Op de fiets is er zoveel te genieten LEIDEN REGIO en goede voorbereiding voorkomt veel ellende tijdens 3 oktober S Blokken op een hersenkraker voor Beatrix Eegdeman kandidaat voor wethouderschap Oegstgeest Hastens 7^ Doe de Slaapcheck 003 DONDERDAG 2 OKTOBER 2003 www.hastens.nl since 1852 Hastens Store Den Haag Plaats 24 - Den Haag - tel. 070 3631600 Hastens Store Noordwijk aan Zee Hoofdstraat 12 - Noordwijk aan Zee - tel. 071 3614120 Hastens Shop in Shop Slaapkenner Lin Life Hoofdstraat 14 - Noordwijk a. Zee - tel. 071 3648707 ibtenaar rampenbestrijding niet bang voor calamiteiten Eric-Jan Berendsen N - Tijdens de 3-oktober- Ig in 2000 kon de Rijnsbur- ug tussen de Steenstraat i Stationsweg niet worden ia<flikt omdat de brug werd ingen. Houten noodbrug- sitdie als alternatief dienden, d;ten als een trechter, waar- e h er onder het kermispu- 3 d( het nodige gedrang ont- aan. Uiteindelijk werd de plek n etjk door de politie afgezet. 5 odituatie was vooraf inge- laat Aina Toppenberg e v\0. Zij is ambtenaar ram- ezoestrijding bij de gemeente ntan. „Welke problemen zich hdoen kun je nooit helemaal t irfevoren weten", zegt ze. er findelijk is besloten de zegbruggen tijdelijk te sluiten soims het gedrang. Paniek is w jrlijk nooit helemaal te eecomen, maar een goede iesiereiding voorkomt veel a. fie." oofns Toppenberg werken bij >orbereidingen op de 3-ok- iecViering politie, GHOR, ehldweer, gemeente en 3 Oc- ?t d-Vereeniging nauw sa- en „Er is een 'calamiteiten plan 3-oktoberviering' dat jaar lijks wordt geactualiseerd. In dat plan gaan we uit van drie mogelijke scenario's. Het eerste is als er onder de menigte pa niek uitbreekt door een grote vechtpartij of schietincident. Het tweede scenario gaat uit van een bommelding gevolgd door een evacuatie en ten der de kan er een ongeval gebeuren of brand uitbreken op het at tractieterrein. Mijn taak is om de gemeente op dergelijke ram pen voor te bereiden." Daarbij werkt zij nauw samen met de hulpdiensten en de GHOR, de Geneeskundige hulpverlening bij ongevallen en rampen - die na de opschaling de coördinatie van het medi sche gedeelte op zich neemt. Naast het calamiteitenplan 3 oktober is er ook het gemeente lijk rampenplan. Dat vormt de grondslag voor het calamitei tenplan 3-oktoberviering. „Er komt een melding bij 112 bin nen, de hulpverleningsdiensten komen dan bij elkaar, de situa tie wordt bekeken, daarna wordt er overlegd en als het in derdaad ernstig is, wordt er 'opgeschaald'. Dan gaat het he le circus draaien en treden er allerlei processen in werking. De burgemeester wordt uiter aard gewaarschuwd en de ge meente heeft een belangrijke taak in het geven van voorlich ting en het regelen van de op vang." Het stadhuis wordt dan als cri siscentrum ingericht. „Er wor den twee teams geformeerd. Eén team bestaat uit de burge meester, gemeentesecretaris, ambtenaar rampenbestrijding, voorlichter en vertegenwoordi gers van hulpdiensten. Het an dere team bestaat uit de hoof den van diverse gemeentelijke afdelingen. Er is voor het stad huis gekozen omdat dit de werkplek van het bestuur van de gemeente Leiden is. Daar naast is het handig dat dit zo dicht mogelijk bij de werkplek van een groot aantal betrokke nen is." Volgens Toppenberg valt veel ellende door een gedegen voor bereiding te voorkomen. „Rond het feestterrein moeten de aan- en afvoerroutes voor hulpdien sten vrij zijn en worden andere straten vrijgehouden voor de afvoer van de menigte in geval van paniek. Natuurlijk bekijken we mogelijke