FOTOGRAFIE 3 ;>rtrettist van oorlog, bevrijding en wederopbouw VL% I J** V2000m2 UlclU. gfate. Dramatische wending onderzoek moord Kumral ri in Warmond k over kinderen Tg opgeschort 15% KORTING BIJ MEUBELPLEIN LEIDERDORP www.woonbeurs.nl 0 M M m showroom! jaarlijks honderden levens Leidsch Dagblad uagt «ten in Cartier Latin, circa 1950. Foto: Emmy Andriesse/Prentenkabinet UVL ,r dos van Put Het jongetje met het pannetje tijdens de hongerwinter. Foto: Emmy Andriesse/Prentenkabinet UVL dt gezien als 'dé fotograaf van de ^Jwinter' en als 'de jodin die de .r overleefde'. Maar met die twee ie sn doet men Emmy Andriesse lil 153) tekort, want ze is veel meer ga L Niet alleen kun je haar een oorbeeld noemen van de wer- noeder die gezin en werk combi- x e is ook een ondernemende met een zakelijk instinct en een ve, spontane persoonlijkheid die nno Premsela 'de best geklede van Amsterdam' werd genoemd. I is zij een veelzijdige fotograaf vel een perfecte waarneming als d gevoel voor haar onderwerp. u in opdracht van het Stedelijk II Amsterdam bekende kunste- ortretteert, zoals de introverte Giacometti en de strijdlustige sbaas Germaine Richier, of re- jpdrachten voor Schiphol uit- nmiskenbaar maakt Emmy An- ien werkelijkheid zichtbaar, dat de beleving ervan wordt siveerd, alsof je er zelfbij bent. zich tijdens haar korte leven owel kinder- en modefotogra- p reclame- of portretfoto's. Het iseum Den Haag wijdt nu ter heid van haar 50ste sterfdag ospectief aan Emmy Andriesse. ong gestorven aan de gevolgen stkanker - ze is dan slechts 39 l. Toch wordt ze gerekend tot igrijkste Nederlandse fotogra- de 20ste eeuw. Donstelling* biedt de gelegen- door haar energieke, rijke, in- ïde leven te wandelen en om te ervaren wat zij heeft gezien. Een wan deling die begint in de jaren dertig, waarna de oorlogsjaren, de bevrijding en de wederopbouw aan bod komen. Daarnaast heeft samensteller Wim van Sinderen van het Fotomuseum Den Haag per thema foto's samengebracht, zoals die van de nette kindertjes in de Jardin du Luxembourg, de modefoto grafie en de strandtaferelen door de ja ren heen. Heel bekend is de foto van het joqgetje met het pannetje; met zijn magere spillebeentjes en de lege pan in zijn handen, personifieert hij de honger winter in 1944. Het kind is een sym bool geworden van die periode in de Nederlandse geschiedenis. Onderzoek heeft uitgewezen dat het jongetje op deze foto voor haar heeft geposeerd. Wim van Sinderen: „Ze heeft hem waarschijnlijk gevraagd even stil te staan. De personen die Emmy Andries se in die tijd vastlegt, zijn de armste mensen, sjofel door de omstandighe den. Misschien zoekt ze wel een beetje naar effect. Hoe dan ook sta je oog in oog met een ongekende ellende. Zo gaat de foto - een snapshot - van een onbekende joodse vrouw die terug keert uit het concentratiekamp, door merg en been." Emmy Andriesse woonde het grootste deel van haar leven in Amsterdam maar was afkomstig uit Den Haag waar ze opgroeide in een liberaal-joods mi lieu. Gedurende haar opleiding aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten (1933-1937), waar zij de expe rimentele richting reclameontwerpen volgde, kreeg zij les van Paul Schuite- ma en Gerrit Kiljan. Voor ontwerpen toonde ze weinig interesse, maar foto grafie stal haar hart. Aan enkele foto's op de tentoonstelling is duidelijk te zien dat zij volgens de Bauhaus-opvat- ting is geschoold. Binnen de oorlogsfo tografie van Andriesse ligt echter de nadruk op het documentair registre rende karakter van het medium, waar bij zij zich, gelijk generatiegenoten als Sem Presser, Cas Oorthuys, Eva Be- snyö en Maria Austria op de mens richt. In de overige genres binnen haar oeu vre speelt de mens - in een kleurrijke waaier van uiteenlopende verschijnin gen - altijd de hoofdrol. Haar mensen dansen na de bevrijding en drie jonge tjes, die zij ziet, maken muziek op koekblikken en dozen. Later figureert de keurig geklede jeugd uit Parijs op pad met de nanny in haar foto's. Itali aanse meisjes, vlak voor hun commu nieplechtigheid, legt zij vast wanneer een andere fotograaf druk doende is de De hongerwinter in Amsterdam. stand van het hoofd zo devoot moge lijk te bepalen. Ook de intellectuelen die in de zomer uit de stad naar het strand van Oostvoome of Bergen trek ken, komen binnen haar vizier. Kortom, Emmy Andriesse is altijd - ook tijdens vakanties - op zoek naar een onderwerp, zij is de eeuwige fotograaf die speurt naar een opmerkelijk beeld dat het dagelijkse leven oplevert. Met recht een chroniqueur van het leven in die tijd. Haar foto's getuigen van een manier van zien die zeer persoonlijk is en waarbij een grote rol wordt toege kend aan het toeval. 