Kunstroute anger dan ooit (Si KUNST 5 j I Dramatische wending onderzoek moord Kumral Open ateliers- en galerieroute in binnenstad van Leiden jaarlijks honderden levens n in Warmond 15% KORTING BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP I www.woonbeurs.nl k over kinderen ;rg opgeschort Leidsch Dagblad 'auijcrman Joustra Leidse kunst lijdt allerminst een end bestaan. Sterker nog, kunst in is springlevend, als je de statistieken Kunstroute mag geloven. Vorig jaar t aanbod van ongeveer honderd kun- ijrs al enorm, maar de Kunstroute van spant de kroon. Een recordaantal kunstenaars, verspreid over 52 plek- iet mee aan het door het Centrum nde Kunst (CBK) georganiseerde eve- id t, dat zaterdag en zondag voor de ne- Sd keer in Leiden wordt gehouden. leurt volgens het aloude, beproefde galeries en kunstenaars zetten de twee dagen open voor het publiek, talf tot zes uur. De Waag is zoals ge- ijk het centrale punt van de Kunst lier is een overzicht te zien van het in de deelnemende kunstenaars en le gratis folder met plattegrond ver- 2-1 De presentatie geeft een overzicht diversiteit aan hedendaagse beel- yafainst in Leiden. rd zijn tal van bekende kunstenaars J tad weer van de partij. Een wille- 11 greep uit dat aanbod: Jacques 00 ie aan de Maredijk zijn sculpturen derijen laat zien. Of Carel Bruens, Maria Rutgersweg, wiens schilderij- ,ss as-in-loodramen veelal zijn geïn spireerd op bijbelse verhalen. In de ateliers van het Kunstcentrum Haagweg 4 is werk te zien van bekende kunstenaars als Beier- le Keijser ('kunst in openbare ruimte, schilderen, research-art en multiples'), Hanneke Francken (tekeningen), Berna- dette Drenth (textiele vormgeving) en Will Sorel (schilderijen). In het gebouw van Ars Aemula aan de Pieterskerkgracht zijn in stallaties te zien van Piet Franzen. Maar daarnaast is ook het werk van een flink aantal nieuwkomers en minder be kende namen te bekijken. Zo is daar het kersverse kunstenaarscollectief De Nieuwe Leidse, dat recent in de Hooglandse Kerk exposeerde. Zeven leden van deze groep laten aan de Middelstegracht zien wat hun werk, van ruimtelijke kunst tot grafiek en schilderen, precies inhoudt. Tegelijkertijd worden op een aantal plaat sen de resultaten van verschillende work shops voor scholieren getoond. Zo zijn er in het Centrum voor Beeldende Kunst aan de Hooglandsekerkgracht muurkranten te zien met kunstrecensies van leerlingen van basisscholen. Daar hangen ook foto's van vmbo-scholieren die een korte cursus heb ben gevolgd bij fotograaf Willem Vermaa- se. In De Waag en in het Kunstcentrum Haagweg 4 hangen zelfportretten en por tretten van medeleerlingen die jongeren hebben gemaakt in het kader van een aan tal workshops die het CBK en het Kunst centrum hebben gehouden. Kunstenaars zetten twee dagen lang de deuren open voor het publiek. Publiciteitsfoto: CBK/A. Surie Kunstroute 2003,27 en 28 september van 12.00 tot 18.00. Startpunt is het Waagge bouw aan de Aalmarkt waar de gratis folder met plattegrond te verkrijgen is. Meer in formatie: www.kunstrouteleiden.nl I I In het gebouw van Ars Ae mula Naturae aan de Pie terskerkgracht toont Piet Franzen zijn installatie 'Proefvelden'. In de land bouw wordt op proefvel den onderzoek gedaan naar gewassen. Piet Fran zen onderzoekt op zijn proefvelden, gebouwd van stof, pigmenten en licht, de samenhang tussen orde en chaos. Tussen controle en emotie. Publiciteitsfoto's ;blad vrijdag 26 SEPTEMBER 2003 mmminM 7jOO uur De gróótste selectie kantoormeubelen 2000 m2 SHOWROOM! ^-^Cieba K^itoormeubelen NR. 43345 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 iten worden deze week gepubli- d in het gezaghebbende medische chrift The Lancet, de tweejarige studie namen 930 ';nten