REGIO 'Zonder brutaliteit kom je nergens' Drugs smokkelen in een hond: walgelijk' Beperking Ritme Integratie Geluk Verbazing over nominatie Van Hall voor Zilveren Veer Oude spullen DINSDAG 7 OKTOBER 2( NAVRAAG Aan mensen die kilo's in bolletjes verpakte drugs in hun maag naar Nederland smokkelen, zijn we inmiddels wel gewend. Maar het kan 5 nog gekker. Afgelopen weekeinde werd be kend dat op Schiphol onlangs twee labra dors zijn ontdekt die cocaïne in hun maag hadden. Beide honden, die de aandacht trokken omdat ze niet goed werden, hadden een plastic zak met een kilo co ke in hun maag, zo toonden röntgenfoto's aan. Navraag bij de Voor- schotense dierenarts C. WESTGEEST. Een kilo cocaïne, hoe krijg je dat in een hond? „Om honden dingen te laten doorslikken kun je een maagsonde gebruiken. Dat is een soort slang die je via de bek naar de honden maag laat lopen. Zo'n sonde wordt wel gebruikt om medicijnen toe te die nen. In principe zou je er ook cocaïnebolletjes mee kunnen inbrengen, lijkt mij. Ze gewoon laten doorslikken is geen optie. Probeer een hond maar eens één pilletje te geven. Dat is vaak een heidens karwei." Maar in de op Schiphol ontdekte honden zat in elk een plastic zak met een kilo drugs. Gaat dat ook door een sonde? „Nee, dat lijkt me niet. In dat geval denk ik dat ze de drugs opera tief in de hondenmaag hebben geplaatst. Want dat kan natuurlijk ook." Hoe krijg je het in de hond? Hoe krijg je het weer uit de hond? Voor de smokkelaars is die iraag natuurlijk net zo belangrijk. Wat denkt u? „Iets uit een hondenmaag krijgen, is meestal niet zo'n probleem. Je dient een braakmiddel toe en binnen twee minuten komt alles er uit. Maar als het werkelijk een zak van een kilo was, zal het wel de bedoeling zijn geweest de drugs weer operatief te verwijderen." Wat vindt u van deze nieuwe smokkelpraktijk? „Ja, dat lijkt me duidelijk, hè. In één woord walgelijk." U opereert ook honden. Wat is het gekste dat u ooit in een hon denmaag heeft aangetroffen? „O, van alles, maar geen drugs, hoor. Vooral jonge honden hebben de neiging alles op te vreten wat ze tegenkomen. Kastanjes bij voorbeeld en balletjes, of ander speelgoed. Het gekste dat ik ooit in mijn praktijk heb meegemaakt, was een bullterriër die een com plete trapper van een fiets in zijn maag had. Die heb ik toen opera tief verwijderd." tekst: Paul de Vlieger foto: UP De Boer/Jur Engelchor UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 7 October De Europese Unie heeft 2003 uitgeroepen tot het jaar van de gehandicapten. In alle Europe se landen wordt extra aandacht besteed aan de positie van mensen met een handicap. De ze krant blijft niet achter. In een serie inter views wordt aan de hand van steekwoorden een beeld geschetst van het dagelijks leven van mensen met een lichamelijke en/of ver standelijke beperking. In deze derde afleve Marcel Gallert uit Leiden. „Echt lopen zal v\ nooit meer lukken. Maar ik wil kijken hoe v ik in de buurt kan komen." Beperking integratie, ritme en geluk Zaterdag to december 1988 was de dag die alles veranderde voor Marcel Gallert. Rond half vijf in de ochtend was hij op weg naar huis na een avond stappen in discotheek Blues Brothers in Hillegom. Vlak nadat hij vijf vrienden thuis had afgezet raakte de toen 24-jarige Leidenaar op de Ingenieur Lelylaan de macht over het stuur van zijn Toyota kwijt. door Maarten Dekker Marcel Gallert: „Ik hoor vaak van gehandicapte 'collega's' over problemen, maar zelf heb ik die eigenlijk niet." Inzet: Gallerts auto na het ongeval dat hem in 1988 overkwa Foto's: Hielco Kuipers en privé-archief l *7 e denken dat ik in slaap ben gesukkeld. Zelf Zj weet ik er niets meer van." De auto raakte in volle vaart van de weg en kwam tegen het spoor wegviaduct tot stilstand. Gallert werd uit zijn stoel geslingerd