BUITENLAND Dag van de waarheid voor Blair België bereidt kinderen voor op horrorproces 'De indianen zullen Bolivia regeren' Veel weerstand bij Labourcongres Schapenschip mag terug naar Australië Albanezen ruilen kind voor nieuwe kleuren-tv Homoseks en hokken strafbaar in Indonesië Jongen doodgeschoten bij betoging in Tikrit Oude strijdmakker van Arafat blijft knokken tten gered door iters camera's ikeiTINA °'AMPEZZO - Twee Brit- e. lpinisten die waren ver- [e iald in de Italiaanse Dolo- «ten, zijn gered doordat ze t het flitslicht van hun foto- ïera's de aandacht van red- gswerkers hadden getrok- Het tweetal zat vast op de ivvand van een berg bij Cor- i d'Ampezzo en wisten in donker niet meer naar be- I Ken te komen. Een van de linnen belde met zijn mobiele foon naar familie in Groot- tannië, waarop de reddings- nsten werden gewaar - uwd. Met hulp van de flits ten van hun camera's kon- de Britten echter duidelijk ~~^ken waar ze zich precies be- ial den' rang-oetans tje erven uit am shincton - Orang-oetans inen binnen tien tot twintig rzijn uitgestorven als de ille- e houtkap niet wordt ge- pt. Dat zei antropologe eryl Knott van de Harvard 'ersiteit gisteren. Volgens zijn de houtkappers het ;ebied van de mensapen lengedrongen, het Gunung ing Nationaal Park op Bor- i. Ongeveer 2500 orang- is - ongeveer 10 procent de nog in het wild levende lulatie van de dieren - leven it park. Orang-oetans leven jen op Borneo en het nabij- tgen Sumatra. irenslang oor eremoord ioen Een uit Irak gevluchte •rd die vorig jaar oktober 16-jarige dochter ver- dde omdat zij in Groot- tannië te westers was ge- rden en een relatie was be ien met een christelijke igen uit Libanon, is gisteren Londen veroordeeld tot le- ïslange gevangenisstraf. De in probeerde zelfmoord te igen nadat hij zijn dochter ld d doodgestoken. Volgens de r litie hebben zich vorig jaar aalf van zulke 'eremoorden' orgedaan in Groot-Brittan- ap, de helft daarvan in Londen, cm G rts verdacht van i sterfgevallen nnover - De Duitse justitie is Conderzoek begonnen naar )1 van een 53-jarige vrou- lijke arts bij de dood van 76 ig sisen. Het openbaar ministe- In Hannover vermoedt dat kji arts de mensen heeft gehol- ik n een vroegtijdige dood te irven, maar denkt dat in veel vallen patiënten niet om een chte dood hebben gevraagd al evenmin terminaal ziek geweest of ondraaglijk heb- ta geleden. dinsdag 30 september 2003 [raagse synagoge 1 jaar heropend ig - De beroemde Pinkas- iagoge in Praag, waar de na- in van 80.000 Tsjechische ho- iust-slachtoffers op de mu- en plafonds zijn geschre- is ruim een jaar na de irstroming van het centrum 1 Praag weer opengesteld, it herstellen van de water iade aan de inscripties zal ig zeker een half jaar duren. Pinkas-synagoge en de er- ast gelegen oude joodse be- aafplaats zijn een van de ootste toeristische trekpleis- rs van Praag en zijn een be- igrijke inkomstenbron voor i Üeine joodse gemeenschap 1 de stad. Voor de Tweede We- Sdoorlog telde de joodse ge- ïeenschap in Tsjechië onge veer 120.000 leden. Vandaag de lag wonen er slechts ongeveer 1.500 joden in het land. iU-missie naar Macedonië iussel - De Europese Unie tuut ruim tweehonderd poli emensen naar Macedonië. Waarschijnlijk zijn daar slechts ven paar Nederlanders bij. De iuro-agenten moeten de Mace- lonische politie adviseren en telpen bij het bestrijden van ware misdaad. Vanaf decem- er gaan de politiemensen in tt werk in de hoofdstad Skop- en in gebieden waar veel Al- ïnezen wonen, zoals Tetovo Kumanovo. Daar stond het md twee jaar geleden aan de ind van een burgeroorlog. VN onderzoeken rouwenmoorden ïxico - Zes deskundigen van "i VN gaan de Mexicaanse po- ie helpen bij onderzoek naar moord op meer dan 375 jon- vrouwen in de omgeving van iudad Juarez, nabij de Mexi cans/Amerikaanse grens. Zij aan alle dossiers nog eens oornemen. Slachtoffers - tus- vn de 13 en 27 jaar oud - wer- 'en gevonden in de woestijn- chtige