SARS blijft groot risico bij griepgolf BUITENLAND IE Vechten om plaats voor God in Eurogrondwet Verscheurde Tories nog altijd grote verliezers 'Nederlanders zijn onrechtvaardig, ik haat ze' Balkenende weet zich gesteund door krachtige lobby van het Vaticaan Wereldwijde waarschuwing WHO Kinderspel in Irak Beschietingen in grensgebied Israël-Libanon Ruud Lubbers blijft nog twee jaar leider Unhcr Indonesische minister wil afrekenen met Nederlandse koloniale erfenis dinsdag 7 OKTOBER 2003 ^alery Amos Foto: AFP rhuis krijgt te voorzitster )e eerste zwarte het Britse Hogerhuis, dos, is benoemd tot r van de 700 jaar oude Barones Amos trad in tot het House of Lords, itter van het Hoger- jjiomenteel een mo- ng doormaakt, wordt egering aangesteld en voor het op- de agenda voor on- [jjde debatten, inj telingen in liner zee over In de haven van Lis gisteren in een pntainer vijftien illega- jtroffen die zich naar vilden laten versche- waalf mannen en drie zaten al sinds donder- container. De verste- voornamelijk Roeme- legin 20, hadden een ende 500 euro per >etaald om zich naar laten vervoeren. illen doden igo-Kinshasa - Bij een massaslach- Democratische Repu- go (RDC) zijn gisteren 55 mensen vermoord, van MONUC, de VN- cht in Congo, troffen tan in een dorp in het ^5ten van het land. e vrouwen en kinderen et kapmessen ver- n de regio woedt al ja- Q|loedige strijd tussen :n Lendu's. Die burger- °Wft al tienduizenden z®vens geëist. luisteren? aam uit! door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Het Vaticaan mag dan geen EU-lidstaat zijn, het ministaatje weet zijn belangen in de Unie doorgaans uit stekend te verdedigen. Mede dankzij een krachtige lobby van Vaticaanse diplo maten is de strijd om de vermelding van God in de Europese grondwet dan ook weer opgelaaid. Negen landen, inclusief Nederland, willen dat de 'joods-christe lijke traditie' in de inleiding van de grondwet uitdrukkelijk vermeld wordt. Tijdens de Europese top in Rome bleek het afgelopen weekeinde dat het de ko mende maanden vechten wordt. ,,Ik dacht dat de race al gelopen was, maar dat blijkt ineens niet meer zo te zijn", zegt CDA- Europarlementariër Maria Martens. In de ontwerp-grondwet staat een compromis: in de inleiding word verwezen naar de 'culturele, religi euze en humanistische tradities van Eu ropa'. De Franse president Jacques Chirac wil het liefst geen enkele verwijzing naar kerk of geloof. „God in de grondwet tast de principes van de Franse revolutie van 1789 aan", is ook de opvatting van de Belgische minister van buitenlandse za ken Louis Michel. „We moeten goed voor ogen houden dat Europa geen christelijke club is", waarschuwt de Spaanse minister van buitenlandse za ken Ana de Palacio. Premier Jan Peter Balkenende hoort bij de Europese leiders voor wie het com promis niet ver genoeg gaat. Hij wil het Christendom uitdrukkelijk vermeld zien. Maar als de joods-christelijke traditie wordt genoemd als fundament van het verenigd Europa, zo redeneren de te genstanders, waarom dan niet de Islam? Was de Arabische cultuur niet tot ver in de middeleeuwen bepalend in Spanje en stonden de Turken in 1683 niet voor Wenen? Heeft Europa aan de Arabieren niet de algebra en het cijfer nul te dan ken, om maar eens wat te noemen? De vermelding van de joods-christelijke traditie in de Europese grondwet heeft geen praktische, maar wel grote politie ke en symbolische betekenis. Toen WD- staatssecretaris van Europese zaken Atze Nicolai er onlangs naar gevraagd werd, antwoordde hij achteloos dat 'die zaak bij CDA-premier Balkenende in prima handen is"- hém maakte het met andere woorden niet zoveel uit. Balkenende heeft de steun van collega's van christen-democratische en/of con servatieve huize uit Italië, Oostenrijk, Portugal, Polen, Spanje, Tsjechië, Slowa kije en Luxemburg. Maar de grootste en meest effectieve pleitbezorger is de paus. „Het Vaticaan kan overal en op al le niveaus rechtstreeks politici aanspre ken die affiniteit hebben met de katho lieke