LEIDE Belasting controleert Leidse horeca REGIO lisico vuilstort is voor kopers Roomburg j8H Jde stelling! J Monument verkrot door geldgebrek c R1 Helden bejubeld ,ertraging voor Leids •aadloos internet Nieuw van Honig: Soeppakket donderdag 2 oktober 2003 Op de fiets er zoveel genieten Blij met catepark, niet iet hangplek unfietser rijdt ar na aanrijding n - De politie is op zoek een bromfietser die gister- d rond acht uur op de [weg in Leiden een aanrij- met een andere bromfiet- eroorzaakte en doorreed, ingeval ontstond doordat joorrijder' bij het linksaf- I de 17-jarige, naderende ^naar niet voor liet gaan. e aanrijding liep een 20-ja- jnan uit Zevenaar - die bij Jidenaar achterop zat - Stsel, blauwe plekken en afwonden op. if gepakt met ippenkaarten !n - In de Nonnensteeg in En is gistermiddag een 26- e strippenkaartendief in de g gegrepen. De man wordt a verdacht bij een boek- lel in de Breestraat voor euro aan strippenkaarten )len te hebben. Hij zou bij hulp hebben gekregen ;en nog voortvluchtige me lder. De politie werd op het ir van de dieven gezet door beveiligingsmedewerkers Ie V&D, die zagen dat het tal een kassa probeerde i te breken. leiden - Honderden leerlingen uit de groepen zeven en acht van Leidse basisscholen deden gistermiddag weer mee aan de jaarlijkse minikoraal. Onder aanvoering van bur gemeester Van der Werff, sinds jaar en dag neergezet door initiatiefnemer van de mi nikoraal Eric Filemon, zongen de kinderen weer de longen uit hun lijf: het drie oktober- lied, het Leidse volkslied, over Koppelstok de Veerman, Piet Hein en andere Vaderland se helden. Omdat het Van der Werfpark te klein is geworden voor het zangspektakel, werd dit jaar voor het eerst uitgeweken naar de Garenmarkt. De leerlingen van basis school De Merenwijk kwamen gistermiddag als kleine watergeusjes met vijf bootjes bij het Van der Werfpark aan. Foto: Hielco Kuipers Robbert Minkhorst !n - Vervuiling uit vuilstort lult die onder de woningen 2 wijk Roomburg (langs de terechtkomt, is volledig risico van de kopers van luizen. De gemeente wen- llle verantwoordelijkheid af Ie nieuwe eigenaren van de Uigen. Een aantal onder ziet om die reden inmid- af van koop. Tant-kopers voeren overleg de gemeente om onder de llingen uit te komen, maar rjl wijkt vooralsnog geen Abreed. Leiden redeneert "de kans op vervuiling in inburg kleiner is dan dat vliegtuig op het stadhuis is een uitspraak van WD- ïouder Geertsema van grondzaken. Afzwakken van de bepalingen vindt het college daarom niet nodig. Oppositie partij CDA wil de zaak op de politieke agenda zetten. Mocht vervuiling uit De Bult in nieuwbouwwijk Roomburg te rechtkomen, dan zijn alle kos ten voor rekening van de nieu we wijkbewoners. De gemeente heeft een aparte constructie be dacht om onder de verantwoor delijkheid uit te komen. In een afzonderlijke erfpachtovereen komst tussen de gemeente en de nieuwe eigenaar van de wo ning is bepaald dat de grond 'veilig' is. Onderzoek naar even tuele verontreiniging, of de sa nering daarvan, komt voor re kening van de huiseigenaar. Hij kan de gemeente nergens aan sprakelijk voor stellen, noch aanspraak maken op een scha devergoeding. De Bult is zowel vuilstort ge weest als een dumpplaats van allerlei soorten afval. Getuigen hebben verklaard dat 'zo'n beetje alles er in verdween', be halve kadavers en autowrakken. Hoe ernstig de verontreiniging is, is niet bekend. De provincie, tot dit jaar verantwoordelijk voor de situatie in De Bult, han teert het zogeheten 'black box principe'. Je zoekt niet uit wat er in zit, maar dekt de boel af en voorkomt dat er wat uit komt. Dat laatste gebeurt door de