Knokken om een rol in 'The Lion King' KUNST CULTUUR Kwak en de rechten van het kind De vorm van vogels, bruggen en huizen Nederland te klein om Disney-productie rendabel te krijgen Marktaandeel Nederlandse film stijgt naar recordhoogten Het echte leven van de Zwartvoeten woensdag 1 oktober 2003 erina Zeta-Jones. Foto: AP- ork Djansezian :n, ïmière met en Clooney f"'rlv hills - Catherina Zeta- J 's en George Clooney luis- ^Sn gisteren, in Beverly Hills, hun aanwezigheid de we- .VQ)remière op van 'Intolera- "ruelty'. De rolprent, een l"Witische komedie, draait If volgende week in de Ver- ^e Staten en is later dit jaar Nederlandse bioscopen te ou' :g« ncert Poema's "Amsterdam in| i i iter dam - De Poema's geven 1 kO december een eenmalig ffitert in de Heineken Music win Amsterdam. De band, ae>estaat uit de leden van Van n ^fout en Acda en de Mun- gaat na het optreden weer lkaar. Voorafgaand aan het de :ert verschijnt half novem- eniet eerste album 'The best 5 Poema's'. De opbrengsten ~~het album van de band 'die dilijk niet bestaat', komt ten e aan hulporganisatie Me- In 1999 kwamen de na's met hun eerste single 1Zq1 houten hart', die een vier- laats in de hitlijsten bereik- ls 'e tweede single 'Zij maakt fa/erschil' verscheen in 2001 vaferd een nummer 1 hit. ;re la opgedragen n prins Claus VirERDAM - De Stichting Dan- rihi'onds '79 draagt haar ïlfde Balletgala op aan de jaar overleden prins Claus ;ns zijn belangstelling voor ichting en de Nederlandse Koningin Beatrix zal 11 ®mber het festijn in het Mu- Hjheater in Amsterdam bij- Ipjen. Dansers van het Natio- U^Ballet, Nederlands Dans ■"éiter, Introdans, Conny l^en Danst en het Koninklijk ^ervatorium voeren in Am- lam delen van zeven klas- i en hedendaagse choreo- eën op. Met een uitvoering iet videoballet 'Live' van eograaf Hans van Maanen It het programma afgeslo- door Herman Joustra leiden - Alfred Jodocus Kwak zet zijn carri ère voort. De creatie van Herman van Veen zal te zijner tijd te zien zijn in een nieuwe animatiefilm. Van Veen lichtte gisteren al en tipje van de sluier op. „Zijn verkering wordt gekidnapt in Hotsknotsbotswana en Alfred moet dat mokkeltje gaan bevrijden." De zanger en cabaretier zei dat gisteren tij dens de officiële presentatie van het boek, cd en de dvd 'Alfred Jodpcus Kwak - Ver boden te lachen' in de Leidse Schouwburg. Het boek vertelt op milde toon over de aids-problematiek in de Derde Wereld. Eer dere boeken van Alfred Jodocus Kwak kwa men in twintig talen uit. Totaal zijn er ruim een miljoen exemplaren van verkocht. De cd en de dvd zijn een weergave van de voorstelling die hij eind vorig jaar voor uit verkochte zalen speelde. Van Veen zette het hoe en het waarom nog een keer uiteen „Dit boek en deze dure voorstelling heb ik geschreven, omdat ik een jaar of wat geleden met de toenmalige minister van ontwikkelingssamenwerking, Jan Pronk, naar New York ben geweest, naar de wereldtop waai- de rechten van het kind op het programma stonden. Die rech ten van het kind, tientallen rechten werden gearticuleerd, op papier gezet en onderte kend. Vervolgens is er in mijn beleving wei nig mee gebeurd. De rechten van het kind worden met voeten getreden. Horror! Wat kun je als vader, liedjeszanger en artiest? Niet veel. Maar je kunt wel het verschil ma ken voor een paar mensen. De mensen die naar het theater komen en mensen die be trokken zijn bij verschillende projecten." Van Veen doelde daarmee op tal van klein schalige projecten in ontwikkelingslanden en Nederland om de rechten van het kind handen en voeten te geven, onder andere via de door hem in het leven geroepen or ganisaties Columbine en