Amie wint m Calirornie Terminator Buitrug als bouwpakket naar Naturalis ife Chaos dreigt door vervoersacties FNV Voetbalclub weerde 'tirannen Voorschoten' Schwarzenegger gouverneur K...K... Kaartjes voor Pipo en de P...p...parelridder! Nu gratis bij Mona Yokidrink. Sits Oltmans mogelijk coach Pakistan SBS kaapt rechten Formule 1 op tv Alphenaar in auto op drie wielen Winkeliers aan eind van Latijn met lastpakken H Leidsch Dagblad us Johannes «ilus II bidt tenkrans imer houdt uit droog in yestie Mabel sllandse lobby behoud IW kapper sico aanleg mmburg tor gemeente recteur Fioretti I nieuwe Sstiging ischoolse wang is eaters port to Weiss nmige mensen kun Het rger verbitteren i door de juiste rolgtrekkingen uit i argumenten te ken Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: WWW.LEIDSCHDAGBLAD.nl Dagblad NR. 43354 LOS woensdag 8 OKTOBER 2003 NR. 43354 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 /n l»r door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Filmster Arnold Schwarzenegger {56) heeft de strijd om het gouverneurschap in Californië gewonnen. De zit tende Democratische gouver neur Cray Davis werd gisteren door een meerderheid van de kiezers in de Amerikaanse staat afgezet in een speciale tussen tijdse verkiezing. De opkomst was groot. „Ik zal jullie niet teleurstellen. Ik zal de gouverneur van en voor het volk zijn," beloofde Ar- nie in zijn overwinningsspeech. Vrij snel nadat de stembussen dichtgingen in Californië, vijf uur vanochtend Nederlandse tijd, werd duidelijk dat de stem busstrijd was verloren door Da- vis. Davis erkende zijn neder laag en beloofde de scepter op een soepele manier aan Schwarzenegger over te dragen. Daarmee krijgen de Republikei nen weer een machtige positie terug in het progressieve Cali fornië, waar de Democraten de meerderheid hebben in het staatsparlement. Schwarzenegger, bekend van actiefilms als Terminator en Total Recall, maakte zijn positie als favoriet waar, ondanks de vorige week opgedoken aantij gingen van handtastelijkheden. Het Califomische electoraat heeft er gezien de uitslag niet te zwaar aan getild. Volgens exit polls heeft 42 procent van de vrouwelijke kiezers op hem ge stemd. Onder de 135 tegenkandidaten bevonden zich pornosterren, artiesten en Hustler-uitgever Larry Flynt, waardoor de ver kiezingen al snel werden verge leken met een circus. Uiteinde lijk waren er behalve Schwarze negger maar twee kandidaten die écht in de race waren: Cruz Bustamante, de 'terugval'-De- mocraat op het stemformulier, en Tom McClintock, een con servatieve Republikein. Geen van beiden kon echter tegen de charismatische Hollywood-ster op. De nieuwe gouverneur beloof de gisteren banen, goed onder wijs, herstel van het vertrouwen in de overheid en een verant woordelijk belastingbeleid. Het duurt waarschijnlijk nog een maand voor Davis de teugels daadwerkelijk zal overdragen aan Schwarzenegger. Pagina Buitenland: Gouverneur Schwarzenegger kan nu aan de bak STAKING pg reden er urenlang geen I en trams in Rotterdam. I deze week staakten de itse buschauffeurs. Terwijl (zenden reizigers tever- op de bus stonden te spraken vakbondslei- i een 'geslaagde' actie, daad: het is het publiek Dtgaan dat de FNV prikac- iert tegen het kabinetsbe- tid ontzegt werknemers kht om actie te voeren, jalt op dat met name amb- n steeds vaker interne iten uitvechten over de pi van burgers. Vorige legden buschauffeurs in jrend het werk neer na Érie'over de aanpak van ■kkteverzuim. Eerder kiep- 0 Haarlemse vuilnisopha- lit onvrede met de directie vrachtwagens leeg op de Markt Dit soort 'wilde' kan niet door de beugel een vorm van machtsmis- gtdag houdt de FNV een lan- e actiedag in het openbaar C1 er tegen de ingrepen van abinet-Balkenende op de e zekerheid. Het is begrij- dat de vakcentrale hierte- e hoop loopt De bezuini- hebben een historisch omvang en doen pijn. De zou