knelpunten zoals altijd de vele fietsen die voor het station stonden. Maar we kijken uiteraard ook goed naar de opbouw van de kermis en warenmarkt. De hulpdiensten moeten er door kunnen. Attrac ties mogen niet te dicht bij el kaar staan en niemand mag il legaal op de markt staan." „Een ander aspect is de brand veiligheid in de horeca. Ook daar wordt vooraf streng ge controleerd om de risico's te minimaliseren. Je controleert nooduitgangen en vluchtwegen bijvoorbeeld. En tijdelijke bouwwerken. Een café-eige naar bijvoorbeeld wil op 3 okto ber graag een terras neerzetten met een buitenbar en een grote tent Wij zijn bij de opbouw aanwezig en kijken welk mate riaal er wordt gebruikt en of dat brandbaar is en er geen belem mering is op de vluchtwegen. Ook de plekken van de kermis attracties worden gemarkeerd zodat ze niet in of op de weg staan. Zoiets blijft natuurlijk al tijd een wisselwerking tussen een eigenaar die geld wil ver dienen en de overheid die de Aina Toppenberg, ambtenaar rampenbestrijding bij de gemeente Leiden. „Welke problemen zich voor doen kun je nooit helemaal van tevoren weten." Foto: Hielco Kuipers veiligheid in het oog houdt. De voorwaarden staan opgesomd in een speciaal convenant voor de 3-oktoberviering. Op het kermisterrein zijn constant twee contactpersonen van de exploitanten aanwezig die aan spreekbaar zijn in geval van problemen." „Vlak voor 3 oktober komen al le betrokkenen nog één keer bij elkaar. Weet iedereen nog wat er moet gebeuren? Zijn de am bulances en de vrijwilligers van het Rode Kruis stand-by? Dat soort dingen. En de brandweer rijdt zelf de aanrijroutes ter controle of er niets in de weg staat. Als er wél iets de zaak blokkeert? In noodgevallen wordt dat door een brandweer wagen zo aan de kant gescho ven. Maar liever willen we dat de mensen zelf inzien dat ze de weg vrij moeten houden en zo veel mogelijk ruimte moeten maken, zodat de hulpverleners hun werk kunnen doen." „Ik ben steeds weer blij als het feest zonder noemenswaardige incidenten is verlopen. Er blijft altijd kans op een calamiteit, of erger: een ramp. Zoiets kun je niet voor 100 procent tegen houden. Ook niet bij de vele kleinere evenementen die jaar lijks in Leiden worden georga niseerd, maar met een gedegen voorbereiding van alle betrok kenen heb je al heel veel onder controle. En mocht er iets mis gaan, gebruik dan je gezond verstand." (advertentie) meldde zich aan en ging fiet sen. „Ik denk dat ik zoveel aan merkingen had, dat mensen van de stichting dachten: laat haar maar een eigen boekje maken." Vorig jaar stelde ze routes rond Leiderdorp samen. Dit jaar mocht ze aan het werk voor nieuwe routes vanuit Lei den. Het plannen van fietsroutes begint achter het bureau. „Je kunt overal kaarten kopen waarop fietsroutes staan aan gegeven. Ik zoek iedere keer weer een andere insteek om de stad heen." Op de kaarten geeft Hoekzema met een kleu- renstift fietspaden aan die haar leuk lijken om aan te doen. La ter fietst ze de routes af met een kilometerteller, pen en pa pier. De fietstochten moeten namelijk secuur omschreven staan, alsof mensen aan het handje genomen worden. Veel van de routes die in het vorige fietsboekje voor Leiden stonden, 9 Fietsroutes vanuit Leiden, waren erg lang. Een aantal zelfs langer dan zeventig kilometer, wat al snel zes uur in beslag neemt Hoekzema: „Maar niet iedereen wil de hele dag op de fiets zitten." In het nieuwe boekje zijn de routes een stuk korter. Hoekzema zoekt in de voorbe reiding naar een combinatie