de Herman van Veen Foundation. Een van de grootste problemen voor kinde ren is aids. „Met name in Afrika. Door de horror van de ziekte zelf. Er vallen onge kend veel slachtoffers en er komen zoveel wezen. Veel mensen die sterven moeten hun kinderen achterlaten, kinderen voor wie absoluut geen toekomst is." Aids komt ook terug in 'Verboden te la chen', zonder dat de ziekte overigens bij naam wordt genoemd. „Ja, hoe kun je op een milde manier die problematiek vorm geven? Zo is de voorstelling van Alfred Jo docus Kwak ontstaan. Kwak leest in de krant over een nare ziekte waarvan je je- weet-wel afvalt. Hij wil daarvoor geld ver zamelen, omdat hij denkt dat dat de oplos sing is. Voor het medicijn Plak Tamol waar mee je je-weet-wel weer kunt aanplakken. Maar hij ontdekt dat de oplossing anders is. Geld is wel verschrikkelijk belangrijk. Maar de echte voorwaarden voor een op lossing zijn zaken als schoon water, res pect, natuur, kennis, rechten, gezondheid. De eerlijke verdeling daarvan. En de rech ten van het kind dienen daarbij voorop te staan." Herman van Veen: „Hoe kun je op een milde manier de problematiek vorm geven?" Foto: Henk Bouwman door Coos Versteeg den haag - En weer stonden Ca rolina Dijkhuizen, Chaira Border slee en Leona Philippo als con currenten tegenover elkaar bij een musical-auditie. Maar was bij 'Aida' de eerste plaats wegge legd voor Chaira, en moesten die andere twee genoegen nemen met de positie van vervangster, nu ging toch mooi Carolina met de hoofdrol van leeuwin Nala uit 'The Lion King' aan de haal. „Dat zal in de toekomst denk ik nog wel vaker gaan gebeuren - dat we eikaars concurrent zijn", zegt Carolina nuchter. „Telkens als er een rol voor een donkere vrouw is. Je bent collega's en met Leona ben ik zelfs goed be vriend, maar op zo'n auditie is het ieder voor zich. Dit is een keiharde wereld." Carolina Dijkhuizen, 23 jaar ge leden geboren in Colombia en als piepjong adoptiekind bij een Nederlands gezin in Veen- dam terechtgekomen, kent de Nederlandse musicalwereld nu een flinke twee jaar. „Bij Aida wist ik nog van niks, ik zat eerst in een popbandje, en heb alles maar over me heen laten gaan. Maar ik ben in die twee jaar erg gegroeid, veel volwassener ge worden. Ik kwam uit een heel beschermde situatie in een dorp in Groningen. Maar ik heb inmiddels geleerd voor mezelf te zorgen, voor mezelf op te ko men. En nu had ik echt zo iets van: deze rol wil ik en ik zal er voor knokken!" Vijf, zes keer moest ze terugko men om haar kunnen te laten zien. De mensen van Disney, die zeggenschap over alles in deze show hebben, kozen uit eindelijk voor haar. Carolina vindt het ook wel leuk dat ze hiermee alsnog in de voetspo ren van de Amerikaanse Broad way-ster Heather Headley treedt. Die deed namelijk eerst de rol van Nala in 'The Lion King' en werd vervolgens ge vraagd voor 'Aida', wat haar een Tony Award en een heuse sterstatus opleverde. „Ik doe het in de omgekeerde volgor de", lacht ze. De toekomstige Nederlandse Nala is zojuist op de foto ge gaan met Sharon Young, die te genwoordig op Broadway de zelfde rol vertolkt. Want een deel van de New Yorkse cast was gisteren even over om in Nederland de promotie voor 'The Lion King' in Schevenin- gen op gang te helpen. 