4 CC Vietnam ooi Mallorca op de harde schijf TOERISME Roomservice op de rails Met de (auto)slaaptrein naar de sneeuw HDC303 VRIJDAG IQ OKTOBER 2003 -SBOEKEN&MAGAZINES REISBERICHTEN Koffer te volgen op luchthaven Arriverende reizigers op de internationale luchthaven van de Deense hoofdstad Kopenhagen kunnen zien welk traject de koffer aflegt vanuit het vliegtuig naar de bagageband. Monitoren geven informatie over waar de koffer zich bevindt. Zoekraken lijkt daar mee in Kopenhagen tot het verleden te behoren. Overigens zijn sinds kort ruim tachtig hotels en zo'n veertig particuliere over nachtingsadressen in en rondom Kopenhagen te boeken via een website. Het nieuwe reserveringssysteem is onderdeel van: www.visitcopenhagen.dk, doorklikken naar 'search hotels'. Tivoli trakteert Het bekendste Deense attractiepark, Tivoli in Kopenhagen, bestaat 160 jaar. Om die reden trakteert het park zichzelf en de bezoekers op een nieuwe achtbaan, die meteen de blikvanger van het park wordt. De baan wordt 28 meter hoog, 564 meter lang en kent een topsnelheid van 77 kilometer per uur. Tijdens een van de loopings maken de passagiers een vrije val van twintig meter. De nieuwe achtbaan wordt in het voorjaar in gebruik genomen. Kanaaleilanden jarig De Kanaaleilanden vieren volgend jaar dat ze 800 jaar verbonden zijn met de Britse kroon. Het hele jaar worden er speciale activitei ten gehouden, zoals muziekfestivals, tentoonstellingen, concerten en rondleidingen. Hoogtepunt wordt een middeleeuws festival op Jersey tijdens het laatste weekeinde van juni. Meer informatie over Jersey: www.1204-2004.je en over Guernsey: www.1204.gg Q O Stappen in Reykjavik De IJslandse hoofdstad Reykjavik geldt al jaren als hipste hoofd stad in Noord-Europa. Hoewel het mogelijk nog immer de duurste stad is, wordt de reis er naartoe wel steeds beter betaalbaar. In de nieuwe brochure IJsland Reykjavik staan arrangementen vanaf 369 euro. Het is tevens mogelijk een stopover te maken op weg naar de VS of Canada. Meer informatie: tel. 020 5213 955, www.icelandair.nl Hampshire-hotels Het lijkt wel een sneeuwbal die van een helling rolt en steeds gro ter wordt, de ontwikkeling van de Hampshire-hotelketen in ons land. Nog maar een paar jaar geleden begonnen, telt Hampshire Hospitality Leisure nu al dik over de twintig aangesloten hotels. Met name de laatste weken zijn er veel bijgekomen: het fraaie in de Groninger binnenstad gelegen Hotel de Ville, geliefd bij schrij vers, politici en artiesten. In Valkenburg werd Grand Hotel en Res taurant Voncken aan de keten toegevoegd, en in het Oosten des lands het Aspergehuis van de Achterhoek, Stad Munster, in Win terswijk. In Kerkrade is Kasteel Erenstein met het bijbehorende Hotel Brughof overgenomen en in Wassenaar de fameuze Auber- ge de Kieviet. Ten slotte kreeg Landgoed Stakenberg, net buiten Eispeet, het Hampshire-label. Meer info: tel. 035-6720077 of www.hampshire-hotels.com KLM zet Boeing 777 in naar Kaapstad De KLM gaat het winterseizoen, dat voor de koninklijke luchtvaart maatschappij op 26 oktober begint, het nieuwe vliegtuigtype Boeing 777-200ER inzetten. Onder meer naar Kaapstad in Zuid- Afrika, een vlucht die daardoor non-stop kan worden uitgevoerd. Van de nieuwe Boeing zijn er tien besteld, zes worden er nu al in de vloot opgenomen en behalve op de route naar Kaapstad ook naar Toronto, New York, Tokyo en Nairobi benut. Volgend jaar zo mer, zo is bekend gemaakt, gaat de KLM rechtstreeks vliegen naar Riga in Letland, voor de maatschappij een geheel nieuwe