geen knip voor de neus tl zijn als zij de leden niet lobiliseren. Toch is het de of het tijdstip en de geko- ttievorm gepast is. eerst ligt het niet erg voor ind om het openbaar ver tot actiedoel te verheffen, name de Nederlandse twegen kampen al lange net grote problemen, die ze aam te boven komen. De heeft verder een conflict kabinet en niet met de rendien begint zaterdag istvakantie. Het platieg- het treinverkeer du- niet alleen de NS, maar inderdduizenden vakan- De FNV doet er ver- aan de landelijke actie- het openbaar vervoer af en iets anders te be- i Schneider utrecht/anp - De komende da gen dreigt in Nederland een chaos als gevolg van acties in het openbaar vervoer. Vanmor gen reden vanaf 10.00 uur geen trams en bussen meer in Rot terdam. Dergelijke acties staan de ko mende dagen op stapel in on der meer Amsterdam. Zaterdag wordt tijdens een landelijke ac tiedag al het openbaar vervoer - inclusief de spoorwegen - plat- Als dat gebeurt gaan de Neder landse Spoorwegen miljoenen euro's claimen bij FNV Bondge noten. Dat heeft NS-topman A. Veenman gisteren gezegd. De president-directeur noemde de voorgenomen staking bij de spoorwegen „onjuist, onterecht en onverantwoord". „De vak bond is aan het verkeerde adres met de acties. De burger wordt gepakt, terwijl de vakbond juist voor hem denkt op te komen." FNV Bondgenoten organiseert de actiedag. Een belangrijk deel van de treinmachinisten, con- (advertentie) Woensdag is de lekkerste dag van de weekl Want met Mona Yoki- drink kun je kaartjes sparen voor de bioscoopfilm Pipo en de P...p...parelridder. De eerste 1500 inzenders krijgen twee kaartjes voor de exclusieve voorpremière op woensdag 19 november en we geven ook nog 1500 extra filmkaartjes weg voor een volgende voorstelling! Spaar dus snel drie actiezegels van de Yokidrink verpakkingen en check www.delekkerstedag.nl leiden - Het is nog onzeker of de gisteren op de Maasvlakte aangespoelde buitrug ooit te zien zal zijn in het Leidse muse um Naturalis. „Het is een jong beest, dus het skelet is nog niet helemaal verbeend. Het dier heeft lang in de branding liggen rollen, zijn schedel zit waar schijnlijk in elkaar. Of het een mooi exemplaar is, is nog maar de vraag", zegt Chris Smeenk, conservator zoogdieren van het Leidse museum. Vandaag zijn Smeenk en zeven preparateurs van het Leidse museum op het strand aan het werk, om de buitrug schoon te maken. Het is voor het eerst dat een dergelijke walvis aanspoel de aan de Nederlandse kust. Normaal zwemmen buitruggen alleen in diepere wateren. Het schoonmaken gebeurt met oude messen uit de walvisvaart en met nieuw gereedschap. Het skelet wordt volgens Smeenk ruw schoongemaakt, de botten gaan waarschijnlijk aan het eind van de dag met een vrachtwagen van het museum mee naar Leiden en gespeciali seerde afvalverwerkers halen de overgebleven resten weg. Het in elkaar zetten van het skelet is veel werk. Het dier zal op zijn vroegst in de kerstvakantie in Naturalis te zien zijn, verwacht Smeenk. Als dat al gebeurt. „Als de vis niet mooi genoeg is, be waren we hem als bouwpakket. De onderdelen zijn dan be schikbaar voor onderzoek." Het gebeurt eens in de twee h drie jaar dat museummedewer kers een aangespoelde vis kun nen schoonmaken en ophalen. Naturalis beschikt nu over een buitrug, een incompleet exem plaar, dat in de vorige eeuw werd gevonden in Groenland. Buitruggen zijn opvallende wal vissen. „Het zijn die springende en zingende walvissen, met de opvallende witte flippers", ver telt Smeenk. Ze komen vooral voor in diepe wateren, niet in het ondiepe stuk van de Noord zee bij de Nederlandse kust. „Dit was echt een afzwaaier." Een afzwaaier die voor opwin ding zorgt bij de medewerkers, al kwam het niet zo goed uit dat ze vandaag moesten afreizen naar de Maasvlakte. Vanmiddag komt prins Willem-Alexander de nieuwe tentoonstelling ope nen over het hart, en er