omgeving van de grote tad, ondiep begraven in het and. De moorden zijn nooit Opgehelderd. Zaak Dutroux kan trauma's veroorzaken over pedofilie en seksueel misbruik door onze correspondent Pascale Thewissen brussel - De minister van onderwijs in Wallonië, Jean- Marc Noliet, wil dat de scholen kinderen gaan voorbe reiden op het proces tegen Mare Dutroux en zijn hand langers. Noliet heeft bovendien plannen voor een tele visie-uitzending waarin kinderen hun mening kwijt kunnen over het proces tegen de van kindermisbruik en -moord verdachte Dutroux. Het proces tegen Dutroux, zijn echtgenote Michele Martin, zijn hulpje Michel Lelievre en de Brusselse op lichter Michel Nihoul moet op 1 maart 2004 beginnen, meer dan 7,5 jaar na hun arrestatie. Ze worden ver dacht van de ontvoering en de moord op de Luikse meisjes Julie en Melissa en de Hasseltse tieners An en Eefje, alsook de kidnapping van Laetitia Delhez (des tijds 15 jaar oud) en Sabinne Dardenne (toen 13). Zij konden levend uit de kelder onder Dutroux' woning in Marcinelle worden gered. Volgens Noliet is de rechtszaak, zeker voor kinderen, erg schokkend. Hij wil voorkomen dat ze overstuur ra ken van de verhalen over kindermisbruik. In de krant Le Soir opperde hij de mogelijkheid om advocaten voorlichting te laten geven op de basisscholen in Wal lonië. Ze zouden onder meer uitleg moeten geven over de (trage) werking van het Belgische gerecht. Ook de leerkrachten moeten volgens de minister worden voor bereid op de nu al geruchtmakende rechtszaak en le ren hoe ze moeten reageren op vragen van kinderen over pedofilie en seksueel misbruik. De Waalse publieke omroep RTBF is door Noliet bena derd om een speciale uitzending te wijden aan het pro ces en het effect van de zaak-Dutroux op kinderen. Die zouden daarin ook zelf aan het woord moeten komen. In de gevangenis waar Dutroux zit opgesloten, lijkt de spanning intussen op te lopen. Volgens de Belgische media is Dutroux' wil wet in de penitentiaire inrichting van Aarlen. Hij zit opgesloten samen met andere ze dendelinquenten, maar naarmate de datum voor zijn proces nadert, worden zijn privileges opgevoerd. De gevangenisdirectie tolereert de nu Ween van Dutroux uit vrees dat er iets met hem gebeurt en hij zijn proces niet haalt. Zo werd hij in augustus tijdens zijn dagelijk se wandeling aangevallen door een medegevangene. Dutroux kwam daarbij ten val en brak zijn pols. bournemouth/anp/rtr/afp - Kan Tony Blair de linkervleugel van zijn Labour-partij beteuge len? Zijn rede vandaag op het jaarlijkse partijcongres in de badplaats Bournemouth zal mo gelijk de belangrijkste worden in zijn politieke carrière. Want de Britse premier staat in eigen ge lederen zwaar onder druk, niet in de laatste plaats vanwege zijn Irak-beleid. De toespraak die de Britse mi nister van financiën, Gordon Brown, gisteren hield, heeft het voor Blair niet gemakkelijker gemaakt. Hoewel Brown geen woord van kritiek uitte op de eerste minister, beoordelen de Britse media zijn vlammend be toog als een duidelijke sollicita tie naar Blairs baan. Brown heeft de Labour-leden helpen herinneren dat er een alterna tief is, vinden de Britse kranten. Hij was de eerste van de partij top die sprak op het jaarlijkse congres en de applausmachine draaide op volle toeren. Brown benadrukte de traditionele La- bour-waarden als sociale ge rechtigheid en gelijke kansen voor iedereen. De minister prees de successen van meer dan zes jaar Labour aan de macht. „Terwijl Amerika en Ja pan in recessie zaten en half Europa nog in recessie verkeert, heeft Groot-Brittannië met een Labour-regering en een La- bour-beleid elk jaar economi sche groei gekend. Sterker nog in elk kwartaal van elk jaar was er groei, de hele 6,5 jaar dat La bour aan de macht is." Brown riep op een positievere houding tegenover Europa aan te nemen. „We moeten meer dan een brug tussen Europa en de Verenigde Staten zijn." Hij pleitte voor