Prins biedt excuses aan voor leugens werken is oké 'Mabel had direct eerlijk moeten zijn' Bodemgif risico voor bewoners Roomburg Boetebrief Friso beperkt schade Oranje Infoavond Leidsch Dagblad VAN ROY EN VISSERS C.S. Friso verspeelt recht op troon van OERLE Investeer in kennis OpenUniversiteit Nederland H Leidsch Dagblad >OJ ja Joos d niets stolen potheek ersluiten ft altijd gok rmen weg van nmermarkt >r de kermis' dse Basisschool Voltreffer sluit odgedwongen hilderen' aan typetjes i Kopspijkers idewijn Biich aardige van de begeerte is dat zij taat bij de gratie het oneens-zijn Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdacblad.nl Dagblad nr. 43358 los zaterdag 11 oktober 2003 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden vjel. (071) 51223627 nr. 43358 losse nummers 1,15 zaterdag 1,60 MABEL is nog het minste wat rden gezegd van de affai- el Wisse Smit De affaire ero jk voor het staatshoofd, voor het kabinet-Balke- en pijnlijk voor de ko- te familie. Nooit eerder •n lid van het koninklijk ibliekelijk erkennen dat gelogen tegen de minis- ident én tegen het oofd, in wie hij ook nog ijn moeder treft. Nooit was een regering ge- ïn het verzoek tot toe ing voor een koninklijk |k weer in te trekken nog t het door het parlement handeld. lire maakt duidelijk dat institutionele monarchie Onze uiterst kwetsbaar is hoofdrolspelers zich geen :hap geven van hun posi- de tweede in lijn voor het ïn van koningin Beatrix an Friso een van die Dlspelers. Menselijk ge il is misschien te begrij- t hij zijn verloofde wilde rmen tegen de kille wind {publiciteit. Staatsrechte- ging hij een doodzonde iten over de dubieuze re- m Mabel Wisse Smit met ïel Bruinsma te verzwij- lor premier Balkenende in gin Beatrix, r Balkenende had in deze rtilitj geen andere keuze dan HeTekken van de toestem- zijn*et voor het voorgeno- iuwelijk. Hier is sprake et minder dan een ko- rama, omdat de regering ie' Aihan Friso feitelijk ver- D' ^it de kring van troonop- en ft Voor koningin Beatrix, de verloving van haar Dg zo gloedvol sprak over lanstaande vrouw, moet zware beslissing zijn ge- lelijk blijft waarom de re- niet eerder was gealar- over het potentiële risico relatie van Mabel Wisse et de crimineel Bruinsma droeg. De Algemene In- z0' "jen- en Veiligheidsdienst 31, die eerder geen harde wist te verzamelen, doet éls vervolgonderzoek ïze relatie. Nieuwe feiten 1; 11 een explosieve betekenis 4. olde koninklijke familie, rich geen burgermeisje (houden dat verstrengeld est met de onderwereld. m der Malen den haac/anp-gpd - In een openhartige brief aan premier Balkenende trekken prins Johan Friso en Mabel Wisse Smit het boetekleed aan. Zij erkennen te hebben gelogen tegen zowel ko ningin Beatrix als tegen Balke nende over de aard van de rela tie met topcrimineel Klaas Bruinsma rond 1990. Het paar heeft zijn excuses aangeboden. Het kabinet heeft gisteren be sloten geen toestemmingswet in te dienen voor het huwelijk van Johan Friso en Mabel. Het paar heeft volgens premier Bal kenende 'onvolledige' en 'on juiste' informatie verstrekt over de relatie van Wisse Smit met Bruinsma. Het paar zet het hu welijk toch door, waardoor prins Friso afziet van zijn rech ten op de troon. Balkenende heeft dat gisteren aan de Twee de Kamer geschreven. Volgens de premier was er geen andere conclusie mogelijk toen hem 3 oktober in een gesprek met Wisse Smit bleek dat zij hem eerder niet de waarheid had verteld over haar verhou ding met de in 1991 doodge schoten Bruinsma. Die was veel hechter dan zij eerder had toe gegeven. „Tegen onwaarheid is geen kruid gewassen", aldus Balkenende gistermiddag op een persconferentie. Na de televisie-uitzending van misdaadverslaggever Peter R. De Vries van vorige week, waar in een oud-lijfwacht van Bruinsma zei dat Wisse Smit een liefdesrelatie met de drugs handelaar had, ging Balkenen de wederom met haar praten. „In het gesprek van 3 oktober kreeg ik andere informatie van haar dan in juni. Die informatie bleek onvolledig en onjuist. Dat heeft het vertrouwen be schaamd. Het paar is inmiddels zelf ook tot