Tets exhibitionistisch heeft het wel! REGIO Een buurjongen met lange vingers en een Oegstgeestse met losse handje GERECHT Webloggers in Leiden en omstreken NAVRAAG De kinderopvang wordt duurder. De speelzalen blijven leeg, want er is niet genoeg vraag. Problemen waar LOUIS SCHUERMAN, bestuurs voorzitter van B4kids, 'Kinderopvang is nu een van de srootste 7 r 1 7 kinderopvangorgani- eenmaal gCCtl jubrtck. saties van Nederland, zich niet echt in kan verplaatsen. De voorzitter ziet namelijk niets ongewoons in de prijs stijgingen. Waarom wordt de kinderopvang duurder? „De opvang wordt helemaal niet duurder. Er valt een aantal ge meentelijke subsidies weg. En er zijn inderdaad ouderwets inge stelde stichtingen die hun falende bedrijfsvoering afwentelen op de prijzen. Maar dat geldt niet voor onze organisa tie." Maar jullie prij zen stijgen toch ook? „Ik zou ook liever met een prijsda ling te maken hebben, maar we hebben hier te maken met een normale, jaarlijkse stijging. Die zit hem vooral in de personeelskos ten; hogere loon- en pensioenkosten door de inflatie. Daar heb je zelf natuurlijk geen invloed op. Als kinderdagverblijf heb je verder té maken met allerlei veiligheidseisen van brandweer en GGD die de vaste kosten omhoog stuwen. Je kunt de kinderen natuurlijk niet in een krot opvangen." Maar kunt u niet snijden in de personeelskosten? „Nee. Wat betreft het personeel zijn we gewoon gebonden aan wettelijke regels. Per negen baby's ben je bijvoorbeeld verplicht ofn twee gediplomeerde begeleidsters in te zetten. En gediplo meerde medewerkers kosten geld. Alleen op de overheadkosten, bijvoorbeeld voor administratie, kun je wat bezuinigen. Kijk, vijf enzeventig procent van onze kosten bestaat uit vaste personeels kosten. We zijn een kinderdagverblijf, geen fabriek; we kunnen niet slimmer produceren. En dat geeft ons maar weinig speelruim te als het even wat minder gaat met de economie." Moeten er opvangverblijven verdwijnen als er niet genoeg vraag is? „Dit zal zeker gebeuren. Ook kinderdagverblijven hebben te ma ken met marktwerking. Een aantal ondernemers zal het niet gaan redden. De recessie is goed merkbaar; veel ouders brengen hun kinderen minder dagen bij ons, of regelen opvang op een andere manier. In deze sector zijn de rendementen laag, je hebt veel kin deren nodig om te kunnen overleven. En als die er niet zijn, dan heb je twee mogelijkheden; kleinere groepen maken of sluiten." Bent u bang zelf over de kop te gaan? „Nee, B4kids heeft een uitstekende concurrentiepositie. We zitten niet alleen in Leiden, maar in de hele regio: Voorburg, Voorhout, Sassenheim, Noordwijkerhout om maar wat te noemen. Wij heb ben onze zaakjes goed op orde." tekst: Bas de Rue foto: Ton Kastermans UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 2 October LEIDEN - Onder vele blijken van deelneming werd hedennamiddagop de begraafplaats aan de Groenesteeg het stoffelijk overschot van den heer Johannes Jacobus Groen, in leven boekdrukker en uitgever en ou derling der Ned.-Hervormde Gemeente, ter aarde besteld. Zeven volg- rijtuigen vormden met de lijkkoets, den stoet. Op de begraafplaats wa ren de verschillende corporatiën, waarvan de overledene deel uitmaak te, vertegenwoordigd, voorts waren het personeel der drukkerij en tal rijke vrienden en bekenden aanwezig. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds. Hoogenraad, die zeide niet in het bijzonder de zonen en kleinzonen te zullen toespreken, omdat dit reeds is geschied ten sterfhuize,- dit wilde hij alleen uitspreken dat zij de nagedachtenis des vaders 't best zullen eeren door zijn voetstappen te drukken. ■-< ANNO 1978, maandag 2 oktober NOORDWIJK - Noordwijk leek na een voorsprong en een redelijk aantal kansen tegen SHO alsnog te worden achterhaald. Jan Willem Bogers snelt door de SHO-defensie. Leo v.d. Hoeven (achtergrond), Arie Hitzert (3) en Jacob Groenenboom (4) zijn niet bij machte hem af te stoppen. Ruud Bröring staat klaar om assistentie te verlenen. Eindstand: 1-0. