1 18 UIT ETEN Pav$ fetiC r^MpT/tnoN Rundvlees met pruimen 23 24 11 34 Kruiswoordraadsel Goed in bijzondere vakanties HOC 160 HDC3 CD VAN DE DAG LEAP OS N>öT INTO AtoSV fteiA THL riL^ ftVoVt? y?£vVA Genre: soundtrack David Byrne Lead Us Not Into Temptation (from the film Young Adam) met leden van o.a. Mogwai, Belle and Sebastian, Delgados Thrill Jockey Records Thrill 133 In de stemming voor een herfstfilm? Ga naar Young Adam van re gisseur David Mackenzie. Je ziet wat beatnik Alexander Trocchi ooit zo pakkend schreef. Stel je de grijze jaren vijftig voor. Tussen Edinburgh en Glasgow vissen een vrachtschipper en zijn woeste knecht een levenloze jonge vrouw uit het kanaal. Een thriller vol donkere stemmingen, droefenis en treurige seks volgt. David Byr ne, bekend van Talking Heads en theater- en filmmuziek als Ca therine Wheel en The Last Emperor, schreef er trage en beeldende muziek bij. De in Dumbarton (Schotland) geboren Byrne voelt de stemming haarfijn aan. Hij huurt cellisten, bassisten en een draai lierspeler uit Schotse bands in en laat hen soms diep ontroerende melodielijnen spelen - zoals in Lodger en Sex On The Docks. Sam ples van een piepend kerkhek en een remmende metrotrein neemt David mee uit New York, evenals de Charles Mingus-compositie Haitian Fight Song. Denk aan Tindersticks, John Cage, Blue Nile. BOEK VAN DE DAG Michael Herr f ersi.iger} uit Vietnam Onderwerp: Vietnam Michael Herr Verslagen uit Vietnam Uitg. De Arbeiderspers Prijs: 22,95 De prestigieuze serie Oorlogsdomein van De Arbeiderspers komt in tijd steeds dichterbij. Na de ervaringen van John Sommerfield, Henri Barbusse en Ernst Jünger over de gruwelijke oorlogen uit de eerste helft van de twintigste eeuw verscheen eerder dit jaar het verslag van Anne Nivat (correspondente voor Libération in Mos kou) over de oorlog in Tsjetsjenië. Het nieuwste boek, nummer tien in de reeks, belicht de oorlog in Vietnam. Ogenschijnlijk een fikse stap terug in de tijd, maar door de huidige situatie in Irak misschien wel actueler dan ooit. Auteur is de journalist Michael Herr, later bekend als co-auteur van filmscripts als Apocalypse Now en Full Metal Jacket. Ook uit Verslagen uit Vietnam spreekt zijn beeldende vermogen: hij weet in zijn ontluisterende verslag de Aziatische hel fysiek voelbaar te maken. ,,Het beste boek dat ik ooit heb gelezen over mannen en oorlog in onze tijd", aldus John Le Carré. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 2 personen Het gerecht betreft een voor de westerse wereld aangepast Ja pans gerecht waarvoor wel een Japanse sojasaus moet wor den gebruikt. De sojasaus onderscheidt zich van alle andere sojasauzen door de smaak en het feit dat er in de meeste Japanse sojasauzen geen zout is verwerkt. Sojasauzen worden in vrijwel alle landen van Azië ge maakt. De onderlinge verschillen in smaak zijn soms heel groot. De bij ons favoriete ketjap heeft een Ma leisische oorsprong (Indonesië/Malakka). De meeste ketjap wordt, even als sommige Japanse en Chinese sojasauzen, tegenwoordig in ons land gemaakt. Ze kunnen mede daardoor verschillen van de soja sauzen in de landen waar ze ei genlijk thuishoren. Ingrediënten 1 theel. orange pekoe thee; 6-8 grote gedroogde pruimen, ont pit; 250 gram mals rundvlees, zoals kogelbiefstuk, aan een stukje; 2 eetl. Japanse sojasaus (Kikkoman); zout. Voorts: 4 eetl. mirin, saké, Chinese rijst wijn of droge sherry +1/2 theel. suiker; 1 eetl. bruine basterd suiker; 2 eetl. Japanse sojasaus (Kikkoman); 11/2 eetl. (zonne- bloem)olie; 1 grote tomaat, ont veld, vruchtvlees in smalle reepjes gesneden. Bereiding Spoel de pruimen enkele malen onder stromend koud water. Leg ze in een kom. Breng 4 de ciliter water aan de kook. Laat de thee er 6 minuten in trekken. Zeef de thee en laat de thee tot VERKEERSCONTR O LES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: Al knooppunt Hoevelaken en knooppunt Beekbergen en A27 knooppunt Gorin- chem en knooppunt Everdingen. lauwwarm