'The Lion King' van Joop van den Ende komt eraan en dat zullen we weten. In Manhattan moest het publiek een avondje met de tweede cast genoegen nemen. En ook Ron Kollen, internatio naal vice-president van Disney Theatrical Productions was overgekomen om zijn Holland se collega een hart onder de riem te steken. Kollen mag dan graag vertellen over de onmogelijkheid om van de animatiefilm 'The Lion King' een musical te maken. Nie mand geloofde erin. Totdat de mensen van Disney kennis maakten met Julie Taymor. Als je Taymor hoort praten, is het een wonder dat de productie ooit werkelijkheid is geworden, want zij is in alle opzichten het tegenovergestelde van de gelik te Disney-mentaliteit. Ze kende Carolina Dijkhuizen als de leeuwin Nala in 'The Lion King': „Ik had zo iets van: deze rol wil ik en ik zal er voor knokken!" Foto: ANP 'The Lion King'-film niet eens, maar afkomstig uit het avant- garde-theatercircuit van Cali- fornië zag ze wel iets in het ver leven met dieren op het toneel in het decor van een Afrikaanse savanne. Ze ging aan de slag met maskers en kostuums op vankelijk alleen maar tot opge trokken wenkbrauwen leidde. Maar Disney-producent Tho mas Schumacher - die eerder haal over de kringloop van het een manier die bij Disney aan- had aangetoond dat 'Aida' een succesmusical kon worden - gaf Taymor alle ruimte. Taymor ging het bestaande tekenfilm verhaal als het ware herschep pen, liet er nieuwe (Afrikaanse) muziek bij maken, veranderde bestaande karakters en bouwde de show uit tot een gigantisch poppenspel. Inmiddels is 'The Lion King', met shows op Broadway, Wes tend, in Tokyo en Hamburg de succesvolste musical die Disney ooit heeft gehad. De onder scheidingen, waaronder zes To ny Awards (onder meer voor Best Musical) zijn nauwelijks te tellen. Maar wat belangrijker dan al die awards is: 'The Lion King' heeft sinds de première in 1997 wereldwijd al vijftien mil joen bezoekers gehad. Dat is in aantal zo'n beetje de hele be volking van Nederland. Toch zal Joop van den Ende er straks naar eigen zeggen geen cent aan verdienen, zo hebben ze op het hoofdkantoor in Am sterdam al uitgerekend. De pro ductie van 'The Lion King' is zó duur en er is zoveel personeel bij betrokken (dagelijks 150 mensen) dat Nederland simpel weg te klein is om de boel ren dabel te kunnen krijgen. Waar om dan toch 'The Lion King'? Omdat Van den Ende het 100- jarig bestaan van het Circusthe ater in Scheveningen - zijn eer ste eigen theater - op spetteren de wijze wil vieren. En wat is er nu mooier, betoogde Erwin van Lambaard - directeur van de theaterdivisie - gisteren, dan op een plek waar de dieren ooit in de piste stonden, nu een show te hebben met mensen die die ren naspelen op het podium? Als die cirkel niet rond is? utrecht/anp - Het marktaan deel van de Nederlandse film komt aan het eind van dit jaar uit op een historisch hoogte punt van rond de 14,5 procent. Dat voorspelde voorzitter W. Wolfers van de Nederlandse Fe deratie voor de Cinematografie tijdens de presentatie van de derde kwartaalcijfers van het bioscoopbezoek op het Neder lands Film Festival in Utrecht. In de eerste acht maanden van 2003 is het bioscoopbezoek in ons land met 9 procent geste gen, ten opzichte van dezelfde periode een jaar geleden. In 2002 bedroeg deze groei in ver gelijking met een jaar eerder slechts 1,26 procent. Dit jaar zijn tot nu toe 26 miljoen Ne derlanders naar de bioscoop geweest. Het aandeel van de Nederlandse films is 13 pro cent, een verdubbeling in ver gelijking met drie jaar geleden. Met nog een groot aantal pro ducties die dit najaar uitkomen, zoals 'Phileine zegt sorry", 'Pie tje Bell 2', 'Polleke' en 'Kees de Jongen' verwacht de NFC dat dit aandeel alleen maar verder zal groeien. De best bezochte Nederlandse productie van dit jaar tot nu toe is 'De schippers van de Kameleon' van regisseur Steven de Jong met 552.000 be zoekers. 