REGIO Populaire internetstudies bezorgen LOI groeistuip Buurt vindt complex van vijf etages te hoog Drie provincies knokken voor behoud van veenweidegebieden Warmond Anders zaait verwarring met ozb-verlaging straf voor duo na oer van marihuana Gemeenteraad Leiderdorp doet vergeefs handreiking Hoorzitting over bezuinigingen onderwijs 4erdorper celstraf stalking Motoragent bont en blauw Discussie over hoogbouw oord over mbadterrein orp - De bouw rond het lorpse zwembad De in beginnen. Gister- ring de gemeenteraad fl met de financiering project. Dat omvat de tsing van de ingang van tmbad, de bouw van ociaie-huurapparte- j, de bouw van een Bre- ol, de aanleg van een weg en de bouw van ledrijfsruimtes. Het ter- ikt onderdeel uit van plan, bedoeld om de verdiept aan te leggen, stelling tot andere deel- n levert dit plan echter d op, maar moet de ge er de portemonnee eken. [tvakantie in n van circus dinsdag 7 OKTOBER 2003 door Janneke Dijke leiderdorp - Het aantal studenten dat via de LOI afkoerst op een HBO-di- ploma neemt met sprongen toe. Twee jaar geleden stonden er 16.500 mensen ingeschreven bij de Hoge schoolafdeling van de LOI. Inmiddels zijn dat er 20.000. Het is voor de com merciële onderwijsinstelling in Lei derdorp het bewijs dat het nieuwste internetonderwijs, Campus Pro, de juiste weg is. De Leidse Onderwijs Instellingen be gonnen in 1996 met het internetpro ject Campus. De website van de LOI is zo ingericht dat studenten, na het intoetsen van hun wachtwoord, in hun eigen studiegebied terechtko men waar ze alle opdrachten kunnen maken om ze via internet te verzen den. Ze hoeven niet langer hele pak ketten volgeschreven A4-tjes naar het LOI-hoofdkantoor te sturen. Maar de ontwikkelingen staan niet stil. Daar om is Campus twee jaar geleden op geschroefd naar Campus Pro, dat de internetstudent onbegrensde moge lijkheden biedt en voortdurend wordt gemoderniseerd. Voor het grootste deel van de Hogeschoolstudies is dit uitgebreide pakket inmiddels be schikbaar. Dankzij de mogelijkheden die het in ternet biedt, kunnen tegenstanders van afstandsonderwijs hun vooroor delen wegstrepen. Eenzaam thuis blokken zonder contact met mede studenten behoort tot het verleden. Wie het prettig vindt om als kluize naar te studeren, kan dat nog steeds doen. Maar de student aan de lera renopleiding Engels kan net zo ge makkelijk via de site van zijn studie op zoek naar medestudenten om werkstukken mee te maken. In een lange rij stellen studenten zich kort voor: '40-jarige huisvrouw die weer wil gaan werken, woont in Brabant', of '19-jarige jongen uit de Achter hoek, heb geen zin om elke dag in de trein naar school te zitten'. Ook chat- ten behoort tot de mogelijkheden. Wellicht kan dat in de toekomst zelfs met de leraar. „Eén van de traditionele bottlenecks bij ons was dat je zo moeilijk contact kreeg met medestudenten", geeft LOI'er Hans de Vries toe. „Bij sommi ge studies, zoals de lerarenopleidin gen, is samenwerking verplicht. Je kunt nu via de site een groep vormen en een virtuele werkruimte aanvra gen. Alleen leden van de groep heb ben toegang tot die werkruimte. Er staat een agenda en een takenlijstje in. Als je samen een scriptie moet schrijven, kan één persoon de basis tekst maken. De rest kan erop reage ren." Het chatten wordt binnenkort uitgebreid met video- en audiochat- ten. Het wordt alleen maar dynamischer. „Het uitgangspunt is dat je nog snel ler en efficiënter moet kunnen stude ren", zegt LOI-manager Michiel Veld huizen. Door een test te downloaden ontdekt de student of hij een bepaald hoofdstuk moet bestuderen, of dat hij dat onderwerp al tot in de puntjes beheerst. „Veel LOI-mensen zijn drukke mensen. Ze hebben al