Zelf zorg inkopen valt in de praktijk tegen Horeca-koningin op de Beestenmarkt LEIDEN REGIO 'Honden lopen niet zelf naar IJmuiden' Politie waarschuwt niet meer voor wangsnijders-mythe door Erna Straatsma oeostgeest - Het zou allemaal een stuk eenvoudiger zijn. Zelf 'zorg inkopen', met behulp van een 'persoonsgebonden bud get' (pgb). Maar in de praktijk levert de regeling een hoop ex tra bureaucratie op. Wie er niet uitkomt kan zich wenden tot de stichting Rijnstroom: die levert sinds april zorgmakelaars. Rijnstroom is opgericht door drie instellingen: de Rijngeest Groep (psychiatrische zorg), Gemiva SVG (zorg voor licha melijke en geestelijke gehandi capten) en de Vierstroom (thuiszorg). Rijnstroom hield gisteren in Oegstgeest een sym posium over de effecten van het persoonsgebonden budget. Eenvoudiger is het zeker niet geworden, zo stelden diverse vertegenwoordigers van zorgin stellingen uit de Leidse regio. Wie zorg nodig heeft - en dat zelf wil regelen - weet vaak niet goed met de mogelijkheid van een pgb-aanvraag om te gaan. Veel mensen weten überhaupt niet dat het mogelijk is zelf zorg in te kopen. En zorginstellingen weten ook niet altijd hoe ze met een 'zorgvraag' om moeten gaan. Wat bijvoorbeeld te doen met een 44-jarige vrouw die zowel een psychische stoornis als een verstandelijke handicap heeft en daarnaast ook licht spastisch is? Een vrouw die thuis woont, maar zichzelf verwaarloost en uiteindelijk een budget aan vraagt voor vier uur huishoude lijke hulp, plus enkele uren ad ministratieve begeleiding. Is dat een logische 'zorgvraag'? Een panel van deskundigen mocht het zeggen. En het oordeel was vrij negatief. „Als burger zou ik zeggen: deze mevrouw moet een schop on der de kont hebben", zei Ge rard Gerding van de raad van bestuur van Gemiva SVG. „Ik denk dat een pgb het probleem van deze mevrouw alleen maar zal vergroten." Met een paar uurtjes huishoudelijke hulp zou de bewuste vrouw niet gebaat zijn. Dat de vrouw ook een ver goeding krijgt voor de admini stratie van een pgb-aanvraag noemde Gerding 'het toppunt'. „Het is allemaal halfslachtig ge doe en levert veel extra bureau cratie op." Vierstroom-direc- teur Charles Laurey was onder meer verbaasd over enorme tijdsduur die de pgb-aanvraag van de 44-jarige vrouw in be slag nam. Zij moest uiteindelijk vijf maanden wachten op de beoordeling van haar zorgaan- vraag door het regionaal indica tieorgaan. Dat schrapte haar verzoek om administratieve bij stand, maar honoreerde haar vraag om huishoudelijke hulp. Tilly Feenstra, manager van het Rijngeest-centrum voor autis me, leek het een goed idee om een uitgebreid zorgplan voor de vrouw op te stellen. „We den ken dat deze vrouw er op haar manier niet uitkomt." Pro bleem is alleen dat de vrouw zelf geen heil ziet in een uitge breid zorgplan. Ze heeft er al moeite mee als iemand haar voor drie uur 's middags opbelt. „En hoe denkt u dat zorgplan trouwens te bekostigen", vroeg M. de Romph van de Vier stroom zich af. „Van dat budget voor die vier uur huishoudelijke hulp?" Na het oordeel van alle deskun digen zuchtte Frans van der Pas van Per Saldo (vereniging voor pgb-houders) diep: „Ik begrijp nu dat sommige mensen zorg- mijders worden. En ik begrijp ook heel goed dat deze me vrouw niet voor drie uur gebeld wil worden door hulpverle ners." In heel Nederland zijn 85.000 personen die medische hulp re gelen met een eigen budget. leiden - De politie Hollands Midden gaat niet verder waar schuwen voor de geruchten over de smiley-bende. In Leiden mag inmiddels bekend worden verondersteld dat de