Air France slokt KLM op SETS Kijken naar opbouw 3-oktoberkermis schept een band Leidsch Dagb*acl verkopen? Schiphol blijft nog ten minste acht jaar grote overstapluchthaven Vrije Academie Sassenheim aan de rand van de afgrond ERA Schiphol bloedt langzaam dood Knulligheid nekt afpersers Duinrell 'Relatie van Mabel met Bruinsma niet vluchtig' Leidsch Dagblad ;ubere rust srst rondom ketelhuis ressie tegen ndweer ft groeien ET WEER Later neerslag I dfi&l o MMENTAAR KLM jjke Luchtvaartmaat- lij houdt na 84 jaar op te En al doet hij zo zijn overname als een fusie ilderen, Leo van Wijk zal hiedenis ingaan als de Üie de belangen van de i verkwanselde. Met een .icuul belang van negen- Irocent in de nieuwe hol- lerdwijnt op termijn elke Ize Nederlandse invloed, nog: het lot van de banen- f Schiphol ligt straks in :n van de Franse regering, harde economische reali- lag geen ruimte zijn voor nent De KLM is een on- tning als alle andere en ge- hamt aan dezelfde econo- ie wetten. Maar deze wet- jcteren niet dat de succes- KLM, die nu net als alle an- maatschappijen even in dip verkeert, als eerste (schappij ter wereld haar tandigheid opgeeft in de pdat schaalgrootte de conti git van het bedrijf - dat pa- Maal genoeg na de overna- niet langer bestaat - zal ga- Weren. economische geschiedenis I fusies leert dat schaalgroot- tbsoluut geen garantie voor fes hoeft te zijn. Kijk bijvoor- U naar Corus, waar de suc- Olle Nederlandse poot onder druk van de logge Britse der dreigt te bezwijken, haast leert de politieke ge- idenis dat het Franse natio- belang altijd prevaleert. ■v luchtvaartindustrie zijn it de kleine ondernemin- s easyjet die succesvol luist deze prijsbrekers met lage kostenstructuur ma- fet de ouderwetse staats- :happijen lastig. In plaats evlucht te zoeken bij 'de t van alle staatsbedrijven' de KLM dit gevecht aan- 'Alm heeft als kleine club dj puur Hollandse onder- Irszin altijd een plek gehad I eredivisie. De unieke sa- verking met Northwest Air 's hiervan een voorbeeld •tek. Sindsdien weet de di- niets beters te verzinnen iet de pet rond te gaan op iar een partner. Bang om 't te missen maken de p en het kabinet een ver keuze. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdacblad.nl Dagblad NR. 43348 i os dinsdag 30 september 2003 SPRINTERS grarrrrm nr. 43348 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 door Rody van der Pols leiden - Een doorsnee vriendenclub is het niet. Ze sturen elkaar geen verjaardagskaarten en hangen niet samen in de kroeg. Maar een band hebben ze zeker, deze Leidenaars, ook al spreken ze elkaar maar een paar dagen per jaar. Dat gebeurt tijdens het 'inspecteren van het veld' zoals het in de volksmond heet. Met andere woorden: wanneer de 3-oktoberker mis wordt opgebouwd. Een ervaring die ver broedert. „Je kent elkaar van gezicht, hè", legt Rob Me- let (57) uit. Temidden van een groepje man nen staat hij op maandagmiddag te kijken hoe een attractie genaamd 'Beach Buggy1 ver rijst. „Je komt elkaar elk jaar weer tegen. Van af augustus leef ik hier naartoe. Het is een soort koorts, waar we allemaal aan lijden. De 3-oktoberkoorts." Leendert Schild (35) knikt. Hij kent Melet uitsluitend van de kermis. „Het klinkt misschien krankzinnig, maar hier voor neem ik een week vakantie. Ieder jaar weer. Elke dag ben ik hier te vinden." Met hun handen in de zakken neemt het groepje mannen de bedrijvigheid in ogen schouw. En ze zijn niet de enigen. Pubers met rugzakken, mannen die voorovergebogen op hun fietsstuur leunen, een moeder met een kinderwagen, allemaal vergapen ze zich aan de kleurrijke attracties die her en der naast Molen De Valk worden opgebouwd. Trucks rijden af en aan, gehamer weerkaatst tegen de gevels, de geur van diesel hangt in de lucht. Het is vooral de sfeer die zoveel mensen naar het kermisterrein drijft, zegt Melet. „Die hele entourage, de bedrijvigheid is uniek. Ik kan niet zonder. Als klein ventje deed ik dit al. Dat was toen nog wel even wat anders. In die tijd moest