Verklaring vriendin pleit Mabel Wisse Smit vrij U w ii m mimi SETS TÉ verl i kop en? Tijger act' Hans Klok in Staatscircus onzeker Overlast na omgewaaide bomen Leidsch Dagblad Ottolien Leis had begin jaren negentig relatie met topcrimineel Bruinsma Rechters: Veroordeelden hele straf laten uitzitten BOSS BOSS INTENSE DSjdSS-lLI Terminator blaakt van zelfvertrouwen Toeristen doelwit woedende meute Ambassades in verhoogde staat van paraatheid Woonmode: nauwelijks iets nieuws Leidsch Dagblad agt In Ie vroege I stin hof volgt t Mary nario Maxima de school dt ongelofelijk el kansen Wier titelt "%t je nergens' Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43354 LOS dinsdag 7 OKTOBER 2003 SPRINTERS NR. 43354 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 amsterdam/anp - Topcrimineel Klaas Bruins ma had begin jaren negentig geen relatie met Mabel Wisse Smit, maar met haar vriendin Ot tolien Leis. Dat heeft de nu 36-jarige Leis van daag zelfverklaard in de Volkskrant. Mabel Wisse Smit verklaarde eerder dat ze, in verband met zeilwedstrijden, heeft gelogeerd op het motorjacht Neeltje Jacoba van Bruins ma. „Ik bevestig de verklaring van Mabel Wis se Smit", stelt Leis. „Ik herken de manier waarop zij haar contact met Bruinsma be schrijft. Mabel Wisse Smit had geen liefdesaf faire met Klaas Bruinsma." Wisse Smit, de verloofde van prins Johan Fri- so, kwam in opspraak, nadat een voormalig lijfwacht van Bruinsma, Charlie da Silva, in het programma van misdaadverslaggever Pe ter R. de Vries had gezegd dat zij een liefdes affaire met de topcrimineel had. Zo zou zij met Bruinsma de nacht op zijn motorboot hebben doorgebracht. „Ik heb aan boord van de Neeltje Jacoba overnacht, alleen met Klaas Bruinsma en in samenzijn van anderen, onder wie ook Mabel Wisse Smit", schrijft Leis daarover. „Ik kan me Charlie da Silva niet herinneren, wel an deren in Bruinsma's omgeving." Leis werkte ten tijde van de relatie bij een be drijf dat zeilevenementen organiseerde. Later begon ze een studie psychologie in Leiden. Leis werkt nu als psychologe bij een interna tionaal organisatieadviesbureau en is onge trouwd. Leis: „Dit is voor mij een zeer pijnlijke con frontatie met het verleden; een tijd waaraan ik liever niet meer terugdenk. Sterker, ik kan me voorstellen dat niemand in mijn directe omgeving, van toen en van nu, opnieuw met deze periode geconfronteerd wil worden. Het is mijn persoonlijke overtuiging dat in deze kwestie alleen de waarheid helpt om onrecht recht te zetten. Dat is de reden waarom ik be sloten heb deze verklaring af te geven. Ik wil duidelijk maken dat ik niet twijfel aan de inte griteit van Mabel Wisse Smit, die een vriendin van mij is. De weergave van de gebeurtenis sen in het verleden is uiterst ongelukkig. Dit levert mijns inziens alleen maar verliezers op." Leis stelt in haar verklaring dat ze ten tijde van haar relatie met Bruinsma niet goed op de hoogte was van de activiteiten, waarmee hij zich bezighield. „Klaas Bruinsma probeer de mij zoveel mogelijk buiten zijn zakelijke activiteiten te houden", aldus Leis. „Pas na zijn overlijden werden die mij in hun volle omvang duidelijk. Alle feiten omtrent de rela tie tussen Klaas Bruinsma en mijzelf, alsmede de mate waarvan ik op de hoogte was van zijn activiteiten, zijn terug te vinden bij de politie van Amsterdam. Die heb ik hierover destijds benaderd. Mogelijk is mijn persoon ook terug te vinden in verslagen van het IRT-onderzoek naar Klaas Bruinsma." Gesprek van de Dag: Huurmoordenaar Charly da Silva is fantast amsterdam/anp - De overgrote meerderheid van de Neder landse rechters en aanklagers (90 procent) vindt dat veroor deelden in principe hun hele straf moeten uitzitten. Nu komt iemand vrij, nadat tweederde van zijn straf erop