LEIDE Eindelijk overeenstemming Aalmarkt 'De brede school biedt ongelooflijke kansen' REGIO ethouder Geertsema: Leiden trekt biotechnologie niet voor ichtoffer onesteyn hnoedelijk „odgeslagen Binnenstad vreest opslag van vuurwerk tudenten naar voor iposium uurt vindt oncomplex lioog n- - Bewoners van de ,r"Wenweg in Leiden etn gisteren van de 1 j» een brief ontvan- waarin wordt ge ld om meer informa- (i verband met de St van het lijk van een rige Leidenaar. Diens verminkte lichaam vorige week woens- 'itend even voor ne- iut aangetroffen in iark Cronesteyn na- Boerenpad. ilitie Hollands Mid- [is bezig met een buurtonderzoek, irder speurwerk van icherche Bijstands- 'is naar voren geko- dat in de !/nacht van dinsdag itember op woens- oktober tussen 22.00 .00 uur meerdere ;n over de Vrouwen- ibben gelopen of ge- Wie dat tussen ge le tijdstippen heeft of er met de auto gereden, wordt ver- 'nogmaals' telefo- Icontact op te nemen |de leider van het De politie doet nog geen mededelingen jde zaak, die in de een ernstig mis- 'ordt aangeduid, «oriichting is inmid- 3 vergedragen aan het Ministerie in daag, dat ook zwijgt talen. ichaam van de man vorige week woens- Toeg in de ochtend Dn de hond van een Mjgangster ontdekt in osjes naast de par- ilaats van het park. Zij ichuwde personeel ..Pe Zijl Bedrijven dat buurt aan het werk -Vervolgens werd de Je ingeschakeld, thten willen dat het joffer, een 23-jarige met donkerblond uit het voormalige —islavië afkomstig is en iet een afrekening in -mminele circuit be- Het lichaam was toegetakeld. In het zat een gat van neus -thterhoofd, het over- 1 van de man was ge- Ird en zijn broek hing i enkels. Volgens oog- gen vertoonde het li jn geen sporen van "Wonden of messte- jDe man leek te zijn feeslagen. Kort na de ^t van het lijk heeft de ie drie auto's wegge- Jt uit de omgeving van laats waar het slacht- - werd gevonden. Een Je voertuigen was uit- irid, de twee andere jen buitenlandse ken- dinsdag 7 oktober 2003 R1 door Timoteus Waarsenburg leiden - De leden van de project groep Nieuw Aalmarktplan (NAP) en de gemeente hebben overeenstemming bereikt over het ontwerp-Stadsvemieuwings- plan, de blauwdruk voor de ver bouwing van het Aalmarktge- bied, dat deze maand aan de ge meenteraad wordt voorgelegd. NAP-voorzitter Van Brussel slaagde er gisteravond in om veruit de meeste leden te laten instemmen. Direct na het finale overleg tekenden de leden van de projectgroep en wethouder Ron Hillebrand van Ruimtelijke Ordening een convenant waarin - in nog altijd voor meerdere uit leg vatbare woorden - staat wel ke ruimte de gemeente heeft. Toch zitten nog niet alle leden van de projectgroep op één lijn: twee 'dissidenten' weigerden hun handtekening onder het stuk te zetten. Met het convenant op tafel ligt voor het college de weg vrij om het Aalmarktgebied te ontwik kelen en eventuele protesten terzijde te schuiven. Hoewel in het convenant nadrukkelijk staat vermeld dat iedereen die als lid van de werkgroep het convenant ondertekend heeft het recht houdt om individueel bezwaar te maken tegen (delen van) de uiteindelijke plannen, verwacht Hillebrand nu weinig weerstand. „Met dit convenant is er breed draagvlak voor het Stadsvernieuwingsplan", zegt de wethouder. „Er zal in de toe komst nog flink worden gedis cussieerd, maar alle breekpun ten zijn weggewerkt. Iemand die vandaag zijn handtekening onder dit stuk heeft gezet, kan niet morgen z'n hand opsteken en zeggen dat ie het er niet mee eens is. Daarom ben ik ook zo blij met dit convenant." Volgens Van Brussel is het con venant het hoogst haalbare voor de projectgroep