Oegstgeest moet fors lenen om rond te komen LEIDEN REGIO Leidse studenten houden symposium op Bali bs geëist aval uit et raam Geen geld voor nieuw beleid School voor gehandicapten kost Leiden 1,7 miljoen extra Tracébesluit A4 lijkt er nu toch te komen R3 Geraamte Rijnland Ziekenhuis zichtbaar Kritiek van WD op Roest HOC 972 dinsdag 7 OKTOBER 2003 Nancy Ubert ctgeest - Oegstgeest staat er financieel slecht voor. De bodem van de reservepot geld is in zicht. Om wat meer armslag te ken, heeft Oegstgeest een extra lening 25 miljoen euro afgesloten. Toch moet dorp nog schrapen en schrappen om vol- d jaar rond te komen. Op bijna alles dt bezuinigd, maar voor extra personeel fct de gemeente wel geld vrij. Burgers iten rekening houden met een verhoging de lokale belasting. Dit alles blijkt uit de (begroting die burgemeester en wet- jlers gistermiddag presenteerden. ner en kwel bij de gemeente Oegst- Volgens financieel wethouder De |er was de situatie rooskleuriger ge- st wanneer de politici in het verleden niet zo kwistig met geld hadden rondge strooid. „Als we jaarlijks een miljoen min der hadden uitgegeven dan was ons weer standsvermogen nu vele malen groter ge weest en hadden we rente kunnen vangen in plaats van betalen." Met de nieuwe le ning erbij heeft Oegstgeest nu een schuld van 55 miljoen bij de bank. Dit kost de ge meenschap aan rente meer dan twee mil joen per jaar. „Daar staat tegenover dat we in een mooie, groene gemeente wonen met alles erop en eraan. Maar ik geef toe: het is een fors bedrag." Oegstgeest heeft iets meer dan 9,3 miljoen euro in kas om tegenvallers op te vangen. Op tal van fronten loopt de gemeente fi nancieel risico. Bijvoorbeeld met de bouw plannen voor winkelcentrum Lange Voort en de Apollolaan. In totaal, zo schat het college in, tellen de risicoposten ruim 8,7 miljoen euro. Als het flink tegen zit heeft Oegstgeest uiteindelijk nog anderhalf mil joen over om een onverwacht probleem op te lossen. Overrompelende tegenvallers, zoals die zich de afgelopen jaren met de aanleg van nieuwbouwwijk Poelgeest heb ben voorgedaan, zouden Oegstgeest op de rand van de afgrond kunnen brengen. Aan wethouder De Ruijter de vraag of het college de financiële situatie niet te opti mistisch inschat. „Toegegeven. Onze reser ves zijn vrijwel uitgeput. Maar het moet wel heel gek lopen willen alle tegenvallers die we hebben opgeschreven ook werkelijk heid worden. Dat is echt een doemdenker- tje." Burgemeester Timmers daarop: „We zijn nog lang geen artikel-12 gemeente, ge- lulckig." Oegstgeest mag inderdaad zelf zijn broek ophouden en staat nog niet onder curatele. „Maar we moeten wel de broek riem stevig aantrekken om te zorgen dat we overeind blijven", waarschuwt De Ruijter. „Soberheid", predikt hij, „Daar is deze be groting aan opgehangen." De gemeente gaat daarbij ook goed op de kleintjes letten. Zo wordt in het gemeentehuis de cd-foon- gids opgezegd. Dat scheelt toch weer 900 euro per jaar. Net als andere gemeenten heeft Oegstgeest te kampen met tegenvallende inkomsten en hogere kosten. Oegstgeest zit nog eens extra diep in de problemen doordat de aanleg van Poelgeest een gat van 20 mil joen heeft geslagen en doordat, zoals De Ruijter al aangaf, het in de loop der tijd veel te weinig gespaard heeft. De Ruijter: „Ta ken die vroeger door de provincie of het rijk werden uitgevoerd, moeten wij nu voor onze rekening nemen. Zonder dat we daar voor extra geld krijgen." Mede daarom heeft Oegstgeest meer mensen in het ge meentehuis nodig, geeft burgemeester Timmers aan. „In vergelijking met andere gemeenten zitten we krap in ons perso