van de afdeling intensive ea sel. De ene helft bestond uit een rolegroep die een standaard IC- ndeling onderging. De andere kreeg een cocktail met antibiotica, de controlegroep overleed 31 pro van de patiënten nog in het zie- luis, van de groep die wél antibio- kreeg toegediend slechts 24 pro cent. De besmetting met resistente bacteriën bedroeg in beide groepen respectievelijk 26 en 16 procent. Alleen al in het AMC betekent dat, dat jaarlijks zo'n dertig IC-patiënten minder ster ven. Uit de studie blijkt bovendien dat bij de oude werkwijze uiteindelijk meer antibiotica moeten worden gegeven, doordat IC-patiënten vaker een infectie krijgen. Als de antibiotica preventief worden toegediend betekent dat een kostenbesparing van 11 procent. achting tegen twaal- pers altijd haast, omdat voor de eerst arriverende lading Warmond is waar- turf de hoogste prijs werd betaald. Bovendien waren ze mdat de jury eerst dan als eerste om weer een nieuwe lading in te nemen, k op de eerdere aan- De tocht is een ware uithoudingsproef voor de beman- om vier uur de fees- ningen. De motor mag niet worden gebruikt. Bij ongun- ndse Park Groot Lee- stige wind moet worden gezocht naar manieren - zoals rank en muziek, roeien of trekken - om de zware schepen vooruit te krij gen hadden de schip- gen. Foto: Henk Bouwman en WD dit D66-ideaal in regeerakkoord vast te leg- Dat is iets anders dan dat coalitiepartijen voorstander van het idee. En dat is nóg anders dan dat zij D66 bij de ende Kamerverkiezingen n laten pronken met één haar kroonjuwelen. [ekozen burgemeester zal er komen, daarvoor is het ge- 'tegoed in de grote bestuur- partijen inmiddels genoeg schoten. Maar de gekozen [emeester zal zeker nog niet opwachting maken in 2006. voor staan te veel gevestig- elangen op het spel: te be en die van de zittende bur- eesters, die van CDA- en -huize voorop. De notitie Je Graaf zal vanaf vandaag, de eerste bespreking in het net, onderwerp zijn van een Nederlandse traditie: die vertragen en traineren, ijk kunnen ook inhoudelij- ragen worden gezet bij de ie van De Graaf. Is zijn op- e zittende burgemeesters in 2 allemaal tegelijk af te zet- geloofwaardig en reëel? Het ,Q hier of een minister een ern ideaal met een oude ode wil doorvoeren. Deze 'almethode wekt twijfel of deaal van de gekozen bur ster al voldragen is uitge- L Ook aan vernieuwers de eis worden gesteld dat 'ei 'tgvuldig te werk gaan. van der Malen (advertentie) MEUBELPLEIN LEIDERDORP 15% Van 25 t/m 28 september krijg je bij al je aankopen op Meubelplein Leiderdorp een wooncheque van 15% cadeau. Stap direct binnen, vraag naar de voorwaarden en sla je slag! m een reacue aai nij ue stap van Moberg niet begrijpt. De Vries vindt dat het salaris van de Zweed veronderstelt dat hij zich volledig kan wijden aan de problemen bij Ahold. Ook vak bondsvertegenwoordigers uiten zich in deze termen. (advertentie) BEL&WIN! 30 SEPT-5 OKT AMSTERDAM RAI De recht - 5 Hasselt uitspraak ding over r de drie Vlexander Leider- onstance wil dat Jc onder- naar de e jongste Een bu- -jschakeld slaagde iwcc kinderen Dij vaaer warenberg (wonend in België) vandaan te 'ontvoe ren'. De oudste zoon bleef, bui ten schot omdat hij ziek thuis lag. Warenberg haalde zijn kinde ren eind 2002 naar België, on danks een voorlopige uitspraak van de Nederlandse rechter dat de kinderen bij de moeder ho ren. Hij en moeder Scheers wil len nog steeds beiden het gezag over hun kinderen krijgen. Het Belgische openbaar ministerie, dat op verzoek van de Neder landse justitie de belangen van de moeder verdedigt, heeft om uitstel van de uitspraak ge vraagd. L. Muyldermans van de Belgi sche justitie neemt afstand van de belangen van de moeder. Hij zegt dat de vader weliswaar de