Medicijnknaak nu definitief van tafel BINNENLAND1 Computer bepaalt het huis van uw dromen Mogelijk centraal meldpunt misbruik op internet Vragen Kamer bij ongeval centrale stichting doorgeefluik kenteken benzinedief Rietfilter houdt water Leidsche Rijn schoon Hout beschermt hout Kamer stemt voor beperkte pardonregeling asielzoekers lokshow RTL4 1 strijd met wet en haag - Minister Donner an Justitie acht het RTL4-pro- ramma Casino Kings in strijd iet de Wet op de kansspelen, lij zei dat gisteren in de Twee- e Kamer tijdens het wekelijkse ragenuurtje tegenover Chris- enUnie-voorman Rouvoet. Die indt het tv-spelletje strijdig iet het antigokbeleid. Donner jaat het moederbedrijf HMG in Jen brief wijzen op de overtre- ung. Het is dan verder aan het er_|)penbaar Ministerie om in te (rijpen. tijbewijskeuring en »uderen te duur d (en haag - De rijbewijskeuring, "m medische check die iedere plusser met rijbewijs regel- latig moet ondergaan, is vol lens 80 procent van de oude- pn te duur. Een groot deel van len is boos omdat de kosten Jer gemeente sterk uiteenlo- fen: tussen 25 euro en 75 euro. iderenorganisatie PCOB wil it de overheid deze willekeur pakt. De bond wijst op een jroject van samenwerkende Ouderenbonden in Overijssel, •aar leden 25 euro voor een luring betalen. woensdag 1 OKTOBER 2003 )rePn koP-I nat 4o waliteit pabo ïbopt gevaar ige ic e j mat te re r, is h den haag/anp - Minister van justitie Donner gaat bekijken of een nieuw op te richten stich ting de persoonsgegevens van benzinedieven kan doorgeven aan gedupeerde tankstation houders. Hierdoor krijgen die meer mogelijkheden om de mensen aan te pakken die na hef tanken wegrijden zonder te betalen. Zij kunnen de dief via de kentekengegevens alsnog de rekening sturen. Vandaag voert Justitie samen met het ministerie van verkeer en waterstaat overleg met de branche van tankstations. Vori ge week kreeg Donner kritiek van zijn eigen CDA, omdat hij stelde dat benzinediefstal geen prioriteit heeft van de politie. De Belangenvereniging Tank stations BETA is blij met de toe zegging van minister Donner maar benadrukt dat doorgifte snel moet starten. „Wij willen gewoon dat per 1 januari zo'n systeem draait", aldus een woordvoerder. Volgens BETA staat vast dat de werkwijze werkt. Dat blijkt volgens hem uit een proef waarin de politie de namen van gratistankers doorgeeft aan een pompstation in Rotterdam. Donner vindt nog steeds dat de pompstations eerst zelf maatre gelen moeten nemen om dit soort diefstal tegen te gaan. Hij denkt aan vooraf betalen in de avonduren en slagbomen of pa len om te voorkomen dat auto mobilisten zomaar wegrijden. Ander vereiste zal zijn dat de tankhouder aangifte doet van de diefstal voordat eventueel gegevens worden verstrekt. Volgens de wet mogen privacy gevoelige gegevens van men sen, zoals kentekens, alleen door de politie worden gebruikt en niet door derden. Donner gaat er van uit dat de wetgeving niet hoeft te worden aangepast. utrecht/anp - Zes hectare riet, geplant in een onderlaag van zand, grind, ijzervijlsel en kalk, moet in de toekomst zorgen voor schoon oppervlaktewater in het nieuwe Utrechtse stads deel Leidsche Rijn. Het zeer grote natuurlijke waterzuive ringssysteem is volgens de ge meente Utrecht het enige in zijn soort in de wereld. Dat maakte de dienst Stadsbeheer van de gemeente gisteren be kend. Het zogenaamde helofytenfilter wordt een aanvulling op het stelsel van sloten, vaarten en plassen in Leidsche Rijn, dat door de toepassing van duur zaam waterbeheer redelijk schoon wordt gehouden. Het duurzame systeem is echter niet in staat om het water vol doende geschikt te maken om in te zwemmen, wat de bedoe ling is in de pas aangelegde Haarrijnse Plas. Probleem zijn vooral de mest stoffen die in de grond van het vroegere landbouwgebied zit ten. Het helofytenfilter kan die stoffen wel uit het water halen, net als de zwevende deeltjes die het water troebel maken. Dat gebeurt door driemaal per dag- grote hoeveelheden water in het rietveld te laten