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl vn Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sjirintérs (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. In een gezellige buurt ver wacht je zoiets niet. En al he lemaal niet van je eigen buur jongen. Bestolen worden is buitengewoon akelig maar als de politie je vervolgens mede deelt dat het jochie van hier naast erachter zit, voel je je pas goed belazerd. Een geluk bij een ongeluk is het dan weer wel dat slechts één huis verderop de gestolen dvd- speler, computer, televisie en andere elektronica weer kun nen worden opgehaald. Nadat de gestolen waar van de vrouw op de oorspronkelij ke plek is teruggezet, lijkt het net alsof de verduistering niet heeft plaatsgevonden. Het verbaast de jonge Leidse da der dan eigenlijk ook dat hij nog voor de rechter moet ver schijnen. Immers, zo berede neert hij, hoe vaak gebeurt het nog dat eigenaren hun goede ren terugkrijgen na een in braak? Door op het gevoel voor rede lijkheid van de rechter in te spelen, hoopt de jongen vrij uit te gaan maar ook zijn vlot te babbel kan het strafbare feit niet verbloemen. Een rot streek blijft een rotstreek, luidt het oordeel van de rech ter. De jongen is echter vast houdend en blijft tot het eind aan toe proberen een punt te scoren. 'Verzachtende omstandighe den' heeft de verdachte te over. Zo zat de sleutel van zijn buurvrouw nog in haar voor deur en heeft hij niets hoeven forceren. Van braak was dus geen sprake. Daarbij doet zijn buurvrouw tegenwoordig weer heel normaal tegen hem. Dus als die het allemaal niet meer zo erg vindt, waarom zou een rechter dan nog moeilijk doen? Wat de Leidse buurjongen niet beseft, is dat zowel de of ficier van justitie als de rech ter zijn strafblad nauwkeurig hebben bestudeerd. Na het lezen van de lijst met eerdere vergrijpen, zoals bedreiging, diefstal met geweld en open lijke geweldpleging komt voor hen het bestelen van de buur vrouw toch in een heel ander daglicht te staan. Het wordt tijd dat de jongen verant woordelijkheid leert nemen voor zijn daden en zich de ogen uit zijn kop begint te schamen, vinden beiden. Al zijn mooie argumenten ten spijt, wordt de Leidenaar toch veroordeeld. Hij moet onbe taald aan het werk: 120 uur. En hij krijgt een maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Vuilstorten Een klus waar menigeen te genaan zit té hikken, het weg brengen van grofvuil. Dit geldt ook voor een weduwe uit Oegstgeest. Aangezien uit stel vaak tot afstel leidt, be sluit ze op een vrijdagnamid dag samen met een huis vriend het afval nog even in de personenwagen te laden en weg te brengen. Als het tweetal even later bij de stort plaats aankomt, zien ze dat ze te laat zijn. Particulieren kun nen hun grofvuil legaal dum pen van 8.30 tot 11.30 uur en het is inmiddels na vijven. Omdat het hek en de slagbo men nog wel openstaan en ze geen zin hebben om een an dere dag nogmaals op en neer te moeten voor die vervelende klus, besluiten ze gewoon het terrein van de gemeentelijk vuilstort op te rijden en een poging te wagen. Een ambtenaar die samen met zijn collega's na werktijd een biertje drinkt, slaat ze ga de. Normaal wil hij best een oogje toeknijpen als burgers iets na de officiële tijd hun vuil komen storten, maar ruim vijfenhalf uur na slui tingstijd wordt zelfs hem te gortig. Vriendelijk stapt hij op het duo af en vraagt hen het terrein te verlaten. De vrouw reageert als door een wesp ge stoken en tussen de partijen brandt