ECONOMIE KLM worstelde lang met partnerkeuze at 9 9 Staatsonderneming Air France maakt winst Ahold krijgt nog dag respijt van bankconsortium SkyTeam vormt samen met KLM mega-alliantie Treinkaartje vier procent duurder 2onpromis EP havenwerk i - Een halve dag na de e havenstaking ooit heb- kwerkers voor een be- I'. deel hun zin gekregen: onder strenge voor- n is het reders toege- i havens zelf hun sche- aden en te lossen. De andelingsdelegatie van opees parlement heeft ht met de kleinst moge eerderheid ingestemd compromis van Euro- ansportministers. Natio- igels moeten in acht wor- nomen. Gisteren demon- 7000 havenarbeiders in lam. Er werden 27 actie- rs gearresteerd. Vijf wor- rdacht van mishandeling ze met ijzeren staven op tie insloegen. Drie agen- andden in het zieken- idezaak Aegon volgend jaar - De rechtbank in Alme- ias op 9 februari 2004 de ak tegen de 56-jarige ex- ieel directeur van Aegon izen voortzetten. Hij zou kverzekeraar voor ruim joen euro hebben opge- en Twentse organisatie- ïr zou rekeningen bij Ae- jbben ingediend voor ;eleverd diensten. De recteur zou die nota's gefiatteerd en voor be- ïebben gezorgd. De aak loopt al bijna een is begin september kon adsman dossiers inzien d hij geconfronteerd met :uwe beslagname op ltsloterij met ,H om de tafel lag - De Staatsloterij en Wireless Lottery Hol- iWLH) moeten van de r weer met elkaar gaan om een punt te zetten hun ruzie over de sms- Sevens. Dat is de uit- van een kort geding dat had aangespannen. Eer- maan d had EWLH dat mische uitvoering van heeft verzorgd, een ran 150 miljoen euro bij atsloterij neergelegd om- introductie van dit spel werd uitgesteld. Vorige jid haalde de staatssecreta- financiën definitief een door Sevens. idweeriieden en eigen CAO kag - In een onderzoek 700 werknemers van de »veer laat 95 procent we- CAO Gemeenten te wil- laten. De uitslag van de te is vandaag door de nd CNV Publieke Zaak liceerd. Uit het onder- omt ook naar voren dat weerlieden vinden dat irk zwaarder is geworden, werknemers vindt 88 nt dat ze in vergelijking jf jaar geleden harder n werken. Zij vinden ook het recht moeten behou- n voor hun 65ste te stop- et werken. Van hen zal 83 it actievoeren als dit door binet onmogelijk wordt ïkt. woo in Polen dt gehalveerd hau - De Poolse tak van ibrikant Daewoo in War- wil 1500 van de 3100 emers ontslaan. Daewoo- lotor Polska, een zelfstan- fdeling van het Zuid-Ko- se Daewoo, is zwaar ver vend. Het bedrijf is in eg met de Britse automa- over over een mogelijke ame. Twee andere afde- ïvan Daewoo-Polska, een üctiefaciliteit in Lublin en fabriek voor kleine vracht- is in Nysa, vroegen vorig 1 hun faillissement aan. Ford-Duitsland >o banen weg én - Autofabrikant Ford ipt dit jaar 1700 banen bij 'estigingen in Duitsland ins de 'uitermate moeilijke trrentiesituatie'. Er komen ;edwongen ontslagen, leeft nu 20.600 perso- eden in Keulen en onge- ■300 in Saarlouis. De di- onderhandelt nog over king van extra beloningen de kerstgratificatie. schrapt nog is 175 banen - De fabrikant van prin- n kopieerapparaten Océ pt 175 banen extra. De re- komt bovenop het aantal 350 dat al moest verdwij- )cé sluit gedwongen ont- niet uit. Het gaat ditmaal verplaatsing van de as- lage van printers en de rdelenaankoop. De pro- egaat naar Oost-Europa lina. In Venlo waar nu 3000 mensen werken blijft oductontwikkeling en het eren van ingewikkelde systemen. dinsdag 30 september 2003 door Richard Mooyman Amstelveen - Na een jarenlange zoektocht is de KLM in de armen van Air France beland. Voor de Nederlandse luchtvaartmaat schappij gaat het niet om een amour fou, een verzengende liefde. Niets rode rozen en ro mantische weekeindjes Parijs. De keuze voor SkyTeam van Air France is vooral bepaald door de harde realiteit. In de VS wer ken KLM-partners Northwest en Continental samen met Del ta, de bondgenoot van Air Fran ce. Een coalitie tussen de Euro pese deelnemers werd daarmee de enige logische stap. Het draaide in de gesprekken met de Fransen voornamelijk over de manier waarop de sa menwerking moet worden in gevuld. Daarbij wilden het kabi net en de KLM de mainportpo- sitie