op school gezeten, ze werken, en doen de studie ernaast. Doordat ze van te voren een toets maken, kunnen we ze een individueel pad aanbieden." Onderwijs krijgt het karakter van en tertainment, zegt directeur Marten Jan Kuipers trots. „Wij leiden studen ten bijna spelenderwijs naar hun HBO-diploma." Hij is trots op de er kenning van staatssecretaris Nijs, die wil dat de gewone opleidingen zich laten inspireren door de commerciële concurrent. „Ik kon mijn oren bijna niet geloven toen ik dat hoorde. De anderen hebben ons nodig omdat wij zo innovatief zijn." Dat het reguliere onderwijs niet zit te springen om een verbintenis met de commerciëlen, weet Kuipers. „Wij groeien als kool. Dat is bedreigend voor hen." >rp - De herfstvakantie- en van het Sociaal Cul- Ferk in Leiderdorp staan ken van circus. Vrijdag- 0 oktober is een circus- gebouw Dwars&Zo, gochtend 13 oktober de kinderen een circus- ïtselen en dinsdagmid- nt circus Kristal naar De Bloemerd. Kinde nen dan leren eenwiel- jongleren en grimeren, viteiten zijn bedoeld deren van 4 tot en met Minister Veerman, gedeputeerde Lokker van Utrecht, minister Dekker en gedeputeerde Van der Sar van Zuid-Holland (van links naar rechts) maken tijdens hun werkbezoek in Fort Wierickeschans in Bodegraven een paar minuten vrij voor de pers. Foto: Mark Lamers Ministers Veerman en Dekker op werkbezoek in Groene Hart door Marieta Kroft bodegraven/regio - De unieke veenweidelandschappen met de melkveehouders in het Groene Hart en in Noord Hol land Midden moeten behouden blijven. Drie provincies, Zuid- Holland, Utrecht en Noord- Holland gaan zich er sterk voor maken en dagen het rijk uit om zich aan te sluiten. Gisteren werd daarvoor het startsein ge geven in het Fort Wiericke schans in Bodegraven. De pro vinciebestuurders Van der Sar (Zuid-Holland), Poelmann (Noord-Holland) en Lokker (Utrecht) overhandigden de ministers Dekker (vrom) en Veerman (lnv) een plan van aanpak, ofwel het Manifest Veenweiden. De ministers en de provincie bestuurders brachten een werk bezoek aan het Groene Hart. Behalve de Fort Wierickeschans bezochten ze ook de Zuidpias- Surprise-buffet voor oorlogskinderen hazerswoude-rijndijk - In het kader van Feast for Peace be gint restaurant 't Haasje (Rijn dijk 177 in Hazerswoude-Rijn- dijk) vrijdag met een wekelijks terugkerend Surprise-buffet. Feast for Peace is een jaarlijks evenement van War Child. Honderden horecagelegenhe den doneren dan een deel van hun dagomzet aan de hulp van oorlogskinderen. Eigenaar Hoogenboom van 't Haasje doet eraan mee door elke vrij dagavond een surprisebuffet voor 17,50 euro te presenteren. polder, de Middelburg- en Tempelpolder in Reeuwijk en De Venen bij Nieuwkoop. Al leen in Bodegraven was tien minuten vrijgemaakt voor een ontmoeting met de pers. Van die gelegenheid maakte gede puteerde Van der Sar gebruik om de ministers het Manifest Veenweiden aan te bieden. Daaruit blijkt dat het menens is bij de provincies. Ze beseffen dat er iets moet gebeuren, wil len de karakteristieke veenwei degebieden met hun smalle ka vels en sloten niet verloren gaan voor de volgende genera ties. De beheerders van het landschap, de boeren, dreigen er uit te sterven door de slechte inkomens en door de druk op de ruimte voor natuur en de bebouwing. Verder is er een probleem met de wateropvang in de veenweidegebieden. De kosten voor het waterbeheer nemen toe en de ongelijke bo demdalingen zetten door. Elf burgemeesters in de Rijnstreek uitten bijna een jaar geleden al een noodkreet. In het Manifest Veenweiden stellen de provinciebestuurders voor om de natuur en land bouw zoveel mogelijk te schei den. In de natuurgebieden kan het waterpeil omhoog en in de