Meeste amusement op Nederland 1 MEDIA Sky Radio ook na flink verlies grootste zender Hilversum leunt op zijn kijkcijferkanonnen Classic FM verkocht aan 'A.S.O. Radio' Ground Zero beroert gemoederen Kennisquizzen en krimi's zorgen voor verstrooiing BVN-TV start digitale tv-gids Hilversum - BVN-TV, de pu blieke tv-zender voor Neder- landstaligen in het buitenland, start vrijdag met een digitale te levisiegids. De gids informeert kijkers in de hele wereld over programma's die te zien zijn op BVN-TV. De gids is gratis en wordt eens in de 14 dagen op vrijdag via e-mail verzonden. Aanmelden kan via www.bvn.nl. „Onze kijkers be schikken niet over een wekelijk se televisiegids. Wij hopen op deze manier ons publiek beter te bedienen". zegt programma leider Pieter Landman van BVN-TV. Het experiment loopt tot en met eind januari 2004. Persman Publieke Omroep stapt op Hilversum - Woordvoerder Kees Groothuis van Publieke Omroep is met onmiddellijke ingang opgestapt. Hij verschilt te veel van mening over het al gehele, toekomstige beleid met de nieuwe voorzitter, Harm Bruins Slot. Dan is het beter om afscheid van elkaar te nemen, aldus Groothuis. Hij wilde gis teren niet verder ingaan op de problemen, omdat dat zo is af gesproken. Publieke Omroep staat voor barre tijden: er moet 80 miljoen euro worden bezui nigd. Frankrijgt krijgt nieuwszender parijs - Frankrijk lanceert in 2005 zijn langverwachte inter nationale tv-zender met uitslui tend nieuwsprogramma's. De Franse premier Jean-Pierre Raf- farin noemt het de hoogste tijd voor 'een Franse visie' op het wereldnieuws. Het station wordt gezamenlijk geëxploi teerd door de Franse publieke omroep en de commerciële zender TF1. In Frankrijk is lang durig gedebateerd over de noodzaak van een Frans alter natief voor omroepen als het •anerikaanse CNN en de Britse BBC. Fransen spreken dan ook van „het Franse CNN". Nieuwsquiz van start Hilversum - De NCRV start van daag met een 13-delige serie van de Nationale nieuwsquiz. Dit seizoen bestaat elke afleve ring uit twee teams van beken de Nederlanders die strijden om de titel Nationale Nieuws- kenner 2003. De eerste twaalf uitzendingen zijn voorrondes die tot 16 de cember op het scherm te zien zullen zijn. De winnaars van de voorrondes spelen in de grote finale-uitzending op 23 decem ber. Nationale nieuwskenners van vorige jaren zijn: Dionne de Graaff, Rick Nieman en Paul Rosenmöller. Felderhof zet Fortuyn op dvd Hilversum - Het televisiepro gramma Villa Felderhof is sinds gisteren op dvd en video be schikbaar. Voor de eerste dvd zijn twee gedenkwaardige afle veringen geselecteerd van Va nessa met Pim Fortuyn en van Carry Slee met Jules Deelder. Het schijfje is uitgerust met een blik achter de schermen en de volledige teksten uit het gasten boek van de genodigden. De dvd wordt uitgegeven door Strengholt MultiMedia in sa menwerking met de NCRV en Felderhof. Europese prijs KRO's Deksels! Hilversum - De KRO-jeugdtele- visie heeft een paar dagen na het winnen van de Nederlandse Academy Award voor de kleu terdramaserie Knofje weer een prijs gewonnen. In Bratislava viel de kleuterkookserie Dek sels! in de prijzen. Het kreeg de Prix Danube op het gelijknami ge tweejaarlijkse internationale kindertelevisie festival Brati slava in de categorie informa tieve programma's en docu mentaires voor kinderen tot tien jaar. Radio Rebecca in problemen meppel - Radio Rebecca, het commerciële station voor noordoost-Nederland, ontslaat vier van de 24 medewerkers en gaat meer plaatjes draaien om de recessie het hoofd te bieden. Behalve een gepresenteerde ochtendshow wordt het station voor een groot deel van de dag een non-stop jukebox. Direc teur John Knol verwacht dat het onheil met de gedwongen ont slagen en wijziging in de pro grammering voorlopig weer is afgewend. Rebecca was bij de veiling van etherfrequenties één van de grote winnaars in de re gio. Voor een periode van acht jaar werden frequenties ver worven voor een groot deel