traditie, en dat gebeurt ook", zegt Maria Martens. De naderende dood van Johannes Pau- lus II legt nog een extra druk op de dis cussie. Als de paus in de komende maanden sterft, zouden sommige rege ringsleiders zich wel eens verplicht kun nen voelen om als een soort postuum eerbetoon extra hun best te doen, sug gereerden diplomaten in Rome. Intussen zijn de belangen van de chris telijke kerken al lang en vrijwel geruis loos veilig gesteld, met dank aan de ac tieve lobbyisten van het Vaticaan. In ar tikel 51 van de ontwerp-grondwet, die is opgesteld door de Franse oud-president Valérie Gisard d'Estaing, staat letterlijk: „De Unie eerbiedigt de status die kerken en religieuze verenigingen en gemeen schappen volgens het nationale recht in de lidstaten hebben, en doet daaraan geen afbreuk." Hetzelfde geldt volgens lid 2 van het ar tikel voor 'levensbeschouwelijke en niet confessionele organisaties'. En verder belooft artikel 51 een 'open en regelma tige dialoog', met erkenning van 'de identiteit en de specifieke bijdrage van kerken en organisaties'. Een aantal doorgewinterde godsdienst haters in het Europees Parlement zien in die bepaling een open achterdeurtje voor teveel invloed van de kerk. „Zij zien elk contact als het negeren van de scheidslijn tussen kerk en staat", vindt CDA'er Maria Martens. Maar hun vrees zal aan de inhoud van artikel 51 weinig meer veranderen. blootloper vastgezet De 44-jarige Britse idelaar Steve Gough, }ert om slechts 'ge- een paar laarzen van 'eland naar Noord- p te lopen, is opnieuw ■I Ditmaal gebeurde dat ^otse Hooglanden, in rie Dingwall, ongeveer \eter van Goughs doel roats, het noordelijk- Schodand. De j||epaalde dat Gough, lopen als een verwaar - insenrecht ziet, vast ven zitten tot aan zijn ïlgende maand in In- door onze correspondent Bob Kroon genève - De Wereldgezondheids organisatie WHO heeft alle ge zondheidsdiensten ter wereld gewaarschuwd op hun hoede te zijn voor een nieuwe uitbraak van SARS in het komende win terseizoen. In juni verklaarde de WHO nog dat de SARS-epidemie onder controle was, maar dat wil niet zeggen dat dit uit de dierenwe reld stammende 'coronavirus' is uitgeroeid. „Omdat het virus verwant is aan het influenzavirus zal het in de komende griepperiode moeilijk worden het kaf van het koren te scheiden", zei SARS- specialist dr. John MacKenzie van de WHO gisteren in Genè ve. „Daarom alleen al is het zaak bij de huisarts zo spoedig mogelijk een anti-griepprik te halen. Ook moeten de door de WHO aangewezen laboratoria die het SARS-virus voor me disch onderzoek in voorraad hebben, uiterste zorgvuldigheid in acht nemen tegen besmet ting van laboranten, zoals vori ge maand in Singapore." Het bij het internationale net werk aangesloten laboratorium van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam behoort volgens de WHO tot de best beveiligde ter wereld. Minder zeker is men van de laboratoria in China, de oorspronkelijke haard van de uitbraak, maar volgens MacK enzie wordt daaraan gewerkt. Nog voor het eind van de maand organiseert 's werelds hoogste gezondheidscollege een 'toetsingsconferentie' voor alle deelnemende laboratoria. :.,v 1 n Marokko zijn giste- leerlingen gewondge- Elat hun lerares hen uit (t een raam op de eer eping van een school [olgens een functiona- et ministerie van on- jon zij niet meer tegen ets. Een van de leerlin- |9-jarig jongetje, be let een schouderfrac- imstige wonden aan ht in het ziekenhuis, r, tien jaar oud, had al- te verwondingen. Vol- tegsman had de lera- tan een depressie lijdt, ns vantevoren gewaar - „Ze luisterden niet, dat te wel moeten doen." i niet zeggen of de lera- t bestraft. leest mis mpeï Ondanks zijn steeds wordende gezondheid Johannes Paulus II de mis lezen bij de ru- Romeinse stad Pompei' oet van de Vesuvius, inderdeel van de vie- zijn 25-jarig ponificaat. en ongeveer 30.000 pel- t binnen- en buiten wacht. Terwijl steeds er wordt gesproken slechte gezondheid van stelt het Vaticaan dat 'orst, die lijdt