'Mobiel net hulpdiensten slijt snel' BINNENLAND 2 ;imsterdam schetst somber beeld integratie militairen of douanier Miljoenen extra voor bijscholing leraren ilitiebond akkoord met bekeuren door stadswacht Geen onderdelen meer door komst nieuw systeem C&A verras PRIJS ■^aag/gpd - De Nederland- litiebond ziet wel wat in lan van minister Remkes Binnenlandse zaken om vachten bekeuringen te iUitschrijven. Dat kan de ran de politie verlichten. itter Van Duijn van de vindt wel, dat een derge lijke taakverbreding voor stads wachten goed moet worden voorbereid. „Er zitten nogal wat haken en ogen aan." Van Duijn gaat ervan uit dat uitbreiding van de bevoegdhe den van stadswachten vooral zal liggen op het terrein van de leefbaarheid: illegaal parkeren, fietsen en brommen in voet gangersgebied en overlast door huisvuil en hondenpoep. Dit zijn de terreinen waar de stads wacht zich nu ook mee bezig houdt. De voorzitter van de politie bond meent dat uitbreiding van de bevoegdheden de stads wacht 'in een lastig parket kan brengen'. Bekeuren leidt niet zelden tot agressie en dus moet de stadswacht mogelijk worden bewapend. Hij wijst erop dat de stadswacht op dit moment niet uitgerust is om te gaan met agressie en wapens. ^n| 'derlanders vinden alles goed, als ze er maar geen last van hebben' - De par- I ^taire commissie Onder- Integratiebeleid kreeg gis- ïn !)nd tijdens een openbare fitting een somber beeld e integratie van buitenlan d-in de hoofdstedelijke sa- eving. In een sportzaaltje amiurthuis Transvaal in Am- ïm-Oost was 'mislukt' een ehoord woord, ien insprekers - alloch- pn autochtoon - mochten ie minuten vertellen over miersoonlijke ervaringen, vi- teleurstellingen en defini- ovDe commissie stelde een euiP vraag. element in de be- J was het struikelblok van -Nederlandse taal. E. Schou- ndöelast met het organiseren taallessen in de etnisch (schakeerde Transvaal- buurt, beklaagde zich over de lange wachtlijsten voor taalles sen voor niet-Nederlanders en de ongehoorde stapel formulie ren die bij inschrijving ingevuld moet worden. De Iraanse mevrouw Shokat, sinds zeven jaar in Nederland, vertelde in heel behoorlijk Ne derlands dat zij in een vicieuze cirkel zat. Zij heeft een goede opleiding genoten in Engeland, maar komt door onvoldoende kennis van de Nederlandse taal hier niet aan een baan. „Ik wil de taal juist leren door te wer ken." De taalachterstand heeft haar er niet van weerhouden in het Nederlands gedichten te schrijven. De voordracht van een proeve daarvan ontlokte de matig bezette zaal het enige ap plaus van de avond. Volgens een aantal sprekers is de overheid in gebreke geble ven bij het bevorderen van de integratie. Volgens E. Wester- veld, tot 2001 als hulpverlener actief in probleemwijken in Amsterdam, zijn hulpverle ningsinstanties gefixeerd op het binnenhalen van subsidiegel den, die dikwijls verkeerd wor den besteed, bijvoorbeeld aan snoepreisjes. Ook meent hij dat je 'links genoeg moet zijn en bij de juiste partij moet horen' om verzekerd te zijn van politieke steun. D. Sipkes, actief in de stichting Maroc.nl, meende dat Neder landers alles goed vinden 'als ze er maar geen last van hebben'. Aanhangers van wijlen Pim Fortuyn hebben de integratie een slechte dienst bewezen door te hameren op het islami tische gevaar, aldus Sipkes. Amsterdam heeft de gevolgen van de toeloop van buitenlan ders naar de stad lang onder schat, zei H. van Oijen, van 1982 tot 1988 hoofd van het Bu reau Minderheden in de hoofd stad. Een vertegenwoordigster van de woningstichting Patrimoni um, die veel woningen in de Bijlmer heeft, verklaarde dat ook de problemen die 'nieuw komers' in de flatwijk veroor zaakten lang niet benoemd werden. „Veel dingen kwamen niet boven tafel, omdat men bang was van discriminatie be schuldigd te worden. Het goede van de laatste tijd is dat die pro blemen geen taboe meer zijn." Na Amsterdam houdt de com missie de komende tijd soort gelijke avonden in Tilburg, Rot terdam en Deventer. lerbrieven •Jr wethouders Bij wethouders van Dalfsen zijn vorige poederbrieven be- j)at heeft het openbaar «Srie in Zwolle gisteren [gemaakt. Justitie onder- ie zaak. Donderdag is fdachte aangehouden, ie is al snel weer vrijgela- jt OM zet het onderzoek naar doet geen medede- Dver de exacte inhoud ibrieven. Wel is bekend dat het poeder onge- :was. Hl at houdt imatie achter' - De Staat houdt in- RBe achter om te ontko- aansprakelijkheid in En- Dat zeggen de letsel- ladvocaten Beer en De ^ie namens een aantal OTffers de overheid