bestem ming, en Kristiansand in Noorwegen. Meer info op website www.klm.com Kampeerder ontdekt Denemarken De Nederlandse kampeerder gaat steeds meer Denemarken ont dekken; het is er schoon en fleurig en het is niet zover weg. In de periode januari-juli 2003 werden er in totaal zo'n 300.000 Neder landse overnachtingen op Deense campings geteld, 27% meer dan in dezelfde periode vorig jaar. De meeste landgenoten trokken naar het vasteland van Jutland en naar Funen. tizen mogen zich in een toene- angstelling. Ge- lankelijk op ei- j door vreemde iren heeft wel daaraan be- goede voorbe- jeraard een herziene gids en USA Ca- verij Elmar, B,50 euro. ISBN Dl-3) van Aad I daarbij een st bewijzen. staat boorde- informatie, va- 1 veiligheid, gels en rijtips, ten, boodschap- en administra- bslomp. Wie uit- outes verwacht, oekniet aan- de auteur be- tot algemene as mogelijke rou- ijkpft echter wel aan j het plannen van de gg»t worden gelet. tnam op de drempel ieuwe toekomst?", itorische vraag in de ^an een nieuwe reis- f rotter-reeks over litgeverij Lannoo, 5,95 euro, ISBN 90- 1).Alles wijst in die —is het zelf gegeven „Moordenaar", rie- de jaren zestig tegen 1 lige Amerikaanse ohnson, wiens jon- itnam vochten. „Een oyuit een B-film", rftter hem. Sinds 1985 Minstad - het vroege- weer toegankelijk voor de buitenwereld htige liberalisering de stad sinds een jaar dB razendsnel aan het |en is. Een progressie de (westerse) toerist gemerkt is gebleven: tag zich in toenemen- stelling van de we- Br verheugen, zelfs d of per fiets. Contrast lannoo met Saigon vormt de hoofdstad 'vergeelde prentkaart' Hanoi waarvan Trotter onder meer vaststelt dat deze stad 'sneller verandert dan goed is voor een stad'. Een prima geschreven gids, de ze Trotter, uitstekend gedocu menteerd en uiterst informa tief. Hoe anders is Kreta, het platge treden toeristeneiland in de Middellandse Zee. Wat moet de eigenzinnige Trot ter nu met zo'n uitgave over de ze populaire zon/strand be stemming? (Kreta, uitgeverij Lannoo, 241 blz., 12,95 euro, ISBN 90-209-5091-6) Er is goed nieuws, motiveert Trotter haar keuze: het aantal toeristen daalt, de prijzen dalen en Kreta vindt wellicht opnieuw aankno ping met zijn verleden. Ogenschijnlijk een flauwe op merking om de eigen keuze te rechtvaardigen, maar lees de beschrijvingen van minder be kende trektochten en er ligt een ander Kreta aan je voeten. Niettemin: 's zomers kun je er beter niet zijn. 'n Beetje vol. Eiland van voor Te toeristisch, te het zal best Maar niet als je braad-stranden at. Daar ligt het an stille baaien, prachtige verleidelijke In Valldemossa prijken naast bijna el ke voordeur fraaie tegeltjes met aller lei heiligen. Foto: Hans van Alebeek I van Alebeek verweerde li het Pare de la t ineens een >eeld van een luwse jonkvrou- llein Engels ikijkt vol bewon- lt kunstwerk. Na- ir ouders gooit ze snuitjes in een plots het beeld jknikt, vriende en dan weer bevriest. Het meisje krijst I rent gillend naar haar ouders toe. Zo I een trauma rijker. e bezoek aan Mallorca lijkt op de erva- iat meisje in het park, maar dan an- jangenaam verrassend. Je denkt een nd, lelijk eiland te zullen zien, maar dat iassend veelzijdig. stad Palma doet zijn best om te beko- ieerlijk zonnetje, volle terrasjes en om ieen nieuwe verrassing. De kathedraal, ïe, is ongetwijfeld de meest imposante, pel een kasteel, zo dik zijn de muren en jt de bogen en kantelen. Een schril het de binnenkant waar je struikelt ïrfijnde altaren en kunstschatten -alle- g achter slot en grendel. en op