleen maar erger. Trek maar even flink aan mijn arm." Hin schudt hem uit en het trillen houdt op. Een paar seconden. Het trillen is het bekendste symptoom van Parkinson, maar absoluut niet het enige. „Neem honderd 'parkies', zoals ik Parkinsonpatiënten noem, en er is er niet één hetzelfde." Zo heeft Hin evenwichtsstoornissen. Als hij bij zijn hond knielt om op de foto te gaan, komt hij niet meer overeind. De trap op gaat goed, maar naar beneden schuifelt hij voetje voor voetje. „Ik moet bij elke stap nadenken. Een rondje draaien is ook zoiets. Als ik dat snel doe, dan val ik." Als gevolg van zijn ziekte staan Hins ogen schuin naar buiten. „Met deze bril wordt dat verholpen, maar desondanks kan ik niet langer dan een uur lezen. Ik kan ook maar één ding tegelijk. Anders loopt mijn hoofd om." Door bijwerkin gen van de medicijnen kreeg hij vorig jaar vocht achter zijn longen en lag hij tien dagen in het ziekenhuis. Ritme is een belangrijk woord voor de neurologen van Hin. „Ze zeggen tegen mij dat ik het 's ochtends rustig aan moet doen. Een ontbijtje nemen en verder niets doen. Nou, mijn ritme is ernstig ver stoord. Ik ben eigenwijs, ik kan niet stilzitten, ik wil van alles doen. Dan maar een paar jaar eerder dood. Desondanks heeft hij uit pure noodzaak een vast ritme ontwikkeld. Elke ochtend is hij om half vijf klaarwakker. „Van de pijn in mijn lijf. Ik heb een tijdje een slaapmiddel geprobeerd, maar daarvan werd ik depressief." 's Middags gaat hij vaak een uurtje naar bed. „Vandaag kwam het er niet van. Als je straks weg bent, kun je me opvegen." Daarnaast zijn er de pillen. Elke dag slikt Hin 39 pillen om het trillen te voorkomen, 's Ochtends, 's middags en 's avonds verdwijnen er 13 naar binnen. Ze vullen de dopamine aan, de stof die informatie van de ene hersencel aan de andere doorgeeft. Een Parkinsonpatiënt heeft een gebrek aan deze stof. Dopamine wordt normaal gesproken geproduceerd door zenuwcellen in de middenhersenen, maar bij een Parkinsonpatiënt sterven deze cellen af. Het gevolg is dat het aansturen van de spieren onnauwkeurig verloopt. Medicijnen kun nen dat nooit helemaal verhelpen. Trainen is een belangrijk middel om de spieren onder controle te houden. Elke woensdag gaat Hin naar zijn groepsfysiotherapie in Katwijk. Meestal is dat in een sporthal, af en toe in het zwembad. „Soms zitten we op krukjes voor de spiegel en trekken we gekke bek ken. Ook de spieren in je gezicht moet je trainen. Een bekend ver schijnsel van Parkinson is dat je een pokerface krijgt. In beweging blijven is het belangrijkste voor een parkie. Daarom laat ik ook altijd de hond uit." Het klinkt als een vanzelfsprekend voorziening, maar tot een paar ja geleden bestond groepsfysiotherapie voor Parkinson-patiënten helemaal n in deze regio. Na wat speurwerk kwaï Hin terecht bij het LUMC, waar ze mi sen zochten voor een onderzoek. Via Parkinson-vereniging plaatste hij een advertentie. Er waren acht proefperst i nen nodig, er reageerden er 32. Een half jaar lang sportte de groep sa men. In de tussentijd onderzocht Hii er ook buiten het ziekenhuis zulke gi pen konden beginnen. Inmiddels dra en er drie groepen in Katwijk, een in Voorschoten, een in Hoofddorp ene in Roelofarendsveen. „De groep in Voorschoten moet binnenkort wordi 1 gesplitst, die wordt te groot. Verder b ik bezig met het opzetten van een gn i in Alphen, en ik wil er eigenlijk ookn een in Leiden en Leiderdorp." Als coördinator en aanspreekpunt v< de Parkinson-vereniging in de regio 1 den is Hin ambitieus. „Ik heb drie idi len. Het eerste is: patiënten bij elkaar c1 brengen. Parkies zijn vreselijk schuw Het wordt vaak verborgen gehouden Daarom moeten er meer groepen ko s men, waar de patiënten leren beweg I en waar ze lotgenoten kunnen ontmi i ten. Als je niet meer kunt lachen ove jezelf, dan ga je dood." Zijn tweede ideaal betreft de begelei l ders of de partners. Vorige week ginj i 114 patiënten en begeleiders mee m een boottocht op de Kagerplassen, g 1 organiseerd door Hin. Zijn vrouw, di dochters en schoonzoon verzorgden het koud buffet. „Je vindt steun bije kaar. Niet alleen de patiënten, maar s de partners hebben dat nodig." Ten slotte wil hij dat fysiotherapeut» j beter toegerust zijn. Met diverse fysi therapeuten bereidt hij lessen voori studenten aan de Hogeschool kunrs I volgen. „Er is heel weinig bekend o fysiotherapie voor Parkinsonpatiënl Er wordt wel wetenschappelijk ond< zoek naar gedaan, maar ze bedenke geen praktische oefeningen." Het opzetten van de fysiogroepa i gaat Hin goed af. Toch heeft hij frustratie: de verzekeringen. Sommi vergoeden de therapie wel, andere i i Als