'Ophef over UWV-pand niet terecht' tCKPOT BINNENLAND 1 Politie verwacht meer arrestaties in zaak-Joos 'Strenger optreden tegen antisemitisme' Ex-eurocommissaris Bonino steunt Mabel Woede Kamer over topinkomens beetje hypocriet Ik wil meer voordeel Kamer noemt minister naïef Actie openbaar vervoer Slachtafval belandt soms in voedselketen MILJOEN Get more. T -Mobile- e scholen allochtoon' vrijdag lO OKTOBER 2003 richt vesting J»lin Powell mf- Maastricht veran- /estingstad tijdens ie Organisatie voor n Samenwerking in SE) op 1 en 2 de- twonenden van het de top plaatsvindt, treend. Tijdens de tij geen bezoek ont- zij ze dat van tevo- Dit mede vanwege h de Amerikaanse 1 buitenlandse za- Maastricht heeft de laatselijke verorde- lels aangepast. Een aantal Haagse tor voortgezet onder- allochtone leerlin- ns inspecteur Stori- de Inspectie van het i wijzen zij deze leer- omdat zij bang zijn le ouders hun kinde ts van school af halen, ctie stelt een onder- b verzoek van minister Hoeven van onderwijs. r achter el rekenfout - Een krappe meer- m WD. CDA en LPF kabinetsplannen om iregels voor Schiphol sen teneinde de 're- an de luchthaven te Dit bleek gisteren tij- jverleg in de Tweede !t staatssecretaris erkeer). Door de re- ie in juni aan het licht de 'oude' Zwanen- [meer belast worden Jderbaan te ontzien. e straf voor l-afpersers )e twee mannen die rjprobeerd Ahold af te jn gisteren voor de in Zwolle veroor- rier en zeven jaar cel. duo was respectieve- en twaalf jaar geëist. »n zijn niet alleen jevonden aan de mis using van Ahold, li^vijf miljoen euro eis- itpok aan verboden it en enkele schiet- i< 11 js misbruikt axichauffeur gen - Justitie ver- taxichauffeur uit het Nieuw Bergen van jisbruik en verkrach- inderjarige en ge- meisjes. De man verdacht van het n en verhandelen /pomo. De verdachte een gedeeltelij- nis afgelegd. Hoeveel t slachtoffer zijn ge il de verdachte wil zeggen, wel dat het n-in één gaat. 'ei rolt bende iileven op or- De politie in Lim- :estien verdachten ionele, grootschali- :fstallen opgepakt. 1 twee Helmonders J verdachten uit De buit had een to- j'van bijna twee mil- eJterder dit jaar wer- njn verdachten aange- f diefstallen zijn dit ng jaar gepleegd. De R en van te voren wat jas van de vrachtwa- p verdachten braken J bij hun voormalige anderen waren 3Sn gaven tips door. rb krijgt eigen 'nViesraad 1 be Tweede Kamer |igen adviesorgaan De advies- n jestaan uit drie tot economen ement gevraagd en ;van advies dienen. iPtd moet ook alter- .'^jdenken voor de "jvan de regering. Het ejS raad is van CDA- jfcPffin8er- den haag/gpd - Minister De Geus (sociale zaken) snapt de ophef over het nieuwe hoofd kantoor van het Uitvoeringsor gaan Werknemersverzekeringen (UWV) niet. Het UVW liet voor 12,5 miljoen euro kantoor en be stuurskamers verbouwen. Vol gens de Tweede Kamer is er met geld gesmeten en is De Geus 'naïef. Volgens de minister moe ten de Kamerleden maar eens zelf gaan kijken. Het UWV beheert de premie gelden voor WW en WAO. In een ongemeen fel Kamerdebat werd De Geus door alle partijen naïviteit verweten. „Het ver trouwen van de Kamer is op dit moment een heel eind weg", aldus CDA-Kamerlid Verburg, partijgenoot van De Geus. Onder druk van de Kamer gaat De Geus nu de kosten in kaart brengen van de inrichting van de bestuurskamers van het UWV, zowel de verbouwing als de apparatuur en het meubilair. „Maar ik kan u nu al vertellen dat voorzitter Joustra van het UWV een bureau heeft van 400 euro dat hij heeft overgenomen van zijn vorige werkplek. En hij heeft een kleurentelevisie. Geen breedbeeld, maar wel afstands bediening." Alle partijen in de Tweede Ka mer verwijten De Geus dat hij hen onvolledig heeft geïnfor meerd. Toen zij eerder dit jaar om opheldering vroegen over berichten dat het nieuwe UWV- hoofdkantoor veel te luxe zou worden ingericht, stelde De Geus een onderzoek in. Uit dat onderzoek bleek dat het kan toor niet duurder was dan hoofdkantoren van andere in stellingen. Maar volgens de Ka mer zou zijn verdoezeld dat de verbouwing van de directieka mers met 1100 euro per vier kante meter exorbitant duur was. „Op WAO'ers en WW'ers wordt gekort", zei GroenLinks-Ka- merlid Vendrik, „Maar van het zelfde premiegeld verrijkt de raad van bestuur van het UWV zichzelf in de vorm van