Kind naar crèche weer fors duurder Katwijkse politie speelt namen drugsverslaafden door aan hulpverleners 'Tienduizenden banen Schiphol in gevaar door overname KLM' Zendmast voor umts-telefonie schaadt gezondheid Leidsch Dagblad Meer plekken, minder vraag Zithoekje Oegstgeestse wethouder ,campingburgemeester> OPEN HUIZEN ROUTE Ford schrapt duizenden banen in Belgische Genk TL Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43349 LOS woensdag 1 OKTOBER 2003 VRAGEN NR. 43349 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 Kamer wil openheid over verleden Mabel Medicijnknaak nu definitief van tafel Tony Blair kwam, zag en overwon... Paradijs voor laria's nog liet gevonden -let grote ucces van de liscountsuper in Schepens nwetendheid is een rgument dat slechts inmaal kan gelden Vriendelijk 18/19° door Saskia Buitelaar katwijk - De Katwijkse politie gebruikt per soonsgegevens afkomstig uit drugsonderzoe ken om verslaafden en drugsgebruikers in contact te brengen met hulpverleners. In overleg met het openbaar ministerie werkt de politie aan een plan om die informatie te be nutten. Teamchef J. Schoneveld van de politie Katwijk, Rijnsburg, Valkenburg spreekt van 'een uniek project in deze regio, misschien wel in Nederland'. „We hebben toestemming van het openbaar ministerie, zelfs de procu reur-generaal moest er zijn oordeel over uit spreken. Informatie die afkomstig is uit straf rechtelijk onderzoek is namelijk geheim, in verband met de privacybescherming. We mo gen de namen en adressen ook niet gebrui ken voor verdere strafvervolging, of aan de gemeente geven. We mogen ze alleen ver strekken voor hulpverlenersdoeleinden." Dat is een belangrijke stap vooruit, vindt Schoneveld. Tot frustratie van de politie ging belangrijke informatie verloren. „Toen dit voorjaar twee drugsdealers tot celstraf wer den veroordeeld, was iedereen heel blij en trots. Maar voor ons bleef de zaak onbevredi gend. Want achter deze twee dealers schuilt een netwerk van tientallen drugsgebruikers en verslaafden, die we door ons onderzoek al lemaal in beeld hebben gekregen." Tot nog toe zag de politie moedeloos toe hoe ze de zelfde gebruikers en verslaafden in volgende opsporingsonderzoeken weer tegenkwam. Soms waren ze verder weggezakt in hun ver slaving, of kwamen ze door criminaliteit op nieuw in het vizier van de politie. Met de nieuwe aanpak komt Schoneveld, zo als hij het zegt, aan de voorkant van het pro bleem terecht: bij de afnemers van de dealers, die praktisch allemaal uit Katwijk en Rijns burg komen. Nu het OM groen licht heeft gegeven voor dit plan van de politie en de gemeente Katwijk, wordt gewerkt aan een manier om de profes sionele hulpverleners in te schakelen, zoals huisartsen en de instellingen voor versla vingszorg Parnassia en De Brug. Die moeten straks de drugsgebruiker benaderen om hem of haar te wijzen op de gevaren en ze .moeten desgewenst begeleiding aanbieden. Als de werkwijze aanslaat zou de politie het onderwerp alcoholgebruik op vergelijkbare wijze willen aanpakken. De politie treft elk weekeinde groepen Katwijkse jongeren, vaak minderjarig, op hangplekken aan met kratten bier. „De standaardprocedure is de drank in nemen en prenten uitdelen. Maar de volgen de dag zitten ze er weer. Er zijn zat jongens die elke week een prent krijgen omdat ze dat flesje bier weer aan hun mond zetten. Wij weten dat, maar weten de ouders dat ook? Die moet je eigenlijk inlich ten, want zij hebben de belangrijkste voor lichtende taak." MMENTAAR ERELDVREEMD één van de meest begeer ten, zij het om doorgaans keerde reden. Wie minis- an buitenlandse zaken maakt exotische reizen moet de groten der aarde. >st leent zich bij uitstek ;ewichtigdoenerij over de id in de wereld. De be ng van Ben Bot op deze an een breuk met die tra- nluiden. Bot is de juiste