aan stellen voor alle ma- en immateriële schade, e rechtbank in Den /vaar het proces dient, jldigde Beer de Staat er n van 'relevantie infor- ^chter te houden. „De lentatie is blijkbaar on- Ïvoor de procespositie itaat." Landsadvocaat k ontkende. Het was de laatste zitting in het De rechtbank doet op mber uitspraak. gelo dreigt schadeclaim - De gemeente Henge- ~=£t Rijkswaterstaat met als de water het Twentekanaal en Hengelo af- een brand bij ban- "■Hriek Vredestein raakte laai ernstig verontrei- Jm te voorkomen dat de stroomafwaarts drijft t Rijkswaterstaat de slui- "sluiten. Door de regenval water over de sluis je stromen. Rijkswater- Byerweegt nu een stuk ■lip een nieuwe buffer- je maken, door de sluis myen te sluiten. Daardoor haven van Hengelo stil !Ste "af leren willen «eis vervoer idam - De gezamenlijke jnbonden in Amsterdam a burgemeester en wet- ts en de gemeenteraad gd de koopkracht van 65- ts te verbeteren. Zo wil- gratis openbaar vervoer uderen, naar Belgisch leid. Dit gratis vervoer in tetro en tram zou senio- tnuleren om te blijven imen aan de samenle- in t 134, -urg begint celdelers aag - In Tilburg worden gisteren twee gevangenen cel geplaatst. De komen- cen gaan in Tilburg in to- gevangenen een cel de- «doen dat op vrijwillige in Rotter- Breda, Utrecht, Limburg- Ee Achterhoek en Vught later. Aan het eind van moeten er 450 tweeper- tellen zijn. Voorwaarde leelname is wel, dat de _prs niet agressief zijn. den haag/gpd - Het mobiele netwerk voor politie, brandweer en ambulances is aan het slijten. Steeds vaker zijn delen van het netwerk tijdelijk uit de lucht. Dat meldt de politievakorganisatie ACP. De ACP sluit niet uit dat bij gro te rampen het netwerk overbe last raakt, omdat er dan te veel communicatieverkeer is. „En dat zal vervelende consequen ties hebben", zegt ACP-be- stuurder Van de Kamp. De bond wijt het probleem aan het almaar uitstellen van het nieuwe communicatiesysteem C2000. Dat digitale systeem moet het huidige, analoge sys teem vervangen, maar dat zal naar verwachting pas ver in 2004 kunnen worden gebruikt. In het bestaande netwerk wordt intussen niet meer geïnves teerd, waardoor het steeds slechter gaat werken. Het kost de hulpdiensten steeds meer moeite om onderdelen te ver vangen, omdat leveranciers minder onderdelen voorradig hebben. Van de Kamp: „Wie werkt er nu nog met analoge systemen?" Het gevaar dat hulpdiensten minder snel ter plaatse zijn, valt volgens de ACP mee. Maar als ter plekke blijkt dat de appara tuur onvoldoende werkt, bete kent dat extra risico's. „Stel dat er bij een relletje meer politie moet komen of dat er bij een ongeval of ramp andere hulpdiensten nodig zijn en je portofoon werkt niet. Dat is fa taal", aldus Van de Kamp. Ook de Nederlandse Politiebond geeft toe dat het huidige net werk aan onderhoud toe is. Maar de bond spreekt tegen 'dat er hele delen van het net werk' regelmatig uit de lucht zouden zijn. „Daar is ons niets van bekend", zegt voorzitter Van Duijn. De politiebond maakt zich wel zor gen over het uitstel van C2000. De introductie daarvan gaat ge paard met veel tegenvallers. Het blijkt veel meer te kosten dan de eerder geraamde zeven honderd miljoen euro. Boven dien bleek dit voorjaar uit TNO- onderzoek, dat de portofoons van het nieuwe communicatie systeem gevaarlijke storingen kunnen veroorzaken in medi sche apparatuur in ziekenhui zen en ambulances. Deze zomer kreeg minister Remkes van binnenlandse za ken al 'een motie van treurnis' van de gehele oppositie in de Tweede Kamer, vanwege alle problemen rondom C2000. den haag/anp - Het ministerie van defensie probeert overtollig personeel onder te brengen bij een groot aantal overheidsdien sten en instellingen, waaronder Staatsbosbeheer. Dat blijkt uit antwoorden van staatssecreta ris Van der Knaap op vragen van de Tweede Kamer. Eerder was al bekend dat De fensie personeel dat door de bezuinigingen overbodig is ge worden, aan een baan probeert te helpen bij de politie, in de zorgsector of in het onderwijs. Bij Defensie verdwijnen de ko mende jaren 12.000 banen. Het aantal gedwongen ontslagen kan oplopen tot 2000, zeiden minister Kamp en staatssecre taris Van der Knaap op prins jesdag. Minister Remkes (bin nenlandse zaken) zei zondag dat defensiepersoneel welkom is bij de politie. Om hoeveel mensen het gaat is nog niet duidelijk. Ook vrouwen zijn toch niet he lemaal zeker van hun baan bij Defensie. In het september nummer van Opzij zei minister Kamp nog, dat hij geen vrou wen wil ontslaan bij de reorga