van Groningen, Drenthe en Overijs sel en een deel van Flevoland en Gelderland. door onze mediaredactie Hilversum - Nederland i, dat be kend staat om zijn wat saaie en oubollige programma's, is des ondanks het meest 'verstrooien de' net van de drie publieke zen ders, omdat er veel kennisquiz zen en krimi's worden uitgezon den. Tot die conclusie komt de toezichthouder van de omroe pen, het Commissariaat voor de Media. Volgens het Commissariaat was vorig jaar 20,5 procent van de programmering op Nederland 1 als amusement aan te merken. Het 'pretnet' Nederland 2 scoorde 12,4 procent en de cul tuurzender Nederland 3 toch nog 12 procent. Een publieke zender mag volgens de wet maximaal 25 procent amuse ment uitzenden. Het is opvallend dat Nederland 1 als een lichte, en luchtige zen der wordt betiteld. Het Com missariaat relativeert die con statering dan ook zelf. „De in deling van programma's is niet eenduidig, vaak is sprake van een mix van cultuur, informatie en amusement. Maar hoe je ook indeelt, de publieke om roep blijft per saldo voldoen aan de programmavoorschrif ten." Vorig jaar mopperden de com merciële omroepen dat de con trole door het Commissariaat niets voorstelt, omdat omroe pen programma's vrij willekeu rig in bepaalde categorieën in deelden. Dat leidde er bijvoor beeld toe dat de omroepen vol gens eigen zeggen in 2001 nau welijks iets aan amusement de den. Daarop werd de omroe pen verzocht voor 2002 de defi nitie van wat amusement is, wat ruimer te nemen. Het Commissariaat voor de Media controleert elk jaar of de publieke zenders voldoen aan hun wettelijke opdracht om in bepaalde verhouding onder meer informatieve, educatieve en 'verstrooiende' program ma's uit te zenden. Afgelopen jaar zat het met die verhoudin gen wel goed, aldus het Com missariaat. MiivFBciiM - Skv Rarlin is nnp al- fiewissel. was dat 10.7 nrorent. deed vooral Radio 1 hi Hilversum - Sky Radio is nog al tijd de best beluisterde radio zender van Nederland, maar het station heeft te lijden gehad onder de warme zomer en de recente herverdeling van de etherfrequenties. In juli en au gustus daalde het marktaandeel van de non-stop muziekzender met 1.4 procent ten opzichte van mei en juni: 11,6 procent tegen 13 procent. De ether ging begin juni op de schop. Radio 538, het station dat bij eerdere becijferingen van de af deling Kijk- en Luisteronder zoek (KLÓ) het meest leek te profiteren van de herverdeling, zakt in de nieuwste cijfers weer bijna terug tot het aandeel van vóór de operatie. Met 11 pro cent is 538 nummer twee in Ne derland. In juni stemde nog 11,5 procent op het station af. In mei, vóór de grote frequen tiewissel, was dat 10,7 procent. Bij de commerciëlen was de grootste verliezer Radio 10. dat naast een FM-ffequentie greep. Bleef het verlies in juni nog be perkt, nu levert de zender 2.3 procent in om op 4,6 uit te ko men. Noordzee FM deed het wel goed en steeg met 0,4 pro cent tot 6,1 procent. Opvallend Gassic FM en Business Nieuws wisten er 0,1 procent bij te sprokkelen. Opvallend is dat ook Arrow Classic Rock dat deed (van 2,0 naar 2,1), terwijl ook die zender geen FM-fre- quentie wist te bemachtigen. Van de drie nieuwkomers was Radio 103 Veronica 2,8 procent de grote winnaar. RTLFM bleef steken op 0,8 procent en ID&T Radio op 0,7. Bij de publieke radiozenders deed vooral Radio 1 het goed met 1,1 procent meer luiste raars. De nieuws- en actualitei tenzender bond 9.7 procent aan zich. Popzender Radio 3 raakte 1,2 procent kwijt. Radio 2 0,1), Radio 4 0,2) en 747AM 0,2) boekten lichte winst. De grote groei zat voor de publieken bij de regionale omroepen, met een plus van 0,8 procent. Met een totaal marktaandeel van 46,1 procent bleven de publieke zenders net achter de commerciëlen (47,8 procent). KLO wijst er op dat de zomer normaal gesproken al invloed heeft op het luistergedrag, en de zeer warme zomer van dit jaar zeker. De uiteindelijke ge volgen van de herverdeling van de FM-frequenties zullen