een overdreven luxe bureau." WD- 'er Aptroot sprak van geldsmij terij. CDA'er Verburg van 'deca dent gedrag van het manage ment'. PvdA-kamerlid Noor man-Den Uyl van 'een bescha mende gang van zaken'. Amsterdam - Fietsers gingen vanmorgen door de voor hen speciaal opengestelde oost buis van de Utunnel van Amsterdam-Noord naar het centrum. Door acties in het open baar vervoer reden bus, tram en metro niet, en de pont over het IJ bleef aan de kant. De actie tegen het bezuingingsbeleid van het kabinet was rond half negen vanmorgen weer voorbij. Er hebben zich tijdens de werkonderbreking geen problemen voorge daan, stellen het gemeentelijk vervoerbedrijf en de politie. De eerder voor zaterdag aangekondigde staking bij de NS is verplaatst naar dinsdag, de dag van het Najaars overleg. Dan zal het treinverkeer rond Den Haag worden platgelegd. De NS hebben op nieuw protest aangetekend, maar stapt niet naar de rechter. Wel wil het vervoersbe drijf de kosten verhalen op de vakbond. Foto: ANP/Olaf Kraak amsterdam/anp - Na de aan houding van een zevende ver dachte van het dodelijk geweld tegen een vermeende winkel dievegge sluit de Amsterdamse politie meer arrestaties niet uit. Afgelopen nacht werd een 18- jarige man aangehouden. Gis teren werd een 21-jarige man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de ge welddadige dood van de 43-ja- rige Anja Joos, maar is inmid dels weer vrijgelaten. In tegen stelling tot de andere verdach ten zijn deze twee geen mede werkers van Dirk van den Broek. De supermarktketen heeft gis teren in een verklaring medele ven met de nabestaanden van Joos uitgesproken. Volgens de directie is het beleid van de su permarkt, dat winkelmedewer kers niet buiten de winkel tegen vermeende dieven mogen op treden. Volgens de lokale partij Zuid en Pijpbelangen zou personeel van het Dirk van den Broek-fili aal aan het Marie Heineken- plein zich vaker schuldig heb ben gemaakt aan geweld. Prins Bernhard liet via de Rijks voorlichtingsdienst weten het geweld tegen de winkeldievegge 'afschuwelijk' te vinden. Vorig jaar had hij de boetes betaald van Albert Heijn-medewerkers, die veroordeeld waren omdat ze geweld tegen overvallers hadden gebruikt. Die zaken zijn volgens de RVD niet met elkaar te vergelijken. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer is verbaasd over de ver klaring van prins Bernhard. De Kamerleden Van Heemst en Wolfsen hebben premier Balke nende en minister Donner om opheldering gevraagd. „Prins Bernhard concludeert dat de twee zaken niet te vergelijken zijn. Wij willen weten of dat al vaststaat en waarop dat dan is gebaseerd", aldus Van Heemst. Onwetendheid de grote oorzaak door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Voormalig eurocom missaris Emma Bonino heeft het initiatief genomen voor de openlijke steunbetuiging aan Mabel Wisse Smit die gisteren verscheen in De Volkskrant. De Italiaanse Bonino is 'razend' over de manier waarop de ver loofde van prins Johan Friso door de Nederlandse media wordt behandeld. „Nederland zou trots op haar moeten zijn en haar op handen moeten dra gen", vindt zij. Bonino zei gisteren dat zij de handtekeningen heeft verza meld van mensen die de afgelo pen zestien jaar met Mabel Wisse Smit hebben samenge werkt op het gebied van men senrechten en privacybescher ming. Het verloofde stel is een dag voor de publicatie op de hoogte gesteld van het initiatief en had volgens Bonino 'geen bezwaar'. „Emma is een felle spin als het er op aankomt haar vrienden te verdedigen", zegt Laura Silber, die als 'vriendin en collega' vanuit New York nauw contact heeft met Mabel. Volgens Silber vormen de ondertekenaars geen hechte club, maar waren ze vrijwel zonder uitzondering in de jaren negentig betrokken bij de humanitaire ramp in het voormalig Joegoslavië. Silber vindt nauwelijks woor den voor wat Nederland de ver loofde van prins Johan Friso aandoet. „Er gebeuren in de wereld heel veel dingen die het waard zijn om je over op te winden en je kwaad te maken. Het schokt me als ik zie dat Ne derland in plaats daarvan de aanval opent op een vrouw die dat absoluut niet verdient. Wie Mabel kent, weet hoe toegewijd ze is en hoe begaan met de mensen voor wie ze zich inzet, of het nou zigeuners zijn of kin deren in oorlogsgebieden. Maar