een verhitte discussie los. Als blijkt dat de ambte naar voet bij stuk houdt, slaat de vrouw hem in het gezicht. Voor de rechtbank is de Oegstgeestse niet van plan het boetekleed aan te trekken. Ze beschuldigt de ambtenaar er juist van haar bedreigend be jegend te hebben. De klap van haar kant was pure zelfverde diging, zweert ze. Terwijl de rechter de belastende getui genverklaringen voorleest, loopt de vrouw rood aan en begint heftig met haar hoofd te schudden. „De getuigen hebben mij geen klap zien i ven", roept ze opgewonder uit nadat zojuist is voorgele zen van wel. De officier van justitie gaat net als de rechter niet met vrouw in discussie. Haar la ste opmerking wordt buitei beschouwing gelaten aang< zien ze een paar minuten g leden in de rechtszaal zelf de mishandeling heeft be kend. „Ik was er niet bij dus ik we& niet of de ambtenaar dreig< op u is afgestapt", verklaart de rechter om de vrouw te kalmeren. „Al ben ik wel m geneigd om zijn versie van verhaal te geloven. Hoe dat ook, u hoort een probleem conflict niet op te lossen dc 1 klappen uit te delen." Als st voor de enkele klap krijgt d( vrouw uiteindelijk een boet van 190 euro opgelegd. Schoorvoetend gaat ze ak koord. Floor Ligtvoet DONDERDAG 2 OKTOBER 200^ Adres: www.bareuh.nl Vain: 'Bareuh', oftewel Petra van Rossum uit Leiden. Beschrijving: Dagboekverslag van het hecti sche leven van een begin-dertiger. DJ'en op Ameland, stuntelen met een vliegenstrip, rondhangen op het Rotterdamse popfestival Metropolis. Grappige anekdotes, luchtig van toon, persoonlijk, maar niet te persoonlijk. Citaat: „Wekker door de slaapkamer gestui terd, ochtendhumeur van hier tot Tokio, on deraan de trap had een kat haarballen zitten lozen dus altijd lekker om daar met je volle gewicht in te staan, de koffie had last van een ingeklapte filter, m'n stokbroodje was zwart geblakerd uit de oven gekomen, sleutels wa ren een half uur zoek tussen de puinhopen en tot overmaat van ramp kreeg ik spontaan een koortslip. Heh, alles is gelukkig weer bij het oude..." Adres: www.log.webkast.nl Van: 'Carin' uit Leiden. Beschrijving: Bezoek aan bejaarde moeder, verbanden op het strand, met de kinderen op vakantie naar Frankrijk, zeiltochtje op de Ka- gerplassen. Belevenissen van een vrouw van middelbare leeftijd in een vinex-wijk in de omgeving van Leiden. Is veel leuker dan het klinkt. Leuk geschreven, goed gevoel voor zelfspot. Gelardeerd met zelfgemaakte foto's. Citaat: „Het leek me altijd zo leuk om, als ik later eindelijk een echte dame ben, in het be zit te zijn van een hond. En dan samen met andere echte dames in het parkje op een bankje te gaan zitten en het beest te roepen." Adres: www.controllerboy.com/eendikkem- evrouw Van: Marijke en Irene, twee Leidse biologie studentes. Beschrijving: Korte verhaaltjes en luchtige gedichtjes over van alles en nog wat. Een ont moeting van een slak en een vlinder, de glin sterende vlakjes van een discobol, vervelende fruitviiegjes. Citaat: „De spellingscontrole van Word. Ik ben er zo aan gewend, dat ik verwacht dat er op mijn notitieblaadje rode kringeltjes onder de woorden zullen verschijnen. Ik kijk naar 'wait' maar het komt niet." Adres: home.planet.nl/~cdaleiden Van: Linda Lieverse, Leids CDA-raadslid. Beschrijving: Hondenpoep, cameratoezicht, fietsrekken en andere perikelen waar de Leid se politiek zich over buigt. Soms een beetje droog en ambtelijk, over het algemeen wel in formatief. Citaat: „Wij hebben opnieuw schriftelijke vra gen gesteld." Adres: www.leiden.pvda.nl/log.php Van: Marije van den Berg, Leids PvdA-raads- lid. Beschrijving: Misschien wel de bekendste weblogger van Leiden. Maakt van haar hart geen moordkuil. Schrijft vanzelfsprekend over politiek, maar op een persoonlijke en