aan de in Parkinson en nog uwelijks kan lopen en mentaal nog steeds bij Hij probeert zijn func- (lwaardig mogelijk uit te en maakt ook nog i voor de toekomst, al- Vaticaan. doden na n in Haïti -prince - Zware regen- t op Haïti aardverschui- feroorzaakt die zeker mensenlevens hebben :ker negen mensen log vermist. Door de je regenval zijn ook ingestort in de Caraïbi- andstaat. Mensen raak- er de puinhopen begra- bagdad - Een jongetje speelt in een afgedankt stuk militair tuig op een legerbasis bij Bagdad. Het Al-Rashid legerkamp was onder Saddam Hussein de grootste miltaire basis in het land, maar is nu verlaten. Dakloze inwoners van Bagadad hebben hun toevlucht gezocht in de verlaten legerbarakken. De Turkse regering heeft besloten troepen naar Irak te sturen om te helpen bij het herstel van de orde en het handhaven van de vrede. Het parlement moet nog instemmen met het voornemen. De Amerikaanse regering had de Tur ken gevraagd om een bijdrage. Foto: AFP Biolab via internet Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft via het in ternet materiaal verkocht dat voor de productie van biolo gische wapens kan worden gebruikt. Dat berichtte de Amerikaanse nieuwszender CNN vandaag. Het ging on der meer om centrifiiges, een broedstoof, een verdam pingstoestel en bescher- mingspakken. Het 'overbo dige' materiaal kwam uit de voorraden van het Pentagon. door onze correspondent Esther Gotink Blackpool - De Tories in Groot- Brittannië zakken verder terug in populariteit. Leider van de conservatieven Iain Duncan Smith moet vechten voor zijn plaats in de politiek. Opiniepei lingen laten zien dat de Britten niet langer de conservatieven, maar de liberaal-democraten als oppositiepartij beschouwen. De Tories staan op de derde plaats. De helft van de kiezers weet bo vendien niet wie Duncan Smith is, al is hij al twee jaar partijlei der. En de grootste klap kwam vanuit zijn eigen achterban: 28 procent van de Britten die zeg gen de conservatieven te steu nen, herkende de naam van de partijleider niet. Het zijn tenenkrommende sig nalen voor de Conservatieve Partij, die deze week haar par tijcongres viert in Blackpool aan de westkust van Engeland. Duncan Smith moet er juist voor zorgen dat de Tories in de ogen van het publiek een ge loofwaardig alternatief kunnen vormen voor de huidige Labour regering. Labour ligt weliswaar onder vuur vanwege het Irak- beleid van premier Blair, maar ondanks de zware beschadiging van het vertrouwen in Labour, maken de conservatieven nog steeds geen schijn van kans. Zoals Labour verdeeld is over Tony Blair, zo vechten de To ries over het vertrouwen in Iain Duncan Smith. Aan de voor avond van de partijconferentie verschenen berichten in de Britse pers dat de Tory-leider zijn vrouw Betsy een salaris zou hebben betaald voor werk zaamheden als zijn persoonlij ke Lagerhuis-secretaresse. Een woedende Duncan Smith noemde deze aantijging een leugen, een vooropgezet plan dat is bekokstoofd tussen de BBC en 'moderniseerders' bin nen zijn partij. Het blijkt dat ac tualiteitenprogramma Newsnight van de BBC inder daad het voornemen had om een uitzending aan dit schan daal te wijden, maar dat lei dinggevenden binnen de om roep dat plan uiteindelijk heb ben geblokkeerd. Voor Duncan Smith volgt een moeilijke week, waarin hij moet bewijzen dat hij wel degelijk een goede indruk kan maken als aanvoerder. Donderdag houdt hij zijn toespraak voor het congres. In de wandelgan gen wordt echter gefluisterd dat Michael Howard, de conserva tieve schaduwminister van fi nanciën, gesprekken heeft ge voerd met ex-minister van bui tenlandse zaken Douglas Hurd, over een plan om 'grote bees ten' als Kenneth Clarke en Mi chael Portillo terug te brengen op het toneel. Clarke en Portillo waren Duncan Smiths voornaamste rivalen in de race om het leider schap in 2001. Bovendien re belleerden zij vorig jaar geza menlijk tegen Iain Duncan Smith, door in het Lagerhuis te stemmen vóór adoptierecht voor ongehuwde en homosek suele