yWETENSCHAP Een stamcelpleister voor een beschadigd hart wmsm Doorstroming van mbo naar hbo en universiteit moet veel beter vlinderogen verbeteren Hollands Brazilië op Franse wandtapijten computersystemen Rechtse kru sturen han< Een cavia v zo'n 700 kil door Henk Hellema Na een hartaanval heeft het hart averij opgelopen. Een deel van de hartspier werkt niet meer. Wereldwijd hopen onderzoekers deze schade met stamcellen te kunnen herstellen. Ook Neder land blaast op dit gebied zijn partijtje mee. Wanneer een deel van de lever wordt weggehaald, groeit dit orgaan binnen ongeveer een maand weer uit tot zijn oor spronkelijke omvang. Ook huid die is beschadigd, herstelt zich zelf snel. Maar het hart mist dat vermogen. Wanneer hartspierweefsel door het verstopt raken van één of meer kransslagaders niet meer voldoende zuurstof krijgt en af sterft, kan het hart die schade niet zelf repareren. Dat wil niet zeggen, dat het hart niets doet. De hartspiercellen proberen de schade te compenseren door dikker en groter te worden. Die reactie is op den duur nadelig. Het vergrote en verwijde hart kan na verloop van tijd het bloed niet meer goed door het lichaam pompen. Gevolg: hart falen. Onderzoekers over de he le wereld willen deze situatie voorkómen door na een hart aanval nieuwe hartcellen in te spuiten. Hun bron: stamcellen. Deze cellen zijn onder meer in het beenmerg te vinden. Het geheim van stamcellen ligt in hun veelzijdigheid. Ze kunnen nog tot allerlei gespecialiseerde cellen uit groeien. Tot bijvoor beeld hartspiercellen of bloed vatcellen. Het gebruik van stamcellen voor het herstellen van schade aan weefsels en organen vomit momenteel een van de grootste uitdagingen binnen de genees kunde. Maar de ontwikkelingen staan nog in de kinderschoe nen, veel van de eigenschappen en het biologische gedrag van deze cellen is nog onbekend. Toch worden er al klinische studies verricht bij hartpatiën ten, die niet meer op een ande re manier kunnen worden ge holpen, zoals dotteren of een bypass-operatie. Onderzoek in Groningen en Utrecht gebeurt vooral in het laboratorium: in andere centra als Leiden en Rotterdam is ge kozen voor patiëntenonder- zoek. Zo onderzoekt professor Klompjes hartspiercellen, ontstaan uit embryonale stamcellen van de muis. Foto: RU Groningen Mummery in het Hubrecht La boratorium voor Ontwikke lingsbiologie in Utrecht de pro cessen die stamcellen tot hartspiercellen maken. Nog dit jaar wil ze deze hartspiercellen hartspiercellen goed met hun inspuiten in muizenharten, die buurcellen communiceren. Zijn door een hartaanval zijn be- de contacten gebrekkig, dan schadigd. bestaat het risico op hartrit- „We willen weten of de nieuwe mestoomissen." Elders, zoals het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam en het Leids Universitair Medisch Centrum, wordt vooral de prik kelgeleiding in klompjes van deze hartspiercellen onder zocht. In Groningen zijn onderzoekers bezig stukjes hartspierweefsel te 'bouwen' door stamcellen op een stukje zeemleer te zaaien. „Met zulke stukjes hartspier weefsel zou je relatief grote schade aan het hart kunnen herstellen", zegt moleculair- bioloog Harmsen. Hij vergelijkt het met een 'stam celpleister' voor een bescha digd hart. „Het zeemleer of col lageen lost langzaam in het li chaam op." In Groningen vindt ook klinisch onderzoek plaats. ,,We weten dat een beschadigd hart signalen naar het been merg stuurt om stamcellen te recruteren. Met groeifactoren willen we dat aantal in hartpati ënten sterk opvoeren." Mocht Mummery's onderzoek bij muizen succesvol zijn dan wil ze overstappen naar var kens. Zijn ook de resultaten bij deze dieren hoopgevend, dan komt onderzoek bij hartpatiën ten in zicht. „Maar dan zijn we wel tien jaar verder." In Rotterdam en Leiden wil men niet zo lang wachten. In het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam worden al hartpa tiënten met stamcellen behan deld. „Bij patiënten met hartfa len spuiten we stamcellen in die we uit skeletspieren halen", zegt cardioloog Van der Gies- sen. „Het