relative rende manier. Deelt daarnaast ook persoon lijk lief en leed met de buitenwereld. Zoals re centelijk haar zwangerschap. Citaat: „Overigens kunnen we met de Leidse raad binnenkort wel in de Viva: vier nieuw bakken moeders in nog geen jaar. En dan ver geten we de wethouders nog, en de man van één van de moeders die ook raadslid is... En ik beloof hierbij plechtig dat ik jullie niet zal ver velen met stuwing, bandenpijn en dikke en kels... duimen jullie wel dat alles goed gaat en het een gezond kindje wordt?" Adres: www.dse.nl/~sarana ig. Van: Marleen uit Leiden. kfi Beschrijving: Net begonnen aan een oplei- ding aan de Leidse universiteit doet Marleengn verslag van het wel en wee van het studente%j leven. De introductieweken, de eerste collegfe en hospiteren. Citaat: „Men neme: een huiskamer volge propt met stoelen, een pak bastogne-koekerf glazen limo, lekkere ongedwongen sfeer (nia_ dus!) en een stapel mensen die allemaal liev^ ergens anders zouden zijn. Hospiteren... watjt een ramp." Nog meer regionale weblogs: www.drijfzand.com www.sgp-katwijk.nl jesca.nl low.jimmyhat.nl www.loekweijts.nl/log/firelog.htm home.wanadoo, nl anneloes. wassenaar weblog.fourpets.net morg.nl www.sylans.net spaceshanty.blogspot.com home.wanadoo.nl/yannah www.marcoblog.tk Voor wie zelf een weblog wil beginnen: AAAvw.blogspot.com Voor een overzicht van webloggers in Ne derland: logmap.eIastic.nl Webloggers leggen hun leven bloot op internet Met een telefoonaansluiting kom je er niet. Binnen de kortste keren ben je failliet. Een vaste internetverbinding is een must voor wie zich met het ver schijnsel 'weblogs' bezighoudt. Voor je het weet spendeer je dagelijks uren op het 'wereldwijde web'. Om je 'dag boekaantekeningen' on-line te zetten, om verwijzingen naar grappige film pjes en leuke weetjes aan je site toe te voegen, maar ook om andere log gers nauwlettend in de gaten te hou den. Twee Leidse webloggers van het eerste uur, Petra van Rossum en Lode- wijk Schutte, vertellen over deze aan populariteit winnende hobby. Van huisvrouwen tot computerwi- zards en alles daar tussenin. Zo om schrijft Petra van Rossum (32) de be zoekers van de meest recente mee ting voor Nederlandse webloggers in het Amsterdamse Vondelpark. Zo'n tachtig mensen verzamelden zich daar begin september om elkaar ein delijk eens in levenden lijve te ont moeten. „Heel grappig. Van som mige mensen weet je best veel, omdat je dagelijks hun weblog leest", zegt Van Rossum. ,Maar je hebt geen flauw idee wie erachter schuilt.' Het verschijnsel weblog is in opmars. En niet al leen onder computer- nerds en IT-whizzkids. Steeds meer 'door snee' computerge bruikers ontdekken deze intemet-sub- cultuur, die zo'n vijf jaar geleden in Ne derland haar intro ductie beleefde. Rond die tijd be gon pionier Je roen Bosch met zijn site www.alt- 0169.com, de eer ste Nederlandse we blog naar Ameri kaans voorbeeld. Al snel werd het fenomeen door an dere fanatieke internetters opgepikt, waarna de weblogs als paddenstoe len uit de grond schoten. Ook voor Lodewijk Schutte (26) is het inmiddels alweer enkele jaren geleden dat hij met het verschijnsel kennismaakte. Dat gebeurde tijdens zijn opleiding informatica. „Een klasgenoot hield een weblog bij. Ik vond het wel geinig. Voor de lol ben ik toen zelf ook een site gaan bou wen. Daarop plaatste ik iedere dag links naar andere sites met leuke weetjes over muziek, wetenschap, het soort onderwerpen dat mij inte resseert. Linkdumpen heet dat in het jargon." Het is een accurate beschrijving van het verschijnsel weblog in zijn meest elementaire vorm: een lange lijst van verwijzingen - links - naar andere internetsites met daarop grap pige feitjes, melige film pjes of andere informa- tie. De uitdaging .Jk voor de logger be staat eruit om zo snel mogelijk met leuke en originele links aan te komen zet ten. Het liefst meer dere malen per dag. „Daar gaat wel be hoorlijk wat tijd in zitten", zegt Schutte. „Je moet simpelweg het in ternet afspeuren tot je leuke dingen tegenkomt." Maar ook het verschijnsel weblog is aan een evolutie onderhevig. Van Rossum behoort wat dat betreft tot de 'nieuwe' generatie webloggers. Ruim twee jaar geleden kwam zij via Schutte in aanraking met het feno meen. Al snel begon ze zelf onder de schuilnaam 'Bareuh!' met het dage lijks bijwerken van haar site. Maar in plaats van verwijzingen naar andere internet pagina's plaatste zij een stukje over haar persoon lijke beleve nissen. Met ande- re woor den: de we blog als openbaar en digitaal dagboek. 'Li- feloggen' in het jargon. Het is vooral deze laatste vorm van log gen die het schijnsel in korte tijd heeft gepopu lariseerd. Zelfs politici gebruiken het medium om aan de buitenwereld te laten weten wat ie beleven, waar ze mee bezig zijn en hoe ze over be paalde kwesties denken. Van Ros sum legt zichzelf in dat opzicht wei nig censuur op. „Ik schrijf in princi pe over alles. Tot aan mijn liefdesle ven toe. Het heeft wel iets exhibitio nistisch ja. Maar aan de andere kant: het is onschuldiger dan met een lan ge regenjas in een donkere steeg te gaan staan. Bovendien ben je op het internet betrekkelijk anoniem. gNy Ik schrijf onder pseu do niem. En vrien den en beken den noem ik uitpri- vacy- Twee Leidse webloggers van het eerste uur, Petra van Rossum en Lodewijk Schutte. „Soms krijg je hele humoristische reacties. Lig je echt in een deuk. Andere keren zitten er ook ontzettende zeikerds tussen." Foto: Mark Lamers f ig U| V overwegingen niet bij naam, maaiili krijgen ook een pseudoniem." inj Het bezoekersaantal van haar sitdh schommelt zo rond de 150 per daei Het is moeilijk uit te maken wie 1) e lezers zijn. „Voor het overgrote d( h andere webloggers, denk ik. DaaJ. naast een groot aantal vrienden efjl bekenden. Zelf lees ik dagelijks oijiti zo'n twintig andere weblogs.l Een integraal onderdeel van de v\fr. blog is de mogelijkheid voor bezdes kers om berichten van commentjn, te voorzien. „Soms krijg je hele hio moristische reacties. Lig je echt irfe een deuk. Andere keren zitten er tón ontzettende zeikerds tussen", zegbi Van Rossum. Dat laatste geeft soijns zelfs aanleiding tot een flamewaiW legt Schutte uit. „Dan wordt er ed:o: ruzie uitgevochten ria de reactiesi>e Dat kan er best fel aan toe gaan. de Nee, zelf ben ik gelukkig nog noofcn een flamewar verzeild geraakt.ioi Hoewel het publiek een essentieefvi onderdeel uitmaakt van een webljiv vormt dit voor Van Rossum niet <M drijfveer om iedere dag weer een j stukje te schrijven. „Ik doe het in eerste plaats voor mezelf. Ik let eif11 ook niet op welke stukjes extra vei reacties uitlokken. Ik schrijf over dingen die me bezighouden. Hee vrijblijvend en ongedwongen, voel totaal geen druk om rj gelmatige nieuwe bericht te posten." Schutte voelt die verplichting af en tcjla wel, zegt hij.Als ik twtlg dagen niets van me h^ laten horen, denk ik isc soms wel: dat kan ik i e maken ten opzichte tia; mijn lezers." (rij: Zijn weblog, die dagcei lijks door zo'n 250 t(0' 300 mensen wordt Bki zocht, biedt een tarok lijk unieke combinirai van persoonlijke n£n ties en links. „Oveigit het algemeen is eifet een strikte tweedd v ling tussen 'lifeloftg ger' en 'linkdum-M pers' zegt Schutlez „Vooral die laatste se! groep vindt vaak datn wat zij doen het echtfl1 werk is. In hun ogen is klooien de Tifeloggers' maar wat Bli aan. Ja, het is af en toe een beetje! gek zhcroutf/-wereldje." p< »oi Rody van der Pols m eg

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14