Fondsenwerving voor universiteit valt tegen LEIDEN REGIO I >nald McDonaldhuis: tien jaar bedelen om geld Tennispark Huis ter Duin wijkt voor wellnesscentrum Basisschool Pacellli heeft een Nicaraguaanse muurschildering De week van groen Oegstgeest LUF-voorzitter Van Tets blaast 'Campagne voor Leiden' nieuw leven in leitreinbeurs luseum jburg Op zaterdag 4 ok- er in het Nationaal oormuseum bij het Val- gse Meer een model- >urs.De beurs is van ot 17.00 uur. De toegang ,r|ct 4,50 euro voor een )ene en 3,20 euro voor ^iusgebouw' Witte Singel L Het Centraal Facilitei- puw van de Universiteit ■taan de Cleveringaplaats jortaan door het leven als psiusgebouw'. Het mar- gebouw met de s aan de gevel herbergt alen, een mensa, kanto- het LAK-theater. De Ijpsius' verwijst naar Lipsius (1547-1606) uit in 1578 de eerste hoog- ichiedenis en rechten aiversiteit. dinsdag 30 september 2oo3 door Wilfred Simons leiden - De Campagne voor Lei den is niet geworden wat het Leids Universiteits Fonds ervan heeft verwacht. Die conclusie trekt de nieuwe LUF-voorzitter R. van Tets (57). De Campagne, die ruim twee jaar geleden van start ging, had tot doel om fondsen te werven voor projecten van de Universiteit Leiden, zoals een restauratie van de kassen van de Hortus Botanicus en de Leidse Sterrewacht. Dat de Campagne voor Leiden niet liep zoals de Universiteit Leiden en het Leids Universi teits Fonds (LUF) hoopten, bleek eerder dit jaar met het vertrek van directeur J. Key. Zij was twee jaar geleden aange steld om fondsen te werven voor strategische projecten die de Universiteit Leiden niet uit eigen middelen kan betalen. Een van de plannen is de sa menvoeging van het Sterre- wachtterrein met dat van de Hortus Botanicus tot één aan trekkelijk wandelgebied en res tauratie van de gebouwen al daar. Ook presenteerden universitai re medewerkers ideeën om bij voorbeeld een wereldwijde vac cinatiecampagne te beginnen tegen baarmoederhalskanker en een voorstel om een Kop tisch klooster in Egypte te res taureren. Van Tets heeft zich voorgeno men om eerst, samen met col legevoorzitter A.W. Kist van de universiteit, te onderzoeken wat er mis is gegaan. Op basis daarvan wil hij een nieuwe stra tegie bedenken, waarbij fouten uit het verleden vermeden wor den. ,,Een particulier of een fonds beheerder kan bijvoorbeeld erg warm lopen voor onderzoek te gen baarmoederhalskanker, maar niet voor tropische kas sen. We moeten beter weten voor welk doel we in welke vij ver moeten vissen." Dat het mogelijk moet zijn om geld voor universitaire projec ten te werven, staat voor hem vast. Als lid van de Raad van Bestuur van ABN Amro was hij enkele jaren geleden betrokken Dij de restauratie van het orgel van de Engelse Kerk op het Be gijnhof in Amsterdam. „Ik stond er verbaasd van hoeveel fondsen er zijn die specifiek geld besteden aan de restaura tie van orgels." Het LUF staat de komende ja ren voor de opgave om vooral jonge afgestudeerden meer bij het reilen en zeilen van de uni versiteit te betrekken. Vooral de oudere LUF-donateurs voelen zich zeer met de universiteit verbonden. Dat blijkt bijvoor beeld tijdens de jaarlijkse Cle- veringalezing, waarmee de aiumni het verzet van de uni versiteit tegen de Duitse bezet ter herdenken. Het LUF gaat jonge alumni daarom actief be naderen. De studenten wil Van Tets ook meer bij het LUF gaan betrek ken, bijvoorbeeld door ze een studentenlidmaatschap aan te bieden. Het Leids Universiteits Fonds beheert achttien miljoen euro. Daarvan betaalt het