'Emmy Andriesse 1914-1953, een retro spectief, t/m 7 dec., Fotomuseum Den Haag, Stadhouderslaan 43, Den Haag. www.fotomuseumdenhaag.nl, in- fo@hndh.nL Bij de tentoonstelling ver schijnt het fotoboek 'Holland zonder haast. Foto's van Emmy Andriesse'. Alle afeebeelde foto's zijn afkomstig uit de collectie van het Prentenkabinet van de Universiteit van Leiden. Foto: Emmy Andriesse/Prentenkabinet UVL Winter in Amsterdam, circa 1938. Foto: Emmy Andriesse/Prentenkabinet UVL achting tegen twaal- pers altijd haast, omdat voor de eerst arriverende lading j Warmond is waar- turf de hoogste prijs werd betaald. Bovendien waren ze mdat de jury eerst dan als eerste om weer een nieuwe lading in te nemen, k op de eerdere aan- De tocht is een ware uithoudingsproef voor de beman- s om vier uur de fees- ningen. De motor mag niet worden gebruikt. Bij ongun- ndse Park Groot Lee- stige wind moet worden gezocht naar manieren - zoals rank en muziek, roeien of trekken - om de zware schepen vooruit te krij gen hadden de schip- gen. Foto: Henk Bouwman en WD dit D66-ideaal in regeerakkoord vast te leg- Dat is iets anders dan dat coalitiepartijen voorstander van het idee. En dat is nog 'anders dan dat zij D66 bij de gende Kamerverkiezingen en laten pronken met één haar kroonjuwelen, jekozen burgemeester zal er komen, daarvoor is het ge- htegoed in de grote bestuur- partijen inmiddels genoeg eschoten. Maar de gekozen emeester zal zeker nog niet opwachting maken in 2006. rvoor staan te veel gevestig- lelangen op het spel: te be ien die van de zittende bur- (advertentie) MEUBELPLEIN leiderddrp Van 25 t/m 28 september krijg je bij al je aankopen op Meubelplein Leiderdorp een wooncheque van 15% cadeau. Stap direct binnen, vraag naar de voorwaarden en sla je slag! m een reacue aat nij ae stap van Moberg niet begrijpt. De Vries vindt dat het salaris van de Zweed veronderstelt dat hij zich volledig kan wijden aan de problemen bij Ahold. Ook vak bondsvertegenwoordigers uiten zich in deze termen. (advertentie) BEL&WIN! 30 SEPT-5 OKT AMSTERDAM RAI pe recht- Hasselt uitspraak iing over r de drie vlexander Leider- onstance wil dat k onder- naar de e jongste Een bu- jschakeld slaagde twee kinderen bij vaaer warenberg (wonend in België) vandaan te 'ontvoe ren'. De oudste zoon bleef bui ten schot omdat hij ziek thuis lag. Warenberg haalde zijn kinde ren eind 2002 naar België, on danks een voorlopige uitspraak van de Nederlandse rechter dat de kinderen bij de moeder ho ren. Hij en moeder Scheers wil len nog steeds beiden het gezag over hun kinderen krijgen. Het Belgische openbaar ministerie, dat op verzoek van de Neder landse justitie de belangen van de moeder verdedigt, heeft om uitstel van de uitspraak ge vraagd. L. Muyldermans van de Belgi sche justitie neemt afstand van de belangen van de moeder. Hij zegt dat de vader weliswaar de kinderen ongeoorloofd heeft achtergehouden, maar dat de moeder louche personen op dracht heeft gegeven om de kinderen temg te halen voordat de rechtszitting had plaatsge vonden. De rechter stelde de zaak uit tot 27 november, omdat ook zij het strafrechtelijk onderzoek wil af wachten. Scheers verblijft mo menteel met de twee kinderen op een geheime locatie, maar verscheen gisteren wel op de zitting. Ze is na de zitting kort door de Belgische politie ge hoord. Pagina Binnenland i: Justitie heeft geen bezwaar te gen 'terugstelen' kinderen Zwolle ontslaat Peter Boeve zwolle - Peter Boeve is de eer ste proftrainer die dit seizoen is ontslagen. Zijn club FC Zwolle staat op de laatste plaats met één punt uit vijf wedstrijden. Volgens de clubleiding ont breekt de chemie tussen Boeve en de spelers. Werkgevers hoopvol over VUT den haag - Werkgeversorgani saties VNO-NCW, MKB-Ne- derland en LTO proeven be reidheid bij het kabinet om de omstreden snoeiplannen in de VUT- en prepensioenen te ver lichten. Ze zijn optimistisch over de mogelijkheden tot een vergelijk te komen tijdens het najaarsoverleg op 14 oktober. Vanochtend zaten ze ter voor bereiding rond de tafel met de ministers De Geus, Zalm en Brinkhorst. eesters, die