GESPREK VAN DE DAG Deens hof volgt met Mary scenario Maxima Estelle sleept prijs in de wacht 'met niks' Huurmoordenaar in ruste Charly da Silva is fantast Dragen piercing; is grondrecht Met excuses voor het zelfmedelijden dinsdag 7 OKTOBER 2°9|j| DAGELIJKS LEVEN 'o, pit SMAT AL Heet- MNü' Op UE MOA/l/MEA/TÊA/tlJST MENSELIJK Tennissterren STEF FI GRAF en ANDRE AGASSI hebben een tweede kind gekre gen, maakte een woordvoerder van het echtpaar giste ren bekend. Het DOCHTERTJE is vrijdag geboren en heet Jazz Elle. Moe deren kind zijn thuis in Las Vegas en maken het goed. Agassi was bij de bevalling aanwezig. Agassi en Graf tra den in oktober 2001 met elkaar in het huwelijk. Later die maand werd hun eerste kind geboren, een jongetje genaamd Jaden Gil. Volgens de berekeningen kwam Jazz een maand te vroeg op de wereld. Tijdens de US Open prikte Agassi de geboorte op half no vember. Foto: Reuters MINISTER ZALM van financiën maakt volgend jaar zijn FILMDE BUUT in de nieuwe productie van re gisseur Theo van Gogh, zo meldde laatstgenoemde gisteren. De regis seur heeft de bewindsman benaderd om in zijn nieuwe film Cool! de rol te spelen van een bankdirecteur die wordt overvallen. Zalm heeft volgens Van Gogh direct toegezegd. Hoofdrol len in de film worden gespeeld door Katja Schuurman en Johnny de Mol. Van Gogh probeert ook oud-WD-lei- der Dijkstal te strikken voor een bij rol. Hij zou in een scène saxofoon moeten spelen. Over het plot van Cool! wil Van Gogh nog niets kwijt, al omschrijft hij het als 'een spannend, dramatisch liefdesverhaal'. De film speelt voor een groot deel in de ge sloten jeugdinrichting Glen Mills in Wezep. De regisseur gaat ook een aantal jongeren uit die inrichting als hoofdrolspelers kiezen. September en oktober, het zijn traditioneel de 'kietelmaan- den'. Dan kennen bekende Nederlanders elkaar allerlei prijzen toe. Gisteravond, in het tot de nok toe gevulde chi que Amstel Hotel in Amster dam, werd dat bewijs maar weer eens dubbel en dwars geleverd met de uitreiking van de Beau Monde Awards. De grote winnares van de door het glossy maandblad georga niseerde prijzenfestijn is Estel le Gullit geworden, inderdaad sinds drie jaar 'de vrouw van'. De winnaars zijn gekozen door de lezers van het blad die per categorie (Style, Covergirl, Make Over en Man of Style) konden kiezen uit totaal vijf genomineerden. Het was de vierde keer dat de Beau Mon de Awards werden uitgereikt. Estelle Gullit (eigenlijk alleen bekend van feesten en partijen die zij frequent bezoekt, knap dat je daar een prijs mee kunt winnen)) is de winnares van de Beau Monde Style Award 2003. Zij is vol gens de lezers van het blad de meest glamoureuze celebrity van Neder land, wat dat ook precies moge bete kenen. De andere genomineerden - Victoria Koblenko, Tooske Breugem, Chantal Janzen en Chazia Mourali- zullen nog minstens een jaartje moe ten wachten op hun Award. Danielle Overgaag (SBS Show nieuws) is de winnares van de Beau Monde Covergirl Award 2003. Zij is de mooist gefotografeerde vrouw op een Beau Monde-cover van het afge lopen jaar. De andere genomineer den waren Froukje de Both, Syivie Meis, Sylvana Simons en Caroline Tensen. Irene van de Laar (onder andere RTL Boulevard) als Liz Taylor is de win- Estelle Gullit. Foto: EPA nares van de Beau Monde Make Over Award 2003. Zij is de vrouw die het afgelopen jaar in het blad de meest spectaculaire verandering on derging. De andere genomineerden waren Loretta Schrijver