fonds bij voorbeeld bijzondere leerstoe len. De rol van het LUF zal al tijd aanvullend blijven, zegt Van Tets. „Ik verwacht niet dat de Uni versiteit Leiden ooit compleet privaat gefinancierd zal wor den, zoals de Amerikaanse 'Ivy League'-universiteiten. Wij hebben niet die traditie en het is ook niet wenselijk. De Ver enigde Staten tellen pakweg 5000 universiteiten. Twintig daarvan zijn topinstellingen, zoals Harvard en Yale. Dan heb je nog honderd andere hele goede. Daar gaat al het private geld naar toe. De rest is middel matig, daar hoor je nooit iets over. Ik vind dat de overheid het on derwijs moet betalen en de kwaliteit ervan moet blijven be waken." ia Straatsma 'Luxe' kun je het Ro- IcDonaldhuis niet noe- tegt huismanager Ellen II Toch is dat de eerste e van de meeste bezoe- ffat ~en schitterende ou- Tden, wat een mooi inge- ners en wat een fraaie, „Ouders zitten hier dreiging hun kind te Dat beperkt dat ge il luxe enorm." r bestaat het Leidse lo- es voor ouders van ern- ike kinderen. Tien jaar dsenwerven, van bede- I geld om de jaarlijkse ex- S rond te krijgen. Reuter jaar haar best om I) euro binnen te krijgen. l toe lukt dat. Maar ze '24 uur per dag mee tonald McDonaldhuis wust voor een bestaan I subsidie, ook al is dat lijd even makkelijk. „Elk pet weer knokken om de ptie rond te krijgen", „We hebben wel 1 donateurs, maar het d niet structureel. Nie- il zich voor een periode orbeeld vijf jaar vast- Dat betekent dat beleid Ivoor ons heel moeilijk tl zouden we geen subsi- len Dat zou je huis een ider karakter krijgen en we niet." Door over- zou de beleidsvrij- Bie het management nu erdwijnen. rzijde van de medaille is uter continu bezig is om s te zoeken. En dat het P McDonaldhuis een van est bekende goede doe- orden. „Niet wéér dat McDonaldhuis denk je kien, als weer eens een p aan ons wordt overhan- r we hebben het hard Vergeet niet dat het in dien maar om kleine ten gaat die we krijgen, ptekent dat we heel véél nodig hebben om die %n bij elkaar te krijgen. ;el mensen denken ook al het geld krijgen 'van nburgerketen', maar dat 1 zo. Wij moeten onszelf fpen. De gasten betalen Het 'huismanagement' in de tuin van het Ronald MacDonaldhuis, met Christien Deutekom (links), Nancy Haanappel en Ellen Reuter (rechts). „Heel veel mensen denken dat wij geld krijgen 'van die hamburgerketen', maar dat is niet zo."Foto: Mark Lamers een vijfde van de kosten; voor de rest moeten we het hebben van giften." Dat het Ronald McDonaldhuis met minder 'luxe', ofwel min der geld, afkan betwist Reuter. „Wij streven bewust naar een warme, prettige omgeving. Dus zie je hier geen Ikea-achtige meubels, om het zo maar even te zeggen. De gemeenschappe lijke ruimtes bieden troost en warmte en dat geldt ook voor onze tuin. Ouders zitten uren naast het bed van hun doodzie ke kind en kunnen hier, aan het eind van de dag, op adem ko men. Overigens zijn onze slaap kamers heel basaal hoor." Ouders zijn meestal aange naam veirast als ze het Ronald McDonaldhuis betreden. „Ze hebben het beeld van een jeugdherbergachtig iets", zegt Nancy Haanappel. ,Als ze bin nenkomen zie je dat er een last van hun schouders afvalt. Ze hoeven zich geen zorgen te ma ken over hun tijdelijke verblijf in Leiden. Ze kunnen zich fo cussen op hun kind. En het is ook een geruststelling voor ze dat ze op drie minuten afstand van het ziekenhuis zitten." Alle kinderen van de ouders in het huis worden behandeld in het Leids Universitair Medisch Centrum. Een aanzienlijk deel van patiëntjes