zit. De ondervraagde rechters en aanklagers vinden dat een ver oordeelde een vervroegde in- vrijheidsstelling moet kunnen verdienen. Verder meent ruim de helft van deze groep magi straten dat er meer strafmoge lijkheden moeten komen tus sen twintig jaar en levenslang. Dit blijkt uit een enquête die het opinieblad Vrij Nederland hield onder de leden van de rechterlijke macht. De resulta ten werden gisteren gepresen teerd tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak (NVvR) in Amersfoort en worden deze week gepubliceerd in Vrij Ne derland. Bijna de helft, dat wil zeggen bijna vijfhonderd rech ters en aanklagers aangesloten bij de NVvR, deden aan het on derzoek mee. Onlangs brandde binnen de magistratuur een discussie los rond het aantal drugszaken binnen het strafrecht. Uit de enquête blijkt dat 81 procent meent dat drugszaken te veel tijd opslokken. Tweederde vindt dat softdrugs uit het straf recht moeten worden gehaald en bijna een kwart meent dat ook harddrugs moeten worden gelegaliseerd. Minister Donner van justitie is het met de overgrote meerder heid van de rechterlijke macht eens dat iemand niet automa tisch vervroegd zou moeten worden vrijgelaten, maar dat hij dat moet verdienen. Om dit probleem aan te pakken, is een wetswijziging in voorbereiding. De enquête maakt volgens Vrij Nederland verder duidelijk dat de staande en zittende magi stratuur niet voor een verhar ding van de rechtspraak zijn. Zo vindt bijna driekwart van de ondervraagden dat er niet te laag wordt gestraft in Neder land. Bijna de helft van hen is tegen het plaatsen van twee gedeti- neerden op één cel en vindt bij na 80 procent dat jongeren vanaf 16 jaar volgens het min- derjarigenrecht moeten worden berecht, ook al staan zij terecht voor moord of doodslag. cMMENTAAR èr$ flAGISTRATEN chters en officieren van is niets menselijks In het post-Fortuyn- blijken zij niet ongevoe- ir de tijdgeest Aanklagers logere straffen en rechters die steeds vaker op. De raten vinden dat gevan- ook vaker hun hele straf n uitdienen. Een gedeti- mag alleen eerder naar Is hij zich in het cachot ïeldig gedraagt verheugend dat met name rs uit hun ivoren toren i. Het beeld van wereld- de magistraten, die opge- zitten in hun eigen socia- leu, behoort tot het verle- )e balans slaat zelfs een door. Uit de enquête dat één op de zeven rech- n aanklagers) voorstander de doodstraf. Weliswaar Hdeine minderheid, maar kt er op dat de verameri- iring van onze maatschap- k tot de rechtszaal begint e dringen. ers en officieren van justi- nen gelukkig wel hun ge verstand door softdrugs I wetboek van strafrecht te halen. Eerder pleitte ook sident van de rechtbank lastricht, P. Lampe, voor galiseren van dnigs. De lestrijding legt een veel te jeslag op het justitiële ap- L Veel andere zware mis- n, zoals mensen- en wa- jj'^ndel, blijven daardoor lig- en"VPe met holletjesslik- e 'neeft aangetoond dat op linnenhof te veel waarde )on,i gehecht aan drugsbestrij- ko[Het gehele justitiële appa- 1(van politie tot gevangenis- l - werd op zijn kop gezet buitenland te tonen hoe ePtie drugshandel wel wordt ipakt. Maar terwijl bolle- sülkkers minuscule hoeveel- 2- ji cocaïne invoeren, worden at'jlotterdam containers vol -r: tugs binnengesmokkeld, iansordt tijd om prioriteiten te n. Legalisering van soft- I is een eerste stap bij het van speerpunten üi de us; ladbestrijding. Kritiek van- ït buitenland moet daarbij ja' 'op de koop toe worden ge- Schneider (advertentie) HUGO BOSS new fragrance for woman ,oj§ Gratis showergel -■& bij aankoop van BOSS INTENSE E2S5SD come in and find ou Verzekeringspremie omhoog na ongeluk door Pieter van Hove driehuis - De act met tijgers die illusionist Hans Klok eind dit jaar in het Groot Russisch Staatscircus zou