landbouwgebieden omlaag, zo dat het voor de boeren werk baar blijft. Om de boeren te be houden, zouden ze de ruimte moeten krijgen zich te ontwik kelen, zonder aan allerlei regels gebonden te zijn. Het geld mag geen probleem zijn, vindt gedeputeerde Van der Sar. „Voor iets goeds is er altijd geld." De provincies wil len gebruik maken van de Eu ropese subsidies voor gebieden met natuurlijke handicaps, zo als veenweidegebieden. Tot nu toe maakte Nederland nauwe lijks gebruik van die pot. Verder willen ze het voortouw nemen om gebiedsfondsen in te stel len. Daarin zitten publieke gel den voor bijvoorbeeld diensten die boeren verrichten om het landschap in stand te houden. Volgens Van der Sar wordt bin nenkort al besloten om een ex periment met groene diensten te houden. „Waar, is nog niet bekend. Maar het Land van Wijk en Wouden (in Rijnwoude en Zoeterwoude) houdt wel zijn vinger hoog op." In de komende drie maanden willen de provincies de plannen verder uitwerken. Volgens Van der Sar is voor de uitvoering de hulp van andere overheden zo als de ministeries, waterschap pen, gemeenten en het bedrijfs leven noodzakelijk. Minister Veerman zegt blij te zijn met de samenwerking door de provincies. „Er is genoeg ge studeerd. Nu moet er wat ge beuren." Maar over een rijks bijdrage aan het behoud van de veenweidelandschappen deed hij nog geen toezegging. oegstgeest - De CDA-fractie van Oegstgeest houdt maandag 20 oktober een hoorzitting om te horen van de burgers vinden van de bezuinigingen in het ba sisonderwijs in Oegstgeest. Vanaf 20.15 uur staat de micro foon in het Gemeentecentrum aan de Lytweg open voor inwo ners die daarover iets kwijt wil len aan de christen-democra ten. In de raadsvergadering van 25 september diende CDA een motie in voor die hoorzitting. Er was echter geen meerder heid te vinden voor een hoor zitting van alle politieke partij en. CDA organiseert er daarom nu één op eigen houtje. De dis cussie wordt geleid voormalig raadslid Elly van den Bosch- Damen, tegenwoordig voorzit ter de plaatselijke CDA. Ook fractievoorzitter Arjan de Kok leidt de discussie in goede ba nen. Wie wil spreken kan zich telefonisch (071-3315405) of per e-mail (A.V.de.Kok@wana- doo.nl) aanmelden. Er wordt een flinke opkomst verwacht, dus tijdig aanmelden is zinvol, meldt De Kok. „De CDA-fractie hoopt dat inspre kers niet alleen een ongenuan ceerd 'nee' laten horen, maar alternatieven bedenken of ver schuivingen in het onderwijs budget ter discussie stellen." dag bij Backspace id - De eerste verjaar- het internetcafé Back- ordt zaterdag gevierd cljopen dag in het jonge- n rum van Warmond. Van int 17.00 uur 's middags ?t achtig leden maar ook f$n welkom om een kijk en de schermen te ne- t boekers kunnen de en foto's )aten, dartstoemooien en edng vorig jaar bekijken, gebruik worden ,t <J van internet, tafelvoet- ijnartsborden. lax Dlf iG/leiderdorp - Toen Jidin in mei de relatie verbrak, veranderde rige man uit Leider leven in een ware gelijks terroriseerde hij jet telefoontjes. Ook |hij haar op bij de win- r ouderlijk huis en de ng. Hij schuwde lek geweld niet. Waar Idm van haar bijstond, lij haar in de rug. Daar- pij weg en maakte met i een snijdende bewe- s zijn keel. is gisteren door de politierechter veroor- J een celstraf van 46 da- een voorwaardelijke j 54 dagen. Het onvoor- |ke deel van de straf is i zijn voorarrest. Ook I verplicht contact on- len met de reclassering nuleren dat hij in the- was woedend over de [del van een briefje relatie en deed ruim ld lang dingen waar ïu voor schaamt. Meer- in dreigde hij haar 'ka lken'. Hij zou zelfs ge- bben dat hij haar zou irkrachten. De vrouw ens meer veilig. Als ze ouders was, stond hij e