heeft leukemie en doorloopt de procedure van een beenmergtransplantie. Die neemt ongeveer drie maanden in beslag. Wat betreft de beschikbaarheid van vrijwilligers mag het Ronald McDonaldhuis niet klagen. Naast de drie betaalde krachten draait het huis op hulp van zo'n 150 onbetaalde krachten. Reu ter: „Dat is wel luxe ja." De vrij willigers werken nooit meer dan drie uur achter elkaar. „Omdat het zo zwaar is. Vorige week zijn er op één dag drie kinderen overleden. Als je dat op één dag meemaakt wordt het teveel." Haanappel: „Door dat maximum van drie uur houden ze het ook langer vol." Het verloop onder de vrijwilli gers is vrij klein, zegt het mana gement. Ouders die in het pand aan de Boerhaavelaan logeren betalen 12,50 euro per nacht en kunnen daarnaast gebruikmaken van een aantal gratis voorzieningen in het LUMC. Op de kinderaf deling heeft het Ronald McDo naldhuis vorig jaar een aantal speciale 'huiskamers' ingericht. Ook die ruimtes zijn bedoeld om even op adem te komen. Voor de toekomst denkt het management niet aan uitbrei- ,_jor Jan Preenen noordwijk - De vereniging Tennispark Huis ter Duin in Noordwijk is naarstig op zoek naar een nieuw complex. De club moet op de huidige locatie (drie onoverdekte banen op de parkeergarage van het hotel) plaatsmaken voor een wellness centrum. Daarin worden alle voorzieningen aangeboden, die te maken hebben met bewegen, ontspannen en gezond eten. De huurder van de 19de Hole, de midgetgolfbaan, heeft al eerder te horen gekregen dat hij naar een nieuwe locatie moet om zien. Het contract loopt eind dit jaar af. De ongeveer honderd leden van de tennisclub heb ben dit weekeinde hun slottoer- nooi. De tennissers hoopten dat zij in elk geval nog één seizoen van de banen gebruik konden ma ken. „Maar de plannen van Huis ter Duin zijn nu opeens in een stroomversnelling geko men. Niet dat deze mededeling als een grote verrassing is geko men. We hielden er al lang re kening mee. Het is ook niet zo dat we plotseling op straat zijn ding van de activiteiten. Een paar jaar geleden is het huis al uitgebreid, door aankoop van een naastgelegen pand. Daar mee is de totale capaciteit op 24 kamers gekomen. Reuter: „Daarmee zitten we aan de grens van wat 'huiselijk' is." De huismanager hoopt de komen de jaren vaste sponsors binnen te halen, die bijvoorbeeld be reid zijn een kamer te sponso ren. „Alle kamers gesponsord, dat is mijn droom. Dat zou meer zekerheid geven." Het tienjarig bestaan, op 1 ok tober, is reden voor een be scheiden feestje. Het manage ment gaat een dagje op stap met alle vrijwilligers. Haanap pel: „We zijn er uitgekookt ge noeg voor om daar ook spon sors voor te zoeken." Reuter: „Dat is niet uitgekookt, maar niet meer dan logisch." gezet. Twee maanden geleden zijn we al ingelicht", aldus de 60-jarige Jan van der Lippe, die als ballenjongen in het park is begonnen, jarenlang beheerder van de accommodatie is ge weest en nog altijd actief is voor vereniging en park. Zijn zoon Joep heeft de pacht van dat park drie jaar geleden overge nomen van de beheerder van de 19de Hole. Het bestuur wil de tennisclub het liefst intact houden. Een zoektocht naar een nieuw on derkomen heeft vooralsnog echter niets concreets opgele verd. Joep van der Lippe: „We dachten eerst aan de banen van het Casino, op ongeveer hon derd meter van Huis ter Duin. Dat zou ideaal zijn geweest, maar de eigenaar, Van der Wiel, wil daar huizen bouwen. We zijn toen bij Jonkers aan de Leidsevaart in Noordwijkerhout gaan