als Bette Midler. Antje Monteiro als Kim Ba- singer, Milika Peterzon en Cilly Dar- tell als Krystle en Alexis en Manuela Kemp als Nina Hagen. Soapacteur Bas Muijs won de Man of Style Award 2003. Deze nieuwe prijs is voor de meest stijlvolle man uit de rubriek Man of Style van het afgelopen jaar. De andere genomi neerden waren Stanley Burleson, Adam Curry, Rick Engelkes en Peter van der Vorst. Het Deense hof is in de voorberei ding van de verloving van kroon prins Frederik met de Australische Mary Donaldson in de leer gegaan bij Huis ten Bosch. De wijze waarop Mary het afgelopen jaar werd inge- burgd, vertoont in elk geval opmer kelijke gelijkenissen met de manier waarop Nederland rijp werd ge maakt voor het huwelijk van Wil- lem-Alexander en Maxima Zorre- guieta. De afgelopen maanden was de vraag in Kopenhagen niet óf Fre derik zich ging verloven, maar wanneer de heuglijke tijding zou worden gedaan. Er waren al heel wat weddenschappen afgesloten en verloren over de juiste datum van verloving en huwelijk. Tijdens haar jaarlijkse ontmoeting met de pers op het Franse land goed van echtgenoot prins Hen drik liet koningin Margrethe II in augustus doorschemeren dat Mary 'een goede schoondochter zou zijn'. De Denen hadden aan dat halve woord genoeg. De toestemming van de regering is nog maar een formaliteit. „De kroonprins heeft een uitstekende keuze gemaakt," aldus de Deense premier Fogh Rasmussen. Het paar geeft morgen, na afloop van de kroonraad, zijn eerste perscon ferentie. Het huwelijk is volgend voorjaar in de Holmens Kirke in Kopenhagen, de traditionele trouwkerk van het Deense ko ningshuis. Zonder twijfel is koningin Beatrix dan van de partij, met Maxima en Willem-Alexander. Beide konings huizen houden nauwe betrekkin gen met elkaar. Mary, die de prins drie jaar geleden leerde kennen bij de Olympische Spelen in Syd ney, volgde het afgelopen jaar in feite het scenario van Mdxima. Die ging van New York naar Brus sel, om Nederlands te leren, dich terbij Willem-Alexander te zijn en om makkelijker kennis te kunnen maken rpet Nederland. Mary (31), een juriste, verhuisde vanuit Australië eerst naar Enge land -haar vader is wiskundepro- fessor in Oxford- en vervolgens naar Kopenhagen, onder andere om Deens te leren. „Een moeilijke taal. het gaat langzaam," zei ze eerder al eens. In de zomer con stateerden de Denen verheugd dat ze vooruitgang maakte. Voor bijgangers werden gegroet met een hartelijk 'goddag'. In 'perfect Deens' jubelden de media. En zoals Maxima als teken van ac ceptatie door de koninklijke fami lie eerst mee op vakantie ging naar India en vervolgens ver scheen bij het verjaardagsfeestje van koningin Beatrix in Amster dam, zo vond ook Mary stapje voor stapje haar weg in koninklij ke kringen. Met Pasen was ze offi cieel te gast bij haar aanstaande schoonmoeder en in de zomer liet het stel zich keer op keer samen fotograferen. Kussend bij zeilwed strijden, hand in hand bij de Rol ling Stones, winkelend in Kopen hagen. Frederik (35), sinds kort instruc teur op de Deense krijgsschool, is een sportief type. Hij maakte drie jaar geleden indruk met een vier maanden lange sledetocht door de eindeloze sneeuwvlakten van Groenland. Hij heeft de reputatie van 'snelle jongen'. Snel met au to's, snel met zeilboten, snel met vrouwen. De populaire kroon prins, herhaaldelijk gekozen tot Deens man van het jaar, heeft de afgelopen jaren flink wat dames aan zijn zijde gehad. De romances duurden nooit