neel." Volgend jaar wil Timmers de ambte lijke organisatie met 17,4 arbeidsplaatsen uitbreiden. Nu is het aantal formatieplaat sen nog geraamd op 121,7. „Of we dat kun nen maken tegenover de burgers terwijl we op zoveel vlakken moeten bezuinigen? We zullen wel moeten. Als we niet meer perso neel aannemen, stapelen de problemen zich alleen maar op", verdedigt Timmers de personeelsuitbreiding van ruim veertien procent. „Bovendien", vult De Ruijter aan, „verdient het extra personeel zichzelf in de loop der tijd ook voor een deel terug. Met te weinig medewerkers zijn we niet slagvaardig ge noeg, missen we kansen, zien we dingen over het hoofd en laten we misschien wel geld liggen." Om de gemeentelijke molen te laten draai en, moeten de burgers wat meer gaan beta len. Oegstgeest heeft besloten haar belas tingen de komende jaren op te schroeven tot het landelijk gemiddeld tarief. Dit jaar willen B en W de onroerendezaakbelasting verhogen met 8,1 procent. In Oegstgeest wonen veel mensen in een koophuis. Wie een eigen huis van 300.000 euro bezit en bewoont (representatief voor het dorp) gaat in plaats van 595 euro 642 ozb betalen. Riool- en reinigingsrecht gaan ook met een paar eurotientjes per jaar omhoog. De Ruij ter vindt de lastenverzwaring best meeval len, zegt hij. „We hadden, om de begroting sluitend te krijgen, de ozb veel meer kun nen verhogen. Daar hebben we niet voor gekozen." haag/leiden - Het waan- dat zijn vrouw zou ndgaan bracht een 39-jari- lidenaar er volgens de offi- fan justitie toe om haar van terste verdieping uit het te gooien. Omdat er kans erhaling zou bestaan, eiste ifficier tegen de man tbs dwangverpleging, de opname in een tbs-kli- zou de Leidenaar eerst nog gevangenisstraf van 15 iden moeten uitzitten. Op luari van dit jaar ging de de woning van zijn vrouw inderen binnen, nadat hij n uit huis was vertrokken. de vrouw sneed de met een mes in haar ge- om haar onaantrekkelijk aken. Daarna zou hij haar het raam naar beneden en gegooid. rouw liep twee gebroken ervels op en lijdt nog onder de psychische ge il van het voorval. Zij eiste martengeld van 30.000 eu- ails het aan de officier ligt, ilt de Leidenaar zijn vrouw roorschot van 15.000 euro. intkende de man de vrouw een mes in het gezicht te en gesneden en haar uit raam te hebben gegooid, een dochtertje zei gezien tbben hoe haar vader met messen in de hand de rïder bedreigde. Vlak daarna de zij een harde schreeuw 'ag haar moeder op straat n. 1 ens het rapport van de psy- er lijdt de man aan de dat zijn vrouw reeds jaren ed op hem uitoefent door r oo, hem bedriegt met een h re man en hem wil vergif- De vrouw zou onder an- gemalen ezelsoren door eten doen. De psychiater l .eerde om de man tbs op te si. jraak volgt over twee we- «i oegstgeest - Ruimte voor nieu we plannen en ontwikkelingen biedt de begroting van Oegst geest niet. De gemeente bor duurt vooral voort op de stip pellijntjes die al eerder zijn uit gezet. Wethouder De Ruijter wil koste wat kost de 'soberheid' bewaken, zegt hij. „En ik moet Poelgeest in de klauwen hou den. Gelukkig beginnen we daar weer flink te bouwen." Daarnaast wil hij het komende jaar het contact en de samen werking met de burgers in de nieuwbouwwijk verbeteren. Wethouder Meester heeft de Apollolaan op haar prioriteiten lijstje staan. „Een typisch Oegstgeest bouwproject dat we met alle betrokkenen tot stand willen laten komen." Voor be heer en onderhoud van de openbare ruimten heeft ze bud get gereserveerd, maar ook Meester heeft in haar porte feuille minder geld zitten. „Ik heb een zwaar hart. Vorig jaar had ik toch meer geld ter be