p de juiste plaats en daar- het veelzeggend dat hij erste keus was. op Scheffer was een diplo- lie keurig het midden op zijn voorganger Van a wordt herinnerd om irmantige tred. Van Mier de zich uit in wollige be vingen over de teloorgang USSR, Kooijmans koes- de mensenrechten, Van •oek de innige band met ïrikanen. En allen hingen Europese ideaal aan. de praktijk van de Brus- onderhandelingen over 1 macht lieten ze over aan lassadeur bij de EU, mr. Die ergerde zich achter ;rmen vaak mateloos aan zen. Waar andere landen ihalig' toonden, had Den /einig oog voor het eigen- Geen wonder dat 'we' dingsgewijs het meeste schatkist spekken, een rasdiplomaat. Loyaal iet bot, gezegend met een lerp analysevermogen en en scherpe tong. Iemand sluiproutes in Brussel lij was derde keus. CDA- 'oorzitter Verhagen, die itenland alleen kent van ies, en minister Peijs, die internationale toneel en- wereldvreemde Europar- wist te vinden, werden spolst. Het zegt veel over gse pikorde en vriendjes bij benoemingen, en miskenning van het feit lerlandse belangen voor- russel worden behartigd, p de Hoop Scheffer tot 3 ter mag aanblijven om- lan nog een diplomatiek wordt gevierd, hoeft dan emand te verbazen. Jo- uns wist dat Nederland uitenland had; politiek aag heeft nog altijd ge in het eigen wereldje. s Vries den haag/gpd - De kinderop vang wordt volgend jaar weer flink duurder. Door de opening van meer crèches en een afne mende vraag naar plaatsen (vaak juist vanwege de hoge kosten) tellen veel groepen min der kinderen. De toenemende kosten voor de leidsters, het ge bouw en de andere middelen moeten daardoor door minder ouders worden gedragen. Naar verwachting van de crè chehouders nemen de kosten voor de ouders volgend jaar tussen de 3,5 en 8,5 procent toe. Begin dit jaar zijn de ou ders en (soms) de werkgevers al getrakteerd op een even grote prijsverhoging. Er werden zelfs uitschieters gemeld van meer dan tien tot zelfs 42 procent. Sinds medio jaren negentig zijn de prijzen bij de meeste crèches verdubbeld. „Door de opening van nieuwe crèches zijn de wachtlijsten korter en is hier en daar een overschot," zegt een woord voerder van de MO-Groep, de brancheorganisatie van crè ches. „Al is de verzadiging zeker niet landelijk." Het aantal plaatsen in de kin deropvang is de laatste jaren flink toegenomen. De overheid wil hiermee stimuleren dat vrouwen blijven werken als ze kinderen krijgen. Dit jaar stuurt het kabinet aan op een uitbrei ding van het aantal plaatsen met 10.000 tot 180.000. Door de terugvallende econo mie en de stijgende kosten zoekt een aantal ouders echter naar alternatieven voor de crè che, weet de MO-Groep. Soms gaat een van de ouders minder werken en worden de grootou ders of andere familieleden va ker ingezet. „Wij pleiten daar om ook voor de invoering van goedkopere plekken met grote re groepen waar ouders de kin deren slechts één dag of een paar uur per week onder kun nen brengen," zegt de woord voerder van de MO-Groep. De grootste kostenstijgingen komen nog steeds van stijgen de loon- en pensioenkosten en nieuwe regels over groeps grootte en ruimte. De leidsters worden beter opgeleid en beter betaald, niet in de laatste plaats omdat anders niemand het werk wil doen. De belangenvereniging voor de ouders, Boink, vertrouwt de prijsstijging niet. Boink wil dat een onafhankelijke toezicht houder de prijzen in de kinder opvang gaat controleren. Amsterdam - Meubels hoeven niet alleen functioneel te zijn, het oog wil ook wat. Op de Woonbeurs in de RAI in Amsterdam is een volledig rode hoek ingericht. Voor deze bezoeker staat de kleur vast, maar welk ontwerp moet het worden? Meer dan 270 woonwinkels, ontwerpers en fabrikanten uit binnen- en buitenland tonen hun collec ties. In vier hallen zijn allerlei meubels te zien, van klassiek tot modern. De beurs loopt tot en met 5 oktober. Pagina Binnenland 1: Computer bepaalt het huis van uw dromen. Foto.