CDA zoekt alternatief medicijnknaak BINNENLAND 1 briljant rasdiplomaat Ben Bot, zonder streken Minister Dekker wil 485.000 huizen extra Warm en waardig afscheid Stekelenburg yimf# ingÜsDbank Direct profiteren van 3,75%* rente. 'Politiek liet integratie jarenlang versloffen' Agressie tegen brandweer groeit Antillen willen dat Nederland buitenlandse schuld overneemt Nieuw. KwartaalPlus Sparen. Altijd over uw geld kunnen beschikken én een hoge rente van 3,75%* ontvangen? Met KwartaalPlus Sparen ontvangt u bonusrente over elk kwartaal dat u geen geld opneemt. Ook over extra inleg bouwt u meteen bonusrente op. Bel gratis 0800-7012 of kijk op WWW.ingbank.nl. 'rentewijzigingen voorbehouden onderdeel van ING da) =4 op internet dinsdag 30 september 2oo3 "Hetty van Rooij KR/gpd - „Ik ben nog lang [weg", gromt dr. Bernard Bot liteerd, als begin 2002 een Brusselse journalisten be iinformeren wanneer hij precies met pensioen gaat. oodschap was duidelijk: Ben toen tien jaar ambassadeur Nederland bij de Europese j, wilde helemaal niet met iioen. En hij wilde er ook niet herinnerd worden dat zijn ie verjaardag snel naderbij (n. Hoe profetisch zijn woor- fouden zijn, kon niemand ït moment voorzien. ist Bernard Bot werd al is de formatie van het eer- binet-Balkenende regel- genoemd als een ge- fte CDA-kandidaat voor de an Buitenlandse Zaken, ging tussen Ben en Jaap", [een insider. Maar Jaap de Scheffer ging voor. En "ing Ben eind vorig jaar Ie grootst mogelijke tegen- iet pensioen, na veertig n de diplomatieke dienst, van de straat te blijven", hij het zelf uitdrukte, werd irtner in een Brussels con- ncybureau. Zijn .omgeving dat hij daar zonder veel afscheid neemt. Zijn hart 'ij de buitenlandse dienst buitenlandse zaken, ging vanmorgen op gesprek bij premier Balkenen- Ben Bot, de nieuwe minister van de. Foto: GPD/Phil Nijhuis en hij voelt zich fysiek en men taal in staat om nog jaren actief te zijn. „Hij heeft de conditie van een dertiger, een geest als een scheermes en de charme van een rasdiplomaat", typeert een naaste medewerker. Bot maakte jarenlang deel uit van het selecte en machtige ge zelschap ambassadeurs van de EU-lidstaten. „Wij koken de soep voor en dienen die op aan de dames en heren politici", zo formuleerde hij het zelf. Bin nenskamers maakte Bot er geen geheim van, dat hij van de 'da mes en heren politici' door gaans geen hoge pet op had. Ten overstaan van een groep journalisten noemde hij een bewindsman uit een groot Eu ropees land ooit 'een dom uils kuiken'. Hij is ervan overtuigd dat de regeringsleiders, 'vijftien inhalige lieden', veel te veel hooi op hun vork nemen en dat het met de uitbreiding van de Unie daardoor te hard gaat. .Allemaal heel mooi en ambiti eus, maar ik denk niet dat de burger er nog iets van begrijpt. Maar als de premiers spreken dan zwijgen de ambtenaren, en zeker de ambassadeurs." Bot werd in 1938 geboren in het toenmalige Batavia (nu Jakarta) als de oudste van zeven kinde ren van Theo Bot, Indisch amb tenaar en later staatssecretaris van binnenlandse zaken, minis ter van onderwijs en ambassa deur in Canada. Samen met zijn moeder zat hij vier jaar lang in het beruchte Tjideng-Jap- penkamp. In 1946 kwam hij, acht jaar oud, op de Oranje naar Nederland. Na zijn studie in Leiden en zijn (cum laude) promotie was Bot onder meer diplomaat in Argentinië, am bassadeur in Oost-Duitsland en Turkije, secretaris-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken en plaatsvervangend am bassadeur bij de Navo. Hij is weduwnaar, vader van drie kin deren en heeft vijf kleinkinde ren. Zijn conditie is legenda risch; volgens eigen zeggen is discipline de enige manier om jaren achtereen zeventig uur per week te kunnen werken. Wie op de weggetjes rond Brus sel goed oplet, ziet regelmatig een lange, tanige man op een racefiets voorbijkomen. Tijdens zijn periode als ambassadeur