een „nieuw trans- Atlantisch economisch partner schap". Brown vindt dat het Europese beleid van landbouw subsidies op de schop moet. In de zomer liet de regering nog weten dat Groot-Brittannië nog niet gereed is voor de euro. De 'chancellor of the exche quer' Brown maakte slechts een enkele opmerking over Irak. Hij zei dat het „juist was om onze leider Tony Blair te steunen" in zijn pogingen om „veiligheid en wederopbouw" te brengen in Irak na de val van Saddam Hus sein. Veel partijleden, vooral in de linkervleugel, zijn ontstemd over het feit dat er niet over dit heikel onderwerp wordt ge sproken. In de opiniepeilingen staat de regering Blair er slecht voor. Volgens een enquête gis teren in het conservatieve dag blad The Daily Telegraph geniet Labour nog maar de steun van 31 procent van het electoraat, het laagste cijfer sinds Blair in 1994 de macht overnam in de partij. Bijna driekwart van de ondervraagden is ontevreden over het regeringsbeleid en 54 procent vindt het fout dat Groot-Brittannië bij de oorlog in Irak is betrokkken. Cordon Brown zweept het Labour-congres op. Hij geldt als mogelijke opvolger van Tony Blair die zwaar onder vuur ligt vanwege zijn Irak-beleid. De oud-ministers Robin Cook en Clare Short, beiden opgestapt vanwege de Irak-crisis, zullen later in de week spreken namens de oppositie tegen Blair. Foto: EPA Keuterboertjes maken einde aan de macht van de oude Spaanse aristocratie door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - Na een massaal volksprotest in februari redde hij het vege lijf door met in stemming van het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) de harde bezuinigingen terug te draaien. Maar nu zit de Bolivi aanse president Gonzalo San chez de Lozado opnieuw op de wip. Het overkoepelende vak verbond COB is gisteren uit so lidariteit met de arme, gediscri mineerde Indiaanse bevolking een algemene staking begon nen om hem tot opstappen te dwingen. De hoofdstad La Paz is al twee weken van voedselaanvoer af gesneden door wegblokkades boven op de ijzige hoogvlakte. Die worden uitgevoerd door ontevreden Indiaanse keuter boertjes. Achter hun acties steekt de Inheemse Pachakuti Beweging (MIP) van het linkse parlementslid Felipe Quispe, zelf een Aymara-indiaan. Quispe, kandidaat bij de vorige presidentsverkiezingen, liet dit weekeinde geen twijfel bestaan waarop hij aanstuurt. „De In dianen gaan Bolivia regeren. Niemand weerhoudt ons daar van. Wij vormen de meerder heid en aan ons hoort dit land toe. Wij zijn geenszins van plan een doctortje of generaaltje (van Spaanse afkomst) aan de macht te dulden", riep hij drei gend over de radio. Quispe uitte zijn ferme woor den na een mislukte toenade ringspoging zaterdag om een dialoog aan te knopen met de regering. Een week eerder was het tot een bloedbad gekomen. Bij pogingen de wegblokkades - een beproefd actiemiddel in Bolivia - te doorbreken, schoten politie en leger met scherp. Vijf actievoerende boeren en twee soldaten vonden de dood. Quispe en de zijnen hebben nu actieve steun van vitale seg menten binnen de COB, hoe wel niet alle aangesloten vak bonden zich bij de algemene staking hebben aangesloten. Vanuit het 500 kilometer ooste lijke Cochabamba stomen vijf honderd vrachtwagens op naar La Paz om het regeringspaleis te 'omsingelen' en Sanchez tot aftreden te dwingen. Maai- tot dusver wil Sanchez - een zaken man met een zwaai- Ameri kaans accent in zijn Spaans, die Bolivia tussen 1993 en 1997 ook al bestuurde - niet van wijken weten. Veel van de 72 eisen gaan hem te ver. De belangrijk ste eis is dat Sanchez afziet van zijn plannen om Boliviaans gas over Chileens grondgebied naar de VS te exporteren. Quispe en de Beweging op Weg naar het Socialisme (MAS) van Evo Mo rales, die tienduizenden cocao- boeren uit de Chapare regio vertegenwoordigt, dulden dit niet. Beide invloedrijke natio nalisten stellen dat de regering met export via het noorden van