stromen. Het water zakt door de onder laag, waarin het riet, de onder laag zelf en micro-organismen in de laag het zuiverende werk doen. Het schone water wordt vervolgens onder de onderlaag uitgepompt en teruggevoerd in het waterstelsel. Het nieuwe systeem kost 1,4 miljoen euro. De helft komt van de Europese Unie, de andere helft van de gemeente Utrecht, Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden en de Stich ting Toegepast Onderzoek Wa terbeheer. De aanleg van het, helofytenfilter begint volgend jaar met een proefstuk van 1 hectare. en haag - Er zitten zoveel stu- enten op de lerarenopleidin- n voor het basisonderwijs, |at de kwaliteit van de pabo's ex|pvaar loopt. Een extra pro- leem is dat afgestudeerden a], in zoveel eisen moeten vol- oen, dat de programma's van zij e opleidingen erg vol zitten en epgang missen. Dit conclu- in eert de visitatiecommissie die e e kwaliteit van de 37 pabo's eeft onderzocht. üoederenzwendel oor nepbedrijf uli te msterdam - De politie in Am- n erdam heeft een omvangrijke vendel in goederen blootge- de gd. Een nepbedrijf met als aam 'LOGO BV' diende als ekmantel voor praktijken aarbij partijen koffers en tas- in, elektronische apparaten, romfietsen en boten werden ïkocht die nooit zijn betaald, ijf bedrijven hebben aangifte Zsdaan van de oplichting. De olitie heeft vier arrestaties ver- cht. Een klein deel van de ver wenen goederen is terecht. ferdachte moord agti blijft in cel en haag - De 20-jarige ver- or achte van de moord op het aagse meisje Kumral Bagci in e" )95 blijft nog zeker twee we- n" ;n vast zitten. Dat heeft de adkamer van de rechtbank in en Haag besloten. Vorige eek kreeg de zaak een nieuwe er' amatische wending toen de jarige moeder van de ver- ichte zelfmoord pleegde in aar cel. Sinds die tijd wordt hij i een observatiecel dag en in de gaten gehouden. "e Eetpiraat weer ctief in horeca ioningen - In het ene restau- int kreeg hij een pot verf over *e" ch heen. In het andere knipte lur en verontwaardigde eigenaar 3te n paspoort in tweeën. De man laakte in 1995 vele tongen los de Groninger horeca, waar maaltijden nuttigde zonder rekenen. Nu, acht jaar la- hij terug. De afgelopen eken heeft hij in minstens drie 1 staurants van naam gegeten )nder te betalen. De politie gt 'bitter weinig' te kunnen st ben tegen de eetpiraat. e teunpuntvoor i anpak eerwraak trecht - Stichting Transact wil r" iet de instelling van een steun- nnt de problemen van onge- enste opvattingen over eer en irwraak aanpakken. Het eunpunt moet alle organisa- es die eerwraak willen uitban en, bijeenbrengen om zo een izamenlijke aanpak te ontwik- ilen. Enkele dagen geleden erd bekend dat een 18-jarig irks meisje uit Almelo deze imer door haar vader was )odgeschoten, omdat zij door lar gedrag de familie te schan- zou hebben gemaakt. ampagne over uurwerk weg Msterdam - De jaarlijkse vuur- erkcampagne van de stichting ïnsument en Veiligheid ver- wijnt over twee jaar, omdat de nerheid stopt met de financie- ng ervan. Voor de komende vee campagnes wordt er nog i ibsidie beschikbaar gesteld, i inaf de jaarwisseling 105/2006 moet Nederland het larschijrdijk zonder stellen, e campagnes vielen op door in confronterende karakter et mensen die ledematen idden verloren of littekens önden door ongevallen met lurwerk. den haag/gpd - De medi cijnknaak gaat van tafel. Rege ringspartij CDA blijft faliekant tegen de eigen bijdrage bij de aanschaf van medicijnen. Met de eigen bijdrage wilde het kabinet 210 miljoen euro bezuinigen op het medicijngebruik. Het CDA heeft drie alternatie ven voor de medicijnknaak. De coalitiepartners D66 en WD zijn bereid zich bij de afschaf fing neer te leggen. Dat bleek gisteren tijdens de algemene fi nanciële beschouwingen in de Tweede Kamer. Het CDA heeft de laatste weken forse druk uitgeoefend om de medicijnknaak van tafel te krij gen. In het kabinet kon de afge lopen week geen overeenstem ming worden bereikt over een alternatief voorstel. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft druk gelobbyd bij minister Hoogervorst van volksgezondheid om de knaak, in werkelijkheid 1,50 euro per recept, te schrappen. Het mi nisterie heeft zich inmiddels neergelegd bij het verzet van het CDA. Tijdens de beschouwingen kwam financieel woordvoerder van het CDA De Nerée tot Bab- berich met drie alternatieven voor de medicijnknaak. De par tij denkt aan het schrappen van de vergoeding voor zogenoem de zelfzorgmiddelen. Dat zijn de vergoedingen voor genees middelen die op doktersrecept worden gehaald bij de apo theek, maar die ook zonder re cept bij de drogist te koop zijn. De partij wil ook alleen nog merkloze maagzuurremmers en cholesterolverlagers vergoeden. Patiënten die zonder verwijzing van de huisarts de eerste- hulpafdeling van het ziekenhuis bezoeken, moeten daar aan een eigen bijdrage voor betalen. Oppositiepartij PvdA zegde het CDA meteen steun toe om de voorstellen aan een meerder heid in de Kamer te helpen. Daar wilde De Nerée echter niet op ingaan. „Ik doe deze voor stellen aan het kabinet. Dat moet aangeven of het de voor stellen steunt of anders met al ternatieven komen. Hoe dan ook, die medicijnknaak moet van tafel." De PvdA steunde het CDA ook bij het voorstel een adviesraad in te stellen van topeconomen. Die raad zou het parlement ge vraagd en ongevraagd van ad vies moeten dienen over eco nomische ontwikkelingen. Voor het overige kwam de oppositie er niet aan te pas. CDA, WD en D66 kraakten de tegenbegrotin- gen van PvdA en GroenLinks. Vooral de keuze van PvdA en GroenLinks om het financie ringstekort op te laten lopen, kon geen genade vinden. deventer Het zou moderne kunst kunnen zijn, deze ingepakte bo men in Deventer. Maar de planken hebben een veel wereldser func- den haag/gpd - De Tweede Ka mer wil zo snel mogelijk het rapport van de arbeidsinspectie over het ongeval in de Amer- centrale in Geertruidenberg aan de orde stellen. CDA-Kamerlid Verburg is ver baasd over de toedracht van het ongeluk. PvdA'er Samsom denkt terug aan de drie doden bij het incident bij DSM op 1 april dit jaar. Het onderhouds bedrijf Hertel, dat nu werkt in de Amercentrale, was ook bij dit ongeluk betrokken. Voormalig SP-Kamerlid Poppe ziet een trend van steeds meer ongelukken bij grote industriële bedrijven. „Het heeft me ver baasd dat in die gevaarlijke si tuatie Turken aan het werk zijn, die niet in het Nederlands kun nen communiceren; dat er een tolk naar beneden moet om mensen uit hun benarde positie te bevrijden. Dat zegt iets over de voorbereiding en over het team dat aan het werk was." Verburg wil het rapport van de arbeidsinspectie snel bespre ken. „Het is onacceptabel dat Hertel niet precies kan vertellen wie die steiger heeft gebouwd." Het lijkt er volgens haar op dat overdrachten aan wisselende onderaannemers ertoe leiden dat iedereen zijn verantwoor delijkheid afkan schuiven. PvdA'er Samsom onderzocht de gasexplosie in april bij DSM, waarbij drie mensen van een steiger stortten. Samsom weet hoe het werkt. „Je hebt een stei geropzichter nodig die dagelijks nagaat of de boel nog in orde is. In de praktijk willen de mensen die dat ding beklimmen nog wel eens wat verbouwen in de constructie, een stang die in de weg zit wordt er bijvoorbeeld tussenuit gemept." „Haast en werkdruk spelen daarin een rol", zegt Poppe. „En ook gebrekkige coördinatie veroorzaakt ongelukken." In de regio Rijnmond is door de ar beidsinspectie dit voorjaar een analyse gemaakt van het toene mend aantal calamiteiten. Staatssecretaris Van Geel liet in mei en juni een landelijk on derzoek doen naar het snel groeiend aantal ongevallen bij risicovolle industriële bedrij ven. Verburg wil ook die rap porten nu snel op tafel hebben. Vijfde slachtoffer geborgen Een vijfde slachtoffer van de ramp in de stoomketel van de Amercentrale bij Geertruiden berg is gisteren geborgen. De man werd in de nacht van maandag op dinsdag ontdekt in de puinhopen van de inge storte steiger. Toen de red dingswerkers hem gisteren na 15 uur moeizaam werken be reikten, bleek