LEIDE Stappers vluchten de stad uit Een reuzenrad van niks Leiden-Noord voelt nog weinig voor een 'brede school' Zoeterwoudenaar: 'Ik heb verschrikkelijk veel geluk gehad' m REGIO R1 itie gaat cje steken ir afterparty Enquête: uitgaand Leiden voelt zich veilig Van Brussel nieuwe voorzitter Aalmarktplan ïan verzon rallen -ukenLUMC 1 te groot Nieuwe boot voor Die Leythe LCPL richt centrum voor onderzoek naar kanker in dinsdag 30 september 2003 thool heeft araguaanse urschildering rotestmail en bezuiniging jnderwijs Politie en gemeente l de organisatoren van fegale afterparty op drie scherp in de gaten. Ook Leidens Ontzet wordt getreden tegen iedereen der de vereiste papieren venement organiseert el mensen op af komen, prdvoerder F. Delemarre „Desnoods wordt alle uur in beslag geno- ator AM-Produktions het feest via zijn websi- Het eerste gedeelte van it is op de Nieuwe Rijn, ogte van nummer 27'. 1 wordt het feest illegaal fczet op een nog geheime j Bezoekers krijgen pas i het eerste deel van het j horen waar ze voor de rty moeten zijn. I de organisatoren zeg- voor het eerste deel van it de papieren in orde )ij gemeente en brand- •ts bekend over een ver voor een feest op de Rijn. „Het is nog moge- iet gaat om een feest bij thuis zegt Delemarre. dat het 'normale iruik' ontstijgt - bij door het aantal be is ook daarvoor een irgunning nodig. Dat ipgaan vanaf 25 bezoe- door Silvan Schoonhoven leiden - Een grote meerderheid van bezoekers in het Leidse uit gaansleven heeft behoefte aan meer dansgelegenheden. Dat blijkt uit een enquête van Dwars, de een aan GroenLinks gelieerde jongerengroep. Dwars pleit voor een megadisco bij het station, om te voorkomen dat stappers elk weekend de stad uit vluchten. Dwars ondervroeg via internet bijna 267 stappers over het Leidse uitgaansleven. Uit de en quête blijkt dat het overgrote deel van de stappers zich niet onveilig voelt in het Leidse uit gaansleven. Slechts een kleine tien procent is wel eens bang op straat. Ondanks dat is bijna de helft van de stappers voor stander van preventief fouille ren. Vooral de discotheekgan- gers zien heil in detectiepoort jes en preventief fouilleren. Be zoekers van alternatieve cafés en poppodia zien veel minder in verscherpte veiligheidsmaat regelen. Dwars pleit voor een 'gerichte inzet' van veiligheidsmaatrege len. „Een algemene verscher ping van het veiligheidsbeleid valt niet te verkiezen, omdat dit het veiligheidsgevoel waar schijnlijk zal aantasten in plaats van bevorderingen", vindt Dwars. Veel ondervraagden zijn onte vreden over het aanbod in Lei den. Vooral discotheekbezoe kers vinden dat er te weinig uit gaansgelegenheden zijn. Veel van hen zeggen gebruik te zul len maken van een megadisco - theek in Leiderdorp zodra die er komt. Over het aanbod van poppodia en theaters is meer tevreden heid. Zestig procent van de res pondenten vindt dat er genoeg poppodia zijn; niet meer dan een kwart wil dat er meer thea ters komen. Ruim tachtig pro cent vindt dat Leiden genoeg mogelijkheden heeft om rustig iets te drinken. Hoewel de on dervraagden niet ontevreden zijn met Leiden, gaat een grote meerderheid liever de stad uit voor een stevige avond uit. 