kijken, maar die wilde geen vereniging in de vereni ging. Bij andere clubs wilden onze leden zich niet aansluiten. Nu wordt gesproken met MVKV, dat op drie banen speelt tegenover Estec. De beheerder van dat complex, Van Paridon, AGENDA wil eventueel één ~aan extra aanleggen. Maar of dat ook ge beurt, is nog onzeker. Hij is nu op vakantie. Volgende week wordt verder overlegd." Moch ten beide partijen het met el kaar eens worden dan betekent dat echter nog niet dat de ten nissers van Huis ter Duin ('In principe houden we die naam') inderdaad kunnen verhuizen. MVKV speelt op grondgebied van Katwijk, dat op die plek wo ningen wil bouwen. Commercieel directeur S. Stok- kermans van Huis ter Duin vindt het jammer dat de Noord- wijkse tennisclub nog geen on derdak heeft gevonden. „Er wordt hier al bijna honderd jaar getennist, maar helaas hebben we het besluit moeten nemen om twee van de drie banen te sluiten. We hebben de ruimte hard nodig. En ik zie ook wel in dat de ene baan die overblijft niet voldoende is voor een ver eniging." Huis ter Duin verwacht begin volgend jaar met de werkzaam heden te beginnen. Stokker- mans: ,Als alles meezit, kan het nieuwe centrum in 2004 ge opend worden." Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl De boek-aan-huisdienst van de Openbare Bibliotheek in Leiden zoekt nieuwe lezers. Morgen, op de Dag van de ou deren, begint de bibliotheek met een campagne hiervoor. Voor meer informatie: Anneke Vermond, tel. 5221695. Er zijn geen extra kosten aan verbon den. Bij speeltuin Vogelenwijk aan de Nachtegaallaan 25 is zater dag vanaf 14.00 uur een kinder- kledingbeurs. In het kader van de Jeugdna- tuurweek is er zondag vanaf 14.00 uur een activiteit voor kinderen vanaf 6 jaar in polder park Cronesteyn. Het thema is 'snelheid'. Er wordt begonnen in het bezoe kerscentrum Het Reigersbos middenin het park. De IVN, vereniging voor na tuur- en milieueducatie, afde ling Leiden verzorgt zondag om 14.00 uur een boswandeling over het landgoed bij het Huys te Warmont. Het startpunt is aan de Herenweg 139 in War mond. Deelname is gratis. In de Heemtuin in Leiderdorp is zondag om 15.00 uur een ex cursie over het kikker- en egel pad. Deelname is gratis. De in gang van de Heemtuin is aan de Persant Snoepweg De romantische en komische 1 fabel Cantecler de Haan wordt zondag van 12.00 tot 14.00 uur voorgedragen in het bezoekers centrum 't Reigersbos in pol derpark Cronesteijn in Leiden door Caroline van Oyen. Toe gangskaarten voor kinderen kosten 2,50 euro, voor volwas senen 4 euro. Inlichtingen: 5769805/5418948. Aan de achterzijde van station Leiden Centraal begint zondag om 10.00 uur een fietstocht van ongeveer 50 kilometer, de Landgoederentocht. Voor één euro kan meegefietst worden. leiden - De 'Week van Groen Oegstgeest' wordt zaterdag groots afgesloten. Allerlei orga nisaties, zoals IVN, het WNF, de Bomenbond Rijnland en de Lo kale Agenda 21 Oegstgeest pre senteren zich in het Gemeente centrum, dat tevens het ver trekpunt is (om 12.00 uur en 14.00 uur) naar het bos van Wïjckersloot voor een bosspel voor jong en oud. Ook zijn er diveifce excursies. Bij het kinderdagverblijf aan de J.P. Thijsselaan 84 begint om 10.00 uur een excursie naar boerderij Zwetsloot in de Klaas Hennepoelpolder nabij Poel geest; bij de ingang van kasteel Oud Poelgeest begint om 11.30 uur een paddestoelenexcursie en bij het gemeentecentrum begint om 13.00 uur een bo- menexcursie. Verder kan er bij de vijver tussen de Aert van Nesflat en de Admiraal