van leuke plekken, mooie na tuur en serene rust Voor het nieuwe boekje zocht ze op de kaart naar rustige fietspaden. „Ik let er vaak op hoe paden lo pen. Tien minuten langs de snelweg fietsen, dat kan ik mensen niet aandoen." Zelf geniet Hoekzema het meest van nieuwe dingen leren over een omgeving waarvan ze dacht alles te weten. „Een landschap wordt veel interes santer als je de geschiedenis kent." Bij elke route staan dan ook verhalen over de monu menten of plekken waar de fietser langs komt. Een echt doel of een doelgroep bestaat niet voor Fietsen vanuit Leiden. Iedereen die van fiet sen houdt kan een route vol gen. De tiende route in het nieuwe boekje is de kortste en geschikt voor fietsers met klei ne kinderen. Na een stop bij de speelplaats in park Cronesteyn kan er gezwommen worden bij de Vlietlanden. Daartussen lig gen veel plekken om te pick nicken of te spelen. Hoekzema hoopt dat het boekje een suc ces wordt. „Als mensen het landschap om zich heen meer gaan waarderen, ben ik geluk kig. Er is nog zoveel te genie ten." Voor meer informatie kijk op www.recreatief-fietsen.nl. Mascha Welling door Nancy Ubert oegstgeest - Gé Eegdeman, fractievoorzitter van Leefbaar Oegstgeest, wil wethouder wor den. Nu Heieen Steens haar be stuursfunctie neerlegt, is de kans groot dat Eegdeman haar opvolgt „Als ze een beroep op mij doen zeg ik echt geen nee", aldus Eegdeman. „Ik heb Steens indertijd beloofd dat ik haar werk zou overnemen wan neer zij om wat voor reden dan ook uit de politiek zou stappen. Ik wist dat er een moment zou komen waarop zij voor een an der leven zou kiezen." Fractievoorzitter Huizing van oppositiepartij WD noemt dat 'moment' een ongelukkig tijd stip. „Twee jaar geleden heb ben we flink gedebatteerd over de samenstelling van B en W. LO, als architect van het colle ge, hamerde erop dat het colle ge met dezelfde bestuurders moest doorgaan. Nu blijkt daar van niets terecht te komen." „Eegdeman is tenminste een man die gewend is leiding te geven", reageert Huizing op de kandidatuur. „Bovendien heeft hij zijn sporen verdiend in het onderwijs en die portefeuille komt vrij. Eegdeman kent zijn dossiers goed, dus dat is mooi meegenomen. Eegdeman even buiten beschouwing gelaten, moet Leefbaar Oegstgeest goed nadenken voordat iemand naar voren wordt geschoven. Een goed raadslid is nog geen goed bestuurder. Het college heeft een man of vrouw met manage mentkwaliteiten nodig." „Eegdeman heeft de touwtjes in zijn fractie stevig in handen", vindt CDA-fractievoorzitter De Kok. „Als hij wethouder wordt, krijgt de fractie het beslist heel moeilijk. Vanuit politiek oog punt vind ik dat natuurlijk niet erg. Maar of het goed is voor Oegstgeest? LO is wel de groot ste partij van ons dorp." „Er zijn inderdaad nog wel wat pro blemen op te lossen voordat ik die overstap kan maken", zegt Eegdeman. „Het staat ook nog niet 100 procent vast. Het be stuur moet nog akkoord gaan. In de fractie hebben we er al over gesproken. Wie mijn op volger wordt? Daar zijn we nog lang niet uit." „Ik heb er wel een goed gevoel over", is de reactie van fractie voorzitter Klaver van Progres sief Oegstgeest. „Het verbaast me ook niet dat Eegdeman voor het wethouderschap opteert. Hij heeft in elk geval verstand van de portefeuille." Burge meester Timmers ontvangt de, in 1943 geboren Eegdeman met open armen, zegt ze. „Hij heeft zich de afgelopen jaren zo goed ingelezen. Qua persoonlijkheid past hij ook in ons team." Gé Eegdeman is gehuwd, vader van twee kinderen en opa van twee kleinkinderen. Vanaf de oprichting is hij lid van Leef baar Oegstgeest. In 1998 kwam hij in de raad en werd vervol gens fractievoorzitter. Eegde man is een echte onderwijs man, zegt hij zelf. Veertien jaar is hij directeur van basisschool De Springplank in Oegstgeest geweest. Ook werkte hij als le raar bij een school voor speci aal basisonderwijs in Haarlem. Vanaf 1989 is hij directeur van een school in Rotterdam. In Oegstgeest is hij kerkelijk actief binnen de Vereniging van Vrij zinnige Hervormden. 