t SPORT 'Ik wil niet steeds dezelfde mensen zien' Zimbabwaanse lopers blootsvoets in Roelofarendsveen sisasssr' ^Sr^uhetl. ssgïöK* Duitse basketbalster strijkt op zoektocht naar zichzelf voorlopig neer bij BV Leiderdorp Driessen haakt af bij Grasshoppers BALLETJE MET De slechtste 'Coach van het jaar' Docos De zoektocht naar de grootste club (1 De zoektocht naar de grootste club (2) De zoektocht naar de grootste club (3 De zoektocht naar de kleinste club donderdag 2 OKTOBER 20(f door Gertjan van Geen leiderdorp - In de zoektocht naar buitenlandse versterkingen stuitte basketbalcoach Joris Zandbergen van BV Leiderdorp vorig seizoen al op de Duitse Claudia Leitner. Een knieblessure stond een overgang toen in de weg. Komend seizoen is ze de 23-jarige guard/forward wel te bewonderen in De Bloemerd. „Leiderdorp is de enige eredivi- sionist geweest die gereageerd heeft op mijn mailtjes", zegt Leitner. Spoedig zal blijken of de rest zich de haren niet uit het hoofd gaat trekken. Ze is atletisch, snel, scoort mak kelijk en staat goed op haar be nen. Het zijn zo maar wat type ringen die Zandbergen geeft. „Misschien heeft de rest wel zitten slapen", zegt Zandbergen over zijn aanwinst, de derde buitenlandse bij BV Leiderdorp naast de Amerikaansen Jessica Wïlhite en Theresa LeCuyer. „De meeste ploegen halen graag speelsters boven de 1,80 meter. Naar guards wordt niet omgekeken." Leitner, geboren in Jena toen het ijzeren gordijn nog dicht was, koos na drie jaar studie in Engeland bewust voor Neder land. Ze behaalde in Manches ter haar universitaire graad in de neuropsychologie. „Het land is leuk om in te studeren, maar niet om te wonen. Voor mij dan, het land past niet bij me. Daarnaast wilde ik toch dichter bij huis zijn. Hier kan ik in Utrecht verder om mijn Mas ters-graad te halen. Het is de enige Engelstalige opleiding in Nederland." Ze groeide op in het Oostblok en was negen jaar toen de muur viel. Ze ervoer de positie ve en negatieve kanten van het communisme. „Aan de ene kant was er geen misdaad en geen werkloosheid. Er was Claudia Leitnen „De val van de muur heeft ook slechte dingen meegebracht." Foto: Mark Lamers maar één sociale klasse. Er was geen rijkdom en geen armoede. Aan de andere kant was er geen vrijheid. Families leefden ge scheiden van elkaar in oost en west en zagen elkaar jaren niet. Maar ik heb tot mijn negende weinig slechte dingen ervaren. Pas toen ik voor het eerst naar het westen ging, zag ik allemaal verschillende dingen in de win kels, snoepjes en dergelijke. De vrijheid om te gaan en staan waar we willen is terug, maar de val van de muur heeft ook slechte dingen meegebracht Er is veel werkloosheid en iemand in het oosten van Duitsland verdient voor hetzelfde werk nog altijd dertig procent min der dan iemand in het westen van het land. Maar de kansen die ik nu krijg, hebben mijn ou ders nooit gehad." Bovendien werd basketbal pas na 1989 geïntroduceerd op de scholen in Jena. Leitner begon op haar elfde en binnen drie De vrouwen van Grasshoppers kunnen dit seizoen niet be schikken over routinier Mar- loes Driessen. „Ze wilde dol graag door", zegt de nieuwe trainer/coach René Mulder. „Ze heeft de hele zomer gere valideerd van een rugblessure. Het ging goed, maar ze is in blijde verwachting." De Katwijksen hebben een re latief jong, maar niet onerva ren team. De zusjes Tynka en Tanya Bröring en de tweeling Gabriëlle en Talia Versteeg lo pen al wat jaartjes mee. Alleen Petra de Zwart is met haar 37 jaar 'op leeftijd'. Muiden „Ze wilde er nog wel een jaar aan vastplakken." Voor zo ver mogelijk speelt De Zwart ook de uitwedstrijden mee, waar ze vorig jaar de meeste liet schieten vanwege de lange reistijden. „Maar ik kan