dat inzicht geko men en heeft zijn excuses aan geboden." Prins Friso was al sinds het na jaar van 2000 op de hoogte van Mabels 'vriendschap' met Bruinsma. Omdat zij niet be trokken was geweest bij diens criminele activiteiten, zag hij geen beletsel voor een huwelijk. Om geen „pijnlijke herinnerin gen" op te rakelen, besloten de twee zo weinig mogelijk details aan de premier en de koningin bekend te maken over Mabels verleden. Daardoor heeft Wisse Smit tijdens drie gesprekken met Balkenende in juni, vooraf gaande aan haar verloving met Friso, niet de volledige waar heid verteld. Volgens Balkenende was bij zijn voorganger Kok in 2001 al be kend dat Wisse Smit Bruinsma kende, hetgeen later op de dag ook door Kok werd erkend. De AIVD (de vroegere BVD) heeft vorig jaar onderzoek gedaan naar haar antecedenten. Daar uit kwamen, net als uit het on derzoek kort voor de huwelijks aankondiging in juni dit jaar, geen bezwarende feiten naar voren. Balkenende onder streepte gisteren dat WD-mi- nister Remkes van binnenland se zaken verantwoordelijk is voor het functioneren van de AIVD. De AIVD zet zijn onderzoek naar de antecedenten van Mabel Wisse Smit voort omdat zij door haar huwelijk met de prins wel lid wordt van de ko ninklijke familie en daarmee geregeld in de nabijheid van het staatshoofd verkeert. Er komt geen spoeddebat over de brief van Balkenende waarin hij aankondigde dat hij geen toestemmingswet indient. Voorzitter Weisglas van de Tweede Kamer heeft alle frac tievoorzitters gepeild en er zijn niet genoeg Kamerleden die om een spoeddebat vragen. Meer over het paar op de pagi na's Gesprek van de Dag en pagina Friso en Mabel door Timoteus Waarsenburg leiden - Toekomstige kopers van huizen in Roomburg moe ten op hun hoede zijn. De clau sule die de gemeente in een ex tra bijlage bij de erfpachtover eenkomst heeft opgenomen om alle aansprakelijkheid voor eventuele toekomstige bodem verontreiniging uit te sluiten, deugt niet en is zelfs in strijd met de wet. Dat stellen diverse juridische experts van de Ver eniging Eigen Huis, het Garan tie Instituut Woningbouw en een van haar uitvoerende orga nen, Woningborg. „Ik zou mijn cliënten nooit aanraden om zoiets te onderte kenen", stelt mr. H. Hinnen van het Leidse advocatenbureau De Ruijter De Wildt De Vroom zelfs. Hij is gespecialiseerd in erfpachtkwesties. In de Roomburgerpolder komt een woonwijk van duizend hui zen. De woningen worden pal naast de voormalige vuilstort plaats De Bult gebouwd waar de grond verontreinigd is. De bouwgrond zelf is weliswaar 'veilig' verklaard. Maar de Mi lieudienst West-Holland meldt dat de woonwijk wel een per manente aantekening als risico gebied heeft. Leiden heeft keer op keer ge steld dat de gewraakte clausule, waar nu onder de (aspirant-) kopers grote onrust over is ont staan, een standaardpassage betreft. Vooral bedoeld om te voorkomen dat de gemeente aansprakelijk gesteld kan wor den voor het geval een bewoner zijn eigen grond vervuilt. „Maar dat is een open deur, dat kun nen ze er nooit mee bedoelen," stelt Hinnen. „Wat hier onder meer staat, is dat als de over heid bijvoorbeeld over een paar jaar stoffen in de grond als FACILITAIRE DIENSTVERLENING BV Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 Oranjeverenigingen teleurgesteld in aanstaande bruid prins Johan Friso door Bas de Rue bollenstreek - Als Mabel Wisse Smit di rect volledige opening van zaken had gegeven over haar relatie met crimineel Klaas Bruinsma, dan was ze nu waar schijnlijk nog reservekoningin. Die overtuiging hebben de meeste Oranjeverenigingen in de regio. De ver enigingen zijn eensgezind in hun oor deel over het optreden van de premier: correct en snel. Oranjevoorzitter in Sassenheim M. Go- zeling kan er niet over uit dat Mabel te genover de premier heeft gelogen. „Dat moet je natuurlijk nooit doen. Ik begrijp het niet, Mabel is toch een intelligente vrouw. Ze had moeten inzien dat alles wat met het Koninklijk Huis te maken heeft, in de schijnwerpers komt te staan. Dit is gewoon dom. Had Mabel eerder wel de waarheid ver teld, dan was