Onderzoek ontploffing mobieltje BINNENLAND1 Nazorg voor brandwondenslachtoffers schiet tekort 'Amsterdamse horeca leidt kwijnend bestaan' CDA pleit voor uitstel gekozen burgemeester Schoonmaak Rotterdam effectief blijkt Katja en Bridget venten Ruim 50 hoge ambtenaren verdienen meer dan minister Veel klachten over extreemrechtse spam Tweede voorval in korte tijd Leden van provinciale staten voor opheffen waterschappen Direct profiteren van 3,75%* rente. IllMl'i'M-llfe INGÜi)BANK 'lichting over lonatie te laat - Partners en familie- In nierpatiënten moe erder voorlichting rer de gevolgen van [ituele nierdonatie. Als nt een nieuwe nier brdat hij aan de dialyse |st, levert dat een be an ongeveer 75.000 i medische kosten op. j prof. dr. J. Berden, die in het Universitair Me- ntrum St. Radboud in n een leerstoel Nier- lanvaardt. Volgens de tar is het nu de ge- jm pas voorlichting te 5 de patiënt al nierdia- ergaat. ondersoek in De Kroes Het college van pro- generaal heeft de rijks- je opdracht gegeven itelijk onderzoek te de zaak De Kroes. Het rbij om de in Wasse- ïende miljonair Eddy voormalig directeur slagerijketen, die in ijtschelding kreeg van ngenisstraf van ander- L Het onderzoek moet h of er strafbare feiten ejleegd bij het niet ten ltjjeggen van de straf en of 'onbekende ver valsheid in geschrifte JJkeegd. r fietslicht, Ier doden Een landelijke pe moet ertoe leiden ers hun verlichting in Over vijfjaar Minimaal 60 procent van ,»rs goed licht op zijn >ben, bleek gisteren bij In van de actie in Am- I. Nu is dat 50 procent. pbagne moet leiden tot v3 minder dodelijke en mWonde slachtoffers in komen jaarlijks veertig het donker om het le- ïlanden ruim vijfhon- >nen zwaargewond in "n Geld politiek ie! de politie k'ic - De SGP heeft een v;™™ ingediend om dinsdag 7 oktober 2003 beverwijk/anp - De psychosociale na zorg voor mensen met brandwonden schiet tekort in Nederland. Dat stelt N. van Loey van de brandwondenstich ting, die vrijdag promoveert op haar onderzoek naar de psychische gevol gen van een brandwondenongeval. Volgens de promovenda komt dit om dat slachtoffers, maar ook hulpverle ners de klachten niet herkennen. „De hulp is vooral gericht op de medische nazorg, de buitenkant, de littekens." Sinds de cafébrand in Volendam waar bij veertien jongeren overleden en bij na driehonderd gewond raakten, is er wel veel veranderd. Maar Van Loey be nadrukt dat de zorg die in Volendam in het leven is geroepen, niet voor elke patiënt in Nederland beschikbaar is. Brandwondencentra hebben vaak een nazorgverpleegkundige in huis. Deze kan patiënten eventueel doorverwij zen. Maar zulke verpleegkundigen zijn er niet in de meeste algemene zieken huizen, waar volgens Van Loey naar schatting tweederde van de brand wondenslachtoffers belanden. Van Loey ondervroeg 429 patiënten die met brandwonden in een zieken huis belandden. Ongeveer 95 procent van deze mensen had alleen contact gehad met huisarts en ziekenhuisarts. Slechts 12 procent had daarnaast ook contact gehad met een psycholoog, het Riagg of lotgenoten. Ongeveer een derde had volgens Van Loey sympto men van posttraumatische stress. De Nederlandse Brandwondenstich ting voert momenteel een voorlich tingscampagne om mensen met brandwonden duidelijk te maken wat voor klachten zij kunnen krijgen en waar zij terechtkunnen. Daarnaast werkt de organisatie aan een netwerk van psychologen waar slachtoffers naar doorverwezen kunnen