is een directeurswisseling. „Daar kun nen we dus niet bij zijn." Vorige week dreef de walvis in de vaargeul bij Hoek van Hol land. Uit de beschrijvingen die de deskundigen van Naturalis toen kregen, maakten zij op dat het om een dwergvinvis ging. Niet zo bijzonder, oordeelden ze. Omdat het karkas het scheepvaartverkeer blokkeerde, is het door Rijkswaterstaat weg gesleept, de Noordzee op. Na turalis kwam er pas later achter dat het dier geen dwergvinvis was, maar een bijzondere buit rug, van ongeveer negen meter. Volwassen buitruggen kunnen zo'n achttien meter lang zijn. De ongeveer anderhalf jaar ou de vis is volgens Smeenk al ze ker anderhalve week dood. NS claimen miljoenen bij staking ducteurs, verkeersleiding en het onderhoudspersoneel bij de NS legt het werk neer. De NS kunnen een miljoenen- schade naar eigen zeggen niet betalen. De vervoerder lijdt zware verliezen op het reizi- gersvervoer. „Daarom moet de verantwoordelijke voor de ac ties voor de schade opdraaien", zei Veenman. De topman wil verder niet dat de NS opnieuw in de schijnwerpers wordt gezet als bedrijf waar reizigers niet op kunnen vertrouwen. Voorzitter H. van der Kolk van FNV Bondgenoten is weinig on der de indruk van de claim waarmee Veenman dreigt. „De werkonderbreking is tijdig aan gekondigd en wij hebben aan alle eisen voldaan om acties te kunnen voeren", stelt de vak bondsvoorman. Volgens hem zijn de acties bij de NS ook be wust op een zaterdag gepland om zo min mogelijk reizigers te treffen. Volgens Veenman is het dan wel druk in de trein, omdat de herfstvakantie begint. Nooit eerder spoelde een buitrug aan op de Nederlandse kust. Foto: GPD/John de Pater Terroriserende Marokkaanse jongens kregen twee jaar terug al 'complexverbod' door Marieke de Kok voorschoten - In elk geval één van de twee 15-jarige Voorschotense jongens die ervan worden verdacht tientallen plaatsgenoten geterroriseerd, mishandeld en beroofd te hebben, blijkt al tijden niet meer welkom te zijn bij voetbalvereniging Voorschoten '97. De jongen kreeg ruim twee jaar geleden sa men met een vriend een 'complexverbod' van het bestuur van de vereniging opge legd. De voorzitter van de voetbalvereni ging overweegt alsnog aangifte te doen. Na de schorsing van de jongens zijn ook hij en zijn gezin bedreigd. Na meerdere diefstallen en pesterijen wa ren de bestuursleden de twee voetballende vrienden helemaal zat. De tieners mochten zich vijf jaar lang niet meer op het complex vertonen. Voorzitter John Kriek heeft heel wat meegemaakt met het stel, vertelt hij. „In het laatste jaar dat ze op de club zaten, werden 77 diefstallen gemeld. Het jaar daarna, toen ze weg waren, nog maar drie. Het is nooit bewezen dat zij de vele dief stallen hebben gepleegd, maar het zet je toch aan het denken." Kriek vindt dat hij de zaak indertijd goed heeft opgelost. ,,Als bestuur van een club met 1400 leden heb je de verantwoordelijkheid om het leuk te houden. Ze moesten weg." Het bestuur heeft de Voorschotense politie indertijd op de hoogte gebracht van het complexverbod. Aangifte van diefstal is amper gedaan. „Een club kan geen aangifte doen van diefstal van persoonlijke eigen dommen. Die taak ligt bij de leden. Mensen denken dat aangifte doen toch geen nut heeft en laten het er maar bij zitten." De jongens waren twaalf jaar toen ze van de voetbalvereniging werden gestuurd. „S. was de ergste", zegt Kriek over één van de jongens die nu is aangehouden. „Hij is de leider, echt een driftkikker. Hij kon het niet hebben dat we hem royeerden. Ineens be gonnen de pesterijen: een steen door mijn raam, een enorme kras op de auto van mijn vrouw." Kriek deed hiervan aangifte bij de politie. Er speelde echter meer en dat meldde hij niet. De voorzitter en zijn gezin werden ook bedreigd. „Hij vertelde mijn dochter, die net zo oud is als de jongens, dat ze mij overhoop gingen steken. Hij is ook een