'Steun streekziekenhuizen slecht' BINNENLAND1 range egoed Verdonk wil vrouwelijke asielzoekers beschermen 'Steiger ingestort onder gewicht van zwaar grit' Rechter dwingt Dirck III drankwinkels af te sluiten Supporters Ajax en Brugge slaags Geen bezoek aan huis bij Beatrix en Balkenende Petitie borstkankerpatiënten Of je nu veel belt in de winter en weinig in de lente, bij Orange maakt dat helemaal niets uit. Alleen bij Orange blijft je beltegoed altijd geldig, zonder voorwaarden. Maand na maand, jaar in jaar uit, bij prepaid en bij abonnement. Want wij vinden dat waar jij voor hebt betaald, ook van jou moet blijven. Meer weten? Loop eens binnen bij de Orange -hops of Beloonipar w of kijk op www.t:>raiige.nl voor overige verkooppunten. the future's bright, the future's Orange www.orange.nl Trams zijn zeer vei- ir de inzittenden, maar weggebruikers lopen isico's bij een botsing •n tram. De gevolgen van rijding voor met name ingers en (brom) fietsers lak desastreus. Dat komt door het gebrek aan wet- verkeersregels voor Dat stelt de Raad voor de lortveiligheid onder tterschap van mr. Pieter )llenhoven, vandaag in pport. Per gereden kilo- is de kans op een fatale iing met een voetganger ser voor de tram ongeveer maal groter dan voor een ïenauto. Inse wordt Eerste Kamer |aag - Frans Leijnse volgt als lid van de Eer- |mer de overleden johan enburg op. Leijnse (55) is Itter van de Hbo-raad en ids een van de sleutelfigu- I de wereld van het hoger [wijs. Stekelenburg over- lorige week op 61-jarige d. Na de Kamerverkiezin- [m 22 januari fungeerde e samen met Donner als informateur. Medio ;af het tweetal de op- t terug nadat CDA en r .definitief niet tot een ak- 1 waren gekomen. jn woningen de Efteling iaag - De Raad van State het plan van de Efteling in zuiden van het evene- enpark maximaal 450 re- lewoningen te bouwen afel geveegd. Volgens het ;e heeft de provincie d-Brabant met de goed- fig van het plan een fatale gemaakt. In het plan staan n voorschriften voor de r- tnale hoogte en oppervlak- J de te bouwen bosvilla's. j' a al om die reden wijst de |Van State het plan af. Na- irganisaties zoals de Bra- te Milieufederatie vrezen inaanvaardbare aantasting let bos bij de Efteling. m alleen veilig ïr inzittenden donderdag 2 oktober 2003 vang wilde tten in Zeeland .^elburg - De Dierenbe- •ming afdeling Noord en ^;en Zeeland is bezig met jroject om verwilderde kat- it het dierenasiel te krij- De katten kunnen door ïoprije leven en verwildering ïkcmeer in huis worden ge- jolst en zijn gedoemd de rest vetun leven in een asiel te viaa. De Zeeuwse dierenbe- :t krming wil in januari 2004, menenwerking met de asiels chtiddelburg en Vlissingen, spalderde katten permanent Iconrbrengen bij gastgezinnen aclijvoorbeeld het platteland letj^eel buitenruimte, aai gitoor koningin gva Balkenende m djrKAAG - Het kantoor van ko- in Beatrix is voortaan de BuOndere verantwoordelijk iet I van de minister-presi- ïmi Dat is de uitkomst van an lebat tussen premier Bal- Rtnde en de Tweede Kamer rs \de positie van dit verbin- ansbureau tussen de minis- ïr, sn het staatshoofd. De re- Ie 3g - koningin en ministers - ïn en aanvankelijk niets weten a (ten wijziging van de status enhet Kabinet der Koningin, ïr- iamer had daar eerder dit ;erf>m gevraagd naar aanlei- we van het optreden van het ie lhet in de zaak-Margarita. ire pstwacht op igdba in actie e d d^JESTAD - De kustwacht op evfla voert actie. Daardoor lig- aade reguliere werkzaamhe- ovi zoals de opsporing van zijstransporten over zee, stil. erien voor de actie is ontevre- ïeifleid over het uitblijven van ïn Itellingen en bevorderin- De woordvoerder van de kelwacht zegt dat wel wordt hffvaren voor zoek- en red- ;hjsacties op zee. Inhoudelijk rijlöij niet op de problemen in- ;n.l. Bij