schikking." Wethouder Steens, die in janu ari vertrekt, zit met de aange kondigde bezuinigingen op het onderwijs in haar maag. deson danks moet de uitbreiding van het speciaal onderwijs in de re gio verdergaan, zegt ze. In sport wordt in vergelijking met andere programma's wel flink geïnvesteerd. Steens vindt dat verdedigbaar. „We moeten de sportfaciliteiten die we heb ben goed onderhouden. We moeten het niveau hoog hou den. Als we daarin niet investe ren, zakt de boel ineen en zijn we over een paar jaar het drie dubbele kwijt om de voorzie ningen weer op peil te bren gen." De Ruijter: „We zouden geen goede huisvaders en -moeders zijn als we dat zouden laten versloffen." „En sport staat hoog aangeschreven in ons dorp", meldt Steens. „Ontzet tend veel burgers zijn lid van een club." Burgemeester Timmers geeft aan dat de nieuwe begroting een 'ware worsteling' voor het college is geweest. „Iedereen vecht voor eigen portefeuille." Zelf heeft Timmers gezorgd dat er voldoende geld is vrijge maakt voor de veiligheid in het dorp en het project buurtbe heer. „En nu maar afwachten wat de raad van onze voorstellen vindt", besluit De Ruijter. „Als de volksvertegenwoordigers denken dat ze het beter kun nen, krijgen ze van mij alle ruimte." leiderdorp - De uitbreiding van het Rijnland Ziekenhuis in Leider dorp is nog lang niet klaar, maar het geraamte van de nieuwe vleu gel laten niets aan de verbeelding over. Het betonnen frame van de begane grond en de eerste twee etages staat overeind. Daar boven op komt nog een kleinere derde verdieping, waarvan het hoogste punt eind dit jaar wordt bereikt. De bouw van het 15.000 vierkante meter grote gebouw van het ziekenhuis begon in januari en wordt begin 2005 door de poliklinieken in gebruik genomen. Terwijl de nieuwe afdeling uit de grond wordt gestampt, wordt ook het be staande stergebouw van binnen volledig gemoderniseerd. Deze her inrichting is in 2007 klaar. Foto: Henk Bouwman leiderdorp - Er is bijna witte rook uit Den Haag voor de Leiderdorpse W4-plannen, die geld moeten opleveren voor de verdiep te aanleg van rijksweg A4. Het Ontwerp Tracébesluit (OTB) voor de rijksweg is in middels ondertekend door de minister van verkeer en waterstaat en wacht nu nog op de handtekening van de minister van vrom. Dit meldde de Leiderdorpse wethouder Molkenboer gisteravond in de raadsverga dering. Nadat de twee bewindslieden hun handte kening hebben gezet kan het OTB gepubli ceerd worden. Pas daarna kan Leiderdorp aan de slag met het bestemmingsplan dat nodig is voor nieuwe woonwijken en be drijventerreinen waarmee 18 miljoen euro moet worden verdiend voor de tunnelbak. Leiderdorp wacht al anderhalf jaar op de publicatie van het OTB. De vertraging in Den Haag zorgde bijna voor uitstel van de Leiderdorpse plannen. Volgens Molken- boer lijkt het er nu op dat Leiderdorp op tijd kan gaan bouwen. door Robbert Minkhorst leiden - De uitbreiding, verbou wing en renovatie van De Ther miek, de Leidse basisschool voor gehandicapte kinderen, wordt bijna de helft duurder. De gemeente moet nog eens 1,7 miljoen euro voor de school op tafel leggen voor de school in de Vogelwijk. De meerprijs is een volgende tegenvaller voor de onderwijs huisvesting in de stad. Daar zijn de tekorten al hoog, en daar mee komt de gemeente - zon der ingrijpen - over een paar jaar in grote geldnood. Burge meester en wethouders waar schuwen de gemeenteraad daar ook voor. De Leidse raad moet volgend voorjaar opnieuw be palen welke scholen voorrang krijgen bij broodnodige renova- at dacht u van een weekje di? Wie deze vraag stelt, kan s antwoord krijgen: 