REGIO rs Protestmail tegen korting op onderwijs Scholieren prikken speeltuintje in een mum van tijd schoon 'Unieke beeld van Koningstraat gaat verloren' 'Ik neem even een aanloopje met mijn rolstoel' Derde Strontrace voor Juffermans scortbureau voor gevangenen in Geniepoort onzin' Discussieavond over bezuinigingen f- ireker 'Wessie' ief in Warmond mond - In Warmond be- 6 oktober het inbraakbe- 1 jingsproject 'Wessie, uw nbreker'. Medewerkers van ;ente, politie en woning- iting gaan regelmatig de en langs en wijzen bewo- op het belang van een goe- eveiliging van het huis. Dat I het inbraakrisico met ne- ig procent doen afnemen. t diverse vormen van bevei- n g zijn subsidies beschik- Inwoners kunnen door beveiligingsbedrijf gratis j huis laten bekijken door de l( ïvan 'Wessie', een fictieve j: inbreker. De eerste wijk die j armond bezocht wordt, is a Veiden. Meer informatie t op de website van de ge- s. nte Warmond. Het project j it tot en met 2005. E ema-avond rhalenanalyse 6 itoeest - De Openbare Bi- n theek Oegstgeest houdt e' avond om 20.15 uur een in- latieavond over het analy- n van verhalen. Neerlandi- j. van Kuilenberg geeft een 'e rdracht met als titel: 'Een aal, wat doe je ermee?'. 0 is er informatie over de h ringen en de leeskringkof- 1 lie de bibliotheek heeft, v I rs bedrag voor II indwonden senaar - Het Wassenaarse materialenbedrijf J. K. Van h Dool BV heeft bijna 10.000 'e (opgehaald voor de Neder- n Ise Brandwonden Stichting S) uit Beverwijk. Het bedrijf, s. ïandelt in tuinmaterialen, fe ainerverhuur en groenre- m ing, hield ter ere van het 75- ïi p jubileum zaterdag een sl huis voor personeel en io ten. Het bedrijf vroeg de )ii en die iets cadeau wilden I n, een gift op de rekening de NBS. De stichting gaat te ;eld gebruiken om brand er denslachtoffers te helpen ït tin strijd tegen de littekens, in 4D viert tiende 1 rjaardag ju itceest - Progressief Oegst- jJ t bestaat tien jaar. Het jubi- n wordt gevierd met een tiek debat op woensdag 22 iber. Onder leiding van nmalig kamerlid Gerrit Jan l. Oven komen de toekomst Oegstgeest en de progres- re samenwerking tussen de >n partijen op lokaal en lan- - jk niveau ter sprake. PrO is J amenwerkingsverband n en PvdA, Groen Links en 0 Sprekers zijn: minister van uurlijke vernieuwing Thom ïraaf; de Leidse wethouder t grote stedenbeleid Moha- "y IRabbae en de in Oegst- it wonende Ruud Koole, lelijk voorzitter van de A. Het politieke verjaardags- t wordt gevierd in Het Witte aan het Wilhelminapark in i stgeest en begint om 20.00 -j de zaal gaat om 19.30 uur l n. Reserveren is mogelijk bij Secretariaat van de partij of website www.progres- 'e! iegstgeest.nl dinsdag 30 september 2003 Week van Groen Oegstgeest begonnen door Marieke de Kok oegstgeest - De strakke spijkerrok had de Oegstgeestse wethouder Meester beter niet kunnen aantrekken. Al wie belend op een oude, krakende bakfiets rijdt zij naar Jena planschool De Kring om twintig prikkers en een paar be zems af te leveren. Gistermiddag begon De Week van Groen Oegstgeest met een schoonmaakactie door de bovenbouwleerlingen van de basisschool. Met veel moeite stapt de wethouder af. „Met een broek aan een bakfiets besturen is toch gemak kelijker vanwege de remhendel die direct onder het zadel zit", zegt zij verontschuldigend terwijl zij haar rok glad strijkt. Terwijl de kinderen gretig de prikkers en bezems uit de bakfiets pakken, legt Tom van der Meij, van organisator Lokale Agenda 21, uit wat de bedoeling is. „Wij zetten ons in voor een schoon milieu en een duurzame omgeving. Daarmee gaan jullie ons vandaag helpen. De klus is mis schien wat minder leuk, het schoolplein