van CDA- en -huize voorop. De notitie De Graaf zal vanaf vandaag, 21 de eerste bespreking in het ,a net, onderwerp zijn van een i Nederlandse traditie: die vertragen en traineren, lijk kunnen ook inhoudelij- Tagen worden gezet bij de tie van De Graaf. Is zijn op- 7 'e zittende burgemeesters in 16 allemaal tegelijk af te zet- g geloofwaardig en reëel? Het hier of een minister een lern ideaal met een oude node wil doorvoeren. Deze valmethode wekt twijfel of ideaal van de gekozen bur ster al voldragen is uitge- kL Ook aan vernieuwers de eis worden gesteld dat r örgvuldig te werk gaan. f van der Malen vrijdag 26 SEPTEMBER 2OO3 De póótste sejectie NR. 43345 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 iten worden deze week gepubli- d in het gezaghebbende medische chrift The Lancet, de tweejarige studie namen 930 ':nten van de afdeling intensive ca- ael. De ene helft bestond uit een rolegroep die een standaard IC- jndeling onderging. De andere kreeg een cocktail met antibiotica, de controlegroep overleed 31 pro van de patiënten nog in het zie- mis, van de groep die wél antibio- kreeg toegediend slechts 24 pro cent. De besmetting met resistente bacteriën bedroeg in beide groepen respectievelijk 26 en 16 procent. Alleen al in het AMC betekent dat, dat jaarlijks zo'n dertig IC-patiënten minder ster ven. Uit de studie blijkt bovendien dat bij de oude werkwijze uiteindelijk meer antibiotica moeten worden gegeven, doordat IC-patiënten vaker een infectie krijgen. Als de antibiotica preventief worden toegediend betekent dat een kostenbesparing van 11 procent. den haag/gpd-anp - Het onderzoek naar de moord op het zevenjarige Haagse meisje Kumral Bagci heeft gisteren een dramatische wending gekregen door de zelfmoord van een van de twee verdachten, een 48- jarige vrouw. Zij heeft zich woensdagnacht in een Haagse politie cel aan haar hoofddoek opgehangen. De vrouw zat met haar 20-jarige zoon sinds enkele weken vast op verdenking van de moord op Kumral. Het meisje is in 1995 gewurgd en in stukken gesne den teruggevonden in Scheveningen. Ze was enkele dagen daarvoor verdwenen uit de wijk Transvaal. Het vasthouden van de vrouw, een nicht van de moeder van Kumral, had de politie volgens haai' advocaat M. Mantz naar de opdrachtgever voor de moord moeten leiden. Volgens Mantz is Kumral destijds het slachtoffer ge worden van eerwraak. De vader van Kumral zou een verhouding hebben gehad met de 48-jarige vrouw. De schande van de buitenechtelijke affaire zou door de familie van de vrouw zijn gewroken op de vader van Kumral door zijn kind te doden, aldus Mantz. De familie van de vrouw die zich heeft opgehangen, stelt de politie verantwoordelijk voor haar dood en eist een onafhankelijk onderzoek. Dat de druk op de vrouw te groot zou worden, had ook haar advocaat zien aankomen. „Ik heb de rech- ter-commissaris daar vorige week vrijdag nog op at tent gemaakt, de laatste dag dat ik mijn cliënte heb gesproken", zegt Mantz. t De familie verwijt de politie dan ook een totaal ge brek aan kennis over de culturele achtergronden van de betrokkenen. „Zij is daarvan nu letterlijk het slachtoffer geworden", zegt een vrouwelijk familielid. Door de dood van de vrouw is het onderzoek naar de moord op Kumral ernstig gedupeerd. „Maar we gaan gewoon door", zegt persofficier van justitie A. Rijs- dorp. Het is niet duidelijk of politie Haaglanden volgens de regels heeft gehandeld door toe te staan dat de 48-ja- rige vrouw in de cel een hoofddoek droeg. In. Neder land bestaan geen landelijke richtlijnen voor het dra gen van een hoofddoek in politiecellen en in cellen van penitentiaire inrichtingen. Er is wel een landelijke richtlijn voor het insluiten van verdachten die voorschrijft dat alle voorwerpen en kledingstukken die een gevaar kunnen opleveren, in beslag genomen moeten worden. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamMDV Telefoon (i.v.m controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Ik neem een: Bij machtiging tot maandabonnement automatische betaling automatische betaling 19,70 krijgt u bovendien een kwartaalabonnement "^5 Staatslot met automatische betaling 56,20 Jackpot cadeau betaling per acceptgiro D 56,70 Bij automatische betaling is mijn bank-gronummer. Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl xriri LifUmm'Tiili

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3