afkoelen. Schenk de thee bij de pruimen en laat alles 6-8 uur staan. Maak het vlees droog met keu kenpapier. Snijd het vlees in reepjes (ca. 1x4 cm.). Leg het vlees in een kom en schenk 2 eetle pels sojasaus er over. Schep alles enkele ma len om en laat alles tenminste 20 minuten staan. Gebruik op nieuw keukenpapier om het vlees weer droog te maken. Leg de geweekte pruimen in een pannetje. Voeg mirin, saké of alter natief, basterdsuiker, sojasaus en 1 mespunt zout toe. Schenk er daarna zoveel koud water bij tot de pruimen net on der liggen. Breng alles lang zaam tot het kookpunt. Houd de pruimen daarna zolang te gen de kook aan tot ze gaar zijn (ca. 25 minuten). Laat het kook vocht van de pruimen zolang koken tot er door het indampen niet veel meer dan 2 deciliter is overgebleven. Verhit intussen de wok en laat de olie er even in rond walsen. Bak het vlees er, onder voortdu rend roeren en omscheppen, 3 minuten in. Strooi er daarna een beetje zout over. Presentatie Schep het vlees als bergjes in het midden van voorverwarm de borden. Verdeel de tomaten er over. Schep er enkele eetle pels van het ingedampte kook vocht van de pruimen over. Schik de pruimen er rondom. Geef de rest van het kookvocht er apart in eenpersoons kom metjes bij. Dien er droog ge kookte rijst of heel licht in wei nig olie gebakken mihoen bij op. Hans Belterman BC Zul je net zien. Knok je als Chinese keu ken jarenlang voor een beter imago, zendt de Holland Casino Eredivisie week in week uit een reclame uit waaruit weinig waardering blijkt voor het werk van de koks achter het houten schuifluikje. Zes mannen zitten in een naargeestig wachtka mertje nerveus op de klok te kijken (zon dagavond, bijna 19.00 uur!) om straks voor Studio Sport met het bord op schoot de snelle hap weg te werken. De Chinees heeft niks meer met horeca te maken. Hij is een leverancier van goedkope fastfood geworden, die zijn plekje heeft gevonden in troosteloze winkelstrips. En dat is jammer, want tussen het enorme aanbod van Aziatische restaurants is er een toenemend aantal waar de authentie ke Chinese keuken weer in ere wordt her steld. Soms gebeurt dat inderdaad in zo'n ongezellig en kil modem winkelcentrum - zoals in de Voorhoutse wijk Oosthout, waar een uitstekende Chinees zit - maar soms op een eersterangs plek aan bijvoor beeld de Katwijkse Boulevard. Hier is al ge ruime tijd restaurant Hei-Pin gevestigd, dat sinds de grote opknapbeurt van het centrum van de kustplaats zit ingeklemd in een rijtje hele beste eetgelegenheden: The Lounge, Sunset Boulevard, visrestaurant De Brittenburg en de bistro van hotel Noordzee. We doen net of de Chinees zich moeite loos kan meten met dit populaire viertal en reserveren op een mooie nazomeravond een plekje. Veiligheid voor alles. En inder daad wuift onze vriendelijke gastheer bij aankomst met een weids armgebaar naar het plekje waar opzichtig het bordje 'gere serveerd' is ge plaatst Maar dat zou net zo goed op veertig andere tafel tjes hebben kunnen staan, want we zijn de enige gasten. We zijn vroeg, dat zal het wel zijn, en in de loop van de avond druppelt de zaak inderdaad re delijk vol. Maar er is geen mens die re serveert. Bij de Chi nees kun je altijd wel terecht. Het is de ideale zaak voor impulseters. En, aan de Katwijkse Boulevard, voor overzomerende Duitsers, gelet op het feit dat we eerst de Duitstalige ver sie van de menukaart in handen krijgen. Wat opvalt bij Hei-Pin is dat het een hele lichte zaak is. De pui aan de kant van de Boulevard heeft heel veel glas en de deu ren staan open, waardoor je het idee hebt in een serre te eten. Het uitzicht is leven dig; een drukke Boulevard, met daarachter het strand en de zee. Verder is het interieur redelijk klassiek voor een Chinees: comfor tabele stoelen met hoge leuningen, veel tierelantijnen en een mooi bewerkt pla fond. Achter in de zaak staat een grote bar. Het afhaalgedeelte heeft een eigen ingang aan het Waaigat, met een wachtkamer. Chinees specialiteiten