lid van de landelijke werkgroep 'Meer Bewegen' ziet Hin het als zijn i taak de verzekeringsmaatschappijei bewerken. „Wij genezen niet. Wij gi alleen maar achteruit. Hoe langer je wacht met behandelen, hoe erger h j wordt. Het is dus veel goedkoper o: ons gewoon therapie te geven." De verzekeringsmaatschappijen ga zich niet zomaar gewonnen. „Ze zij lemaal verschillend, dus we kunnen hele land door. Zorg en Zekerheid goedt het wel, maar een hoop ande niet." Al dat vrijwilligerswerk valt Hin son zwaar. Door zijn handicap is hij to( zo snel moe, ook als hij niets doet. „Soms stort je ter plekke in. Ik heb eens het idee dat ik aan het einde v de wereld van Vrouw Holle zit en d maar net aan kan meekomen." Toch gaat hij ermee door. „Ik hebl niet om gevraagd, maar als ik toch venslang heb, zoek ik wel naar de ji mensen die mij kunnen helpen en ik kan helpen. Het is prachtig werk voor andere mensen bezig te zijal ben vroeger pater geweest in Afrika maar ik doe nu meer pastoraal wei dan ik in mijn hele leven gedaan hl SCHRIJVENDE LEZERS Maandag 6 oktober is het Rijn lands Revalidatie Centrum (RRC) officieel door minister Hooger- vorst geopend. Gefeliciteerd, het is een mooi bouwwerk geworden en een aanwinst voor de Wassenaar- seweg, vooral in de avond als bin nen de verlichting brandt. Nu alles zo'n beetje af is, zouden de gemeente en het RRC eerst eens wat moeten doen aan de si tuatie die ontstaan is op het fiets en wandelpad van de Nachtegaal laan. Sinds mensenheugenis loopt het fietspas langs de velden van Pomona en wordt veel gebruikt door scholieren. Sinds de rotonde is aangelegd is het ook een zeer veilige route. Tijdens de bouw van het RRC is het fietspad gemakshalve maar ge confisqueerd en als bouwweg in gebruik genomen. In die tijd is het fietspad veranderd in een mod derpoel met gaten, diepe plassen en losse steenslag. De aan- en af- voerroute van het centrum vindt gemakshalve ook maar over het fietspad plaats zodat je regelmatig de graskant in moet om de wagens langs te laten. De in- en uitrit van het parkeerterrein zijn op een zeer knullige manier aangelegd en ge ven telkens misverstanden tussen auto en fietsers. De schrijfster van het stukje in de krant over de opening is waar schijnlijk niet met de fiets over de Nachtegaallaan naar haar inter view gereden. Anders had ze in haar aanhef wel wat minder hoog opgegeven van de mooie entree van het Rijnlands Revalidatie Cen trum. Het is te hopen dat er snel een goede en vooral veilige situatie wordt gecreëerd, want ik vermoed dat het centrum al voldoende pa tiënten heeft. Rob van Schie, Leiden. OEGSTGEEST, 14.00UUR Ronaldo is een blond meisje met een witte strik in het haar. Ze huppelt over het veld van w Oegst- geest. De trainer zegt dat ze 'Brazilië tegen Juventus' doen. „En wij gaan wiiinnnnen", schreeuwen de Italianen, gehuld in zwartwit Juventustenue. Bij de tegenstan ders wil het nog niet vlotten. Doelman Marcos doet een sambadansje tussen de palen. Cafu loopt huilend naar de scheidsrechter. Hij is gevallen, heeft een schaafwondje. Dan begint de wedstrijd. Een kluwen kleuters rent achter de bal aan. Marcos, de allerkleinste van het stel, blijft dansen. Vaders en moeders staan langs de kant. „Opletten nou", roept de moeder van Marcos. De scheids doet zijn best de kluwen te ontwarren. „Speel éi die bal." „Niet stoppen, maar schoppen." „Kijk om je heen." Er moet gewerkt worden, zegt hij. „Ruben, jij hoort niet bij de gelen, je moet met de zwartwitten meedoen." Annemijn is het enige meisje. „Pak de bal af, kom op", zegt haar moeder vanaf de zijkant. Als de ware Ronal do baant ze zich een weg door de voorhoede. Gaat vrij staan en wacht vergeefs op de bal. Waar blijft-ie no Eenmaal pal voor het doel slaan haar zenuwen toe durft de bal bijna niet te raken. Blonde pieken has voor haar ogen, opperste concentratie. Kijken naai bal, kijken naar het doel. Ze wil het goed doen. En daar neemt ze de tijd voor. „Kom op nou, toe nou, nu!" Ze schopt en verliest 'm. Na twintig minuten is de eerste helft voorbij. De ki deren stuiven op de kartonnetjes met limonade al lekker, een drinkie." Met een rietje in de mond kijl ze naar de verrichtingen op het veld ernaast. Daar tolken kalende papa's hun eigen versie van Brazil» Juventus. „Mamma, waarom vallen ze nou steeds? vraagt een jonger broertje van de spelers zich af. „Doet de bal dat?" Na een peptalk van de trainer/scheidsrechter sprii ze het veld weer op. „Best een pittige wedstrijd", t den de ouders. „Ja, net het Nederlands elftal", zeg vader. „Hetzelfde gekluns, alleen dan niet zo goed taald." Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14