worden. Het is de bedoeling dat er in elke pro vincie één komt. Als het aan Van Loey ligt, komt er ook nog een campagne voor huisartsen. Nieuwe opleiding De brandwondencentra in Groningen, Rotterdam en Beverwijk beginnen vandaag met een nieuwe landelijke opleiding tot brandwonden- verpleegkundige (OBV). De regionale opleidingen sloten niet in alle opzichten bij el kaar aan, wat uitwisseling van stagiairs en verpleegkun digen bemoeilijkte. rotterdam/anp - De inspan ningen van de gemeente Rot terdam om de verloedering in de oude stadswijken tegen te gaan, blijken te werken. Door de gezamenlijke aanpak van de dienstGemeentewerken, de schoonmaakdienst Roteb en de dienst Stadstoezicht is in een jaar tijd al driekwart van de vui le plekken schoner geworden. Dat blijkt uit een onderzoek on der bewoners en de betrokken diensten. Gemeentewerken en de Roteb hebben vorig najaar bij het be gin van de actie Resultaat op Straat een nulmeting verricht. Daarin keken de organisaties, samen met bewoners, hoe schoon de verschillende wijken waren. Op 2378 plekken in Rot terdam zijn metingen gedaan. In 74 procent van de gevallen is daar nu minder zwerfvuil, het onkruid is gewied en het straat- meubilair gereinigd. De actie Resultaat op Straat richt zich in eerste instanties op de onveilige wijken. Vooral Spangen, het Oude Westen en Hillesluis zijn erop vooruit ge gaan. De aanpak is uitgebreid naar de buurten Tussendijken, Stadsdriehoek, Zuidplein en Centraal Station. Het doel is dat in 2006 alle vieze plekken in Rotterdam zijn schoongemaakt. Amsterdam - Katja Schuurman en Bridget Maasland venten bij het centraal station in Amsterdam de gratis krant Spits uit, met daarin een wervingsbijlage voor hun omroep BNN. De jongerenomroep heeft nog drie maanden om het vereiste ledental van 150.000 te ha len. Lukt dat niet, dan verdwijnt de omroep in oktober 2005 van het scherm. Foto: ANP/Toussaint Kluiters bestemd is voor poli- I zitijen ten goede te laten er aan de politie. Kamerlid S®.'Staaij zal dat morgen |n als de Tweede Kamer Dting van binnenlandse enëhandelt. Het kabinet Srcvrijdag de subsidie te van 10 naar 15 mil- ro%. De SGP vindt dat in een tijd dat allerlei II "ities gekort worden op lget. Het verschil van 5 [euro moet dan ten goe- aan het veiligheids- nma politie. 1 bewijs voor §feest Weert Het onderzoek van jus- ioermond naar ver- seksfeesten met min- jen in Weert heeft niets ■erd. Aanleiding voor het k was een stroom aan feit over misbruik van jn, waarbij onder meer (olitici, ambtenaren en ners betrokken zou- L Burgemeester Majoor t had om het onder- lagd, na beschuldi- or hoofdredacteur H. (1 de Gay Krant. ««laat geen künt probleem voi*0 Voor zeven van de ia derlanders is klimaat- n ping geen urgent pro- JDit blijkt uit een onder uit TNS Nipo in opdracht ji Wereld Natuur Fonds s Waan. De resultaten zijn ?r A naar buiten gebracht, k Js van de ondervraagden /rj ent) is van mening dat rkaperatuurstijging de mvis van de mens. Boven- ïwacht een meerderheid remer weer. Deze 'alge- in breed gedragen ken- jlt volgens het WNF niet de steun voor een daad- ge aanpak van het kli- robleem. Slechts 40 pro- ndt dat de overheid meer loen dan ze nu van plan 9: Pas op voor imsmokkel ag - De Algemene In- gen en Veiligheidsdienst waarschuwt universitei- chemische bedrijven 1 et risico dat zij gebruikt 5ui door atoomsmokke- aolgens de AIVD komt |t enige regelmaat voor Iden die werken aan de