gingen racefiets en fietsbroek in de kofferbak van de dienstauto mee. Tien jaar ervaring in de regieka mer van de Europese Unie, een smetteloze reputatie als onder handelaar en een groot gezag in Brussel en Den Haag maken Bot geknipt voor de functie van minister van buitenlandse za ken - zeker nu Nederland vol gend jaar zes maanden lang voorzitter van de Unie is. In een vriendenboek dat bij Bots pen sionering verscheen, schrijft De Hoop Scheffer onomwonden: „Dat de Nederlandse belangen in Europa goed beschermd zijn, danken we in belangrijke mate aan zijn inspanningen." Colle ga en vriend Pieter de Gooijer legt in zijn bijdrage uit hoe Bot de vele nachtelijke Brusselse vergaderingen doorkwam. „Cy nisch de interventies van ande re landen becommentariëren, afgeven op de Haagse instruc ties, filosoferen over de toe komst van de Unie, van Buiten landse Zaken en van onszelf, en intussen het cryptogram van de Herald Tribune oplossen." ber «gen - Het lesmateriaal olters-Noordhoff voor ortgezet onderwijs is ian te vinden op internet, [bruikers van lesmateria- •erlingen en leraren - n gratis kennisnemen intemetmodules die een 'ojgreerd onderdeel uitma- in de leermethodes, aldus s-Noordhoff. KPN maak- ge week bekend scholen ar lang gratis een snelle landverbinding te bie- folters-Noordhoff denkt initiatieven het ge- /an computers in het on- s doen toenemen. Atraf wegens ™ord op baby i ag - Omdat ze de dood iar eigen baby op haar ge- ji heeft, is een 20-jarige V uit Den Haag gisteren [de rechtbank in Den Haag jrdeeld tot een gevange- if van viereneenhalf jaar. Jfchtbank achtte bewezen e vrouw het twee weken Tjmeisje op gewelddadige jjom het leven heeft ge- jit. De Haagse zei twee we- fcleden tijdens de behan- kvan haar zaak, dat ze het ipp 19 juni vorig jaar per nik uit haar armen had la- iruilers voor liter gebracht tBDAM - Ongeveer 25 men- logen vandaag aan de po- hter uitleggen waarom Ijl bananenschil of een papier op straat hebben iid. Dan vindt voor de >ank in Amsterdam de rechtszitting plaats van Iers die de boete van 65 ■eigerden te betalen. „Op anier willen we een sig- fgeven dat normen moe- irden nageleefd", aldus iordvoerder van het iaar Ministerie. „We pik- :t niet langer dat mensen hun afval op straat |h." straf geëist en hasjbende g - Acht leden van een legend Haagse criminele isatie die 56.000 kilo hasj 'bben ingevoerd vanuit ';o, hebben gisteren bij ip |M)ank in Den Haag cel- »n van anderhalf tot zes iren eisen. Het Openbaar erie (OM) wil bovendien Ijoen euro illegale winst ien van de drie hoofdver- [en, het grootste bedrag iit door het OM is geëist de invoering van de Pluk- !t in '93. u iJ-kolonel hgo opgepakt g|jlJK - De nationale recher- 'n1eeft vrijdag in Zandeweer fjjingen) een voormalige ™.jel van de Congolese Gar- ile aangehouden. De iilitair wordt verdacht ^foltering in zijn land. De ™Jchte zou zich met name lig hebben gemaakt aan mishandeling en ver- a lting. Het gaat volgens het ibaar Ministerie (OM) om eMl-jarige man, die in Congo °%d staat als 'Roi des Bêtes', 'a|ig der beesten'. Hij was in Pten negentig vermoedelijk njkken bij grootschalige "fldingen van mensenrech- bfl den haag/gpd - De CDA-fractie in de Tweede Kamer blijft koortsachtig zoeken naar een manier om onder de medi cijnknaak uit te komen. De chris ten-democraten willen niet wachten op de plannen van het kabinet. De WD vindt dat aan het plan voor de medicijnknaak niet gemorreld mag worden. Het CDA zou het liefst vandaag tijdens de algemene beschou wingen met een alternatief plan komen. Twee weken geleden opende de fractie de aanval op de medicijnknaak. Vooral chro nisch zieken die veel medicij nen gebruiken, zouden door de maatregel te zwaar worden ge troffen. CDA-fractievoorzitter Verhagen stelde toen voor de eigen bijdrage voor medicijnen te schrappen en in plaats daar van de ziekenfondspremie min