is de bedoeling dat op deze manier de pompfunctie van het hart wordt versterkt." In een ander onderzoek wordt bij patiënten na een hartaanval beenmergstamcellen ingespo ten, in de hoop dat daaruit nieuwe bloedvaatjes ontstaan. In Rotterdam is vorig jaar een patiënt na het injecteren van beenmergstamcellen overle den, waarschijnlijk als gevolg van ritmestoornissen. Van der Giessen vraagt zich echter af of dit wel het gevolg van de in greep was. „Vergeet niet, dat hartpatiënten die met stamcellen worden be handeld, door hun ernstige hartkwaal op zich al een groot risico op een ritmestoomis lo pen. Maar om elk risico te ver mijden krijgen de patiënten die worden behandeld, de beschik king over een inwendige hart- defibrillator." door Peter de Jaeger Verschil in reflectie van oranje licht bij koolwitje en zandoog je. Het koolwitje kan goed on derscheid maken tussen rood gekleurde objecten, terwijl het zandoogje goed contrasten kan zien, zoals een bloem te gen een groene achtergrond of een soortgenoot tegen de blauwe lucht. Vlinders zijn door de natuur uitgerust met ogen die uitste kend kleuren kunnen waarne men. Het biofysisch proces van dit onderscheiden van kleuren is deels ontrafeld door de Groningse biofysicus Kürt Vanhoutte. Hij promoveerde vorige week aan de Rijksuni versiteit Groningen. Vanhoutte wilde vooral weten hoe licht wordt geabsorbeerd door de ommatidia. Dat zijn de afzonderlijke elementen van het facetoog. Hij heeft hiertoe de spectrale eigen schappen van de ommatidia van twintig verschillende vlin ders in kaart gebracht. Dat deed hij onder meer via dna- technieken, reflectiemetingen en digitale fotografie. Op basis van reflectiewaarden van individuele ommatidia kunnen verschillende types onderscheiden worden. Voor al in het neerwaartskijkende deel van het oog is er een dui delijk heterogene samenstel ling. Uitzonderingen op deze regel zijn de gehaldcelde aure lia en de dagpauwoog. Bij de ze vlinders hebben de omma tidia over het gehele oog de zelfde eigenschappen. Deze kennis kan onder meer worden toegepast in verbete ring van optische instrumen ten en computers. „Het uit eindelijk doel is de spectrale gevoeligheid van de verschil lende oogcellen te leren ken nen, want die bepalen uitein delijk hoe kleur wordt ge zien", zegt Vanhoutte. De kennis heeft enkele belangrij ke toepassingen. Je kunt op deze manier te we ten komen hoe de ogen zijn aangepast aan bepaalde licht omstandigheden. Bij vlinders gaat het om de herkenning van bloemen, blaadjes en vleugels van soortgenoten. „We willen nu vooral weten hoe de samenstelling en kleureigenschappen van het oog zijn afgestemd op de her kenning van vleugelkleuren en voedselplanten. Zowel soort herkenning als voedsel zijn immers onmisbaar voor leven en reproductie. Maar hoe dat precies werkt weten we nog niet." Via dna-technieken is studie mogelijk naar de functionele genetica van de ontwikkeling van het oog. Hiertoe wordt vreemd dna in het oog gezet, zoals een groen oplichtend ei wit, om te zien of een bepaal de eigenschap tot expressie komt. „Dat kon tot heden al leen bij vliegen. Maar door ge avanceerde gentechnieken begint dat nu ook mogelijk te worden bij vlinders. Die bees ten zijn groter en dus gemak kelijker te hanteren en te be studeren." Een laatste toepassing is op het gebied van de optische engineering. Onderaan elk onderdeel van het vlinderoog zit een reflector, een soort spiegel. Zeer waarschijnlijk versterkt dat de visuele in druk. Vanhoutte: „Dat kan interes sant zijn om te gebruiken bij datacommunicatie. In de mo derne glasvezelcommunicatie gebeurt dat via optische sig nalen, en die zouden versterkt kunnen worden via spiegels." Het oog van een koolwitje. Foto: GPD door Johan Lamora! In de korte periode van de Ne derlandse bezetting van een deel van de Braziliaanse noordoost kust (1624-1654) leverde gouver neur Johan Maurits van Nassau- Siegen een belangrijke bijdrage aan kunst en wetenschap. De Franse koning Lodewijk XIV was zo gefascineerd door de schilde rijen en tekeningen