- GPD/Harmen de Jong (advertentie) door Richard Mooyman schiphol - De overname van de KLM door Air France is een be dreiging van de positie van Schiphol, zo stellen diverse des kundigen. Luchtvaarteconoom prof H. Roos verwacht verlies van arbeidsplaatsen omdat de bedrijven kosten willen bespa ren. De Fransen zullen volgens hem ook hard ingrijpen op Schiphol als het slecht gaat in de luchtvaart. „De maatregelen zullen nooit nadelig uitpakken voor Parijs." De Noord-Hollandse gedepu teerde H. Meijdam (Schipholza- ken) vreest dat er tienduizen den banen in gevaar komen als de combinatie Air France-KLM besluit vluchten over te hevelen naar Parijs. „Daarmee komen er enorme risico's af op de Ne derlandse economie. Ongeveer 100.000 mensen verdienen nu direct of indirect him boterham op Schiphol." Meijdam is niet gerustgesteld door de toezeggingen dat Schiphol nog acht jaar een knooppunt voor intercontinen tale vluchten blijft. „De garan ties van Air France hebben een rammelend karakter. Zo'n on derneming probeert efficiency- en schaalvoordelen te bereiken en ook het aantal locaties te be- President-directeur Cerfontaine van Schiphol. Foto: ANP/Robert Vos perken." Door politieke beper kingen van de groeimogelijkhe den op Schiphol dreigen er vluchten te verdwijnen naar het Parijse vliegveld Charles de Gaulle, zo waarschuwt voorzit ter B. Baksteen van het Plat form Nederlandse Luchtvaart. „Er zal worden besloten om vluchten voortaan in Parijs af te handelen als dat niet langer mogelijk is op Schiphol", aldus Baksteen. „Dat is dan begin van het einde." De door het kabinet bedongen garanties hebben volgens Baksteen weinig waar de als in de praktijk blijkt dat Schiphol toch niet verder kan groeien. President-directeur Cerfontaine van Schiphol heeft de Centrale Ondernemingsraad gisteren verzekerd dat de werkgelegen heid niet in gevaar is, aldus COR-voorzitter L. Oude Weemink. Maar de luchthaven moet volgens de COR wel op korte termijn een strategie ont wikkelen om zich minder af hankelijk te maken van de KLM-groep, die het merendeel van de vluchten uitvoert. „De garanties gelden maar voor een beperkte periode", aldus Oude Weernink. „Je moet op passen dat je straks niet wordt ingehaald door de realiteit. Schiphol moet proberen nieu we luchtvaartmaatschappijen met intercontinentale verbin dingen aan te trekken. De di rectie moet daar hard aan gaan werken." Cerfontaine zelf reageerde gis teren positief op het fusie- nieuws, maar erkende dat er hard aan moet worden getrok ken om de mainportpositie te behouden. KLM-topman Van Wijk zei in het tv-programma NOVA dat de combinatie Air France-KLM straks de keuze heeft tussen twee grote lucht havens. Hij bevestigde dat daardoor de positie van Schip hol onder druk komt te staan. Pagina Economie: Meer over overname KLM oegstgeest - Heieen Steens be gint een camping in Frankrijk. De Oegstgeestse wethouder van welzijn en onderwijs zegt het college per 1 januari vaarwel. Wie de opvolger van Steens wordt, is nog niet bekend. Leef baar Oegstgeest moet nog op zoek naar geschikte kandidaat. Steens-Stam maakte haar ver trek gisteren bekend. Steens verhuist eind februari met man en twee dochters naar de camping Le Bois Joli in An- dryes, dit plaatsje ligt zo'n 35 kilometer ten zuiden van brussel/genk/anp - Bij de Ford-vestiging in het Belgische Genk verdwijnen ten minste 3000 van de 9000 arbeidsplaat sen. Dat heeft de directie van Ford Europa vanochtend be kendgemaakt. Op termijn dreigt zelfs sluiting van de hele vesti ging, omdat Ford volgens de bonden wil bekijken of de pro ductie van de Mondeo na 2006 in Genk moet blijven. Vak bondsleden hebben het bedrijf inmiddels bezet. De Mondeo is het enige type dat nu