der te laten dalen. Oud-regeringsadviseur teleurgesteld den haag/gpd - De Haagse po litiek is ruim tien jaar lang met een grote boog om de integra tieproblemen heen gelopen. Dat gebeurde uit angst om groepen te stigmatiseren of om voor racist te worden uitge maakt. „Migranten kregen on middellijk gelijke rechten, maar hen is nooit verteld dat ze ook plichten hebben", zei oud-re geringsadviseur Van der Zwan gisteren voor de parlementaire onderzoekscommissie Integra tiebeleid. Door 'het slappe optreden van de overheid' kon het gebeuren dat veel allochtonen in de WAO belandden of anderszins lang durig werkloos raakten. Grote groepen jongeren gingen vroeg tijdig van school, waardoor ze moeilijk een baan konden krij gen. Bovendien zijn in de crimi naliteit allochtonen relatief oververtegenwoordigd. In de jaren negentig bedekte de politiek deze ontwikkelingen steevast met de mantel der lief de, maar uiteindelijk keerde de publieke opinie zich toch tegen enkele groepen allochtonen. „Omdat de politiek niet wilde inzien dat mensen altijd op hun groepsprestaties worden afge rekend", aldus Van der Zwan. WD'er Bolkestein was één van de weinigen die tegen de inte gratieproblemen te hoop liep. den haag/anp - In de periode 2004 tot 2010 moeten 445.000 tot 485.000 extra woningen worden gebouwd. Minister Dekker (VROM) heeft dit giste ren in een brief aan de Tweede Kamer geschreven. Ze wil hier voor een spoedwet indienen en regels afschaffen die bouwen in de weg staan. Ook moeten vol gens haar meer kantoren wor den omgebouwd tot woon ruimtes. Gemeenten dienen zich, vol gens de minister, minder met details te bemoeien als het om woningbouw gaat. Hun bouw plannen moeten ook flexibeler worden. Dekker wil met de spoedwet voor elkaar krijgen, dat grondeigenaren de uitvoe ring van bouwplannen minder snel kunnen tegenhouden. Dekker wil bovendien met On- De oppositie omarmde het plan van Verhagen, maar de CDA'er trok zijn voorstel in na kritiek van de regering en de coalitie partners WD en D66. Premier Balkenende zegde het CDA toe te proberen de scherpe kantjes van het voorstel te halen. Hij dacht aan een maximum van 100 euro aan eigen bijdragen per jaar. Die toezegging gaat het CDA niet ver genoeg. „We kijken nu naar allerlei alternatieven. Het kabinet heeft nog geen plannen bekendgemaakt, dus zoeken we zelf naar oplossingen. Wij blij ven tegen de medicijnknaak", aldus een woordvoerder van de CDA-fractie. Het CDA wil de plannen het liefst vandaag presenteren, maar twijfelt of het dat haalt. .Anders kan dat nog bij de be handeling van de begroting van Volksgezondheid", aldus de woordvoerder. De WD reageert afwijzend op de nieuwe zoek tocht van het CDA „Wij vinden de medicijnknaak een goed in strument om het gebruik van medicijnen terug te dringen. Als het CDA een ander voorstel heeft, zullen ze steun moeten zoeken bij de oppositie", aldus financieel woordvoerder De Grave van de WD. De Grave zal de financiële be schouwingen gebruiken om aan te tonen dat de kritiek op de bezuinigingen onterecht is. „De oppositie verwijt ons het braafste jongetje in de klas te willen zijn. Nederland zou zo veel bezuinigen omdat we kri tiek hebben op Europese lan den die het tekort laten oplo pen. Niets is minder waar. Er zijn volgend jaar in de EU maar vier landen die het slechter doen dan Nederland als het om het financieringstekort gaat." Maar in de Kamer werd selec tief naar hem geluisterd. Een omslag naar stevig en conse quent beleid bleek lange tijd niet mogelijk, terwijl zich ge noeg gelegenheden voordeden, onder meer naar aanleiding van lijvige rapporten en bij kabi netsformaties. Van der Zwans eigen advies over verplichte inburgering voor nieuwkomers kwam me dio jaren negentig onder het eerste paarse kabinet 'sterk ver waterd in de wet en bleef ste ken in de uitvoering'. Angst voor reacties uit de samenle ving tegen