het vliegveld ;n eiland zijn waar zo veel vliegtuig- a^pijen landen als Mallorca. Het i de toeristen strijkt neer in de baai 1 de hoofdstad Palma met de overbe- 1 langgerekte stranden. Liefhebbers meer nist en ruimte zoeken beter erland op. ïeld Camp de Mar (onder Andratx) Ier meer Dorint een groot vijfster- heeft liggen. Superdeluxe met tal- in-, fitness- en wellnessvoorzienin- [natuurlijk een 18 holes-golfbaan [grootste bijzonderheid hole 4 (ge- 'Casa Claudia') die uitkijkt op de villa udia Schiffer. eer informatie over Mallorca: Spaans sbureau, Laan van Meerdervoort 8a, Den Haag, tel. 070 - 346 59 00 of aansverkeersbureau.nl. Voor infor- ver het Dorint Royal Golfresort Spa orca, tel. 0800 - 23 53 674, of irint.com/ mallorca (e-mail @dhe.dorint.nl) Waar zijn de te dikke en te bruine toeristen? De torenho ge beddenbunkers, de keten van souvenirshops en de overvolle stranden? Vanuit Palma zijn ze vaag te zien in de baai die als twee open ar men de gasten van oudsher lijkt uit te nodigen om hier massaal neer te strijken. Maar van die invasie heeft de hoofdstad weinig last. Hier kun je nog uren zwerven door kleine straatjes, koffie drinken op eeri dromerig pleintje en de dag afsluiten met een cerveza op het kleu rige Placa Major, een binnen plein zoals ze die alleen maar in de zuidelijke landen lijken te hebben. Wilde Westen Op weg naar het 'wilde Wes ten' van Mallorca zien we nog wel de achterkant van het ge lijk dat Mallorca een giga-toe- ristenoord is. Rijen hotels, winkels, restaurants en shops laten hun lelijke kont zien aan het ver keer dat voorbijraast. Snel vergeten. Wij zijn op weg naar veel mooiere plaatsjes als Estellencs en Valldemossa, alleen te bereiken via een mis selijkmakend mooie slingerweg langs de grillige bergkust. Hier geen wit strand maar baaien en inhammen en af en toe een klif die als een ver weerde vinger in de zee ligt. Langs de kant van de weg overal klaprozen en af en toe een opa- tje dat nog bij elke passerende auto zijn vinger groetend opsteekt. In Valldemossa komen we niet weg van een ter rasje in de schaduw van het beroemde kartui zerklooster. Een plek waar schrijfster George Sand en componist Frédéric Chopin samen en kele maanden doorbrachten. „Een ding is ze ker, ik leef in een klooster dat in het prachtigste land van de wereld ligt", schreef Chopin aan een vriend. En Sand: „Het is de mooiste plaats waar ik ooit heb gewoond en een van de mooi ste die ik ooit heb gezien." Er zijn er meer en thousiast, zo blijkt. Voort gaat de slingertocht, richting Sóller. Een pareltje, ingebed tussen sinaasappelplantages en bergen die het 'oranje goud' beschermen. Die sinaasappels zijn ook de aanleiding geweest voor de aanleg van het befaamde treintje tussen Sóller en Palma. In 1914 neergelegd als een soort mini-Betuwelijn voor vrachtvervoer en nu dé toeristenattractie tussen beide steden. Onge veer een miljoen toeristen boemelen per jaar in het antieke treintje naar Sóller om vervolgens over te stappen op het net zo antieke tramlijntje dat de laatste vier kilometer naar het havenstad je Port de Sóller aflegt. Plat Voor de sfeer en de gezelligheid hoefje daar overigens niet naar toe. Port de Sóller lijkt te veel op het beeld van Mallorca dat we al bijna verdrongen hadden: druk, toeristisch en plat. Het kan geen toeval zijn dat juist hier een pape gaai op een terras de hele ochtend zit te fluiten als een bouwvakker die vanaf de steiger een lek kere meid voorbij ziet komen. Maar gelukkig boemelt het trammetje weer snel terug naar het schitterende