de kustwacht op Aru- ileferken circa 30 personen. A iedkope keuring jaarde succes icm - De goedkope medi- i keuring voor een rijbewijs de ouderenbond ANBO or- iseert, blijkt in een behoefte borzien. Nadat op een proef riesland vierhonderd be ierde automobilisten afkwa- ïeri, is de bond bezig de servi- rziit te breiden naar andere miln van het land. Voor de ver- aalhte keuring zijn de ouderen ikluro kwijt, de kosten van een nailiere medische test kunnen ïiippen tot 74 euro. Er zijn ret artsen in de drie noordelijk leMncies en Overijssel waar leren terechtkunnen. )rd-Brabant voegt zich daar e maand bij, later volgen □erland en Noord-Holland. Adviesraad bepleit 40 grote ziekenhuizen en 400 poliklinieken den haag/anp - Asielzoekers centra waar het niet goed is ge steld met de veiligheid van vrouwen, moeten aparte af sluitbare leefruimtes en sanitai re voorzieningen voor vrouwen maken. Minderjarige meisjes krijgen altijd gescheiden op vang en er komen proeven met gescheiden opvang van, veelal alleenstaande, vrouwen. Ook moeten de centra beleid maken om onveiligheid te voorkomen en hun personeel trainen om goed in te grijpen bij inciden ten. Dat heeft minister Verdonk (vreemdelingenzaken) en Inte gratie gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Zij wil de veiligheid in asielzoekerscentra vergroten, omdat uit onderzoek blijkt dat daar vaak sprake is van (seksueel) geweld, intimi datie en pesterijen tegen vrou wen en meisjes. Het onderzoek is uitgevoerd door Pharos, het kenniscen trum voor vluchtelingen en ge zondheid, en TransAct, het ad viesorgaan over zorg en welzijn en seksueel en huiselijk geweld. Aanleiding voor het onderzoek was een motie van PvdA en D66 over incidenten in de asielzoe kerscentra en vrouwenhandel. den haag/gpd - Het financieel steunen van kleine streekzieken huizen heeft weinig zin. De 32 miljoen euro die het kabinet vo rige week heeft uitgetrokken om deze ziekenhuizen in dunbevolk te gebieden in stand te houden, kan beter anders worden be steed. Dat stelt de Raad voor Volksgezondheid en Zorg (RVZ) in een rapport dat vandaag aan minister Hoogervorst van volks gezondheid is aangeboden. De RVZ is van mening dat door de kabinetssteun ziekenhuizen kunstmatig in stand worden ge houden, terwijl patiënten voor specialistische zorg net zo goed bij een groter ziekenhuis te recht kunnen. Chronische pa tiënten, zoals bijvoorbeeld mensen die last hebben van reuma of longklachten, kunnen beter terecht bij poliklinieken in wijken. Voorzitter F. Sanders van de RVZ zegt dat op termijn van de in totaal honderd ziekenhuizen die nu specialistische zorg bie den, er 60 dicht kunnen. Daar voor in de plaats zouden dan ongeveer 400 poliklinieken voor basiszorg moeten komen. „Dat wil niet zeggen dat we kleine ziekenhuizen nu meteen moe ten platgooien, maar dat het eindplaatje ongeveer 40 zieken huizen moet zijn, lijkt ons rea listisch", zegt M. Bollen van de RVZ: De Raad is het belangrijkste ad viesorgaan van de regering voor het zorgbeleid. In het rapport 'Marktconcentraties in de zie kenhuiszorg' pleit de RVZ ook voor het opheffen van de Wet ziekenhuisvoorzieningen, die de planning en bouw van zie kenhuizen regelt. „Dan wordt het voor maatschappen van specialisten en privé-klinieken gemakkelijker om zich te vesti gen. Is er ergens veel aanbod van hartpatiënten? Dan komt er heus wel aanbod van zorg", veronderstelt Bollen. De Neder landse Mededingingsautoriteit zal toezicht moeten houden op nieuwe zorgaanbieders. De Raad voor Volksgezondheid en Zorg is niet bang dat acute zorg in dunbevolkte gebieden in gevaar komt. De opkomst van sneller spoedeisend ver voer, zoals de traumahelikop ters, is voldoende om acute zorg te garanderen. Bovendien is dat goedkoper dan het open houden van veel dure specialis