en een pleintje hierachter moet schoongemaakt worden." Van der Meij is nog niet uitgepraat of de kinderen begin nen met hun reinigingswerk. Met veel te grote bezems en spiksplinternieuwe prikkers maken zij het speeltuintje in de buurt in een mum van tijd schoon. De trotse organisa tor kijkt tevreden toe. De Lokale Agenda 21 is in 1999 opgericht naar aanleiding van een wereldconferentie zeven jaar eerder. Daar werd besloten dat overal ter wereld lokale groepjes het groen van hun stad of dorp in de gaten moesten houden. „Wij hebben een jaarlijkse bijeenkomst. Eind vorig jaar kwam eruit dat de Oegstgeestenaar graag het natuur- en milieu educatiecentrum wil behouden in boerderij Zwetsloot. Uit die bijeenkomst kwamen zoveel ideeën dat we ze alle maal in één week hebben gepropt." De kinderen gooien alle verzamelde troep in de bak. „Kijk juf, wat ik heb!", gilt een jongen met een pennenstreep op zijn wang. Hij gooit een stuk hout in de bak. De bak raakt langzaam vol: een knalgele helm, een zwart uitgeslagen wieldop en twee pakken nooit bezorgde huis-aan-huis- bladen. Wethouder Meester is ook tevreden. „Maar nou moeten jullie niet alleen deze week goed omgaan met het milieu", zegt zij belerend tegen de kinderen. ,Als je rotzooi op straat ziet liggen, ruim je het op, of je belt de gemeente- werf die het dan komt opruimen. En papiertjes uit je jas zak gooien dat mag dus helemaal nooit." Scholen in Oegstgeest porren ouders op oegstgeest - De besturen van al le Oegstgeestse basisscholen roepen ouders op om te protes teren tegen de voorgenomen be zuinigingen op onderwijs. In de onderwijsnota van de gemeente moet het basisonderwijs 51.800 euro inleveren. De bezuinigingen zoekt de gemeente vooral in computeronderwijs, logopedie, schoolzwemmen, vakonderwijs en vormingsonderwijs. De besturen zijn van mening dat de gemeente het onderwijs juist moet stimuleren. Zij vin den dat Oegstgeest dezelfde lijn moet volgen als het kabinet. Niet bezuinigen op onderwijs. „Op een uitgehold fundament is het slecht bouwen", zeggen de besturen. Inmiddels hebben zij formulie ren uitgedeeld waarop ouders de burgemeester en wethou ders, raadsleden en de leden van de commissie Leven en Wonen per e-mail kunnen laten weten dat ze het niet eens zijn met de bezuinigingsplannen. „We moeten gezamenlijk luid en duidelijk laten weten dat dit niet kan. We moeten onze krachten bundelen." De adjunct-directeur van de Jenaplanschool De Kring is en thousiast over deze nieuwe vorm van protesteren. „Ik ben blij dat ouders nu ook worden gemobiliseerd en dat zij via de mail een krachtig protest kun nen neerleggen bij de gemeen te." Theo Caspers, directeur van De Springplank, weet dat zijn ouders handig zijn met de computer. Ook hij denkt dat er veel protestmails worden ver zonden. „Op dit moment is het voor mij nog een beetje on doorzichtig, maar de ouders die niet de mogelijkheid hebben om te mailen, hebben een handgeschreven briefje op de school achtergelaten. Dat zijn er zeker vijftien." De basisschool Oudenhof-Bok- kesprong heeft alles keurig bij de laatste nieuwsbrief gestopt en heeft goede hoop dat ouders onmiddellijk reageren. „Maar we hebben nog geen over zicht." oegstgeest - Oegstgeest, dat met de aanleg van Poelgeest ze ker 20 miljoen euro schuld heeft opgebouwd, maakt zich op voor een ongekend grote be zuinigingsronde. Volgende week presenteren burgemees ter en wethouders het nieuwe huishoudboekje van de ge meente. Op 4 en 6 november heeft de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad plaats. Vaststaat dat B en W flink wil len snijden in het welzijnspro- gramma, het onderwijs en het openbaar