ramen te bonzen, man door de politie gepakt en in de cel et, begon hij in te zien ut was geweest. Uit ei- itief probeerde hij hulp i om aan zijn proble- verken. Hij zat ander and achter de tralies in ;t. De officier van justi- een celstraf gelijk aan rarrest, een werkstraf derd uur, twee maan- waardelijk en verplicht ingstoezicht. De poli- r hield er rekening mee ïan geen strafblad had ij hard probeerde om >roblemen te werken. </alphen - Voor het een partij van 3.740 huana zijn twee man- i en 32 jaar) gisteren '"[Haagse rechtbank ver- T tot een celstraf van jj en een voorwaardelij- fa^an één jaar. Tegen het novahad officier van justitie drie jaar gevangenis- ïl em B°^ie nam de tussen ko- khanü verborgen marihuana )e 'Haart in beslag bij een inval in een loods op de Euro- markt in Alphen aan den Rijn. De verdovende middelen wa ren kort tevoren via de Ant werpse haven vanuit Afrika in ons land gebracht. In de loods waren een 56-jarige Zoeter- meerder en een 32-jarige Am sterdammer bezig met de over slag. De Zoetermeerse zaken man zei uit geldnood te hebben meegedaan aan de invoer van de marihuana. De namen van de financiers wilde hij echter niet noemen. voorschoten - Een hoofdagent van de Voorschotense politie is gis teravond gewond geraakt toen hij op de Voorschoterweg ter hoogte van de BP-benzinepomp van achteren werd aangereden. Over de toedracht van de aanrijding kon de politie vanmorgen geen medede lingen doen. Wel is bekend dat de 37-jarige Leidse automobilist die achterop de agent reed net iets meer dan de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed had. De agent is afgevoerd naar het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp. Daar bleek dat de man niets gebroken had. „Maar hij was wel bont en blauw", aldus een woordvoerder van de politie. Foto: Hielco Kuipers door Janneke Dijke leiderdorp - Een appartemen tencomplex van vijf a zes etages op de plek van de benzinepomp aan de Van der Valk Bouman- weg aanvaardt de Leiderdorpse gemeenteraad. Aan de kant van het rosarium mag de bouwer zo nodig achttien meter de lucht in gaan. De rest mag hooguit vijf meter hoog worden. Op initiatief van de PvdA probeert de raad te gemoet te komen aan de buren van de benzinepomp. Die toon den zich gisteravond niet tevre den met de handreiking. De bewoners van de Nijenrode, de Ockenrode en de nabijgele gen straten vinden een meter of tien, verdeeld over drie tot vier verdiepingen, meer dan ge noeg. Vijftien meter (vijf etages) of achttien meter (zes etages) is voor hen onbespreekbaar. De raadzaal zat vol met buurtbe woners die tegen de bouw van zo'n appartementencomplex zijn. De gemeente wil de bouw hiervan mogelijk maken in het nieuwe bestemmingsplan voor de wijken Zijlkwartier en Ou derzorg. Als de eigenaar van de benzinepomp wil verkassen naar een stek langs de provinci ale weg N445, dan mag hij op de grond die hij achterlaat hui zen bouwen. Alle raadspartijen willen een handreiking doen naar de buurtbewoners. Oppositiepar tijen WD en D66 gaan hierin het verst. Zij pleiten voor een maximale hoogte van vier a vijf etages. De overige partijen vin den vijf of zes verdiepingen goed passen in de omgeving. Het plan van het college om voor het hele gebouw een maximale hoogte van achttien meter vast te stellen, is daarmee van tafel. Voorlopig is er nog helemaal geen bouwplan voor het ter rein, dat grenst aan het rosari um en aan de Oude Rijn. De ge meente onderhandelt met het leiderdorp - De gemeente raad van Leiderdorp gaat na denken over hoogbouw in het dorp. Dit gebeurt op aandringen van Groenlinks- raadslid Vons, die zich heeft laten inspireren door Rob Sperna Weiland van het Co mité Doesbrug. Groenlinks vindt