dorpsplein van Sól ler. Een mooie plek om het verrassende beeld van Mallorca definitief op de harde schijf te branden. Het boemeltrammetje op weg naar Port de Sóller. Foto: PR door Gerard Chel Op een ontspannen manier naar de wintersport bestemming? Probeer eens de autoslaaptrein. Bij voorbeeld van Düsseldorf naar Bolzano, dichtbij de skigebieden van de Dolomieten. Sommige folders van slaaptreinen beloven altijd meer. Zoals twee extra skidagen. Aan het begin van de vakantie, want je komt 's ochtends aan, en aan het einde, want je gaat pas 's avonds weg. Het reclamepraatje gaat alleen op als het station in het skidorp zelf is - en je bovendien ook al 's ochtends in je accommodatie terecht kunt en je er een week later pas 's middags weer uit hoeft. Anders valt het met die twee extra skidagen wel wat tegen. Laten we dit praatje maar vergeten. Het is ook niet het belangrijkste argument om de (auto) slaaptrein naar je skibestemming te nemen. Al enige jaren lang zijn voor mij comfort en veilig heid de voornaamste argumenten. Ik heb geen zin meer in honderden kilometers autobaan met voorbijrazende mede-wintersportgangers. Altijd files, altijd ongelukken, altijd druk bij de benzine pomp, altijd vol in het wegrestaurant. En vroeg op. Zowel op de heen- als op de terug weg. Tenminste, als je een beetje op tijd aan wilt komen. En op de heenweg een overnachting. Al thans, als je nog een beetje aan jezelf denkt. Dus kozen wij een paar jaar geleden voor de Al penexpres richting Oostenrijk, toen nog geëxploi teerd door de NS. Met een halte op nog geen vijf minuten rijden van ons skidorpje. Dat was luxe! De nieuwe uitbater echter heeft inmiddels dras tisch gesnoeid in het aantal treinen en het is er allesbehalve goedkoper op geworden. Bovendien wilden wij een keer naar de Italiaanse Dolomie ten en die mogelijkheid werd niet geboden. Maar ziedaar, de Oosterbuur bracht redding: de Deutsche Bahn rijdt met autoslaaptreinen vanuit het dichtbij de grens gelegen Düsseldorf naar Bolzano. (En als ze bij DB slim zijn, rijden ze deze winter vanuit Den Bosch. Daar ligt prima en nu nagenoeg ongebruikte infrastructuur). Slapen Eerlijk gezegd waren we liever helemaal zonder auto gegaan, maar de keuze van onze winter sportplaats liet dat niet toe. DB rijdt tot Bolzano en wij moesten nog een kleine honderd kilometer zuidelijker. Voor de terugweg, uiteraard op de za terdag, betekende dit dat we redelijk vroeg moes ten vertrekken vanwege verwachte files. Bij het telefonisch reserveren direct al een probleem: voor de terugreis bleek voor onze familiewagen geen plek meer. Te hoog. Nu was ik toch al van plan een andere, lagere, wagen aan te schaffen, dus deze hindernis was snel genomen. Op de heenweg een couchette voor vijf - de ban ken verander je in een handomdraai in bedden - op de terugweg twee aparte slaapcoupés: eentje voor twee en eentje voor drie. Jammer dat tussen ons twee Duitsers zaten die niet wilden ruilen ('uw compartiment ligt precies boven de wielen, dat maakt veel herrie tijdens het rangeren') an ders hadden we de tussendeuren kunnen ope nen. Maar ach, de meiden vonden het wel span nend, zo'n eigen cabine met wastafeltje en ook wij hadden geen bezwaar tegen meer privacy. Het rijtuig telde zowaar ook een douche, waar wij overigens geen gebruik van hebben gemaakt. 