langer dan twee Kroonprins Frederik met zijn Australische vriendin. Foto: Reuters jaar. Geen wonder dus dat konin gin Margrethe lange tijd de kat uit de boom keek toen Frederik thuis kwam met Mary. Hij moest eerst maar eens laten zien dat het dit keer serieus was. Dat Mary met haar voornaam daarbij uitstekend past in een op merkelijke trits nieuwe 'prinses sen', was een bijkomstigheir Maxima in Nederland, Matn* in België, Mette-Marit in Nd gen, Michiko in Japan, plusr hertogin Maria Teresa in LuT burg en prinses Marie-Cha van Griekenland. Hans Jacobs r er bb ini }rs >bi JV amsterdam/anp - Een bizarre vorm van p^. cing was dezer dagen te zien tijdens het v risch festival in Phuket, Thailand. Als dem£ stratie van zijn sterke geloof stak deze ma! twee ananasstelen door zijn beide wangen zodanig liep hij, zonder een krimp te gevei mee in de processie van het jaarlijkse festc, dat iedereen oproept strikt vegetarisch te J In ons land is ondertussen een discussie op gekomen in hoeverre een werkgever zijn p neel kan verbieden een piercing te dragen kan opdragen een tatoeage te bedekken t| - het werk? Het antwoord op deze en ander gen over het uiterlijk is te vinden in een brlc re die de vakcentrale FNV heeft opgesteld^ De brochure is speciaal bestemd voor jong. met piercings of tatoeages. Want vooral zLj gen van hun chef vaak opmerkingen over L uiterlijk. De FNV vindt het onzin piercings dere lichaamsversieringen zomaar te verbL Zaken als kleding, haardracht of piercings volgens de vakcentrale een vorm van menpj. uiting en als zodanig behoren zij tot de grc^ rechten. Als het geen enkel nut dient deze^ lijkheden te verbieden, gaat het in de gforjQ vastgelegde recht op vrijheid van menings^ j voor, aldus de FNV. In de brochure is een vL beeld van een bedrijfsreglement opgenomj zo'n reglement wordt schriftelijk vastgelef® wat wel en wat niet kan. Dat voorkomt wL keur, aldus de FNV. Foto: AP Chileen lijdt aan grootheidswaan en is volstrekt onbetrouwbaar Het gaat je niet in je kouwe kleren zitten, die liquidaties, legde Charly da Silva de Amsterdamse rechtbank in april 1984 uit. „Iemand doodschieten is niet gemakke lijk," voerde hij aan als verzachtende om standigheid. „Ik wist zelf niet dat ik ertoe in staat was." Dat was Charly Azevedo da Silva (in 1956 geboren in Valparaiso, Chili) echter wel: in de zogeheten Chilenen-oorlog die begin ja ren tachtig in Amsterdam woedde, werd hij ervan verdacht zeker drie mensen te heb ben geliquideerd, ook al heeft hij dat zelf altijd ontkend. Zijn aandeel zou, volgens hemzelf, beperkt zijn gebleven tot één moord. De Chilenen-oorlog ontbrandde najaar 1983, nadat Da Silva van een concurreren de cocaïnehandelaar, Eduardo Astudillo, zo'n dertig kilo had gestolen (toenmalige straatwaarde: circa negen miljoen gulden). De spanningen tussen de groeperingen van Da Silva en Astudillo liepen vervolgens zo hoog op, dat in september 1983 twee hand langers van Astudillo uit de weg werden ge ruimd, midden oktober gevolgd door Astu dillo zelf: hij werd bij een haringkar door Da Silva doorzeefd met kogels. Da Silva kon daags na de moord op Astu dillo al worden opgepakt. Bij de berechting van Da Silva in april 1984 benadrukte zijn raadsman, de nog jonge advocaat Oscar Hammerstein, dat de Chileen zich bedreigd had gevoeld door Astudillo. Het mocht niet baten: de officier van justitie eiste vijftien jaar gevangenisstraf. Da Silva kreeg uiteindelijk twaalf jaar, maar de zaak zou in hoger