Pkeling van een atoom- f [rondstoffen of techni- ennis proberen te halen ierland. In een landelijk eide brochure onder in- gen en bedrijven roept de eidsdienst op tot waak- leid, met name voor de i Iran, Libië, Pakistan, In- rië en Noord-Korea. amsterdam/anp - Discotheken en cafés in Amsterdam leiden een kwijnend be staan. De horecagelegenheden worden dit jaar geconfronteerd met naar schat ting een omzetdaling tussen 10 en 15 procent, aldus woordvoerder Verweij van de Amsterdamse tak van Koninklijke Horeca Nederland. Vooral discotheken worden zwaar ge troffen, zegt directeur Hermanides van Hotel Arena en voorzitter van het Am sterdams Discotheken Overleg. In zijn eigen onderneming zag hij de omzet met 30 procent teruglopen. Ook andere clubs klagen over een gebrek aan klan ten. Binnenkort gaat hij praten met an dere discotheken om te kijken of ze de prijzen van consumpties met 10 procent kunnen verlagen om meer omzet te ma ken. Burgemeester Cohen van Amsterdam laat binnenkort een vergelijkend onder zoek instellen naar discotheken en clubs in Amsterdam en de andere grote ste den. Aanleiding zijn klachten dat de dis co's in de hoofdstad aan veel strengere regels moeten voldoen dan elders in Ne derland. „De regels rond sluitingstijden en brandveiligheid zijn bij ons veel strakker", zegt Hermanides. Volgens Verweij is ook de arrogantie van de hoofdstedelijke horeca debet aan de malaise in het uitgaansleven. „Wij heb ben met zijn allen te lang gedacht dat mensen toch wel bij ons zouden komen. Maar dat is dus niet zo." De hoofdstad laat kansen liggen, zegt Verweij. „De Amsterdamse couturier Mart Visser heeft een tentoonstelling in Den Haag, de Amsterdamse fotograaf Erwin Olaf heeft in Groningen en het Amsterdamse modeduo Viktor Rolf in Parijs. Wij moeten weer aan de bak." In het voorjaar van 2004 krijgt de hoofd stad een coördinator die evenementen naar Amsterdam moet halen. Volgens de horecaorganisatie hebben de relatief hoge consumptieprijzen in de hoofdstad maar ten dele invloed op de neergang. „De huurprijzen zijn hier ho ger, de gemeenteleges zijn hoog en per soneel is duurder en moeilijker te krij gen. En bovendien: een biertje in Parijs kost 3 euro 50, nog altijd veel meer dan hier." De branchevereniging is in principe geen voorstander van alleen maar prijs verlagingen en acties als happy hours om meer omzet te maken. „Horecaon dernemers moeten ook meer aandacht schenken aan kwaliteit: betere muziek en betere service. Als je alleen met prij zen gaat stunten, trek je ten slotte aan het kortste eind", aldus Verweij. Overi gens hebben enkele horecaondernemers hier geen boodschap aan. In een café aan de Stadhouderkade kost een glas bier 90 eurocent. STEVENHAGEN den haag/anp - Drieënvijftig hoge ambtenaren verdienen meer dan een minister. Dat blijkt uit een notitie van het mi nisterie van binnenlandse za ken. Het salaris van een minis ter bedraagt 120.000 euro per jaar. Ook de premier verdient zo veel, maar hij krijgt een ho gere onkostenvergoeding. Het kabinet heeft al aangekon digd dat alle salarissen bij de overheid die dat van een minis ter te boven gaan in de toe komst openbaar zullen worden. Verder zal er worden ingegre pen bij exorbitante salarisstij gingen. De Tweede Kamer heeft er vorige week nog eens met klem bij het kabinet op aange drongen iets te doen aan te ho ge salarissen bij de overheid. maakt daarbij volgens hem ook gebruik van internetaanbieders