'Leuk ee, maar nu liever niet'. Bali als vakantiebestemming uit e gratie na de aanslag op Ku- Beach, die op 12 oktober recies een jaar geleden werd ipleegd en waarbij twee Lei enaars omkwamen, Sander ,p arskamp en Norbert Freriks. TOdsdien gaat het niet zo eed met de economie op het land, dat voor zeventig pro- ne^nt van toerisme afhankelijk :n groepje studenten van de niversiteit Leiden heeft zich et lot van het eiland aange- <n m trokken. Zij richtten in novem ber 2002 de Stichting 'Bali's Future' op. Deze stichting heeft een symposium georga niseerd, dat op 16 en 17 okto ber in Kuta plaatsheeft. Onder de naam 'Bali: towards a more balanced future' praten Euro peanen en Balinezen over de vraag hoe (liefst duurzaam) toerisme kan terugkeren naar Bali en wat er te doen is aan de etnische spanningen op het ei land. Voorzitter van de stichting is studente Esther Boers, die aan de Leidse universiteit 'archeo logie van Zuid-Oost Azië be studeert' en die zich speciali- "4 De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 53 56 424 seert op Bali. Ook de ander be stuursleden en sympathisan ten zijn op de één of andere manier bezig met het gebied: Cyril Flohr studeert Talen en Culturen van Indonesië, Maar- tje Alders en Wendy Jansen studeren antropologie. Voor Boers is de betrokken heid bij Bali 'heel persoonlijk'. Tijdens archeologisch veld werk logeerde zij vier maan den in een 'guesthouse' vlak achter de Sari Club, die tijdens de fatale nacht in vlammen opging. Zij heeft vrienden en vriendinnen op het eiland, die het nu moeilijk hebben door het teruggelopen toerisme. Verdriet daarover maakte bij haar het verlangen wakker om 'iets te doen'. Maar wat? Geld inzamelen is geen optie. „In donesië is erg corrupt", zegt ze. „Het is heel onzeker of geld dat voor het eiland bedoeld is, daar ook echt aankomt." Voor voedselhulp geldt hetzelfde, weet ze. Hulp moet gericht zijn op de terugkeer van toeristen, is haar overtuiging. „Toerisme is rela tief immuun voor corruptie, omdat de bezoekers zelf uit maken waar zij hun geld op het eiland aan uitgeven." Daarom zocht Bali's Future contact met reisorganisatie 'World of TUI', die in Leiden een vestiging heeft aan de Koombrugsteeg. De studenten hielpen de reisorganisatie met het samenstellen van een nieuw pakket Balireizen met een duurzaam karakter, dat Voorzitter Esther Boers van 'Stichting Bali's Future'. „Het toerisme moet terugkeren op Bali." Foto: Hielco Kuipers volgend jaar aan toeristen wordt aangeboden. Het toerisme keert pas blij vend terug als er geen nieuwe aanslagen komen, weet ook Boers. Daarvoor moet de Bali nese samenleving tot rust ko men. Er zijn nu etnische span ningen die veroorzaakt zijn door de komst van Javaanse 'gastarbeiders'. De verschillen tussen beide groepen zijn groot: Javanen zijn islamieten, Balinezen hindoes. Balinezen vinden Javanen bovendien vaak crimineel. Dat baart ze zorgen, weet Boers.Als jij een toerist berooft, komt hij niet terug en dan kom je aan ons brood, zo redeneren zij." De laatste jaren w£s Bali dus al een kruitvat. De aan Al-Qaeda gelieerde terreurgroep Jemaah Islamiyah leverde de noodlot tige vonk. Boers gelooft dat de etnische conflicten doorwoekeren als zij niet bespreekbaar worden gemaakt. Met het symposium op 16 en 17 oktober wil zij daar een bijdrage aan leveren. „Dan wennen de mensen aan het onderwerp en wie weet dóen ze er uiteindelijk iets aan." Sprekers zijn onder meer hoogleraar N. Visser van de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer en Zuid- Oost Aziëdeskundige H. Hinz- ler van de Universiteit Leiden. Wilfred Simons