'Ze volgt haar hart' Een wethouder die burge meester van een camping wordt. Heieen Steens jaagt haar droom achterna en kocht met haar man een camping in Frankrijk. „Dat is toch vreselijk leuk", reageert De Kok van het CDA. „Je proeft uit het hele verhaal dat zij haar hart volgt, dat ze een oerwens durft te realise ren." „Toch jammer dat ze weggaat", treurt Klaver van Progressief Oegstgeest „Uit politiek oogpunt heb ik wel eens moeite met haar manier v an werken. Maar ze heeft wel handig geopereerd," Huizing van oppositiepartij WD begrijpt Steens' keuze best, zegt hij. „Een droom na jagen, dat is toch leuk. Wel jammer dat er halverwege een wisseling van de wacht moet komen." Burgemeester Timmers heeft het een beetje moeilijk, laat ze doorschemeren. „Heieen is echt mijn maatje. Ik heb altijd veel plezier met haar. Het is een vrouw met wie je makke lijk een contact opbouwt" De burgemeester en de wethou der gingen graag samen op pad om een hoedje te kopen. „We gingen ook wel eens naar Duitsland om nieuwe kleding aan te schaffen. Natuurlijk ga ik volgend jaar zomer naar die camping toe. Maar niet met de tent. Ik houd niet van kam peren." De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische C'1 middelpunt van de stad. iet Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen 1 0 71 -53 56 424 en maak kans op een originele Hastens bedgarderobe van ruim 900 euro! Tijdens het fietsen schrijft Jacqueline Hoekzema de aanwijzingen bij de route. Foto: Hielco Kuipers Kom binnen bij uw Hastens dealer en geef uw ogen de kost. Maar vraag vooral naar het formulier voor de Hastens Slaapcheck. Want daar liggen uw kansen voor uw bedgarderobe. Een kwestie van rustig invullen en op tijd weer inleveren. U kunt vanaf 1 september t/m 31 oktober 2003 meedoen. Wedstrijdvoorwaarden op het Hastens Actieformulier. n r| chl iet voorjaar komt er een ïw boekje met fietsroutes uit Leiden. Samensteller jueline Hoekzema heeft de rbereidingen zojuist afge- d. Het nieuwe boekje, Fiet- vanuit Leiden, bevat tien itochten. In het vorige gids- an de Stichting Recreatief sen stonden er slechts ne- De Leidse Hoekzema is sinds 1999 als vrijwilliger bezig met het plannen van fietsroutes. Ze begon bij de ANWB nadat ze op een advertentie had ge- schreven.Drie jaar geleden las ze een oproep van de Stichting Recreatief Fietsen die naarstig op zoek was naar vrijwilligers die de fietsroutes rond Katwijk wilden controleren. Hoekzema Bij een echte Hastens horen een pyjama en ochtendjas in stijl. Smaakvol verwerkt in twee oogstrelende combinaties voor haar en voor hem. U kunt ze beide winnen. >elt i toianneke Dljke (wilg van voorpagina hf k schoten - Terwijl de hele school ik en een erebaantje heeft als bloe- te aanbieder, vlaggetjeszwaaier of rijzer, zitten twee klassen braaf te lagten. De ene groep buigt zich zwij- 01< over een hersenkraker in het It tkundelokaal. Uit een andere ruim- tamkt keyboardmuziek, het samen- linyan een stuk of tien leerlingen. De nentratie is echter