van Schiphol veiligstellen, evenals het voortbestaan van de merknaam en de Nederland se nationaliteit van de KLM. Dit om de werkgelegenheid en lan dingsrechten in het buitenland zoveel mogelijk te behouden. Lang heeft de KLM-top volge houden dat ook serieus werd gesproken met British Airways, maar dat was mede bedoeld om de onderhandelingspositie tegenover Air France te verster ken. Voor een samenwerking met de Britten had de KLM moeten breken met de Ameri kaanse partner Northwest Airli nes, wat een boete kan opleve ren van vele honderden miljoe nen euro's. Daarnaast heeft de KLM al twee keer eerder een fu- i*?- KLM- en Air France-toesteilen op de luchthaven Schiphol. Foto: ANP/Toussaint Kluiters sieplan met de Britten afgebla zen. In de ogen van KLM-topman Van Wijk is aansluiting bij een grotere luchtvaartmaatschappij een kwestie van overleven. Hij verwacht dat kleinere onderne mingen het loodje leggen in de keiharde concurrentieslag die zal losbarsten zodra de knellen de luchtvaartregels verder wor den geliberaliseerd. Schaalver groting is volgens de KLM-top noodzakelijk om de kosten te drukken en het gevecht met prijsbrekers als easyjet niet te verliezen. De positie van de nummer vier in Europa is er de laatste tijd niet sterker op ge worden. In de jaren negentig groeide de KLM sterk dankzij onbeperkte landingsrechten in de VS en een succesvolle allian tie met Northwest Airlines. De grote Europese rivalen hadden lang het nakijken, maar be schikken inmiddels ook over Amerikaanse partners en veel landingsrechten in de VS. De voorsprong van de KLM is ver dwenen. De economische malaise heeft de KLM, die het grotendeels moet hebben van overstappen de passagiers uit andere lan den, harder getroffen dan bran chegenoten met een grote thuismarkt. Het wegblijven van passagiers door de terreuraan slagen op 11 september 2001, de oorlog in Irak en de angst voor de longziekte SARS hakte er bij de KLM extra hard in. Het aantal overstappers via Schip hol liep terug. De KLM zit nu al twee jaar diep in de verliezen. Een derde jaar met rode cijfers is volgens de directie niet ac ceptabel. Wegens de opstape lende verliezen stopte de on derneming plotseling met de lagekostendochter Buzz, die in het voorjaar werd overgedaan aan rivaal Ryanair. Door maar liefst 4500 van de 33.000 banen te schrappen en efficiënter te gaan werken, hoopt de KLM over het huidige boekjaar quitte te spelen. Daarbij gaan zo'n ze venhonderd KLM-ers gedwon gen de poort uit, een harde breuk met het 'blauwe familie gevoel'. De afslankingsoperatie wordt door veel werknemers be schouwd als een verplichte ver mageringskuur voor de allian tie, maai- volgens de KLM zijn de maatregelen sowieso nood zakelijk. Volgens critici heeft de KLM geen gelukkige hand in de Europese partnerkeuze, zoals blijkt uit de lange reeks misluk te samenwerkingsplannen (zie kader). De breuk met Alitalia kwam de KLM zelfs te staan op een boete van 181 miljoen euro. Opmerkelijk is dat de KLM door samenwerking met Air France opnieuw een partnerschap aan gaat met de Italianen, want die zijn al lid van SkyTeam. Hoe zwalkend het beleid van de Koninklijke ook lijkt, feit is dat de KLM volop meetelt in het pokerspel binnen de Europese luchtvaartwereld. Terwijl maat schappijen als Swissair en Sa bena failliet zijn gegaan, maak ten zowel de Fransen als de Britten de KLM het hof. Dat is natuurlijk een prettige positie bij de onderhandelingen. De KIM wordt beschouwd als een aantrekkelijke partner met een groot netwerk en groeimoge lijkheden op thuisbasis Schip hol. De tijd zal moeten leren of de cultuurverschillen tussen Ne derlanders en Fransen tot grote problemen zullen leiden, zoals zwartkijkers vrezen. Nederlan ders denken doorgaans dat zij beter zaken kunnen doen met de Britten, maar de fusie tussen Hoogovens en British Steel tot Corns heeft duidelijk gemaakt dat ook een Brits-Nederlandse samenwerking mis kan gaan. De KLM-top beseft in ieder ge val wel dat je Fransen niet kan afschepen met een beker melk en een broodje kaas. Het schijnt trouwens voor buiten landers ook geen pretje te zijn om samen te werken met