Verlies 1,2 miljard door fraude Ahold 3Docenten debet aan strop Vrije Academie' Leidsch Dagblad Aandeel stijgt vijf procent op beurs Lijk 23-jarige Leidenaar in Cronesteyn gevonden Dertig rechercheurs op de zaak gezet GESLOTEN! ^GRATIS PROEFLES! Tabaksfabrikant draait op voor brandwond kind Penningmeester Jan Sibie doet aangifte wegens smaad Leidsch Dagblad Vrolijk onthaal voor de 'queen lede over ssaontslag Ford België it bang voor amiteiten 3 oktober sbloggers gen hun leven tot op internet itse iketbalster bij Leiderdorp hry Kissinger beetje onzekerheid |oed voor ieder mens gWMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdacblad.nl Dagblad NR. 43350 LOS donderdag 2 oktober 2003 VRAGEN 023-5150100 NR. 43350 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 zaandam/gpd-anp - Ahold is door de geruchtmakende boek houdfraude bij diverse dochter maatschappijen diep in de rode cijfers beland. Het verlies over vorig jaar bedraagt 1,2 miljard euro bij een omzet van 62,7 mil jard euro. De langverwachte re sultaten van het supermarktcon cern over 2002 werden vanoch tend, een halfjaar later dan ge pland, bekendgemaakt. Op de beurs steeg het aandeel zo'n vijf procent. Ahold paste ook cijfers over 2000 en 2001 aan. De winst over 2000 komt 196 miljoen eu ro lager uit en die over 2001 363 miljoen lager. Het 'goede' nieuws is dat het echte bedrijfs resultaat over 2002 ruim 2,1 miljoen euro in de plus zit. Het verlies wordt vooral veroorzaakt door slechte cijfers in Spanje en Argentinië. Aholds jaarresulta ten worden bovendien fors ge drukt door reorganisatiekosten en afboekingen op dochter maatschappijen die veel min- BONTJAS ise zanger Urbanus jaren geleden al 'Nee, Ik ineiiet van madammen met ontjas, madammen met )ntjas zijn gemeen'. Maar ledmoedig als dat nog gaat het er al lang niet *ian toe bij het verzet tegen ikkers en de bio-industrie. ddadige kernen van die- ivisten overvallen aan de le band pelsdierboeren, erwerkers en hun familie, at de politie nauwelijks hger uitsteekt, kunnen ze erreur ongestraft uitoefe- Een meerderheid van de le Kamer meent daar nu jplossing voor te hebben: de gewelddadige activis- (errorist'. Alsof dat wat fel de producten van de dustrie bij de supermark- retig aftrek vinden, is de fstak verre van populair, ïn van in te kleine hokken loten beesten leiden vaak )rele verontwaardiging. De (activisten die daartegen rijde trekken krijgen daar- vooral in linkse kringen lubbelhartig onthaal: de ithie voor hun doelstellin- 11 de afkeuring van hun >des wisselen elkaar af. 1 een misvatting, want het d waarmee de dierenbe- ïgsacties gepaard gaan, is lit schandelijk. Bedrijven in in de brand gestoken, 1 na hun 'bevrijding' hui- is (5 aan hun lot overgelaten, canes worden bedreigd en ge- Ideerd. Dit jaar alleen al is uim honderd bedrijven j gesticht. Hoewel Justitie dat de strijd tegen deze mcVan terreur hoge prioriteit 6, blijkt daar niets van. Er nauwelijks arrestaties of rdelingen, de landelijke rche liet de zaken tot voor over aan de versnipperd inde regiokorpsen. Itivisten als 'terrorist' aan- en klinkt dapper. Het geeft ilitie ruimere opsporings- lijkheden en bij een ver- ilüig kunnen de straffen lioger uitvallen. Maar dat allemaal weinig, zolang de iring van de gebivakmutste is niet eerst voortvarender ind wordt genomen. JFlde Vries Op vrijdag 3 oktober is ons kantoor Rooseveltstraat 82 vanaf 12.00 uur Directie Leidsch Dagblad JSnOhJUORLD KICK-OFF WINTERSEIZOEN 2003/2004 www.snowworld.nl T: 079 3 202 202 UW SAAB-DEALER: Automobielbedrijf Fase-Exclusief B.V., Curieweg 13 (Autoboulevard), 2408 BZ Alphen a/d Rijn Telefoon 0172-492444. www.fase-exdusief.nl der waard bleken dan in de boeken stond. Vooral de gevol gen van de fraude bij dochter US Foodservice vormen een loodzware last. ,,Deze cijfers onderstrepen de fundamentele kracht van Ahold", beklemtoonde topman Moberg vanochtend in zijn toe lichting. „We hebben solide be zittingen, uitstekende activitei ten en een sterke cash flow-po sitie. Tegelijkertijd laten de cij fers zien dat het absoluut nood zakelijk is om in de hele onder neming veranderingen door te voeren." Zeven maanden lang is er on der