grondwaterstand in de vuil stort te verlagen. Dat moet te gengaan dat vervuiling via het grondwater richting de woon wijk stroomt. In Roomburg komen zo'n dui zend huizen. De bouw van de eerste fases, drie woontorens naast de voormalige vuilstort en eengezinswoningen in het deelgebied 'Energie', is in volle gang. De verkoop van de wo ningen loopt voorspoedig. Aan nemer Du Prie adverteert met de leus dat er nog slechts enke le energiewoningen te koop zijn. De kopersvereniging 'Energie woningen Roomburg' in op richting voelt zich voor het blok gezet en gaat na welke juridi sche stappen tegen de gemeen te mogelijk zijn. De vereniging, met woordvoerder B. Berkhout, vindt het overleg met Leiden tot nog toe 'uiterst onbevredigend'. „De gemeente zelf vindt dat ze niets raars doet", stelt Berkhout in een verklaring. Dat klopt; Leiden heeft erop ge wezen dat soortgelijke overeen komsten ook met huiseigena ren in de Stevenshof zijn afge sloten. Daarmee wil de ge meente voorkomen dat het weghalen van toekomstige bo demverontreiniging die door kopers zelf is veroorzaakt, voor haar risico is. De kopersvereniging meldt: „Geen van de kopers heeft een probleem met dat zij verant woordelijk zijn voor vervuiling, als je bijvoorbeeld een batterij- enfabriek begint in je achter tuin. Maar dat staat er niet. De ze formulering kan heel erg ver velend uitvallen voor ons. Roomburg wordt immers naast een vuilstort gebouwd, waar over de gemeente kopers nota bene via een flyer niets dan po sitieve zaken heeft gemeld. Dus waarom is er dan geen moge lijkheid om de betreffende be palingen te herformuleren?" Eerste paal op 7 oktober De bouw van nieuwbouw wijk Roomburg begint op dinsdag 7 oktober. Nadat de eerste paal officieel is gesla gen, vertrekken de Leidse wethouder Hillebrand, zijn voorganger Van Rij en de Zoeterwoudse wethouder Ates in het gezelschap van toekomstige bewoners en medewerkers van de bouw bedrijven en de gemeente naar het gebouw van DZB, waar om 17.45 uur conserva tor Halbersma van het Rijks museum van Oudheden een speech houdt over de ge schiedenis van Roomburg. De bijeenkomst begint om 17.00 uur. In de nieuwe wijk komen duizend woningen. - Het opzetten van ;OOs en gratis internet heej Leiden heeft in de af- ien maanden flinke vertra- opgelopen. Het werkt wel, de capaciteit is nog te Over een paar weken moet iysteem op volle capaciteit zegt woordvoerder Schuurmans van de iting Wireless Leiden. Zon- is een bijeenkomst in cultu- entrum De X in het Volks- Daar worden belangstel len bijgepraat. I iless Leiden spant zich al in voor een gratis, draad- computernetwerk in Lei- via het zogeheten wifi. se computerbezitters in het van een speciale antenne (advertentie) ir het renoveren van uw huis neemt u natuurlijk de beste Ésrialen. Bij Lieftink kiest u o.a. uit Hen van topkwaliteit in aluminium kunststof. Onderhoudsarm, goed Herend, perfect sluitend, minder k bakgevoelig, uiterst duurzaam en kunnen via radiogolven contact leggen en informatie uitwisse len met andere computers. In januari sloot Wireless Leiden een contract met internetprovi- der Demon om via het netwerk ook toegang tot internet te krij gen. „Het heeft veel langer ge duurd dan verwacht", zegt Schuurmans..Alleen al de aan leg van een extra telefoonlei ding voor het netwerk duurde drie maanden. Bij het opzetten van iets ingewikkelds als dit is er een hele trein van organisa ties die moeten bijdragen. Ver gelijk het met een snelweg waarvan nog maar één baan open is, zodat er file ontstaat zodra het druk wordt. We zijn nu bezig met de laatste toplaag asfalt en binnenkort gaan de borden om." Op dit moment bestrijkt het netwerk