'Openheid over Mabel' GESPREK VAN DE DAG Noodwet tegen zelfdoding tijdens concert Tweede Kamer wil helderheid van premier Balkenende Pop met oosterse invloeden Zeepkist DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK Een vrouw kon dinsdag NA 24 JAAR eindelijk worden herenigd met haar GE STOLEN FIETS. De politie in Amsterdam overhandigde de tweewieler aan de oorspronkelijke eigenaar, nadat het rijwiel door stom toeval weer boven water was gekomen. De vrouw deed in 1979 aangifte van diefstal van haar damesfiets die toen uit een kelder van een ziekenhuis in Enschede werd ontvreemd. De tweewieler was pas twee weken oud. Sindsdien heeft zij niets meer van haar fiets vernomen. Pas geleden hield de politie een man aan die in de Amsterdam se binnenstad een rijwiel probeerde te stelen. De ooit ingegraveerde postcode leidde naar een adres in Enschede waar nog een familielid van de eigenaar bleek te wonen. De vrouw zelf woont al jaren in Duitsland, maar dinsdag reisde ze meteen naar de hoofdstad om haar gestolen tweewieler op te halen. Het is onbekend hoeveel omzwervingen de fiets in de afgelopen 24 jaar heeft gemaakt en hoeveel eigenaren in bezit waren van het oerdegelijke rijwiel. De Franse acteur GÉRARD DEPAR- DIEU heeft maandagavond in Parijs zijn RESTAURANT La Fontaine Gaillon geopend. Verscheidene mensen uit de Franse celebrity-we- reld woonden het openingsfeest bij dat tot diep in de nacht duurde. Het restaurant, gelegen in het tweede arrondissement bij La Bourse, ser veert de traditioneel Franse keuken, bereid met 'de goede producten van het land', aldus Depardieu. De ac teur, die met een wijnkenner en de chef-kok mede-eigenaar is van La Fontaine Gaillon, bezit ook meerde re wijngaarden in Frankrijk. Foto: Reuters De erven van de Britse schrijver Eve lyn Waugh hebben auteur Michael Johnston weten te overtuigen om een vervolg op Waugh's roman BRI- DESHEAD REVISITED uit de handel te halen. Michael Johnston schreef Brideshead Regained: Continuing the Memoirs of Charles Ryder. Hij gaf het boek op eigen houtje uit en prees het aan als vervolg op de be roemde roman. Hij had echter geen toestemming om dat te doen. Uit vrees voor gerechtelijke stappen krabbelde Johnston terug. Waugh overleed in 1966. De auteursrech ten blijven tot zeventig jaar na zijn dood gelden. De Roemeense autoriteiten zijn gis teren een ONDERZOEK gestart naar het HUWELIJK tussen een 12-jarig meisje en een 15-jarige jongen, bei den afkomstig uit een zigeunerfami lie. Het onderzoek geldt de vraag of sprake is van wettelijk opgelegde verkrachting van een minderjarige. Ana Maria Cioaba trad zaterdag te gen haar wil in het huwelijk met Bi- rita Mihai. Het huwelijk van de kin deren leidde niet alleen in kringen van mensenrechtenorganisaties en op Europees niveau tot veroordeling, maar ook in Roemenië zelf. Het bestuur van St. Petersburg in Florida heeft een noodveror dening aangenomen om te voorkomen dat een fan van de Amerikaanse hardrockband Hell on Earth zelfmoord pleegt tijdens een concert van de band in de stad. Dat meldde CNN gisteren. De maatregel verbiedt zelfdo ding voor commerciële doel einden en het organiseren van een evenement dat dit mogelijk maakt. Hoewel het bestuur van St. Petersburg denkt dat het slechts om een publiciteits stunt gaat, wil zij toch het zeke re voor het onzekere nemen. Het State Theater waar Hell on Earth op 4 oktober zou optre den, had het concert al afge last. De