restaurant Hei-Pin, Boulevard 68, Katwijk aan Zee Tel. 071-4012362 Ambiance: Chinees Menukaart: Uitgebreid Personeel: gedienstig Keuken: goed Prijs/kwaliteit: goed Hei-Pin is een Chinees-In disch speciali teitenrestau rant, waar je ook terechtkunt Voor de gerech ten waarmee de gemiddelde Ne derlander de Chinees associ eert: de babi pangang, de tjap tjoi, de kip- kerrieschotel en de Chinese rijst tafels die over zichtelijk A, B, C en D zijn ge nummerd. O ja, en voor het maandelijkse s afhaalmenu, natuurlijk Dan valt het ook niet mee om te verkopen dat de Chinese keu ken wereldberoemd is en dat haar geschie denis aanzienlijk ouder is dan de Franse. De gerechten waarmee de Chinees in onze contreien bekend is geworden, hebben dan ook niet zoveel te maken met die ori ginele keuken. Dat is het eten dat via de Nederlandse band met Indonesië tot ons is gekomen. Een bezoek aan Hei-Pin is vooral de moei te waard voor het achterste deel van de menukaart, met de Tie Pan gerechten (veel vlees in geurige zwarte bonensaus) en de specialiteiten uit Peking (de geroosterde eend), Sjanghai (zoals de San Chien Po met garnalen, varkenshaas, tau fu, visb letjes, krabvlees en groen), Kanton (Ka Shaw Yu (licht gepaneerde tongfilet in zoetzure vruchtensaus) en Szechuan. I verschillen in klimaat, bevolking en vej tatie in het immens grote China, weers gelen zich ook in de regionale eetgewo ten. De keuken van Szechuan is een bi tenbeentje in de Chinese keuken, die 0 het algemeen mild van smaak is. In Sz< chuan wordt veel gebruik gemaakt van scherpe pepers. Wij stellen onze eigen rijsttafel samen van Szechuan gerechte We beginnen met een pittige, lichtgebe den Sun La soep en krijgen daarna een let met Gon Bao Kai (kipfilet in traditio kong pao saus met cashewnoten, 11,8( ro), Gon Bao You (varkenshaas met ca; hewnoten in kong pao saus, 11,80 eurc Yu Sian Niu You (runderhaas in licht p ge saus, 15,80 euro) en Yu Sian Niu Ha (garnalen in licht pittige saus, 15,80 eu We krijgen er bakjes witte rijst, nasi en mi bij en drinken Chinees bier. De gerechten zijn uitstekend en - wat 0 wel aangenaam is voor een Chinees - op tafel wordt gezet is ook niet zo onm veel dat het eten je halverwege al gaat t genstaan. Alleen het ijsje na afloop doe wat goedkoop aan, maar Chinezen mo het over het algemeen niet van hun toe hebben. Ruim op tijd zijn we weer terug voor St dio Sport. Dat begint doordeweeks nan lijk pas om kwart voor elf. tekst: Dirk Cornelissen foto: Wim Dijkman Onze culinaire verslaggevers bezoeken wekelijks een restaurant of eetcafé in de Leidse regio. De eetgelegenheid wordt beoordeeld in zijn eigen (culinaire/prijs-) klasse. Als een restaurant op al fronten slecht scoort, wordt het nog een keer bezocht om verzekerd te zijn van een afgewogen oordeel. Wl£ KAN VÉ&SOtIL TVS$£fl FKDZA VOt-Ut- vmeo^en? IKX0J IKKÊJ - 21 22 26 29 30 31 32 33 (advertentie) Horizontaal: 1. Bijbelse naam; 5. bevel; 6. taxi (Eng.); 8. reuzel; 11. \vi hu boot; 13. ter attentie van; 15. zijde van een schip; 16. deel k een fuik; 18. muzieknoot.; 19. lidwoord; 20. voorzetsel; 2de voegwoord; 23. fijn; 25. naschrift; 26. onbewerkt; 28. zwi delfstof; 29. soort vuurwerk; 32. uitroep van vreugde; 33. roep van opluchting; 34. harde slag. Bijna 6400 langdurig zieken en gehandicapten gaan met de Zonnebloem op vakantie. U kunt de Zonnebloem helpen om haar vakanties voor zieken en gehandicapten betaalbaar te houden. de Zonnebloem' Tel. (076) 564 63 62 www zonnebloem.nl Verticaal: 1. Stuk hout; 2. voorzetsel; 3. tennisterm; 4. blijf staan!; 7 afgunstig; 9. scheepstakel; 10. hoofd van een klooster; 12 14. slee; 16. een beetje; 17. zeilschip; 22. thans; 24. wilde haver; 25. onmeetbaar getal; 27. rancune; 28. niet een; 30 (Eng.); 31. persoonlijk vnw. de Oplossing van woensdag: Horizontaal: 4. Motoren; 5. lichtmis; 7. spot; 9. slof; 10. zecbe Verticaal: 1. Poliep; 2. tophit; 3. kermisbed; 6. scoren; 8 r,,,or

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18