'De Tweeling' van re gisseur Ben Sombogaart trok tot nu toe 496.000 bezoekers. Ondanks de positieve cijfers be nadrukt Wolfers dat het bio scoopbezoek in Nederland in vergelijking met andere landen nog steeds erg laag is. Gemid deld bezoekt de Nederlander anderhalf keer per jaar een film. „We zijn qua bioscoopbezoek het Albanië van Europa." Expositie in Kunsthal rekent af met Hollywood-clichés rotterdam/anp - Bij het woord 'indianen' wordt de blik van ve len meteen vertroebeld door Hollywood-films, Winnetou en onze eigen, lichtelijk van-Lotje- getikte Klukkluk. Lea Zuyder- houdt, één van 's lands zeer weinige Zwartvoet-deskundi gen, is dan ook bijzonder blij met de expositie 'De wereld van de Zwartvoet-indianen', die in de Kunsthal in Rotterdam te zien is. Op de expositie wordt afgere kend met het beeld dat iedere indiaan altijd en eeuwig met een hoofdtooi op loopt. Dat is nu niet zo, maar vroeger even min. „Een hoofdtooi draag je alleen bij speciale ceremonies, die bijna heilig zijn", zegt Zuy- derhoudt.Alles klopt hier." De wereld van de Zwartvoet-india- nen is namelijk een tentoon stelling waar Zwartvoet-india- nen zelf aan hebben meege werkt. Ze vertellen er hun eigen verhaal, met voorwerpen en beeldmateriaal, maar ook op de band: in het Nederlands èn in de 'Blackfoot-taal'. Nooit eerder waren de bijna driehonderd authentieke Zwartvoet-voorwerpen uit het Glenbow Museum in het Cana dese Calgary buiten Europa te zien. De Kunsthal pikte de ex positie gewoon uit het interna tionale aanbod dat altijd aan musea voorbij trekt. Aan de samenstelling van de expositie namen wel dertig Zwartvoeten deel. Er zijn nog vele duizenden Zwartvoet-in- dianen, van wie verreweg de meesten in vier groepen in re servaten in Noord-Amerika wo nen. Die reservaten zijn in hun oorspronkelijke gebied, het zui den van Alberta en het noorden van Montana. Een deel van de indianen leeft het hele leven in die reservaten, waar veel werkloosheid heerst. Desondanks biedt zo'n reser vaat volgens Zuyderhoudt 'een heel maatschappelijk spec trum'. Andere indianen kiezen voor een loopbaan buiten het reservaat, maar komen daar veelal uiteindelijk weer terug. Bijna allemaal houden ze vast aan hun cultuur, soms op heel moderne wijze. Zo zijn er op de expositie suède indianen- schoenen te zien, versierd met het Nike-embleem in indianen- kraaltjes. Kinderen dragen vaak op hun nieuwste spijkerjack het amulet met daarin hup eigen, gedroogde navelstreng. Ook zulke amuletten zijn aan de Kunsthal uitgeleend. Het lijkt er volgens Zuyder houdt op dat de jonge indianen van nu erg bezig zijn met hun wortels, die zo sterk te maken hebben met zon, maan, sterren, aarde, dieren, planten en water. Er is zelfs sprake van een revi val. De indianen dreigden eind negentiende eeuw ten onder te gaan aan een tekort aan voedsel (door het verwerven van gewe ren hadden ze hun wilde bisons te snel in aantal verminderd), door ziekten die door Europea nen waren meegebracht (een 'chief verloor in een jaar tijd meer dan tien kinderen) en door drank (die door handela ren als ruilmiddel werd ge bruikt en soms zelfs met bus kruit was gemixt). Hun positie werd zo hopeloos dat ze wel de verdragen moesten tekenen die ze een plek en voedsel bood in eigen reservaten. 