je eerst dertig cent betalen bij zo'n rood hokje voordat je het Schuttersveld op mocht. En als het geregend had, liep je op je kaplaarzen, zo hoog stond het water dan." Het spannendste moment moet nog komen, zegt Melet. „Dat is wanneer ze het hele ter rein gaan afzetten op donderdag. Alle wagens moeten dan binnen zijn. Daarna begint het passen en meten. Alles moet goed staan. Dat levert behoorlijk wat stress op bij die mannen van de kermis." Schild lacht. „Eigenlijk zitten wij dan een beetje van hun rottigheid te ge nieten." Maar er is ook sprake van een onderlinge ver standhouding. „Na al die jaren ken je sommi ge van die kermisexploitanten wel", zegt Me let. „Dan is het altijd even van: Hé, jij ook weer hier, welkom in Leiden." Pagina Ri: Een rad van niks door Richard Mooyman schiphol/parijs - De KLM en Air France fuseren tot de grootste luchtvaartgroep van Europa. In feite nemen de Fransen de KLM over omdat zij veruit het groot ste aandeel krijgen in de geza menlijke houdstermaatschappij. De luchtvaartcombinatie krijgt de naam Air France-KLM. Het merk en de Nederlandse nationaliteit van de KLM blij ven bestaan, zo verklaarde top man Van Wijk vanochtend. De Fransen hebben de garantie ge geven dat Schiphol nog ten minste acht jaar een grote over stapluchthaven blijft. Na een nacht van onderhandelingen werd vanmorgen de vlag van Air France naast die van KLM gehesen op het hoofdkwartier van de Nederlandse maat schappij in Amstelveen. Top man Van Wijk verklaarde dat het akkoord niet het einde van de KLM markeert, maar dat de onderneming zal voortbestaan in een nieuwe Europese lucht vaartmaatschappij. De Neder landse staat houdt volgens Van Wijk een doorslaggevende stem binnen de KLM waarmee de landingsrechten in het buiten land moeten worden veiligge steld. De directie van Schiphol rea geerde vanochtend gematigd positief. Het akkoord biedt per spectief om de positie als een van de belangrijkste knooppun ten van Europa te behouden en te versterken, stelt Schiphol. De afspraken over het behoud van het intercontinentale netwerk vormen hiervoor volgens de luchthaven een goede basis. Schiphol verwacht dat de werk gelegenheid op Schiphol be- de rest (advertentie) HOUDT MANNEN SCHERP spraakmakender. SPANNENDER, UITDAGENDER, INFORMATIEVER NU VOOR eyer sassenheim - De Vrije Academie Dever in Sassenheim is in fi nanciële problemen. Door de handelwijze van de vorig jaar aangetreden penningmeester is een bedrag van tienduizenden euro's verdwenen. Daardoor kregen docenten de afgelopen maanden geregeld geen salaris. Zij hebben inmiddels het faillis sement aangevraagd. Dat wordt op 8 oktober behandeld door de rechtbank in Den Haag. Het bestuur van de Vrije Acade mie Dever heeft tot nog toe geen aangifte gedaan bij de po litie. Volgens voorzitter A. Weenink omdat verduistering niet is te bewijzen. „Het geld is er, alleen niet op de rekening van de Vrije Academie Dever. Wij zijn nu al sinds januari be zig te proberen het geld terug te halen zodat crediteuren kun nen worden betaald. Daarnaast willen we de Vrije Academie, en dus het kunstonderwijs in de Bollenstreek, overeind houden. We denken een regeling te kun nen treffen, maar het is de vraag of de rechtbank daar vol gende week mee akkoord gaat." Om welke bedragen het precies gaat, wil Weenink niet zeggen. Andere bronnen reppen over een verdwenen bedrag van te gen de 70.000 euro. Verschillende docenten wilden de regeling van Weenink niet afwachten. Zij hebben twee we ken geleden het faillissement aangevraagd. Op 8 oktober komt de zaak voor de rechter. De curator zal dan vervolgens moeten bekijken of en hoeveel geld de docenten en de leveran ciers nog terugzien van hun vorderingen op de academie. Volgens T. Janssen, woordvoer der van de docenten, wordt ge werkt aan een doorstart. (advertentie) 4 oktober 2003 MAKELAAR OPEN HUIZEN ROUTE H.iMl.UJJJill door Wessel Mekking schiphol - De ras-KLM'er heeft het 'slechte' nieuws zojuist op de radio gehoord. Na weken van onzekerheid