de Ruy- terlaan tussen 12.30 en 15.00 uur gevist worden naar water diertjes. Wie de handen uit de mouwen wil steken kan tussen 10.00 en' 12.00 uur helpen met het trek ken van essen bij het bosbeheer in Rijngeest of Oud Poelgeest. Hiervoor is opgave vooraf no dig, op 071-5171540 of Groe- nOegstgeest@xs4all.nl. Deelne mers moet zelf werkhand schoenen en een spade meene men. >n^De Nicaraguaanse kunste- )e es Soraya Moncada Abel i(,ljeft al muurschilderingen ge- ikt in verschillende Euro- t en Afrikaanse landen. En siert haar werk ook een Ise muur: die van de Leidse ms-katholieke basisschool celli aan de Damlaan. Mon- <la Abel bezoekt Leiden om- t de stedenband tussen Lei en Nicaraguaanse stad 15 jaar bestaat. Het van een muurschildering snel gevonden. „Nicara- heeft een rijke geschiede- dit gebied", aldus :eur Ton Lommers. Het Landelijk Beraad Steden banden haalde Moncada Abel naar Nederland. De verf werd gesponsord door het Leidse schildersbedrijf Van Muiden. Moncada Abel reist de komen de weken langs Nederlandse steden om meer muurschilde ringen te maken. De Nicaraguaanse is vier da gen bezig geweest aan het kunstwerk Dat bestaat uit de len van tekeningen die tien leerlingen hadden gemaakt. Alle leerlingen van de groepen zeven en acht hebben een te kening gemaakt over het the ma 'internationaal'. De leraren hui »ep De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 kozen tien tekeningen uit, die gebruikt zijn voor de muur schildering. Lommers vertelde zijn leerlingen dat het uitkie zen moeilijk was: ,Alle teke ningen hadden wel op de muur gemogen." Moncada Abel heeft al over de hele wereld muurschilderin gen gemaakt met kinderen. Ze vindt het heerlijk om met kin deren samen te werken, omdat ze zo vrolijk zijn. Volgens haar maakt het niet uit welke natio naliteit ze hebben. „De puur heid van de kinderen is over de hele wereld gelijk" De Nicaraguaanse schooldi- rectrice Maria Baez en een ver tegenwoordiger van het minis terie van onderwijs van Nica ragua, Donald Carillo, waren ook aanwezig bij de onthulling van de muurschildering. Zij delen de mening van Moncada Abel over kinderen. De hele week bezochten zij Leidse scholen om kennis op te doen die ze kunnen gébruiken bij de ontwikkeling van het onder wijs in hun thuisland. Overal zagen ze het enthousiasme van de kinderen terugkomen. Volgens Baez is dat niet anders in Juigalpa. Opvallend van de Nederlandse scholen is wel dat de leerlingen geen uniform dragen. „In Nicaragua kunnen kinderen zonder uniform niet naar school." Het grootste verschil met de scholen in Nicaragua is vol gens Carillo dat Nederlandse scholen betere middelen heb ben. „Hier is het doodnormaal Schooldirecteur Ton Lommers poseert met zijn leerlingen voor de muurschildering. Deze bestaat uit tekeningen die gemaakt werden door: Priscilla, Daniela, Linda, Francis, Wietske, Bernice, Joanneke, Tim, Lynette en Daan uit groep zeven en acht. Foto: Mark Lamers dat iedere leerling een boek heeft." Volgens Carillo is de ar moede in Nicaragua de groot ste reden waarom kinderen niet naar school komen. „Als ouders geen geld hebben voor schriften en een uniform kan het kind niet gaan leren." Vol gens Baez zijn de problemen niet voorbij als ze wel naar school komen. „We hebben weinig boeken. Sommige kin deren komen met heel erge honger naar school. Uiteinde lijk is het enige verschil tussen de twee onderwijssystemen het geld dat er voor beschik baar is." Mascha Welling

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15