daar om pas in het najaar blijken, al dus KLO. Paul de Leeuw en Jamai op de Amsterdamse Uitmarkt. De Leeuw weet alles van overexposure, en Jamai moet er voor waken. Of zoals marktonderzoeker het zegt: „Hij moet nu wel met een verdomd goed nieuw nummer komen. Mensen kopen één keer een bril van hei j daarna niet meer." Foto: ANP/Juan Vrijdag Overbelaste sterren lopen het risico dat verveelde kijkers afhaken door Els Boer huizen - Peter Santa, dirigent en oprichter van het Amster dam Symphony Orchestra, zal de muziekzender Classic FM overnemen. Het station is mo menteel alleen op de kabel te ontvangen. Voorwaarde voor de koop is dat het station ook een landelijke FM-etherfrequentie krijgt toegewezen. 'Amsterdam Symphony Or chestra Radio' is een van de ze ven gegadigden voor het laatst overgebleven landelijke FM- pakket. Het gaat om kavel A8, bestemd voor klassieke muziek en/of jazz. Naar verwachting worden de frequenties nog dit najaar toegewezen. De concur rentie is hevig. Andere gegadig den voor een plek in de ether zijn onder andere 538 (Classi- c4U), Mojo Concerts samen met John de Mol (North Sea Jazz FM), Sanoma Uitgevers (Hammock FM), Erik de Vlieger (Colorful Radio), Arrow Classic Rock en Mediasales Finland (Super Jazz). Peter Santa heeft grootse plan nen: „Het benodigde geld heb ik samen met Mathijs Resink - media-advocaat en mede-initi atiefnemer - geregeld. Samen willen wij het station ombou wen van 'enkel plaatjes draaien' naar een combinatie van cd's en live muziek en ruimte voor de muzikale actualiteit. Droge aankondigingen worden ver vangen door korte anekdotes bij de stukken, zodat de muziek meer gaat leven. Bovendien wil ik jonge musici de gelegenheid bieden om eigen opnames te laten horen. Dat alles echter zonder de huidige luisteraars af te schrikken. Ik zoek eigenlijk een tussen vorm tussen Radio 4 en het hui dige Classic FM. Classic FM heeft een groot publiek in aan raking gebracht met klassieke muziek. Ik wil dat publiek met een levendige, klassieke mu ziekzender vasthouden onder het motto: 'klassiek mag ook leuk zijn." Linda de Mol doet dit seizoen drie programma's. Carlo en Irene verschijnen zo'n beetje alle da gen op de buis en ook Angela, Beau, Albert, Bridget en Bert worden op meerdere fronten in gezet. Hilversum speelt op safe met z'n kijkcijferkanonnen. Maar wie knapt er het eerste af. de overbelaste presentator of de naar variatie hunkerende kijker? door Martin Ruesink Hilversum - Overexposure'. Volgens Van Dale 'overdreven, langdurige belangstelling van de media voor iemand, bijvoor beeld een pop- of sportvedette'. Niet alleen topvoetballers als David Beckham, hoogheden en professionele galagangers als de Breukhovens lopen het ge vaar te worden overbelicht, maar ook mediamakers zelf. Ooit telde Nederland slechts een handjevol tv-grootheden. Er waren hooguit twee zenders en als je daar op verscheen, werd je de volgende dag be wonderend aangekeken. Hoe groot je roem ook was, de kans op overexposure bleef klein. El ke omroep had z'n vaste avond en dagprogramma's waren er niet. Je verscheen één keer per week op de tv en dat was het. Anno 2003 is het medialand schap drastisch veranderd: Op meer dan vijftien Nederlandsta lige zenders wordt bijna 24 uur per dag geknokt om een half procentje kijkcijfers. Sinds de komst van commerciële tv zijn die cijfers vanwege de daaruit voortvloeiende reclame-inkom sten allesbepalend geworden, ook in het publieke bestel. Paul de Leeuw beleefde midden jaren negentig zijn top. toen hij als VARA-boegbeeld veel kijkers aan zich bond met shows ails De Schreeuw van De Leeuw. In Zomergasten blikte De Leeuw onlangs met gemengde gevoe lens terug. De enorme aan dacht maakte hem bepaald geen leuker mens. „Ik heb een tijdje niet gedeugd. Ik liep ver naast mijn schoenen. Ik dacht: je hebt Joop van den Ende, dan niks en dan kom ik. Ik had grootheidswaanzin. „Paul de Leeuw vind ik mis schien wel het duidelijkste voorbeeld van wat overexposu