in Nederland telt dat kennelijk Emma Bonino. Foto: AP niet." Ze is 'verbijsterd' door de voortdurende aanvallen op haar vriendin in de Nederland se media, die inmiddels ook buitenlandse kranten hebben gehaald. „Zo kan je iemand die op eigen kracht een gedegen in ternationale reputatie heeft op gebouwd, volledig kapotmaken. En waar hebben we het over? Over persoonlijke feiten van ja ren geleden, toen ze 20, 21 jaar was. Wat de Nederlandse me dia zich permitteren is onge hoord en beledigend." Willemijn Verloop, directeur van War Child, vermoedt dat Mabel Wisse Smit haar 'contac ten' met Klaas Bruinsma eerder voor het voetlicht had willen brengen, om de commotie die nu is ontstaan te voorkomen. Volgens Verloop, een goede vriendin van Mabel, is Wisse Smit 'geadviseerd om op een bepaalde manier te reageren'. „Zij was natuurlijk ook niet ge wend om zo met de media om te gaan." Wie dat advies zou hebben gegeven kon Verloop, die te gast was in het televisie programma 'Oog in oog' niet zeggen. utrecht/gpd - Lesgeven over de Tweede Wereldoorlog en holo caust in een klas met antisemi tische leerlingen is heel lastig, maar met strenger optreden en goede discussietechnieken kan antisemitisme op scholen beter in de hand worden gehouden. Dat menen de Stichting Vrede- seducatie uit Utrecht en de Ka tholieke Universiteit Nijmegen. Zij presenteerden gisteren een onderzoek onder honderden scholen naar antisemitisme. Vorige week werd bekend dat docenten van middelbare scho len in grote steden wegens toe nemend antisemitisme geen les durven geven over de Tweede Wereldoorlog. De stichting Vre- deseducatie, die scholen onder steunt met educatieve pro gramma's over vrede, hoorde al een jaar of vier geruchten over antisemitisme op scholen en besloot de problemen in kaart te brengen. Uit dit onderzoek blijkt, dat het overslaan van de ze lessen slechts een enkele keer voorkomt. Directeur Tui nier kent geen school die de lessen helemaal heeft ge schrapt. Wel blijkt dat docenten veel meer worstelen met antisemi tisme dan verwacht. Tuinier: „Antisemitisme zelf is niet toe genomen, maar is na 11 sep tember 2001 wel verscherpt. Antisemitisme speelt een rol op elke middelbare school in de grote stad waar moslimscholie ren bij andere leerlingen zitten. Dus op vrijwel alle middelbare scholen in de vier grote ste den." Op basisscholen komt het nau welijks voor. De verschillen worden duidelijker vanaf een jaar of veertien, als de puberteit begint. Het komt meer voor op vmbo dan op havo en vwo en onwetendheid blijkt de grote oorzaak. Volgens docenten is dat vooral een gevolg van klak keloos overgenomen opvoe- dingsboodschappen, mos- keelessen en mediaberichten en weinig contact met autocho- tone Nederlanders. Scholen moeten strenger optre den, vindt Tuinier. „Elke school heeft een beleid tegen geweld en antisemitisme, m-dar daar wordt niet veel mee gedaan. Scholen reageren vaak te soft. Er wordt gedacht dat het wel over zal waaien. Dat moet stop pen. Je mag kritiek hebben op Israël of de Palestijnen, maar antisemitisme is bij de wet ver boden." kerkrade/anp - Het gebeurt met enige regelmaat dat slacht afval in de menselijke voedsel keten belandt. Ook wordt niet goed bewerkt afval gebruikt voor dierenvoeder. Dat meldde de Algemene Inspectiedienst (AID) vandaag. De AID heeft de overtredingen geconstateerd tijdens controles in slachterijen en in de vleesverwerkende in dustrie. Slachtafval, zoals magen, mag niet in de voedselketen terecht komen, maar moet naar des tructiebedrijven. Gebeurt dat niet, dan bestaat er volgens de AID een gevaar voor de volks gezondheid. „Het komt niet stelselmatig voor, maar we stui ten toch met enige regelmaat op overtredingen van de Destructiewet", zegt een woordvoerder. Het is overigens niet verboden om bepaalde soorten slachtaf val in dierenvoeder te verwer ken, maar het afval moet dan wel goed worden gekoeld. Vol gens de AID gebeurt dat niet al tijd. De dienst heeft geen harde cijfers van het aantal overtre dingen, maar heeft wel besloten meer controles uit te voeren bij slachterijen en vleesverwerken de bedrijven. (advertentie) door Ap van den Berg den haag - Dankzij forse toela gen en vaste onkostenvergoe dingen verdienen tientallen topambtenaren in Nederland veel meer dan hun politieke ba