beroep een spectacu laire wending krijgen. In de strafgevangenis in Scheveningen leerde Da Silva onder an deren Klaas Bruinsma kennen, aankomend topcrimineel met uitstekende connecties. De twee raakten bevriend - Bruinsma kon zo'n nietsontziende moordenaar met zake lijke contacten in Zuid-Amerika wel gebrui ken - en vervolgens gebeurde iets wonder lijks. In de aanloop naar het hoger beroep ver dwenen uit het hoofdbureau van politie aan de Elandsgracht ruim dertig geluids banden met telefoongesprekken die waren afgeluisterd in het onderzoek naar de Chi- lenen. De banden vormden belangrijk be wijs, want in een van die telefoongesprek ken had Da Silva opdracht gekregen een van de liquidaties uit te voeren. De Amsterdamse recherche is er altijd van overtuigd geweest dat de verdwijning van de banden een vriendendienst van Bruins ma aan Da Silva betrof. Het hof verlaagde de straf van Da Silva in januari 1985 van twaalf tot acht jaar. Da Silva kwam in 1988 vrij en ging werken voor Bruinsma. Vanwe ge zijn Spaanstaligheid en zijn connecties in Zuid-Amerika kreeg hij van Bruinsma een speciale opdracht. De Bruinsma-top voerde destijds gesprekken over de moge lijke import van weed en wellicht ook coke uit Zuid-Amerika. Die gesprekken werden in eerste instantie gevoerd via Bettien Mar tens, een Nederlandse intermediair. Om eerst eens ter plaatse poolshoogte te ne men, stuurde Bruinsma Da Silva met Mar tens naar Colombia, waarbij hij tegen Mar tens zei: „Ik leg Charly in uw handen. Hij gaat met u mee omdat hij uw taal spreekt." De gesprekken en verkenningen liepen uit eindelijk op niets uit, en ook tussen Mar tens en Da Silva wilde het niet erg boteren. „Het is een ongezonde man, die veel te veel hasj rookt", aldus Martens. "Die man be gint de dag met een enorme joint en een groot glas bier. Hij lijdt gewoon aan groot heidswaan." Na Bruinsma's dood wist Da Silva nog een deel van de boedel van de Dominee te gelde te maken. De Bruinsma- groep beschikte al jaren over twee schilde rijen met een verzekeringswaarde van vijf miljoen gulden (een Frans Hals en een Ja cob van Ruijsdael), die al in 1988 uit een museum in Leerdam waren gestolen. Met politie, justitie en de verzekeringsmaat schappij kwam Da Silva overeen dat de schilderijen tegen tien procent van de ver zekeringswaarde zouden worden terugbe zorgd, ofwel een half miljoen. Uiteindelijk besloot de verzekeringsn schappij maar te betalen, en voor de citaire begeleiding van die precaire ojf tie schakelde Da Silva Peter de Vries if destijds hoofdredacteur van Aktueel. f Vries publiceerde rond de deal een ver waarin Bruinsma werd omschreven a zer van grote filosofen' en een groot fc wonderaar van 'Hollandse meesters', f! waarin werd benadrukt dat de Bruinsf groep zich verplicht voelde het openbr kunstbezit netjes 'namens Klaas' terui bezorgen. De Tweede Kamer was woqj over die gang van zaken: het stelen val schilderijen werd op die manier ook n> beloond. De betrouwbaarheid van Da Silva woi ook binnen de voormalige Bruinsma-! overigens niet erg hoog aangeslagen, wezen lijfwacht Geurt Roos noemde Chileen dit weekeinde een fantast en drol, voormalig tweede man Etienne laat via zijn advocaat Cees Korvinus dat de beweringen van Da Silva over Wisse Smit klinkklare onzin zijn. „Ik moed dat Charly da Silva Peter de Vrit heeft willen teleurstellen", aldus Urk« kennelijk doelt op de eerdere samem king tussen de twee. Bart Middelburg Jan van Stipriaan Luïscius Met