waarin bewoners, ondernemers en be langhebbenden zoals de vereni ging Oud Leyden zitting heb ben. „Natuurlijk laten de om schrijvingen in de tekst van het convenant de nodige ruimte voor wie kwaad wil. Maar ik heb niet de indruk dat de ge meente kwaad wil. Zie dit con venant als een regeerakkoord waar gaandeweg nog aan ge sleuteld moet worden om het haalbaar te houden. Maar de basis is gelegd. Een basis waar enorm veel partijen in de stad zich in kunnen vinden. En dat is ook het unieke aan dit conve nant: zoveel partijen met alle maal hun eigen, afwijkende be langen die gezamenlijk tot een stadsvernieuwingsplan komen. De gemeente kon met het stadsvernieuwingsplan zoals dat op tafel lag, alle kanten op. Nu zijn er bepaalde grenzen ge steld, is hun bewegingsvrijheid wat beknot. De gemeente weet dat het bezwaren zal regenen als zij heel erg afwijkt van dit convenant. En daar is niemand bij gebaat." „Er is nog nooit zulk uitvoerig overleg geweest tussen verschil lende partijen in de stad", vindt ook Hillebrand. „Natuurlijk is De Aalmarktschool wordt een winkel en misschien komt er een cul tuurcafé in. Foto: Wim Dijkman de tekst van het convenant op sommige punten voor meerde re uitleg vatbaar. Maar er zal onderhandeld moeten worden in de geest van het convenant. Als je alles op de letter nauw keurig gaat volgen wat hier staat, pretendeer je dat wij het beter weten dan de toparchi tecten die de uiteindelijke ont werpen gaan maken. Ik bena der dit convenant uit een ander perspectief dan 'wat staat er precies'. Wij hebben de morele plicht om dit convenant als lei draad te gebruiken." En dat is precies waarom T. Ba- renbrug, die namens de werk groep Machtwacht zitting heeft in de projectgroep, zijn handte kening niet heeft gezet. „De tekst laat de gemeente zoveel ruimte, dat ze alsnog haar eigen plannen kan doordrukken. De leden gaan nu te veel uit van een goede verstandhouding met de gemeente, dat de ge meente zal handelen in de 'geest' van het convenant. Maar vergeet niet dat deze project groep juist in het leven is geroe pen omdat er geen goede ver standhouding was. Hillebrand kan van alles beloven, maar ik heb geleerd dat beloftes op pa pier moeten staan. En dat er op schending van die beloftes sancties moeten staan." Van Brussel meent echter dat er weldegelijk 'sancties' staan op het niet naleven van het conve nant. „Een convenant heeft ju ridische status. Als de gemeente zich hier niet aan houdt, zal de Hoge Raad haar terecht wij zen." De plannen Het stadsvernieuwingsplan van de gemeente wede op een aantal punten af van de wensen van de projectgroep voor het Aalmarktgebied. De leden van NAP madeten voord bezwaar tegen de par keergarage op de Boom- markt ds parkeerplek voor bezoekers, de grote winkel die in de Aalmarktschool moet komen, de wijze waar op de doorgang tussen de Haarlemmerstraat en de Stil le Rijn gemaakt moet wor den en de hoogte van de toe- - gang vanaf de Breestraat naar het pleintje achter de Waag. Waar zijn de project groep en de gemeente het nu over eens? - Een nieuwe verbinding tus sen de Haarlemmerstraat en de Stille Rijn met een maxi- mde breedte van 5 meter, met 'een zorgvuldige inpas sing van de entrees in de ge- velwanden' van de Haarlem merstraat en Stille Rijn - Een nieuwe voetgangers brug, de Waaghoofdbrug blijft - Winkels in de Vrou- wensteeg en aan de Aal markt - Woonruimte boven de winkels - Een cultuurtuin achter de Aalmarktschool - De Aalmarktschool wordt waarschijnlijk een winkel, maar de mogelijkheid om er, zoals de projectgroep graag wilde, een cultuurcafé te ves tigen blijft open - Uitbreiding