van Neder landse schilders in Brazilië, dat hij deze liet gebruiken als onder werp voor wandtapijten. Deze gobelins tonen ook details van Nederlandse suikermolens in Brazilië, en dat is een kluif voor molendeskundigen. De Vlaamse bouwkundig-inge nieur Broes is een internatio naal gerespecteerde molino- loog of molendeskundige en hij verzamelde een uitgebreid dos sier'over de Nederlandse sui kermolens in Brazilië. „Wat ons boeit zijn uiteraard de verschil lende molentechnieken die bij het pletten van het suikerriet werden gebruikt", zegt Broes, „maar minstens even boeiend is het verhaal hoe Nederlandse suikermolens én het Neder landse koloniaal verleden op de Franse gobelinreeks 'Tentures des Indes' raakten." In de 16de en 17de eeuw en na de ontdekking van Amerika door Columbus, brak in Europa een ware specerijenrush uit. Voor Portugezen. Spanjaarden, Engelsen en Fransen bleek de specerijenhandel een kip met gouden eieren. Peper, kraidna- gel, muskaat, zout en suiker waren bijna evenveel waard als goud. Ook Nederland liet zich niet onbetuigd. Met het oog op het onmisbare zout voor onze ha ringindustrie werden enkele Spaanse eilanden in de Caribi sche Zee bezet, waaronder Sint Maarten en Curasao. Voor de suiker veroverde de Westindi- sche Compagnie een deel van het vruchtbare land Brazilië op de Portugezen. Met de benoeming van Johan Maurits van Nassau-Siegen tot gouverneur van Hollands Brazi lië in 1637 hoopte de Westindi- sche Compagnie haar bezittin gen rond Pemambuco, Bahia en Recife te verstevigen. Johan Maurits was een neef van de stadhouders maar is vooral be kend als de bouwer van het Mauritshuis in Den Haag. In Brazilië ontpopte Johan Maurits zich al vlug als een ver licht staatsman. Hij was vooral Op het Franse wandtapijt 'De twee stieren' naar een schilderij van Post, is op de achtergrond een door een waterrad aangedreven Ne derlandse suikermolen in Brazilië te zien. Foto: GPD diep onder de indruk van de schoonheid van Brazilië. Als landvoogd had hij de grootste droom van een nieuw land dat het moederland niet alleen rijke inkomsten zou opleveren, maar dat een onmetelijk overzees dochterland zou worden, een goed bestuurd gemenebest waar vrijheid en levensvreugde zouden gelden voor alle inwo ners, wat ook hun ras, gods dienst of milieu mogen zijn. Hij kreeg van zijn opdrachtge vers dan ook toestemming om naast de kooplieden, boekhou ders, ambtenaren en ambachts lieden, ook kunstenaars en we tenschappers mee te nemen. Dat waren onder meer de schil ders Frans Post en Albert Eek- hout, de cartograaf Marcgraf en de tekenaar-naturalist Piso. Onder de bezielende leiding van Johan Maurits zetten zij zich aan het werk en tekenden, schilderden, bestudeerden fau na en flora en brachten alles in kaart wat zij zagen en ontdek ten. Door hun werk nam de Oude Wereld voor het eerst kennis met de natuur, de fauna en flora en het leven en werken in de Nieuwe Wereld. „Ook de suikerindustrie nam een hoge vlucht dank zij nieu we technieken die door de ver jaagde joden uit de door Portu gal bezette gebieden werden meegebracht. De Nederlanders perfectioneerden deze technie ken en voerden als aandrijf- kracht voor de suikermolens de hen welbekende windmolens met wentelwieken in, die de os sen en watermolens moesten vervangen", zegt molinoloog Broes. Het onbegrip van de bewind voerders van de Westindische Compagnie, die Johan Maurits verweten zich meer als een maecenas dan als een gouver neur te gedragen, deden hem in 1644 zijn ontslag indienen. Hij keerde terug naar Nederland waar hij zich in het Mauritshuis vestigde. Maurits raakte echter in financiële problemen en moest een groot deel van zijn Braziliaanse verzameling van de hand doen. Hij deed dat via ruilschenkin- gen aan de keurvorst van Bran denburg en aan koning Frede- rik III van Denemarken. Omdat hij zijn einde voelde naderen en zijn Braziliaanse droom op de een of de andere manier wilde vereeuwigen, bood hij de Fran se koning Lodewijk XIV in 1679 schilderijen en tekeningen van Post en Eckhout aan, om deze als