'Flink stappen' doet 65 procent liever buiten Leiden. Dwars doet op basis van de en quête een aantal aanbevelin gen. Een grote discotheek in de buurt van het station is volgens Dwars een middel om te voor komen dat stappers Leiden te houden uit vluchten in het weekend. Ook moeten er meer kleinere dansgelegenheden ko men., meer oefenruimtes voor bands en een soepeler vergun ningenbeleid voor festivals. „Het vergunningenbeleid moet niet langer een afschrikking vormen voor mensen met crea tieve ideeën", stelt de jongeren organisatie. Overlast voor om wonenden moet minder zwaar wegen en de gemeente moet scheutiger zijn met vergunnin gen. „Leiden heeft met werfpop ei genlijk maar één evenement per jaar", licht Tom Louwerse van Dwars toe. „Het is moeilijk om meer te organiseren omdat _t teveel regeltjes zijn. Het is wel erg gemakkelijk voor één bewoner om een stokje te ste ken voor een evenement. Als je in de stad woont, weet je dat er bijzondere dingen gebeuren. Je weet dat je niet op het platte land woont" leiden - Onafhankelijk voor zitter Ton van Brussel gaat proberen in enkele weken de leden van de projectgroep Nieuw Aalmarktplan in elk geval zo ver te krijgen, dat er een stuk naar de gemeente raad kan. Daarin moet staan wat de verschillen en over eenkomsten zijn tussen de plannen van de gemeente en de plannen van de groep, waarin omwonenden, be drijven en andere betrokke nen deelnemen. De groep is opgericht om plannen te ontwikkelen voor het gebied bij de Aalmarkt, waarin onder meer een par keergarage en nieuwe win kels moeten komen. Over verschillende aspecten kon den de leden het echter niet eens worden, en bovendien kregen ze onenigheid met wethouder Hillebrand, die met projectontwikkelaar MAB in zee wil, in tegenstel ling tot de meerderheid van de projectgroep. Voorzitter Cees Waal stapte op. Van Brussel, hoofdredacteur van NOS Radio en voormalig hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad, is gisteren unaniem dooi de leden van de projectgroep gekozen als voorzitter en benoemd door het college van B en W. Hij acht de kans redelijk dat er 'beweging' is te krijgen in het vastgelopen proces. vervolg van voorpagina Een barman van een ji de Maresingel in Lei- bekend zijn baas te ibestolen. De man ver- overvallen om zijn :n te camoufleren, het personeelslid van was hij in een maand ier slachtoffer van een op 3, 22 en 23 septem- e keren ging het om J met geweld. De laatste de 64-jarige barman f in zijn gezicht zijn ge- Er waren drie getuigen, de eerste verklaring van ,11, it personeelslid zich en igen later vrijwillig meid- het politiebureau voor itgebreidere verklaring, door de mand. Agenten .jen de man op tegenstrij- tlatingen. Daarop beken- nan dat hij de overvallen rzonnen en dat hij zelf 9 d gestolen. Itie heeft de man aange- p op verdenking van het Van valse aangiften en [tering of diefstal in irband. Hij is na ver ier vrijgelaten, maar zal rechter verschijnen. De igaat in overleg met de van justitie proberen de van het onderzoek naar overvallen op de ver te verhalen. Hoeveel man heeft gestolen, kon de politie vanochtend ggen. i; De centrale keuken van "ïids Universitair Medisch im is veel te ruim. De ko- ji weken verandert de an de kookruimte in kan- {ntrale keuken is oor- Klijk opgezet als voorzie- )or tal van instellingen in io. Het ziekenhuis kreeg nieuwbouw een centrale 1 die zo'n 1300 vierkante besloeg. De regionale jze is echter nooit van de gekomen. Dus is de keu- fel te groot. Voor het be- van slechts een paar |d maaltijden per dag !e productiewijze boven geschikt. verbouwing verdwijnt irkante meter keuken, mte verandert in kan- nte voor het keukenper- De overgebleven keu- nte wordt aangepast, 'oldoen aan de nieuwste van hygiëne en voed- ïeid. Eind november is klaar. Slachtoffer steekpartij weer uit het ziekenhuis door Janet van Dijk leiden - Dat hij verschrikkelijk veel ge luk heeft gehad, dat beseft de 40-jarige Zoeterwoudenaar die zaterdagnacht werd neergestoken op de Nieuwe Rijn in Leiden zich terdege. „Ik ben blij dat ik hier nu zit." Zondagavond is hij uit het LUMC