EROPUIT 9 Woonbeurs I Dramatische wending onderzoek moord Kumral T Cieba jaarlijks honderden levens n in Warmond 15% KORTING BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP www.woonbeurs.nl k over kinderen ;rg opgeschort Leidsch Dagblad r wordt op het terrein van de Keuken- 3 Nationale Bloembollenmarkt gehou- Jezoekers kwamen uit het hele land maar I vaak teleurgesteld dat er weinig om de Iheen was georganiseerd. Om die reden aul Laurens en Jan de Vroe, van Estate s, benaderd om de Nationale Bloembol lenmarkt in een kkenhof getoverd tot A arsbeurs nieuw jasje te ste ken. De najaarsbeurs 'Hoffelijk 2003' wordt niet officieel nd. Maar op vrijdag is er wel hoog, ko- jk, bezoek. De Prins van Oranje krijgt na- zijn eigen tulp: de Prins Willem Alexander De kroonprins zal de tulp, vrijdag om mr, zelf planten. De oranje Triumph-tulp een onderdeel van een bloemenperk dat ;o van het NOC-NSF uitbeeldt. Daarom Willem Alexander vergezeld door olympi- SU1 porters onder wie zwemmer Pieter van oogenband. oonprins krijgt de tulp aangeboden door ld van nationale kwekers", aldus De Vroe. Htulp en het bloemenperk in hun volle e kunnen zien, moeten de bezoekers van ijk' in de lente van het Olympisch jaar irugkomen. kers van beurzen en grote markten zijn el tussen de 35 en de 60 jaar, maar de na- iiirs op Keukenhof bereikt volgens Paul is een nog veel grotere groep. ,,Het is een roor iedereen die van het leven wil genie- mi )ok voor ouders met kleine kinderen is jlijk 2003' aantrekkelijk. Er zijn voorzienin gen waardoor de ouders ongestoord kunnen rondkijken. Op het terrein staan een antieke zweefmolen en een draaimolen en de kinderen worden bezig gehouden door een professionele kinderopvang. Van het 220 hectare omvattende terrein van de Keukenhof wordt voor 'Hoffelijk' ongeveer vijf hectare gebruikt. Naast de Bloembollenmarkt in het Oranje Nassau Paviljoen staan er partyten ten waarin onder meer gekookt wordt door meesterchef Jaymz Poole uit Nieuw-Zeeland. Poole, bekend van het kookprogramma 'Bom to Cook', geeft samen met zijn Canadese collega Mike Zaitsoff en de Oostenrijker Gregor Riedl kookdemonstraties. Bezoekers mogen gratis proeven. Bij koken en bloembollen blijft het niet. „Er is voor ieder wat wils", aldus De Vroe. 'Hoffelijk 2003' is een najaarsbeurs en daarom ook gericht op het leven in huis. Mensen die bijvoorbeeld meer van etiquette willen weten kunnen een voordracht bijwonen over internationale ge dragsregels, voor creatievelingen is er een work shop tafelschikken, er zijn kledingzaken en voor liefhebbers van bloemen wordt een 'voorproefje gegeven van het voorjaar'. De voorbereidingen voor de Keukenhof in het voorjaar van 2004 zijn intussen ook al in volle gang: zeven miljoen bloembollen worden met de hand geplant. Hoe dat er precies aan toe gaat is op de najaarsbeurs te volgen. MASCHA WELLING 'Hoffelijk 2003' is op vrijdag 26, zaterdag 27 en zondag 28 september geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Voor meer in formatie: www.Hoffelijk.nl UI O Van Gogh-tochten Er zijn vervelen der vormen van vrije tijdsbesteding te bedenken dan Drenthe leren kennen. En zo'n ontdekkingstocht kan nog leu ker worden als het besluit wordt geno men om daar in de voetsporen te treden van de schilder Vincent van Gogh, die daar eens verbleef. Een geheel uitge werkte wandelroute in Hoogeveen is te verkrijgen via de VVV Hoogeveen en Museum De 5000 Morgen in Hooge veen. Het uitgezette Van Gogh-pad kan zonder begeleiding worden gelopen, maar in overleg met voornoemd muse um ook in gezelschap van een terzake