re met mensen kan doen", zegt mediadeskundige Anne van der Meiden. „Die heb ik zien veran deren van een prettige, sponta ne verschijning in een irritante giechelmachine. Natuurlijk gaat zo'n man op een gegevert mo ment aan zichzelf twijfelen, omdat hij almaar meer moet gaan presteren." Kilometervreters Van der Meiden beschouwt de tv als de etalage van de steeds sneller draaiende 'hedonisti sche verzadigingscultuur', waarin stilstand achteruitgang betekent. Elke prestatie moet de volgende keer overtroffen worden: nieuwe formule, nu nóg beter. Je zou daarbij ver wachten dat vertrouwde ge zichten juist sneller dan voor heen plaats maken voor frisse presentatoren. Waarom houden omroepen dan zo sterk vast aan boegbeel-, den als Linda de Mol (Tros), Al- bert Verlinde (RTL4), Bridget Maasland (BNN) en Bert van Leeuwen (EO)? Juist omdat de kijkcijfers allesbepalend zijn ge worden, proberen omroepen het selecte groepje dat veel kij kers trekt zo veel mogelijk in te zetten. „Maar als je dat te veel en te lang doet, krijgt diezelfde kijker genoeg van die paar ge zichten", zegt Van der Meiden. Carlo Boszhard en Irene Moors zijn de ware kilometervreters van de Holland Media Groep. Het duo presenteert samen de zondagmiddagshow Life Co oking, en krijgt vanaf oktober ook een 'ouderwets Hollands' zaterdagavondprogramma op RTL 4, de Carlo Irene Show. Carlo begint ook aan een nieuw seizoen met het dagelijkse spel letje Cash Carlo op Yorin. En Irene staat volop in de belang stelling met het koppelpro gramma De Bachelor. Lopen ze geen levensgrote kans op een burn-out? En raakt het publiek niet een keer op ze uit gekeken? De HMG is er niet bang voor. „Carlo en Irene zijn zijn twee grote talenten die heel populair zijn", zegt voorlichter Kim Koppenol van HMG. „Op zich valt het wel mee met hun exposure, omdat de program ma's op twee netten te zien zijn en op andere doelgroepen mik ken." Volgens Koppenol ziet haar be drijf er scherp op toe dat de toppers niet te vaak te zien zijn. „Het is een beetje een onder- buikgevoel, maar we hebben snel genoeg door of het publiek het welletjes vindt en nieuwe gezichten wil zien." Maar hoe zit het dan met de werkbelas ting van sterren, die som een gezin hebben, nog ren in films of avond aan optreden in een musical- penol: „Dat is een kwesti q goed overleg. Iedereen h r, belang bij een juiste bala u sen werk en privé." Delegeren Zou dat laatste Albert Va tfi wel lukken? Naast zijn w voor RTL Boulevard heel linde vanaf 18 oktober z gen talkshow AV Nu. Verfo schrijft hij columns voor TrosKompas en NRC Ha blad en runt hij ook nog theaterproductiebedrij! r hij enige tijd geleden nie opgebrand? Verlinde: „Ik organiseer ij woordig heel strak. Ik h< goede secretaresse en ka meer delegeren. Dat moi JJ want ik vind Boulevard steeds hartstikke leuk oi doen. Het is alleen wel S werk. Op het theaterbnre a, ik iemand aangenomen taken van me overneemt hou nu echt in de gaten niet te veel wordt. /Mies is organiseerd dat ik 's avoi tl; half negen vrij ben.51 De presentator is niet bai het publiek te veel Albert 2 linde krijgt, zoals destijds tri Paul de Leeuw. „Het vers dat zijn programma's hel !r om hem draaiden. Bij RT ei levard gaat het niet om n r( maar om de onderwerpe ben dus veel minder naq lijk aanwezig. Voor mijn show straks geldt hetzelfi 'l wil daar vooral de gasten |jj het woord laten. 2 Hilversum - In elk geval de ko mende tien jaar zal Ground Ze ro met afstand de meest be sproken bouwplaats ter wereld zijn. Op de plek in New York waar tot 11 september 2001 de Twin Towers van het World Trade Center stonden, verrijst een op papier megalomaan complex van kantoren, winkel en uitgaanscentra, musea, par ken en een ingenieus knoop punt van openbaar vervoer. Vooral de ruimte die is gereser veerd voor de herdenking van de slachtoffers van 11 septem ber is onderwerp van verwoede discussies. „Het idee dat men sen straks bij McDonald's een hamburger eten boven het graf van mijn zoon