er begrip voor opbrengen dat ze uit naar Groningen niet meegaat vanwege haar gezin." Grasshoppers heeft dit seizoen geen Amerikaanse speelster 'onder contract'. Er trainde er in het begin wel eentje mee, maar die koos voor een betaal de basketbalbaan in Duits land. „We gaan wel door met zoeken, maar voorlopig heb ben we zeven speelsters plus drie bankspeelsters uit de juni oren. De doelstelling is dan ook duidelijk: niet degraderen. Met een goede Amerikaanse erbij kunnen we omhoog kij ken." De eredivisie bestaat dit jaar uit dertien ploegen. Dat is er eentje minder dan de oor spronkelijke veertien, omdat Early Bird zich alsnog terug trok. Het speelschema is daar door omgegooid, tot verdriet van Mulder. „We zouden be ginnen tegen Barons, maar nu treffen we Binnenland met zes internationals en twee Ameri kaansen. Dat is wel even wat anders. Als je eerst een potje kan winnen, heeft dat een an dere uitwerking dan als je de eerste dik verliest Maar we gaan fris en met plezier bas ketballen, ook al gaan we te gen een aantal forse nederla gen aanlopen. Ik heb nieuwe ideeën en ik benieuwd hoe snel ze dat gaan oppakken." Grasshoppers - Binnenland Zaterdag 19.30 uur, Cleyn Duin jaar speelde ze zich in het Duit se nationale juniorenteam. Eenmaal senior werd ze gecon tracteerd door een Bundesliga- team in Keulen, een kans om geld te verdienen met haar sport Ze koos echter voor haar studie in Engeland. „Bovendien wilde ik spelen en niet te veel op de bank zitten. En ik wilde een verandering in mijn leven. Als ik het ergens gehad heb, ga ik door naar de volgende plaats. Het is een soort vlucht, een zoektocht naar mezelf. Ik weet niet waarnaar ik op zoek ben, maar ik weet wel dat ik het nog niet gevonden heb. Voorlopig ben ik hier voor twee jaar. Dan ben ik klaar met studeren." Zaterdag begint BV Leiderdorp het nieuwe seizoen met een uit wedstrijd tegen Wildcats uit Nijmegen. Met een vrijwel nieuw team stapt Zandbergen de eredivisie in. Center Mariska van Zegveld stopte, Burgundie Porter en Krista Ellis keerden niet terug uit de Verenigde Sta ten. Bovendien is de andere center, Lonneke Bransz, aan het terugkomen van een bles sure. Toch mikt de club, én Leitner, op een plaats bij de eerste vier. „Als Lonneke er weer bij is, hebben we een nog sterker team", zegt Leitner. „Het is logisch dat Jessica, The resa en ik de leiders van het team zijn. Dat is goed voor mijn ontwikkeling, want ik was dat niet gewend in Duitsland. Eer lijk is eerlijk: het niveau hier is zeker niet hetzelfde als daar. Een beetje zoals in Engeland en daar scoorde ik per wedstrijd een punt of 25. ik speelde in het nationale studententeam en daar zaten niet veel Engelsen in. Ik houd van snel spel en dat kan dit team aan. In Engeland was het soms moeilijk voor mij, omdat niet iedereen begreep wat ik deed of het niet ver wachtte omdat ze tactisch nog niet zo ver waren. Jessica en Theresa begrijpen het spel wel veel meer en de rest leert het ook vanzelf wel." Ze is een teamplayer. Zandber gen: „Ze arriveerde op zaterdag en op zondag hadden we een oefenwedstrijd. Na afloop ken de ze alle speelsters bij naam, inclusief de junioren. Dat zegt genoeg over haar." Daarbij slaat ze geen training over, ook al volgt ze elke dag college van negen tot vijf wat, gecombi neerd met de reistijden, genoeg reden tot vermoeidheid kan ge ven. Maar ze weet wat basket bal en studie haar bieden. „Ik heb mijn hele jeugd geïnves teerd in basketbal, maar wil daarnaast mijn studie goed af ronden. Elke sport kun je maar een bepaalde tijd volhouden. Vorig jaar scheurde ik mijn kruisband. Die blessure heeft me laten zien dat het zo over kan zijn." Uitdagingen blijft ze zoeken en ooit keert ze wel terug naar