kundige gids. Op 11 oktober wordt een geheel verzorgde busdagtocht georgani seerd, inclusief excursies en maaltijden voor 27,50 euro. Meer informatie is te verkrijgen bij Museum De 5000 Morgen in Hoogeveen, tel. 0528- 231 530, museumJ5Jioogeveen.nl. Antiekbeurs In het Zuid-Limburgse Gulpen heeft van 28 september tot en met 5 oktober voor de derde achtereen volgende maal het Rendez-vous des Collectioneurs plaats in de Piramide. Initiatiefnemer Rob Coumans heeft als permanente bewoner van de Piramide zestien kunsthandelaren en antiquairs weten samen te brengen. Vergeleken met voorgaande jaren is de kunstsectie uitgebreid met Rueb Kunsthandel uit Amsterdam, specialist in 20ste eeuwse schilder- en tekenkunst. Rueb komt on der meer met een stilleven van Willem Minderman, een lente-impressie van Gerrit Brenner en een gouache uit 1956 van Fikret Moualla naar Zuid- Limburg. Te vinden op de afdeling an tiek zijn onder meer de antiquairs Daat- selaar Gothelp uit Laren. Tot hun col lectie behoort een gefineerde eikenhou ten Hollandse kast met vier deuren en twee laden uit de tweede helft van de zeventiende eeuw, alsmede een com pleet 44-delig Meissen thee-en koffie- servies van Marcolini (1744-1814) en een rond 1835 vervaardigde wereldbol van de Brusselaar VanderMaelen. Daar naast zijn op deze antiekbeurs juwelen en diverse barometers te bewonderen. Rendez-vous des Collectioneurs in de Pirami de te Gulpen. Van 28 september tot en 5 okto ber van 12 tot 19 uur. Volg in Gulpen de bor den die verwijzen naar de Piramide Meer Info: www.piramidegulpen.nl Koninklijke stoelen In Paleis Het Loo in Apeldoorn loopt sinds 19 sep tember de expositie Wonen in Weelde, Weelde in Wonen. Paleismeubilair uit de negentiende eeuw, waaronder ban ken, tafels, kabinetten en klokken staan te pronk op deze tentoonstelling, die tot en met 14 december duurt. De meubels zijn afkomstig uit de omvang rijke paleisdepots, waar enkele duizen den meubelstukken liggen opgeslagen. Het museum is dagelijks, behalve maandag, open van 10.00-17.00 uur. Meer informatie: tel. 055-57 72 400, www.paleishetloo.nl. Lili Marleen Ter gelegenheid van de expositie Lili Marleen, de geschiedenis van een hit verzorgt journalist Henk van Gelder op 27 september om 15 uur als maker van de AVRO-documentaire Lili Marleen, een liedje van verlangen in het Verzetsmuseum Amsterdam een muzikale lezing over Lili Marleen, een in 1914 gecomponeerd lied dat tijdens de Tweede Wereldoorlog onsterfelijk is gemaakt door Marlène Dietrich. Lili Marleen werd tussen 1940 en 1945 gretig als propagandamiddel aangegre pen. De tentoonstelling, tot en met 16 november te zien, roep de mythe rond het lied tot leven met bladmuziek, grammofoonplaten, brieven van solda ten, film- en theaterposters, kostuums uit de oorlog, film- en geluidsfragmen ten. Entree lezing expositie 7,50 per persoon; Museumkaarthouders 5,- p.p. Reserveren gewenst via tel. 020-62 02 53. De sedert mei lopende tentoonstelling is nog tot en met 16 november te bezoeken. Openingstijden: di-vr. 10-17; za-zo-ma 12-17 uur. Het Verzetsmu seum Amsterdam is gevestigd aan de Plantage Kerklaan 61. Entree: €4,50; kinderen toten met 6 jaar gratis. Jeugd van 7 t/m 15 jaar 2,50. CJP 2,25. Museumjaarkaarthouders Lili Marleen, archieffoto PAARDEN EN HONDEN IN VEEMARKTHALLEN inst naar de Woonbeurs dam in de RAI. Van 30 iber tot en met 5 oktober ir de nieuwste en opval- meubels, lampen, ser- en textiel van Neder- makelij te zien. De Be- rganisatie Nederlandse pers vaardigt jaarlijks al em wordt beschouwd lands glorie af naar de in aanzien staande tionale meubelbeurs del Mobile en de dito tingsbeurs Euroluce in lad numero uno Milaan. 