groen, zo laat Pro gressief Oegstgeest weten. Raadslid Papma: „Uit de vele mails die wij krijgen, blijkt dat mensen zich dan ook ongerust maken over de voorgestelde be zuinigingen. Krijgen kinderen nog logopedie? Verdwijnen alle bloembakken uit het straat beeld?" Progressief Oegstgeest wil we ten wat de burgers van de be groting denken en houdt don derdag 16 oktober vanaf 20.30 uur een discussieavond in de Kapelzaal van het Gemeente centrum aan de Lijtweg. Bewoner tegen kap van perenbomen door Marieke de Kok leiderdorp - 31 Kerngezonde perenbomen die in het voorjaar prachtig bloeien en in de herfst veel vruchten geven, lijken hun laatste zomer achter de rug te hebben. De gemeente wil de bomen in de Koningstraat te Leiderdorp kappen. Bewoner Marcel Aaldering is daartegen. „Als ik 's avonds na mijn werk de straat in kom rijden", zegt Akerboom, „geniet ik elke keer weer van die bomen. Ik zou het onbegrijpelijk vinden als ze ge kapt zouden worden." De Stichting tot Behoud van Lei derdorpse Bomen heeft liever nieuwe bomen die minder overlast veroorzaken. De vruchtenbomen zouden schade toebrengen aan de der tigerjaren woningen en bestra ting, staat op de website van ge meente. „Ik woon hier al vier jaar en heb nog nooit last gehad van de bomen", zegt Aaldering. „Eén a twee weken per jaar val len peren op de grond. Daar heb je last van. De grootste schade en rotzooi aan de be strating ontstond toen de ge meente deze zomer de tegels rond de bomen weghaalde om de wortels meer water en lucht te geven. De stoep verzakte, je stond bij regen tot je enkels in de modder en struikelde over tegels. Volgens mij zocht de ge meente een excuus om te kap pen." De bomenliefhebber heeft een bezwaarschrift ingediend bij de gemeente waarin hij vraagt om de bomen voor zijn huis te la ten staan. Eén van de redenen die Aaldering noemt is dat de waarde van zijn huis omlaag gaat als de bomen weg zouden moeten. „Het unieke beeld van de straat gaat verloren. Je vindt bijna nergens in de Randstad, vlak naast een snelweg, een straat met zulke mooie bomen. Het is één van de redenen waarom ik in de Koningstraat ben komen wonen." De gemeente noemt als belang rijkste reden voor de kap dat de harde peren op de geparkeerde auto's vallen en deuken veroor zaken. De schade aan straten en huizen is niet de hoofdre den. Een woordvoerder van de gemeente geeft toe dat de keuze voor vruchtenbomen ongeluk kig is geweest. Eind jaren tach tig werd in de Koningstraat na melijk al eerder gewisseld van boomsoort. Toen gaven de oranje bessen van de lijsterbes zoveel overlast, dat de gemeen te koos voor perenbomen die 'zeer gering vrucht zouden dra gen'. Nu blijkt elk jaar weer dat de bomen vol hangen met kei harde peren. „Nu planten we in elk geval geen vruchtdragende bomen meer", zegt de woord voerder. Edwin Brussee van de Stichting tot Behoud van Leiderdorps Bomen gaat met pijn in zijn hart akkoord met de kap. „Ons eerste doel is om zo veel moge lijk bomen te laten staan. Maar in dit geval geven ze zoveel overlast, dat dat niet meer mo gelijk is. Deuken in auto's, wes pen die op de rottende peren afkomen, de takken van de bo men komen tot aan de dakgo ten en nemen zonlicht weg." Brussee heeft namens de stich ting een zienswijze ingeleverd bij de gemeente. Hij wil nieuwe aanplant. Geen vruchtenbomen meer, maar bomen die langer blijven staan. Brussee wil dat de nieuwe bomen boombescher mers krijgen en dat de gemeen te een beluchtingsysteem aan legt om ze van genoeg zuurstof te voorzien. Dan gaat de stich- Marcel Aaldering: „Als ik 's avonds na mijn werk de straat in kom rijden, geniet ik elke keer weer van die ting akkoord