ties, uitbreidingen en verbou wingen. De aanpassingen en uitbreidin gen kosten Leiden meer omdat er bij het oorspronkelijke plan nog 'de nodige onduidelijkhe den' waren over sloopkosten, veiligheidseisen en de verbin dingsgang naar het revalidatie centrum. De gemeenteraad moest toen bijna vier miljoen euro beschikbaar stellen. Ver der is inmiddels het aantal leer lingen toegenomen. Daardoor is een extra uitbreiding nodig. De bouwplannen kosten de ge meente nu 5,8 miljoen euro. De totale kosten vallen nog hoger uit; de school moet zelf - onder andere via sponsors - zo'n 600.000 euro bijeen zien te krij gen. Volgens de gemeente staat er aan het eind van het jaar aan de Blauwe Vogelweg 'een goed toegeruste en goed bereikbare school voor de regio'. Kinderen van De Thermiek kunnen ge bruik maken van de voorzienin gen van het eveneens in aan bouw zijnde revalidatiecentrum van het Rijnlands Zeehospiti um. De school krijgt een eigen gymhal en zwembad. De Thermiek is een school voor mytyl- en tyltylonderwijs. Kin deren met (vaak) een zware handicap volgen er lessen en krijgen begeleiding. De Ther miek is een fusie van de Leidse Mytylschool en de Vierbot uit Katwijk, gevestigd in één schoolgebouw. Vanwege bezwaren uit de buurt is de verbouwing pas eind vorig jaar begonnen - de bedoeling was om een jaar eerder al te bouwen. voornemen enkele weken gele den bekend bij de presentatie van de gemeentelijke begroting. „Dat vinden wij voor de muziek uitlopen, zeker ook gezien de onrust die dit teweeg zal bren gen onder het personeel", al dus WD-raadslid Dorlandt. leiderdorp - De Leiderdorpse WD vindt het niet goed dat wethouder Roest voorstelt om de vuilnismannen onder te brengen bij de Leidse reini gingsdienst, terwijl hij de moge lijkheid daarvan nog moet on derzoeken. Roest maakte zijn AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Op de hockeyvelden van L.H.C. Roomburg aan de Van Vollenhovekade in Leiden wordt vrijdag van 10.30 tot 16.45 het schoolhockey toer nooi gespeeld voor middelbare scholen. Uit Leiden en de regio zijn 23 teams ingeschreven. Rooibos-ijsthee, mangochut ney, chilliberry tapenade en an dere producten van door vrou wen geleide Zuid-Afrikaanse bedrijven kunnen zaterdag worden geproefd bij de Wereld winkel in de Burgsteeg, tussen 12.00 en 16.00 uur. Zaterdag is er voor de winkel van Terre des Hommes, ook in de Burgsteeg, een kinderboekenmarkt, vanaf 12.00 uur. De opbrengst is voor een opvangcentrum in Cam bodja, voor vrouwen en kinde ren die het slachtoffer zijn van geweld. In de lezingencyclus 'Haal meer uit je leven' verzorgt Ellen van der Leeden morgen de le zing 'Het Medicijnwiel' in buurthuis Stevenshof, TrixTer- windtstraat 4, Leiden. Meer in formatie telefoon 5410375. En tree 9 euro. Tijdens de filmavond van het COC Leiden wordt donderdag om 21.00 uur de film 'Lilies' vertoond. Entree 3 euro. Lange- gracht 65. Speel-o-theek De Wiekewaai in de Merenwijk viert woensdag het 20-jarig bestaan met allerlei activiteiten voor kinderen. De speel-o-theek kan nieuwe vrij willigers gebruiken. Wïjkvereniging Aktief verzorgt vrijdag vanaf 19.30 uur een al gemene kaart- en sjoelavond in het clubgebouw aan de Berla- gestraat 2 in Leiden. Prof. W.J. Ouweneel geeft vrij dag om 20.00 uur in het school gebouw aan het Lammen- schanspark in Leiden de eerste lezing in een serie van vier met het hoofdthema 'Gods eeuwige heilsplan'. Het onderwerp is: 'Geestelijke zegen in Christus', Efeze 1. Vanaf 19.45 uur is er samenzang. De toegang is gra tis. Meer informatie via tele foonnummer 5175383.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15