band zoekt nu naar een nieuwe locatie. Hell on Earth kondigde eerder deze maand aan dat een van de fans, die een ongeneeslijke ziekte heeft, op het podium een eind aan zijn leven zou maken. De zanger van de band zei in het muziektijdschrift Rol ling Stone te hebben ingestemd met het verzoek omdat Hell on Earth „achter het recht om waardig te sterven staat". De zieke fan wil met zijn zelf doding op het toneel een state ment maken over het recht van doodzieke mensen om waardig te sterven. Hij schreef in een verklaring dat hij de voorkeur zou geven aan euthanasie on der toezicht van een arts. „Maar totdat de wet verandert moeten mensen als ik blijven lijden of er zelf een eind aan maken." Volgens de Ameri kaanse wetgeving is hulp bij zelfmoord strafbaar. Hell on Earth is bekend gewor den met nummers als 'Toilet Licking Maggot' en 'Raped by the Virgin Mary'. Verder had den zij op het toneel seks met koeien en dronken zij gepu reerde ratten. ANP Ellen Sörmeland werd in heel Noorwegen beroemd toen zij de OUDSTE in een openbaar ambt GEKOZEN VROUW van het land werd. Ze overleed echter zon dag voordat ze aan haar ambtstermijn kon beginnen. Ze werd 104. Sörmeland deed eerder deze maand als lid van de christen-democraten mee aan de ge meenteraadsverkiezingen in het plaatsje Osen. Ze eindigde op de zesde plaats, goed vooreen mandaat als plaatsvervanger. ,,Mijn belangrijkste beleidspunt is me inzetten voor de kinderen en de jeugd in de stad. Ze zijn onze belangrijkste rijkdom", zei Sörmeland tijdens haar campagne. Ze werd omschreven als scherp van geest en actief tot het einde. Veilinghuis Sotheby's heeft gisteren de INBOEDEL verkocht van het huis van ELTON JOHN in Londen. De zanger zal aan de publieke verkoop ongeveer twee miljoen euro overhouden, aldus zijn woordvoerder gisteravond. Dat is tweemaal zoveel als eerder was voorspeld. In totaal gingen honderden stukken onder de hamer, van een sofa met luipaardprint tot een tweepersoon bed. Het schilderij Madison Square Park van Maxwell Armfield leverde 94.000 euro op en was daarmee een van de topstukken. Met de verkoop van de spullen wil Elton John plaats maken voor een meer 'minimalistische inrichting' van zijn Londense wo ning. Elton John is vaste klant van het veilinghuis Sotheby's. Daar liet hij al eens 2000 stukken juwelen, kunst en souvenirs veilen. Ook zijn kleding laat hij af en toe veilen voor goede doelen. Binnenkort gaat zijn enorme verzameling brillen eveneens onder de hamer, want Sir Elton ondergaat een laserbehande ling en heeft dan geen brillen meer nodig. Foto: Reuters De Tweede Kamer wil snel tekst en uitleg van pre mier Balkenende over de contacten van Mabel Wisse Smit, de verloofde van prins Johan Fri- so, en topcrimineel Klaas Bruinsma. Duide lijkheid is geboden nu steeds weer verhalen daarover opduiken. De aanhoudende stroom geruchten en berichten over het verleden en ver meende liefdesleven van Mabel Wisse Smit schaadt het aanzien van het ko ninklijk huis en brengt premier Jan Pe ter Balkenende in problemen. De be wering van een voormalige lijfwacht van de vermoorde topcrimineel Klaas Bruinsma in het televisieprogramma van Peter R. de Vries dat Wisse Smit en zijn baas een innige relatie hadden is daar -Mabels stellige ontkenning ten spijt- het laatste voorbeeld van. Onder de verantwoordelijkheid van de premier is bij de aankondiging van de verloving besloten te zwijgen over de minder aangename kanten van