ont slagen. Het voorwerp waarmee hij werd gestoken, raakte zijn lever, en dat zorgde voor een kleine bloeding in de buik. Om ernstigere bloedingen uit te sluiten moet hij zich drie maanden rustig houden, een grote straf, 'want ik sport nogal veel'. Eens in de twee, drie of vier maanden gaat de Zoeterwoudenaar op stap. Za terdag was hij met twee neefjes in Lei den. Toen zij op weg naar het volgen de café over de Nieuwe Rijn fietsten, vloog de ketting van de fiets van een van zijn neven. De Zoeterwoudenaar zette zijn fiets neer, en zag dat die 'in elkaar werd ge trapt' door een groepje van vier Antili anen. „Ik ging verhaal halen. Zei: Hoe haal je het in je botte kop om mijn fiets in ëlkaar te trappen. Ik hield me rustig, deed geen racistische uitlatin gen. Ik voelde dat ik niet moest gaan slaan of zo, want ik besefte dat ik dan verschrikkelijk de ballenbak in zou gaan. Toen zag ik in een heel andere hoek een beweging en toen voelde ik iets in mijn buik. Ik heb het voorwerp niet gezien, maar het was waarschijn lijk een mes, ook aan de wond te zien. Ik was helemaal verbijsterd, verbou wereerd. En ook gelijk klaar met mijn verhaal." De dader rende meteen weg, de ande ren bleven nog even staan. De politie is de groep nog niet op het spoor. „Heel jammer", zegt het slachtoffer. „De dader moet de straf krijgen die hij verdient." Wat hem opviel, was hoe gewoon het leek wat de groep deed. „Volgens mij waren ze broodnuchter. Ze liepen niet te zwalken of zo. Het leek alsof ze dachten dat ze boven de wet staan of zo." De Zoeterwoudenaar zegt dat hij 'naar omstandigheden niet mag mopperen'. Ondanks de pijn in zijn buik gaat het zowel lichamelijk als geestelijk redelijk met hem. „Het lijkt altijd de ver-van- je-beshow, en nu ineens is het heel dichtbij. Maar gebeurd is gebeurd." Alleen denkt hij niet dat hij weer iets gaat zeggen als iemand zijn fiets ver nielt. „Nee, dan praat ik niet meer, dan neem ik andere maatregelen. Ik denk dat ik die persoon dan gelijk aanvlieg." leiden - 'Stille Rijn' is de naam van de nieuwe boot van roei vereniging Die Leythe, die dit weekeinde werd gedoopt door burgemeester Lenferink. De Stille Rijn is een wherry, die vaak wordt gebruikt door zoge heten tourroeiers. De vereni ging vierde tegelijkertijd de ver betering van de accommodatie. De club aan de Morsweg kreeg een nieuw sociëteitsgebouw, een kleine botenloods, een voorziening voor mindervali- den en twee drijvende tuinen. leiden - Het Leids Cytologisch en Pathologisch Laboratorium (LCPL) aan de Leidse Roosevel- tstraat gaat een onderzoekscen trum voor kanker inrichten achter het bestaande laborato rium. Directrice Mathilde Boon werkt samen met de Austra lisch/Nederlandse kankeron derzoekster Caroline van Haaf- ten-Day, die in de jaren '90 veel onderzoek heeft gedaan naar eierstokkanker in het Royal Hospital for Women in Sydney. Van Haaften-Day doet onder zoek naar een extract van een Australische plant die een be wezen effect heeft op eierstok- kanker. In het nieuwe centrum willen zij en Boon onderzoeken of het middel ook een genezend effect heeft op andere kan kersoorten. Sinds 1973 heeft het LCPL een grote naam opgebouwd in het onderzoek naar baarmoeder halskanker. Artsen sturen 'uit- strijkjes' die zij bij vrouwen af nemen naar het laboratorium, waar wordt geoordeeld of er tu morcellen in zitten. Jaarlijks verricht het LCPL zo'n 600.000 baarmoederhalsonderzoeken, maar het doet ook onderzoek naar huidkanker, geslachtsziek ten en naar HPV, virussen die wratten veroorzaken. De ge bruikte technieken zijn ook ge schikt om andere soorten kan ker op te sporen. Het LCPL verhuisde twee jaar