verhalen over 'wangsnijders' niet klop pen, zegt politiewoordvoerder Verboon van Hollands Midden. In de regio Haaglanden pro beert de politie wel het gerucht uit de wereld te helpen. In een persbericht stelt de politie dat 'de angst volkomen onterecht is' en 'er geen enkele reden is om ongerust te zijn'. De vermeende bende heeft de gemoederen in het Leidse uit gaansleven flink beziggehou den. Het verhaal wil dat een bende in de Haarlemmerstraat meisjes voor een vreselijke keu ze stelt: of ze moeten meedoen aan groepsseks, of ze krijgen in beide wangen een kerf met een mes, zodat hun mondhoeken uitscheuren. Deze verminking wordt de 'eeuwige glimlach' ge noemd. Jaap Burger, kenner van zoge noemde 'stedelijke legenden' legde twee weken geleden in deze krant uit dat de mythe over de wangsnijders al zeker vijftig jaar oud is, uit Engeland komt en nog steeds in telkens verschillende gedaanten op duikt. Verboon zegt dat wat Hollands Midden betreft het verhaal daarmee uit de wereld is geholpen. Frans van Rijnswou, voorlichter van de politie Haaglanden, ver wacht niet dat het persbericht in één klap een einde maakt aan de geruchten in zijn dis trict. „Bij ons leeft het gerucht vooral in het Westland. Met na me op scholengemeenschap pen maken mensen zich vrese lijk ongerust. Ze komen naar het politiebureau en spreken de wijkagenten aan. Je kan steeds aan ieder afzonderlijk gaan uit leggen dat het niet waar is, maar met het persbericht ho pen we bij veel mensen tegelijk een deel van de onrust weg te nemen. Een permanente oplos sing voor dit soort verhalen be staat niet. Volgend jaar duikt het toch weer op in een andere vorm." Medewerkers en vrijwilligers kwaad over sluiting dierenopvangcentrum Noordwijk n Preenen wijk - Schandalig. Onbe- jk. Onverantwoord. Een ting. Parttimers en vrij- k laten er geen twijfel ^taan dat ze woest zijn t verdwijnen van het bpvangcentrum in rijk. Ze verwijten de ge- i en het bestuur van de lescherming Noord- ordwijkerhout, waaron- :entrum valt, de hon- itten in de steek te la- [l januari sluit het asiel igeweg. Pogingen om gaan met het Leidse fc.iuis Stevenshage zijn iNiog op niets uitgelopen, gemeenten wettelijk )t zijn om de eerste i dagen voor opvang te zwerfdieren en die door de eigenaren d vanwege allergie afstand wordt gedaan, rdwijk en Noordwijker- in onderhandelen met lage. Dit centrum werkt ertien gemeenten en is uitbreiding toe. „Het is", aldus Karin van hoofd van de afdeling derwijs en welzijn in jk, „dat alleen wij als uners de rekening daar- kregen. Ne- lizend euro. We heb- aiaangeboden om een- Zj.000 euro te betalen, t was niet voldoende." dervingen door de glmermeer, Zandvoort 'e(em zijn Noordwijk en vfekerhout uitgekomen nflen en Katwijk. Van der )ear is vanaf 1 januari basis van een bijdra- cent per inwoner per zialt Noordwijk voor die kg ongeveer achtdui- aBo en Noordwijkerhout euro. Daarbo- |men de kosten van i wan der Pas: „We heb- jact met de Dierenbe- ïg in Hillegom, die de ^>ok zelf wegbrengt. Als arbij aansluiten, ko kosten op negenhon- per jaar. Voorlopig p die manier gered en -^e naar een structurele "zoeken. Hopelijkals- fcvenshage." femen ontstonden in èr vorig jaar. De ge- egde toen de huur met J a 2004 op van het honden en katten uit en Noordwijkerhout Linda Boeder met twee van de vijf honden, die samen met ongeveer twintig katten op dit moment in het Dierenopvangcentrum in Noordwijk zitten. Foto: Dick Hogewoning sinds een jaar of vijftien worden opgevangen. Het centrum aan de Lageweg moet plaatsmaken voor de nieuwe wijk Boechorst. Wethouder