stellen. Zij vormen wel licht de grootste bedreiging voor de huidige partijleider. Clarke is pro-euro en sociaal progressiever dan Duncan Smith, Portillo gelooft dat de partij gered kan worden door zich meer te richten op het cen trum van het politieke spec trum. Duncan Smith hoopt alle boze geesten deze week te kun nen uitdrijven, door in zijn speech donderdag de grootste aanval ooit op Tony Blair te openen. De recente SARS-epidemie on stond vorig jaar november in de Chinese provincie Guangdong, het vroegere Kanton. Omdat al le door coronavirussen veroor zaakte ziekten vaak 'seizoens- gevoelig' zijn, is ook dat volgens MacKenzie een reden te meer voor uiterste waakzaamheid, vooral in die regio. SARS-speci- alisten hebben intussen niet stilgezeten. Hoewel een water dichte standaarddiagnose nog steeds niet beschikbaar is, is het nu mogelijk een betrouwbare diagnose te stellen binnen twee tot drie dagen, inplaats van ruim een week zoals begin dit jaar. „Daardoor is de kans op niet ontdekte en oncontroleer bare verbreiding drastisch ver minderd", zei MacKenzie. Met dat al blijft het vaststellen van een SARS-geval een moeilijke zaak, omdat acute symptomen pas na een week optreden, in tegenstelling tot bijvoorbeeld influenza, die vrijwel onmiddel lijk een immuniteitsreactie ver oorzaakt. Hoewel de SARS-epidemie in juni werd bedwongen, is dat niet het geval voor de dierlijke variant van het virus. Dat wil niet zeggen dat de dier-mens- barrière opnieuw zal worden doorbroken, maar de WHO durft dit niet uit te sluiten. Daarom heeft de organisatie via de FAO, de voedsel- en land bouworganisatie van de VN, een waarschuwing laten uit gaan tegen de internationale handel in wild en wilde dieren. MacKenzie: „We zetten alles op alles om SARS te beheersen, al was het alleen maar vanwege de miljarden aan economische schade die de recente epidemie heeft teweeggebracht." ieruzalem/ap - Een 4-jarig Li banees jongetje is vanochtend omgekomen en zijn tweeling broertje gewond geraakt toen in een dorpje nabij de Israëlische grens een mortiergranaat in sloeg. Volgens de Israëlische ra dio was de granaat afgevuurd op de joodse staat, maar per ongeluk in het grensdorpje Houla neergekomen. Er zouden zeker drie mortiergranaten op Israël zijn afgevuurd. Gisteren kwam een Israëlische soldaat in het grensgebied om het leven. Volgens het Israëli sche leger waren guerrillastrij ders van de sjiitische terreurbe weging Hezbollah bij de schiet partij betrokken, maar dat werd door de Hezbollah ontkend. In het grensgebied was het rus tig sinds Israëlische troepen er zich in 2000 na achttien jaar be zetting uit terugtrokken. De Veiligheidsraad van de VN is gisteravond uit elkaar gegaan zonder een resolutie aan te ne men over de Israëlische aanval op Syrië, afgelopen zondag. Sy rië wil een harde veroordeling van Israël, maar de VS willen dat ook het Arabische terroris me wordt veroordeeld. geneve/anp - Ruud Lubbers blijft nog twee jaar aan als lei der van de Unhcr, de vluchte lingenorganisatie van de Ver enigde Naties (VN). De Algeme ne Vergadering van de VN heeft dat gisteren op voordracht van secretaris-generaal Annan be sloten. De 64-jarige Lubbers begon in 2001 met zijn werk als Hoge Commissaris voor de vluchte lingen en maakt met de verlen ging van twee jaar het mandaat van vijf jaar vol. Lubbers was eerder twaalf jaar premier van Nederland. In een verklaring zei Lubbers blij te zijn met de steun en het vertrouwen van Annan en de internationale gemeenschap. „Ons gezamenlijk doel is om oplossingen te vinden voor de vluchtelingen en ontheemden", zei hij. „We zijn nu in een pro ces om een heel aantal verschil lende in- en externe initiatieven uit te voeren, die de Unhcr zul- Ruud Lubbers Foto:Reuters len helpen om de nieuwe uitda gingen die voor ons liggen aan te kunnen." Lubbers leidt een organisatie met 6000 medewerkers in 115 landen. De grootste operatie onder zijn leiding werd uitge voerd in Afghanistan. door Step Vaessen Jakarta - De Indonesische