en landde meters verderop. Was dat niet gebeurd, dan had hij het ongeluk zeker niet overleefd, zegt hij. Als bewijs haalt hij een vergeel de envelop tevoorschijn. Zwartwitfoto's tonen het totaal verkreukelde autowrak, een en al verwron gen staal. „Ik had geen gordels om. Dat is mijn redding geweest." Zijn redding: Gallert reed zich niet te pletter tegen de betonnen pilaren van het viaduct, maar raakte in coma. Toen hij daar na drie maanden uit ont waakte, bleek de gehele linkerzijde van zijn li chaam verlamd. Dat betekende het begin van een lang en intensief revalidatieproces In het eerste jaar kon hij niet praten. Met dank aan zijn logo pediste keerde zijn spraakfunctie stukje bij beetje terug, maar ook nu nog komen sommige woor den met moeite en ietwat hakkelend over zijn lip pen. Met zijn linkerhand kan hij vrijwel niets, die hangt erbij als het stompje van een vuurwerk slachtoffer. En ook lopen gaat niet meer. Gallert verplaatst zich in een elektrische rolstoel. Bijna vijftien jaar na het ongeluk is hij voor dertig tot veertig procent hersteld, analyseert hij zelf. „Maar ik voel dat er zelfs nu nog progressie in zit." Voor de crash werkte Marcel Gallert als stukadoor. „Overdag voor m'n baas en in de avonduren nog een beetje voor mezelf. Zoals zovelen." Het waren lange dagen en het werk was zwaar, maar hij deed het met plezier. In de weekeindes was het tijd om in het uitgaansleven de zinnen te verzetten, geholpen door overvloedige hoeveelheden alcohol. „Maar voor het ongeluk had ik niks gedronken. Het was zo'n beetje de eerste dag in m'n leven dat ik nuchter was." Tijdens het revalideren volgde de Leidenaar diverse computercursussen, die hem uiteindelijk een baan opleverden bij de Zijlbedrijven (DZB). Drie dagen per week ontleedt hij oude pc's en haalt er bestanden uit. „Ze noemen me daar computerprogrammeur, maar zo zie ik dat zelf niet, hoor. Het zijn klusjes om mij een beetje van de straat te houden." Dat lukt nauwelijks, want buiten zijn werktijden is Gallert overal in de stad te vinden. „Thuis ben ik ei genlijk nooit. Dat wil ik ook niet. Dan ben ik bang dat ik hier op de bank een beetje zit in te kakken. Ik wil bezig blijven, dat is goed voor me." Die mentaliteit komt voort uit een ongelooflijk doorzettingsvermo gen, waar de leden van de Leidse atletiekvereniging over mee kunnen praten. Gallert gaat er iedere week langs en probeert dan voorzichtig een stukje te lo pen. „Ik lég me nergens bij neer, dat zit in mijn ka rakter opgesloten. Oké, echt lopen zal wel nooit meer lukken. Maar ik wil kijken hoe ver ik in de buurt kan komen." Gallert gebruikt zijn.elektrische rolstoel ook om op zijn werk te komen. Alleen als het hard regent of sneeuwt, wil hij nog wel eens de hulp inroepen van een op zijn wensen aangepast busje. „Je kunt maar beter zo veel mogelijk dingen in eigen hand houden, dan loop je tegen de minste problemen op. Ik hoor vaak van gehandicapte 'collega's' over problemen, maar f elf heb ik die ei genlijk niet. Dat komt door mijn bru taliteit. Ik scheur gewoon door als ik ergens heen moet. Ik moet wel, want anders kom je gewoon nergens als gehandicapte. Vaak hoor je achteraf wel dat mensen je asociaal vinden of dat ze zeggen dat je rustig aan moet doen. Maar die begrijpen mijn posi tie niet." Ook het huishouden houdt Gallert in eigen handen. Hij doet alles zelf, in zijn woning met verstelbaar aan recht, aangepaste badkamer en een achterdeur die slechts een klein zetje nodig heeft om open te zwenken. „Ik ben nooit thuis, dus ik zou de schoonmaakster niet eens kunnen binnenlaten." Zijn sociale leven heeft niet te lijden gel onder zijn beperkingen, zo denkt hij. te vrienden blijven altijd je vrienden, zo i: bij mij ook gegaan. En het scheelt natuur een slok op een borrel dat ik niet zielig in hoekje ben gaan