Chili stilzwijgend instemt met de annexatie van de Atacama- woestijn door de aartsvijand. Bolivia verloor in 1879 in de 'Oorlog van de Pacific' een strook van honderden kilome ter aan het buurland en daar mee ook zijn toegang tot de Stille Oceaan. Geen enkele re gering heeft tot dusver de rechtmatige aanspraken laten varen. Ook Sanchez niet, maar het staatshoofd gaat volgens te genstanders verraderlijk ver door te luisteren naar het inter nationale consortium van in vesteerders om Peru als export- mogelijkheid buiten beschou wing te laten en te kiezen voor de goedkope 'Chileense optie'. Maar Sanchez heeft weinig keu ze. Bolivia staat financieel met de rug tegen de muur. Het overheidstekort gaat naar de tien procent en de regering ont komt niet aan nieuwe belas tingverhogingen en bezuinigin gen. Wat dat voor de verpau: perde bevolking van het op een na armste land van het weste lijk halfrond inhoudt liet een bejaarde dezer dagen zien. Lig gend in een doodskist dreigde de man rattengif in te nemen. De regering besloot daarop zijn pensioen niet te korten. Bloedig gesprek legt metro stil londen/anp - Een gesprek over sterilisatie heeft duizenden Londense metroreizigers giste ren flinke vertraging bezorgd. Een metrobestuurder in oplei ding viel flauw toen twee colle ga's tot in detail vertelden over de operatie die één van hen had ondergaan. De stagiair viel daarop uit de bestuurderscabi ne. Door het ongeluk moesten twee belangrijke metrolijnen in het centrum van Londen tijde lijk worden stilgelegd. De stagi air liep verwondingen op aan zijn hoofd en borst. rome/anp/afp - Een straatarm Albanees echtpaar heeft be kend dat het zijn kind heeft af gestaan aan een criminele ben de in ruil voor een kleurentele visie. Dit hebben Italiaanse me dia gisteren gemeld. Het jongetje werd door de ben de voor 5000 euro verkocht aan een ouder Italiaans echtpaar dat het afgelopen weekeinde is aangehouden. De ouders zouden volgens de Italiaanse justitie doodsbang zijn geweest voor de bende. Het jochie is inmiddels zeven jaar oud en ondergebracht bij de sociale dienst. De affaire kwam aan het licht met de arrestatie van de Albanese crimineel en bendeleider Besam Metani. Na dat de moeder van de arrestatie had vernomen, stapte ze naar de autoriteiten om haar zoon terug te eisen. De Italiaanse politie schat dat Metani's bende ongeveer zestig kinderen uit Albanië in zuid oostelijk Italië heeft verkocht. Naar de helft van de slachtof fertjes van deze bende wordt nog steeds gezocht, aldus poli- tierechercheur Pierpaolo Mar- affa in Pescara. Jakarta/ANP - Het Indonesi- sche ministerie van justitie wil ongehuwd samenwonen, ho moseks, orale seks en buiten echtelijke seks formeel straf baar stellen. Deze gedragingen zijn momenteel geen misdrijf, maar ze worden wel als moreel verwerpelijk gezien. Volgens The Jakarta Post werkt het ministerie aan wetswijzigin gen die een aanvulling moeten vormen op de huidige groten deels Nederlandse koloniale wetgeving. De amendementen bevatten elementen van de „is lamitische wetgeving, interna tionale conventies en stam- menrecht", aldus de krant. Als de wet er komt, kunnen kop pels die worden betrapt op sa menwonen, rekenen op cel straffen tot twee jaar. Een man die een vrouw zwanger maakt, maar vervolgens weigert haar te huwen, kan mogelijk vijf jaar de cel in. Sodomie en orale seks worden strafbaar gesteld met celstraffen tussen de drie en twaalf jaar. Voor homoseks denkt het de partement aan celstraffen tus sen een en zeven jaar. Het mi nisterie moet nog bepalen hoe de bewijsvoering in al deze za ken juridisch moet worden vastgesteld. Indonesië is het grootste moslimland ter wereld. De islam is evenwel niet de for mele staatsreligie en de meeste Indonesiërs gelden als gematig de moslims. tikrit/khaldiyah/ap - Ameri kaanse troepen hebben gisteren nabij de stad Tikrit een jongen van 10 doodgeschoten tijdens een demonstratie. Later giste