het volgens de voorzitter een stuk minder erg geweest, hoewel hij de relatie met topcrimineel Bruinsma niet wil goedpraten. „Maar ja, toenter tijd was ze nog jong. Iedereen heeft wel eens vriendjes gehad." Voor het optreden van de premier Bal kenende heeft hij alle lof. „Balkenende heeft de zaak een stuk beter aangepakt dan tijdens de zaak Margarita, hoewel ik wel een beetje met hem te doen heb. Weer zo'n toestand." De secretaris van de Oranjevereniging uit Noordwijk, C. Pronk, is teleurgesteld. Het huwelijk tussen Friso en Mabel had hij zich wel anders voorgesteld. Toch pleit ook hij ervoor niet te hard te oorde len over de jeugdzonden van Mabel. „In deze tijden moetje misschien niet te streng zijn. Het zijn allemaal mensen en dit soort dingen gebeurt. Ze was nog maar 19. En als je verliefd bent, dan gaat het verstand gewoon op nul." De huidige commotie vindt de voorzitter 'nogal Nederlands'. „Kijk eens naar Clinton, kijk naar Schwarzenegger. Die houden hun handjes niet thuis, maar komen er goed vanaf. Misschien zijn we in Nederland wat te calvinistisch." Be rustend: „Maar goed, niet de hele waar heid verteilen is ook liegen." Voor Balke nende heeft de Noordwijker alleen goe- Experts waarschuwen toekomstige kopers herfstvakantie gratis toegang! Tentoonstelling over het weer: 'Uit de lucht gegrepen' elke dag open... en 's middags kinderwerkplaats Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl schadelijk kwalificeert die nu nog niet als gevaarlijk te boek staan, de gemeente geen aan sprakelijkheid heeft." Eerder deze week verklaarde wethouder R. Hillebrand (ruim telijke ordening) nog dat de be woners zich nergens zorgen om moesten maken. „Want", zo betoogde hij. ,Als er in de toe komst vervuiling vanuit de vuil- stort naar de woonwijk zou lo pen, is de gemeente vanzelf sprekend aansprakelijk. Ge woon een kwestie van privaat recht" Pagina Ri: Experts kraken uitsluitingsclausule (advertenties) Koningin Beatrix stapt vrijdagmiddag uit de auto bij paleis Huis ten Bosch. Volgens premier Balkenende (linksonder) maakt de koningin moeilijke tijden door nu haar zoon Friso geen toestemming meer vraagt voor zijn huwelijk met Mabel Wisse Smit. Foto's: ANP/GPD door Paul Koopman den haag - Hoe vrijwillig de 'boetebrief van Friso en Mabel tot stand is gekomen zal wel al tijd in nevelen gehuld blijven. Maar beslist zullen premier Bal kenende én koningin Beatrix er met enige opluchting kennis van hebben genomen. Want doordat het paar het boete kleed heeft aangetrokken kan de schade die de affaire-Mabel aan de reputatie van Hof en re gering aanricht voorlopig be perkt blijven. In een opmerkelijke verklaring aan de 'zeer geachte heer Bal kenende' winden Mabel en Fri so er geen doekjes om: zij heb ben in gesprekken met de pre mier én Beatrix beiden niet de waarheid gesproken. Het is van wezenlijk belang dat prins Johan Friso benadrukt zo wel tegen zijn moeder als tegen de premier te hebben gejokt. Stel dat Beatrix wél op de hoog te was geweest van de bijzon dere relatie van Mabel met de crimineel Bruinsma en de mi nister-president niet. Dan was Nederland nu in een ernstige constitutionele crisis verzeild geraakt. Niet alleen Friso en Mabel, maar ook het staats hoofd zélf zouden dan immers belangrijke informatie voor de regeringsleider hebben verzwe gen. Het vertrouwen tussen ko ningin en kabinet was dan ern stig ontwricht geweest. Balke nende en Beatrix zijn nu in ze kere zin samen slachtoffer van de omstandigheden. De regering (Balkenende én Beatrix) hebben uit de aan het licht gekomen feiten de enig mogelijke conclusie getrokken: voor het huwelijk van Friso met Mabel kan het parlement geen toestemming worden gevraagd. Dat zou immers hebben bete kend dat de regering verant woordelijkheid neemt voor een prinses die in dit geval onbe trouwbaar is gebleken. Overigens laat dit onverlet dat prins Johan Friso óók onbe trouwbaar is gebleken. En hij blijft in elk geval tot aan zijn huwelijk nog wel lid van het Koninklijk Huis. Het medeleven van veel Neder landers zal de komende weken en maanden beslist uitgaan