het geen goede zaak dat bij elk bouwplan een hoogte wordt vastgesteld, puur op advies van steden bouwkundige bureaus. „Elke keer bekijken we ad hoe wat we willen en hoe de reactie van bewoners is. Het is belangrijk om eens een keer vast te stellen wat wij als raad vinden van hoogbouw en op welke plekken we dat willen", aldus Vons. Ze op perde dit al vaker, maar vond geen gehoor bij het college. Daarom maakt de raad er nu zelf werk van. Wanneer de discussie plaats heeft, is nog niet bekend. bedrijf Meas dat eigenaar is van het terrein waar zowel een ben zinepomp als een garage op staan. Leiderdorp wil de benzi nepomp verplaatsen naar de N445 bij de wijk Leyhof. Als dat doorgaat, dient Meas een bouwplan in voor de grond aan de Van der Valk Boumanweg, zo is afgesproken met de ge meente. Dat moet dan wel vol doen aan een door de gemeen te opgesteld stedenbouwkundig plan. De hoogte van het even tueel te bouwen pand komt nu aan de orde, omdat het bestem mingsplan voor Zijlkwartier en Ouderzorg vernieuwd moet worden. Veel mensen, zowel raadsleden als buurtbewoners, denken dat de grondeigenaar zo'n hoog ap partementencomplex wil bou wen omdat hij de saneringskos- ten voor de vervuilde grond an ders niet kan betalen. Volgens wethouder Molkenboer heeft dat niets met elkaar te maken. „Het zou een buitengewoon slechte zaak zijn, als de bouw hoogte afhankelijk is van de sa- neringskosten. De hoogte is af komstig uit het masterplan voor het centrum. Daarvoor hebben we een stedenbouwkundige verkenning laten doen." Vol gens de stedenbouwkundigen is het mooi om op de kruising van de Van der Valk Bouman weg en de Laan van Ouderzorg een wat hoger complex neer te zetten. De wethouder vindt het geen uitgemaakte zaak dat de maximale hoogte wordt uitge voerd. „Het zou goed kunnen dat het hele pand maar vijftien meter hoog wordt." Bevolking op het verkeerde been gezet warmond - De alternatieve programmabegroting voor 2004 van Warmond Anders heeft gis teravond tot verwarring geleid. De politieke partij maakte be kend de onroerendezaakbelas- ting met 4,5 procent te kunnen verlagen, terwijl burgemeester en wethouders juist denken dat een verhoging met 33 procent nodig is om de begroting slui tend te krijgen. In een commis sievergadering gaf de oppositie partij toe dat de ozb-verlaging pas geldt na het ozb-voorstel van het college. Warmond An ders komt dan uit op een ver hoging van 28,5 procent. Het had zo mooi kunnen zijn. Met wat creativiteit en goede wil zouden de financiële pro blemen van de amper nog zelf standige gemeente kunnen worden opgelost door War- monders niet meer maar min der belasting te laten betalen. „Als de voorstellen van War mond Anders onveranderd worden aangenomen, betekent dit dafr-de ozb met 4,5 procent kan worden verlaagd", staat in het officiële persbericht van de partij, dat gisteravond bij alle leden van de commissie Finan ciën op tafel lag. Het had moe ten zijn: de ozb pakt flplgens de voorstellen van Warmond An ders 4,5 procent lager uit dan het tarief dat de Warmonders betalen na de bezuinigingsope ratie van het college, dus na een verhoging met niet minder dan 33 procent. Vincent de Winter (Warmond Anders) zag de bui al hangen en begon zijn toelichting gister avond met de uitnodiging aan de overige partijen om het stuk kritisch te bezien, en te kijken 'of er wellicht fouten zitten in de berekening'. CDA'er Hoek vroeg meteen maar om een correctie in de richting van de pers, nadat de dode ozb-mus van Warmond Anders gisteren al in deze krant had gestaan. „De bevolking is op het ver keerde been gezet", zei hij. WD'er Van der Scheer wilde ■zelfs een rectificatie.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17