tische afdelingen. Bollen: „Ver voer met een helikopter gaat erg snel. Waarom zou je dan nog zoveel traumacentra open houden?" geertruidenberg/anp - Onder het gewicht van veel zwaar grit en te veel onderhoudsmede werkers is de steiger in de stoomketel van de Amercentra- le in Geertruidenberg zondag ingestort. Dat hebben drie grit- spuiters van uitvoerder Amanos gisteren verklaard tegenover ac tualiteitenrubriek NOVA. Een van de gritspuiters hoorde bij de getroffen ploeg, maar was toevallig even buiten het ketel huis op het fatale moment. Twee onderhoudsmedewerkers hoorden bij de ploeg die zater- davond werd afgelost. De on derhoudsmedewerkers toon den zich verbaasd over de stei gerplatformen. In plaats van planken hadden ze roosters verwacht. Op de planken bleef veel grit liggen, zeggen ze. „De steiger wankelde", aldus grit- spuiter Gumus. Volgens de gritspuiters was de steiger gebouwd voor zes men sen. Op het moment van het ongeluk waren vier Turken en vier Amerikanen aan het werk op de steiger. Directeur Knoll van steigerbou wer Hertel zegt dat zowel roos ters als planken veilig zijn. Voor de stelling maakt het volgens Hertel niet uit. „Roosters zijn zwaarder dan planken en op beiden blijft grit achter." Knoll zegt dat de planken om de drie uur zijn schoongemaakt. Reddingswerkers hebben gis teravond het lichaam van het zevende slachtoffer van het on geval in de Amercentrale gebor gen. Daarmee zijn zeven van de acht mannen die betrokken wa ren bij het ongeval uit de stoomketel. De hulpverleners richten zich nu op het bereiken van het laatste slachtoffer. den haag/gpd - Gewelddadig dieren activisme neemt schrikbarend toe. Dit jaar zijn al meer dan honderd branden gesticht, hokken open ge broken en mensen geïntimideerd. Meer dan het dubbele van heel 1999. Toch heeft de politie de terreur nooit systematisch onderzocht, meldde mi nister Donner (justitie) gisteren in de Tweede Kamer. Een Kamermeerder heid wil dierenactivisme gaan be schouwen als 'terroristische daad', zodat het zwaarder kan worden be straft. Dat komt in november aan de orde tijdens de behandeling van de Wet Terrorismebestrijding. Sinds 1999 is er bij de politie 357 keer melding gemaakt van een incident bij een veehouderij of een pelsdierfokke- rij. Donner ziet over de afgelopen vier jaar 'een duidelijke toename'. Waren er in 1999 nog 39 meldingen, in 2002 waren dat er 110 en dit jaar zijn er tot nu toe al meer dan honderd meldin gen bij het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) binnengekomen. Meestal vernielingen, maar ook be dreigingen komen steeds vaker voor. WD-kamerlid Oplaat kreeg twee we ken geleden politiebeveiliging nadat hij was bedreigd. Dierenactivisten stuurden hem onder meer een foto van zijn eigen huis, 'in brand' gezet. Volgens de minister wordt de aanpak van 'bioterreur' vooral bemoeilijkt doordat de politie niet van tevoren op de hoogte is van een actie. Dat komt doordat inlichtingen- en opsporings diensten gescheiden zijn. „De activis ten groeperen zich vrij onzichtbaar via internet. Ze zijn tot nu toe slim mer geweest dan wij." De opsporing van dierenactivisten is pas sinds juni een zaak van de natio nale recherche. Het valt nu onder de unit terrorismebestrijding en heeft na islamitisch fundamentalisme hoogste prioriteit. Voorheen waren de regio nale politiekorpsen verantwoordelijk voor bijvoorbeeld het sporenonder zoek bij belaagde bedrijven. Donner gaf gisteren toe dat zulk on derzoek door regiokorpsen in het ver leden 'niet in alle gevallen' plaats vond, dit tot verbijstering van PvdA en WD. „Het is voor mij stuitend nieuws om nu te horen dat er nooit systematisch naar verdachten is ge zocht", reageerde PvdA-kamerlid Wolfsen. „Terwijl de Kamer jarenlang is voorgehouden dat bestrijding van dierenactivisme 