een nieuwe concemleiding koortsachtig gewerkt om de werkelijke prestaties en waarde van Ahold boven tafel te krij gen. Er kwamen 750 punten voor verbetering in de boek houding aan het licht. Zo moest, vanwege de beursnote ring in New York, volgens de veel strengere regels in de VS 3,2 miljard worden afgeschre ven. Gemeten naar Amerikaan se boekhoudmethodes ligt het nettoverlies dan ook veel hoger. Analisten toonden zich vanoch tend vooral bezorgd dat van het eigen vermogen - vorig jaar nog 6 miljard euro - nu nog maar 2,6 miljard rest. Naar verwach ting zal Ahold nog deze maand nieuwe aandelen uitgeven. De totale schuld bedraagt nu 10,8 miljard euro. Ahold moest de cijfers gisteren inleveren bij de banken om toe gang te krijgen tot een noodkre- diet als onderdeel van de totale lening van 2,65 miljard euro. Ahold laat die leenmogelijkheid van 915 miljoen dollar voorals nog schieten. Financieel direc teur Ryöppönen verwacht dat krediet niet te hoeven aanspre ken wegens de goede vooruit zichten. Daarmee wil Ahold de indruk wekken dat het met de verschillende winkelformules goed gaat. Pagina Economie: Ahold ruim halfjaar in ban boekhoudschandaal leiden - In polderpark Cro nesteyn is gisterochtend het zwaar verminkte lichaam van een 23-jarige man uit Leiden aangetroffen. Een voorbijgang ster ontdekte het lijk even voor negen uur 's ochtends in bosjes langs het Boerenpad, direct naast de parkeerplaats van het park. De politie vermoedt een misdrijf. Direct na de lugubere vondst zette de politie de complete omgeving af. De speciale re cherche begon een sporenon derzoek, gevolgd door een uit gebreid buurtonderzoek. In middels is een team grootscha lige opsporing (TGO) van dertig rechercheurs op de zaak gezet. De politie heeft in verband met het onderzoek een informatie stop afgekondigd. Het onderzoek richt zich ook op een uitgebrand autowrak in de buurt van het park. Die auto is gisternacht rond twee uur uitgebrand, maar werd na de vondst van het lichaam afge dekt met een zeil en door de technische recherche afge voerd. Of er een verband is tus sen het wrak en het gevonden lichaam wil de politie niet zeg gen. Ook wil de politie niet offi cieel bevestigen dat het lichaam flink is toegetakeld en in meer dere delen is aangetroffen. Een medewerker van de technische recherche verricht sporenonderzoek rond het lichaam van de 23-jari- ge Leidenaar. Foto: Hielco Kuipers Ooggetuigen beweren echter dat het lijk zwaar is verminkt. Het is niet voor het eerst dat de omgeving van park Cronesteyn wordt opgeschrikt door een misdrijf. Op 21 juli 2000 werd in het park een 41-jarige onder wijzeres door haar Leidse ex- los angeles - Tabaksfabrikant Philip Morris heeft 2 miljoen dollar aan compensatie betaald nadat een kind ernstig verminkt was geraakt bij een autobrand die waarschijnlijk is veroorzaakt door een smeulende sigaret. Dat meldde de Amerikaanse krant Los Angeles Times van daag. Het is de eerste keer dat Amerika's grootste sigaretten- producent in een dergelijk ge val geld betaalt. De onderne ming is uiteindelijk tot een schikking overgegaan omdat pogingen de zaak geseponeerd te krijgen, waren mislukt. (advertenties) voorschoten - Een uur lang moesten de leerlingen van de British School in Voorschoten op haar wachten, kwetterend in het Engels en ongeduldig ritselend met Engelse en Ne derlandse vlaggetjes. Het wachten werd beloond met een glimlach van queen Beatrix, die door principal Trevor Rowell werd rondgeleid nadat ze de school officieel had ge opend. De verbouwing en uitbreiding van de Voorschotense school duurde ruim twee jaar. Pagina R3: Blokken op een hersenkraker voor Beatrix. Foto: Dick Hogewoning echtgenoot doodgestoken. Ook heeft het park de reputatie dat er van tijd tot tijd vrouwen wor den lastig gevallen. Zoeterwoude trekt lasten op zoeterwoude - Inwoners van Zoeterwoude betalen volgend jaar veel meer belasting. Wie een koophuis heeft met een taxatiewaarde van 150.000 euro is straks 240 euro meer kwijt dan dit jaar. Dat komt doordat de OZB met 23 procent stijgt, de rioolrechten 156 euro duur der worden en de afvalstoffen heffing met 28 euro omhoog gaat. Pagina R3 Banaan