van de Stadsge hoorzaal - Sloop van het voormalige pand van het Hoogheem raadschap van Rijnland. Een ondergrondse parkeergarage aan de Boommarkt, nieuw bouw voor het postkantoor, Stathuys en LVC en wonin gen - Verbreding van Manden- makerssteeg achter de Waag tot een winkelerf met een toegang naar V&D en een doorgang naar de Breestraat met een doorloophoogte die 'nader bepaald wordt tijdens het bouwproces' - Een 'levendig' Waterplein in het gebied tussen de Kip- penbrug en de Hoogstraat - Aanpassing van de gevel van de ABN Amrobank aan de Breestraat en vestiging van een winkel met boven woningen op die plek - Een fietsenkelder onder het Stadhuisplein - Het auto- en busvrij maken van de Breestraat als de Rijn Gouwe Lijn komt leiden - Het is veel te gevaarlijk om vuurwerk in grote hoeveel heden op te slaan in de volge bouwde binnenstad. Buurtver eniging Maredorp vindt daar om dat de gemeente geen ver gunning moet verlenen aan De Vliegershop, die wil verhuizen van de Haarlemmerstraat naar de Turfmarkt. In de nieuwe zaak slaat de winkel nog meer vuurwerk op, weet voorzitter Jaap Moggré van de buurtver eniging. „We waren ook tegen de opslag aan de Haarlemmer straat. Dat protest is afgewezen, en toen zijn we niet in beroep gegaan. Deze keer willen we doorzetten, het is te gevaarlijk." Volgens een woordvoerster van de gemeente verhuist de Vlie gershop juist om aan de strenge veiligheidsvoorschriften te kun nen voldoen, die zijn vastgelegd in de nieuwe Vuurwerkregeling. Zo moet er bijvoorbeeld in een opslagruimte een sprinklerin stallatie aanwezig zijn. „Ik snap dat bewoners zich zor gen maken, zeker naar aanlei ding van de vuurwerkramp in Enschede. Maar daar lagen enorme hoeveelheden zwaar evenementenvuurwerk opge slagen. Hier gaat het om consu mentenvuurwerk, dat minder zwaar is, en bovendien gaat het om veel kleinere hoeveelheden. De regels zijn erg streng. Als er al iets mis gaat, dan kan dat geen ernstige gevolgen hebben. Bovendien controleren we goed, onze adviseur gaat begin december en eind december bij de opslagplaatsen langs." Projectleider: ouders moeten verantwoordelijkheid nemen door Wilfred Simons leiden - Samen opgroeien bete kent: samen naar school. Project leider Bob Olders van de Brede School in Leiden-Noord vindt het onverantwoord dat er in zijn wijk 'witte' en 'zwarte' scholen zijn. De scholen moeten een af spiegeling zijn van de wijk. Dat is een belangrijk motief achter de oprichting van een brede school in Leiden-Noord. Tijdens een voorlichtingsavond over de brede school bleek vori ge week dat vooral autochtone ouders niet zoveel bezwaar hebben tegen de segregatie in hun wijk. Olders weet dat. „Maar vraagt u eens aan alloch tone ouders, wat zij belangrijk vinden. Zij willen geen zwarte klassen." Olders erkent dat het 'niet leuk' is voor de autochtone ouders om dit te horen en dat het 'niet gemakkelijk' is om met deze boodschap aan te komen, maar hij wijst hen op hun maat schappelijke verantwoordelijk heid. „Die blijft bestaan." De ouders bleken niet erg en thousiast over de komst van een brede school voor alle on geveer 1200 kinderen in de ba sisschoolleeftijd. Zo'n massale school is heel anders dan de vier kleine scholen die er nu zijn: de 'witte' protestants- christelijke school (Spring plank) en een 'gemengde' (Dol fijn), een 'gemengde' rooms- katholieke school (Singel) en een 'zwarte' openbare school (Viersprong). Ook zijn ouders bang dat het levensbeschouwe lijke karakter van het onderwijs verdwijnt. Een andere klacht van ouders is dat brede scholen worden geas socieerd met 'achterstandswij ken'. Dat kan