'zeer hoge prioriteit' had." WD'er Griffith: „Als je geen onderzoek doet kom je nooit aan de informatie waarvan de minister nu roept dat er zo'n gebrek aan is." Amsterdam - Voetbalsupporters van Ajax en Club Brugge zijn gistermiddag en -avond in Amsterdam met elkaar slaags geraakt. Ruim honderd supporters werden gearres teerd, voor het merendeel Belgen. Rond half vier werd een groep Belgische supporters op de terrassen van het Leidseplein aangevallen door supporters van Ajax. Stenen vlo gen door de lucht, hier en daar een glas en een stoel. De ME arresteerde rond de 80 Belgen. Vervolgens verplaatste de onrust zich naar het stadion. Daar volgden nog 25 arrestaties, vooral Ajax-supporters, die aanhangers van Club Brugge hadden belaagd en met stenen naar de ME hadden gegooid. Foto: GPD/Maartje Blijdenstein door Pauline van der Mije haarlem - De drankwinkelke- ten Dirck III moet acht vestigin gen zodanig verbouwen, dat de slijterij duidelijk wordt geschei den van de supermarkt. Dat heeft de economische politie rechter in Haarlem gisteren be paald. Justitie heeft Dirck III voor de rechter gedaagd omdat bij filialen in Leiden, Hilver sum, Ridderkerk(2x), Oude We tering, Rotterdam, Barendrecht en Schiedam klanten van de su permarkt zonder belemmering de slijterij in konden lopen. Dat is in strijd met het alcoholmati- gingsbeleid van de overheid. Het openbaar ministerie had voor elk filiaal een voorwaarde lijke boete van 10.000 euro ge- eist. Daarbij moesten wat hem betreft alle genoemde slijterijen worden afgesloten. Economisch politierechter De Graaff heeft de voorwaardelijke boete opgelegd en daaraan een voorwaardelijke strafsluiting van zes maanden gekoppeld. Wil Dirck III niet dat die boetes en die sluiting worden opge legd, dan moet het bedrijf bin nen anderhalf jaar een sluis- ruimte aanbrengen tussen de supermarkten en de slijterijen, die aan twee kanten wordt afge sloten met een deur. De Graaff legde ook nog 4500 euro boete voorwaardelijk op voor een overtreding van de drank- en horecawet. den haag/gpd - Het Catshuis en de Haagse paleizen van ko ningin Beatrix blijven taboe voor het publiek. Privacy en veiligheid van de ambtswoning van de premier en de werk- en woonruimtes van de vorstin staan niet toe dat daar nieuws gierigen worden toegelaten. Ook niet incidenteel. Dat zei premier Balkenende gisteren in de Tweede Kamer. LPF-voorman Mat Herben vroeg hem de deuren van het Catshuis na beëindiging van de restauratie te openen, maar de minister-president wilde niet verder gaan dan een uitnodi ging aan de parlementsleden. De koningin verzet zich al veel langer tegen openstelling van de paleizen Noordeinde en Huis ten Bosch voor het pu bliek. In buitenlandse steden als Brussel, Londen, Stockholm en Oslo zijn de koninklijke palei zen een deel van het jaar wel open voor publiek, maar dat is hier niet mogelijk, vindt de pre mier. Bovendien kunnen nieuwsgierigen terecht op Het Loo bij Apeldoorn, een muse um, en op de Amsterdamse Dam, een paleis waar de konin gin zich zo min mogelijk ver toont. den haag - Een op de negen vrouwen krijgt borst kanker, stond gisteren te lezen op een spandoek tijdens een demonstratie in Den Haag. Aan het slot daarvan boden de Borstkanker Vereniging Neder land, het Koningin Wilhelmina Fonds en honder den (ex-)borstkankerpatiënten minister Hooger vorst een boekje met kwaliteitscriteria aan. Het aantal operaties wegens borstkanker kan met 60 procent omlaag als diverse behandelingen van pa tiënten beter op elkaar worden afgestemd. Verder blijkt uit onderzoek dat het aantal sterfgevallen 8 procent lager is als vrouwen worden geholpen op zogeheten mammacare afdelingen waar specialis ten samenwerken. Foto: ANP/Juan Vrijdag y

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3