zitten. Ik heb altijd de di en de gezelligheid opgezocht. Je kunt nie wachten dat iedereen jou maar komt opz als je je verstopt achter de geraniums." Bij DIOK, de club waar hij voor zijn ongel rugbyde, draait Gallert vrijwel wekelijks e bardienst, samen met spelers van het eer Hij heeft nooit last van melancholie als hi wedstrijdje bekijkt, al is rugby wel een var dingen die hij het meeste mist. Net als de tripjes die hij eens in de zo veel tijd maak met een vriend. Samen verschansten ze z met grote zeevishengels op de Pier in Sch ningen. Nu lukt hem dat niet meer. Maar Marcel Gallert is te nuchter om te li onder zijn beperkingen. „Ik voel me nooi roerd, altijd sta ik met een goed gevoel o{ zul je nooit in tranen zien, daar vind ik h( ven te mooi voor. Al hou je als mens altijc wensen. Wat ik nog zou willen? Ik hoop 0 leuk vrouwtje. En ik zou graag eens naar Nieuw-Zeeland gaan. Daar woont een tai van mij, met twee neefjes die ik nog nooit gezien." Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, teL 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.)-. 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen, HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. SCHRIJVENDE LEZERS Tot mijn verbazing las ik in het Leidsch Dagblad dat Eylard van Hall genomi neerd is voor de Zilveren Veer 2003. Dit lijkt mij een grote vergissing. In 1998 werd in Noordwijk voor het eerst het Internationale Straattheater Festival georganiseerd. Hiervoor vroeg men vrij willigers. Ik ben beroeps beeldend kun stenaar en het leek mij een goed idee een 'kunstpoot' aan het festival te kop pelen. Arno Bos - initiatiefnemer van het festival en winnaar van de Zilveren Veer 1998 - vond dat ook een goed plan en vroeg mij mijn ideeën uit te werken en de kunstenaars te begeleiden. Het eerste Internationale Straattheater Festi val bleek een doorslaand succes. Tijdens de voorbereiding van het tweede Straattheater Festival, in 1999, kwam de stichting ExpoZee met een voorstel. Zij had een lustrum te vieren en wilde iets samen doen met het straattheater om zo in de spotlight te komen, samen subsi dies te werven en elkaar te versterken. Arno Bos nodigde mij, als artistiek coör dinator, uit om samen met hem en Ex poZee om de tafel te gaan zitten en een plan uit te werken. In 1995 was in Katwijk voor het eerst het schilderfestival georganiseerd. Initiator en organisator was Gert Meijerink van het Amsterdams Instituut voor de Schil derkunst. Ik was deelnemer aan dit schilderfestival. Ik kende Meijerink en wist dat, door een gebrek aan samen werking met Winfried Molenkamp in Katwijk, het bij een eenmalig festival ge bleven was. Eylard van Hall had via zijn zoon Juriaan ook kennis genomen van het Katwijkse schilderfestival en wilde het festival naar Noordwijk halen. Wij waren van mening dat het een goed festival was en dat het zonde was het 'op de plank te laten liggen'. Eylard van Hall was sinds kort lid van het bestuur van ExpoZee. Voorzitter was Jan van Kan. Op voorstel van Van Kan zijn Arno Bos en ik naar Amsterdam ge gaan om gesprekken te voeren met Gert Meijerink, hem te polsen en te bekijken of er een combinatie met het Straatthea ter Festival gemaakt zou kunnen wor den. Toen wij van mening waren dat de combinatie mogelijk was, hebben wij dit teruggekoppeld naar ExpoZee en zijn de plannen verder uitgewerkt door de orga nisatie van het straattheater. Je zou dus kunnen zeggen dat de heer Van Hall het initiatief heeft genomen de initiator van het schilderfestival uit te nodigen voor een gesprek. Ik ben van mening dat het derhalve bijzonder onte recht is dat de heer Van Hall voorgedra gen wordt voor een Zilveren Veer omdat hij volkomen ten onrechte initiator van het Noordwijk Zomer Schilderfestival wordt genoemd. De initiator is Gert Meijerink uit Amsterdam. Ine