kinderen ongeoorloofd heeft achtergehouden, maar dat de moeder louche personen op dracht heeft gegeven om de kinderen terug te halen voordat de rechtszitting had plaatsge vonden. De rechter stelde de zaak uit tot 27 november, omdat ook zij het strafrechtelijk onderzoek wil af wachten. Scheers verblijft mo menteel met de twee kinderen op een geheime locatie, maar verscheen gisteren wel op de zitting. Ze is na de zitting kort door de Belgische politie ge hoord. Pagina Binnenland i: Justitie heeft geen bezwaar te gen 'terugstelen' kinderen Zwolle ontslaat Peter Boeve zwolle - Peter Boeve is de eer ste proftrainer die dit seizoen is ontslagen. Zijn club FC Zwolle staat op de laatste plaats met één punt uit vijf wedstrijden. Volgens de clubleiding ont breekt de chemie tussen Boeve en de spelers. Werkgevers hoopvol over VUT den haag - Werkgeversorgani saties VNO-NCW, MKB-Ne- derland en LTO proeven be reidheid bij het kabinet om de omstreden snoeiplannen in de VUT- en prepensioenen te ver lichten. Ze zijn optimistisch over de mogelijkheden tot een vergelijk te komen tijdens het najaarsoverleg op 14 oktober. Vanochtend zaten ze ter voor bereiding rond de tafel met de ministers De Geus, Zalm en Brinkhorst. den haag/gpd-anp - Het onderzoek naar de moord op het zevenjarige Haagse meisje Kumral Bagci heeft gisteren een dramatische wending gekregen door de zelfmoord van een van de twee verdachten, een 48- jarige vrouw. Zij heeft zich woensdagnacht in een Haagse politie cel aan haar hoofddoek opgehangen. De vrouw zat met haar 20-jarige zoon sinds enkele weken vast op verdenking van de moord op Kumral. Het meisje is in 1995 gewurgd en in stukken gesne den teruggevonden in Scheveningen. Ze was enkele dagen daarvoor verdwenen uit de wijk Transvaal. Het vasthouden van de vrouw, een nicht van de moeder van Kumral, had de politie volgens haar advocaat M. Mantz naar de opdrachtgever voor de moord moeten leiden. Volgens Mantz is Kumral destijds het slachtoffer ge worden van eerwraak. De vader van Kumral zou een verhouding hebben gehad met de 48-jarige vrouw. De schande van de buitenechtelijke affaire zou door de familie van de vrouw zijn gewroken op de vader van Kumral door zijn kind te doden, aldus Mantz. De familie van de vrouw die zich heeft opgehangen, stelt de politie verantwoordelijk voor haar dood en eist een onafhankelijk onderzoek. Dat de druk op de vrouw te groot zou worden, had ook haar advocaat zien aankomen. „Ik heb de rech- ter-commissaris daar vorige week vrijdag nog op at tent gemaakt, de laatste dag dat ik mijn cliënte heb gèsproken", zegt Mantz. De familie verwijt de politie dan ook een totaal ge brek aan kennis over de culturele achtergronden van de betrokkenen. „Zij is daarvan nu letterlijk het slachtoffer geworden", zegt een vrouwelijk familielid. Door de dood van de vrouw is het onderzoek naar de moord op Kumral ernstig gedupeerd. „Maar we gaan gewoon door", zegt persofficier van justitie A. Rijs- dorp. Het is niet duidelijk of politie Haaglanden volgens de regels heeft gehandeld door toe te staan dat de 48-ja- rige vrouw in de cel een hoofddoek droeg. In, Neder land bestaan geen landelijke richtlijnen voor het dra gen van een hoofddoek in politiecellen en in cellen van penitentiaire inrichtingen. Er is wel een landelijke richtlijn voor het insluiten van verdachten die voorschrijft dat alle voorwerpen en kledingstukken die een gevaar kunnen opleveren, in beslag genomen moeten worden. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon (i.v.m. controle nabezorging) *e\ Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie ai Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl riA'.'HHI.R.VrAlU

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5