'Slaap je écht goed in zo'n trein?', vragen kennis sen altijd. De een wel, de ander minder, antwoor den wij steevast geheel naar waarheid. Ik ben in den vreemde of in een vliegtuig meestal niet zo'n goede slaper, dus ook in een trein maak ik door gaans hazenslaapjes. Word meestal wakker bij elk station waar gestopt wordt en al helemaal bij het rangeren. Mijn vrouw is zo'n snelle slaapster om jaloers op te worden, dus voor haar maakt het niet uit. 'Heerlijk geslapen', klinkt het steevast na zo'n treinrit. En de dochters? "t Beste bed van alle treinen tot nu toe'. Die kan DB in z'n zak steken. Tweede traditionele vraag: 'Hoe is het eten?' Bij DB Autozug hadden we daarover niets te klagen. Op de heenweg een keurig ontbijtje, netjes door de steward in onze coupé bezorgd. De avond er- DB Autozug, een dochteronderneming van de Deutsche Bahn, rijdt met de autoslaaptrein in het winter seizoen naar zes bestemmingen. Foto: GPD/Gerard Chel voor hadden we, net voor het laden begon, in Düsseldorf wat gegeten. Op de terugweg kozen wij 's avonds voor een maaltijd in het restauratie rijtuig. Met een menukaart die voldoende keuze bood. Zelfs de wijnkaart mocht er wezen. Roggebrood Door de vroege aankomst in Düsseldorf zat er op de terugweg geen ontbijt meer in, de avond tevo ren kregen wij ter compensatie een forse plak roggebrood met beleg. Eerlijk is eerlijk, dit viel niet bij iedereen even in de smaak. 'Ranzig', oor- DB Autozug, een dochteronderneming van de Deutsche Bahn, rijdt met de autoslaaptrein in het winterseizoen naar zes bestemmingen: München (Duitsland), Innsbruck, Villach, Salzburg (Oos tenrijk), Narbonne (Frankrijk) en Bolzano (Italië). Meestal op vrijdagnacht heen en op zaterdag nacht terug. Nederlanders kunnen het makkelijkst opstappen in Düsseldorf, eenvoudig aan te rijden via Nijmegen of Venlo. (DB laat overigens ook gewone nachttreinen naar diverse winter sportbestemmingen rijden). Prijsvoorbeeld Bolzano: 2 volwassenen en 2 kinderen (11+) met auto, in hoogseizoen (krokus) in eigen ligcoupé (couchettes) heen- en terugreis vanaf 889 euro. Zelfde gezin maar nu in slaap- compartiment vanaf 983 euro. (incl. ontbijt). Hoofdgerechten in het restauratierijtuig vanaf 12 euro - de drankjes zijn naar verhouding duur. Informatie: NS Travel, tel. 030-29.77.291, www.nstravel.nl; ANVR Reisburo's. Zie ook www.dbautozug.de deelden de tieners. Ook die kan DB in de zak ste ken. Voor het slapen gaan bracht de steward ons nog een drankje. Roomservice op de rails. En dan het laden en lossen, is dat moeilijU Nee, je rijdt vrij makkelijk de trein op en af. Maalt wel ruime bochten en rij rustig als je moet manoeu vreren en doe niet zoals mijn bejaarde Duitse voorganger, die veel te snel het treinstel opdraai de en er een diepe lange kras aan de zijkant van zijn auto aan over hield. Geheel onnodig. Rij ver volgens langzaam, het stuur losjes in de hand, de geleidestroken op - de banden volgen de route als vanzelf - en volg de aanwijzingen van het per soneel. Een kind kan de was doen. Laatste, meest prangende, vraag: is het duur? Goedkoop is het niet. Waren wij de afgelopen ja ren voor de Alpenexpres naar Oostenrijk gemid deld zo'n 2.100 gulden kwijt (zonder auto!), de trip met DB Autozug kostte net geen 900 euro. Geen kattenpis, inderdaad, maar trek daar in ons geval de niet-gemaakte overnachting in Zuid- Duitsland van af (toch al snel zo'n 200 euro) en de gemiste vier tankstops h. 60 euro en je hebt de meerkosten er al bijna voor de helft uit. Voor ons dit jaar opnieuw de afweging: kiezen we eerst de skibestemming en kijken we dan of we er met de trein kunnen komen of bepaalt het open baar vervoer ons skioord. We zijn er nog niet uit.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19