de ei genwijze, botte Nederlanders. Mislukte fusies Februari 1992 De KLM en» British Air ways breken hun fusie- besprekingen af. De KLM wilde veertig pro cent in de fusie-onder neming, de Britten von den dertig procent ge noeg. November 1993 Een plan Voor innige sa menwerking tussen de KLM, Swissair, SAS en Austrian Airlines loopt stuk na ruzie over de Amerikaanse partner. Daarmee komt een ein de aan dit project onder de naam Alcazar. April 2000 De KLM breekt met Ali talia na een conflict over de groeimogelijkheden van het Milanese vlieg veld Malpensa Een an dere reden is dat de be loofde privatisering van Alitalia uitblijft. Door fónnele fouten bij het opzeggen van het con tract wordt de KLM ver oordeeld tot een boete van netto 181 miljoen euro. September 2000 Een voorgenomen fusie tussen de KLM en Bri tish Airways gaat niet door. De KLM is bang de landingsrechten in het buitenland te verspelen omdat de fusie-onder- neming niet meer als Nederlands, maar als Brits zou worden be schouwd. door Richard Mooyman parijs - Air France is een staats bedrijf waar bij voorkeur Frans wordt gesproken. Als de piloten of luchtverkeersleiders boos zijn, dan gaat de boel plat. Voor aanstaande partner KLM doet dat allemaal het ergste vrezen. Maar de werkelijkheid is anders dan de beeldvorming, want Air France heeft zich getransfor meerd in een moderne lucht vaartmaatschappij die opval lend goede winstcijfers laat zien. Zelfs in de periode na de terreuraanslagen van 11 sep tember 2001 werd geen verlies geleden. Met 43 miljoen reizi gers per jaar is Air France zelfs opgeklommen tot nummer één in het passagiersvervoer binnen Europa. Van overmatig chauvinisme kun je de Fransen niet meer be schuldigen. Air France heeft sa men met het Amerikaanse Del ta Air Lines een alliantie opge bouwd onder de zeer Engels klinkende naam SkyTeam. Daartoe behoren verder Alita lia, CSA Czech Airlines, Aero- Mexico en Korean Air. Air Fran ce ziet in de toetreding van de KLM en de Amerikaanse KLM- partner Northwest een belang rijke versterking van SkyTeam in het gevecht met de Star Al liance rond Lufthansa en One World van British Airways. Voorbij zijn de intensieve staatsbemoeienis, miljarden- verliezen en mega-subsidies die Air France tot het begin van de jaren negentig kenmerkten. Maar het was een moeizame metamorfose. Nog in 1997 nam de toenmalige topman Blanc ontslag omdat hij Air France van de communistische minis ter van verkeer niet mocht pri vatiseren. Vier jaar geleden werd twintig procent van de aandelen naar de beurs ge bracht, waarbij 2,4 miljoen Fransen en een fors deel van het personeel -met korting- mede-eigenaar werd. Air France staat nu aan de vooravond van privatisering. De Franse staat brengt het be lang van 54 procent terug naar 44 procent. Daarmee wordt de vliegmaatschappij aantrekkelij ker voor de KLM. Air France heeft met de grote oversta- pluchthaven Charles de Gaulle in Parijs een stevige thuisbasis. Het vliegveld heeft vier startba nen en kan theoretisch fors groeien, maar de politiek heeft vooralsnog een limiet gesteld van 55 miljoen passagiers. Deze grens is ingevoerd na het dra matische ongeluk met een Con corde van Air France in Parijs enkele jaren terug. Vlak na de start stortte het supersonische toestel neer door een klapband die een brandstoflek tot gevolg had. De overgebleven Concordes mochten na technische aan passingen weer de lucht in, maar dit voorjaar besloot de di rectie alsnog een punt te zetten achter het prestigeproject om dat de vluchten niet meer ren dabel zijn. Het besluit kenmerkt het zake lijke beleid van topman Spinet- ta. De toestellen werden ge schonken aan luchtvaartmusea in binnen- en buitenland om de herinnering aan de Franse grandeur levend te houden. Wie denkt dat Air France alleen vliegtuigen koopt bij de groten deels in Frankrijk gevestigde fa brikant Airbus, heeft het mis. Het Franse bedrijf bestelt even goed nieuwe Boeings in Ameri ka. Air France plaatste wel als een van de eerste maatschappijen een order voor de superjumbo A380 die Airbus ontwikkelt. De onderneming is minder af hankelijk van de kwetsbare Amerikaanse