houden, gaat mogelijk niet door als gevolg van een forse stijging van de verzekeringspremie. Aanleiding voor de verhoging is het onge val afgelopen zaterdag tijdens een tijgershow in Las Vegas. Hierbij raakte de Duitse illusio nist Roy Hom zwaar gewond. „Het is nu allemaal heel onze ker geworden. Ik wacht maar af', aldus Klok. Roy Horn, de helft van het Duitse illusionis- tenpaar Siegfried en Roy, werd tijdens het optreden door één van de tijgers aangevallen. Met ernstige verwondingen aan de hals is de 59-jarige Duitser overgebracht naar het zieken huis. Hij is inmiddels buiten le vensgevaar. Hans Klok, die drie weken bezig is met repetities voor een eigen optreden met tijgers, is erg ge schrokken. „Ik ken beide colle ga's erg goed. Ik kwam vaak bij ze in Las Vegas waar ze al vele jaren optreden met witte tijgers. Altijd ging het goed, maar één keer kan het mis gaan. Het blij ven natuurlijk wilde dieren." Hans Klok met zijn tijger-act. Publiciteitsfoto Een eerder gemaakte afspraak tussen het artiestenduo en Hans Klok op tien oktober gaat niet door. Ondanks de gebeurtenis wil de Driehuizer verder gaan met de voorbereidingen van zijn act in het Groot Russisch Staatscircus, dat de hele maand december op het Haagse Malieveld staat. „De ontmoetingen met de tij gers verlopen erg goed. We be ginnen aan elkaar te wennen. Of ik bang ben dat ik word aan gevallen? Ik zeg maar zo: men sen met angst zijn altijd goed voorbereid, zij weten waar de gevaren loeren. En bovendien lopen artiesten in ons vak altijd een zeker risico. Als je dat niet wilt nemen, dan ben je voor ons verk niet geschikt." Lubbers schenkt salaris aan VN new york - Ruud Lubbers blijft nog twee jaar Hoge Commissa ris voor de Vluchtelingen, ofwel chef van de Unhcr van de Ver enigde Naties. Lubbers blijkt elk jaar dat hij de post van Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen bekleedt een donatie van 300.000 dollar aan de VN te doen. Dat bedrag komt onge veer overeen met het salaris plus de onkostenvergoeding die gekoppeld zijn aan zijn functie. Lubbers zelf zou er op hebben gestaan dat de giften anoniem bleven. Pagina Buitenland Recordaantal faillissementen Amsterdam - Het aantal faillis sementen blijft stijgen. Volgens het onderzoeksbureau Graydon zijn in de eerste negen maan den van dit jaar 6289 faillisse menten uitgesproken. Dat is 29 procent meer dan in diezelfde periode vorig jaar. Volgens Graydon zijn er nog nooit zo veel geweest. Verder hebben 7987 particulieren en eenmans bedrijfjes gebruik gemaakt van een schuldsaneringsregeling. In 2002 waren dat er 7138. san Bernardino - Arnold Schwarzenegger sloot gisteren zijn verkiezingscampagne voor het gouvernerschap van de Amerikaanse staat Cali- fornië af op de luchthaven van San Bernardino. De Republikeinse filmacteur hoopt de plaats in te nemen van de zittende Democraat Gray Da- vis. Vandaag valt de beslissing in de stemhokjes. Foto: AP door onze correspondent Harald Doornbos islamabad/gpd - Radicale soen nitische moslims die vanmor gen de laatste eer wilden bewij zen aan hun gisteren vermoor de leider, hebben grootscheep se vernielingen aangericht in de Pakistaanse hoofdstad Islama bad. Een camping, waar zich een tiental Westerse toeristen bevond, onder wie Nederlan ders, werd aangevallen door een meute van ongeveer 300 soennieten. De toeristen zijn behalve uit Nederland afkom stig uit Italië, Engeland en Slo venië. Ze werden met stenen bekogeld en hun voertuigen zijn kapot geslagen. De twee Nederlandse toeristen zijn niet gewond geraakt, wel zijn enkele ruiten van hun Landcruiser ingegooid. Zij zijn naar de Nederlandse ambassa de gevlucht. Een kilometer verderop be stormden andere soennieten verscheidene restaurants en staken de enige bioscoop in de stad in