schijn. De zenu- vegieren door de keel bij de kinderen, eiteten dat het nog een paar minuten ;dd voordat Koningin Beatrix hen op ïlopgers komt kijken. m-Majesty Queen' is degene om wie ïutieze middag in de British School in te schoten allemaal draait. Dat de ko- datn het nieuwe schoolgebouw aan ht«i van Hooflaan officieel komt ope- a is in de wijde omtrek van de school at blijk. Niet door een dringende nie tje Oranjefans. Wel door de perma- patrouillerende politieagenten en lorme hoeveelheid dranghekken mee de Generaal Spoorlaan van egin tot het eind is afgezet. Voor want er staat niemand achter, i school is het wel een drukte van ïg. De jongste leerlingen van de En- alige middelbare school dragen '•blauwe schoolsweater en zwaaien ienEngelse en Nederlandse vlaggetjes. te,udere leerlingen zijn tiptop gekleed e§>|k met stropdas of mantelpakje. Be- jrs duiken overal op. Sommige ou- Éan gekleed in traditionele gewa- i leerlingen op de Britse school omstig uit zo'n 70 landen, is ze er. Het geroezemoes ver vat onmiddellijk. Beatrix, gekleed in mantelpak met een fijn zwart-wit jpje, neemt een geel-groen boeket tan de elfjarige Sebastiaan de la Ro- j luistert vervolgens naar Trevor Ro- principal van de 'British School in Netherlands'. „Ik wil vooral onze di- buren welkom heten. Het project is eindelijk klaar en dat betekent: geen lawaai meer om half zeven 's ochtends. Hartelijk dank dat jullie zulke goede bu ren waren gedurende het project." De verbouwing en nieuwbouw van de mid delbare school duurde ruim twee jaar. Het nieuw gebouwde pand en het gere noveerde deel zijn verbonden door een atrium, een overkapping van glas waar onder bomen groeien. Dankzij deze uit breiding heeft de school weer genoeg plek voor de ruim 1050 leerlingen. Beatrix is echter niet alleen gekomen om naar officiële praatjes te luisteren en om een plaquette te onthullen. In het scheikundelokaal fronst ze haar voor hoofd boven de formules en in het mu- zieklokaal luistert ze naar de klanken uit de keyboards. Voordat de koningin bin nenkomt hebben de muzikanten en de leraressen nog herhaaldelijk de slappe lach, maar als het moment daar is, wor den precies de juiste toetsen aange raakt. Voor echte gesprekjes is echter geen tijd. Beatrix vliegt als een speer door het programma. Kathryn Armstrong en Niels Jakeman boffen daarmee. Nietsvermoedend staan het Britse meisje en de Brits-Ne derlandse jongen in de expositieruimte op de begane grond als iemand ze aan hun arm trekt. „Do you want to meet the queen?" Nog voor ze 'ja' kunnen knikken, staan ze al oog in oog met Bea trix. „Er was tijd over, en ze wilde graag met wat leerlingen praten", vertelt Niels achteraf. „Wij stonden daar gewoon." De twee staan nog te trillen op hun be nen. „Ze vroeg ons wat wij vinden van het expat-leven. Daar wilde ze alles over weten." Niels' vader werkt bij Shell, waardoor hij al op heel wat plekken in de wereld heeft gewoond. Nu woont hij in het geboorteland van zijn moeder. „Ik ben dus geen echte expat", vindt hij. „Wat vond ze van je das?", vraagt zijn moeder die zich even later opgewonden meldt. Goh, daarvan heeft ze niets ge zegd. Van een nieuwe, blauw-oranje das kijkt Beatrix niet op. Geflankeerd door principal Trevor Rowell (links) en architect Dirk Jan Postel luistert koningin Beatrix naar musicerende leerlingen. Het atrium, de glazen overkapping die het oude schoolgebouw met het nieuwe gedeelte verbindt, fungeert als knus school plein. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15