Duitsland, denkt ze. Maar niet meer naar Jena. „Ik vind het leuk om naar huis te gaan, maar wil altijd binnen een paar dagen weer weg. Ik ken daar al les en wil niet steeds dezelfde mensen zien. Ooit zal ik me wel gaan settelen en een gezin stichten, maar nu nog niet. Ik weet dat ik wat ik zoek ergens tegenkom. Daar, waar ik het niet verwacht." roelofarendsveen - De Tulp loop in Roelofarendsveen heeft zondag voor één keer Zimbab waanse gastlopers. De atleten komen uit Mutare en zijn te gast in Haarlem, waarmee de Zimbabwaanse stad een ste denband heeft. De gemeente Haarlem vroeg de organisatie van de Tulploop of haar gasten mochten meelopen. Volgens de organisatie is het wedstrijdveld op deze manier uitgebreid met een stel snelle lopers, die de tien kilometer op blote voeten afleggen. Afgelo pen zondag namen de hardlo pers uit Mutare ook al bloots voets deel aan de Trosloop in Haarlem. Zij bezetten toen op de halve marathon (21,1 kilo meter) achter de Kenyaanse winnaar Peter Rubaru de plaat sen 2 (Peter Raburu), 3 (Charles Soza), 5 (Point Chaza), 7 (Millen Matende), 8 (Samuel Pazanga), 9. Collin Parura en 10 (Farai Mukuru). Het startschot van de Tulploop, met als hoofdnummer de halve marathon, klinkt om 11.00 uur bij het onderkomen van tafel tennisvereniging De Treffers. Inschrijven ten nog tot een half uur van tevoren. SPORT EN SPEL Biljarten De eerste kaderthuiswedstrijd van Sportrust/Van Diemen in de Uiver in Sassenheim was een tegenvaller. Tegenstander De Maasstad Rotterdam ging met de zege aan de haal (0-6). De nieuw gelegde biljartlakens waren nog niet voldoende inge speeld, want zowel de Sportrus- ters als de Maasstedelingen had moeite de ballen onder contro le te krijgen. Ronald Filippo, Pe ter Walgreen en Niels van Noord bleven in 15 beurten met lege handen achter. In de competitie driebanden eerste divisie won Jumbo in een thuiswedstrijd met 6-2 van De Geus BT. Rob Lamboo, Henk Kuijt en Peter Vlaar wonnen overtuigend. Alleen Carel Wa genaar verloor zijn partij. Jum bo blijft hierdoor gedeeld aan kop in de eerste divisie. Bowling In de nieuwe nationale heren trioleague competitie bij de mannen spelen de regioploe- gen van BV Leiderdorp (schoonmaakwinkel.nl) en BV Noordwijkerhout met Anglo Dutch Shipbrokers en het team Kopermolen in de eerste klas sen B en C. BV Leiden ZW speelt met het team Verboon Vers Service in de tweede klasse E. In de nationale vrouwen trio league zijn de hoogst spelende vrouwenploegen die van BV Noordwijkerhout Q.C. Aartman), BV Alphen a/d Rijn (Ula Mainka) en BV Leiderdorp (SportCity). Deze ploegen spé len in de eerste klasse C. Bridge De nationale competitie voor paren in de meesterklasse is ge wonnen door het duo De Boer- /Muller. Zij scoorden na acht zittingen 2245,2 punten (55,46 procent). Het paar Heemskerk- /Leijnse werd achtste met 2089,2 punten en Hoogen- kamp/Piket dertiende met 1998,6 punten. Het duo Heins- man/Thiele degradeerde uit de meesterklasse met 1857,3 pun ten. Dammen Het Leids Damgenootschap (LDG) versloeg de regerend re giokampioen HDC uit Alphen aan den Rijn met 10-6. De Leid- se ploeg revancheerde zich hiermee voor haar slechte start in de hoofdklasse van de regio nale dambond (DMH). Maurits Meijer, Peter van der Berg en Leo Mulder wonnen hun partij en. KDC Katwijk won met 12-4 van OGB Bodegraven. Katwijk- se winstpartijen van Jan Schijff, Arend van Beelen, Jack Pas- schier, Frans de Jonge en Arie Dubbelaar zorgden voor de rui me zege. Darts Voor de finale van de Leidse zo- merdartcompetitie hebben de volgende ploegen zich ge plaatst: uit poule A komen De Allochtonen, Calimero's Bende, Spijkerbak en De Stalbeukers. Uit poule B komen Plop, De Waaghals 008, Beavers en Ge