Peter van Bockho- ve: „We hebben dat tijdig laten weten. Het bestuur besloot toen om de opvang niet voort te zetten." Volgens voorzitter H. der We duwen van de Dierenbescher ming Noordwijk/Noordwijker- hout had zijn bestuur geen an dere keus: „Het landelijke be leid van de Dierenbescherming is de afgelopen jaren aange scherpt. De hele dag moeten er verzorgers zijn en niet, zoals nu, enkele uren per dag. Er worden eisen gesteld aan de grootte van de verblijven van de dieren en dieren in pension en asieldieren moeten van elkaar gescheiden zijn. Dat is allemaal niet te verwezenlijken. Daarom hebben we het pension ook al eerder gesloten. Elk jaar moe ten we er nu al tussen de acht en twaalfduizend euro op toe leggen. Gelukkig hebben we in de loop der jaren wat legaten gekregen, zodat we zo de kos ten steeds hebben kunnen dek ken. De draagkracht van de af deling is echter te klein om een nieuw asiel op te richten. Dat kost 500.000 euro. Dat geld hebben wij niet en de gemeente ook niet. We hebben nog over leg gevoerd met Sassenhei- m/Oegstgeest en Lisse/Hille- gom, maar die afdelingen zijn even krakkemikkig als wij. Sa mengaan had de problemen niet opgelost." Zoals het er nu naar uitziet, gaan de katten voortaan naar het Kattenpaleis aan de Hue- tingstraat in Katwijk en moeten de honden uitwijken naar het dierentehuis Kerbert in IJmui den. „Ik heb er absoluut geen vertrouwen in dat de opvang straks goed wordt geregeld. Het Kattenpaleis is te klein en IJmuiden is toch een ver van je bedshow. Nee, dat wordt niets. Het is verschrikkelijk wat er met deze dieren wordt gedaan", zo verwoordt Margreet de Jong de gevoelens van de ongeveer 25 vrijwilligers. Wil van der Neut en Linda Boeder zijn het volle dig met haar eens. Zij zijn de twee parttimers, die leiding ge ven aan de vrijwilligers. Van der Neut: „Deze regeling kan niet. De honden lopen echt niet zelf richting IJmuiden. Die moeten worden gebracht en dat gaat meer geld kosten dan de gemeente nu kwijt is. Als nu bijvoorbeeld op het strand een hond wordt gevonden, wordt die naar ons gebracht. Straks moet dat via allerlei schijven. Zo'n hond komt nooit in IJmui den. En wie gaat de katten van gen? Wfj zijn er straks allemaal niet meer. Nee, dit slaat ner gens op." Daarom gaat ze met haar collega en de vrijwilligers op 5 november protesteren in het gemeentehuis tijdens de volgende vergadering van de commissie welzijn. „We wisten niet dat er gisteravond ook een vergadering was en dat over het dierenopvangcentrum zou wor den gesproken. Maar zo gaat het steeds. We horen nooit wat." Zij krijgen volgende maand steun van onder ande ren Rob Barnhoom van Noord wijk Totaal die in de vergade ring van gisteravond ook verre van gelukkig bleek met de nu gevonden oplossing. „Het is toch dood- en doodzonde dat na het vogelasiel nu ook het dierenasiel uit Noordwijk ver dwijnt." altijd een 'schietzaak'. Dat maakt me wel eens boos. Ga je op de Beestenmarkt werken, dan zeggen ze: Kijk maar uit, je krijgt er zo een mes in je lijf. Het imago van de Beesten markt is niet terecht. Het is gi gantisch druk, maar er is altijd politie, te paard, in de auto, in burger. Ik voel me nooit onvei lig- Preventief fouilleren, camera toezicht? Kees: Vind ik veel te ver gaan. Greet: Mensen moeten verant woordelijkheid voor zichzelf dragen. Als je uitgaat, neem je toch geen pistool of mes mee? Kees: Ik sta op het toneel, dus ik zie alleen de leuke bekkies, niet wat daar achter gebeurt. Greet heeft er veel directer mee te maken. Greet: Nee hoor, hier is het al tijd gezellig. Zijn ze vervelend, dan