hij te zijn over leden. In de ketel liggen nog drie slachtoffers van wie de toestand onbekend is. Volgens het hoofd van het cri sisteam, burgemeester Meijer van Geertruidenberg, waren abseilers opnieuw in ketel af gedaald toen zij gisternacht het vijfde slachtoffer op 17 meter hoogte zagen liggen. Om hem te bereiken, moest een nieuwe opening in de ke- telwand worden gemaakt. Door de hoop verwrongen metaal van de ingestorte stei ger kostte het enorme inspan ning om bij de man te komen. Het lichaam kon pas 'na cen timeter voor centimeter gra ven' worden geborgen. „Elk bericht over de vind plaats van nieuwe slachtoffers doet weer even de hoop ople ven", aldus Meijer. Gister avond kon een medisch des kundige vaststellen dat het slachtoffer dood was. tie. Ze moeten de bomen namelijk beschermen tegen wegwerk zaamheden. Foto: GPD/Ab Hakeboom door Carel Grol Amsterdam - De potentiële hui zenkoper zit aan het beeld scherm gekluisterd, met aan zijn hoofd drie sensoren en op zijn neus een driedimensionaal brilletje. Hij ziet een computer animatie die deels wordt beïn vloed door zijn eigen hersen golven. Wat hij nu ziet, kan wel eens beslissend zijn voor de hy potheek die hij krijgt. Hypotheekadviseur Hypotheek Visie presenteerde gisteren op de Woonbeurs het driedimen sionale computerprogramma 'Het huis van uw dromen'. Tij dens de animatiefilm worden hersengolven gemeten. Aan de hand daarvan wordt de per soonlijkheid van de kijker ge analyseerd. Commercieel directeur Willem Steenbeek van Hypotheek Visie: „Door de animatiefilm kunnen wij zien of iemand bijvoorbeeld emotioneel of rationeel is. Dat kan een ander hypotheekadvies betekenen. Een rationeel ie mand kan een spaarhypotheek willen, die hij voor dertig jaar vastzet. Iemand die emotioneel is, kan dat ook willen. Maar een emotioneel iemand wil eerder verkassen. We kunnen iemand geen hypotheek verbieden, maar die persoon wel op de ge- De virtuele wereld op de Woonbeurs in Amsterdam: de computer adviseert bij het kiezen van een hypo theek. Foto: GPD/Harmen de Jong varen wijzen. Softwareontwikkelaar Jeroen Benckhuijsen van Mind Con nection, het bedrijf dat het computerprogramma maakt: „De animatie reageert op her sengolven. De kijker ziet in het filmpje vlinders vliegen. In elk filmpje vliegen ze weer anders. Mensen die heel rationeel zijn, hebben andere hersengolven dan impulsieve mensen. Daar reageert het beeld op." Het filmpje bestaat uit een vir tuele rondleiding door een Ja pans aandoend huis. De rond leiding begint in een tunnel, en komt via een rivier bij het huis. In acht minuten wordt de wo ning van alle kanten bekeken. De tour is een beetje zweverig. De commentaarstem lijkt op die van Jan van Veen van het voormalig radioprogramma Candlelight. De 'glazen' van het kartonnen brilletje zijn van ge kleurd plastic en kunnen het driedimensionale niet altijd overbrengen. Bovenal blijft de vraag wat de functie is van een soort brandende dobbelsteen die lange tijd midden in het beeld als een gids fungeert, maar plotseling verdwijnt. Voorlopig blijft het bij een test op de woonbeurs. Directeur Anton vanden Bol van Hypo theek Visie hoopt op 400 ge bruikers tijdens de beurs. Een week na de test wordt de uitslag thuis bezorgd. Vanden Bol: „Ik hoop dat we een relatie vinden tussen de wijze waarop mensen verbaal reageren, en in het computerprogramma. Dan kunnen wij met onze adviezen daarop inspelen." Het College Bescherming Per soonsgegevens is terughou dend. „De methode is niet ver boden. Een screening houden mag, mits die betrouwbaar is. Wij vragen ons af hoe dat zit met dit computersysteem. Want iemand die een hypo theek afsluit, zit altijd in span ning. Dat kan een vertekend beeld geven", zegt Barbara den Uijl van het College. den haag/anp - De Tweede Ka mer is gisteren akkoord gegaan met de beperkte pardonrege ling voor asielzoekers. Daar door krijgen ongeveer 2200 mensen die al vijf jaar in Neder land wachten op een uitspraak van hun eerste asielverzoek een verblijfsvergunning. Verder wil de