1 voor de tentoonstel- iks Via Milano 3 selec- ;n selectiecommissie lorzitterschap van In- Ie Roode -conservatri- ïële vormgeving aan ilijk Museum in Am- t- ruim vijftig uiteenlo- twerpen. Te zien op de Woonbeurs Amsterdam en meer bepaald op Via Milano 3 zijn onder meer een in hoogte verstelbare kinderstoel van Maartje Steenkamp, compleet met schuurpapier en een zaag je voor het afzagen van de po ten. Maarten Baas is eveneens vertegenwoordigd met zwart verbrand, nadien met epoxy hars behandeld meubilair. Ine ke Hans mag een jeneverset to nen, terwijl de dorstigen onder de bezoekers ongetwijfeld de lippen aflikken bij het zien van Sander Lucas destilleermachi- ne voor het zelf stoken van li keur. Via Milano 03 in Woonbeurs Amster dam in de RAI, locatie Hollandcomplex en Parkhal. Openingstijden: di. t/m vr. 10-22 uur; za. en zo. 10-18 uur. Entree 10,50 (volwassenen en jeugd ouder dan 11 jaar); kinderen van 4 tot 11 jaar 5.25- Luttele dagen voor Werelddie rendag levende have alom in de Veemarkthallen in Utrecht. Van vrijdag 26 tot en met zondag 28 september zullen paardenlief hebbers zich in de Voordorphal ongetwijfeld in hun knollentuin voelen. Ter gelegenheid van 75 jaar Concours Utrecht biedt de nationale manifestatie Utrecht se Paarden Dagen (UPD) een verscheidenheid aan sportieve evenementen. Gecombineerd met tuigpaarden zijn het vooral de Hackney's, die vrijdag in ga lop langs het publiek gaan. Daags erna, op zaterdag, para deren de zwarte Friezen en la ten ook de Hackney's zich weer zien. Wellicht ook interessant voor de paardenliefhebbers is de nationale geitenkeuring. Op zondag Familiedag staan behal ve het Nederlandse kampioen schap authentiek gerij, een springclinic en een pas des deux met Coby en Marrigje van Baaien onder meer ook een dressuurclinic op de rol. in de Veemarkthallen is zondag de 28ste verre van een rustdag, want in de Tuindorphal zullen vanwege Nationale Hondendag blaffers en keffers elkaar voort durend trachten te overstem men. De viervoeters zijn wellicht stil te krijgen door ze aan een behendigheidswedstrijd te laten deelnemen en ze vervolgens te onderwerpen aan een gehoor zaamheidstest. Geloof het of ge loof het niet, maar de retrievers, labradors, Jack Russels, herders honden en vuilnisbakkenrassen kunnen in de Tuindorphal op gaan voor het zwemdiploma. Alsof dat nog niet alles is, kun nen ze nadien gratis worden ge wassen, Voora! ook niet veree ten: tv-dierenarts Henk Lom- mers houdt vanaf half twaalf spreekuur. Utrechtse Paardendagen, vr. 26 sept. 12-23 za- 27 sept 9-19 u. en zo. 28 sept. 11-17 u- Entree 15,- (vr. en za. volwassenen), kinderen 4-10 jaar 5,-. Toegangsprijs zo. 10,- (volwas senen), kinderen 4-10 jaar €5,- (deze prijzen gelden zondag ook voor Na tionale Hondendag). jblad De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! irmeubelen NR. 43345 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 tten worden deze week gepubli- d in het gezaghebbende medische chrift The Lancet, de tweejarige studie namen 930 jnten van de afdeling intensive ea sel. De ene helft bestond uit een rolegroep die een standaard IC- tndeling onderging. De andere kreeg een cocktail met antibiotica, de controlegroep overleed 31 pro van de patiënten nog in het zie- iuis, van de groep die wél antibio- kreeg toegediend slechts 24 pro cent. De besmetting met resistente bacteriën bedroeg in beide groepen respectievelijk 26 en 16 procent. Alleen al in het AMC betekent dat, dat