excuses voor het zelfmedelijden, maar rondom mij lijkt een niet te stuiten spiraal van verval en ont binding te zijn losgebarsten. Eerst dat met Archie, hond van de benedenburen, en dol op mijn dochter. Archie liep weg, raakte gewond en woont nu ergens anders. Nooit meer het beeld van Lute die beneden op de gracht, vrolijk babbelend met buurman, de hond gaat uitlaten. Dat moest ik toch eens fotograferen, ik weet nog dat ik dat telkens dacht. Te laat. Archie, een gitzwart, wollig wezen met grote oren dat niets liever wilde dan keten en knuffelen, is er niet meer. Volgende verliespost was mijn fiets, de fijnst rijdende die ik in jaren heb gehad. Gestript, alleen het frame was over. De week daarop raakte de computer op mijn kantoor verlamd door een virus waar niets te gen wilde helpen. Thuis viel de wc-deur met hengsels en al uit het kozijn. Zomaar. Bij het buitenzetten van de vuilniszak trof een onvoorzichtig meeverpakte glasscherf mij in mijn grote teen. Schaar, pleisters en gaasjes lagen op drie verschillende plekken opgebor gen. Overal bloed. Ook op de door mij zojuist gewas sen en opnieuw geverfde overtrekken van de slaap bank, maar dat gaf niet, want de verf had toch niet goed gehouden en er waren scheuren in gekomen door het wassen. Vewolgens was ik dagen lang mijn portemonnee kwijt. Evenals de video-opnames die ik had gemaakt van mijn zomervoorstelling. Die zijn nog steeds spoorloos. Bij het stofzuigen van de randjes van het houtwerk rond de ramen verdween de stofzuiger- mond in het kozijn, dat onder het millimeterdunne laagje verf inmiddels uit spons bleek te bestaan. Tele foon. Martin de filmproducent vertelde mij dat, voor de vijfde achtereenvolgende maal, de diverse fondsen luidden besloten voor een ingediend plan voor een film geen cent beschikbaar te stellen. Ik had mij voor genomen mij door dat soort dingen niet meer te laten raken. Dat lukte niet. Dat lukte helemaal niet. Ik ver gat mijn dochter brood mee te geven voorschool, be halve op woensdag de dag dat het juist niet nodig was. Met roken was ik weer terug op een pakje per dag. De mededeling van mijn vrouw, terloops eigenlijk, dat ze maar eens ergens anders ging wonen registreerde ik wel, dat ze ook werkelijk zou gaan, dat geloofde ik niet. Ik vergiste mij. Opeens was ik die schoolpleinva- der die even snel een heen en weertje doet, rond drie uur, om zijn kind te zien, en innerlijk verkrampend hoopt op een spontaan kusje. Van kind, van vrouw, van iedereen eigenlijk. Dat soort mannen had ik al dikwijls met mededogen gadegeslagen, nu was ik het zelf. Toen de aardige slager van Het Vette Varken meldde dat hij het niet meer volhield en dat dit de laatste keer was dat wij elkaar zagen, moest ik vechten de tranen. De zaterdag daarop bezocht ik ge woontegetrouw de markt, iets moest hetzelfde blijven. Ik groette de orgelman, oude vriend van Lute, en gaf hem de vaste vijftig eurocent muziekbelasting. Hij keek droef. Zijn mooiste orgel was die week gestolen bij een ramkraak, hij stond nu met zijn twee de keus. De arme man. Terechtgeko men in de verwoestende draaikolk die de kosmos eigenlijk alleen voor mij be doeld had. Sorry, Ruud. Het orgel heet Winnie de Poeh, her gelijknamige beertje staat op het prachtige front, boven in het midden. Ziet u dat orgel, bel direct R. Brienen, Stichting De Eendracht, Alkmaar. En ziet u mij, geen zorgen. Bodem gezien, het kan alleen maar beter worden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2