Tweede Kamer, op het CDA en de WD na, dat de dossiers van vluchtelingen uit Srebrenica opnieuw worden beoordeeld. Het gaat om onge veer tweehonderd personen die na de val van de moslim-encla ve in Bosnië zijn gevlucht. Hun asielverzoek is afgewezen, maar de Tweede Kamer wil dat hun dossier wordt getoetst met inachtneming van het advies van de VN-vluchtelingenorga- nisatie Unhcr. Dat houdt in dat deze groep vluchtelingen alleen terug moet als zij naar hun oor spronkelijke woonplaats kun nen en dat ernstig getraumati- seerden niet gedwongen wor den teruggestuurd. Minister Verdonk (vreemdelin genzaken) is nooit enthousiast geweest over dit voorstel van D66. Zij zegt deze Stari Most- dossiers al te hebben bekeken en dat ze eventueel ook ergens anders in Bosnië kunnen Wo nen. Volgens haar woordvoer der zal de minister de moöè meenemen naar het kabinet. D66 dreigt met een spoeddebat als blijkt dat de minister de mo tie niet gaat uitvoeren. Over de pardonregeling op zich is niet gestemd, maar D66 liet voorafgaand aan de stemming weten voorstander te zijn, zodat in elk geval een meerderheid van de coalitiepartijen akkoord was. Alle moties van de opposi tie om te komen tot een soepe ler regeling, werden verworpen. Dat gold ook voor een voorstel van de PvdA om ruim 6000 asielzoekers clementie te geven, zoals de Vereniging van Neder landse Gemeenten had voorgei- steld. Alleen over deze motie werd hoofdelijk gestemd: 77 Kamerleden tegen en 51 voor. LPF'ers stemden eveneens te gen. Ook de Eerste Kamer moet de regeling nog goedkeuren. (advertentie) Eis 18 jaar tegen schutter Matrixx arnhem/anp - Voor de recht bank in Arnhem is vanmorgen een gevangenisstraf van acht tien jaar geëist tegen een 30- jarige man voor moord en po ging tot moord. De man schoot op 3 novem ber vorig jaar op portiers van megadiscotheek The Matrixx in Nijmegen. De 37-jarige Ed die van den Acker kwam daar bij om het leven. Een even eens 37-jarige collega raakte bij de schietpartij zwaarge wond. Volgens de officier van justitie handelde de verdachte uit wraak. In de vroege ochtend van 3 november werd hij door portiers uit de disco verwij derd, aangezien hij moeilijk heden veroorzaakte in de hal. den haag/anp - De meldpun ten voor kinderporno en discri minatie op internet blijken goed te functioneren. Het mi nisterie van justitie heeft al met politie en openbaar ministerie gesproken over meer meldpun ten, onder meer voor illegaal gokken en het illegaal versprei den van software. Gedacht wordt aan een 'overkoepelend meldpunt' met afdelingen voor verscheidene vormen van ille gaal gebruik van internet. Dat schrijft justitieminister Donner in een brief aan de Tweede Kamer. Hij zei desge vraagd nog niet te weten of de gesprekken zullen uitmonden in een concreet voorstel. Aanleiding tot de brief was een voorstel van CDA en WD tot wetswijziging. Zij willen inter net service providers (isp's), be drijven die toegang tot het net werk bieden, verplichten kin derporno en discriminatie bij politie of justitie aan te geven. Donner vindt dat dit veel te ver gaat en kwam in zijn brief met argumenten om daar van af te zien. De indiener van het voor stel, CDA-Kamerlid De Vries, beloofde daarop het desbetref fende amendement vooralsnog niet in stemming te brengen. De isp's worden vaak vergele ken met TPG Post, dat niet ver antwoordelijk kan worden ge steld voor de inhoud van de brieven die de postbodes be zorgen. Donner wijst er in zijn brief op dat een provider bij een aangifteplicht in de knel komt. Die moet dan zelf beoor delen of de inhoud van elektro nische boodschappen in strijd met de wet is, maar anderzijds moet hij ook voldoen aan de contractuele verplichting om zo'n boodschap door te sturen.; Daarom is gekozen voor de mi stelling van meldpunten, <die beschikken over expertise en bepalen wat aan de politie wordt voorgelegd. Donner voerde in het debat over de wetswijziging ook principiële argumenten tegen een aangiffer plicht aan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3