het opleggen van harde financiële sancties was volgens Van der Zwan indertijd de belangrijkste drijfveer om zijn voorstellen af te zwakken. Publicist en wetenschapper Scheffer zei tegen de onder zoekscommissie, dat de over heid vergeten is duidelijke eisen te stellen aan het Nederlander schap. „Het bevestigen van mi granten in hun etnische eigen heid heeft uitsluiting in de hand gewerkt. Door veertig jaar nonchalance vanuit tolerantie hebben de problemen zich op gestapeld. De tweede generatie allochtonen doet het minder goed dan gedacht. En allochto nen hebben steeds minder con tacten buiten hun eigen groep," aldus Scheffer. De kist wordt de Heikense kerk uit gedragen na de uitvaartdienst van Johan Stekelenburg. Voorop zijn twee zoons, daarachter zijn tweeling broer Jan. Foto: WFA/Dolph Cantrijn derwijs en Landbouw overleg gen hoe voorkomen kan wor den, dat Europese regels op het gebied van archeologie en vo gelwelzijn woningbouw beper ken. Woningverhuurders worden in de plannen aangespoord om meer nieuwbouw te plegen. In ruil daarvoor krijgen ze meer ruimte om hogere huren op te leggen. Als de verhuurders geld overhouden, moeten ze het in vesteren in nieuwbouw of in huursubsidie. Minister Dekker wil de intentie afspraken die in 2002 met de stedelijke regio's zijn gemaakt, omzetten in woningbouwaf spraken. Het gaat er volgens de minister om, dat er harde af spraken worden gemaakt over wie hoeveel woningen voor zijn rekening neemt. tilburg/gpd - Tilburg en be stuurlijk en politiek Nederland hebben op waardige, en tegelij kertijd warme en soms humo ristische wijze afscheid geno men van de vorige week overle den burgemeester Stekelen burg. Daarmee ademde de her denkingsbijeenkomst, gister middag in een volle Heikese kerk, volledig zijn geest. „Hij zou er graag bij zijn geweest", zei dominee Reefhuis, die de bijeenkomst voorging. Prominente sprekers zwaaiden Stekelenburg niets dan lof toe, maar namen ook de ruimte voor anekdotes. Oud-premier Kok zei afscheid te nemen van 'een groot en warm mens van wie iedereen is gaan houden'. „Johan was een beetje van ons allemaal. Door wie hij was, wat hij meebracht en uitstraalde. Hij was vitaal, goedlachs, strijd vaardig, met warmte betrokken bij de mensen en wat hen be zighield. Hij verstond en be greep de mensen en gaf hen vertrouwen." Commissaris van de koningin Houben roemde Stekelenburg als 'een bruggenbouwer'. „Het bestuursjasje zat hem als gego ten." PvdA-leider Bos haalde herinneringen op aan gesprek ken die hij met Stekelenburg kort voor diens overlijden voer de. „We spraken vooral over wat er na zijn dood allemaal moest gebeuren met Tilburg, met Nederland en met de PvdA. Hij had moeite met het af scheid, omdat er dingen nog niet af zijn." Voormalig voorzitter Rinnooy Kan van de werkgeversorgani saties VNO-NCW zette Steke lenburg neer als man van het poldermodel. „We zagen elkaar haast wekelijks. We waren de Peppi en Kokki van de overleg economie. Zijn lijfspreuk was: daar komen we samen wel uit." De tweelingbroer van Stekelen burg, Jan, memoreerde het per soonlijke lijden. „Berusting was er niet. Johan was te zwak om te vloeken in zijn machteloze woede en verdriet." Op ontroe rende wijze haalde hij persoon lijke herinneringen naar boven. „We sliepen in een tweeper soonsbed, vochten met elkaar, maakten het weer goed en had den aan een half woord genoeg. Johan, ik ben trots op je en ik mis je." Nabestaanden, onder wie zo nen Taco en Douwe en twee lingbroer Jan, reden de kist naar binnen, voorafgegaan door een gildentrommelaar en een vaandeldrager. Onder de ruim 850 genodigden in de kerk bevonden zich veel prominen ten uit het openbaar bestuur. Tussen de sprekers door was er muziek. Paul de Leeuw zong twee nummers, begeleid door pianist Cor Bakker. Een gele genheidskoor zong twee socia listische liederen. Uit de luid sprekers klonk aan het einde van de bijeenkomst het num mer Round Midnight van Miles Davis. Stekelenburg is in besloten kring gecremeerd. De nabe staanden kwamen daarna naar de Tilburgse schouwburg voor de condoleance. 