schetsen voor gobelins te la ten verwerken. In datzelfde jaar overleed de prins. Hij heeft de gobelins niet meer mogen zien. Die kwamen pas in 1687 en in 1697 uit de befaamde ateliers van de Ma nufacture Royale des Gobelins en kregen de naam Tentures des Indes' en 'Tentures des Nouvelles Indes'. De schilderij en en tekeningen van Post en Eckhout kregen overal bekend heid en hun werken werden in verschillende publicaties uit die tijd afgedrukt. „Op het wandtapijt 'De twee stieren' is op de achtergrond duidelijk een Nederlandse sui kermolen in Brazilië te zien", legt Broes uit. De meeste schil derijen en tekeningen van Post en Eckhout bevinden zich in privé-bezit in Denemarken en in Duitsland. De gobelins zijn verspreid over enkele Franse musea en het Mobilier National in Parijs. Maurits de Braziliaan is de eretitel die hij na zijn dood in Brazilië kreeg, uit dankbaar heid voor deze 'eerste grote Braziliaan' die zijn visionaire ideeën over de toekomst en de samenleving van het land had proberen te realiseren. door Martijn Hover Bent u rechtshandig en I 1( een fraai krullende haart Dan is de kans groot dat haar met de klok mee kn B concludeert de Amerika: wetenschapper Klar uit melijk onderzoek naar d dos van bezoekers aan li vens en winkelcentra. Hi111 dekte daarbij dat de krul meer dan 95 procent van rechtshandigen rechtsont( met de klok mee, draaiei n' Het haar van links- en 'd handigen krult gemiddel nomen even vaak links- rechtsom. Die opmerkel J trend zou kunnen wordt klaard met behulp van L, kei gen, dat zowel in een 'rechtshandige' als in eei 1V lekeurige' vorm zou kun ,a voorkomen, meldt de on n zoeker in het tijdschrift Mensen met een of twe [Cj pieën van de 'rechtse' vt ia hun erfelijk materiaal zo j< rechtshandig zijn, met h a rechtsom krult. Mensen jt twee kopieën van het 'wi rige' gen zouden ofwel li ofivel rechtshandig zijn 1 wel links- ofwel rechtsdi de krullen. Klar is nu op naar het gen dat zijn ming bevestigt. Volgens hem biedt zijn h E these een uitstekende v ring voor het nog altijd euze feit dat 90 procent v S) mensen rechtshandig is. h; toe veronderstelden erfei ta heidsdeskundigen dat e< n kei gen nooit de verklarii e zijn voor rechts- of linksl 1 heid omdat het vaak voo t< dat twee linkshandige rechtshandige kinderen ben. d Dat raadsel denkt Klar te nen oplossen. Als kinder d linkshandige ouders het keurige' gen erven, kunn zowel rechts- als linksha zijn, redeneert hij. Het z< kunnen verklaren waaro eeneiige tweelingen vaal f een rechts- en de ander linkshandig is. De erfelijl51 zaken van links- en recht5t digheid zouden ook kun n. verklaren waarom mensi hersenen asymmetrisch vormd zijn. In tegenstelling tot recht L digen, verwerken linksh: taal vaker in de rechterh helft. Dat zou niet alleen ren waarom linkshandig tief vaak worden getroffr afwijkingen als schizofre maar ook waarom zij vd een wijdverbreid geloof creatiever of zelfs geniale Jl dan hun rechtshandige t mensen, aldus het weekl Nature. WASHINGTON/AP - Miljoei ren geleden heeft in een, Amerikaans moeras een cavia ter grootte van een geleefd. Het dier woog ze kilo en at enorme hoeve® den gras. Dat schrijft een de onderzoekers, Marcel chez-Villagra van de unie teit van Tübingen, in een derzoeksverslag dat Sciei heeft gepubliceerd. De wetenschappelijke na Phoberomys pattersoni, Brian Patterson, een hoo van Harvard die in de jar in Venezuela een expedis de die een grote fossielen opleverde. De 'roepnaari het skelet is Goya. Het w gegraven in een woestijn streek in Venezuela, zo'n kilometer ten westen va hoofdstad Caracas. Goy er zes tot acht miljoen j den toen de streek nog 1 lig tierend paradijs was een grote planteneter. Omdat de streek zo vrut was, leefden er ook veel dieren die Goya op het hadden staan. Vanwege omvang, leefde het dier der de grond zoals vele kleine knaagdieren. door Pauline Weseman De meeste mbo'ers en hbo'ers die rechten studeren, dromen van een carrière als advo caat of notaris. Voor de meesten is dat he laas niet te realiseren. De weg naar de uni