zen, de ministers. De meeste fracties in de Tweede Kamer (advertentie) spreken er schande van. Het ministerssalaris staat ook ter discussie. Niet officieel, maar een commissie onder lei ding van oud-WD-leider Dijk stal houdt de overheidssalaris- sen tegen het licht. Waarschijn lijk concludeert Dijkstal dat een minister verhoudingsgewijs veel te weinig incasseert. En wat doe je dan met de topinko mens van ambtenaren? Dus is de discussie uitgesteld tot vol gend voorjaar, als Dijkstal zijn bevindingen publiceert. Tijdens de algemene beschou wingen drong de Kamer er bij minister van financiën Zalm op aan 'iets' te doen aan de hoge salarissen in met name de 'se- mi-publieke' sector (publieke omroepen, ziekenhuizen en woningbouwcorporaties). Daar verdienen ze soms twee tot drie keer zo veel als een minister. En omdat die salarissen ook uit be lastinggeld worden betaald, vindt de Kamer dat ze moeten worden verlaagd. Zalm keek erg ongelukkig bij de discussie en schetste de dilem ma's waarvoor hij geplaatst wordt. „Moet ik alleen de hoog te van het salaris van de om- roepdirecteur bepalen, of ga ik ook over het salaris van Jack Spijkerman", zei hij. De politieke opwinding doet wat overdreven aan als je be denkt dat de gevallen helden van het Nederlands voetbalelf tal jaarlijks met miljoenen eu ro's aan de haal gaan. De spe lerssalarissen zijn de laatste ja ren zo uit de hand gelopen dat Loon directeuren zorg Directeuren van zorginstellin gen moeten meer als onder nemers worden betaald. Ze krijgen een relatief hoog sala ris, maar hun contract dient tijdelijk te zijn. Als ze niet goed functioneren, moeten ze weg. Deze aanbeveling doet de commissie-Simons in een advies over verantwoord on dernemerschap in de zorg. Volgens directeur Gerards van de Nederlandse Vereniging van Toezichthouders in Zorg instellingen (NVTZ) zijn de sa larissen van directeuren in de zorg de laatste jaren fors ge- diverse voetbalclubs door im mense schuldenlasten kopje onder dreigden te gaan. En wat deed de overheid in dat geval? Die pompte er doodleuk een bak belastingcenten in, omdat de profclub een visitekaartje van de gemeente zou zijn. Wie die bonus op salarisgekte en financieel wanbeheer durft te kritiseren, krijgt zonder par- stegen. Op zich, vindt hij, is daar niets op tegen. Nu de overheid in de zorgsector steeds meer marktwerking doorvoert, moeten directeu ren steeds meer en beter pres teren. Volgens Gerards wil de commissie-Simons dat in de sector een keus wordt ge maakt Of directeuren worden net als ondernemers betaald, en krijgen de zak als ze falen: Of hun salaris is lager, maar hun contract heeft een loop tijd voor onbetaalde tijd en kan niet zomaar worden ont bonden. don de mestkar van een veront waardigde menigte over zich heen. Niemand die valt over de zwaar overbetaalde voetballers. Maar ondertussen wel ach en wee roepen over de miljoenen die de Zweedse topondernemer Moberg bij het kwakkelende Ahold in het vooruitzicht zijn gesteld. En schande spreken over oud-premier Kok, ooit de bestrijder van 'exhibitionisti sche zelfverrijking', die nu als commissaris merkt dat grote ondernemingen autonoom de beloningen van hun directeu ren wensen te bepalen. En ze dusdanig fors belonen, dat ze niet overlopen naar een andere werkgever. Politici mogen best een toontje lager zingen als het gaat om het aan-de kaak stellen van groot verdieners. Want ze meten met twee maten. Ook over hun ei gen beloning valt nog wel iets te zeggen. In tegenstelling tot de rest van Nederland kunnen Ka merleden vaak vele jaren lang terugvallen op een royaal soci aal plan, zijnde de wachtgeldre geling. Verzekerd van een stevi ge uitkering en (nog steeds) zonder een sollicitatieplicht. Dus kies ik voor onbeperkt geldig beltegoed T-Mobile PrePaid. Wil je zo weinig mogelijk betalen voor mobiel bellen? En wil je dat je beltegoed onbeperkt geldig blijft?' Kies dan voor T-Mobile PrePaid. Bij T-Mobile krijg je trouwens altijd meer. Als je nu een Siemens A55 koopt, krijg je daar 10,- gratis beltegoed bij. Ga voor meer informatie naar de T-Mobile dealer of kijk op www.t-mobile.-nl. De prijs van de telefoon is een adviesprijs (Èctia loopt zolang de voorraad strekt) ns, meer geld, in de Staatsloterij.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3