drie kwart van de stad. Enkele honderden mensen ma ken er al gebruik van. De bijeenkomst in De X begint om 14.00 uur. De toegang is gratis. (advertentie) Mabel Wisse Smit mag niet toetreden tot de koninklijke familie Geef uw mening www.leidschdagblad.nl door Mascha Welling leiden - Een wevershuisje met historische waarde aan de Leid se Middelstegracht staat te ver krotten. De gemeente Leiden kocht het pand in 2001, maar heeft er nooit iets mee gedaan. Bij de aankoop bestonden plannen om van het huis een museum te maken. Zware re genval in het voorjaar dwong de gemeente om het huisje in de steigers te zetten en zeilen over het dak te leggen. De ge meente heeft geen geld om dit monument uit het begin van de negentiende eeuw te restaure ren. Geen douche of bad, wel een bedstee en een interieur zoals de Leidse wevershuisjes ooit hadden. Middelstegracht 143 in Leiden heeft de tand des tijds doorstaan. Nu staat het onoog lijk te wezen tussen een aanne mersbedrijf en de Streekmu- ziekschool. Vieze vitrages bene men het zicht op een interieur dat een uniek beeld geeft van de woon- en leefgewoonten van de Leidenaars tweehonderd jaar geleden. In 1989 liet architect Boudewijn Veldman zijn oog al vallen op het huisje. Hij mocht van de toenmalige bewoner een half uur naar binnen en was ver baasd over de slechte staat waarin de weverswoning ver keerde. Verrast was hij niette min over de historische waarde van het interieur. „Eigenlijk wil de woningcorporatie Portaal het huis van moderne luxe voorzien, zoals een douche, door Timoteus Waarsenburg leiden - De Belastingdienst heeft de viering van Leidens Ontzet aangegrepen voor een groot scheepse controle van de Leidse horeca. Gisteren kregen vrijwel alle Leidse kroegen bezoek van belastingcontroleurs. De onder nemers zijn zeer ontstemd over de controle. „Het is niet zozeer de controle die mij tegenstaat, maar de ma nier waarop het is gebeurd. Twee en drie oktober zijn de drukste dagen van het jaar. En dan willen ze plotseling al je papieren zien", zegt eigenaar Hans Seijsveld van café De Ver gulde Kruik. Volgens hem is het de eerste keer dat de belasting dienst haar aandacht daags voor de viering van Leidens Ontzet zo grootschalig op de horeca richt. „Ik heb dit in al die jaren nog nooit meegemaakt", beweert Seijsveld. „Er kwamen twee mannen binnen die alles wil den zien en weten. De normale prijzen, de prijzen die tijdens 3 oktober gerekend worden, wie er deze dagen achter de bar staan en wat er allemaal is inge kocht." Ook horecaondernemer Ben Luykx is woedend. Hij spreekt van een belachelijke actie. „Ik heb niks te verbergen, maar het kost wel enorm veel tijd. Je bent zomaar twee uur kwijt met die lui. En dat terwijl we alle tijd nodig hebben om de boel in or de te brengen voor morgen avond. Het zijn net ambtenaren van de gemeente. Die begrijpen ook niet hoe het werkt." Ook Luykx heeft de belasting controleurs alles laten zien. „En ze willen natuurlijk weten wie er allemaal werkt die dagen. Dat geeft al aan hoe weinig ze begrijpen van deze drukke da gen. Iedereen schakelt vrien den, kennissen en z'n schoon moeder in om te tappen." De belastingdienst reageert ge laten op de verontwaardiging. „Het uitvoeren van controles is één van de kerntaken van de belastingdienst", zegt woord voerder R. van Koperen. „We controleren de bakker op de hoek. En ook de horeca. In het zuiden van het land worden ca fés wel eens vlak voor carnaval gecontroleerd. Wij willen weten of er ook in dat soort periodes aan alle fiscale verplichtingen wordt voldaan." „Het is niet zo dat we aan het snuffelen zijn op zoek naar mis standen. We wijzen de onder nemers