REGIO 'Ik kan mijn leven invullen zoals ik wij Leiderdorpse tuinders voelen zich machteloos Bericht over subsid Wormm is onvolled Geluk Ambitie Beperking Ritme Zelfmedelijd NAVRAAG Heel Italië zat dit weekeinde zonder elektriciteit. Het openbare leven lag zondag vol- 'We hebben nu gewoon 'e^'g p'at-Kan 1 .5 ons dat ook ge- meer last van een storing beuren? of Zit ten we in Neder land veiliger dan in de ons omringende landen? Navraag bij BART SIKKING van stroomleverancier NUON. Een heel land zon der stroom. Kan ons dat ook gebeu ren? „Wij verwachten van niet. Je kunt het niet uitsluiten, want je hebt met techniek te maken en die kan natuurlijk een keer falen. Maar in te genstelling tot an dere Europese lan den hebben wij een ringstructuur in ons netwerk. Alle punten in ons land zijn via twee wegen te benaderen. Als de ene lijn uitvalt, kan dat punt altijd via andere lijn van stroom worden voorzien. Daardoor kunnen wij snel delen van het netwerk afsluiten en zo kunnen wij het cascade-effect dat in Italië optrad, voorkomen. Door tijdig afsluiten raken de centrales en verdeelsta tions niet één voor één overbelast. Dat is de theorie. En tot op he den werkt het systeem ook in de praktijk. In 1997 vielen ook twee centrales in één klap uit. Toen zijn heel snel delen van Flevoland en Utrecht zonder stroom gesteld om de rest van het land te be hoeden." Wat is dan het ergste dat ons land kan overkomen? Als de techniek goed functioneert, is het ergste dat ons kan over komen dat relatief grote gebieden, ter grootte van een provincie, zonder stroom komen te zitten." Wanneer hebben we dat bedacht, die ringstructuur? „Dat is al jaren geleden. Ik durf niet te zeggen wanneer, maar het is al meer dan tien jaar geleden. Zo'n stroomnetwerk leg je niet zo maar even aan." Waarom horen we de laatste tijd zoveel meer over stroomstorin gen? Verbruiken we te veel? „Wat ons betreft verbruiken we niet te veel stroom. Maar het ver bruik is wel enorm toegenomen de laatste jaren. Vooral dankzij de IT-hype en de computers en andere elektrische apparatuur in huis. En omdat we zoveel meer elektrische apparatuur gebruiken, hebben we ook meer last van een stroomstoring. We hebben niet vaker te maken met stroomuitval, maar we merken het wel beter. De betrouwbaarheid van de levering in ons gebied is op dit mo ment 99,994 procent. Maar dat neemt niet weg dat je als klant on evenredig zwaar getroffen wordt als je in een gebied zit waar cala miteiten zijn." Maar wat zijn dan de meest voorkomende oorzaken van stroom uitval? „Een groot percentage wordt veroorzaakt door graafwerkzaamhe den. Dat we af en toe last hebben van stroomstoringen is onver mijdelijk, omdat we zoveel elektrische spullen hebben en omdat we zo veel bouwen. tekst: Eric de Jager foto: GPD/Do Visser UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Woensdag 30 September LEIDEN - In 'Het Gulden Vlies' werd een receptie gehouden ter gele genheid van de opening van het Consultatiebureau Dr Jan Rutgers- huis, een bureau, dat gevestigd is in het practijkhuis van dokter S. de Graaft aan de Papengracht 26 en dat geëxploiteerd zal worden door de Stichting ten algemenen nutte tot het exploiteren van Consulatie-bu- reaux voor geslachtskunde. Het initiatief tot deze vestiging was geno men door de thans ruim 1600 leden omvattende afdeling Leiden van de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming, welke in dit pand reeds een voorlichtingsbureau had gevestigd. De Stichting is zeer is begaan met de sexuele nood, waarin een deel van ons volk verkeert. LEIDEN - Personeel van de Gemeentelijke Reinigingsdienst is begon nen met het ontruimen van een krot in de Sliksteeg, een zijsteeg van het Noordeinde. In dit krot woonde de 74-jarige zwerver Flandrijn, die dezer dagen naar een rusthuis is overgebracht. Men trof de man aan tussen een afgrijselijke hoeveelheid lompen en andere rommel. Groot was de verbazing toen er emmers vol muntgeld en stapels bankbiljet ten te voorschijn kwamen. Zijn bed bestond uit een dikke laag vodden, waartussen een groot deel van het geld gevonden werd. De meeste van de bankbiljetten waren verteerd en bovendien ongeldig omdat zij van vóór en in de oorlog en de eer ste tijd na de bevrijding stamden. ANNO 1978, zaterdag 30 september LEIDEN - Met een 'markt' hebben leerlingen en leraren van de Ag- nes-scholengemeenschap gisteren de Chili-week op school afgeslo ten. Doel van de actie was de leer lingen te informeren over het land en tegelijkertijd geld in te zamelen voor 'Eettafels Chili', een organisa tie die geld inzamelt om Chileense kinderen warme maaltijden te be zorgen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan debalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. op COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-maih redactie ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-515° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. De regiopagina's van het Leidsch Dagblad lezende, bekroop mij - en al mijn collega- volkstuinders van de 'Kalpolder' - een naar gevoel over het gevoerde beleid in ons dorp. Je ziet dan krantenkoppen als: 'Klokt tikt voor tuinders Leiderdorpse Kalkpolder - Twee van de drie volkstuincomplexen worden opgeheven' (2/9); 'Bouw Brede school dicht langs A4 gaat toch door' (2/9); 'Onenigheid met Doeshaven' 2/9). Het lijstje kan zonder problemen nog wor den uitgebreid. Het lijkt net of het ons alle maal overkomt. We voelen ons machteloos om dit alles een halt toe te roepen en tegen de bestuurders van Leiderdorp in te gaan. Natuurlijk mogen we ons woordje doen in de gemeenteraad. Er wordt zelfs soms ge luisterd door de raadsleden. Een enkeling wil nog wel eens zijn nek uitsteken. Echter, gedurende enkele gemeenteraadsvergade ring heb ik mogen constateren dat een ge deelte van de raadsleden verveeld zitten rond te kijken of met elkaar zitten te con verseren, zonder aandacht te hebben voor het onderwerp. Mee zoeken naar een goed alternatief voor een tuinplek voor de onge veer vijftig tuinders van de Kalkpolder is er dan ook niet bij. Ik vermoedde dat drie raadsleden hadden vergeten hun breiwerk je mee te nemen. En is dit nu een ongenuanceerde uit spraak? Mijns inziens niet. Het gaat om twee groepen van tuinders bij turnvereni gingen van wie binnenkort hun hobby wordt afgenomen en hun (tuin)plezier wordt vergald. De gemeenteraad wil geen medewerking voor de komende jaren en de toekomst verlenen. Voor slechts een kleine groep is overgang naar de Bloemhof moge lijk. Toen de desbetreffende tuinders eerder de ze maand dit bericht vernamen, zaten vele, vooral oudere tuinders, tijdens de Algeme ne Ledenvergadering van de Volkstuinders Kalkpolder, hun verdriet te verbijten. Zij worden nu gedwongen 'achter de gerani ums' te gaan zitten. Zij, maar ook de ande re tuinders, zullen hun sociale contacten verliezen. Hun huidig levensplezier wordt hen door het gemeentebestuur ontnomen. Ik kan u verzekeren dat dit zondermeer na re consequenties voor onze oudere mede tuinders met zich meebrengt. Als enige vereniging in het oude Leider dorp krijgt zij geen gelegenheid haar be staan voort te zetten en dat vind ik diep treurig. Moet alles worden volgebouwd? Kan er geen stukje groene recreatie worden ingepast? Gemeentebestuurders, u dient zich te scha men! Slechts de leden van D66 verdienen een pluim. Deze partij gunt Oud-Leider dorp nog wel een goede en ruime plek in ons dorp. Natuurlijk ben ik niet blind dat Leiderdorp ook verplichtingen heeft ten opzichte van de economie. Er moet brood op de plank komen, er moet dus worden gebouwd. De A4 moet worden verbreed, Schiphol moet blijven, enzovoort. Maar ons dorp hoeft toch niet in z'n geheel te worden volgebouwd. Er mag toch wel in bepaalde gedeelten van ons dorp een groen en rustplekje blijven? Het project W4 heeft vergeten ooit de R van recreatie op te ne men. Ik hoop dat het niveau van denken bij een bepaalde wethouder niet verder omlaag zal gaan. Deze stelde tijdens een onderling overleg in deze zomer voor om de tuinen te plaatsen op de 'overtunneling' van de A4 nabij de Hoofdstraat. Dat noem ik nog eens een staaltje van creatief maar niet bepaald realistisch meedenken. Toch wens ik alle gemeenteraadsleden veel wijsheid voor de toekomst toe. Maar ver trouwen in de politiek heb ik niet meer. H. van Vliet, Leiderdorp. De berichtgeving dat Wormm 30.000 euro subsidie zou krijgen (LD 8/9) klopt wel maar is niet volledig. De subsidie wordt alleen toegekend als tenminste 25 procent door andere partijen wordt geco-fi- nancierd. Wormm heeft