Kunst voor breed publie 2 INHOUD LEAP (jo N.O'T INTO TWT/jTtoN p/sv{#MN£ Rundvlees met pruimen 5 'De nacht van de kunst', een van de hoogtepunten in het io-jarig bestaan van het Centrum Beeldende Kunst. Archieffoto: Taco van d Jubilerend CBK Leiden blikt terug met luchtig overzicht Kruiswoordraadsel Goed in bijzondere vakanties Giro 145 Breda CD VAN DE DAG iWtsx ftej> nc pjun w-jws /itwa Genre: soundtrack David Byrne Lead Us Not Into Temptation (from the film Young Adam) met leden van o.a. Mogwai, Belle and Sebastian, Delgados Thrill Jockey Records Thrill 133 In de stemming voor een herfstfilm? Ga naar Young Adam van re gisseur David MacKenzie. Je ziet wat beatnik Alexander Trocchi ooit zo pakkend schreef. Stel je de grijze jaren vijftig voor. Tussen Edinburgh en Glasgow vissen een wachtschipper en zijn woeste knecht een levenloze jonge wouw uit het kanaal. Een thriller vol donkere stemmingen, droefenis en treurige seks volgt. David Byr ne, bekend van Talking Heads en theater- en filmmuziek als Ca therine Wheel en The Last Emperor, schreef er trage en beeldende muziek bij. De in Dumbarton (Schotland) geboren Byrne voelt de stemming haarfijn aan. Hij huurt cellisten, bassisten en een draai lierspeler uit Schotse bands in en laat hen soms diep ontroerende melodielijnen spelen - zoals in Lodger en Sex On The Docks. Sam ples van een piepend kerkhek en een remmende metrotrein neemt David mee uit New York, evenals de Charles Mingus-compositie Haitian Fight Song. Denk aan Tindersticks, John Cage, Blue Nile. BOEK VAN DE DAG Michael Herr Verstegen uit Vietnam Onderwerp: Vietnam Michael Herr Verslagen uit Vietnam Uitg. De Arbeiderspers Prijs: 22,95 De prestigieuze serie Oorlogsdomein van De Arbeiderspers komt in tijd steeds dichterbij. Na de ervaringen van John Sommerfield, Henri Barbusse en Ernst Jünger over de gruwelijke oorlogen uit de eerste helft van de twintigste eeuw verscheen eerder dit jaar het verslag van Anne Nivat (correspondente voor Libération in Mos kou) over de oorlog in Tsjetsjenië. Het nieuwste boek, nummer tien in de reeks, belicht de oorlog in Vietnam. Ogenschijnlijk een fikse stap terug in de tijd, maar door de huidige situatie in Irak misschien wel actueler dan ooit. Auteur is de journalist Michael Herr, later bekend als co-auteur van filmscripts als Apocalypse Now en Full Metal Jacket. Ook uit Verslagen uit Vietnam spreekt zijn beeldende vermogen: hij weet in zijn ontluisterende verslag de Aziatische hel fysiek voelbaar te maken. „Het beste boek dat ik ooit heb gelezen over mannen en oorlog in onze tijd", aldus John Le Carré. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 2 personen Het gerecht betreft een voor de westerse wereld aangepast Ja pans gerecht waarvoor wel een Japanse sojasaus moet wor den gebruikt. De sojasaus onderscheidt zich van alle andere sojasauzen door de smaak en het feit dat er in de meeste Japanse sojasauzen geen zout is verwerkt Sojasauzen worden in vrijwel alle landen van Azië ge maakt. De onderlinge verschillen in smaak zijn soms heel groot. De bij ons favoriete ketjap heeft een Ma leisische oorsprong (Indonesië/Malakka). De meeste ketjap wordt, even als sommige Japanse en Chinese sojasauzen, tegenwoordig in ons land gemaakt. Ze kunnen mede daardoor verschillen van de soja sauzen in de landen waar ze ei genlijk thuishoren. Ingrediënten 1 theel. orange pekoe thee; 6-8 grote gedroogde pruimen, ont pit; 250 gram mals rundvlees, zoals kogelbiefstuk, aan een stukje; 2 eetl. Japanse sojasaus (Kikkoman); zout. Voorts: 4 eetl. mirin, saké, Chinese rijst wijn of droge sherry +1/2 theel. suiker; 1 eetl. bruine basterd suiker; 2 eetl. Japanse sojasaus (Kikkoman); 11/2 eetl. (zonne bloem) olie; 1 grote tomaat, ont veld, vruchtvlees in smalle reepjes gesneden. Bereiding Spoel de pruimen enkele malen onder stromend koud water. Leg ze in een kom. Breng 4 de ciliter water aan de kook. Laat de thee er 6 minuten in trekken. Zeef de thee en laat de thee tot lauwwarm afkoelen. Schenk de thee bij de pruimen en laat alles 6-8 uur staan. Maak het vlees droog met keu kenpapier. Snijd het vlees in reepjes (ca. 1x4 