nog over blijft voor Genk, omdat een eer der aangekondigde investering van 900 miljoen euro niet door gaat. Oorspronkelijk was het plan dat het bedrijf in Genk de fabricage van drie andere mo dellen, waaronder de nieuwe Ford Focus, voor zijn rekening zou nemen. Ford maakt in Bel gisch-Limburg naast de Mon deo nu ook nog de bestelwagen Transit. De productie verdwijnt binnenkort naar Turkije. Auxerre. Volgens de wethouder is het 'nu of nooit'. Steens en haar man zijn beiden begin 40. „Dit is wat we altijd hebben ge wild. Nu kan het nog. Onze dochters zijn jong genoeg om hun draai in Frankrijk te kun nen vinden." Steens werd in april 1998 wet houder voor Leefbaar Oegst geest. Daarvoor was zij vier jaar raadslid. In de wandelgangen van het gemeentehuis werd de laatste tijd wel eens geroddeld over Steens' ambities. Ambte naren en raadsleden suggereer den dat zij op zoek was naar een burgemeesterspost. „Ben je gek. Ik burgemeester? Ja, van de camping." Pagina R4: 'Een mooie lappendeken van zonnebloemen, koren en koolzaad' den haag/gpd - Zendmasten voor ra zendsnelle mobiele telefonie (umts) kunnen schadelijk zijn voor de gezond heid. Mensen kunnen last krijgen van hoofdpijn, duizeligheid en tintelingen. Dat blijkt uit een onderzoek met proef personen door TNO. Voor het eerst is het verband aangetoond tussen ge zondheidsklachten en umts-telefonie. Umts zou in 2007 moeten worden inge voerd. Daarmee kunnen gebruikers muziek en video's op hun telefoon ont vangen en onbeperkt via hun mobiel internetten. Bij het TNO-onderzoek zijn bij proef personen 23 soorten klachten aange troffen. Mensen in de omgeving van de proefantennes bleken onder meer te lij den aan rusteloosheid, een snel of hard kloppend hart en nervositeit. Anderen waren schrikachtig. Voor het onderzoek heeft TNO twee groepen van 36 personen gebruikt. De klachten deden zich niet al'een voor bij de groep mensen die al eerder hadden geklaagd over gezondheidsklachten door mobiele telefonie. Ook de contro legroep die zegt nooit hinder te hebben ondervonden van antennes, bleek klachten te hebben. De onderzoekers benadrukken dat de gezondheidsklachten rond umts-anten- nes niet automatisch gelden voor het gebruik van mobiele telefoons. De antennes en de toestellen hebben verschillende signaalvormen. Bij zen ders voor het bestaande gsm-netwerk is in het TNO-onderzoek geen verband met gezondheidsklachten aangetoond. De ministeries van economische zaken, vrom en volksgezondheid vinden dat er snel aanvullend onderzoek moet wor den gedaan naar het umts-netwerk. Ook de mobiele telefoniebedrijven ei sen aanvullend onderzoek. Zij hebben drie jaar geleden in totaal 2,7 miljard euro neergeteld voor umts-frequenties in Nederland. Nicolae Mitea in selectie Ajax Amsterdam - De Roemeense linkerspits Nicolae Mitea maakt deel uit van de Ajax-selectie die vanavond het Champions-Lea- gueduel met Club Brugge in de Amsterdam ArenA afwerkt. We sley Schneijder moet plaats ma ken in de basis voor Rafael van der Vaart. Pagina Sport Peuter drie weken alleen thuis Miami - Een 2-jarige Ameri kaanse peuter heeft drie weken alleen thuis gezeten en wist te overleven door ketchup, mos terd en voorraden uit de koel kast en de lage keukenkastjes te eten. De moeder van het kind in Jacksonville was gearresteerd en had verzuimd te vertellen dat er thuis een kind op haar wachtte. De politie heeft de 20- jarige moeder aangeklaagd we gens kindermishandeling. R Ja, ik word abonnee en ontvang Naam de krant eerst 2 weken gratis. QMOVT\ llfr n. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om m Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekening: ?e\ In het colofon van de krant treft u n< Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl ÜXXÜ sen uagc 012

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1