Zachte aanpak van Frankrijk ECONOMIE Een op de tien gsm'ers betaalt niet Hoeveel betaalt voor gratis internet? VEB dreigt Ahold met rechter over Moberg Philips in Hoogeveen met sluiting bedreigd 60 r ivwer S N Harde lijn van minister Zalm bij Stabiliteitspact lijdt schipbreuk Grootste plasmabeeldscherm 'Abonnement op vertragingen' Brinkhorst: Energiepremie nuttig Vroege kerst in tuincentra Nieuwe directie van deze krant «fg Actie FNV treft 25.000 mensen Vendex-topman Hunfeld gestruikeld over V&D's 300 internetminuten per maand voor 3,95 En dat één Jaar lang! Het Net pees record pi vluchten Ondanks de malaise fhtvaart had afgelopen =^n recordaantal vluch- ts in het Europees ~Tn. Dat heeft Eurocon- jEuropees vluchtlei- ltrum, gisteren bekend- I* Van juli tot en met er werden 2,3 miljoen verwerkt. Een toena- 2.6 procent ten opzich- Drig jaar. Volgens Euro- 'Hvordt het lastig de hui- klit ei t in stand te hou- <de Europese Unie in 'jgB wordt uitgebreid met ïojiwe lidstaten. jj minder isementen solo - Het aantal faillisse- abij automatiserings- en i gebedrijven in Nederland 39feerste negen maanden 340ar afgenomen. In 2002 45le eerste drie kwartalen Mbedrijven failliet, dit 63lm het aantal uit op 362. >4in uit cijfers van onder- 7*jreau Marketons dat 85(89 de sector volgt. Vol- 23jBCteur Veldkamp is het 4|l te vroeg om van een 9o|an de ICT-markt te *7| In 2002 verdwenen in i4»r 30.000 arbeidsplaat- Irinnenkort .1; iel bereikbaar 42J J- Drie consortia op het 13fan de mobiele telefonie sjgisteren toestemming ^|Ji gsm-netwerken in 12 je zetten. Het Egypti- 15fcscom heeft een ver- li, j voor de Iraakse hoofd- 83fdad en Midden-Irak. 03fl Mobile Telecommuni- njook wel Wataniya Tele- i6hoemd, en het consorti- t uit Koeweit mogen öjen opzetten en beheren en het zuiden 56> 76] 'iw bestuur Kadaster 75UN - Het Kadaster krijgt 38,feen volledig nieuw be- }°loorzitter J. Besemer 29jmei af en wordt vervan- l75jrTh. Burmanje. Zij is ,23 pecretaris-directeur van 23jerschap Rijn en IJssel. 5|-ksconi komt van verze- 15'lxa Nederland waar hij in het bestuur zat. verruilt de Rijks- 88 joor het Wegverkeer 601 Kadaster. Zij vervan- jfmiidige bestuursleden 94 ers en C. Kroese, die 88 1 mei vertrekken. Van 3 jge driekoppige leiding ïo.fesemer en Beckers al 3° t. Bestuurslid Kroese 4,2004 met pensioen. 5i.| jjioo p van 2000 fiipstations VS n - Het Amerikaanse cem ConocoPhillips jt ruim 2000 benzinesta- 17 staten in de VS aan adese onderneming Ali- ion Couche-Tard voor ,85Ïoen dollar (710 miljoen ■81 Jaardoor vertrekken 'Hva.n de 55.800 werkne- zojj Conoco. De meesten in dienst van de nieuwe 05|r. De transactie omvat .64|stigingen van de pomp- akswinkelketen Cirkle K, 96tk Cirkle K en ruim 350 40sezaken. Conoco blijft ifkele jaren 4,5 miljard li- bszine per jaar leveren te- ^Ipktprijzen. AC-T heeft in jo'Amenka een net van .26 {makswinkels. '75| wasoperaties oóiische banken .05 j 1 u - Twee Russische ban- l:den verdacht van wit- ijken. Dat heeft de ie minister van binnen- ;en Grizlov gisteren .59! Binnenkort komt er itszaak. Vier directeurs idniznes-bank zouden •8° ken zijn bij illegale trans- ;10ser waarde van zo'n 500 [21 a roebel (14,2 miljoen 1° Drie directeurs van de [26 list-bank worden ver- .30 /an het „legaliseren van '59 hinele wijze verworven [25 sten" ter waarde van 223 :oo|euro- dinsdag 7 oktober 2003 seoul - LC Electronics, een van de grote producenten van elek- tronica-apparatuur, presenteer de gisteren in de ZuidKoreaanse hoofdstad het grootste plasma scherm. Het 'plasma display pa nel', kortweg PDP, heeft een af meting van 76 inches, ofwel iets meer dan 193 centimeter. Het scherm is geschikt voor de weer gave van high-definition-tv-uit- zendingen. Er is op dit ogenblik een harde strijd gaande tussen de elektronicareuzen