in andere landen als Korea, China, de Verenigde Staten en Duitsland. Het meldpunt heeft de betrokken providers op de hoogte gesteld van het misbruik en die zullen naar verwachting stappen nemen om toekomstig misbruik moeilijker te maken, aldus Eissens. amsterdam/anp - Het Meld punt Discriminatie Internet (MDI) krijgt veel klachten over ongewenste e-mail (spam) van een extreemrechtse website. Sinds vrijdag zijn 'honderddui zenden' mailtjes verzonden aan e-mailadressen in Nederland. In het gewraakte bericht wordt onder de tekst Eigen volk eerst! verwezen naar de site www.ex- treemrechts.com. Daarop staan volgens de MDI-woordvoerster weer links naar sites met straf baar materiaal. Het meldpunt heeft al meer dan honderd klachten ontvangen over de on gevraagde en in grote hoeveel heden verstuurde mail. De spam is volgens MDI-direc- teur Eissens vanuit Nederland verzonden, maar de verzender den haag/gpd - Het CDA wil deze kabinetsperiode nog geen gekozen burgemeesters. Daar voor moet eerst de grondwet worden gewijzigd en dat kan op zijn vroegst na de verkiezingen van 2006. Dat staat in het voor lopig advies van een CDA-com- missie onder aanvoering van de Haagse burgemeester Deet- man, dat gisteren is gepresen teerd. Het CDA-voorstel komt na een kabinetsnotitie van mi nister De Graaf (binnenlandse zaken), waarin staat dat de ge kozen burgemeester er in 2006 al komt. Het kabinet heeft de notitie goedgekeurd. „Invoering van het gekozen burgemeesterschap moet pre cies en zorgvuldig gebeuren", vindt Deetman. Volgens de Haagse burgemeester kun je zo'n ingrijpende verandering in het lokaal bestuur er niet zo maar 'doorheen drukken', zoals D66 wil. Met hun verzet zetten de chris ten-democraten de verhoudin gen binnen de coalitie op scherp. D66 stelde bij de rege ringsonderhandelingen als kei harde eis dat de gekozen burge meester er nog deze kabinets periode komt. Fractievoorzitter Dittrich liet vorige week weten dat zijn partij uit de regering 1 den haag/gpd - Er komt een of ficieel onderzoek naar de ont ploffing van een mobiele tele foon, waardoor een jongen uit Hengelo vorige week brandwon den op zijn been opliep. De resten van het ontplofte toe stel worden onderzocht door de Voedsel- en Warenautoriteit (VWA), voorheen de Keurings dienst van Waren. Daarna be slist de VWA of ook andere mo biele telefoons moeten worden onderzocht. Volgens de Stichting Consu ment en Veiligheid is de nood zaak van zo'n onderzoek groot. „Zeker als het gaat om een ori ginele Nokia-batterij zullen wij aandringen op een grondig on derzoek", aldus vertegenwoor diger Meijer van de stichting. Het slachtoffer zegt dat zijn gsm-batterij origineel was en geen namaak. Het toestel ont plofte in zijn broekzak terwijl hij aan het werk was in een su permarkt. „Eerst hoorde ik een knal en kwam er rook uit mijn broek." De explosie heeft enke le brandwondjes op zijn been achtergelaten, zegt de scholier. Volgens hem komt er vandaag iemand van Nokia langs om de zaak af te handelen. Nokia, we reldleider in mobiele commu nicatie, wil niet ingaan op het voorval totdat het onderzoek is afgerond. Volgens Nokia ontstaat er ont ploffingsgevaar als bepaalde merkloze of nagemaakte Nokia- batterijen in de mobieltjes wor den gebruikt. Daar heeft de Fin se mobiele-telefoonproducent al eerder voor gewaarschuwd. Het was de tweede explosie van een mobiele telefoon in Neder land. In augustus liep een 33- jarige vrouw in