cm.). Leg het vlees in een kom en schenk 2 eetle pels sojasaus er over. Schep alles enkele ma len om en laat alles tenminste 20 minuten staan. Gebruik op nieuw keukenpapier om het vlees weer droog te maken. Leg de geweekte pruimen in een pannetje. Voeg mirin, saké of alter natief, basterdsuiker, sojasaus en 1 mespunt zout toe. Schenk er daarna zoveel koud water bij tot de pruimen net on der liggen. Breng alles lang zaam tot het kookpunt. Houd de pruimen daarna zolang te gen de kook aan tot ze gaar zijn (ca. 25 minuten). Laat het kook vocht van de pruimen zolang koken tot er door het indampen niet veel meer dan 2 deciliter is overgebleven. Verhit intussen de wok en laat de olie er even in rond walsen. Bak het vlees er, onder voortdu rend roeren en omscheppen, 3 minuten in. Strooi er daarna een beetje zout over. Presentatie Schep het vlees als bergjés in het midden van voorverwarm de borden. Verdeel de tomaten er over. Schep er enkele eetle pels van het ingedampte kook vocht van de pruimen over. Schik de pruimen er rondom. Geef de rest van het kookvocht er apart in eenpersoons kom metjes bij. Dien er droog ge kookte rijst of heel licht in wei nig olie gebakken mihoen bij op. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. STRAf INHOUD IO 'Matt', een foto van Erwin Olaf uit de serie 'Paradise Portraits'. Een overzicht van het werk van Olaf is te zien in het Groninger Mu seum. Kunstroute Leiden is dit jaar langer dan ooit Half pondje goud bij siagerij Van der Zon Noordwijk vol BN'ers voor show Sheila de Vries En verder: Musea en exposities 4 19 Uit in Leiden e.o. Uit Thuis 7 Er op Uit 8 Uit in de Randstad 12 Nieuwe Films Filmagenda Leiden 13 Uitschieters Top 40 Uit Eten 15 16 16 18 COLOFON UIT is een wekelijkse uitgave van het Leidsch Dagblad Redactie: Annemiek Ruygrok (coör dinator) en Ad van Kaam Agenda: Antoinette Vonk Eindredactie en vormgeving: Eric de Jager, Ralph Kleinhout, Job de Kruiff en Dick van der Plas Telefoon: 071-5356443 Informatie over activiteiten, evene menten en uitvoeringen kan mini maal een week van te voren worden opgegeven bij: Redactie UIT ta.v de kunstredactie, Postbus 54, 2300 AB Leiden Fax: 071-5356415 E-mail: redactie.ld@hcd.nl Advertenties: tel. 071-5356300 door Bernadette van der Goes Het Centrum Beeldende Kunst (CBK) in Lei den bestaat tien jaar. Een jubileum dat nu eens niet gevierd wordt met een spraakma kend project of bijzondere tentoonstelling, maar is aangegrepen om even pas op de plaats te maken. Tot 20 oktober is in het CBK de tentoon stelling 'Ten, tien jaar Centrum Beeldende Kunst Leiden', te zien waarmee de instel ling terugblikt op de afgelopen periode. Aan de wanden van de grote zaal is door middel van een horizontale houten lat op ooghoogte een tijdlijn aangebracht, waar op de jaren 1993 tot en met 2003 zijn aan gegeven. Voor ieder jaar is een stuk wand gereserveerd, waarop onder en boven de lat foto's en kiekjes zijn aangebracht van de activiteiten die het CBK in dat specifie ke jaar organiseerde. Bovendien kan de be zoeker zich in twee aparte kabinetjes op de hoogte stellen van de publicaties die daar bij verschenen en de reacties die de pro jecten en tentoonstellingen in de pers op riepen. Alles is keurig geordend en gerang schikt. Wanneer je niet beter wist, zou je misschien denken dat je terecht bent geko men in een archief of centrum voor histo rische documentatie in plaats van in een kunstinstelling die zich bezighoudt met het presenteren van nieuw en inspirerend werk. Toch heeft het, zeker voor de regelmatige bezoeker, wel wat om nu alles bij elkaar te zien. Al een decennium lang spant het CBK zich in om beeldende kunst en pu bliek dichter tot elkaar te brengen. En met succes, want jaarlijks zijn er 22.000 bezoe kers. Hoe komt dat? Wie de tentoonstelling bekijkt ontdekt dat vanzelf. In de eerste plaats valt op dat het CBK ieder jaar vrij veel verschillende activiteiten organiseert en er daarbij scherp op let dat er genoeg variatie is. Wie niet van videokunst en in stallaties houdt, wordt een paar weken la ter op zijn wenken bediend met een ten toonstelling van schilderijen. Wie