minister van justitie en mensenrechten, Yusril Ihza Mahendra, vindt Nederlanders onrecht vaardig en daarom 'haat' hij ze. „Neder land bekritiseert ons bijna elke dag over mensenrechtenschendingen, maar ik kan precies hetzelfde vragen. Wat heb ben jullie gedaan toen Nederland dit land kolonialiseerde? Hoeveel mensen zijn er niet door jullie vermoord?", zegt hij in een interview met deze krant. „Het is niet dat ik Nederlanders niet mag maar ik heb een hekel aan onrechtvaar digheid, daarom haat ik ze." Deze kritiek van de minister is ongebrui kelijk in Indonesië. Zeker op regerings niveau wordt het koloniale verleden zel den in het openbaar aangehaald. Ma hendra zegt dat hij het liefst Nederland alsnog voor het Internationaal gerechts hof zou willen slepen maar dat hij daar voor niet genoeg steun heeft. „Neder landers moeten zich schamen. Door de hand van kapitein Westerling kwamen meer dan 40.000 mensen om in Sulawe si. Nooit heeft Nederland een onderzoek gedaan. Terwijl ik een mensenrechten- tribunaal heb helpen opzetten om leger commandanten te berechten voor wat ze gedaan hebben in Oost Timor, al vond ik ook de straffen die daar uitkwa men te laag." Als minister van justitie is Mahendra on der andere verantwoordelijk voor het nieuwe visumbeleid. Dit houdt in dat vanaf 1 december Nederlandse toeristen voor Indonesië een visum moeten aan vragen in Den Haag. Nu krijgen ze dat nog kosteloos bij aankomst. De minister zegt dat Indonesië als soevereine staat het recht heeft om het visumbeleid naar eigen wens aan te passen. „Ik vraag toch ook niet aan jullie minister van justitie waarom Antillianen geen visum voor Nederland nodig hebben en Indonesiërs wel, terwijl we toch allebei voormalige koloniën zijn", zegt hij fel. Later erkent hij dat het beleid ook te maken heeft met de staatsveiligheid. Op de vraag of Indonesië misschien lastige Nederland se onderzoekers wil weren uit Papua of andere gebieden zegt Mahendra dat dit er misschien wel iets mee te maken heeft. De minister schokte vorige week vriend en vijand toen bleek dat hij onder ande re seks voor of buiten het huwelijk en samenwonen strafbaar wil stellen met een maximum celstraf van twee jaar. Ook mogen mensen onder de achttien jaar geen homoseksuele relatie hebben als het aan Mahendra ligt. Dit staat in de herziening van het wetboek van straf recht die door zijn ambtenaren is voor bereid. „Sinds de onafhankelijkheid neemt het islamitische bewustzijn toe. Mensen zeggen dat ze dit soort gedra gingen niet meer kunnen tolereren", verklaart Mahendra. „In jullie land is het misschien normaal dat mensen samen wonen of seks hebben voor het huwelijk of vreemdgaan. Hier kan dat sociale on rust veroorzaken. Alleen als er bij de po litie een melding binnenkomt, wordt er ingegrepen." Mahendra is behalve minister ook de leider van een moslimpartij die in Indo nesië de sharia wil invoeren, de islamiti sche wetgeving. Critici menen dat hij de nieuwe strafwet gebruikt als verkiezings propaganda. Maar Mahendra ontkent dat. Het wordt volgens hem tijd dat de oude strafwet die nog stamt uit de kolo niale tijd, wordt herzien. Mahtndra geeft toe dat de nieuwe wet onder ande re gebaseerd is op de sharia. „Maar ook op de adat-wet, de traditionele gebrui ken, en nog steeds op de oude Neder landse wet." De minister snapt niet waarom iedereen zo bang is voor het gebruik van islamiti sche wetgeving. In Indonesië zijn de vijf officiële religies volgens de wet nog steeds gelijk. „De sharia is toch normaal, de meerderheid is moslim. Het is toch logisch dat de grootste godsdienst re flecteert in het rechtssysteem. In Neder land mag een man maar met een vrouw trouwen. Dat is toch ook afkomstig van het katholieke geloof. Dat wij nog geen sharia hebben op nationaal niveau is jullie schuld. Jullie hebben hier eeuwen lang moslims onderdrukt en het chris tendom verbreid omdat jullie dachten dat het koloniale rijk dan voor eeuwig zou zijn."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7