versiteit is bezaaid met uitvallers. Juridische opleidingen in de provincie Utrecht staken daarom de handen ineen en zorgden voor een betere doorstroming van mbo naar hbo en van hbo naar universiteit. Een Nederland se primeur. De overstap voor een mbo'er en hbo'er naar respectievelijk hbo en universiteit blijkt te groot. Ongeacht welke studie. Ruim de helft van de oud-mbo'ers strandt in het eerste jaar van de Hogeschool van Utrecht. Bij de universiteit Utrecht haalt zo goed als geen enkele hbo'er die na de hbo- propadeuse is overgestapt, het tweede jaar. Studenten kunnen de studie op het hogere niveau niet bijbenen. Op het hbo en vooral op de universiteit wordt meer kennis en zelfstandigheid ver wacht en moet de student meer lesstof ver werken. Op de universiteit wordt ook ana lytisch denken verwacht, zegt hoofd onder wijs- en studentenzaken Meijers van de fa culteit Rechtsgeleerdheid aan de universi teit Utrecht. „Bij de nieuwe studie hbo- rechten bijvoorbeeld worden bij een toets de relevante zinnen uit een arrest (uit spraak van een gerechtshof of de Hoge Raad, red.) al opgesomd. Bij de universiteit moet je die eerst uit acht lappen tekst ha len, als een naald in de hooiberg." Aan de inzet ligt het vaak niet dat deze stu denten 'dramatisch slecht presteren'. Meij ers: „Zij zijn vaak erg ambitieus. Voor hen betekent zo'n mislukking op de universiteit enorm gezichtsverlies en wij verliezen veel ambitieuze studenten." Het project Recht in Utrecht moet dat veranderen. De uiter mate populaire studie rechten is typisch een studie waar veel studenten hogerop willen komen. ROC Utrecht, ROC De Amerlanden en ROC ASA, de Hogeschool van Utrecht en de Universiteit van Utrecht werken vanaf dit jaar zo samen dat studenten juridische op leidingen vrijwel naadloos kunnen over stappen van mbo naar hbo en van hbo naar universiteit. Een unicum in Neder land. Daarmee wordt de uitval op het hbo naar schatting twintig tot dertig procent minder. De universiteit verwacht helemaal geen uitvallers meer. Vooralsnog bestaat dit traject alleen bij rechten, omdat daar de contacten al lagen, maar het systeem kan voor meerdere stu dies worden gebruikt, zegt voorlichter rechtenstudies Spek van de Hogeschool van Utrecht Mbo'ers en hbo'ers die een ju ridische opleiding volgen, krijgen meer keuzevakken voorgeschoteld. Daarmee kunnen ze de weg naar bijvoorbeeld uni versiteit al meteen uitstippelen, soms zelfs sneller afstuderen. Tegelijkertijd krijgen ze na selectie op pres tatie en - bij hbo - ambitie extra voorberei ding op het hogere niveau. Mbo'ers die naar het hbo willen, krijgen dat in de vorm van een module in het laatste jaar van het mbo. Bij sommige opleidingen zoals eco nomie gebeurt cüt al. Ambitieuze hbo'ers rechten kunnen vanaf 2004 na hun propa- deuse een verzwaard traject volgen om de nodige vaardigheden aan te leren. Na dit verzwaarde hbo kunnen zij alsnog maar dan moeiteloos overstappen naar de eenjarige masterfase van de universiteit, verwacht Meijers. „Zo doe je ook in vijfjaar hbo en universiteit rechten, alleen met veel meer kans van slagen. Lukt het traject niet, dan heb je in elk geval je bachelortitel." Na een hbo-propadeuse overstappen naar de universitaire studie rechten kan nog steeds, maar die studenten hoeven niet meer op onze steun te rekenen, zegt Meij ers. „We zijn geen Malle Eppie. We weten dat dat een ramp wordt. Dus dat is gen risico." Volgens directeur Lantinga van ROC met vestigingen in Utrecht, Amersfo Amsterdam, is een betere aansluitin van maatschappelijke relevantie. ,A tonen, die vaak beginnen op het mb ben zo meer kans hoger onderwijs gen." Rechten is erg populair onder alloch Ruim de helft van de mbo-leerlinge allochtone afkomst, ongeveer driekv van die groep bestaat uit meisjes, vocaat of notaris heeft een hoge stat islamitische culturen en veel jonger den het beroep interessant omdat ouders vaak al begeleiden bij het uitz van hun rechten bij instanties als so( dienst en vreemdelingendienst."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16