jaarlijks zo'n dertig IC-patiënten minder ster ven. Uit de studie blijkt bovendien dat bij de oude werkwijze uiteindelijk meer antibiotica moeten worden gegeven, doordat IC-patiënten vaker een infectie krijgen. Als de antibiotica preventief worden toegediend betekent dat een kostenbesparing van 11 procent. jchting tegen twaal- pers altijd haast, omdat voor de eerst arriverende lading j Warmond is waar- turf de hoogste prijs werd betaald. Bovendien waren ze mdat de jury eerst dan als eerste om weer een nieuwe lading in te nemen, k op de eerdere aan- De tocht is een ware uithoudingsproef voor de beman- s om vier uur de fees- ningen. De motor mag niet worden gebruikt. Bij ongun- ndse Park Groot Lee- stige wind moet worden gezocht naar manieren - zoals rank en muziek, roeien of trekken - om de zware schepen vooruit te krij gen hadden de schip- gen. Foto: Henk Bouwman en WD dit D66-ideaal in regeerakkoord vast te leg- Dat is iets anders dan dat coalitiepartijen voorstander van het idee. En dat is nog anders dan dat zij D66 bij de ende Kamerverkiezingen n laten pronken met één haar kroonjuwelen, gekozen burgemeester zal er komen, daarvoor is het ge- itegoed in de grote bestuur- partijen inmiddels genoeg Kchoten. Maar de gekozen [emeester zal zeker nog niet opwachting maken in 2006. voor staan te veel gevestig- elangen op het spel: te be en die van de zittende bur- eesters, die van CDA- en wc-huize voorop. De notitie le Graaf zal vanaf vandaag, de eerste bespreking in het vvJnet, onderwerp zijn van een Nederlandse traditie: die vertragen en traineren, lijk kunnen ook inhoudelij- lagen worden gezet bij de ie van De Graaf. Is zijn op- 7 e zittende burgemeesters in [2.1 allemaal tegelijk af te zet- c)e geloofwaardig en reëel? Het hier of een minister een em ideaal met een oude lode wil doorvoeren. Deze valmethode wekt twijfel of deaal van de gekozen bur- ïester al voldragen is uitge- t Ook aan vernieuwers de eis worden gesteld dat 50 'rgvuldig te werk gaan. van der Malen (advertentie) MEUBELPLEIN LEIDERDORP 15% Van 25 t/m 28 september krijg je bij al je aankopen op Meubelplein Leiderdorp een wooncheque van 15% cadeau. Stap direct binnen, vraag naar de voorwaarden en sla je slag! in een reactie dat hij de stap van Moberg niet begrijpt. De Vries vindt dat het salaris van de Zweed veronderstelt dat hij zich volledig kan wijden aan de problemen bij Ahold. Ook vak bondsvertegenwoordigers uiten zich in deze termen. (advertentie) BEL&WIN! 30 SEPT-5 OKT AMSTERDAM RAI 70iwctr kinderen bij vader Warenberg (wonend in België) vandaan te 'ontvoe ren'. De oudste zoon bleef bui ten schot omdat hij ziek thuis lag. Warenberg haalde zijn kinde ren eind 2002 naar België, on danks een voorlopige uitspraak van de Nederlandse rechter dat de kinderen bij de moeder ho ren. Hij en moeder Scheers wil len nog steeds beiden het gezag over hun kinderen krijgen. Het Belgische openbaar ministerie, dat op verzoek van de Neder landse justitie de belangen van de moeder verdedigt, heeft om uitstel van de uitspraak ge vraagd. L. Muyldermans van de Belgi sche justitie neemt afstand van de belangen van de moeder. Hij zegt dat de vader weliswaar de kinderen ongeoorloofd heeft achtergehouden, maar dat de moeder louche personen op dracht heeft gegeven om de kinderen terug te halen voordat de rechtszitting had plaatsge vonden. De rechter stelde de zaak uit tot 27 november, omdat ook zij het strafrechtelijk onderzoek wil af wachten. Scheers verblijft mo menteel met de twee kinderen op een geheime locatie, maar verscheen gisteren wel op de zitting. Ze