Koopmans, Noordwijk. Vanaf van daag een nieuwe ru briek op deze plek, met kor te schetsen uit het alle daagse leven. De rubriek is te lezen op dinsdag en vrijdag. ROELOFARENDSVEEN, 14.00 UUR Het is even wennen. De lucht van patat met, zware shag en oude spullen. Wie op terdagmiddag de veilinghallen in Roelofarendsveen betreedt moet een sterke neus hebben (of juist niet). Oude mensen en dingen die voorbijgaan. Ze horen bij elkaar. Zeker op deze rommi markt, waar de zoektocht naar vergane glorie voor menigeen een dagbesteding is. R nimaal twee ronden langs de tientallen kramen maakt de ware koopjesjager. Zodat echt niets mist. „Ken ik 't passuh?" Een vrouw van een jaar of vijftig graait een setje lingerie (vijf eu uit een berg onderbroeken en bh's. „Heb ik net gedaan", reageert een passerende n „In 't kruis zit-ie lekker en van voren ook." Hij wijst op borsthoogte„Wat een gek, zegt de verkoopster achter de kraam. Lachen natuurlijk. Alles kun je er vinden. Van geborduurde imitatie-Vermeer tot historisch krantenkn sel (Leeuwarder Courant van 1803; twee euro per stuk). Van Maria-beeldje tot Fran Bauer-cd. Van babyrompertje tot damesstep-in. Wie het niet vindt, kijkt niet goed. „Hier heeft u een spiegel. Wij doen alles voor de klant." De verkoopster in muisgrij; bodywarmer weet hoe het moet. „Echt sjiek hoor." Ze kijkt de klant liefdevol aan. E worstelt met een zilverkleurige ketting waaraan een vierkante blauwe steen hangt. „Kijk, 't kettinkie is misschien iel, maar het gaat natuurlijk om de steen. En die staa heel goed. Mevrouw, ik ben blij dat u 'm ook mooi vindt." Je hebt nieuwe rommel en oude rommel. En dat alles staat gebroederlijk bijeen. Ou blikken verf naast nieuwe bolletjes wol. Een afgebladderde kinderstoel naast een fri groene potpalm. „Hij is leuk, heeft een lekker bekkie, vin je nie?" De vrouw kijkt verliefd naar de sm zelige meisjespop. Haar man mompelt wat. De verkoopster ruikt haar kans. „Voort knaak mevrouw? Zou ik er misschien óók iets aan mogen verdienen? 't Is dat ik 'm vandaag kwijt wil, maar die pop gaat makkelijk weg voor 12,50 hoor. Nou goed, vijf ro dan, omdat ik in een goede bui ben." Erna Straatsma LEIDEN - Onder auspiciën van het Kon. Genootschap 'Mathesis Sci- entiarum Genetrix' werd in September 1951 een dagschool voor Uit gebreid Technisch Onderwijs geopend, waarmede een uitbreiding werd gegeven aan de onderwijsmogelijkheden in de Sleutelstad. Hoe wel de theoretische lessen werden gegeven in het gebouw van M.S.G. moesten de leerlingen om deze theorie aan de practijk te toetsen een gang maken naar het bedrijf van de Kon. Ned. Grofsmederij, aange zien men aan de school nog niet beschikte over een practijklokaal, met de daarin aanwezige machines en werkbanken. Dank zij de medewer king der overheid is hierin thans voorzien en kon gistermiddag in één der lokalen van het perceel Pieterskerkgracht 9 een moderne werk plaats worden geopend. Het feit, dat thans vele jongeren de voorkeur geven aan het volgen van uitgebreid technisch onderwijs, is hieraan ongetwijfeld niet vreemd. De U.T.S. geeft aan leerlingen met een Mulo-diploma of een middelbare opleiding van tenminste twee jaar de gelegenheid om de technische richting op te gaan. Voor bekwame leerlingen van de Am bachtsschool bestaat de mogelijkheid om een overschakelingscursus te volgen, welke bij gun stig resultaat, deze leer lingen in de gelegen heid stelt het U.T.-on- derwijs te volgen. ANNO 1978, zaterdag 7 oktober LEIDERDORP-Samen met Daphne Hemelop, leerlinge van de derde klas, sloeg wethouder Verdier gistermiddag de officiële 'eerste paal' voor het nieuwe ge bouw van de protes tants-christelijke school, 'De Regenboog' in de Leiderdorpse wijk Voorhof. Foto: archief Leidsch Dagblad w* ZONE C

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14