geleden vanuit de Groenesteeg naar een groot pand aan de Rooseveltstraat. Boon en Van Haaften-Day zijn in afwachting van de bouwver gunning voorzichtig met de voorbereidingen begonnen. Zij zijn nu vooral op zoek naar een plek om de medicinale planten te kweken en naar faciliteiten om het genezende extract te maken. Ook de cellijnen die Van Haaften-Day op de wer king van het plantenextract wil onderzoeken, heeft het LCPL 'al in de stikstof zitten', aldus Boon. Verder beschikt Boon over een nieuw conserverings middel voor weefselkweken dat formaline kan vervangen. door Wilfred Simons leiden - Ouders van de vier ba sisscholen in Leiden-Noord voelen niet veel voor het op richten van een brede school in hun wijk. Zij zijn niet overtuigd van de noodzaak en vrezen een verlies van keuzevrijheid. Dat bleek gisteravond tijdens een druk bezochte bijeenkomst van ouders met ambtenaren van het Wijkontwikkelingsplan Lei den Noord in zwembad De Zijl. Het idee achter een brede school lijkt op het eerste gezicht sympathiek en logisch. Door meer samen te doen, kunnen faciliteiten als gymzalen, hand- arbeidlokalen en computers ef ficiënter worden gebruikt. Als de vier scholen in Noord - Springplank, Dolfijn, Singel en Viersprong de handen ineen slaan, kunnen zij samen zorgen voor taalonderwijs, remedial teaching en computeronder- wijs. Daarmee sparen ze geld uit, dat ze dan weer in beter on derwijs kunnen steken. Samen kunnen ze voldoende arbeids kracht vrijmaken om bijvoor beeld een verlengde schooldag in te voeren. Na de officiële schooltijd kunnen de leerlingen in schoolverband sporten of aanvullend onderwijs krijgen, ouders kunnen werk en zorg beter combineren. In het ideale geval brengen de scholen hun onderwijs onder in één gebouw, waar ook een bi bliotheek, het consultatiebu reau, een peuterspeelzaal, een kinderdagverblijf, jeugdzorg, al gemeen maatschappelijk werk en een muziekschool een plek vinden. Dan kunnen de instel lingen alle faciliteiten optimaal delen en bovendien ook inhou delijk samenwerken. De buurtbewoners zijn echter zeer sceptisch. Al dat 'samen doen' leidt ongetwijfeld tot ver lies van identiteit, bleek giste ren tijdens een discussie met ambtenaren van het Wijkont wikkelingsplan. Protestants- christelijk of rooms-katholiek onderwijs is géén kwestie van twee uurtjes godsdienstonder wijs alleen. „Het is een hele cul tuur, een kwestie van eigen normen en waarden", zei een moeder die veel bijval kreeg. „Wij hechten erg aan onze keu zevrijheid." Ook zien de bewoners de voor delen van 'alles in één pand' niet zo. Nu hebben ze immers ook bijna alles in hun wijk, van een buurthuis en een vrouwen gezondheidscentrum tot sport- voorzieningen en naschoolse opvang aan toe. In de financiële voordelen geloven ze evenmin. De eerste jaren blijven de over heidsbijdragen vast gelijk, maar er komt een dag dat de ge meente of de rijksoverheid hen voorrekent dat de brede school wel erg ruim in zijn middelen zit en dat daar best iets van af kan. De bewoners vrezen daarboven dat de gemeente niet werkelijk geïnteresseerd is in hun me ning. De mededeling van de ge meente dat de brede school 'zeer waarschijnlijk' tegenover het Kooiplein verrijst, sterkt hen in hun achterdocht. „De wijk heeft geen stem gehad in die keuze", klonk het in de zaal. Toch moet er wel iets gebeuren, zo hield ambtenaar Jet van Haastrecht de argwanende va ders en moeders voor. „De Sin gel en De Viersprong zitten on der de opheffingsnorm. Als dat zo blijft, zal het ministerie van onderwijs deze scholen sluiten. Dat betekent het verlies van 900 plaatsen voor kinderen in Noord." leiden - Herinneringen aan