in zijn werkplan bere kend 40.000 euro nodig te hebben. Het Stimule ringsfonds heeft 30.000 voor zijn rekening geno men, maar dus op voor waarde dat iemand an ders meebetaalt. Wormm heeft hierop de gemeente benaderd om mee te financieren. De gemeente heeft besloten dit niet te doen in de veronderstelling dat Wormm een politiek ge tinte (namelijk adviesor gaan van Mooi Alka de) vereniging is. Hii heeft Wormm een oi hankelijke stichting gericht, waarin in de doelstellingen is vast legd dat Wormm eei niet politieke stichti die gevraagd en ong vraagd advies uitbre over zaken met betrf king tot ruimtelijke dening. Dit is tevens boodschap die in de raad zal worden gep senteerd. Overigens, als de co nanciering niet wor< gevonden, trekt het muleringsfonds zijn subsidie weer terug, co-financiering is no zakelijk. Roel van Gei Amster HDC 970 De Europese Unie heeft 2003 uit geroepen tot het jaar van de ge handicapten. In alle Europese lan den wordt extra aandacht besteed aan de positie van mensen met een handicap. Deze krant blijft niet achter. In een serie interviews wordt aan de hand van steek woorden een beeld geschetst van het dagelijks leven van mensen met een lichamelijke en/of ver standelijke beperking. In de twee de aflevering staat Frans uit Voorhout centraal. „Nee, door een dwarslaesie niet lopf' En ja, dat is alles." Geluk, ritme, beperking, ambitie en zelfmedelijden In oktober is het dertig jaar geleden dat de toen 19-jarige Verhoef bij een auto-ongeluk een dwarslaesie opliep. Verhoef was vanaf dat moment vanaf zijn borst verlamd. Bij de bot sing werd Verhoefs schooltas gelanceerd te gen zijn rug en door de klap werd de zenuw baan in zijn rug doorgesneden. „Toen de dokter in het ziekenhuis later zei dat mijn dwarslaesie definitief was en dat ik nooit meer kon lopen, voelde ik geen shock. In stinctief wist ik dat al." Verhoef revalideerde aan de hand van het stellen van tussendoelen. „Het kunnen ver plaatsen van bed naar stoel, rechtop zitten, zelfstandig naar buiten gaan enzovoort. Het bereiken van zo'n mijlpaal is een overwin ning. Mijn grootste overwinning boekte ik toen ik naar huis mocht voor een weekend verlof, dat lukte me na twee maanden. Dat was het begin van het einde." Een ander doel was de omscholing van me disch analist op MBO-niveau naar HBO-ni- veau. Oftewel van een beroep dat voor negen tig procent staand naar een beroep dat gro tendeels zittend zou kunnen worden uitgeoe fend. „Het was mijn geluk dat ik die keuze had. Stel dat je metselaar wil blijven. Dat kan wel, maar je muurtjes worden nooit hoger dan 1,20 meter." „In het revalidatiecentrum realiseerde ik me dat ik voor een tweesprong stond: of ik koos voor een leven achter de geraniums of ik ging aan de slag. Er was voor mij geen tussenweg. Mijn moeder zei wel eens: Frans ging als jon getje van negentien jaar het revalidatiecen trum in en hij kwam er als een man van twin tig uit. Ik denk dat ik al met al een sterker ka rakter heb gekregen." Beperking? Welke beperking. Die zinnetjes zouden op Frans Verhoef zo van toepas sing kunnen zijn. Het kost hem dan ook eni ge moeite om te bedenken waar zijn beper kingen liggen. „Laat ik het zo zeggen. Ik heb een keer in het woordenboek opgezocht wat 'invalide' betekent. Het staat voor zoiets als 'door een gebrek niet in staat te functione ren'. Invalide is een rotwoord, dat ik nooit zal gebruiken. Het gaat in tegen alles waar ik voor sta. Goed, mijn beperking is dus dat ik niet kan lopen. Dat is alles. Verder kan ik mijn leven invullen zoals ik wil. De overige beperkingen ziet Verhoef in de beperkingen die anderen hem opleggen. Zo is er de wet Wet Voorzieningen Gehandicap ten, de wet op grond waarvan voorzieningen als - de vaak kostbare - aanpassingen aan woningen worden vergoed. „De uitvoering van die wet wordt door willekeur geregeerd. De wetskennis bij de beslissende ambtenaar of de financiële staat van de betrokken ge meente kunnen zo maar bepalend zijn of je je geld krijgt of niet. Terwijl de behoefte van de gehandicapte allesbepalend zou moeten zijn." Ook Verhoef en zijn vrouw Ria hebben met de WVG te maken gehad. Het was aan de volharding en de overtuigingskracht van Verhoef te danken dat zij een 75.000 gulden kostende aanpassing vergoed kregen. „Het vervelende voor