markt dan de KLM, die sterk is georiënteerd op de VS. Air France kent de luxe van een grote thuismarkt, die tot voor kort met succes werd verdedigd tegen buiten landse concurrenten. Zo beten de KLM, British Airways en Swissair eerder hun hun tanden stuk met hun regionale Franse dochters. Maar succesvolle prijsbrekers als easyjet en Rya nair beginnen het Air France nu knap lastig te maken. De Franse luchtvaartmaatschappij heeft gereageerd met forse prijsverla gingen. Een andere concurrent voor Air France is de snelle TGV-trein. Veel binnenlandse reizigers ge ven de voorkeur aan de trein Air France-topman Jean Cyril Spinetta. Foto: Reuters boven het vliegtuig, maar Air France weet ook munt te slaan uit het moderne spoornet. Zo heeft Air France na het faillisse ment van Sabena een flink deel van de Belgische luchtvaart markt veroverd. Het vliegveld Charles de Gaulle ligt namelijk op slechts een uur en een kwar tier sporen vanaf Brussel. Op het treinstation van de Bel gische hoofdstad kunnen reizi gers zelfs al inchecken voor hun vlucht met Air France. amstelveen/parijs/anp - De luchtvaartalliantie SkyTeam, waarin Air France, Alitalia en Delta Air Lines zitten, vormt met de toetreding van KLM en Northwest Airlines een waar monsterverbond. SkyTeam is nu het op een na grootste sa menwerkingsverband ter we reld. Alleen de zogeheten Star-allian tie van onder meer Lufthansa en United Airlines is met een wereldwijd marktaandeel van ongeveer 23 procent groter. SkyTeam komt na de toetreding van de Nederlanders op een aandeel van ongeveer 22 pro cent. Bovendien zou de allian tie de enige zijn met meerdere Amerikaanse maatschappijen. Hiermee wordt het SkyTeam een van de belangrijkste spelers op de transatlantische routes. KLM en Ah" France laten de gro te Europese concurrent British Airways ver achter zich. One- world, de alliantie van de Brit ten met onder meer American Airlines, kreeg recentelijk nog versterking van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swiss. Maar ondanks de toetreding van de Zwitsers is het SkyTeam aanzienlijk groter dan One- world. SkyTeam kan zelfs de grootste alliantie worden als de huidige Amerikaanse KIM-partner Continental zich bij het samen werkingsverband voegt. Dit zou betekenen dat vier van de tien grootste luchtvaartmaatschap pijen ter wereld in SkyTeam vertegenwoordigd zijn. Maar schaalgrootte is niet alles. Vorig jaar zou SkyTeam met KLM/Northwest een verlies hebben geleden van 2,7 miljard euro. Lufthansa en partners volgen op de voet met een ver lies van 2,4 miljard euro. De terreuraanslagen in de VS en de economische malaise wa ren harde klappen voor de luchtvaartsector. Vooral Ameri kaanse maatschappijen hadden daaronder te lijden. Het mega- oen haag/gpd - Ahold heeft van een groep ban ken nog één dag extra gekregen om de jaarresul taten over 2002 te produceren. De banken gingen al enkele keren eerder akkoord met het oprekken van de deadline. Het consortium bestaande uit ING, ABN Amro, Rabobank, Goldman Sachs en JP Morgan heeft het leveren van een juiste jaarrekening als voor waarde gesteld voor een krediet van 2,65 miljard euro aan Ahold. Terwijl er gisteren en vandaag koortsachtig werd gewerkt aan het jaarverslag, was het aandeel Ahold maandag onderwerp van neiveuze handel. Vanmorgen bewoog het aan deel nauwelijks op de Amsterdamse beurs. Hoewel onduidelijk blijft wat er morgen wordt gepresenteerd, verwachten de financiële markten goed nieuws. Zij voorzien de aankondiging van een aandelenuitgifte en de presentatie van een fi nanciële herstructurering. Daarmee zou het con cern weer wat meer lucht krijgen in haar weg naar herstel. Het enige wat vaststaat is dat Ahold de banken die het concern overeind houden, nu heel snel moet voorzien van gecorrigeerde cijfers over 2000, 2001 en cijfers van 2002. Daarna zal de bui tenwereld worden geinformeerd. De bankanalisten zullen zolang geduld moeten oefenen. „Bij Ahold zijn we dat een beetje ge wend geraakt de laatste maanden; de cijfers zijn al twee keer uitgesteld", zegt analist P. van der Lely van onderzoeksbureau Iris. „De cijfers zelf zijn heus wel