vroeger ophalen hoort erbij, rondom het kermisterrein bij Molen De Valk. Maar ook het vaststellen wat er dit jaar weer nieuw of anders is. En in dat opzicht is er al één teleurstel lende ontdekking gedaan: de Moviestar ontbreek. „Ja, het reuzenrad van het 3-oktoberaf- fiche", verduidelijkt Melat. In stemmend knikken de mannen. „Dit is toch een rad van niks", vervolgt hij. „Hier kun je mis schien bij die boeren in de Ach terhoek mee aankomen, maar niet in Leiden. Kijk dan, wat een kaal ding. Het ziet er niet uit." Maar misschien maakt de 'Su per Star' nog het één en ander goed. „Dat is de enige nieuwe attractie", verklaart Schild. „In de Feestwijzer wordt alleen de naam genoemd. Er staat verder geen beschrijving bij." Of hij zelf ook in deze nieuwe attrac tie stapt, weet hij nog zo net niet. „Zo dol ben ik nu ook weer niet op die apparaten. Misschien dat ik in één attractie ga, maar veel meer zullen het er niet worden." Keus is er in ieder geval genoeg op de op één na grootste ker mis van Nederland. Mannen in werkbroeken en verschoten T- shirtjes lopen af en aan met ka bels, gereedschap en onderde len van attracties. Trucks wor den afgeladen. Het feest der herkenning kan beginnen. De botsautootjes staan er al weer, op de hoek van de Lam mermarkt en de Nieuwe Bees tenmarkt. En ook de schiettent met een foto als hoofdprijs, de 'Photo Shoot', heeft zijn vaste plekje op de parkeerplaats naast Molen De Valk ingeno men. Grote attracties als de 'Mega Booster' - een soort 'windmolen' met twee wieken waaraan gondels hangen - en de 'Cakewalk' - met dansende bruggen en super glijbanen - zullen ook wel niet lang meer op zich laten wachten. Een van de weinige attracties die al compleet 'opgetuigd' is, is de 'Octopussy", een spin met zes armen. „We wachten alleen nog op water, zodat we de boel Paul Donkers in de Octopussy, de kermisattractie waarmee hij al een paar jaar door Nederland en Europa reist. Op de achtergrond het nieuwe reuzenrad. Foto: Henk Bouwman een beetje kunnen oppoetsen", zegt Johan Gelens (28), petje op het hoofd, een bulldog op de binnenkant van zijn arm geta toeëerd. Op de rand van de attractie zit hij even bij te komen, 's Och tends om acht uur is hij met zijn vijf collega's uit St. Wille- brord al begonnen met opbou wen. Nu wachten de gondels nog op een schrobbeurt. En ook moeten alle onderdelen nog ontvet en ingevet worden. Maar daar is nog een paar da gen de tijd voor. Ondertussen 'pendelen' de jongens op en neer tussen het kermisterrein en de parkeerplaats langs de Wassenaarseweg, waar de ker misexploitanten met hun cam pers en caravans zijn neerge streken. Gelens, die zo'n acht maanden geleden vanuit de bouw de kermiswereld inrolde, slaapt er met twee collega's in een 'cabine' bovenop een truck. „Is wel prima. Soms is het ge zellig, soms baal je ervan. Maar het heeft ook wel wat." Zijn collega Paul Donkers (22) heeft het iets beter voor elkaar. Hij heeft een eigen caravan en daarmee zijn thuis bij de hand. Hij reist al een paar jaar met de Octopussy. Door heel Neder land, maar ook bijvoorbeeld door landen in Oost-Europa. „Binnenkort vertrekken we weer voor een paar weken naar Litouwen." Sinds zijn vijftiende werk Don kers op de kermis, maar zijn fascinatie voor de door neon- verlichte wereld van de botsau to's en het spookhuis begon al veel eerder. „Het is vooral de sfeer, die me zo trekt. De men sen. Je komt elkaar overal weer tegen. Ook hier in Leiden heb ik weer allerlei bekenden gezien. Of het me ook om de attracties gaat? Nou nee, die attracties in teresseren me eigenlijk heel weinig."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13