er gewoon op dat als ze deze dagen extra personeel in dienst nemen, er in elk geval kopieën van identiteitsbewijzen in de administratie moeten zit ten. Of je nou een ervaren tap per of je neefje achter de bar zet, er moet gewoon loonbelas ting over worden betaald", al dus Van Koperen. „En het is ook van belang voor de werknemer dat dat goed ge regeld is. Als er iets misgaat, moet het wel door de verzeke ring worden gedekt. Vanzelf sprekend willen we natuurlijk ook weten wat de ondernemers aan omzet verwachten in deze dagen. Vandaar de controles van de inkooplijsten en prijzen. Iedereen moet belasting beta len en iedereen wordt gecon troleerd. ook de horecaonder nemers." (advertentie) Woonhuis met eeuwenoud interieur moet museum worden Middelstegracht 143 heeft de tand des tijds doorstaan. Foto: Hielco Kuipers maar de bewoner vond het niet rodig en hield de verbouwing tegen." Door die keuze is een - volgens Veldman uniek - mo nument uit de negentiende eeuw gespaard gebleven. Veldman probeerde de bewo ner ervan te overtuigen te ver huizen. Dat lukte pas in 2001 toen het volgens de brandweer te gevaarlijk werd om in het pand te blijven wonen. De ge meente kocht het huisje en Veldman zou de restauratie mogen uitvoeren, maar het startsein hiervoor moet nog ko men. „Ik word af en toe opge beld en krijg dan te horen hoe het ervoor staat. Het komt altijd op hetzelfde neer. Er is geen geld om het monument te res taureren." Woordvoerster Daniëlle Rebel van de gemeente bevestigt dit. Leiden heeft alleen een bedrag van ruim 136.000 euro kunnen vrijmaken voor de aankoop van het huis. „We hebben te maken gehad met bezuinigingen. Er is in de afgelopen twee jaar geen geld vrijgekomen voor restaura tie", aldus Rebel. Terwijl in het stadhuis gesproken wordt over geld, groeit de stoflaag op de in boedel van de Middelstegracht 143. „Zonde", vindt Jos van Rooden van Monumentenzorg Leiden. „Helaas is in de monumenten wet vastgelegd dat we niks kun nen doen als de eigenaar een monument laat verkrotten, mits het pand geen gevaar voor de omgeving wordt." Pas als de gemeente besluit aan de restau ratie te beginnen, komt Monu mentenzorg in beeld. „Dan ver lenen wij de vergunningen. Tot die tijd hebben we niks te zeg gen." Nieuw: Portugese Fornello van Knorr. Fornello, het nieuwste Knorr wereldgerecht is een heerlijke ovenschotel met kipfilet, rijst, cherrytomaatjes, rode ui en ei. Dat ziet er bijzonder uit! Vervang voor de variatie ook eens de kipfilet door tonijn en u zet een heerlijk Mediterraans visgerecht op tafel. Bom apetite! (Eet smakelijk!) Kiprookworst Bij Unox weten ze hoe je rookworst moet maken. Gewone gelder- sche, magere of runderrookworst: Iedereen kent ze. Dat geldt nog niet voor de kiprookworst. Die is hartstikke nieuw. Net zo lekker sappig en goed gekruld als de bekende Rookworst, maar dan gemaakt van kip. Met een heel eigen smaak dus. Je kunt een kiprookworst gewoon bij de andijviestamppot of boeren koolstamppot eten. Maar zo'n niet alledaagse rookworst is ook heel lekker bij niet alledaagse stamppotten. Prei, witlof of spinaziestamppot bijvoorbeeld. Kiprookworst is misschien wel de meest veelzijdige rookworst. Van Unox. Koken wordt een stuk leuker met Honig Soeppakket! Met de 4 zakjes in het pakket - bouillonmix, pasta, kruidenmix en een garnering - en enkele verse ingrediënten zet je in 20 minuten een lekkere, verse soepmaaltijd op tafel. Kies jouw lekkerste smaak, want Honig Soeppakket is verkrijgbaar in drie smaken: Oosterse Kippensoep, Mediterrane Tomatensoep en Provenfeelse Groentesoep. Met de verschillende

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13