gooi je ze eruit. Dat doe ik dan ook wel eens. Wij hebben bijvoorbeeld ook geen portier. Maatregelen lokken juist rottig heid uit. Agressie bestrijden met agressie, dat roept agressie op. Kees: Op 3 oktober gebeurde het in het Antonius. Een to neelmedewerker vroeg netjes of-ie mocht passeren, en baf, gelijk raak. Ik was aan m'n laat ste liedje bezig en dacht: dat gaat escaleren. Gelukkig werd die vent meteen vastgegrepen. Nee, het liefste kom toch hier in 't Centrum. Als je hier komt zijn Greet en Wim altijd aanwezig. In andere cafés is het altijd slordig en smerig, maar wat de klanten vragen. Greet: Er wordt veel gezeurd over de jeugd, maar feesten kunnen ze beter dan oude mensen. Pillen? Ach, dat weet ik niet. Het drankgebruik is wel veranderd. Vroeger was het al leen bier, jenever en een advo caatje voor de vrouwen. Nu heb je breezers, flugels, van al les. En je moet tegenwoordig avondjes organiseren, een zan ger inhuren of karaoke. Is het imago van de Beesten markt terecht? Greet: De Nieuwe Beesten markt staat bekend als een hele harde horecabuurt, alleen voor super-Leidse mensen, terwijl de Pieterswijk veel studentiko- zer is. Hier is het voor Jan met de pet en iedereen. En dan maak je wel eens wat mee. Kees: Maar ze heeft alles over leefd. Greet: Ik heb het er niet vaak over, maar we zijn allebei neer geschoten. Jonge mensen die nergens wat vanaf weten, be ginnen daar steeds maar weer over. Je houdt het stempel op je kop. Ze noemen het hier nog Bestaat de echte Leienaar ei genlijk nog in het café? Greet Allang niet meer. Kijk al leen maar met hoeveel rassen we zitten opgescheept. En dan wou je nog verschil maken tus- Greet Vis- scher en Leidse Kees, res pectievelijk achter en voor de tap van het 'ouderwet se' café 't Centrum. „Hier heer sen nog re gels en or de." Foto: Hiel- co Kuipers sen Hagenaars en Leienaars? Vroeger, ja. Katwijkers en Rijnsburgers kwamen hier vechten. Vonden ze leuk. En Hagenaars, die kwamen vech ten bij de ijsbaan. Da's alle maal over, joh. Blijkbaar was er vroeger heel wat meer geweld dan nu. Greet: In wezen waren ze net zo agressief. Weet je wat het was? Vroeger vochten ze met hun vuist en hun mond. Nu trekken ze een mes. Kees: Ik denk wel dat mensen agressiever zijn geworden. Kijk, wij werden streng opgevoed. Nu zijn kinderen nog niet ge boren of ze zitten al in een crè che. Ja, wat wil je dan? Silvan Schoonhoven al veertig tap in café 't :er bekend als Van tafel met Leidse de twee uitgaans- ;r 3 oktober, het café en het harde (Nieuwe) Bees- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 daar gaat de baas gewoon er gens anders zitten zuipen en raust het personeel maar wat. Zou hier niet gebeuren. Greet; Wij zijn nog gewoon ou derwets. Deze zaak bestaat nu 84 jaar. Hier heersen nog regels en orde. Miin man houdt niet van idiote aingen. Kees: Je kan wel zeggen: Greet is de horeca-koningin van Lei den. Greet: Welnee. Of ik heel Lei den ken, weet ik niet. Maar zij kennen mij wel. Mensen stor ten hun hart bij me uit. 3 oktober? 3 oktober te druk gezellig te zijn. Het gestrest, er zijn te Dat vervelende toestan- in het Antonius de af teer. Maar 2 oktober d prachtig. vind de jeugd gezelli- rden met feesten. Veel r. mooie is: de jeugd is emaal vóór Neder- Iedereen zingt mee. een andere stad en .pm een Hollands an kijken ze je aan of zien branden. Fout. °e aien ze Hollands, dan ïle tent uit zijn dak. Sl eper moet niet draai- clc j zelf mooi vindt, AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Kinderen van 8 tot 14 jaar die alles willen weten over