wil we ten wat er leeft onder Leidse kunstenaars, krijgt daarvan een aardig beeld door de so lo- en groepsexposities. En voor wie nieuwsgierig is naar wat zich buiten de landsgrenzen afspeelt, organiseert het CBK met enige regelmaat internationale uitwis selingsprojecten. In de tweede plaats doet het centrum veel moeite om een zo breed mogelijk publiek te trekken. Bijvoorbeeld door kunst te la ten zien op ongebruikelijke plekken. Zo werd in 1995 door een aantal Leidse kun stenaars werk aangebracht in regiobussen, en geeft het CBK regelmatig opdrachten voor kunst in de openbare ruimte. Ook door de keuze van onderwerpen wor den steeds andere doelgroepen aangespro ken. Fotograaf Mare de Haan deed een aantal jaar geleden een fotoproject met in woners van Leiden-Noord, en in 1996 werd een tentoonstelling gemaakt over de relatie tussen kunst en natuurwetenschap. Daarnaast organiseert het CBK speciale projecten voor kinderen. Begin 2002 was er bijvoorbeeld ter gelegenheid van het ko- ACTIVITEITEN ninklijk huwelijk de wedstrijd 'Teken gen Willem-Alexander en Méxima'. En dan is er nog de jaarlijkse kunsm waarbij het publiek kunstenaars 'in 1 wild' op hun atelier kan ontmoeten, activiteiten vormen door hun aantal varieerdheid een imponerend overzi dat er door de manier van presenten toch vrolijk en luchtig uitziet. Want 1 het CBK ongetwijfeld ttots is op wat heeft bereikt, leidt dat niet tot verwa heid of gemakzucht. Als geen ander de medewerkers hoe ingewikkeld he beeldende kunst voor een breed pul aanUekkelijk te maken. Voorlopig ga daar dapper mee door. De tentoonstelling Ten, tien jaar C g trum Beeldende Kunst Leiden' is te t/m 19 oktober, wo t/m za 12-17 ui vanaf 1 oktober ook zo 12-16 uur, v trum Beeldende Kunst, Hooglands r Kerkgracht 19-21, Leiden. Komend najaar ontplooit het CBK ook weer tal van activiteiten en tentoonstellings projecten Smile - Een tentoonstelling met foto's van leerlingen uit het VMBO naar aanleiding van een educatief project in het kader van de fototentoonstelling 'Choises', t/m 28 september. Kunstroute 2003 - De jaarlijkse atelier- en galerieroute in Leiden waar ruim 100 deel nemers aan meedoen, 27 en 28 september (zie ook pagina 5 in deze Uitkrant). Kunst en interieurarchitectuur - Een tentoonstelling in samenwerking met het RAP architectuurcentrum. Twee internationaal bekende architectenbureaus Concrete Ar chitectural Associates en Ontwerpgroep Trude Hooykaas, zullen vanuit de beeldende kunst een ruimte ontwerpen die te zien is bij het RAP en het CBK. Cultuur op Drift - In november neemt het CBK deel aan het Cultuur op Drift festival, jo Met andere ogen - In december vindt het project 'Met andere ogen' plaats waarbij het publiek in staat wordt gesteld op een andere manier naar het cultureel erfgoed te kijken. Enerzijds gaan kunstenaars op locatie een autonoom kunstwerk maken, anderzijds zullen kunstenaars met jongeren samen een kunstproject uitvoeren. li (advertentie) Horizontaal: 1. Bijbelse naam; 5. bevel; 6. taxi (Eng.); 8. reuzel; 11. wo -h boot; 13. ter attentie van; 15. zijde van een schip; 16. deel Di een fuik; 18. muzieknoot.; 19. lidwoord; 20. voorzetsel; 21 voegwoord; 23. fijn; 25. naschrift; 26. onbewerkt; 28. zwa n| delfstof; 29. soort vuurwerk; 32. uitroep van vreugde; 33. roep van opluchting; 34. harde slag. Bijna 6400 langdurig zieken en gehandicapten gaan met de Zonnebloem op vakantie. U kunt de Zonnebloem helpen om haar vakanties voor zieken en gehandicapten betaalbaar te houden: Doe mee aan de 'Actie Zonnebloemvakanties de Zonnebloem' Tel. (076) 564 63 62 www.zonnebloem.nl tij Verticaal: 1. Stuk hout; 2. voorzetsel; 3. tennisterm; 4. blijf staan!; 7. e: afgunstig; 9. scheepstakel; 10. hoofd van een klooster; 12.18 14. slee; 16. een beetje; 17. zeilschip; 22. thans; 24. wildé haver; 25. onmeetbaar getal; 27. rancune; 28. niet een; 30, (Eng.); 31. persoonlijk vnw. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 4. Motoren; 5. lichtmis; 7. spot; 9. slof; 10. zeebet lr^ Verticaal: 1. Poliep; 2. tophit; 3. kermisbed; 6. scoren; 8. over. I vj

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2