is de overna me van de KLM door Air France dinsdagmorgen dan echt rond. De man baalt en schetst een pikzwart scenario. Veel vliegtui gen vliegen straks niet meer via Schiphol, maar via de Parijse luchthaven Charles de Gaulle. Met alle nare gevolgen van dien voor de werkgelegenheid in de regio. „Dit is een dolksteek in het eco nomische hart van Nederland. Schiphol bloedt straks lang zaam dood", vreest de KLM'er, die aan de Handelskade op de bus staat te wachten. Bij de luchtvaartmaatschappij houdt hij zich bezig met automatise ring. Maar hoe lang nog, lijkt hij te denken. „Schiphol is straks geen main- port meer. Die Fransen willen dat het een parkeerplaats wordt. Heel vreemd dat het ka binet hier akkoord mee is ge gaan, niet echt slim. Hier gaan straks veel banen verloren. Daar zijn alle andere KLM'ers ook bang voor", weet hij. „Ook veel vracht gaat straks niet meer via Nederland", blikt de man in de richting van het pand van KLM Cargo even ver derop. Maar een medewerker van KLM Cargo - op weg naar zijn werk - lijkt zich niet al te druk te ma ken om de overname door de Fransen. „Wij hebben het hart stikke druk, we hebben mensen te kort. Het interesseert me wei nig. Vracht blijft hier toch wel door Frank de Klerk den haag/wassenaar - Bij een poging recreatiepark Duinrell in Wassenaar af te persen, gin gen een 20-jarige Hagenaar en zijn maatje dermate knullig te werk dat de politie weinig moeite hoefde te doen om het duo aan te houden. Met open ogen trapte het tweetal in de val die voor hen was opgezet. De mannen werden op 18 mei van dit jaar ingerekend bij een po ging het chantagegeld te innen op de Haagse markt aan de Herman Costerstraat. Tegen de hoofdverdachte werd gisteren door officier van justi tie Belien een celstraf van dertig maanden, waarvan zes voor waardelijk, geëist. Tegen zijn 19-jarige maatje eiste de officier een gevangenisstraf gelijk aan het voorarrest, een werkstraf van 240 uur en een leerstraf. „Flet was voor de kick", gaf de 20-jarige als verklaring hoe hij op het idee was gekomen om Duinrell af te persen. Hij schreef een brief, waarin hij dreigde drie koffers met elk twee kilo springstof van afstand tot ontploffing te brengen als er niet 50.000 euro werd betaald. „Er zullen honderden doden vallen", klonk het onheilspel lend in het schrijven. De man waarschuwde voor het inscha kelen van de politie. „Ik heb een infiltrant bij de politie", schreef de man. Als de directie van Duinrell naar de politie stapte, zouden de bommen meteen afgaan. Om angst in te boezemen had de man enkele van internet ge kopieerde tekeningen van plu toniumbommen aan de brief toegevoegd. De directie van Duinrell liet zich echter niet bang maken en lichtte de poli tie in. Deze zette een val voor de af- KLM wellicht 'koninklijke' af De Koninklijke Luchtvaart Maatschappij KLM verliest door het akkoord met Air France waarschijnlijk het recht om het predikaat 'ko ninklijke' te voeren. De Staatscourant van woensdag 5 oktober 1988 zegt namelijk: „Het recht tot het voeren van het predikaat vervalt boven dien, indien de juridische of feitelijke structuur van de ge rechtigde verandert. Bij on dernemingen kan hieronder bijvoorbeeld worden verstaan het geval dat de eigendom van de onderneming geheel of in overwegende mate in andere handen overgaat, de statuten worden gewijzigd." Cijfers Ahold op 2 oktober zaandam - Ahold publiceert niet vandaag maar op donder dag 2 oktober de jaarcijfers over 2002. De cijfers worden een dag eerder na sluiting van de beurs aan de banken overhandigd. Dat was een voorwaarde voor een lening van 2,65 miljard eu ro die het noodlijdende super marktconcern in maart kreeg. De banken hebben toegestemd met dit uitstel van één dag, zo maakte Ahold vanochtend be kend. Pagina Economie Ben Bot begint op 3 december den haag - De beoogd minister van buitenlandse zaken, Ben Bot zal per 3 december minister De Hoop Scheffer opvolgen, die secretaris-generaal van de NAVO wordt. Na afloop van zijn gesprek vanmorgen met