'De wereld van de Zwartvoet- indianen', te zien tot en met 11 januari in de Kunsthal, Rot terdam. Zwartvoet-indianen dragen alleen een hoofdtooi bij speciale ceremo nies. Foto: ANP/Kunsthal In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische-kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, nsen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Marijk Gerritsma. kunstenaar gedijt bij aan- cht en waardering. Marijk fritsma voelt zich dan ook ma. Haar deelname aan de jiyristroute heeft haar het afge- ten weekeinde geen wind- ch ten gelegd. „De mensen ko- imdn zo in aanraking met het I. rk. Dat is deze keer dan wel zonder goed gelukt. Nor- lal kwamen er zo twintig insen in het hele weekend ü3ens de kunstroute. Ik denk □It er nu wel 75 langs zijn ge- est." t niet alleen, ze heeft ook !eens goed verkocht. Ook kzij een eerdere deelname, de alternatieve kunstroute Ier dit jaar. „Iemand had r werk van mij gezien in a etalage en was er helemaal van. Nu is hij hier geweest, kocht meteen twee werken me." voor de portemonnee turlijk, de schoorsteen iet per slot van rekening ergens van roken. Maar ir Gerritsma is verkopen ze niet het uitgangspunt. „Ik p nog een baan van twee da- ji in de week, ik werk als ke- niste bij 'Uit de Kunst'. Met istandelijk gehandicapten. Verder geef ik cursussen en doe wat vormgevingswerk. Ik wil niet van een uitkering af hankelijk zijn en steeds de druk voelen om iets te verkopen. Op deze manier kan ik heel vrij met de schilderkunst bezig zijn." Vroeger was dat wel anders. Toen leek het er in de verste verte niet op dat Gerritsma in de professionele kunstwereld terecht zou komen. „Ik heb eerst in het onderwijs gezeten, basisonderwijs. Ik stond vijf dagen per week voor de klas. Ik ging wel een, twee avonden per week naar de Vrije Academie in Den Haag om te tekenen. Ik was heel leergierig, ik wilde echt alles weten van tekentech nieken en van kunst in het al gemeen. Op mijn dertigste heb ik besloten om naar de Kunst academie te gaan. Nou, die heb ik fluitend gedaan, zo leuk vond ik het. Voor mij viel daar alles op zijn plek. Toen ik er vanaf kwam, was ik ineens pro fessioneel. Mijn liefhebberij was mijn beroep geworden." Erkenning heeft ze in de der tien jaar na haar afstuderen stukje bij beetje verworven. „Ik werk altijd met een thema. Ik Marijk Gerritsma: „Het huis op dit schilderij heeft geen ramen en geen deuren. Die heb ik bewust weggelaten. Als je ze schildert, heb je het idee: wat speelt zich daarachter af?' Foto: Dick Hogewoning ben een wandelaar en raap van alles op. Krabben, dode vissen, veren, schedels, alles wat je overblijfselen kunt noemen. Daar ga ik dan vervolgens mee aan het werk. In 1998 heb ik zo een expositie gehouden in Na- turalis. Naar aanleiding van één vogel. Die ben ik blijven schilderen, die heb ik helemaal tot op het bot uitgekleed, zeg maar. Ik ga dan lang door, tot dat ik alleen nog maar met de vorm bezig ben. Niet meer met de vogel als zodanig, met de sentimenten die erbij horen, het verhaal dat erachter zit. De vogel ben ik dan eigenlijk ver geten. Ik abstraheer, het gaat me om de vorm en de kleur stelling. Dus ik werk van vrij realistisch in het begin tot ab stract, figuratief aan het eind." „Nu doe ik met name huizen en bruggen. Die maak ik los van de omgeving. De vorm iso leer ik uit de omgeving, samen met de sfeer die ik er mee wil uitdrukken. Met die vorm wil ik een krachtig beeld neerzetten. Huizen en bruggen hebben voor mij geen diepere beteke nis, Ik kom ze tegen, net zoals ik vogels tegenkom." Ze wijst op een schilderij van een huis, dat in een paai' pen- séelstreken lijkt neergezet. Een dak, een kale muur. „Het huis op dit schilderij heeft geen ra men en geen deuren. Die heb ik bewust weggelaten. Als je ze schildert, heb je het idee: wat speelt zich daarachter af? Dat vind ik voor het schilderij niet interessant. Maar dat gaat niet altijd op. De ene keer vraagt het erom, de andere keer niet." Een beknopt overzicht van het werk van Marijk Gerrits ma is te zien in het stadhuis van Leiden. Deze expositie duurt nog tot en met 16 no vember. Herman Joustra

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19