ons was dat we anderhalf jaar hebben moeten wachten. Dat was te overzien. Maar voor anderen, die niet zo ge bekt zijn als ik of het zich niet kunnen ver oorloven om de verbouwing voor te schie ten, is zoiets een complete ramp. Over die willekeur kan ik me erg boos maken." Toch, eerlijk is eerlijk, is het niet een en al zonneschijn bij de familie Verhoef. De man des huizes heeft in het afge lopen jaar vier maanden doorgebracht in het revalidatiecen trum. Hij had last van een doorzitplek, een veel voorkomen de en beruchte kwaal bij mensen in een rolstoel. „Het ont stond na een feestje dat was uitgelopen. Daardoor had ik niet gemerkt dat mijn luchtkussen lek was. Ik had de hele tijd dus op mijn harde stoel gfezeten en kreeg een doorzit plek." Het voorkomen van doorzitten is de belangrijkste aanpassing in het leven van Frans Verhoef. „Ik moet halver wege de dag een uurtje liggen. Voor de rest functioneer ik zoals ik wil, al doe ik er wel iets langer over." Verhoef was een enthousiast sporter. Hij basketbalde, deed aan schietsport en was een topschermer. Medailles in alle kleuren getuigen daarvan. Door de sport ontmoette hij ook zijn vrouw Ria, die werkte als vrijwilliger bij sporteve nementen. „Wat relaties betreft had ik het idee dat het me wel zou overkomen als het zover was. Vreemd genoeg had ik niets in de gaten toen het me echt overkwam. Pas maanden later, in oktober, belde ik om naar de film te gaan, in februa ri zijn we verloofd en in mei het jaar daarop was de brui loft." Frans en Ria Verhoef kregen 'na veel medische toeters en bellen' vier kinderen. „Over de eerste, een meisje van inmid dels elf jaar, deden we zes jaar. Daarna kwamen er nog drie, een meisje van tien jaar en een zes jaar oude tweeling, een jongen en een meisje. De kinderen gaan er niet onder ge bukt dat hun vader gehandicapt is. Wanneer ze het spelletje 'als ik kon toveren' spelen, wensen ze normale kinderdingen zoals een pony, een fiets en noem maar op. Zelden horen we ze zeggen dat ze wensten dat papa weer kon lopen. Dat toont aan dat ze er niet mee bezig zijn en daar zijn we zeer blij mee." T s Frans eigenlijk wel gesc 1 voor deze serie? vraagt Verhoef bij de afronding van terview. „Ik zie hem niet als doorsnee gehandicapte. Wij ben het goed en leven als ge heel normaal leven. Frans' h cap speelt daarin eigenlijk in lijks een rol. We zijn gelukkig staat om te werken voor wat willen bereiken. En daar slag heel goed in." „Dat komt door de personen we zijn", neemt Frans Verho gesprek weer over. „We zijn: ambitieus. En ik durf mezelf wel streberig en dominant te men." Még Frans Verhoef eigenlijk i klagen van zichzelf? „Nee", k het kort en helder, „klagen d niet. Of zo weinig mogelijk. natuurlijk heb ik wel eens las zelfmedelijden. Ik zeg dan te mezelf 'dat ongeluk was je ei rotschuld, had je maar niet z moeten zijn'. Dat werkt. Dan gewoon weer verder." Na een kleine stilte: „Ik denk mijn verhaal wél in deze seri Ik heb het beeld voor me vai jongen of meisje die op dit n in een revalidatiecentrum lig hebben dezelfde wensen en men als ik toen had. Als ze 1« wat ik ondanks mijn handic bereikt, gaan ze er misschiei geloven. Ik hoop het." SCHRIJVENDE LEZERS Wie met Frans Verhoef (48, getrouwd, vier kinderen) praat, vergeet dat hij gehandicapt is. Het is zelfs zo dat wanneer hij na een tijdje vraagt of het bezoek nog wat koffie wil en naar de keuken gaat, het een schok is om te zien dat hij zich in een rolstoel voortbeweegt. „Leuk datje dat zegt", reageert hij terwijl de koffie inschenkt. „Dat doet me denken aan een paar jaar geleden. Toen was het ook het Jaar van de Gehandicapten. Het was 2 januari en ik zit in de kantine van mijn werk, een collega zegt 'de beste wensen en nog gefeliciteerd met jouw jaar'. Een andere collega vroeg waarom ik werd gefeliciteerd. Ik legde dat uit en zijn reactie was 'verrek man, ben jij gehandicapt? Daar heb ik nooit bij stilgestaan?'. Op dat moment wist ik: ik ben geïntegreerd." door Gerard Baas Frans Verhoef werkt als hygiënist in het Rijnland Ziekenhuis. „In het revalidatiecentrum realiseerde ik me dat ik voor een tweesprong stond: of ik koos voor een achter de geraniums of ik ging aan de slag. Er was voor mij geen tussenweg." Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14