pre mier Balkenende zei Bot dat hij het verzoek van Balkenende 'met zeer groot enthousiasme heeft aanvaard'. Pagina Binnenland 1 komen. De grootste klappen vallen op andere plekken, denkt de KLM'er, die uit angst voor represailles van zijn baas niet met zijn naam in de krant wil. Wel is hij boos dat-ie van zijn bazen niets te horen krijgt over de overname en gevolgen er van. Alles wat we weten, horen via de media." Zijn collega maakt zich drukker over de CAO. Gaat de Franse of de Ne derlandse CAO gelden? Dat houdt hem bezig. De man bij de bushalte maakt zich, hoewel hij al bijna een kwart eeuw werkzaam is voor de KLM, dus wel degelijk zor gen om zijn baan. „Je werkt al 23 jaar bij een groot bedrijf en denkt daar ook je pensioen te halen." Daar is bus 199 al. „Hé, ik ga je verlaten." Wisse Smit, destijds studente, leerde Bruinsma kennen bij zeilwedstrijden en ging met hem naar feestjes. Bij haar an tecedentenonderzoek voor de verloving biechtte ze de ver houding op bij premier Balke nende. Da Silva, die zich Bruinsma's vriendin goed weet te herinne ren, vertelt dat Wisse Smit 'wist wie Klaas was'. „Hij laat daar over geen enkele twijfel bestaan en maakt ook duidelijk hoe ze het kon weten,", zegt zijn inter viewer Peter R. de Vries. Ook was de relatie inniger dan Wisse Smit heeft doen voorkomen, meent de voormalige lijfwacht die door De Vries in Chili werd opgespoord. den haag/gpd - De relatie tus sen Mabel Wisse Smit en de Amsterdamse topcrimineel Klaas Bruinsma was helemaal niet 'vluchtig en oppervlakkig'. Bovendien wist Wisse Smit (35), nu de verloofde van prins Friso, heel goed wat Bruinsma voor de kost deed. Dat verklaart de ex-lijfwacht van de in 1991 ver moorde Bruinsma, Charlie da Silva, in een vraaggesprek met Peter R. de Vries. Dat interview wordt donderdag uitgezonden door SBS6. Wisse Smit ontkent een affaire te hebben gehad met de inmid dels vermoorde topcrimineel Klaas Bruisma. Dat heeft ze de Rijksvoorlichtingsdienst van daag laten melden. persers door op een container op de Haagse markt een pakje te leggen. De Hagenaar kon vanuit zijn woning het pakje zien liggen en ging er samen met zijn maatje op af. De politie kon het tweetal zonder moeite aanhouden. De 20-jarige zei op het idee te zijn gekomen door de afpersing van Albert Heijn in Zwolle. Hij zóu pas bedenkingen hebben gekregen toen hij hoorde dat die daders waren aangehou den. De 19-jarige was volgens offi cier van justitie Belien een mee loper. Hij was meegegaan toen de hoofdverdachte postzegels kocht, de brief postte en ging mee om het geld op te halen. Een psycholoog typeerde deze verdachte als zo zwakbegaafd dat hij zich gemakkelijk laat ge bruiken. Uitspraak volgt over twee we ken. :iSR O Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMD V^_f$ Telefoon (i.vm. oontrole nabezorging) Wij gaan zcxgvutdig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummet 400114 I Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De eerste en tweede man van de nieuwe combinatie vanochtend tijdens de persconferentie op Schiphol: Spinetta en (rechts) Van Wijk. Foto: United Photos De Boer/Rob Hendriks houden blijft. Topman Spinetta van Air Fran ce wordt de baas van de nieuwe holding, president-directeur Van Wijk van de KLM de num mer twee. De luchtvaartalliantie SkyTeam van Air France wordt door de toetreding van de KLM de tweede ter wereld na Star Al liance van Lufthansa. Air Fran ce en de KLM denken vanaf het vijfde jaar op jaarbasis 385 tot 495 miljoen euro te besparen. De bonden hebben te horen gekregen dat de samenwerking in vijf jaar tijd vijfhonderd ba nen kost bovenop de 4500 die de KLM reeds schrapt. FNV Bondgenoten reageerde zeer kritisch. Bestuurder J. van den Brink maakt zich vooral zorgen over de gevolgen op middellan ge en lange termijn. „Dan zal moeten blijken of de werkgele genheid in Nederland niet te lij den zal hebben onder de fusie." Pagina Economie: Meer over fusie KLM

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1