op zichzelf al een reden zijn om er tegen te zijn. Leiden-Noord is geen achter- Het onderwijs van openbare basisschool De Viersprong aan de Timorstraat is goed, zegt projectleider Bob Olders van de gemeente Leiden. Toch helpt die onderwijskundige repu tatie haar niet om meer 'witte' leerlingen te werven. Foto: Mark Lamers standswijk, vond een ouder, hooguit een 'achterstallige wijk'. Zij wees op achterstallig onder houd aan de basisscholen, waaraan sinds de jaren '70 wei nig gedaan zou zijn. Als de 'zwarte' scholen nu eens goed opgeknapt werden, dan trekken zij vanzelf een beter publiek. Olders vreest dat het zo een voudig niet ligt. „Met het on derwijs in Leiden-Noord is niets mis", zegt hij met nadruk. „Inspectierapporten geven dat aan. Ook op De Viersprong is het onderwijs heel goed. Toch slaagt de school er ondanks haar onderwijskundige reputa tie niet in om meer autochtone leerlingen te trekken." Boven dien voldoen de schoolgebou wen niet meer aan de eisen die het onderwijs stelt. „Onderwijs is niet alleen meer klassikaal, er zijn bijruimten nodig voor extra hulp, kinderen werken zelfstan dig, je wil een iet-ruimte. Je kunt alle kozijnen netjes op schilderen, maar achter de ge vel blijft alles dan zoals het was. Een brede school in een nieuw gebouw biedt ons de kans om in één keer een inhaalslag te maken." Ook Olders maakt bezwaar te gen de term 'achterstandswijk'. Hij noemt Leiden-Noord liever een 'aandachtswijk'. Zeker is dat Leiden-Noord niet de 'al- lochtonenbuurt' is waar som mige Leidenaars haar voor hou den. Volgens Olders komt zo'n 45 procent van de bewoners van elders, maar er zijn ook cij fers waaruit blijkt dat het aan deel allochtonen slechts dertig procent is. Ook is Leiden-Noord niet meer overwegend een arbeiderswijk. In de jaren '80 en '90 zijn veel oorspronkelijke bewoners ver trokken naar nieuwbouwwijken als de Stevenshof en de Leyhof in Leiderdorp. Hoogopgeleiden nemen hun plaats in snel tem po in: in 2000 bedroeg hun aan deel in de wijk 18 procent en dit percentage is inmiddels geste gen tot rond de dertig. Daar mee telt de wijk meer hoger op geleiden dan het landelijk ge middelde. Veel van hen 'wach ten' in Noord op een duurdere woning in een ander deel van de stad, maar er zijn er ook die bewust kiezen voor het dyna mische en gemengde karakter van de wijk. Olders wil graag een brede school omdat die de ontwikke lingskansen van alle kinderen vergroot. Als voorbeeld geeft hij de mogelijkheid van een 'ver lengde schooldag'. Leerlingen kunnen dan na de officiële schooltijd cursussen volgen of aan sport doen. „Nu biedt de gemeente sport- cursussen na schooltijd aan, maar de respons is lager dan in andere wijken. Bij het begin van het schooljaar kwamen er slechts vijf aanmeldingen. In brede-schoolverband liggen er ongelooflijke kansen. Ik wilde, dat ik ze vroeger zelf had ge had." llfred Simons Leiden trekt de biotechno- liet voor. Andere ondeme- p de negen bedrijventerrei- f de stad telt, kunnen op de- dienstverlening aanspraak als de bedrijven op het Bio Park, alleen weten zij dat et. Dat zegt WD-wethouder ma (economische zaken) y)lttie op klachten van LVI-be- i)ei|rs R. van den Berg en R. tuursleden van de LVI vin- 6. st de gemeente Leiden meer loen om bedrijven te werven (S)iier opgeleiden werk geven, te veel in op de biotechnolo gie, zo is het verwijt van de LVI aan de wethouder. Geertsema vindt het verwijt onterecht. Hij wijst op de Oostvlietpolder, die de komende jaren speciaal voor productiebe drijven wordt ontwikkeld. Ook de bewering dat de biotechnologie al leen hoogopgeleiden werk biedt, wil hij