klaar, maar het gaat om die- verwachte aandelenemissie en mogelijk andere financiële regelingen die Ahold tegelijker tijd naar buiten wil brengen. Daar zijn veel partij en bij betrokken en die moeten eerst allemaal een handtekening hebben gezet. Daarom is Ahold ook altijd vaag gebleven over datum en vorm van de presentatie en blijft het moeilijk in te schatten wat we kunnen verwachten." Dat Ahold diep in het rood duikt, staat voor veel analisten vast. „Er is een goede kans dat de winst van Ahold in elkaar stort, maar dat zal dan te ma ken hebben met een fikse afschrijving op bij voorbeeld US Foodservice (de Amerikaanse dochter waar voor 856 miljoen euro is gerom meld, red.)", zegt analist P. van der Lely. „Maar dat is op zichzelf niet zo interessant, want we kennen de oorzaak. We willen weten wat het be drijf werkelijk nog waard is." Daarbij is interessant te weten hoeveel Ahold af schrijft op US Foodservice. „Dan weten we iets over de waarde van de dochter", zegt Van der Le ly. „En dat is toch de sleutel bij het bepalen van de waarde van heel Ahold. „Daarom is ook de winstontwikkeling bij US Foodservice van be lang. Ik ga uit van een operationele winst van 200 miljoen euro." Het oorspronkelijke cijfer over 2001 kwam uit op ruim 400 miljoen euro. Ook hopen analisten uit de cijfers op te maken of er nog serieus geinvesteerd wordt. En hoe de winstgevendheid van verschillende onderdelen zich ontwikkelt. Hoewel het gros er van uit gaat dat Ahold geen onaangename verassingen in petto heeft, zijn er ook nog pessimisten. „Er is nog steeds een kans dat er een lijkje uit de kast komt vallen", zegt Han van Lamoen van Friesland Bank Securities. „Maar een meevaller kan er evengoed tussenzit ten." verlies van SkyTeam komt dan ook vooral door de slechte re sultaten van Delta Air Lines en Northwest. Maar ook KLM zit al enige tijd in de rode cijfers en Alitalia heeft het ook moeilijk. De overname van KLM door Air France moet een einde maken aan de reeks rode cijfers. KLM- topman L. van Wijk heeft her haaldelijk aangegeven dat een alliantie noodzakelijk is om op de lange termijn te overleven. Beide maatschapijen zien veël voordelen in samenwerking. Ze kunnen snijden in de kosten, omdat ze bepaalde zaken voortaan gezamenlijk kunnen uitvoeren. KLM en Air France kunnen bo vendien profiteren van samen voeging van hun netwerken. Deze sluiten goed op elkaar aan. De Fransen zijn sterk ver tegenwoordigd op routes naar Afrika en binnen Europa. KLM voert vooral veel vMfchten uit naar het Verre Oosten en Noord-Amerika. utrecht/anp - NS verhogen de prijs van het treinkaartje vanaf 1 januari 2004 met gemiddeld 4 procent. Met de verhoging slaan NS bezwaren van Rover en de Consumentenbond in de wind. Die vinden dat de kwali teit nog onvoldoende is om zo'n stijging te rechtvaardigen. De Consumentenbond vindt een stijging van 2,25 procent voldoende. Rover vindt de stij ging veel te fors. De verhoging staat los van de afspraak met de consumentenorganisaties over een extra verhoging. Als NS in een jaar 84,4 procent van de treinen op tijd laten rijden, mo gen kaartjes nog eens 2,075 procent duurder worden. Air Canada, Austrian Airlines Mexicana Thai Airways Air New Zealand bmi SAS Tyrolean Airways All Nippon Airways LaudaAir Singapore Airlines United Airlines Asiana Airlines «Lufthansa Spanair VARIG anp - bron: IATA Kempen Co Aer Lingus Finnair American Airlines Iberia British Airways LAN-Chile Cathay Pacific Qantas Swiss Aeromexico b Air France Alitalia CSA Delta Korean Air oneworld Allianties en marktaandelen in de luchtvaart Marktaandeel allianties in 2002 (vracht en, reizigers) 9,9% KLM/ NWA KLM Northwest Continental 11,8% SkyTeam Star Alliance 1 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. Wereldranglijst luchtvaartmaatschappijen 2002 (in miljarden reizigerskilometers op internationale vluchten) British Airways Air France Lufthansa Singapore Airlines United Airlines Japan Airlines KLM American Airlines Northwest Airlines Qantas Cathay Pacific Air Canada Thai Airways Delta Air Lines Korean Air Lines

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9