is ondraaglijk", zegt een nabestaande in de do cumentaire 'Engineering the Future - rebuilding Ground Ze ro', die Discovery Channel van avond uitzendt. Toen de schok van de aansla gen op de WTC-torens na enke le maanden wat was weggeëbd, wisten de Amerikanen niet goed wat ze aan moesten met het litteken dat Manhattan ont siert. Vervolgens ontspon zich een verwoede discussie over de bestemming van Ground Zero. Moest het niet een plaats voor bezinning worden in de vorm van een park met monument? Of zou het beter zijn om juist op te staan tegen de dreiging van terroristen en de torens in oude glorie te herbouwen? Projectontwikkelaar Larry Sil- verstein, die zes weken voor de Ground Zero, nu nog een gapende wond in Manhattan, is het onderwerp van grootse en niet onomstre den bouwplannen. Foto: GPD/Thom van Amsterdam aanslagen een miljardencon tract tekende om het de ko mende decennia voor het zeg gen te hebben op het WTC-ter- rein, was voorstander van her bouw van het WTC, maar ver anderde schielijk van mening toen bleek dat massa's New Yorkers zwoeren dat ze nooit meer in een wolkenkrabber wil den werken. Uiteindelijk werd besloten om een wedstrijd uit te schrijven onder architecten. Winnaar werd het ontwerp van Daniel Libeskind, waarvan de 533 me ter hoge Freedom Tower het meest in het oog springt. In de toekomst zal daarmee op Ground Zero weer het hoogste gebouw van de wereld staan. De kantoren zullen niet opruk ken tot de bovenste etages. Die zijn transparant en gereser veerd voor een overdekte tuin. Daarnaast zullen er op Ground Zero nog vier iets lagere torens verrijzen, allen met taps toelo pende spitsen. „Het feit dat ik immigrant ben heeft invloed gehad op het ontwerp", zegt de geboren Pool, die via Israël op 13-jarige leeftijd naar New York kwam. „De wolkenkrabbers hebben de vorm van vlammen die verwijzen naar de toorts van het Vrijheidsbeeld, het symbool van het vrije, democratische Amerika." New York is ondertussen veran derd in een vat vol tegenstrij digheden. De een noemt de nieuwe wolkenkrabbers 'een open uitnodiging aan terroris ten', de ander vindt concessies aan de terroristen slap en pleit juist voor een staaltje typische Amerikaanse bravoure. Te midden van de wirwar van meningen wordt Libeskind ge acht bij de constructie van zijn complex rekening te houden met alle gevoeligheden. „Ik zie het als een oesterschelp, waar de elementen van alle kanten zware druk op uitoefenen. Als gevolg daarvan ontstaat ten slotte iets heel moois:' een pa rel." Bij de bouw van de nieuwe wolkenkrabbers staat veiligheid voorop. Inmiddels is begonnen met de herbouw van het ge bouw WTC 7, dat instortte on der het gewicht van het puin van de inzakkende Twin To wers. Silverstein heeft al aange kondigd kantoor te gaan hou den in de nieuwe kolos. Om de New-Yorkers ervan te doordrin gen dat werken op hoogte in de toekomst weer veilig is. Berrit de Lange Rebuilding Ground Zero, van avond, Discovery Channel, 22.00 uur KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio sport (zo, 19u) NOS 2. Baantjer RTL 4 3. Kopspijkers VARA 4. Spoorloos KRO 5. Journaal (zo, 20u) NOS 6. Voetbal Feyenoord-Karnten NOS 7. Goede tijden, slechte tijden RTL 4 8. Miljoenenjacht TROS 9. Newcastle United-NAC NOS 10. Hart van Nederland SBS6 :ii Top 10 meest bekeken kinderprogramma 1. Jeugdjournaal 2. Villa achterwerk 3. Totally spies 4. Pokémon 5. Hamtaro 6. Klokhuis 7. Old Tom 8. Mijn lievelingsdier 9. Seluh 10. Little ghosts Marktaandelen inc NOS VPRO Fox Kids Fox Kids Fox Kids NPS VPRO VPRO VPRO VPRO Nederland 1 12,4 (12,1) Nederland 2 17,8 (20.4) - Nederland 3 7,4 (7,4) RTL 4 16,7 (15,5) RTL 5 5,5 (4,7) Yorin 5,9 (5,8) SBS 6 10,6 (10,5) NET 5 5,6 (6,0) V8 4,6 (4,2) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Li onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat t kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de fl aandelen van vorige week.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10