de conduitestaat van de toekomstige prinses. Haar contacten met Bruins ma waren wel bekend - Wisse Smit had ze zelf aangekaart bij leden van de koninklijke familie en Balkenen de- maar werden niet gemeld. Dat was ook delicaat geweest, maar het gevolg is dat de media bijna weke lijks met 'onthullingen' komen. RVD en Mabel moeten daar ver volgens weer op reageren. Den Haag had kunnen leren van de verloving van de Noorse kroonprins Haakon met Mette- Marit Hoiby drie jaar geleden. Dat Mette-Marit een zoontje had uit een eerdere relatie was bekend, maar de details over haar wilde leven in het Noorse party- en drugscircuit kwamen pas daarna stapsgewijs aan het licht. Die berichten ondermijnden alle goodwill voor de aan staande bruid. Slechts met een emotionele persconferentie vlak voor het huwelijk, waarin ze vergiffenis vroeg voor haar fouten in het verle den, wist Mette-Marit het tij te keren. Met Mabel Wisse Smit gebeurt nu hetzelfde. Stukje voor stukje komt haar verleden in beeld, en juist of niet, meestal in negatieve zin. Dat schept onduidelijkheid. De Tweede Kamer, die het huwelijk moet goedkeuren, reageerde gisteren dan ook ontstemd op de nieuwe ver wikkelingen. PvdA-kamerlid Ella Kalsbeek eiste van de premier helder heid over het verleden van Wisse Smit en een einde aan de geruchten stroom. Zij werd daarbij gesteund door D66, LPF, GroenLinks, SP en ChristenUnie, een krappe meer derheid in het parlement. Balkenende heeft eerder dit jaar geen sterke in j druk gemaakt bij de behandeling van de af- I faire met prinses Margarita. Die zaak kan hem zelfs vandaag nog in aanvaring brenjï gen met de Kamer wanneer wordt ge sproken over de verantwoordelijkheid voor het Kabinet der Koningin. De pref mier kan zich geen echter nieuwe 'kof ninklijke' blunders veroorloven. P Johan Friso en Mabel Wisse Smit F vragen immers goedkeuring van P hun huwelijk om Friso's (derde) plaats in de lijn van troonopvol- N ging te behouden en de Kamer u Mabel Wisse Smit. Foto: ANP/Ed Oudenaarden begint te twijfelen of dat wel zo f verstandig is. "We willen geen p mafialiefje naast de troon', al- F dus de SP. Het is daarom zaak schoon schip te maken en niet!1 te wachten op verder speur- J'1 werk van de media. F Behalve over de precieze aard van Mabels 'contacten' met Klaas Bruinsma bestaat on duidelijkheid over haar vee langduriger relatie met Mo- hammed Sacirbey, de eer der dit jaar in New York aangehouden voormalige Bosnische minister van buitenlandse zaken en ex VN-ambassadeur. „We hadden een relatie", is al-p les wat Mabel daarover heeft gezegd. Maar als zij nog steeds een verhou ding met Sacirbey had in de tijd dat hij volgens de huidige, hem vijandig ge zinde, Bosnische regering zou hebben gefraudeerd, is dat van belang. De Tweede Kamer moet weten of er een kans bestaat dat een (toekom stig) lid van het koninklijk huis door een rechtbank in Sarajevo kan worden opgeroepen om te getuigen tegen haar ex-vriend. En ook Mabels huidige werkzaamheden voor de omstreden financier en filan troop George Soros verdienen meer uitleg om politieke en koninklijke schandalen te voorkomen. Balkende kan daarbij de balanceeract van zijn voorganger Wim Kok, die de voorbereiding op het huwelijk van Maxima Zorreguieta en prins Willem Alexander in goede banen leidde als voorbeeld nemen. Hans Jacobs Moeder Thea (rechts) overhandigt de eerste cd aan haar Idol-dochter Hind. Foto: Frans van Zijst Idol Hind presenteert