knipt Geschoren. Uit poule C de ploegen Geef Ons De Sleutel Maar, D.C. Rijnland, Jammer Joh! en Men in Black. De finale dag wordt gehouden op 18 ok tober. Poolbiljart Komend weekeinde wordt het NK 8-ball gehouden met veel regionale poolspelers in de 'House of Billiards' te Weert. Op 3 en 4 oktober zijn de voor ronden en op zondag 5 oktober spelen de overgebleven 48 he ren en 32 vrouwen om de na tionale titels. Schaken Een jeugdteam van de sv Lei derdorp heeft op het NK-rapid de nationale titel in de E-catp- gorie veroverd. Het team met Mart Hortensius, Martijn Otten, Kart Laan en Martijn Zuiddam bleven tot aan de slotronde een matchpunt voor, waardoor een gelijkspel in de slotronde tegen de naaste concurrent voldeed voor de NK-titel. Snooker Het eerste toernooi in het Open snookerkampioenschap van Warmond is gewonnen door Martin Zevenhoven. In de fina le won hij met 2-0 van Ronald Blok. Zevenhoven won in de halve finale van de verrassende Noordwijker Jan Koppenaal. De verliezersronde werd gewon nen door Nico Seisveld, hij ver sloeg Ron Hoenson. De hoogste break in het toernooi werd ge maakt door Florian Moeder- scheim met een serie van 78. Het kampioenschap is een klas sement over 25 wekelijkse toer nooien. fri (bij)zaken in de sport 0<r Ihi P( pc Vragen, suggesties, op- of aanmerkingen: sportredactie.ld@hdc.nl Bijna 2.000 deelnemers telt 'Coach van het jaar'. Bij dit spel van de krant hebben de inzenders een denkbeeldig elftal samengesteld van spelers uit de eredivisie. Elke dinsdag staan de beste 'coaches' in de krant. Maar hoe is het onderaan de ranglijst? Laatste staat Carly van Duiven voorde. Dat is niet verwonderlijk, want hij heeft spelers in zijn elftal opgenomen van wie nog nooit iemand van heeft gehoord. Afgelopen weekeinde scoorde de Katwijker dan ook 'nul' punten. Hoe kan dit, Carly? „Ik heb 1,5 uur zitten puzzelen, maar ik kwam Ui er niet uit. Toen heb ik tegen een vriend ge;n vul jij maar wat in. Ja, dat is een Leidenaar,ei wist ik wel hoe laat het was." e Fijne vriend? „Ja, het is Wesley Slingerland, de voetballei Rijnsburgse Boys. We hebben met een groJï vrienden ingeschreven. Ik krijg nu elke we^- horen dat ik onderaan sta." Al En nu? ur „In de winterstop kan je spelers wisselen, ct( ga ik me er wel mee bemoeien." ia RONDJE LANGS DE VELDEN .r, ndWjs commissie. &C dicht in de buurt komt. nc ek pli W d; De sportredactie van de krant beoordeelt nu eens niet de prestaties op het veld, maar bekijkt de omstandigheden langs het speelterrein. Sport parken worden op tien on derdelen getest. Vandaag de resultaten van een bezoek aan Docos. 1. Bewegwijzering en bereik baarheid 4 Geen bordje te zien. Als je niet weet waar de ingang is, rijd je er zo voorbij. 2. Parkeerplaats en entree 4 De bezoeker wordt verwelkomd door een grote container en een blik op een Oostblokgevange nis. Dat blijkt vervolgens het clubhuis te zijn. Op wedstrijd dagen worden bezoekers ge dwongen halfop de Haagse Schouwweg te parkeren, want meer dan (grove schatting) 50 auto's passen niet op het ter- 3. Reclameborden 4. Velden Liggen er perfect bij. 5. Penaltystip Het is even zoeken (maak er nu eens een STIP van!), maar dan blijkt hij op exact elf meter te liggen. Tot op de millimeter nauwkeurig. 6. Vuilnisbakken 7 7. Scorebord en klok 8 8. Dug-outs 7 Ze zien er mooi uit, maar ze zijn te laag. Je wordt gedwon gen voorover te leunen. En jui chen kun je maar beter uit je hoofd laten. De stoeltjes zitten daarentegen wel lekker. 