ren leverden Amerikanen in Khaldiya, ten westen van Bag dad, urenlang slag met leden van het Iraakse verzet. In Tikrit, een bolwerk van Sad dam-aanhangers, openden de militairen het vuur een groep van vijfhonderd betogers die hen met stenen bekogelden. De demonstranten droegen portretten van de verdreven Iraakse president Saddam Hus sein met zich mee. De gevech ten bij Khaldiya de felste in maanden in de omstreden 'soennitische driehoek' in Irak, braken uit nadat een bom ex plodeerde langs de kant van de weg waar juist een Amerikaanse konvooi passeerde. Direct na de explosie werden de Amerikanen met machine geweren en raketgranaten be stookt. Het vuurgevecht mondde uit in een veldslag waarbij tanks, ge vechtshelikopters en vliegtui gen betrokken waren. Bij de gevechten werden vol gens het Amerikaanse leger veertien Irakezen gevangenge nomen. Twee soldaten en een burger raakten gewond. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Nog even strijdbaar als aan het begin van zijn pro ces heeft Marwan Barghouti gisteren voor de rechtbank in Tel Aviv zijn eigen slotpleidooi verzorgd. Barghouti, tweede man na Yasser Aarafat, hekelde de Israëlische bezetting van de Palestijnse gebieden en prees het Palestijnse verzet. „Ik ben tegen het doden van onschuldi- gen, tegen het vermoorden van onschuldige vrouwen en kinde ren, maar de Israëlische bezet ting moet worden bestreden. Wij zijn een volk als alle andere. We willen vrijheid en een staat, net als de Israëliërs." De immens populaire Barghou ti wordt beschuldigd van het organiseren van beschietingen en bomaanslagen, die in totaal 26 Israëliërs het leven hebben gekost. Net als in eerdere zittin gen weigerde hij zich te laten vertegenwoordigen door een advocaat en voerde zijn eigen verdediging in het Hebreeuws, dat hij 25 jaar geleden in de ge vangenis heeft geleerd. Af en toe sprongen de rechters bij als hij niet op een woord kon ko men. Volgens Barghouti zijn de tegen hem geuite beschuldigingen "gefabriceerd door de veilig heidsdienst". Hij herinnerde eraan dat de Palestijnen door het sluiten van de Oslo-akkoor den het recht van Israël op een bestaan in vrijheid en veiligheid hebben erkend. „Toen werd de moedige Jitschak Rabin ver moord. Wie hebben hem ver moord? De mensen die nu in de regering zitten", zei hij. In Palestijnse kring blijven ge ruchten de ronde doen dat Barghouti zal worden vrijgela ten in het kader van een op handen zijnde gevangenenruil tussen Israël en de Libanese shiitische organisatie Hezbol lah. Israëlische ministers heb ben het in alle toonaarden ont kend, maar de verdachte zelf leek er gisteren naar te verwij zen. „Ik kom gauw genoeg vrij!" riep hij de rechters toe. lÉil J Indiaanse vrouwen houden een nachtelijke wake in de straten van La Paz. Met hun massale verzet hopen ze de macht van de heersende klasse te kunnen breken. Foto: AP canberra/ap - De ruim 50.000 Australische schapen die al bij na twee maanden op een schip zitten omdat geen enkel land ze wil hebben, mogen terug naar Australië. Dat heeft de Australi sche minister van landbouw Warren Truss vanmorgen be kendgemaakt. Het schip ligt nu bij de zuidelij ke Iraakse havenstad Basra. On derhandelingen met de Britse militaire autoriteiten in Basra loepen stroef, en als er niet snel een besluit valt, gaan de scha pen terug naar huis, zei Truss. Daar worden ze dan onder qua rantaine geplaatst en geslacht. Zo'n 4.000 schapen hebben op het schip al het loodje gelegd. De schapen mochten in Saudi- Arabië niet aan land omdat een te groot aantal bekschurft heeft. Ook andere landen in het Mid den-Oosten willen de dieren niet hebben. De Australische regering heeft de schapen inmiddels van het Saudische bedrijf gekocht, voor zo'n drie miljoen euro. (advertentie) 1UIZENDEN EXTRA STOELEN VOORDE LAAGSTE PRIJS Enkele reis - Exclusief belastingen - Wijzigingen voorbehouden Q5SQQQ

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7