eerste cd Idol Hind, slechts achttien jaar oud, is er nog helemaal beduusd van, gister avond laat in het Amsterdamse Mer- curius, waar haar eerst cd Summer all over Again werd gepresenteerd in aanwezigheid van zo'n vijfhonderd uitzinnig schreeuwende fans. Opval lend genoeg voornamelijk meisjes van de rond de twintig jaar. En de fans uit werkelijk alle delen van het land, die zich door sponsor Nivea allemaal konden laten stylen en daar mee kans maakten om samen met hun idool op de foto te £aan, werden in hun behoefte bevredigd: Hind ver zorgde een miniconcert en zong on der andere de twee nummers die op haar cd, die sinds gisteren in de win kels ligt, staan: Summer all over Again en het Portugese nummer Fado-moe. De cd is overigens geproduceerd door Henkjan Smits (BMG) en het bekende duo Fluitsma Van Tijn. „Ik was behoorlijk zenuwachtig hoor, nóóit gedacht dat ik dat zo erg zou zijn", verklaarde de donkerharige Hind zwaar transpirerend na afloop van haar kortstondige optreden giste ren tegen middernacht. Nog altijd wordt Hind, die het eerste exemplaar van de cd uit handen van haar moeder ontving ('pappa is op za kenreis naar Marokko, die kan er dus helaas niet bij zijn'), door eendsoort gevoel van euforie overvallen. „Ik ben vanmorgen vroeg onmiddellijk naar de Free Record Shop gegaan om te kij ken of mijn cd er lag. En ja hoor, daar lag 'ie. En meteen één exemplaar ge kocht. Ach ja, voor de kick natuurlijk." Aan Summer all over Again valt één ding meteen op: de hier en daar Ma rokkaanse sfeer. „Mijn vader is een Marokkaan, daarom heb ik gekozen voor een mengeling van pop en oos terse invloeden. Dat is iets waarvoor ik per se zelf heb gekozen. Het hoort bij mij en ik zie het ook als een soort eer betoon aan mijn vader.x De vip-party was georganiseerd door a sponsor Nivea en vormde de aftrap voor de samenwerking tussen de crê- me- en shampoospecialist en de zan- geres, die na Jamai (sponsor brillen- boer Specsavers) en Jim (sponsor snoepfabrikant Mars) derde werd bij E Idols. En de zo langzamerhand onver- mijdelijke Bridget Maasland (van BNN) blèèrde het een en ander - nogal ongeïnspireerd- aan elkaar. De circa vijfhonderd bezoekers had- den een kaartje weten te bemachtigen a via een campagne op internet (in sa menwerking met Sky Radio). Binnen fc wachtte hen een compleet ingerichte F kapsalon, met tientallen door Nivea ingehuurde kappers en stylistes. En f tijdens de Fashion- en Styleshow kreeg het publiek een voorproefje van u de najaarstrends op kapsel- en mode- c gebied. En Nivea, ook niet gek natuur-^ Ujk, had alle ruimtes gevuld met grote r blauwe balonnen en spandoeken met het opschrift: Nivea Hair Care en Hitu „Nivea en Hind hóren bij elkaar. We zijn allebei open en fris. Hind heeft een natuurlijke uitstraling, die past bijj,r ons product," lichtte de buitenge- e woon trotse marketing-director van s het bedrijf Peter Kooien de samen werking toe. „Het is ook voor het eers in de geschiedenis dat wij een artiest sponsoren." Medio november komt Hinds eerste album Around the world uit. Met meer nummers waarin oosterse in- i. vloeden duidelijk hoorbaar zijn. „Ik wil me ook onderscheiden. En dat n Marokkaanse, tsja, dat hoort natuur- 1£ lijk bij mijn achtergrond." e Jan van Stipriaan Luïscius f[ e De burgemeester in spe moet vanaf2006 op de zeep kist. Eerste vraag: bestaan er nog zeepkisten? Ik ben bang van niet en kan me ook niet herinneren, ooit een zeepkist