keer opzettelijk tegen mij aange fietst." Nu aanklachten als bedreiging, inti midatie, diefstal en aanranding bij het poli tiebureau binnenstromen, overweegt Kriek hiervan alsnog melding te maken. „Mijn dochter was zo bang voor die jongens dat ze niet wilde dat er aangifte werd gedaan." De jongens hebben ongeveer zeven jaar ge voetbald bij Voorschoten '97. „Dat verve lende gedrag is langzaam maar zeker geko men. Eerst stalen ze alleen bij de tegenpar tij, bij uitwedstrijden. Later ook van hun ei gen teamgenoten. Alles wat los en vast zat werd meegenomen. Geld, sleutels, papie ren, kleding, schoenen." Pagina R5: Machteloos gevoel overheerst bij gemeente den haag - De Pakistaanse hoc- keybond wil Roelant Oltmans als coach van het nationale elf tal. Oltmans, die verantwoorde lijk is voor de mannenploeg van HCKZ, moet de plaats innemen van Rashid Junior, die onlangs opstapte nadat Pakistan de fi nale van de Asia Cup van India had verloren. De Oegstgeeste- naar zou in ieder geval tot en met de Olympische Spelen van Athene moeten aanblijven. Pagina Sport Hilversum - Niet RTL5 (onder deel van HMG) maar SBS gaat volgend seizoen de Formule 1 uitzenden. HMG zegt veel ge boden te hebben voor verlen ging van het contract. Meer bie den was onverantwoord, aldus een woordvoerster. woubrugge - De politie heeft gisteravond op de N446 in Woubrugge een 32- jarige Alphense automobilist van de weg geplukt omdat hij in een auto reed waarvan het rechter voorwiel com pleet ontbrak. De man was zwaar onder invloed. Hij bracht met zijn gedrag niet alleen zichzelf in gevaar maar ook zijn twee kinderen. Op de voorstoel zat een 4-ja- rig kind niet in de gordel en op de achterbank lag een 1,5-jarig kind te slapen. Het vermoeden bestaat dat de man in Leiden al in de auto was gestapt. Daar kwam eerder op de avond een melding bij de politie binnen over een auto op drie wielen. den haag/gpd - Supermarkten zijn niet in staat het hoofd te bieden aan winkeldieven en mensen die overlast veroorza ken in of voor de winkels. De frustratie is hoog, want „er wordt al jaren met de politiek over gesproken, maar van af spraken komt bitter weinig te recht", aldus Miranda Boer van het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL). „De su permarkt kan weinig doen." Een 43-jarige vrouw in Amster dam kwam maandagavond om het leven nadat zij door super- marktpersoneel hardhandig was aangepakt. Vijf personeels leden zijn aangehouden. De branche, die met tiendui zenden diefstallen per dag te maken heeft, verwacht niet veel meer van de politie. „Die heeft vaak andere prioriteiten, of de zaak is al opgelost voor de poli tie ter plaatse is." De schade door diefstal en overlast wordt geraamd op 180 miljoen euro per jaar. Hoe vaak overlast wordt veroorzaakt, houdt het CBL niet bij! De woordvoerster erkent dat 'frustratie en emotie' welig tie ren, „maar meestal weten we dat in de hand te houden". Daar staat tegenover dat dieven en andere lastposten met de dag agressiever worden. De supermarkten investeren jaarlijks negentig miljoen euro - de helft van de schade die ze lij den - in training van personeel en veiligheidsmaatregelen. Een probleem is dat winkeliers vaak geen aangifte meer doen van diefstal. De winkeliers zeggen dat ze aan het eind van hun La tijn te zijn en niet nog meer kunnen doen. Pagina Gesprek van de Dag: Meer over overleden vrouw bij supermarkt Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken Naam- DMDV Telefoon (Lv.m. controle nabezorgng) Wi| gaan zorgAlcig Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 met pemoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere rtomabe aan Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bq automatische betaling is mqn bank-gjrontfrmer Handtekenin 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ■lA'.'HtUI.R.I'RUHJJjM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1