om steeds grotere beeldschermen voor tv- toestellen op de markt te bren gen. Foto: AP door onze correspondent Hans Gertsen Luxemburg - Frankrijk ontloopt een mil jardenboete wegens het herhaald breken van het Stabiliteitspact. Wel moet Parijs haar te hoge financieringstekort omlaag brengen. Daartoe krijgt het volgende maand een aantal dwingende aanbeve lingen voorgelegd door de ministers van financien van de EU-landen. De zachte aanpak van Frankrijk werd gisteravond duidelijk tijdens een verga dering van de eurolanden in Luxem burg. Ook de Europese Commissie zal niet de confrontatie zoeken met de Franse regering. Frankrijk kwam de af gelopen weken zwaar onder vuur te lig gen omdat het in 2004 voor de derde maal op rij een te hoog begrotingstekort heeft. Frankrijk schendt daarmee afspraken die ervoor moet zorgen dat de euro een stabiele, harde munt blijft. Volgens dat pact mogen lidstaten een begrotingste kort van maximaal 3 procent hebben. Frankrijk verwacht volgend jaar een te kort van 3,6 procent. Dit jaar komt het Franse tekort op 4 procent uit. Het Stabiliteitspact voorziet in miljar denboetes voor hardnekkige zondaars. Vooral de Nederlandse minister Zalm en zijn Oostenrijkse collega Grasser riepen de afgelopen tijd op tot hard optreden tegen Frankrijk, maar daarvoor krijgen ze onvoldoende steun. Een zware boete voor Frankrijk zou ave rechts kunnen werken, zo vreest men. Een dergelijke stap zou ook de politieke verhoudingen binnen de EU ernstig kunnen verzieken en daarop zit nie mand te wachten nu de EU voor een aantal grote uitdagingen staat. Er moet binnen enkele maanden een nieuwe grondwet voor de Unie komen en bo vendien staat de uitbreiding met 10 nieuwe lidstaten voor de deur. Landen als Spanje en Portugal die tot voor kort op de harde lijn zaten, hebben de afgelopen dagen voor een flexibele interpretatie van het pact gepleit. Vol gens diplomatieke kringen in Brussel willen ze Frankrijk te vriend houden omdat ze vrezen dat ze anders de ko mende jaren veel subsidies mis zullen lopen. De dwingende aanbevelingen moetenhet tekort in 2004 enkele tienden van een procent verder terugbrengen. De Spaanse eurocommissaris Solbes zei gisteravond na afloop dat het Franse te kort volgend jaar nog steeds te hoog is. Maar vergeleken met de 4 procent voor 2003 is er volgens Solbes sprake van 'een grote stap voorwaarts'. De Franse minister van financien Mer benadrukte vooral dat Frankrijk niet het enige euro land is dat met forse economische te genwind te kampen heeft. „We zijn alle maal afhankelijk van elkaar. Als het slecht gaat in Duitsland en Frankrijk, heeft ook Luxemburg een probleem. La ten we de krachten bundelen om te zor gen dat de groei in Europa aantrekt", al dus Mer. Geen munten maar biljetten De Italiaanse minister van financiën Giulio Tremonti heeft er gisteravond bij zijn collega-ministers van de euro landen op aangedrongen de één- en twee-euromunten zo snel mogelijk te vervangen door biljetten. Volgens de minister is invoering van briefjes van één en twee euro een goed middel om inflatie tegen te gaan, omdat men geneigd zou zijn deze minder snel uit te geven. Bovendien, legde hij uit, kunnen veel Italianen niet wennen aan de munten met zo'n hoge nomi nale waarde. „Zeer veel ministers" reageerden positief op het voorstel, zei de Italiaanse minister na afloop van de vergadering in Luxemburg. Italië Is momenteel voorzitter van de Europese Unie. zaandam/anp - De Vereniging van Effectenbezitters wil dat Ahold op de komende aandeel houdersvergadering uitleg geeft over de bonussen van de nieu we topman Moberg. „Zo niet dan staan wij de volgende dag bij de Ondernemingskamer", zei VEB-directeur De Vries gis teren. Ahold zei eerder pas bij de pu blicatie van het jaarverslag over 2003 in het voorjaar van 