9. Clubgebouw binnen 6 Het is netjes, maar kaal. Ooit is dit clubgebouw bedoeld als vi aduct. De weg eroverheen kwam er nooit, en er is dan maar een kantineruimte onder het oerstevige dak gebouwd. De pilaren van het viaduct staan er logischerwijs nog om dat zware dak omhoog te houden. Dat ziet er eerlijk nou niet di rect gezellig uit. 10. Clubgebouw buiten 4 Heeft meer dan één likje verf nodig. Als je het hek doorkomt, loop je vijftig jaar terug in de ^^riand,(„DatveW:; is puur slecht. n 2.UidscheB0YSw^ welbegnipeH|k«^.Mn „udeng^nycrh t, gaat verbouwen. i een nieuwe (e: tijd en tweeduizend kilomefë naar het oosten. Zo moet eef. Pools havengebied eruit hetf ben gezien, indertijd. Totaal: PB Klassement: 1. Lugdunum 2. Valken '68 3. w Oegstgeest 4. Voorschoten '97 5. Docos Een ledenaantal van 2.041dan moet je toch de grootste van Nederland zijn, meenden ze bij Quick Boys. Dat dacht deze rubriek 'Balletje met' ook. Snel naar de KNVB gebeld en die hielp de Katwijkers (en ons) snel uit de droom. „Twee clubs zijn nog groter dan Quick Boys", vertelde voorlichter Rob de Leede. De Konink lijke HFC uit Haarlem én V. Daar maakten we een prijsvraag van. We kregen behoorlijk wal inzendingen. Niemand had het goed, de metD ten gokten op ADO'20 uit Heemskerk. Er kwm; men zelfs zoveel stemmen voor die club binon dat we begonnen te twijfelen aan de door dorie KNVB in Zeist verstrekte informatie. Die gaf ge door dat AFC uit Amsterdam met 2.200 ledejei de grootste van het land is. {ot Toch even checken. We beginnen bij het kantoor van district West I in Amster dam. Daar heeft de medewerk ster niet lang nodig om uit te zoeken dat AFC rond de 1.400 leden heeft, HFC uit Haarlem rond de 1.300 leden telt en ADO'20 ongeveer 1.100. Om dat we het helemaal zeker wil len weten telefoneren we met de betreffende clubs. Eerst krijgen we de secretaris van AFC aan de lijn. „Wij heb ben 1.750 leden", zegt hij trots." Hoe kan het nou dat de KNVB in Zeist doorgeeft dat het er 2.200 zijn? „Ik denk dat die de leden van onze tennis- en cricketafdeling erbij heeft geteld", zegt secretaris Gehring. Dat lijkt ons niet, maar goed, we bellen verder. Met de Koninklijke HFC. „We hebben 1.550 leden." Met ADO'20. „We hebben 1.050 le den. Denken veel mensen dat wij de grootste van het land zijn? Nee hoor, dat is Volen- dam, dat is zelfs de grootste van West-Europa." Op naar Volendam, 1.200 leden. „Quick '20, dat is de grootste club'jhi zeggen de Volendammers. t Oldenzaal blijken ze 1.500 lis i den te hebben. Inmiddels heeft Klaas GroeT| nendijk, de voorzitter van F rendrecht, zich geme(ai)ld.| het officiële ledental van 1.1 (zoals bekend bij de KNVB)ge hij vlot wat leden op (die ntfe bij de KNVB zijn opgegevendf en zo komt hij op 1.800. Grg 1 nendijk denkt overigens dal'a het mogelijk is om op het o|jn derwerp 'grootste club' te p Zitten we ook nog met een ver schilletje tussen de opave van Quick Boys (2.041) en die van het district West II. Per 1 juli heeft de Katwijkse club 1.718 leden, zeggen de officiële bronnen. Bestuurslid Dirk van Duijn geeft opheldering. „We hebben een paar honderd vijf- en zesjarigen die lid zijn. Die spelen een onderlinge compe titie. Die hebben we niet opge geven bij de KNVB. Maar die tellen natuurlijk wel mee als fid." Het is nu officieel: QUICK BOYS IS DE GROOT STE VOETBALCLUB VAN NE DERLAND. In elk geval tot volgende week. Prijsvraag Geen prijswinnaars dus bij onze quiz 'welke club is de grootste van NederlandKonden we ook de prijs, een 'balletje-mét-pakket', niet uit reiken. Daarom deze week een nieuwe opgave, we zoe ken de kleinste club uit de oude afdeling Leiden mét jeugd. We hanteren daarbij de opgave V het district West n van 1 juli van dit jaar. He[ gaat om veldvoetbalverenigingen en de vrou wenvoetbalclub Iduna uit Ter Aar doet niet mee. Inzendingen naar: sportredactieJd@hdc.nl naar Postbus 54,2300 AB Leiden. c

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18