naar koningin Beatrix, die im mers door haar eigen zoon op het verkeerde been werd gezet. Premier Balkenende heeft het misschien minder makkelijk. Want hij had - via de inlichtin gendiensten - wel degelijk de mogelijkheid om de juiste fei ten boven water te halen. Dat hij de verantwoordelijkheid voor de AIVD gisteren zo na drukkelijk doorschoof naar WD-minister Remkes van bin nenlandse zaken was wat dat betreft een zwaktebod. Op de langere termijn vreet de affaire-Mabel wel degelijk aan het fundament van het Hof. Want het Koninklijk Huis be hoort behalve een sprookje ook een baken van stabiliteit te zijn. De majesteit is immers een be langrijke constante factor in een democratie waar de macht per definitie steeds wisselt de woorden over. „Die heeft het verras send goed gedaan. Ook als mens. Hij is belogen en heeft de zaak op een profes sionele manier afgehandeld." In Voorhout zijn de Oranjevrienden het er over eens dat er geen weg terug meer is, nu Mabel heeft toegegeven dat ze niet de hele waarheid heeft gesproken. „Bal kenende had geen andere mogelijkheid dan zijn toestemming voor het huwelijk niet te verlenen. Hij heeft goed gehandeld", vindt de Voorhoutse voorzitter J. Dierdorp. „Maar als Mabel eerder open en eerlijk was geweest, dan had het heel anders kunnen aflopen. Nu niet meer, dit kun je niet meer terugdraaien. Heel jammer. Vooral voor de koningin." Bruinsma.nl linkt naar RVD Amsterdam - Wie deze dagen www.klaasbruinsma.nl intikt, krijgt geen informatie over de in 1991 vermoorde topcrimineel, maar wordt doorgelinkt naar de website van de Rijksvoorlich tingsdienst. „Een grapje", zegt internetondernemer B. Bohl- meijer uit Amsterdam. Bohl- meijer tikte enkele dagen gele den www.klaasbruinsma.nl in op zijn toetsenbord en ontdekte dat de naam nog vrij was. Hij liet het webadres registreren en bracht gistermorgen een link aan naar de website van de RVD, die sindsdien door niet minder dan 1600 mensen werd bezocht. Het is volgens Bohl- meijer niet aannemelijk dat de belangstelling voor de website zal aanhouden. Vrouw beroofd in duinen Noordwijk noordwijk - Een 36-jarige vrouw uit Voorhout die met vier kinderen een wandeling maak te door de duinen bij Noord wijk is slachtoffer geworden van een gewapende beroving. Om kwart voor drie liep het ge zelschap over het pad aan de Duindamseslag toen twee blan ke mannen de vrouw ter hoogte van De Witte Raaf aanspraken. Een van hen bedreigde haar met 'iets dat op een vuurwapen leek'. De vrouw gaf vervolgens haar tas af. De mannen van on geveer 25 jaar gingen er ver moedelijk vandoor in de rich ting van de parkeerplaats aan de Duindamseslag. De politie heeft direct de omgeving afge zocht maar de mannen niet aangetroffen. Overval op slijterij in Leiderdorp leiderdorp - Een gewapende man heeft gisteravond kort voor acht uur geprobeerd de Gall Gall slijterij in winkel centrum Santhorst in Leider dorp te overvallen. De man be dreigde de bedrijfsleider met een vuurwapen, maar slaagde er niet in geld buit te maken. Na de mislukte overval vluchtte hij in de richting van het Kwik staartplein. De politie kamde direct de omgeving uit. De overvaller werd echter niet ge vonden. Gisteravond zijn direct al de bedrijfsleider en een klant die op het moment van de overval in de winkel was ge hoord. Vandaag gaat het poli tie-onderzoek verder, onder an dere met het bestuderen van de bewakings-opnames van de slijterij en van de even verderop gelegen C1000 supermarkt. (advertenties) kijk voor een baan van nu exact. op www.exactpi.nl \Ss 23 oktober presentatie 19.30 uur Studiecentrum Den Haag, Lange Houtstraat 11,070-3614701 Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamnMPV jk Ofr Straat ffi Postcode Plaats «a\5^ Telefoon Ti ccrtrde nabeaxging) Wij gaan zorgvukfg om met persoonsgegevens. In het cctotcn van de krant treft u nadere rtomahe aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau 8 712141 400121 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Lelden www.leidschdagblad.nl De wereld om je heen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1