'Eigen bijdrage levert minder op' Een eigen bijdrage voor de aanschaf van medicijnen le vert geen 210 miljoen euro op, maar slechts 120 mil joen, Dit schrijft de KNMP, de belangenorganisatie van apothekers, aan de Tweede Kamer. De regering rekent zich rijk, vinden de apothe kers. Het kabinet Balkenende hoopt dat mensen minder snel naar de dokter stappen en minder medicijnen slik ken als ze een eigen bijdrage moeten betalen. De apothe kers zouden deze bijdrage moeten innen. Maar ze voe len daar niets voor. Ze den ken dat de boekhouding van de eigen bijdragen hen 60 miljoen euro per jaar kost In de jaren tachtig werd ook geëxperimenteerd met een eigen bijdrage voor medicij nen. Volgens de apothekers zetten patiënten artsen toen onder druk om medicijnen voor een langere periode in één keer voor te schrijven. Patiënten hoefden dan min der zelf te betalen. De apo thekers nemen aan dat pa tiënten dit opnieuw zullen doen. Er zullen dus alleen maar meer medicijnen wor den gekocht, voorspellen ze. den haag/gpd - Bijna een kwart van de brandweerlieden vindt dat het geweld tegen hen 'on beheersbaar' is geworden. Ruim driekwart zegt dat de agressie de laatste tijd is toege nomen. Dat blijkt uit een en quête van de vakgroep brand weer van CNV Publieke Zaak, die is gehouden onder 700 brandweerlieden. De cijfers zijn vandaag gepresenteerd. In vergelijking met vijf jaar gele den vindt 88 procent van de brandweermannen het vak zwaarder geworden. Niet alleen vergt het werk psychisch meer, stellen de ondervraagden, ook de operationele kant van het vak is zwaarder geworden. Het is nog niet zo ver dat Ne derland, net als Frankrijk en de VS, buurten kent waar de brandweer niet meer zonder gevaar voor lijf en leden kan ko men. Wel is er in toenemende mate 'op bepaalde momenten' sprake van geweld tegen de brandweer, aldus het Nibra (Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbestrij ding). Woorvoerder Tilman van de Nederlandse Vereniging voor het Brandweerwezen en Rampenbestrijding wijst op re cente incidenten, waarbij de brandweer grote moeite had om zijn werk te kunnen doen, zoals bij voetbalrellen. Zo werd in Utrecht de weg versperd door jongeren. den haag/gpd - De Antilliaanse regering wil het tekort op de be groting in 2008 hebben wegge werkt. In ruil daarvoor moet Nederland de buitenlandse schuld van de Antillen overne men. Met dat voorstel gaat de Antilliaanse minister van finan ciën De Lannooy de onderhan delingen met de Nederlandse regering in. De financiële toestand op de Antillen is al jaren beroerd. On danks forse bezuinigingen kent de regering nog steeds een groot tekort op de begroting. Daardoor loopt de schuld op tot 2,3 miljard euro aan het eind van dit jaar. De rentekos ten van die schuld zijn alleen al goed voor zeventien procent van de totale overheidsuitga ven. De nieuwe regering heeft nu, in samenwerking met het Interna tionaal Monetair Fonds, een nieuwe bezuinigingsronde doorgevoerd. „De begrotingen voor de ministeries worden van 2004 tot 2008 bevroren. Daar naast korten we tien procent op de subsidies en moet de over heid efficiënter werken. Op die manier zal het tekort op de be groting in 2008 zijn wegge werkt", aldus De Lannooy. Tegenover die sanering, die veel ambtenaren hun baan kost, moet wel iets staan vindt De Lannooy. „Wij vragen van de Nederlandse regering dat ze in ruil voor het begrotingseven wicht de buitenlandse schuld van de Antillen schrapt." Minister De Graaf (koninkrijks relaties) wilde gisteren nog geen reactie geven op de voor stellen van zijn Antilliaanse ambtgenote. Hij heeft vandaag een gesprek met haar. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3