2004 in te gaan op het salaris van Mo berg. De Vries reageerde met zijn dreigement op het uitstel van de aandeelhoudersvergade ring over de jaarcijfers van 2002. Die houdt Ahold op 26 november. Eerder ging het con cern nog uit van eind oktober. „Wij gaan voor grondigheid in plaats van snelheid", verklaarde een Ahold-woordvoerder. Vol gens hem wil het bedrijf vol doende tijd hebben om de bij eenkomst voor te bereiden. Tijdens de vergadering kunnen de aandeelhouders ook hun mening geven over de strategie van de nieuwe topman. Moberg zei eerder halverwege oktober daarover meer te kunnen zeg gen, maar heeft die datum uit gesteld tot 7 november, wan neer ook de halfjaarcijfers over 2003 naar buiten komen. „Het wordt eentonig", meent De Vries. „Ahold heeft een abonnement op vertragingen." Ahold heeft eerder vier keer zijn jaarcijfers uitgesteld. „Zij dach ten een streep te hebben gezet onder het verleden. Ahold kan dat blijkbaar niet." Volgens Ahold heeft het bedrijf de tijd tot 29 november. „De Vries weet dat ook", aldus de woord voerder van Ahold. Grootaandeelhouders reageren gelaten op het nieuwe uitstel. Pensioenfonds PGGM hoopt dat Ahold de extra tijd goed ge bruikt. „Als ze met goede voor stellen komen kan dat maandje er ook wel bij", stelt een woord voerster. Ahold kan zich ei genlijk niets meer veroorloven in deze situatie", vindt De Ko ning van SCGOP, een belangen vereniging van pensioenfond- den haag/anp - Minister Brink horst (economische zaken) heeft gisteren tijdens overleg met de Tweede Kamer de ener giepremies, voor onder meer zonnepanelen en zonneboilers, een 'nuttig instrument' ge noemd. Als de Kamer zich verzet tegen een bezuiniging van 48 miljoen euro op de EPR (Energie Premie Regeling) zal ze de D66-be- windsman 'niet op haar weg vinden'. CDA-staatssecretaris Van Geel (milieu) ziet in Brinkhorst een medestander. Na kritiek vanuit de Tweede Kamer op de bezui niging werkt Van Geel aan een nieuw voorstel om duurzame energie te stimuleren. Volgens een woordvoerster van het mi nisterie van VROM is nog on duidelijk wat daarvan de finan ciële gevolgen zijn. Niet alleen Greenpeace, maar ook belangenorganisaties als Holland Solar, de brancheorga nisatie voor zonne-energie, en de Woonbond kwamen in het geweer tegen de op prinsjesdag aangekondigde bezuiniging. Amsterdam - De verkoop van kerstartikelen begint steeds vroeger. Bij het tuincentrum Intratuin in de hoofdstad was personeel gisteren al druk in touw om de kerstspulletjes uit te stallen. Foto: ANP/Marcel Antonisse hoogeveen/gpd - De Philips-vestiging in Hoogeveen, waar 320 mensen werken, wordt met sluiting bedreigd. Een nieuwe serie producten(koffiezetter, toaster, water koker en weegschaal) is afgekeurd. De mo- dellenlijn ligt nu praktisch stil, een deel van het personeel is overgeplaatst naar de mo- torenlijn. De vakbonden van FNV en CNV'zeggen zich ernstig zorgen te maken over de conti- nuiteit. De verwachting is dat de ontwikkel- afdeling, waar 240 mensen werken, (deels) naar Drachten verhuist. Hier wordt een nieuw ontwikkelcentrum gebouwd. Nieuw personeel wordt al aangenomen met het voorbehoud dat een verhuizing naar Drachten mogelijk is. In de fabriek werken nog 80 mensen. Zes jaar geleden werkten in Hoogeveen nog 1050 mensen. Philips besloot toen de mas saproductie over te brengen naar het Pool se Bialystok. Uitzendkrachten zijn naar huis gestuurd. Verder is vervangend werk gevonden in ompakwerk: in Polen en China geprodu ceerde koffiezetters en stofzuigers worden gerepareerd en opnieuw ingepakt. Volgens de hoofddirectie heeft het te lang geduurd voor nieuwe producten op de markt kunnen worden gebracht en is het nu niet de juiste tijd daarvoor. Bovendien is, aldus de directie, de kostprijs te hoog. haarlem - De directie van deze krant