te hebben gezien. Als ze er al zijn geweest dan behoren ze bij een ver verleden. Misschien dat Amerika ze heeft. Daar komt de gewoonte vandaan, vanaf een 'soapbox' het volk te verleiden. Daar moet ook de brandweercommandant of de politiecommis saris er aan geloven als hij herkozen wil worden. In Nederland zijn we laat en voorzichtig. Het bete kent dat-wijzigingen voorbehouden- de koningin straks niet langer voor de burgemeestersketen zorgt. Kandidaten moeten zichzelf letterlijk verheffen bo ven de menigte. Het mag met behulp van een omge keerd bierkrat van plastic of een degelijk keukentrap- je. Hoog uit een lantaarnpaal van gemeentewege, ook prima. Als de enthousiasteling maar boven het maaiveld uitsteekt. Weet iedereen al wat vriesdrogen is? Vriesdrogen wordt hét alternatief voor begraven of cremeren. Men brengt de overledene in een bad van stikstofsnel op een temperatuur van 180 graden onder nul en ver brokkelt hem vibrerend op geluidsgolven tot handza me brokken. Er wordt nu mee proefgedraaid. Als de voortekenen niet bedriegen wordt dat vriesdrogen snel standaard. Mogelijk in 2006 al, tegelijk met de gekozen burgemeester en dan gaan we in elk geval het oude gezegde 'Eens burgemeester, altijd burge meester' keurig vriesdrogen. Want dan is het over en uit met het van hogerhand gegeven ambt. In de Ca mera Obscura kon je nog lezen: 'burgemeester kreeg een hevige hoestbui, want hij was vol op de borst'. Dan leefde zijn hele gemeente mee. Een tijdgenoot van Nicolaas Beets beschreef brutaal gepeupel nog als 'die schelmen hadden een tafel of het voor een Burgemeester was: vlees en gevogelte van allerlei soort'. De burgemeester als de maat der dingen die ongepast zijn. Swiebertje wist zijn plaats. Hij mocht weliswaar met de huishoudster van de burgemeester zoete pla tonische broodjes bakken die als koekjes oogden, maar als de magistraat zeifin de keuken verscheen teneinde Saartje in haar pronte billen te knijpen, dan staakte de amusante thuisloze lekkerbek op slag zijn wild geraas. Burgemeesters hadden destijds nooit akkoord moe ten gaan met het afschaffen van het ambtskostuum. Toen hun steek eenmaal in de mottenballen lagging het snel bergafwaarts. Het is zo 2006 en het zal dan niet dringen worden op het bierkrat van de dames en heren die nu nog soepel hun achterste vlijen in de al lermooiste zetel van de raadzaal. In mijn wildste fantasie kan ik me geen burgemeester Dickerdak voorstellen, op campagne voor herverkiezing op de markt van Rommeldam. Dat mag je van een eer biedwaardig nijlpaard ook niet vergen en het evenmin Heer Bommel aandoen. Dus wordt ene Tom Poes de gekozen burgemeester van Rom meldam. Die dingen ga je krijgen. Daar zal het niet bij blijven. Na de burgemees ter is de commissaris van de koningin aan snee. Zo wil de logica van het systeem. Die man moet de provincie in. Voordat hij zichzelf kan uitleggen, moet hij eerst uitleggen, wat dat is, de provincie. Hij is niet langer commissaris van de koningin, maar 1 commissaris van het volk, afgekort volkscommissaris. Jakkes, wat een Sovjet-achtig woord en dat tenvijl Jozef Stalin al een halve eeuw gele- den gevriesdroogd is. En vervolgens? Komt dan het mo ment, alsmaar volgens de logica van het systeem, dat het staatshoofd zelf, hare majesteit bedoel ik, een inderhaast getimmerde zeepkist moet bestijgen? Het wordt tijd dat ik naar Liechtenstein emigreer.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2