met de kap. bomen. Ik vind het onbegrijpelijk als ze gekapt zouden worden." Foto: Dick Hogewoning warmond/workum - Wie de Strontrace te lang vindt of te zwaar, kan dit jaar toch de sfeer proeven. Voor hen heeft de or ganisatie een speciale Strontra ce-Prestatietocht in het leven geroepen. De gewone Strontrace is een wedstrijd voor oude zeilende vrachtschepen van het Friese Workum naar Warmond en weer terug; de Prestatietocht voert alleen van Warmond naar Workum. Voor Warmonder Marcel Juffermans hoeft zo'n enkeltje Workum niet. Hij heeft zich met zijn ruim honderd jaar oude schip De Groote Juffer weer ingeschreven voor de ge wone Strontrace. „Er is maar één echte wedstrijd en dat is de Strontrace helemaal varen." De Strontrace wordt van maan dag 13 tot donderdag 16 okto ber voor de dertigste keer ge houden. De Groote Juffer deed voor het eerst mee in 2000 en behaalde toen de tweede plaats. In 2001 wonnen Juffer mans en zijn bemanning - Ar- mand Stelma, Rob van Velzen en Joost Friebel - de wedstrijd. Vorig jaar sloeg Juffermans de Strontrace over. Dit jaar doet hij met hetzelfde winnende team weer mee. De Strontrace is een zware wedstrijd waarbij veel spier kracht komt kijken. Als de wind niet uit de juiste hoek komt, moeten de bemanningsleden bomen en jagen om verder te komen. Bij het bomen wordt het schip voortgeduwd met een vaarboom, bij het jagen trekt de bemanning het schip vooruit aan een lijn. Bij de Strontrace lossen de schepen mest in het Warmondse park Groot Lee- rust, net als een eeuw geleden. Toen brachten tjalken en klip pers koemest van Friesland naar de geestgronden achter de duinen bij Warmond en Hille- gom. De snelste zeilers konden als eerste weer op reis en zo doende meer verdienen. Leiderdorpse stoepen gecontroleerd op begaanbaarheid Ier en een begeleider, tekenen de hindernissen op en delen zo nodig een gele kaart uit. Plus punt en het Gehandicapten platform maken van alle klach tenlijsten een boekwerkje, dat wordt aangeboden aan de ge meente. Overigens lopen de burgemeester en de wethou ders deze week ook mee met een rolstoelrijder, zodat ze al vast weten wat ze van het rap port kunnen verwachten. Het duo Wilma Nieuwenhuis en Theo Botden gaat maandag als één van de eerste inspectie teams op pad. Nieuwenhuis woont in een appartementen complex voor lichamelijk ge handicapten aan de Hans Vorikstraat, Botden is als lid van de Lionsclub opgetrommeld. Onderweg van het gemeente huis naar de Muzenlaan, waar de inspectie pas begint, gaat het al bijna mis. De afrit in de stoep is perfect, maar wordt half geblokkeerd door een vrachtwagen die zijn laadplank open heeft staan. De oprit naar de volgende stoep loopt dood op een blauwe rolcontainer. Nieuwenhuis wurmt zich er langs en ziet alweer een volgen de hindernis. „Dit wordt leuk. Losliggende stoeptegels en overhangend groen." Na een regenbui zijn de bladeren klets nat. Ze kan de struik onmoge lijk omzeilen. Via smalle en steile opritten in de stoepen van de Simon Vin kenoogstraat ('ik neem even een aanloopje met mijn rol stoel, dan lukt het wel') berei ken Nieuwenhuis en Botden het pad langs de Leysloot. Het pad is hobbelig en veel stoepte gels liggen los, net als in de rest van de wijk. Wandelaars genie ten van het groen en kijken uit over de Dwarswatering. Een rolstoeler niet, denkt Nieuwen huis. „Je gaat hier niet lekker op een zondagmiddag rijden, ze ker niet in je eentje. Je kunt na melijk niet om je heen kijken, omdat je steeds op die tegels moet letten." Afgezien van de losliggende stoeptegels valt het in de rest van de wijk mee met hindemis sen. De hekjes zien er vanuit de verte uit als een