krijgt per 1 januari 2004 twee nieuwe gezichten. Tim Klein (nu hoofd personeel en organisatie) en Harry de Wit (interimmanager) treden op die datum toe tot de directie van de nieuw te vormen HDC Media b.v., nu nog Hollandse Dag bladcombinatie b.v. geheten. Het nieuwe bloed is hard nodig vanwege het vertrek van de hui dige drie directeuren binnen relatief korte tijd. De directeu ren Ben Essenberg, Gijs Arnold en Peter van der Chijs bereiken allen binnen anderhalf jaar de VUT-gerechtigde leeftijd. utrecht/gpd - Zo'n 25.000 reizi gers zijn gisteren in Utrecht ge troffen door de eerste FNV-ac- tie in het openbaar vervoer te gen de regeringplannen. „Het normale aantal mensen dat tus sen 11 en 14 uur doordeweeks bij ons in de bussen zit", aldus het GVU. Veel reizigers strand den al eerder omdat de eerste bussen al om half elf uit de dienst werden gehaald. Staken de chauffeurs, die gezelschap kregen van medewerkers van gemeentelijke diensten, kwa men op het Vredenburg bijeen. Ook 15 medewerkers van TPG- sorteercentrum Nieuwegein lie pen rond met protestborden. De 250 tot 300 actievoerders werden door de FNV getrak teerd op een patatje oorlog en cabaret. Actie voeren is niet ouderwets. De klok vijftig jaar terug draaien, zoals dit kabinet doet, dat is ouderwets", aldus een spreker. Rond half vier re den de bussen weer op tijd. (advertentie) Natuurlijk leuk, zo'n gratis internetabonnement. Maar een gratis abonnement betekent vaak: duurdere telefoontikken. Kijk maar eens op uw telefoonrekening hoeveel u elke maand betaalt voor uw internetminuten (de kosten staan onder inbelnummer 06760). Dat 'tikt' aardig aan, nietwaar? Zeker als u dat vergelijkt met deze stunt van Het Net: den haag/gpd - De malaise bij warenhuisketen V&D heeft nu ook een topman de kop gekost. Moederconcern Vendex KBB maakte gisteren bekend dat be stuurslid Jeroen Hunfeld per 1 januari 2004 het bedrijf zal ver laten. Hunfeld was de afgelo pen drie jaar verantwoordelijk voor de gang van zaken bij Vroom Dreesmann. Hunfeld wordt opgevolgd door Dirk Goeminne die onlangs al benoemd werd in de directie van V&D. De Belg was eerder, samen met Eugene Randag, verantwoordelijk voor het suc ces van HEMA, een andere Vendex-dochter. Vendex KKB maakte vorige maand bekend dat er bij V&D 1800 banen verdwijnen en dat minimaal twaalf kleinere filia len worden gesloten. De waren huisketen is zwaar verliesge vend en behaalt volgens het concern structureel een te laag rendement. In de eerste helft van dit jaar leed V&D een ope rationeel verlies van 34 miljoen euro, bijna drie keer zoveel als een jaar eerder. Consumenten komen nog wel bij V&D, maar kopen er amper. Het aanbod is volgens kenners verouderd en een ratjetoe die niemand aanspreekt. Naast Hunfeld, hebben vorige week, als onderdeel van de aangekon digde reorganisatie, ook 270 mensen op het hoofdkantoor te horen gekregen dat ze ontsla gen worden. Waarschijnlijk vol gende week krijgt het personeel in de vestigingen te horen wie er uit moet. Volgens een woordvoerder gaan Hunfeld en Vendex 'in goed overleg uit elkaar'. Waar de ontslagen directeur naar toe gaat, is nog niet bekend. Voor Vendex werkte hij bij een groot marketing- en reclame bureau en bij Ahold, waar hij directievoorzitter van Albert Heijn was. loopt pubs 95 - De Schotse bierbrou- '40 ottish Newcastle doet 05 lbs, restaurants en hotels 15 in Spirit Amber Bidco, 74 3,61 miljard euro voor L Spirit is een nieuw be- 25 pgericht door investe- ,93 laatschappijen. Zij wor- 75 genaar van 1400 pubs, io7 rants en slaapgelegenhe- .20 kar 29.000 mensen wer- 25 Pt onderdeel boekte vorig 75 In omzet van 1,5 miljard 00 pe brouwer vermindert verkoop zijn schulden- 1 krijgt zo meer ruimte om p de biermarkt te richten, (uwe eigenaar bezit al in wordt nu marktleider b sector. Daarbij maakt het niet uit of u overdag of 's avonds internet. De eerste 300 minuten zijn elke maand helemaal gratis. Op alle extra tikken krijgt u bovendien nog eens 10% korting. Voor veel mensen is dit Frequent Surfen-abonnement van Het Net vaak tot 40% voordeliger dan een gratis abonnement bij een andere provider. Voor u ook? Stap vóór 15 oktober 2003 over op een Frequent Surfen-abonnement van Het Net. Kijk op www.hetnet.nl voor de actievoorwaarden of ga naar Primafoon, Kijkshop of Kruidvat. 