fataal voor Schiedammer Schiedam - Het eten van een banaan is een 78-jarige Schie dammer fataal geworden. De man overleed vanmorgen in het ziekenhuis nadat hij zich gister avond verslikte in een banaan. Door het incident kreeg hij een hartstilstand. De GGD verleen de medische hulp bij de man thuis en bracht hem in kritieke toestand naar het ziekenhuis. Wilders (WD) met dood bedreigd den haag - Het WD-Tweede- Kamerlid Wilders heeft vandaag bij de politie aangifte gedaan van onder meer bedreiging met de dood. Volgens Wilders ge beuren er de laatste tijd „meer vervelende dingen" die hij niet nader bij naam wil noemen. Aanleiding voor de aangifte was een bericht op de internetsite maghrebonline.nl, waarin ene Farid stelt dat Wilders „echt met de dood bestraft moet wor den voor zijn fascistische uit spraken over islam, moslims en de Palestijnse zaak". Wilders staat bekend als een bestrijder van extremisme in het alge meen en vanuit de islamitische hoek in het bijzonder. Pagina Binnenland 1 door Sjaak Smakman sassenheim - Niet het bestuur, maar vooral de docenten van de Vrije Academie Dever in Sas senheim zijn debet aan de hui dige financiële problemen. De fout die penningmeester Jan Si bie maakte door te veel geld te parkeren op deposito's bij zijn eigen bedrijf Effective Invest ments, hebben 'schreeuwlelijke docenten' aangegrepen om te voorkomen dat het bestuur re gels zou invoeren 'om van het geknoei af te komen'. Want de sfeer in de academie is grondig verziekt, zegt hij, door ruzies en het rondstrooien van roddels over het bestuur. Een groep docenten heeft in middels het faillissement van Dever aangevraagd. Dat wordt op 8 oktober behandeld door de rechtbank in Den Haag. Ook Sibie heeft inmiddels actie on dernomen: bij de politie heeft hij aangifte gedaan wegens smaad tegen docent Ton Jans sen, die samen met twee part ners van docentes de stuur groep vormt die een nieuwe academie van de grond wil til len. En hij heeft de Sassen- heimse wethouder Wilbrink ge waarschuwd om niet met deze groep in zee te gaan. In zijn Lissese kantoor schetst Sibie de geschiedenis van de academie. Ruim een kwart eeuw geleden begonnen als een initiatief van een aantal kunste naars met gezamenlijk tien cur sisten, groeide Dever uit tot een stichting met twintig docenten, ruim 400 cursisten en een om zet van bijna anderhalve ton per jaar. Maar de organisatie bleef daarbij ver achter. Toen hij drie jaar geleden aantrad als penningmeester, trof hij naar eigen zeggen een administratie ve puinhoop aan. Samen met voorzitter Ton Weenink wilde Sibie, zo bevestigt Weenink, de touwtjes flink aantrekken. De docenten zouden een gewoon dienstverband krijgen en er moesten heldere regels en pro cedures komen. Geen pinpas sen en kopen op rekening van de academie meer, bijvoor beeld. En dat stuitte op verzet. Eind vorig jaar ging het mis. Omdat er aan het begin van elk seizoen veel cursusgeld bin nenkomt dat vervolgens weer geleidelijk aan wordt uitgege ven, besloot Sibie vorig jaar om het overtollige geld op deposi torekeningen te zetten via zijn eigen bedrijf Effective Invest ments, dat hij samen met twee partners runde. Dat geld zou dan weer tijdig vrijkomen om alle rekeningen te betalen. Maar dat bleek een misreke ning. Na een paai" onverwachte tegenvallers aan het einde van 2002 zat de academie zonder geld. De docenten waren het inmid dels zat. Met het niet nakomen van beloften om te betalen, de onduidelijkheid over hoe het nu precies zat met het geld en de wrevel richting bestuur kwam de gedachte op om het faillissement van Dever aan te vragen en vervolgens zelfverder te gaan. De rechter doet op 8 oktober een uitspraak doen over de faillissementsaanvraag. Sibie hoopt dat het oude be stuur de kans krijgt om de aca demie voort te zetten. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam1 1 'DMDV er Straat Postcode Plaats fflV Telefoon (i.v.m. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: 712141 400114 'eVv In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer i rii M Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl i'nrrrTnrri" f n H'»

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1