nisatie van de krijgsmacht. Dat is nog steeds het streven, maar „dit betekent niet dat er geen vrouwen ontslagen kunnen worden", aldus Defensie. Met een demonstratie streetdance werd gisteren op het Binnenhof het startsein gegeven voor de Nationale Onderwijsweek. Foto: ANP/IOlaf Kraak den haag/anp - Minister Van der Hoeven (onderwijs) wil meer geld uittrekken voor de bijscholing van leraren. Dat maakte de bewindsvrouw giste ren in Den Haag bekend bij de start van de Nationale Onder wijsweek. De minister wil 2,5 miljoen eu ro extra voor het jaar 2004, op lopend tot 29 miljoen in 2007. Dit geld wordt gebruikt voor bijscholing van leraren in het basis- en voorgezetonderwijs. Uit een onderzoek van de om roepvereniging KRO naar de mening van ouders, leraren en leerlingen over het onderwijs - de actie Vertel het ons - blijkt dat veel ouders ontevreden zijn over de kwaliteit van het onder wijs. Van der Hoeven erkende tijdens de presentatie van de conclusies, dat er leraren voor de klas staan die niet voldoende zijn gekwalificeerd. Daarom wil zij extra investeren in bijscho ling. De minister vindt het belangrijk dat leraren zich blijven ontwik kelen. Om dit te bereiken wil zij dat scholen extra geld krijgen voor cursussen. De scholen mogen zelf bepalen op welk ge bied hun leraren bijgeschoold worden. Zowel uit het KRO-onderzoek als uit een onderzoek van het ministerie van onderwijs blijkt dat veel ouders bezorgd zijn over het lerarentekort. Van der Hoeven benadrukte dat, in te genstelling tot recente berich ten: „Het niet waar is dat het le rarentekort is opgelost." Zij waarschuwde dat er in 2007 waarschijnlijk 10.400 leraren te weinig zijn als er geen maatre gelen worden genomen. De mi nister kondigde eerder aan te proberen het tekort in 2007 te rug te brengen tot 2200. amsterdam/anp - „Terecht", zegt directeur E. Veldhuizen van het MRI Centrum Neder land, in reactie op het nieuws dat Paul C. Lauterbur en Peter Mansfield de Nobelprijs voor geneeskunde hebben gekregen. De magnetic resonance ima ging (MRI)-scan, waar zij de grondleggers van zijn, is een re volutionaire manier om in het lichaam te kijken. „Vroeger ging je naar de dokter met buikpijn en die drukte dan ergens op je buik of klopte en luisterde. In het uiterste geval sneed hij je open", vertelt Veld huizen. Later kwam daar rönt gen bij, maar het nadeel van die techniek is dat daar alleen bot ten mee zichtbaar kunnen wor den gemaakt. Bovendien ge beurt dat met straling, die in het ergste geval dodelijk kan zijn. „Jaarlijks sterven in Neder land nog steeds ongeveer twee honderd mensen, omdat ze in hun leven aan te veel straling bloot hebben gestaan", aldus Veldhuizen. Directeur Lauterbur van het Biomedical Magnetic Resonan ce Laboratory van de universi- Grondleggers MRI-scan terechte winnaars van Nobelprijs teit van Illinois in de Verenigde Staten kwam medio jaren ze ventig op het idee om een scheikundige techniek om met nucleaire magneetvelden stof jes uit elkaar te trekken op mensen toe te passen. Zijn Brit se collega, professor Mansfield van de universiteit van Notting ham, verbeterde de analyse en bouwde de mogelijkheden ver der uit. Dankzij het gebruik van mag neetvelden zijn er volgens Veld huizen geen bijwerkingen. „Er is nog nooit een mens aan ge storven. Nee, je wordt er ook niet misselijk van. Het enige na deel is dat mensen met clau strofobie het eng vinden om in de tunnel te liggen waarmee de scan wordt gemaakt. Maar die apparaten worden steeds gro ter." Over de toepassingsmogelijkhe den raakt de directeur van het enige MRI Centrum in Neder land waar jaarlijks 12.000 pa tiënten onderzocht worden, bij na niet uitgepraat. Met een MRI-scan zijn ook de weke de len van het lichaam, zoals de spieren, zenuwen, hersenen, hart, darmen en lever, zicht baar. Het is een goede methode om tumoren in borst of herse nen te diagnosticeren. Ook worden bloedvaatvemauwin- gen, kruisbanden van knieën en de meniscus zichtbaar. Het is met de techniek mogelijk om hernia's uit de rugklachten te schiften én: „je kan er RSI mee aantonen en kijken of de klacht te behandelen is", vertelt Veldhuizen. Om die reden ko men in zijn centrum veel violis ten langs, net als de tennisser Richard Krajicek die door zijn herhaalde keiharde service last heeft van zijn elleboog. „Wat is er niet mogelijk?", vraagt Veld huizen zich hardop af. Maar dan zegt hij: „Het zou wel een beetje zonde zijn om een MRI- scan te maken van een gebro ken been." (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5