Amsterdam brandwonden in haar gezicht en nek op toen haar telefoon bij haar oor explodeerde. Ook hier zouden niet-originele batterijen de oorzaak zijn geweest, net als bij gelijksoortige incidenten in andere Europese landen. den haag/gpd - De waterschap pen moeten worden afgeschaft, vindt meer dan zestig procent van de leden van provinciale staten. Dat blijkt uit een enquê te van het tv-programma Net werk onder leden van de staten die verantwoordelijk zijn voor waterbeheer. Van de statenleden vindt een minderheid van 37 procent dat de waterschappen als aparte bestuurslaag kunnen voortbe staan. De partijen die altijd gol den als voorstander van geko zen waterschappen, CDA en WD, zijn niet langer eensge zind. Bij het CDA in de provin cie is 40 procent voor de af schaffing en 60 procent tegen. Bij de VVD is 45 procent voor en 55 tegen. Onder de leden van de PvdA is 83 procent voor afschaffing. In zeven provincies is een meer derheid voor afschaffing van de waterschappen. Zuid-Holland en Drenthe zijn tegen, Limburg, Gelderland en Utrecht twijfe len. Aanleiding voor het onderzoek is de discussie die is ontstaan over het functioneren van de waterschappen tijdens de dijk doorbraken van enkele weken geleden in Wilnis en langs de Rotterdamse Rotte. In Wilnis stroomde door een gat van on geveer 60 meter water de wijk Veenzijde in. De Unie van Waterschappen was ruim daarvoor door GeoDelft gewaarschuwd voor een verhoogd risico bij de zoge heten veendijken. Het onder zoeksinstituut wijst in de waar schuwingsbrief specifiek op de toestand van de dijken die ge fundeerd zijn op veen, zoals in Wilnis het geval is. Met die ken nis is niets gedaan, omdat on duidelijk is wie er verantwoor delijk is voor het onderhoud van de dijken. Het bestuur en de controle zijn zeer versnip perd. Na de overstroming in Wilnis oordeelde PvdA-kamer- lid Waalkens dat de water schappen beter kunnen ver dwijnen. Hij kreeg onlangs steun van de Gelderse staten fractie van D66. (advertentie) stapt als de gekozen burge meester er niet vóór 2007 komt. In het kabinetsvoorstel van De. Graaf blijft de gekozen burge meester voorlopig voorzitter van de gemeenteraad. De CDA- commissie vindt die constructie 'noch logisch, noch wenselijk' en wil raad en burgemeester los koppelen. Daarvoor is een grondwetswijziging nodig en die kan om procedurele rede nen pas na deze kabinetsperio de worden ingevoerd. GDA-fractievoorzitter Verhagen verklaarde afgelopen weekein de nog deze kabinetsperiode de gekozen burgemeester te wil len. Volgens Deetman staat dat los van het voorstel van zijn commissie. „De fractie heeft een eigen verantwoordelijk heid." Verhagen is tegen het voorstel van De Graaf om alle burgemeesters in 2006 tegelijk te ontslaan. Hij wil dat ze hun ambtsperiode uitzitten. "Als er een onoverbrugbaar con flict ontstaat tussen raad en burgemeester dan dient de laat ste volgens de commissie zelf op te stappen of het conflict aan de kiezer voor te leggen door middel van nieuwe (tus sentijdse) burgemeesters verkie zingen. Nieuw. KwartaalPlus Sparen. Altijd over uw geld kunnen beschikken én een hoge rente van 3,75%* ontvangen? Met KwartaalPlus Sparen ontvangt u bonusrente over elk kwartaal dat u geen geld opneemt. Ook over extra inleg bouwt u meteen bonusrente op. Bel gratis 0800-7012 of kijk op WWW.ingbank.nl. *remewijzigingen voorbehouden onderdeel van INGAè

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3