99$ door Koos van Wees den haag - Aanbieders van gsm hebben steeds meer moeite bij hun klanten het abonnementsgeld te innen. Inmiddels staan 400.000 mensen op een lijst van wanbeta lers die de mobiele-telefoniebedrijven samen bijhouden. Dat is zo'n 10 procent van het to taal aantal abonnees. De wanbetalers zorgen voor een enorme werkbelasting van rechters en griffieperso- neel bij de kantongerechten in het land. In cassobureaus brengen steeds meer zaken aan. „Het water staat ons aan de lippen", aldus voorzitter Keizer van de sector kan ton van de Haagse rechtbank. Maandelijks worden er zo'n 300 tot 350 za ken aangemeld bij zijn rechtbank. De meeste worden bij verstek afgehandeld, in zo'n 30 gevallen leidt het echt tot een pro cedure. „Er gaat enorm veel tijd in zitten, want elke zaak is weer anders. Je moet toch kijken wat er precies aan de hand is", aldus Keizer. Hij wijst erop dat het aantal rechts zaken sowieso toeneemt. De 400.000 wanbetalers kunnen geen ge bruik meer maken van hun abonnement. Pas als ze hun schuld betaald hebben, ver dwijnen ze van de lijst en kunnen ze een nieuw abonnement aangaan, vertelt Jan Stuit, voorzitter van de Stichting Preventel, die de lijst bijhoudt. Opmerkelijk is dat de stichting, waar ook bezwaarschriften tegen opname in de lijst moeten worden ingediend, zelf niet telefo nisch bereikbaar is. „Het gaat hier om mensen die al veel schade hebben veroor zaakt met hun gedrag. Als je wel telefonisch bereikbaar wilt zijn, moet je weer een call- center inschakelen, dat kost gewoon te veel geld", aldus Stuit. Mensen die vinden dat ze ten onrechte op de lijst staan, kunnen zich alleen schriftelijk tot een postbusadres richten. Aanbieders kijken eerst in hun eigen be standen, voordat ze via Preventel nagaan of een nieuwe klant als wanbetaler te boek staat. Volgens Stuit betreft het in de meeste gevallen jongeren tussen de 18 en 25 jaar. Ze schaffen het nieuwste mobiele toestel aan met de meeste snufjes, zonder zich voldoende te beseffen dat aan het gebruik daarvan vaak een veel hogere prijs hangt. KPN en Vodafone, de grootste aanbieders van mobiele telefonie, zeggen 'verhou dingsgewijs geen stijging' te zien van het aantal wanbetalers. De toename van het aantal wanbetalers wordt daar geweten aan de toename van het aantal abonnees, zo'n 40 procent van het totaal aantal mobiele bellers. De andere bellers doen het met prepaid-kaarten. Volgens de beide aanbieders is net toela tingsbeleid streng. „Mensen klagen wel eens dat het lijkt alsof ze een hypotheek af sluiten, zo goed worden ze gecheckt", zegt een woordvoerder van Vodafone. Mocht het desondanks toch fout gaan, dan wordt er alles aan gedaan om te voorkomen dat klant en aanbieder elkaar pas voor de rech ter treffen. „Dan gaan we vragen wat er aan de hand is, of er iets te regelen is, hoe we er samen uit kunnen komen", aldus de woordvoerder. Maar hij wijst erop dat er „altijd een deel zal zijn dat niet wil of kan betalen". Het kantongerecht in Amsterdam heeft voor die gevallen inmiddels een software programma ontwikkeld dat het rechtbank- personeel wat ontlast. Deurwaarders kunnen hun zaken voortaan gewoon via cd-rom aanbieden. Eerder moest alles met de hand worden inge voerd.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9