nadrukkelijk ontkrachten. Catering, verpakking, kinderop vang en schoonmaakwerk, om en kele voorbeelden te geven, is een belangrijke spin off van de kernac tiviteiten. „Alle ondernemers op het Bio Science Park zeggen dat zij die mensen óók nodig hebben en ik geloof hen", aldus Geertsema. De wethouder is verbaasd over het feit dat veel bedrijven nauwelijks weten welke faciliteiten de ge meente hen kan bieden. „Ik was laatst bij uitgeverij Brill, in verband met hun nieuwbouwplannen. De directie klaagde over de bureaucra tie waaraan zij onderworpen wor den. Ik zeg: 'maar weet u dan niet dat u een account manager kunt krijgen die u helpt bij het aanvra gen van uw vergunningen? Weet u dat wij een loket hebben voor alle Leidse bedrijven?' Dat wist zij niet. Die faciliteiten zijn voor alle Leidse ondernemers beschikbaar." De LVI vindt dat Leiden niet alleen op hoogtechnologische industrie moet mikken, maar ook een laag- technologisch speerpunt moet hebben, zoals bijvoorbeeld lood- gieterswerk of installatietechniek. Geertsema vindt dat de LVI dan maar met een voorstel moet ko men. Hij stelt wel een paar eisen. Deze nieuwe industrie moet niet alleen veel mensen werk geven, maar ook efficiënt met ruimte omgaan, de toekomst hebben en vooral renda bel zijn. „In de Oostvlietpolder is zo'n bedrijfstak welkom." Toch krijgt Geertsema eerder een warm gevoel van de leus 'Leiden biotechstad' dan van 'Leiden lood- gietersstad'. „Inderdaad. De bio technologie is bevruchtend voor de stad en op de wat langere duur zeer winstgevend. De bedrijfstak gene reert allerlei andere bedrijvigheid waarvan de stad profiteert en is bo vendien erg innovatief." Geertsema heeft het University Park van het Massachusetts Institu te of Technology in de Verenigde Staten voor ogen, dat al decennia lang als aanjager voor de plaatselij ke economie fungeert. „Het is in 1960 begonnen als kenniscentrum voor elektronica. In 1970 stapten de bedrijven over naar computer hardware, omstreeks 1980 naar software, rond 1990 naar biotech nologie en nu zijn er de eerste teke nen dat daar gewerkt gaat worden aan medische nanotechnologie. Zo'n langdurige economische ont wikkeling in voor Leiden een mooi toekomstbeeld." Leeuwenhoek verandert onherkenbaar Kennisintensieve bedrijven blijken heel flexibel te zijn. Als een nieuw pro duct winstgevender is dan een bestaand, schakelen zij daar snel op over. Dit betekent dat deze bedrijven voortdurend bouwen, verbouwen en slopen. Tot dit besef kwam WD-wethouder Geertsema (economische zaken) tijdens een seminar dat onlangs gehouden werd in het Rijnlandhuis aan de Archi- medesweg in Leiden. Hier sprak hij met 'kennisparkontwikkelaars' Bob Sim- ha en Steve Marsh van het Massachusetts Institute of Technology (MIT), waar in 1960 het eerste science park' werd opgericht. „Waarschijnlijk is De Leeuwenhoek over twintig jaar onherkenbaar veranderd." In De Leeuwenhoek staat nu vooral laagbouw. Zo begon het ook bij het MIT, maar nu staan daar bedrijfsverzamelgebouwen van negen verdiepin gen hoog. Ook doen de Amerikanen veel moeite om oudere gebouwen niet te slopen, maar aan te passen aan nieuwe doelen. Dat is vaak niet gemakke lijk. „Biotechbedrijven gebruiken nu vijf keer zoveel energie per vierkante meter vloeroppervlak dan veertig jaar geleden. De bedrading van destijds is hier niet op berekend." Geertsema trekt hieruit de les dat nieuwbouw in De Leeuwenhoek voorbereid moet zijn op toekomstige ontwikkelingen. „In het begin betekent dat een extra investering, maar dat haal je er op de lange duur uit"

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13