onneembare vesting, maar Nieuwenhuis glipt overal metstuurmanskunst tussendoor. Maar ja, die stoep tegels. „Je moet hiervoor een sterke maag hebben." De eigenaar van een aanhang wagen die midden op de stoep is geparkeerd krijgt een gele kaart, evenals de eigenaar van een uit de kluiten gewassen struik. Aan de Godfried Bom- ansstraat belemmert een berg antracietgrijze klinkers de door gang. De gemeente laat het ter rein voor de nieuwe apparte menten bestraten. „Ze hadden die klinkers beter op een par keerplaats kunnen leggen", zegt Botden, die leert kijken met de ogen van iemand in een rol stoel. De straatstenen liggen voor een afrit in de stoep. Ook de gemeente krijgt een beris ping, op het evaluatieformulier. door Janneke Dijke leiderdorp - Wilma Nieuwen huis zit te schudden in haar rol stoel. Het pad langs de Leysloot krijgt van haar een onvoldoen de tijdens de Leiderdorpse stoepenpatrouille, waarbij rol stoelers de begaanbaarheid tes ten. „Je rijdt hier niet voor je plezier", zegt zij. De hele week doorkruisen rol stoelrijders het dorp, om te in specteren of ze overal goed kunnen komen. De landelijke Week van de Toegankelijkheid is voor het Leiderdorpse Ge handicaptenplatform en wel zijnsorganisatie Pluspunt aan leiding om de actie samen op poten te zetten. De dertig kop pels, bestaande uit een rolstoe- en kunnen tegen betaling van 500 euro een uur seks hebben zonder toezicht van bewaar ders, meldt De Telegraaf. De man die de service aan biedt, zegt in diezelfde krant dat zijn manier van werken volkomen legaal is. „Iedere ge vangene heeft recht op bezoek zonder toezicht, het zogeheten 'relatie bevorderend bezoek'. Daarvoor zijn speciale kamer tjes in elke gevangenis inge richt. Maar er zijn genoeg ge detineerden zonder vaste rela tie, die regelmatig seks willen. Tegen betaling regel ik dames, dietwee keer een minuut of tien op bezoek komen. De der de keer mag er seks worden bedreven." De man stelt dat de Alphense penitentiaire inrichting De Ge niepoort alle faciliteiten ver leent. „Die kamertjes zien er verzorgd uit. Condooms wor den gratis verstrekt en wie dat wil, kan bij de gevangenisarts ook nog een Viagra-pil krijgen, die via het ziekenfonds wordt vergoed. Dan weet je in elk ge val zeker dat je het hele uur aan je trekken komt." Onduidelijk is of het escortbu reau werkelijk bestaat. Justitie meldt dat De Telegraaf door de gevangene voor de gek is ge houden. „Van dat verhaal klopt niets", zegt een woordvoerder. „Een gedetineerde heeft alleen een telefoonkaart tot zijn be schikking en verder niets. Het is dus onmogelijk om een compleet bedrijf te runnen vanuit de gevangenis. De man beschikt absoluut niet over een computer, zoals hij in de krant beweert." Dat laatste is opmerkelijk, om dat de gevangene in de krant poseert achter een computer, waarop het woord Vlinders' getypt staat - de naam van het escortbureau dat de man voor zijn arrestatie runde. Maar vol gens de woordvoerder is dat een truc van de gedetineerde. „Die foto is de kerstkaart die de gevangene vorig jaar verstuur de. Hij heeft geen computer tot zijn beschikking, ook niet een paar uur per week." Medewerkers van De Genie poort weigeren commentaar. eter Groenendijk i aan den rijn - Hij runt Alphense gevangenis De een escortbureau edegedetineerden. Dat de man, die tot veer- ar cel is veroordeeld we moord, in De Telegraaf. Justitie is het verhaal escortbureau in De Genie- Vlinders Escort Service', ou een doorslaand succes njn. Gedetineerden mogen de iostituees een uur ontvangen Nieuwenhuis en Theo Botden plaatsen kanttekeningen bij diverse stoepen. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17