brand. Toegesnelde po litie- en brandweereenheden konden niet voorkomen dat de cinema in vlammen opging. Een man die zich op de eerste verdieping bevond, kon vanwe ge het vuur het gebouw niet uit en stikte vanwege de hevige rookontwikkeling. De soennie ten richten hun woede op de bioscoop omdat zij vinden dat films en televisie duivelse uit vindingen zijn die niet in over eenstemming zijn met hun zeer radicale interpretatie van de is lam. In totaal zijn zo'n tien mensen gewond geraakt. De meesten waren omstanders of sji'itische moslims die door de soennieten werden afgetuigd. De soennieten, die in Pakistan in de meerderheid zijn, be schouwen sji'itische moslims als 'afvalligen' en hebben wraak gezworen nadat hun leider, Maulana Azam Tariq, gisteren door onbekenden werd dood geschoten in zijn auto, net bui ten Islamabad. Treinverkeer tussen Leiden en Hoofddorp twee uur gestremd leiden/hoofddorp - Omgewaai de bomen hebben voor overlast gezorgd in de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Het treinverkeer tussen Leiden en Hoofddorp was twee uur lang gestremd. Drie auto's liepen schade op door een omvallende boom en afgebroken takken, twee in Leiden en een in Hille- gom. In Katwijk blokkeerde een omgevallen boom korte tijd de Ambachtsweg, in Valkenburg viel een boom langs de Voor- schoterweg tegen een bedrijfs pand. Tussen Leiden en Hoofddorp reden vanaf vanmorgen even over half zes minder treinen over het traject omdat nog maar één spoor bruikbaar was. De in tercity's en internationale trei nen konden op een lagere snel heid passeren, maar alle stop treinen vielen uit. Voor de pas sagiers in Nieuw-Vennep wer den bussen ingezet. Om half acht was de omgevallen boom in stukken gezaagd en van het spoor af. Vanaf dat tijdstip re- den haag/anp - De Neder landse ambassades in het buitenland zijn in verhoog de staat van paraatheid na „diverse berichten waarin melding wordt gemaakt van een dreiging" tegen landen die militairen leveren voor de stabilisatiemacht in Irak. Dat heeft minister Kamp (defensie) vanmorgen in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. De WD-bewindsman meldt dat de waarschuwingen voor aanslagen serieus genomen worden. Nederland heeft sinds afgelopen zomer 1100 militairen gestationeerd in Zuid-Irak om te helpen daar de rust te bewaren. Leidsdi Dagblad Meubelbedrijven durven weinig. Volgens trendwatcher Desirée An- thonijsz verandert de 'woonmode' eigenlijk nauwelijks. Dat meubel producenten terughoudend zijn, heeft volgens haar onder meer te maken met het feit dat de consu ment de hand op de knip houdt. Echte veranderingen blijven dus ko mend seizoen uit. De woonbijlage ligt morgen in deze krant. Brandweerlieden zijn bezig met het weghalen van een omgewaaide boom aan de Voorschoterweg in Valkenburg. Foto: Dick Hogewoning den de treinen weer normaal. Ook in Valkenburg moest de brandweer uitrukken om een omgevallen populier weg te ha len. De boom was op het pand van drukkerij Bron aan de Voor schoterweg gevallen. De schade bleef beperkt tot de dakrand en de zonwering aan de gevel. In Noordwijk waaide een muurtje aan de Van Struykstraat om. In Voorschoten heeft de brand weer uit voorzorg een boom omgekapt aan de Woelwijklaan, een andere lag in een tuin. In Oegstgeest waaide een hek dat rond bouwwerkzaamheden was gepla' tst, om. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weke Naam M V ;en gratis „V" Postcode Telefoon n. controle nabezorging) 'e\ Wij gaan zorgviécig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro 1 2 712141 40011 56,20 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi| automatische betafing s mqn 'i-gtronummec Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl o

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1