sterren beelden of het heelal, kunnen zich aanmelden voor een kamp van de Jongerenwerkgroep voor Sterrenkunde. Het kamp is van vrijdag 24 tot en met zondag 26 oktober in kampeerboerderij 'Weltevreden' in Heeswijk-Din- ther (NBr). De kampprijs be draagt 20 euro. Voor meer in formatie en aanmelding: Wou ter Poos, Spiegelkarper 6, 2318 NH Leiden, telefoon 5234499, of w.j.r.poos@!students.uu.nl. Moker, dat namens verschil lende kerken op zondag radio- uitzendingen verzorgt, zoekt nieuwe vrijwilligers. Aanmel den kan bij het secretariaat: 071-5414177 (na 18.00 uur). Zondag 12 oktober gaat het programma tussen 17.00 en 18.00 uur over de Soefi-bewe- ging- Een bingo-avond voor volwas senen wordt zaterdagavond ge houden in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad. Aanvang 20.00 uur, kosten 6 eu ro. Voor 55-plussers is er zondag een ontspanningsmiddag in Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan. Het zangkoor Zuid-West treedt op. De bijeen komst is van 14.30 tot 16.30 uur. Op zondag 12 oktober is er een rommelmarkt in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Val kenpad 5, van 10.00 tot 15.00 uur. De maandelijkse wandeling van het NIVON gaat zondag van Hollandse Rading naar Hil- versum-Noord, een wandeling van ongeveer 23 kilometer. Ver zamelen om 9.10 uur bij station Leiden Centraal. Meer informa tie: 5227079 of e-mail: as- mits.2@hccnet.nl In buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85 in Lei den is het zondag om 13.15 uur Bingo Binnendijks. De zaal is om 12.00 uur open. Het Milieu Educatief Centrum in Leiderdorp verzorgt zondag een paddestoelenexcursie door de Houtkamp en het heempark. Aanvang: 14.00 uur bij de kin derboerderij in Leiderdorp. De NVBS-afdeling Rijnland verzorgt woensdag om 20.00 uur een lezing over het vervoer in de Leidse regio door Boude- wijn Leeuwenburgh. Hij spreekt over het mogelijke traject van de Rijn Gouwe Lijn naar de Bol lenstreek. Deze bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk en wordt gehouden in de Corinex- xion-zaal aan de Rijnsburger- weg 1 in Leiden. In het verenigingsgebouw van Chr. Muziek Showband Con cordia aan de Langegracht 61 in Leiden is morgen vanaf 20.00 uur uur een bingo. Nieuwe le den kunnen zich aanmelden bij Bert van Es, 071-5316740. Zondag is er van 12.00 tot 15.00 uur een rommelmarkt in buurthuis Matilo aan de Zaan- straat 126 in Leiden. De toe gang is gratis. In het Bos van Bosman wordt woensdag de jaarlijkse schoon- maakdag gehouden. Het schoonmaken begint om 10.00 uur, om 12.00 uur worden er bloembollen geplant op de speelweide. In buurthuis Matilo zijn vol gende week in de herfstvakantie extra activiteiten voor kinderen. Maandag van 14.00 tot 15.30 uur kunnen kinderen van 8 tot en met 13 jaar zelf bonbons maken en voor de klemtjes van 4 tot en met 7 jaar speelt kin dertheatergroep FEZ woensdag een avontuurlijke reis naar spannende plekken. Meer in formatie bij het buurtcentrum aan de Zaanstraat 126, Leiden, tel. 5412515. Kinderen kunnen woensdag middag van 14.00 tot 15.30 uur meedoen aan een ontdekkings tocht naar mooie bladeren, herfstkleuren, zaden en vruch ten in de Leidse hortus. Daarna wordt met het blad een herfst- masker gemaakt. Kosten: 1,- ex- tra op de entreeprijs, reserveren verplicht: 071 - 5275144 Op zaterdag 18 oktober wordt in de voortuin van de hortus botanicus Leiden de laatste plantenmarkt van het jaar, de herfstmarkt, gehouden. De herfstmarkt is van 10 tot 17 uur rondom het nieuwe bezoekers centrum 'De Wintertuin'.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11