is na de zitting kort door de Belgische politie ge hoord. De recht- Hasselt uitspraak ding over r de drie \lexander 1 Leider- onstance wil dat k onder- naar de e jongste Een bu- jschakeld Pagina Binnenland i: Justitie heeft geen bezwaar te gen 'terugstelen' kinderen Zwolle ontslaat Peter Boeve zwolle - Peter Boeve is de eer ste proftrainer die dit seizoen is ontslagen. Zijn club FC Zwolle staat op de laatste plaats met één punt uit vijf wedstrijden. Volgens de clubleiding ont breekt de chemie tussen Boeve en de spelers. Werkgevers hoopvol over VUT den haag - Werkgeversorgani saties VNO-NCW, MKB-Ne- derland en LTO proeven be reidheid bij het kabinet om de omstreden snoeiplannen in de VUT- en prepensioenen te ver lichten. Ze zijn optimistisch over de mogelijkheden tot een vergelijk te komen tijdens het najaarsoverleg op 14 oktober. Vanochtend zaten ze ter voor bereiding rond de tafel met de ministers De Geus, Zalm en Brinkhorst. den haag/gpd-anp - Het onderzoek naar de moord op het zevenjarige Haagse meisje Kumral Bagci heeft gisteren een dramatische wending gekregen door de zelfmoord van een van de twee verdachten, een 48- jarige vrouw. Zij heeft zich woensdagnacht in een Haagse politie cel aan haar hoofddoek opgehangen. De vrouw zat met haar 20-jarige zoon sinds enkele weken vast op verdenking van de moord op Kumral. Het meisje is in 1995 gewurgd en in stukken gesne den teruggevonden in Scheveningen. Ze was enkele dagen daarvoor verdwenen uit de wijk Transvaal. Het vasthouden van de vrouw, een nicht van de moeder van Kumral, had de politie volgens haar advocaat M. Mantz naar de opdrachtgever voor de moord moeten leiden. Volgens Mantz is Kumral destijds het slachtoffer ge worden van eerwraak. De vader van Kumral zou een verhouding hebben gehad met de 48-jarige vrouw. De schande van de buitenechtelijke affaire zou door de familie van de vrouw zijn gewroken op de vader van Kumral door zijn kind te doden, aldus Mantz. De familie van de vrouw die zich heeft opgehangen, stelt de politie verantwoordelijk voor haar dood en eist een onafhankelijk onderzoek. Dat de druk op de vrouw te groot zou worden, had ook haar advocaat zien aankomen. „Ik heb de rech- ter-commissaris daar vorige week vrijdag nog op at tent gemaakt, de laatste dag dat ik mijn cliënte heb gesproken", zegt Mantz. De familie verwijt de politie dan ook een totaal ge brek aan kennis over de culturele achtergronden van de betrokkenen. „Zij is daarvan nu letterlijk het slachtoffer geworden", zegt een vrouwelijk familielid. Door de dood van de vrouw is het onderzoek naar de moord op Kumral ernstig gedupeerd. „Maar we gaan gewoon door", zegt persofficier van justitie A. Rijs- dorp. Het is niet duidelijk of politie Haaglanden volgens de regels heeft gehandeld door toe te staan dat de 48-ja- rige vrouw in de cel een hoofddoek droeg. In. Neder land bestaan geen landelijke richtlijnen voor het dra gen van een hoofddoek in politiecellen en in cellen van penitentiaire inrichtingen. Er is wel een landelijke richtlijn voor het insluiten van verdachten die voorschrijft dat alle voorwerpen en kledingstukken die een gevaar kunnen opleveren, in beslag genomen moeten worden. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam DMDV Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon1 Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Brj automatische betaling is mijn bank-gitonummer Handtekening: 712141 400114 H Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl rraCTj.uL.Rv.RrRiijj.'i

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9